Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fotbal în zodia Bursucului

Glasgow Rangers-Unirea Urziceni 1-4

Fotbal în zodia Bursucului

Unirea nu a jucat în niciun caz rolul buturugii mici în meciul de aseară. Ba chiar a reușit să lase de căruță unul dintre numele grele ale fotbalului britanic. Ce a realizat echipa lupilor din Bărăgan a semănat cu lovitura unui karatist purtător de centura neagră cu doi dani, amîndoi la fel de inspirați. Vorbim, firește, despre Dan Petrescu și Dan Tudor.
Primul și-a dat seama la timp că a insista cu așezarea ultradefensivă din startul partidei nu poate întoarce scorul de 1-0 pentru Rangers, stabilit în minutul 2, prin autogolul lui Ricardo.Așa că a mutat ofensiv în minutul 19, Onofraș în locul lui Nicu, iar mișcarea a dat roade 14 minute mai tîrziu, prin golul lui Bilașco. Al doilea, Dan Tudor... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2009, 15:37 (7994 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Bătrânii din Alexeni fac «naveta» la Ion Roată pentru o aspirină

În timp ce primarul și medicul se ceartă pe locația dispensarului

Bătrînii din Alexeni fac «naveta» la Ion Roată pentru o aspirină

Un scandal fără precedent în comuna Alexeni a lăsat bătrînii din localitate fără asistență medicală primară. Pentru a putea beneficia de o consultație medicală sau de o simplă aspirină, bolnavii trebuie să parcurgă drumul pînă în localitatea Ion Roată. Și asta nu-i nimic! Închipuiți-vă cum mămicile, ținîndu-și în brațe bebelușii de doar cîteva săptămîni, parcurg aceeași distanță pentru a-și vaccina copiii... Și, pentru ca tabloul să fie complet, autoritățile ridică din umeri și își pasează responsabilitățile, problema lipsei medicului de familie din localitate rămînînd tot nerezolvată.

După 20 de ani de medicină de familie, dat afară cu executorul
La Alexeni oamenii... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2009, 15:05 (7879 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AquaIalomița, copilul din flori europene al Consiliului Județean, a murit!

În mai puțin de șase luni, visul de epurare al orașelor din Ialomița a fost spulberat

AquaIalomița, copilul din flori europene al Consiliului Județean, a murit!

În urmă cu jumătate de an, autoritățile județene ieșeau la rampă cu un proiect îndrăzneț, menit să rezolve problema rețelelor de canalizare și a stațiilor de epurare în nu mai puțin de șase orașe din Ialomița. Mult prea excesiv mediatizata «creație județeană» se rezuma la constituirea într-o Asociație, denumită strategic AquaIalomița, care cuprindea orașele Fierbinți Tîrg, Amara, Țăndărei, Căzănești, Fetești și Slobozia. Cu ajutorul lor, Consiliul Județean spera la drenarea a peste 70 milioane de euro fonduri europene către canalizare și epurare. Potrivit proiectului inițial, operatorul urma să primească spre întreținere și exploatare, prin contract de delegare a gestiunii, sistemele de apă și... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:57 (6960 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Stavăr are atitudine de vătaf»

Inspectorul general sfidează Sindicatul profesorilor

«Stavăr are atitudine de vătaf»

La finele lunii septembrie, liderii Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt au stabilit drept măsură de protest pentru noua lege a salarizării ca activitatea didactică la clasă să fie grevată de netrecerea în catalog a notelor elevilor. Așa că, profesorii-membri de sindicat au decis și în Ialomița să se alinieze măsurilor de la centru și au purces la netrecerea notelor în cataloage. Evaluarea elevilor s-a efectuat conform programei școlare, însă notele au fost trecute în caietele de notițe ale profesorilor. De asemenea, una dintre obligațiile cadrelor didactice a fost aceea de a comunica atît copiilor cît și părinților notele obținute, iar activitatea didactică de la clasă să nu fie afectată... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:52 (7868 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

Apă potabilă, abia anul viitor

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Slobozia, consilierii municipali au decis înlocuirea rețelei de apă a orașului Slobozia. Cei 42 de kilometri de conductă de oțel, vechi de peste 30 de ani, se află în acest moment într-o fază avansată de deteriorare, din cauza compoziției chimice a apei provenite din sursa subterană a orașului. Potrivit documentației, pentru înlocuirea conductelor Primăria Slobozia a solicitat 380 de mii lei, sumă necesară achiziționării de conductă de polietilenă de înaltă densitate tip PHD, în vederea reabilitării sistemului de distribuție. Potrivit declarațiilor reprezentanților autorităților locale, termenul avansat pentru înlocuirea în totalitate a conductelor... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2009, 17:37 (10525 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Cinematrograful «Ialomița» și Grădina de Vară din Slobozia, obiectul unui litigiu cu Regia de Film

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Promulgată la începutul lunii decembrie 2008, Legea 303 prin care se prevedea trecerea cinematografelor din administrarea România Film în domeniul public se dovedește a fi prilejul unui conflict ce urmează a fi tranșat în instanță. Concret, la Slobozia, Primăria ar fi trebuit să preia Cinematograful Galax, Ialomița și Grădina de Vară. Deși predarea ar fi trebuit să se realizeze în 6 luni, după 10 luni de negocieri pe marginea legii și adrese între instituții, Regia Autonomă de Distribuție și Exploatare a Filmului a acceptat să predea doar una dintre săli, Cinematograful «Galax». Motivul invocat pentru refuzul de a ceda celelalte două săli este că una dintre acestea se află sub contract cu o firmă... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:41 (9517 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașiului

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

L-am primit cu toții după moartea fulgerătoare a Preasfințitului Damaschin Coravu. L-am cunoscut din auzitele preoților și din șoaptele colțurilor. I-am admirat solemna întronizare, cînd președintele României și alți politicieni de clasă națională s-au călcat în picioare pentru a-i fi aproape. L-am bănuit de interese ascunse, politicianiste. Cu toate acestea, astăzi vobește pentru prima dată într-un ziar local. Se destăinuie și pare mai practic decît un om de afaceri. Îmbină vorbele lumești cu cele bisericești fără a-ți fi greu să înțelegi ceea ce vrea să transmită. Știe ce are de făcut și de ce a venit aici. Vorbește clar, tranșant, fără a se feri să împartă vorbe de dojană deloc negratuite pentru... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:32 (7366 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ciupercă «împădurește» Ialomița cu panouri fotovoltaice (slideshow)

Panouri fotovoltaice da, păduri ba! Aceasta ar putea fi concluzia pe care o putem trage ca urmare a ultimei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița. Desfășurată luni, 12 octombrie, în sala Centrului Cultural «Ionel Perlea», ședința a confirmat, încă odată, unul dintre paradoxurile consacrate ale administrației județene: deși nu este capabilă să asigure finanțarea pentru cele cîteva zeci de hectare de pădure anual (una dintre prioritățile declarate ale acestui mandat), Consiliul Județean susține că poate «împăduri» 5 hectare de teren agricol degradat cu cel mai ambițios proiect de la sturionii ex-președintelui Gheorghe Savu încoace: 5 hectare de panouri fotovoltaice, menite să asigure... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:56 (28217 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul sanitar, resuscitat cu succes

Rectificarea bugetară salvează Sănătatea ialomițeană

Semnalele de alarmă trase public de reprezentanții instituțiilor medicale din Ialomița nu au rămas fără răspuns. Aproape intrate în colaps financiar, spitalele, farmaciile și alte entități medicale au avertizat, nu de puține ori, asupra imposibilităților de funcționare în lipsă de fonduri. Nu de multă vreme, ziarul nostru a detaliat fondurile epuizate de aproape fiecare instituție sanitară din județ, în parte. Deși își prevedeau un obștesc sfîrșit, reprezentanții medicali au fost «reanimați» de o nouă rectificare bugetară. Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit o nouă tranșă de bani, sume care dacă nu învie, măcar permite agonizarea Sănătății din județul nostru. E drept, banii... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:46 (7921 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înșelăciune prin SMS (film)

Marți, 6 octombrie, o tînără în vîrstă de 19 ani, din Slobozia, a anunțat polițiștii cu privire la faptul că a fost înșelată cu 420 lei, după ce a dat curs unui mesaj primit pe telefonul mobil. De fapt, povestea tinerei a pornit de la un sms ce o anunța că a cîștigat un premiu în valoare de 10000 euro însă, pentru a putea ridica premiul, era necesar să trimită printr-un mandat poștal un comision de 420 lei. «Profitînd de credulitatea victimei, escrocul a trecut la următorul pas și sub pretextul că este necesară achitarea unor alte taxe, i-a cerut să transmită pe aceeași cale o valoare de patru ori mai mare. Tînăra i-a comunicat că nu deține această sumă și că are nevoie de un răgaz pentru a face... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 14:09 (14787 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CERCETAT PENAL

Primarul Ionașcu a dat cu subsemnatu' la Poliție în dosarul «Apa din sursa subterană»

CERCETAT PENAL

Faptul că Gabi Ionașcu este cercetat penal în dosarul «Apa din sursa subterană» este binecunoscut, polițiștii demarînd ancheta în acest caz în cursul anului precedent, la momentul cînd au început să apară primele probleme ale apei. Ceea ce nu se știe însă este aspectul potrivit căruia, în urmă cu cîteva zile, pe adresa IPJ Ialomița au sosit și răspunsurile celor două institute de profil, plătite de administrația locală pentru efectuarea analizelor apei captate din sursa subterană. Partea interesantă este că, stupoare!, răspunsurile la care facem referire se rezumă sec la următoarea exprimare: «întrucît datele solicitate sînt confidențiale, este necesară prezentarea unui mandat (n.red.: ?!) pentru oferirea acestora»... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2009, 09:41 (12214 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Descentralizații» PSD vor fi demiși joi

În Ialomița

«Descentralizații» PSD vor fi demiși joi

Prefectul Mădălin Teculescu a anunțat marți, 6 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă, că șefii serviciilor descentralizate nominalizați de PSD ar putea fi demiși joi în bloc. «Este posibil ca pînă joi ministerele să ia o decizie similară cu cea adoptată în cazul ex-prefectului Alecsandru Știucă. Serviciile descentralizate ale statului trebuie să funcționeze normal, indiferent de schimbările politice» a completat Teculescu.

...
Problema schimbării șefilor descentralizatelor a fost principalul subiect al conferinței de presă desfășurate marți, la Prefectură. Potrivit declarațiilor anterioare ale reprezentanților Prefecturii, directorii PSD din cadrul instituțiilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2009, 13:00 (6314 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!» «Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!»

Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița

«Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!»

După cum era de așteptat, o dată cu ieșirea PSD de la guvernare, și în teritoriu sînt așteptate modificări la nivel de conducere a deconcentratelor. În acest sens, Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița, a ținut să declare că «prima persoană care va părăsi funcția de conducere va fi directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru». «În calitatea sa de director a produs doar haos în Spital, nenumărate persoane reclamînd modul dictatorial în care conduce unitatea» a adăugat Cazacu. «Și în celelalte instituții vom produce schimbări după realizarea unor analize; vor fi directori de deconcentrate care vor dispare din funcții. În ceea ce privește Spitalul Județean nu mai avem de ce să... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 09:34 (10693 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu mai așteaptă banii pe calamități

Primele subvenții agricole vin după 16 octombrie 2009

Ialomița nu mai așteaptă banii pe calamități

În urmă cu 2 saptămîni, Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița anunța că suprafața totală calamitată din Ialomița (asigurată și neasigurată) depășește 192 de mii de hectare. Tot atunci, reprezentantul instituției, Dragoș Soare, susținea că sprijinul pe suprafață anunțat de Ministerul Agriculturii reprezintă singura soluție de recapitalizare a agriculturii ialomițene. Între timp însă, reluarea ciclului agricol nu a mai așteptat, iar agricultorii ialomițeni se descurcă cum pot.

«Calamitățile» vin pe 16 octombrie
În ciuda dimensiunilor suprafețelor calamitate (Ialomița se clasează în primele 5 județe ale țării din acest punct de vedere) și a zecilor de... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 08:51 (7554 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban scapă de sub control sursa de apă subterană

Urban scapă de sub control sursa de apă subterană

La începutul acestei săptămîni SC Urban a recunoscut, prin adrese oficiale către instituțiile publice din oraș, că apa furnizată nu este potabilă. Potrivit rezultatelor probelor prelevate în 26 din cele 28 de puncte de monitorizare ale Urban, apa înregistrează depășiri semnificative ale fierului în compoziția sa. Prefectura Ialomița, alertată de situație, a solicitat explicații principalilor factori de decizie în problema apei. Luni, 5 octombrie, la orele 16,00, primarul Gabi Ionașcu, șeful Direcției de Sănătate Publică, directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu (foto) vor fi obligați să explice situația de criză generată de calitatea apei.

Urban comunică oficial că apa nu e potabilă... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 16:28 (9069 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

Decapitarea șefilor și adjuncților social-democrați

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

După ce joi, 1 octombrie, Cazacu Marinică declara «și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare», astăzi, 2 octombrie, Guvernul Boc îl ajută să se țină de cuvînt. Începînd cu prima oră a dimineții, șefii instituțiilor descentralizate din județ și-au pregătit geamantanele și s-au mutat mai aproape de ușă. În Ialomița, primii care vor cădea ar fi șefii de la Finanțe, Garda Financiară, Inspectoratul Teritorial de Muncă și Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorilor, precum și de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Cazacu, biciul lui Dumnezeu în descentralizatele PSD
Intenția președintelui Cazacu de a epura descentralizatele județului de «mafia PSD» prinde... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 14:54 (14666 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Mădălin Teculescu, noul prefect de Ialomița Mădălin Teculescu, noul prefect de Ialomița

Operațiunea decapitarea

Mădălin Teculescu, noul prefect de Ialomița

Joi, 1 octombrie, urmare a unei ședințe de Guvern, pe tema ieșirii de la guvernare a PSD, ministrul interimar al Administrației și Internelor, Vasile Blaga a anunțat eliberarea din funcții pentru toți prefecții susținuți de Partidul Social Democrat și înlocuirea acestora cu prefecți PD-L. Astfel prefectul Alecsandru Știucă a fost demis în cursul serii trecute, fiind înlocuit cu subprefectul Mădălin Teculescu. «Prefecții sînt reprezentanții Guvernului în teritoriu. De astăzi (n. red. 1 octombrie 2009), Guvernul are o altă componență politică și au fost eliberați din funcție o serie de prefecți, numiți alții, care nu au beneficiat de mobilitate și care urmează a da concursul pentru funcție» a anunțat... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 09:38 (6155 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Gone in 38 minutes

Gone in 38 minutes

Joi, 1 octombrie, la orele 16,00, primarul Gabi Ionașcu a decis să-și alunge singur musca adusă de Băsescu de la București și așezată pe căciula sa. Primele sale cuvinte au fost «am discutat 38 de minute cu Traian Băsescu». Potrivit declarațiilor sale, «ce pot fi confirmate cu 4 martori», în cele 38 de minute Traian Băsescu nu i-a cerut nicio secundă sprijin pentru alegerile prezidențiale din noiembrie 2009. În schimb, primarul Gabi Ionașcu a cerut insistent președintelui să se implice în facilitarea transferului cinematografelor din Slobozia către autoritatea publică locală, precum și a sediului fostei unități militare și a Casei Armatei, dar și schimbarea rangului municipiului reședință de județ... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 17:26 (7854 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Un copil de doar cinci luni a fost omorât!!!

Urmarea eliberărilor mafioților de la Urziceni

Un copil de doar cinci luni a fost omorît!!!

Un tragic accident rutier s-a produs miercuri, 30 septembrie, în localitatea Afumați. Un copil de doar cinci luni a sfîrșit tragic, după ce mașina condusă de mama sa, și ea în stare foarte gravă, a fost lovită violent de un autoturism ce gonea pe șosea. Accidentul se înscrie în seria de evenimente rutiere grave petrecute din ce în ce mai des pe drumurile naționale. De această dată însă, accidentul petrecut în Afumați (re)aduce în atenția publicului gruparea de mafioți din Urziceni. Potrivit polițiștilor, accidentul a fost produs din vina șoferiței ce ar fi ieșit dintr-o benzinărie virînd la stînga, deși nu era permis. Din sensul opus, o mașină străină ce circula cu viteză mărită, a lovit autoturismul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 12:08 (6648 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Anul viitor vom împăduri mai puțin de 100 de hectare din 6000 posibile

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Vă mai amintiți cum a prins România rădăcini la Sudiți, acum un an, pe 5 hectare de teren, în direct, la TV? Și cum a plantat ministrul mediului, Nicolae Nemirschi, cu excavatorul, un ditamai platanul de 20 de ani, care s-a uscat în pămînt timp de un an devenind zilele trecute lemn de foc? Dar cum promiteau atunci, de făcea ratingul clăbuci, oficialii locali și județeni că vor împăduri hectare cît vezi cu ochii, vă mai amintiți? Ei, bine, uitați-le toate, pentru că de 20 de ani încoace Ialomița se transformă într-un deșert pe care nimeni și nimic nu-l mai poate controla. Iar asta n-o spunem noi, ci datele oficiale care susțin că din 6178 de hectare aflate la dispoziția autorităților locale pentru... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 09:38 (8520 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

16 agenți de Poliție, detașați la IPJ Ialomița

Miercuri, 27 decembrie a.c., 16 agenți de Poliție, proaspăt absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina, și-au început activitatea în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:45
(4613 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Jumătate de tonă de motorină, confiscată de polițiști

Peste 500 de litri de produs susceptibil a fi motorină a fost confiscat de polițiștii ialomițeni, în urma unui control efectuat în trafic. Astfel, luni, 25 decembrie 2017, în jurul orei 3,00, efective din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:20
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune integrată de Crăciun

Prima și a doua zi de Crăciun, 25/26 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizări prin 112, constatând 42 de infracțiuni și aplicând aproape ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:05
(3903 vizualizări - 0 comentarii)


Malu Roșu: Dispărut fără urmă în apele unui lac

Pompierii din Ialomița caută de 3 zile trupul unuia dintre pazinicii lacului Ratca, din zona localității Malu Roșu. În prima zi de Crăciun, împreună cu un coleg de serviciu, acesta a căzut dintr-o barcă ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 13:01
(5808 vizualizări - 3 comentarii)


APIA: Aerofotografierea 2017, în termen

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură aduce la cunoștința publicului larg că, prin colaborarea dintre Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale și Ministerul Apărării Naționale, destinată ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 10:55
(5121 vizualizări - 0 comentarii)


Trei răniți într-un accident rutier petrecut între Iazu și Slobozia Nouă

Trei persoane, victime ale unui accident rutier, au primit îngrijiri medicale din partea pompierilor din Slobozia, dar și a medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. În eveniment au fost implicați ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 22:25
(8261 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 114 mii de lei, 13 permise de conducere reținute

Polițiștii au acționat în ultimele 48 de ore pentru prevenirea și combaterea oricăror evenimente care puteau afecta liniștea comunității. Pentru siguranța cetățenilor, 124 patrule, dintre care 6 mixte, ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 18:10
(7498 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «evaziune fiscală» și infracțiuni rutiere

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:55
(5991 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie de Crăciun

Peste  250 de polițiști ialomițeni vor fi la datorie pentru ca sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în liniște și siguranță. Poliția Română este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:40
(3612 vizualizări - 0 comentarii)


Autospeciale noi, în dotarea IPJ Ialomița

Vineri, 22 decembrie a.c., parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se reînnoiește cu 7 autospeciale, distribuite de conducerea Poliției Române, urmând a fi folosite pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:10
(4141 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

Dacă misiunea Biroului de Asistență Socială din Protopopiatul Urziceni este tocmai aceea de a veni în întâmpinarea dificultăților resimțite de oameni și de a sprijini pe cât posibil beneficiarii săi, atunci ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 14:20
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele de 25, 26 decembrie 2017, precum și în 1, 2 ianuarie 2018, declarate zile libere ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 10:50
(6311 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Economice

Polițiștii ialomițeni au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 30000 de lei, în urma unor acțiuni derulate de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Polițiștii de Investigare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 19:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit pentru «tâlhărie» în Italia, arestat

Marți, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:55
(5289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


APIA: Subvenția la motorină pentru agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 21.12.2017, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, aferentă ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:40
(5826 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentat pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de marți, 19 decembrie 2017, pe raza municipiului Fetești. Astfel, în jurul orelor 15,00, în timp ce un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 17:35
(4090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Pietoni accidentați la Ograda și Urziceni

Un bărbat de 56 de ani a murit după ce a fost victima unui accident rutier. Acesta circula în localitatea Ograda pe un drum neiluminat corespunzător și a fost lovit de mașina condusă de un tânăr de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 19:10
(5840 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40
(4942 vizualizări - 3 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «E vremea colindelor»

Protopopiatul Slobozia a fost și anul acesta organizatorul Festivalului «E vremea colindelor». Manifestare a ajuns deja la a 7-a ediție și reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente de gen organizate ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:25
(5249 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Artificiile i-au adus un dosar penal

Un  minor de 16 ani, din Urziceni, a intrat în vizorul polițiștilor după ce asupra sa au fost descoperite artificii din categoria de produse  F2, fără ca acesta să aibă dreptul legal de a le folosi ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:15
(6411 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se deschide «Căsuța lui Moș Crăciun»

Între 22 și 24 decembrie, în cadrul Târgului de Crăciun din centrul Sloboziei se deschide pentru prima dată «Căsuța lui Moș Crăciun». În perioada de timp amintită, între orele 17,00 și 20,00, copiii din ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:05
(3582 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 40 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unor acțiuni cu caracter preventiv, polițiștii ialomițeni au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 40 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate pentru infracțiuni la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 17:50
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 17:25
(6617 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:20
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:10
(4003 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 17:45
(5680 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 16:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:40
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:10
(5738 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 12:40
(4802 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...