Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiție de 500 mii de lei de dragul istoriei

Megalomanie administrativă

Investiție de 500 mii de lei de dragul istoriei

Țara arde și Consiliul Județean se piaptănă. Și nu oricum. Autoritățile județene scot de la saltea nu mai puțin de 500 mii de lei pentru investiții în... istorie. «Casa Memorială Ionel Perlea» a devenit, peste noapte, interesul number one al consilierilor județeni, ce grabnic au votat proiectul de hotărîre privind reabilitarea monumentului istoric de la Ograda. Iar asta nu este decît o primă parte a investiției... O demonstrație de imunitate administrativă județeană în fața unei crize economice mai profunde ca niciodată.

Ciupercă cu ochii lui închiși
În timp ce sute sau chiar mii de ialomițeni au rămas fără locuri de muncă, cînd pensionarii nu mai știu dacă pot să-și... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2010, 09:36 (22892 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Polițistul Goagă, anchetat de Corpul de Control al Ministerului de Interne

Polițistul Goagă, anchetat de Corpul de Control al Ministerului de Interne

Corpul de Control al ministrului Administrației și Internelor a demarat o anchetă în cazul polițistului Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița. Actual, controlul se află în desfășurare, ancheta vizînd activitățile extra-polițienești ale șefului Serviciului Poliției Rutiere.
După cum cunoașteți, Sorin Goagă a făcut obiectul unor anchete în presa locală. În mare, acestea se refereau la «activitățile» pe care ofițerul Goagă le-ar fi desfășurat la societatea deținută de mama sa. Reamintim faptul că Goagă a ajuns în atenția publicului larg în urma unor încrengături financiare ale societății Expur SA. Mai exact, firma mamei sale s-a «pricopsit» cu o escrocherie de toată frumusețea... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2010, 17:23 (23997 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Campusuri școlare promise și finalizate la Sfântul Așteaptă

Ialomița: Campusuri școlare promise și finalizate la Sfîntul Așteaptă

Paradoxal, găurile negre ale investițiilor din mandatul lui Gheorghe Petre (dar pe care Ilie Stavăr a promis că le va alimenta financiar în continare) nu sînt doar unitățile școlare din mediul rural, ci și campusurile. Taxate inițial drept o «campanie de imagine a PNL în Ialomița», campusurile școlare se dovedesc a fi la acest moment cele mai păguboase investiții din întreg județul. Iar trecerea lor în revistă nu face decît să confirme dezastrul.

Campusul de la Liceul de Artă, cel mai avansat proiect
Singurul campus școlar din județ unde lucrările de execuție nu au fost sistate este cel al Liceului de Artă din Slobozia. Directorul Dumitru Cioboată susține că lucrările... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2010, 11:18 (23813 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

20 de case din Fetești, în pericol de inundare

Ialomița nu scapă de furia apelor

20 de case din Fetești, în pericol de inundare

La Fetești, aproximativ 20 case din cartierul Buliga și Fetești-Oraș sînt în pericol de inundare. Cotele Dunării cresc în continuare, doar 20 de centimetri lipsind pentru ca locuințele la care facem referire să fie cuprinse de ape. 170 de jandarmi, polițiști și autorități locale se luptă pentru înălțarea digului. În tot acest timp, oamenii privesc îngroziți cum apele se umflă...

20 de centimetri distanță de dezastru
Creșterea cotelor brațului Borcea a pus pe jar autoritățile Feteștiului. Încă de la primele ore ale dimineții de 1 iulie, Comitetul Local pentru Situații de Urgență s-a întrunit la inițiativa primarului Gheorghe Catrinoiu, pentru a stabili măsurile pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2010, 14:16 (22859 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bala, file de scandal-poveste

Proces tergiversat timp de doi ani

Bala, file de scandal-poveste

Un scandal local, dospit între doi tineri teribiliști cunoscuți în cartierele orașului Slobozia, revine în actualitate. «Meritul» aparține judecătorilor slobozeni, ce acordă amînare după amînare în procesul de judecată al celor doi. Scandalul, căci vorbim despre un scandal în toată regula, cu pistoale și lovituri violente, s-a iscat între doi tineri, odrasle ale unor binecunoscuți oameni de afaceri locali. Pe de o parte, Daniel Bala, inculpat în conflicul nostru, de cealaltă parte, victimă în contextul la care facem vorbire, Nicolae Țință. Cei doi s-au răfuit zdravă în toamna lui 2008, acum doi ani, în incinta fostei discoteci din zona Filaturii. Atacatorul, Daniel Bala, i-ar fi aplicat o corecție... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2010, 10:42 (27631 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura ialomițeană, la mila asiguratorilor

O nenorocire nu vine niciodată singură

Agricultura ialomițeană, la mila asiguratorilor

ultima oră: Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare Cod Galben, pentru intervalul 30 iunie, ora 9.00-1 iulie, ora 9.00, fenomenele meteo predominante fiind cele de instabilitate atmosferică accentuată, adică ploi torențiale de 25-40 l/mp, furtuni...

Furtunile, urmate de ploi torențiale, înregistrate în ultimul timp au calamitat mii de hectare de teren în Ialomița. Sute de agricultori spun că se află în pragul falimentului. Firmele de asigurări deja recepționează înștiințări de daune la culturi de rapiță și grîu, clauzele polițelor de asigurare, referitoare la furtuni și ploi torențiale, fiind invocate de agricultori...

Ploi torențiale și furtuni
În condițiile unui an care se anunța fabulos, agricultorii ialomițeni au ajuns în acest moment la un pas de faliment. Din cauza furtunilor și ploilor torențiale căzute în ultima perioadă, mii de hectare cultivate cu grîu au fost culcate la pămînt, ajungînd să încolțească... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2010, 21:40 (19093 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala din Cosâmbești se prăbușește înainte de a fi inaugurată

La un an de la recepție și după 1 milion de lei cheltuiți

Școala din Cosîmbești se prăbușește înainte de a fi inaugurată

Scandalul investițiilor în unitățile școlare din județul Ialomița pare unul fără sfîrșit. Iar cele 50 de milioane de lei pompate cu forța în sute de obiective școlare pe vremea lui Gheorghe Petre (devenite 100 prin permutări de «n» șantiere, luate cîte «k» firme) au ajuns să nască monstru după monstru. Unul dintre aceștia e școala de la Cosîmbești, o clădire cu 4 clase și un laborator, reabilitată din temelii între 2008 și 2009, dar care a ajuns la un an de la recepție o ruină a cărei valoare se ridică la 1 milion de lei.

Școala noastră cea de toate zilele
Reabilitarea școlii de la Cosîmbești a fost o necesitate. În 2008, la data intrării în procesul de reabilitare,... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2010, 06:12 (20858 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Măriri salariale pentru angajații Primăriei Țăndărei

Baba-oarba cu criza economică

Măriri salariale pentru angajații Primăriei Țăndărei

Nici nu s-a stins ecoul contestatarilor deciziei primarului Gabi Ionașcu referitoare la măririle salariale ale angajaților instituției căci un nou dezmăț administrativ își face năstrușnic loc către publicul larg. De această dată, pe scenă urcă Primăria Țăndărei alături de liota de salariați. Povestea scurtă și cu final nefericit pentru buzunarele localnicilor privește o nouă creștere salarială pentru mai marii administrației locale. Decizia a fost adoptată în ședința Consiliului local de marți, 29 iunie, iar în urma acesteia 30 de angajați ai Primăriei vor fi miluiți cu creșteri salariale, așa, de dragul crizei economice. Cea mai consistentă mărire va avea drept destinație buzunarul drept al secretarului... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 20:31 (21147 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La mulți ani PreaSfințitului Vincențiu!

La mulți ani PreaSfințitului Vincențiu!

Marți, 29 iunie, credincioșii au sărbătorit un an de la instalarea ca Episcop al Eparhiei Sloboziei și Călărașilor a Presfințitului Vincențiu. În semn de sărbătoare, slobozenii au participat la o Slujbă de Liturghie arhierească susținută de Presfințitul Vincențiu în Catedrala «Înălțarea Domnului» din Slobozia. Alături, episcopul a avut un sobor de preoți ce, la finalul Slujbei de Liturghie, au oficiat o slujbă de mulțumire pentru «purtarea de grijă și binefacerile primite de la Dumnezeu».
PS Vincențiu a fost întronizat în urmă cu un an, iar la evenimentul desfășurat atunci au participat, alături de înalții prelați ai BOR, oficiali din Guvernul Romîniei, dar și președintele Traian Băsescu. ... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 12:17 (11706 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Răuță antrenează pe petrodolari

Al-Ettifaq, destinația fostului antrenor al Unirii Slobozia

Răuță antrenează pe petrodolari

Fostul antrenor al Unirii Slobozia, Ion Răuță a plecat luni, 28 iunie, la 16,30, spre Arabia Saudită, unde urmează să parafeze o înțelegere pe un sezon cu clubul Al-Ettifaq. Răuță va lucra ca antrenor secund și va colabora cu Ion Marin, fost antrenor la Dinamo. Cei doi au mai lucrat împreună cînd Săpăligă activa ca antrenor principal la Farul Constanța. «Unii ziariști au spus că nu am valoare nici de Divizia C. Prin urmare, plec în Arabia Saudită. Le urez succes fotbaliștilor de la Unirea, iar noii conduceri tehnice îi doresc să facă mai mult decît am reușit eu» a declarat Răuță în drum spre aeroport. La echipa arabă a activat pînă în această vară și actualul stelist Dorel Stoica. Răuță... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 10:46 (17600 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Voluntariat cu de-a sila, patronat de Prefectura Ialomița

Dacă-i ordin, let’s do it!

Voluntariat cu de-a sila, patronat de Prefectura Ialomița

Sîmbătă, 26 iunie, Prefectura Ialomița a fost gazda lansării județene a celui mai vast proiect național de curățenie a mediului rural și zonelor verzi ale țării. Inițiatorii proiectului propun «curățarea mormanelor de gunoi din arealele naturale ale țării», într-o singură zi, pe 25 septembrie, după modelul a 8 țări europene care au reușit această performanță inedită. În Ialomița însă, organizatorii și-au luat măsuri suplimetare de siguranță, cerînd autorităților să asigure succesul proiectului conform butadei «dacă-i ordin, cu plăcere!». Iar prefectul Mădălin Teculescu a promis că va da ordin ca la data stabilită toată suflarea administrației locale să fie pregătită pentru curățenie.

Voluntariat cu de-a sila... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2010, 12:50 (19522 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dunărea a intrat în Ialomița

Dunărea a intrat în Ialomița

• prima linie de apărare depășită
• islazuri inundate la limita dintre Ialomița și Călărași
• autoritățile se bazează pe a doua linie de apărare
• cota de inundație a fost depășită cu 15 cm

În cursul dimineții de vineri, 25 iunie, Sistemul de Gospodărire a apelor Ialomița-Buzău a anunțat că Borcea a inundat și suprafețe aflate pe teritoriul județului Ialomița. Este vorba despre niște islazuri situate la limita dintre județele Ialomița și Călărași. Deși situația nu este gravă, incidentul a alertat autoritățile județene. Mariana Negoriu, directorul SGA Ialomița susține că în acest moment se fac toate eforturile pentru prevenirea unor eventuale inundații. «Ne vom concentra atenția asupra celei de-a doua linie de apărare a județului. La acest moment credem că aceasta este cea mai bună soluție pentru a evita eforturi inutile de consolidare a digurilor existente» a declarat directorul... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2010, 17:33 (21360 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

153 de minori, cercetați de Poliție

Delicvența juvenilă, fenomen incontrolabil în Ialomița

153 de minori, cercetați de Poliție

Delicvența juvenilă ialomițeană, un fenomen incontrolabil pentru autorități, revine în actualitate cu date cel puțin îngrijorătoare. Numai în primele cinci luni ale anului curent, 153 de minori au fost cercetați de polițiștii ialomițeni pentru comiterea unor infracțiuni. Datele statistice evidențiază faptul că, numărul adolescenților implicați în fapte ilegale este în creștere cu nu mai puțin de 23 de procente, comparativ cu perioada similară a anului precedent... De cele mai multe ori, cauzele ce conduc către aceste realități țin de situațiile materiale sau sociale ale familiilor acestor adolescenți, însă nici teribilismul adolescenților nu trebuie neglijat. În funcție de faptele comise și vîrsta... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2010, 10:29 (20540 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Preoții lui PS Vincențiu, atacați de sectanții «Rugului Aprins»

Scandal în ograda Domnului

Preoții lui PS Vincențiu, atacați de sectanții «Rugului Aprins»

Joi, 24 iunie, Poliția a fost sesizată despre faptul că un grup de persoane provoacă scandal în incinta bisericii «Sfîntul Gheorghe» (biserica de la ANL-uri) din Slobozia, perturbînd desfășurarea slujbei religioase. La scurt timp, grupul în cauză, format din 14 persoane, 3 bărbați și 11 femei, toate îmbrăcate în haine de culoare neagră, asemănătoare veșmintelor monahale, a fost depistat de un echipaj de poliție într-o stație de maxi-taxi din municipiul Slobozia. Persoanele depistate au fost conduse la sediul Poliției Slobozia pentru o anchetă, urmînd ca în funcție de rezultatul acesteia să se facă încadrarea juridică a faptei. Din primele cercetări rezultă că persoanele reținute fac parte dintr... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 14:43 (30407 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Managementul sănătății se dictează politic

Spitalele ialomițene trec în grija primăriilor și consiliilor județene

Managementul sănătății se dictează politic

Potrivit unei noi prevederi legislative, spitalele ialomițene trec în subordinea administrațiilor publice locale. Strategiile de descentralizare sanitară lipsesc însă cu desăvîrșire. Rapid, își fac loc speculațiile privind viitorii managerii de unități medicale. Din perspectiva financiară, situația este îngrijorăroate, politic vorbind, orizontul zîmbește promițător doctorilor de partid...

Aceeași Mărie cu alți bani de portofel
Transferul managementului spitalicesc în cîrca autorităților locale sau județene face parte din controversata reformă sanitară mai mult discutată la televizor decît pusă-n practică. O dată pronunțată pentru trecerea propriu-zisă a unităților sanitare... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 14:36 (24054 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: spitale Ialomița

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a atras doar 0,67% din fondurile europene!

Administrația județeană a ratat întîlnirea cu Măsura 322

Ialomița a atras doar 0,67% din fondurile europene!

De aproape o lună, publicația Independent duce o campanie de mediatizare a cauzelor care au determinat eșecul proiectelor europene derulate în ultimii doi ani în Ialomița prin Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală. Concluzia materialelor de presă prezentate opiniei publice locale este că vinovatul moral pentru situația din acest moment este Consiliul Județean Ialomița, singura instituție din județ care ar fi putut sprijini coerent administrațiile locale în accesarea fondurilor comunitare. Din păcate, lipsa de expertiză (departamentul de Integrare Europeană al Consiliului Județean Ialomița are doar un angajat) și dezinteresul structurilor de conducere din cadrul instituției au dus la... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2010, 09:23 (21341 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Inspectorul general școlar Ilie Stavăr, «vânat» de Minister pentru haosul din învățământul ialomițean

Inspectorul general școlar Ilie Stavăr, «vînat» de Minister pentru haosul din învățămîntul ialomițean

Recent, învățămîntul ialomițean a fost din nou împins în prăpastia unui scandal de proporții. Ministerul Educației a făcut public un raport de control la instituția județeană ce demolează școlile din temelii din punct de vedere managerial și nu numai. Deficiențele grave semnalate de controlorii Ministerului sînt puse în cîrca inspectorului general Ilie Stavăr. La rîndu-i, «generalul» replichează susținînd că raportul nu este altceva decît o comandă politică... Soarta învățămîntului va fi decisă însă în toamnă, cînd o echipă de control condusă de șeful corpului de Control din cadrul Ministerului Educației va lua la puricat din nou documentele școlare în cadrul unei inspecții de revenire. Pînă atunci... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:01 (17698 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Replica la atacurile Agenției Star Models

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (III)

Replica la atacurile Agenției Star Models

Din anul 2002, de cînd ne-am început activitatea, am organizat zeci de concursuri naționale, am colaborat cu mari agenții de publicitate alături de sute de modele și designeri. Motivul adevărat al plecării în Londra a fost extinderea cunoștințelor în domeniul modei, ci nu cum s-a stipulat în presă ca s-ar fi ascuns de anchetă. Așadar, domnul Tamârjan Ion a studiat arta fotografiei la London College of Fashion și Holborn Studio, reușind să își îmbogățească, în mod profesional, sfera de cunoștințe.

Din luna mai a acestui an, Star Models a devenit ținta unor atacuri în presă fără precedent, atacuri dezinformate și calomnioase la imaginea și integritatea modelelor și a omului din spatele scenei... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 09:31 (102481 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Dezvoltarea turismului, în atenția strategiilor prefectului Teculescu

Dezvoltarea turismului, în atenția strategiilor prefectului Teculescu

În pauzele dintre două atacuri împotriva administrație publice locale și județene, prefectul Teculescu are și preocupări mai pașnice.Miercuri, 23 iunie, de exemplu, domnia sa va prezida un seminar în cadrul căruia se va dezbate viitoarea strategie turistică a județului Ialomița.
Denumit «Forumul pentru Promovarea și Dezvoltarea Turistică Ialomița», urmat de o dezbatere-eveniment, seminarul își propune să elaboreze o strategie de dezvoltare a turismului în Județul Ialomița, pentru «realizarea unui concept unitar în acest domeniu economic atît de timid abordat».
Potrivit comunicatului remis redacției, la seminar ar trebui să participe toate instituțiile statului direct interesate în dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2010, 17:11 (20053 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sebastian Solomon, micul Chopin de la Liceul de Artă

Sebastian Solomon, micul Chopin de la Liceul de Artă

Ajunși în curtea Liceului de Artă «Ionel Perlea» din Slobozia, ne-am întrebat care ar fi elevul ce excelează la toate materiile în această unitate școlară? Răspunsul, desigur, l-am primit de la directorul liceului, profesorul de matematică Dumitru Cioboată.
«Solomon, Sebastian Solomon, din clasa a IV-a. El excelează și la pian, dar și la învățătură. Este un copil deosebit» ne spune directorul. Și ne îndrumă către fosta clădire a Școlii nr. 1, acolo unde se desfășoară cursurile pentru ciclul primar. Pierdut parcă printre puștii de-o șchiopă, îl observăm pe Solomon. Stă cuminte, cu toate că este pauză și exersează o compoziție proprie la pian. Alături îi stă învățătoarea, dar și cel... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2010, 08:32 (68875 vizualizări - 17 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
245 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mărculești: Polițiștii și pompierii, întîlnire cu localnicii pe tema «descoperirea unor elemente de muniție»

Avînd în vedere evenimentul produs în seara zilei de 8 august a.c., cînd un bărbat în vârstă de 39 ani și-a pierdut viața în urma deflagrației produsă de secționarea cu flexul a unui proiectil de artilerie ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 16:14
(9073 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Alarmant! Un minor de doar 13 ani este autorul principal în șase furturi de biciclete. Copilul cu domiciliul în Cosîmbești este bănuit de furtul a 6 biciclete de pe raza municipiului Fetești, în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:59
(9900 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Înșelată cu 800 lei prin telefon

După ce a trimis 800 lei unui necunoscut printr-o agenție de transfer on-line, o tînără de 34 ani, din Reviga, a reclamat polițiștilor că a fost înșelată. S-a întîmplat marți, 9 august a.c., cînd femeia ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:56
(7714 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Circula cu o mașină furată din Italia

Polițiștii ialomițeni, specializați în trafic și furturi auto, au desfășurat marți, 9 august a.c., o acțiune pentru depistarea mașinilor urmărite internațional. Astfel, în cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:55
(8410 vizualizări - 2 comentarii)


6,42%, rata șomajului în Ialomița

La sfîrșitul lunii iulie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7048 persoane, din care 1811 șomeri indemnizați, respectiv 5237 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:12
(7165 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Patron cercetat pentru «fals intelectual»

Administratorul unei firme din Urziceni este cercetat penal pentru «fals intelectual». Pe numele individului polițiștii au reținut neînregistrarea în contabilitatea societății a peste 96,6 mii lei, sumă ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:10
(6961 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recital Mirella Bunoaica

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», soprana Mirella Bunoaica va susține un recital extraordinar la Slobozia. Evenimentul va fi găzduit miercuri, ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:09
(6888 vizualizări - 0 comentarii)


BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

Luni, 8 august, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea traficului și furturilor de autovehicule. Astfel, în timpul verificărilor a fost găsită o mașină de lux ce ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:09
(8302 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferi băuți la volan

Marți, 9 august, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, în afara localității Movilița, o mașină ce circula pe direcția Urziceni-București. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul auto, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:08
(6123 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 16 august, termen limită pentru depunerea raportărilor contabile

16 august 2011 este data limită pentru depunerea raportărilor contabile pentru primul semestru ale agenților economici care au înregistrat o cifră de afaceri de peste 35000 euro în exercițiul financiar ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:07
(7605 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente cu răniți grav și viteză de 147 km la oră!

La începutul săptămînii, luni, 8 august, un tînăr de 26 ani din Tîrgu Secuiesc a provocat un accident rutier între Buzău și Slobozia. Cauza principală a accidentului a constituit-o oboseala tînărului conducător ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:06
(5653 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 4,8 milioane lei, rambursări de TVA

În august 2011, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță rambursări de TVA în valoare totală de aproximativ 4,8 milioane lei. Banii vor fi rambursați pentru 49 de deconturi cu sume negative ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:05
(7473 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins de polițiști

Un bărbat de 40 ani din Amara este cercetat de polițiști pentru furt calificat. Pe numele bărbatului a fost deschisă o anchetă penală pentru un furt comis la o societate comercială din Slobozia. Individul ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:01
(8731 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt hoț


DGFP Ialomița: Depunerea electronică a declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomita reamintește că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii iulie cu termen de declarare 25 august 2011, Formularul 112 «Declarația privind ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 12:55
(7299 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A încercat să taie un obuz cu flexul. Proiectilul a explodat și i-a produs răni grave!

Luni, 8 august a.c., în jurul orei 20.10, Poliția a fost sesizată prin 112, despre faptul că pe raza localității s-a produs o explozie. În urma verificărilor efectuate de către echipa complexă din cadrul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 09:52
(6886 vizualizări - 2 comentarii)


Gheorghe Doja: La 16 ani, prins conducînd mașina prin comună

Polițiștii au depistat vineri, 5 august a.c., pe raza localității Gheorghe Doja, un autoturism condus de un minor în vîrstă de 16 ani, din comuna Gheorghe Lazăr. În urma verificărilor efectuate în bazele ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:20
(8355 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale și amenzi pentru prostituție

Efective din cadrul Biroului de Investigații Criminale și Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au acționat în perioada 1-5 august a.c. pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:04
(8688 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: A dat foc la miriște și a incendiat tarlaua vecinului

În seara zilei de vineri, 5 august a.c., în zona terenurilor agricole ale comunei Andrășești, un localnic de 44 ani a intenționat să curețe vegetația uscată de pe terenul proprietate, dînd foc tarlalei ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:02
(9116 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 80000 lei

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 334 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 8 certificate de înmatriculare. 142 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:45
(7860 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:33
(7227 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Fără viză de la asociațiile crescătorilor de animale la solicitarea primelor pe exploatație

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează cu privire la eliminarea obligativității vizării cererilor de solicitare a primei pe exploatație, specia bovine, pentru anul 2011 de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 08:09
(10131 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Opt minori de 13 și 14 ani, prinși la furat din magazine

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a surprins pe o stradă din localitate mai multe persoane care alergau. S-a procedat la interceptarea grupului, fiind depistat un copil de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:52
(6786 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A acroșat o fetiță pe bicicletă

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3A, în zona Halta Bărăganu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 ani, din ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:45
(7400 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Fetești: Copil de 12 ani, spărgător de locuințe

Polițiștii cercetează un minor de 12 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 53 ani, din localitate, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:41
(6552 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt copil


Urziceni: Acțiune a Poliției

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale, depistarea persoanelor și bunurilor urmărite în temeiul legii precum și pentru combaterea comerțului ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:37
(7433 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Un conducător auto de 27 ani a fost oprit în trafic de polițiștii din Urziceni, pe raza localității. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au constatat că mașina figura ca urmărită internațional, ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:38
(8780 vizualizări - 0 comentarii)


Miriște în flăcări la Giurgeni, furaje arse la Movila

Pompierii din Țăndărei s-au luptat noaptea de miercuri spre joi, 3/4 august, cu stingerea flăcărilor pe o miriște din apropierea localității Giurgeni. Focul mistuia peste 20 hectare de miriște de grîu ce ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:32
(7062 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Dosar penal pentru un tractorist fără permis

Polițiștii de la Stelnica au oprit, marți, 2 august, la Făcăeni, un tractor cu două remorci, pentru un control de rutină. Utilajul era condus de un localnic de 37 ani, care nu avea permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(8093 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: 10 tone de grîu confiscate

Polițiștii de investigare a fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au confiscat 10 tone de grîu. Grîul fără documente legale de proveniență era transportat cu un autotractor ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(7486 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Lemne vîndute ilegal

Un bărbat de 38 ani a fost prins în timp ce vindea ilegal lemne de foc pe raza localității Vlădeni. S-a întîmplat marți, 2 august cînd polițiștii au descoperit la domiciliul unui bărbat din Vlădeni o remorcă ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:29
(9377 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...