Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Se încing spiritele între acționarii Amonil

Consiliul de Administrație a respins propunerile ciprioților de la Salink

Se încing spiritele între acționarii Amonil

Recent întrunit în Adunarea Generală a Acționarilor, Consiliul de Administrație s-a exprimat nefavorabil în ceea ce privește proiectul de hotărîre inclus pe ordinea de zi la solicitarea acționarului minoritar Salink Limited. În schimb, a acceptat solicitarea entităților financiare din Belize de aprobare a unui contract de management între Combinatul Chimic de la Slobozia și «executorul» Chemgas Holding. În aceeași dată de 27 aprilie 2010, Consiliul de Administrație și-a aprobat bugetul de venituri și cheltuieli pentru anul în curs, dar și alte proiecte de hotărîri cel puțin la fel de interesante pentru destinul Amonil SA.
Amonil și-a chemat Consiliul de Administrație în Adunarea Generală a... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 10:45 (21833 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Profesorii din Țăndărei, «călcați în picioare» cu legea-n mână

CEDO și ți se va da

Profesorii din Țăndărei, «călcați în picioare» cu legea-n mînă

Învățămîntul, unul dintre cele mai importante domenii de interes ale unei națiuni, cade, frecvent, victimă a unor experimente guvernamentale care mai de care mai fanteziste. Cam asta se întîmplă an de an în România zilelor noastre. Reformat în fiecare mandat de ministru, slab finanțat și lipsit de performanțe notabile, învățămîntul rămîne amprentat de materia cenușie a fiecărui aterizat politic la cîrma Educației. Fie el specialist sau nu. De această dată, haosul în Învățămînt, cel puțin la nivelul județului Ialomița, este dictat de salariile mici și sporurile inexistente. Sau cel puțin așa reiese dintr-o interpelare a reprezentanților sindicatului profesorilor, adusă pe tapet săptămîna precedentă... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2010, 10:26 (19803 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerea de familie a șefului Goagă de la Poliția Rutieră, «curea de transmisie» pentru țepele lui Jan Dumitrescu

Afacerea de familie a șefului Goagă de la Poliția Rutieră, «curea de transmisie» pentru țepele lui Jan Dumitrescu

Despre țeparul Jan Dumitrescu
Pentru cititorii neavizați, să revenim un picuț la țeparul Jan Dumitrescu și ale sale firme de transport ce au «căpușat» Expur. Acum, dacă potrivit documentelor, numitul Jan Dumitrescu a fost sprijinit în «căpușarea» Expur chiar de conducerea Expur, în frunte cu președintele Consiliului de Administrație Richard Randag, cel din urmă fiind unul dintre acționarii unei firme ce subcontractase de la Transpur activitatea de transporturi, respectiv Agreabil SRL, se cuvenea să intuim că și traseele de transport erau «asigurate». Astfel am descoperit implicarea familiei Goagă în activitatea de transport a Transpur-Expur, Sigtrans SRL fiind unul dintre subcontractanți... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2010, 09:22 (24575 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia contestă în instanță rapoartele Camerei de Conturi

Autoritățile statului în război juridic

Primăria Slobozia contestă în instanță rapoartele Camerei de Conturi

Banii «dezgropați» de Camera de Conturi a județului, urmare a controalelor anuale în cadrul administrațiilor publice locale, aproape că s-au volitizat. Rapoartele de control, ce au tulburat liniștea unităților administrative, sînt contestate la instanțele de judecată, actual procesele fiind în plină desfășurare. În tot acest timp, amănuntele ce fac obiectul acestor procese aproape că ne stîrnesc zîmbetul. Mărunțișuri! Asta au constatat inspectorii Camerei de Conturi în primăriile județului. Iar asta nu este tot. Culmea abia acum este atinsă. Contestațiile administrațiilor locale aproape că sînt admise integral de Curtea de Conturi a României!

Primăria Slobozia dă peste bot Camerei de Conturi... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2010, 16:12 (23814 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clanul «Frusin» a fost condamnat cu pedepse la indigo

Interlopii, liberi în 18 luni?

Clanul «Frusin» a fost condamnat cu pedepse la indigo

Justiția slobozeană s-a pronunțat în dosarul condamnărilor membrilor Clanului «Frusin». Pedepsele primite de interlopi nasc controverse, anchetatorii fiind indignați de clemența nejustificată a magistraților...
La finele săptămînii precedente, Judecătoria Slobozia s-a pronunțat în cazul celui mai periculos grup infracțional din Slobozia. Instanța i-a găsit vinovați și i-a condamnat la pedepse cu închisoare.
Acuzat inițial de tentativă de omor, Toma Gheoghe zis Gigi Piticu a fost condamnat de judecătorii slobozeni la 4 ani de închisoare pentru săvîrșirea infracțiunii de (atenție!) complicitate la vătămare corporală gravă. De asemenea, Piticu a mai încasat un mizilic... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 14:24 (26506 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Haos administrativ în caz de situații de urgență

Manualul primarului zace în fișetele autorităților locale

Haos administrativ în caz de situații de urgență

Aceasta este concluzia la care au ajuns, după două săptămîni de control, reprezentanții comitetului pentru situații de urgență Ialomița. Afirmațiile au fost făcute în cadrul ședinței Inspectoratului pentru Situația de Urgență Ialomița de la sfîrșitul săptămînii trecute și vizează obligațiile cuprinse în «manualul primarului pentru managementul situațiilor de urgență în caz de inundații». Deși concluzia vizează, în principal, edilii localităților riverane rîului Ialomița, situația poate fi extinsă lejer la nivelul întregului județ.

Atenție! Baraj în lucru!
Pentru o mai corectă înțelegere a haosului administrativ la care fac referire responsabilii ISU reamintim că barajul... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 12:10 (25291 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Căzănești a rămas oraș

Localitatea care a ratat șansa de a intra în istorie

Comuna Căzănești a rămas oraș

Referendumul organizat duminică, 25 aprilie 2010, la Căzănești, a confirmat așteptările autorităților locale. Cu 755 de voturi pentru din 852 de participanți, Căzănești rămîne oraș. Numărul reprezintă un procent de puțin peste 28% din totalul de 2983 de locuitori cît numără orașul. Rezultatul a fost prevăzut, încă de duminică de la prînz, cînd procentul de participare se situa sub 15%. «Eu vreau să rămînem oraș pentru că am o mulțime de proiecte în derulare. Degeaba încearcă PD-L-ul să convingă populația că vom trăi mai bine dacă redevenim comună. Într-un an de zile nu se pot face minuni» a declarat primarul Alexandru Gavrilă. Reamintim că procedura de declanșare a referendumului a fost... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 11:50 (18614 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

SAPARD a adus administrațiile locale din Ialomița în pragul falimentului

O treime din bugetul județului pentru nota de plată a măsurii 2.1

SAPARD a adus administrațiile locale din Ialomița în pragul falimentului

Lansat acum 5 ani drept cel mai ambițios program din Ialomița, programul SAPARD măsura 2.1, privind dezvoltarea și îmbunătățirea infrastructurii rurale, a ajuns la scadență. Înainte de Paște, raportorii SAPARD de la Tîrgoviște au verificat cîteva din cele 16 localități în care banii europeni investiți în rețelele de apă ar fi trebuit să aducă progres și civilizație. Concluziile sînt mai mult decît îngrijorătoare. Dacă autoritățile locale nu asigură în două săptămîni măsurile asumate la alocarea fondurilor, acestea sînt obligate să returneze sume cuprinse între 1,5 și 2,5 milioane de lei noi pentru «nerespectarea clauzelor contractuale». În condițiile în care toate proiectele inițiale au suferit... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 06:48 (22201 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul de irigații ialomițean, lăsat pradă hoților de fier vechi

Atac la siguranța agricolă națională

Sistemul de irigații ialomițean, lăsat pradă hoților de fier vechi

După distrugerea sa sistematică în 2002, sistemul de irigații din România părea definitiv compromis. A fost nevoie de 8 ani, o lege specială, sute de miliarde de lei investiți pentru ca apa să curgă din nou pe canalele de irigații, iar agricultorii să nu mai stea cu mîinile întinse la mila statului și ploile de la Dumnezeu. Și astfel, în 2009, în Ialomița, sistemele de irigații au redevenit funcționale. Dar ca toate lucrurile bune și acesta n-a durat decît o vară. Acum, cel mai mare și mai eficient sistem de irigații din Ialomița este lăsat pradă hoților de fier vechi, iar pagubele înregistrate de OUAI Fundata depășesc 2,5 miliarde de lei. Totul sub ochii indiferenți ai guvernanților care promit... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2010, 11:42 (24214 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Scandal între sutane

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Zilele trecute, redacția noastră a fost destinația unui mail semnat de un grup de enoriași din municipiul Urziceni. Scrisoarea electronică dezvăluie amănunte cel puțin strigătoare la cer, legate de activitatea preotului Bogdan Stancu în ograda lăcașului de cult. Catedrala din Urziceni este zguduită din temelii și, dacă doar o parte dintre acuzațiile enoriașilor sînt reale, aproape că nici Duhul Sfînt și Iisus abia Înviat nu se mai simt bine în propria casă...

Scump, dom’le, scump, la Slobozia aghiazma-i gratis
La Urziceni, viața bisericească bate filmul. Credincioșii semnatari ai petiției aduc acuzații total neortodoxe preotului paroh al Catedralei din localitate.
... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2010, 18:23 (28287 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elena Cristea spânzură legea de grinda Primăriei

Curtea de Conturi confirmă abuzurile administrative de la Perieți

Elena Cristea spînzură legea de grinda Primăriei

Un recent raport al Curții de Conturi confirmă haosul ce domnește în activitățile gestionate de primărița Elena Cristea. Asta după ce Primăria din Perieți a fost ținta unui control amănunțit al inspectorilor Curții de Conturi... Și, așa cum îi stă bine unui primar, Elena Cristea este acuzată și de secretizarea raportului de control ce dezvăluie neregulile petrecute la comanda sau măcar cu buna știință a domniei sale...

Trei ani de ilegalități administrative
La Primăria Perieți acțiunile administrative desfășurate sînt dubioase. Sau cel puțin așa par a fi cele petrecute la nivelul anului 2008. Un recent raport al Curții de Conturi Ialomița dezvăluie detaliat ce nu a făcut... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2010, 10:26 (26433 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda Financiară revine partidului de independenți

S-a schimbat sensu’ vieții

Garda Financiară revine partidului de independenți

Proaspătul înființat partid al independenților, pe numele de fată Uniunea Națională pentru Progresul României (n. red.: UNPR; a nu se confunda cu Uniunea Națională a Patronatului Român! Tot UNPR e, dar în cazul nostru e vorba de partidul lui Oprea), va căpăta în Ialomița anumite funcții de deconcentrate. Dacă președinte al comitetului de inițiativă a fost ales, cu unanimitate de voturi, omul de afaceri Dumitru (Mitică pentru intimi) Vișan, în ceea ce privește deconcentratele și numele celor ce vor ocupa funcții (prin concurs!) vă putem oferi următoarele vești. Nea Petrică te rugăm fii pe fază! Deci, Garda Financiară e pe primul loc în topul preferințelor băieților de la partidul lui nea Gabi ... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2010, 13:04 (19467 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu a refuzat reabilitarea rețelei de apă a orașului pe bani europeni

Cîntarea cîntărilor la Slobozia

Ionașcu a refuzat reabilitarea rețelei de apă a orașului pe bani europeni

Un nou set de analize confirmă că apa furnizată cetățenilor din Slobozia și localitățile limitrofe rămîne menajeră. Iar primarul Gabi Ionașcu continuă să susțină că înlocuirea celor 42 de kilometri de rețea va rezolva, în maximum 2 ani, problema apei potabile. Costurile acestui efort administrativ ridică nota de plată a sursei subterane de apă la circa 40 milioane de lei noi, sumă pe care slobozenii o vor plăti în următorii 20 de ani. Pînă aici, nimic nou sub soarele orașului. Independent este însă în măsură să vă ofere o teorie surprinzătoare. Potrivit unui Master Plan finalizat de către Tahal Consulting Engineers LTD în iunie 2008, «pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată din județul... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2010, 10:00 (19244 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Atac-bombă la Finanțe

Atac-bombă la Finanțe

Miercuri, 21 aprilie, în jurul orelor 14.15, o voce de copil a anunțat, prin serviciul de urgență 112, că în sediul cu 7 etaje al Finanțelor Publice Ialomița se află o bombă. Surse din cadrul instituției susțin că apelul a fost luat în serios abia a doua oară, prima dată oficialii instituției considerînd că telefonul este o farsă. De urgență, toți angajații instituției au fost evacuați, iar pirotehniștii SRI au trecut la inspectarea clădirii. Potrivit procedurii, operațiunea putea dura pînă la 4 ore. Nu este prima dată cînd Slobozia se confruntă cu astfel de apeluri, în ultimii ani existînd cel puțin trei astfel de situații. În cazul în case se va constata că amenințarea este una falsă iar apelantul... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 15:24 (26076 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Corb la infractor nu-și scoate ochii!

Hoții au obligația de a NU părăsi localitatea

Peste un kilometru de cablu telefonic prăduit. Doi hoți prinși aproape în flagrant. Trei furturi recunoscute. Și, peste toate acestea, o decizie consternantă a Parchetului Slobozia: hoții au obligația de a nu părăsi localitatea!
Recent, procurorii slobozeni au pus batista pe țambal într-un dosar penal de furturi grosolane. Hoții, doi indivizi din localitatea Borănești, au beneficiat de o clemență mai mult decît suspectă a magistraților slobozeni. Infractorii, prinși aproape în flagrant de polițiștii din localitate, și-au recunoscut faptele vizibil antisociale. Cei doi aveau la activ nu mai puțin de trei furturi de cablu telefonic, per total însumînd peste un kilometru de fir. Prinși în noaptea... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 17:50 (20493 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gigi Piticu, «condamnatul» fără condamnare

Justiția ialomițeană, file de poveste

Gigi Piticu, «condamnatul» fără condamnare

Acuzat, acum mai bine de-un an, de «vătămare corporală gravă», controversatul infractor Gheorghe Toma, zis Gigi Piticu are toate șansele să scape de pușcărie. Așadar, tot de mai bine de-un an, ancheta pare să bată pasul pe loc, pronunțarea judecătorilor în dosarul lui Gigi Piticu lăsîndu-se îndelung așteptată. Procesul a avut, săptămîna precedentă, un nou termen, un termen la care instanța s-a pronunțat după o săptămînă iar condamnarea nu s-a produs nici de această dată...

Istoria unui proces tergiversat
Pentru edificarea cititorilor asupra cazului, se cuvine o revenire la faptele ce l-au aruncat pe Toma Gheorghe după gratii. În vara anului 2008, slobozenii au fost,... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2010, 18:08 (32099 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Un sobor de șapte episcopi, slujbă de pomenire pentru Preasfințitul Părinte Damaschin

Un sobor de șapte episcopi, slujbă de pomenire pentru Preasfințitul Părinte Damaschin

Sîmbătă, 17 aprilie 2010, la Catedrala «Înălțarea Domnului», slobozenii au putut trăi un înalt sentiment de însemnătate creștină. Un sobor de șapte episcopi a oficiat slujba de pomenire pentru vrednicul Părinte Damaschin, cel de-al doilea ierarh al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, trecut în cele veșnice la 23 aprilie 2009. Preoții au oficiat slujba de pomenire a Preafericitul părinte Damaschin, iar ritualul ce a depășit cadrul obișnuit s-a finalizat cu cuvîntarea fără egal a actualului episcop Vincențiu. Mormîntul ierarhului aflat în interiorul lăcașului de cult a fost înconjurat de flori, iar lacrimile credincioșilor nu au încetat să curgă pe tot parcursul slujbei. S-a împlinit un an de cînd... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2010, 11:18 (24380 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Start la promovarea magistraților

Procurorii și judecătorii ialomițeni au, din nou, posibilitatea de promovare în funcții de execuție. Asta după ce Institutul Național al Magistraturii organizează o nouă serie de avansări în funcții. Concursul urmează a se suține la începutul lunii viitorare...
Institutul Național al Magistraturii organizează, în data de 9 mai 2010, concursul de promovare efectivă a judecătorilor și procurorilor în funcții de execuție. Deloc modeste, ambele categorii de magistrați ialomițeni au participanți la examenul în cauză.
Iar dezideratele celor 7 participanți sînt, evident, pe măsura meritelor profesionale obținute pînă la acest moment. Pe scurt, la capitolul procurori, Ialomița se înscrie în rîndul... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2010, 06:32 (32965 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Medicii de familie se iau la trântă cu contractul-cadru

Medicii de familie se iau la trîntă cu contractul-cadru

Recent aprobat, noul contract-cadru pentru medicina anului 2010 aduce surprize nebănuite furnizorilor de servicii medicale. De la spitale și cabinete particulare la medicină de familie, contractarea de servicii medicale la fiecare unitate sanitară va suferi modificări. Cel mai contestat punct vizează medicii de familie, văduviți de venituri și puși, uneori, în imposibilitatea de a-și consulta pacienții. Cel puțin acestea sînt motivațiile pentru care o parte dintre doctorii de familie contestă prevederile noului contract-cadru. De cealaltă parte, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate se arată împăciuitoare și optimistă, bazîndu-se pe un buget aprobat în aceleași limite ca anul precedent... Peste... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2010, 08:33 (23525 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Apa lui Ionașcu nu are pesticide, dar rămâne menajeră

Cîntarea cîntărilor

Apa lui Ionașcu nu are pesticide, dar rămîne menajeră

SC Urban a organizat o conferință de presă în care a anunțat rezultatele paralele ale analizelor realizate realizate în trei laboratoare diferite. Potrivit acestor rezultate, apa provenită din sursa subterană nu conține pesticide, dar continuă să înregistreze depășiri semnificative la fier și amoniu. Vlentin Cilibeanu, directorul SC Urban a declarat că face eforturi susținute pentru reautorizarea SC Urban, iar primarul Gabi Ionașcu a declarat că toate problemele semnalate vor dispărea după înlocuirea rețelei de apă a orașului.

Aceeași Mărie, cu alte pălării
Vineri, 16 aprilie, la sediul SC Urban din Slobozia au fost făcute publice rezultatele ultimelor seturi de analize... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2010, 16:31 (22234 vizualizări - 8 comentarii)

28 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Valea Măcrișului: 121 tone de floarea-soarelui, ridicate în vederea confiscării

Efective din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița și Gărzii Financiare-Secția Ialomița au efectuat o verificare la un punct de lucru pentru colectarea cerealelor situat în comuna Valea ...[citește_toată_știrea]

27 August 2012, 17:41
(9823 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Luna prevenirii incendiilor»

În perioada 15 august-15 septembrie 2012, la nivel național se sărbătorește «Luna prevenirii incendiilor». Cu această ocazie, la nivelul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 18:00
(6878 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Foc pe acoperișul blocului

Slobozia: Foc pe acoperișul blocului

Panică în rîndul locatarilor unui bloc aflat pe strada Ștefan cel Mare din Slobozia. Acoperișul imobilului a fost cuprins de flăcări. Speriați de faptul că flăcările s-ar putea extinde și la apartamentele ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 18:00
(12015 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: N-a văzut gardul, din cauza alcoolului

Alcoolul i-a luat ochii, dar și direcția unui șofer, de 34 ani, din Manasia. Marți, 21 august 2012, acesta a fost implicat într-un accident de circulație. Pentru că s-a urcat băut la volan, acesta a pierdut ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 17:05
(8019 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Bărbulești: Acțiune a Poliției

Polițiștii din cadrul Secției Rurale Jilavele, în colaborare cu efective din cadrul Serviciului Rutier, au desfășurat marți, 21 august a.c., o acțiune integrată pe străzile din Bărbulești. Oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:51
(7724 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Venituri suplimentare la buget de peste 2,170 milioane lei, 12 sesizări penale la Parchet

În luna iulie 2012, organele de control din cadrul DGFP Ialomița au stabilit  venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,170 milioane lei, din care aproape 0,347 milioane ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:45
(7976 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri de calificare pentru șomeri

AJOFM Ialomița aduce la cunoștința celor interesați că organizează cursuri de formare profesională pentru apicultor, bucătar, confecționer asamblor articole textile, frizer, coafor, manichiurist, pedichiurist ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:36
(9656 vizualizări - 2 comentarii)


Jilavele: Bătrîn de 88 ani, izbit frontal de o mașină

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în comuna Jilavele. Astfel, un bărbat, de 62 ani, domiciliat în localitatea Limanu-Constanța, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:30
(9537 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Mihail Kogălniceanu: Soț și soție, acroșați de un autoturism. Femeia a murit!

Pe DN2A, la intersecția cu DJ212, în apropierea comunei Mihail Kogălniceanu, s-a produs un accident rutier în urma căruia două persoane, soț și soție, au fost grav rănite, una dintre acestea decedînd ulterior ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:27
(10051 vizualizări - 2 comentarii)


Movilița: La 16 ani, prins șofînd prin comună

Un minor în vîrstă de 16 ani, din comuna Movilița, este cercetat penal de polițiștii Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni după ce acesta a fost depistat conducînd un autoturism, deși nu poseda permis ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:25
(8417 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoturism neînmatriculat și cu numere false, depistat în trafic

Un echipaj din cadrul Biroului Rutier Urziceni ce acționa pe Strada Regiei din localitate a oprit pentru control un autoturism cu numere de înmatriculare corespunzătoare municipiului București. Procedîndu ...[citește_toată_știrea]

22 August 2012, 16:25
(7331 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line.

21 August 2012, 17:59


anunț angajare

SC AVICOLA SA Slobozia
angajează
pe bază de preselecție pentru post de
asistent manager, secretariat PR
persoană cu studii superioare la zi, educată, rezistentă la stres, adaptabilă la situații emoționale diferite, cunoscătoare a două limbi străine, cunoștințe PC
Verificarea aptitudinilor și înscrierile se vor face pînă la data de 24 august 2012, orele 9,30, la secretariatul instituției din Slobozia, Șos. Constanței, km 4-5, telefon 0243/221.200

21 August 2012, 17:45


Slobozia: Din nou înșelăciuni cu «ghicirea viitorului»

Săptămîna trecută, unei tinere de 26 ani, din comuna Mărculești, i-au fost furate bijuteriile de aur aflate asupra sa. Din cercetările efectuate a rezultat că tînăra, aflîndu-se în vizită la tatăl ei, internat ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 23:20
(6448 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Beat la volan

Polițiștii Biroului Rutier Fetești au oprit pentru verificări un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un bărbat, de 45 ani, din comuna Movila. Întrucît emana halenă alcoolică, ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 23:16
(8959 vizualizări - 2 comentarii)


Mînăstirea Dridu, amenințată de flăcări

Un incendiu produs joi, 16 august a.c., la o locuință a unui localnic din Dridu era să pună în pericol mînăstirea din localitate. Din fericire, focul a focul a fost stins la scurt timp de pompierii din ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 22:56
(8914 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Ialomița: Prins cu 142 km/h în localitate

Un tînăr de 27 ani, din Bacău, a fost prins de polițiștii Serviciului Rutier Ialomița în timp ce conducea, pe DN2A, în localitate, cu viteza de 142 km/h. Mai mult, înainte de a se urca la volan, tînărul ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 22:52
(7283 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Și-a băgat prietenii în spital

Un tînăr de 21 ani, din București, a fost implicat într-un grav accident de circulație. Acesta s-a urcat la volan băut și s-a răsturnat cu mașina. Alături de el se afla prietena sa de 19 ani și un amic ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 22:48
(8128 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori accident


Ialomița: Se fură din cîmp

Lovite de secetă, culturile agricole sînt acum amenințate de hoți. Polițiștii ialomițeni au prins nu mai puțin de 9 persoane plecate le furat pe cîmp. Mai grav este faptul că printre autori se numără și ...[citește_toată_știrea]

19 August 2012, 22:41
(6154 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: 5,4 milioane lei, TVA de rambursat

În luna august 2012, la nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița se va rambursa TVA (taxă pe valoarea adăugată) în suma de 5,4 milioane lei, din care s-a propus pentru compensare suma de ...[citește_toată_știrea]

17 August 2012, 15:15
(6633 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere ușoară-6,03%

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, rata șomajului înregistrată, la finele lunii iulie 2012, la nivel județean, a fost de 6,03%. Procentul indică ...[citește_toată_știrea]

17 August 2012, 15:15
(5828 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

16 August 2012, 18:41


Andrășești: Și-a înjunghiat nora de supărare

Scandal în sînul unei familii din Andrășești, în după-amiaza zilei de marți, 14 august 2012. Un bătrîn de 72 de ani a luat un cuțit de bucătărie și și-a înjunghiat nora, de 32 de ani, în picior. Omul este ...[citește_toată_știrea]

16 August 2012, 18:30
(11063 vizualizări - 2 comentarii)


«Pistolarii» din Bărbulești rămîn după gratii

Țiganii din Bărbulești, implicați în scandalul iscat în prima zi a anului 2012, rămîn în continuare la închisoare. Au decis magistrații Tribunalului Ialomița în urma procesului desfășurat marți, 14 august ...[citește_toată_știrea]

16 August 2012, 18:23
(8289 vizualizări - 1 comentariu)


Stejaru: Autobuz implicat într-un accident de circulație

Călătorii cursei Slobozia-București de la ora 11,00 au tras joi, 16 august 2012, o sperietură soră cu moartea. Autobuzul în care se aflau s-a izbit violent de un autocamion aflat în față la la cîțiva metri ...[citește_toată_știrea]

16 August 2012, 18:22
(11744 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi copii au spart magazinul din incinta Colegiului «Mihai Viteazul»

Sîmbătă, 11 august a.c., în jurul orelor 3,25, o grupă de jandarmi slobozeni a observat doi copii, care se plimbau pe bdul Matei Basarab, în fața sediului Prefecturii Ialomița. Avînd în vedere ora înaintată ...[citește_toată_știrea]

14 August 2012, 10:30
(10708 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Avertizare asupra pestei porcine africane

În conformitate cu mesajul de alertă al Organizației Mondiale pentru Sănătatea Animală, în Ucraina-provincia Zaporozh`ye evoluează pestă porcină africană la porcii domestici. De asemenea, boala a evoluat ...[citește_toată_știrea]

14 August 2012, 10:14
(8515 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Măsuri de executare silită

În luna iulie 2012, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, a întreprins o serie de măsuri de executare silită. Astfel, s-au emis aproape 1200 de somații ...[citește_toată_știrea]

14 August 2012, 10:11
(11985 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Programul «Biblionet» continuă

Alte 10 biblioteci locale din județul Ialomița au fost eligibile să facă parte din programul «Biblionet». Este vorba despre programul de implementare a serviciului de acces gratuit la internet în bibliotecile ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 17:00
(8344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoții «culeg» recoltele de pe cîmpuri

Într-o singură zi, mai precis miercuri, 8 august a.c., polițiștii au identificat pe raza județului 7 persoane plecate la furat pe cîmp. Hoții și-au încărcat în căruțe kilograme întregi de porumb și floarea ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:59
(8340 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...