Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A început renovarea Galeriilor de Artă «Lumina» din Fetești

A început renovarea Galeriilor de Artă «Lumina» din Fetești

Centrul cultural al orașului Fetești, Galeriile de Artă «Lumina» au intrat oficial în reparații. Lucrările de renovare erau necesare, având în vedere faptul că de mai bine de 10 ani spațiul Galeriilor nu a mai beneficiat de nicio reparație. Cheltuielile sunt asigurate din bugetul orașului.

 

Lucrări suportate din bugetul local Galeriile de Artă «Lumina» din Fetești reprezintă locul în care se des­fășoară cele mai importante evenimente culturale din oraș. De la lansări de carte la expoziții de artă, toate aceste evenimente sunt... [citește_tot_articolul]

24 August 2024, 10:15 (1526 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Autobuzele electrice ale Sloboziei, «abandonate» în Parcul Industrial

Autobuzele electrice ale Sloboziei, «abandonate» în Parcul Industrial

Slobozia are 13 autobuze electrice. 7 dintre acestea sunt «abandonate» în Parcul Indus­trial IMM. Administrația locală susține că legislația în vigoare nu permite angajarea de noi șoferi. Valoarea acestei investiții a fost de 7 mi­lioane de euro.

 

După proiectele europene, potopul De aproape un an, în Parcul Industrial IMM sunt parcate 7 dintre cele 13 autobuze electrice achiziționate din fonduri europene de către administrația slobozeană. Și, susțin autoritățile locale, nici celelalte 6 aflate în circulație nu sunt ex­ploatate la... [citește_tot_articolul]

23 August 2024, 12:10 (5583 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița a închis Tabăra «Pavilioane» din Amara

DSP Ialomița a închis Tabăra «Pavilioane» din Amara

În această perioadă, aproximativ 100 de copii din țară ar fi trebuit să-și petreacă vacanța de vară la Tabăra «Pavilioane» din Amara. Sejurul lor s-a încheiat înainte de a începe, după ce Direcția de Sănătate Publică Ialomița a suspendat autorizația sanitară de funcționare a Taberei. Inspectorii DSP au pus lacătul pe ușa unității din cauza problemelor de alimentare cu apă existente în localitate, dar și din cauza lipsei unui sistem de ventilație a aerului în camere.

 

Nereguli descoperite în Tabără Tabăra «Pavilioane»... [citește_tot_articolul]

23 August 2024, 07:50 (7526 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Grad ridicat de calamitate pentru culturile de porumb și floarea-soarelui

Ialomița: Grad ridicat de calamitate pentru culturile de porumb și floarea-soarelui

bonus: Dragoș Costin Telehuz, secretar de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale/«Suntem conștienți de situația dramatică cu care se confruntă agricultura românească!»

Fenomenul de «secetă pedologică extremă» a afectat puternic culturile agricole din Ialomița. Direcția pentru Agricultură Județeană a făcut pu­blice rezultatele evaluărilor realizate în teren. Lipsa apei din sol a produs cele mai multe pagube în cazul culturilor înființate în campania agricolă din primăvara acestui an. Aproximativ 100 mii de hectare cultivate cu porumb și floarea-soarelui au fost compromise, susțin specialiștii DAJ Ialomița. Datele din teren urmează a fi transmise Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale pentru ca fermierii să fie despăgubiți.

 

Situația din teren... [citește_tot_articolul]

22 August 2024, 12:10 (4981 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP reface lucrările edilitare din Cartierul Gării Noi din Slobozia

Moștenirea administrației Mocioniu

DADP reface lucrările edilitare din Cartierul Gării Noi din Slobozia

DADP Slobozia a executat la sfârșitul lunii iulie 2024 o serie de lucrări de reabi­litare a rețelelor de iluminat din Cartierul Gării Noi. Lucrările executate au afectat carosabilul de pe bulevardul 1 Decembrie 1918 și străzile adiacente. Conform informațiilor oficiale, lucrările executate au fost necesare în contextul în care admi­nistrația locală nu a putut identifica «în teren» rețelele instalate în urmă cu 5 ani.

 

Efectul de bumerang În vara anului 2019, administrația Mocioniu inaugura cu fast administrativ rețeaua de... [citește_tot_articolul]

22 August 2024, 08:10 (3713 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19

Ialomița: Creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19

Direcția de Sănătate Publică Ialomița atrage atenția cu privire la faptul că numărul cazurilor de COVID-19 a înregistrat o creștere semnificativă în ultima perioadă. Deși izolarea la domici­liu în cazul persoanelor depistate «pozitiv» nu mai este obligatorie, specialiștii recomandă persoanelor diagnosticate cu această afecțiune să evite deplasarea în comunitate și să poarte mască sanitară de protecție, pentru a limita răspândirea virusului.

 

Ialomițenii, afectați de COVID-19 Potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în... [citește_tot_articolul]

21 August 2024, 12:25 (2586 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Autogara lui Nicu Pericli» defrișează perdeaua forestieră de protecție a Sloboziei

Instituțiile statului-«surde, oarbe, mute și oloage»

«Autogara lui Nicu Pericli» defrișează perdeaua forestieră de protecție a Sloboziei

La începutul lunii august 2024, un pădurar al Ocolului Silvic Slobozia anunța, prin 112, «defrișarea ilegală» a unei noi suprafețe de teren forestier în imediata vecinătate a Autogării Nana. În sesizarea depusă la Poliție, proprietarul terenului, Nicu Pericli, este acuzat de «defrișarea ilegală» a terenului pe care îl deține. În replică, Nicu Pericli susține că terenul cumpărat nu era împădurit și că așteaptă rezultatele anchetei. Nicu Pericli este unul dintre personajele controversate ale orașului, de-a lungul anilor acesta fiind acuzat de numeroase ilegalități și abuzuri. Cercetările sunt în curs.

 

«Defrișări ilegale» din 2016... [citește_tot_articolul]

21 August 2024, 08:05 (12945 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Școlile din Ialomița au nevoie de profesori calificați

Școlile din Ialomița au nevoie de profesori calificați

Dezastrul înregistrat la examenul de Titularizare 2024 lasă școlile ialomițene fără profesori calificați. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialo­mița, la nivelul județului au fost ocupate doar 48 din cele peste 300 de posturi. Acestea le-ar fi oferit șansa candidaților care au susținut examenul să obțină un loc de muncă definitiv în Învățământ. În 2024, Ialomița a obținut cel mai mic procent de promovare la examenul de Titularizare din ultimii 3 ani.

 

Profesori pe perioadă determinată În urma examenului de Titularizare 2024, doar... [citește_tot_articolul]

20 August 2024, 15:20 (7301 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ambulatoriul spitalului din Slobozia ar putea fi redeschis

La început de septembrie 2024

Ambulatoriul spitalului din Slobozia ar putea fi redeschis

Prima lună de toamnă ar putea aduce vești bune pentru ialomițeni. Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au anunțat public faptul că Ambulatoriul Integrat al unității medicale ar putea fi redeschis oficial. Policlinica spitalului din Slobozia s-a aflat într-un amplu proces de modernizare și renovare, care ar fi trebuit să se încheie încă din anul 2022. Proiectul ar fi trebuit finalizat încă de anul trecut, dar o serie de probleme tehnice au făcut ca termenul să fie amânat.

 

Ambulatoriul, în sfârșit, funcțional Cu o valoare... [citește_tot_articolul]

20 August 2024, 08:10 (3358 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou ultimatum pentru poluatorii oficiali ai Sloboziei

Un nou ultimatum pentru poluatorii oficiali ai Sloboziei

Garda de Mediu Ialomița a dat un ultimatum firme­lor care poluează mediul la Slobozia. Termenul limită este 20 august 2024. «După această dată vom aplica amenzi care pot ajunge până la 15000 de lei!» susține Laurențiu Ghiauru, directorul Gărzii de Mediu Ialomița.

 

Ultimatumul Gărzii de Mediu În urmă cu o lună, pe 16 iulie 2024, Garda de Mediu Ialomița, cu sprijinul autorităților locale din Slobozia, a mediat o întâlnire la care au participat firmele considerate «mari poluatori» ai Sloboziei la acest moment. La întâ... [citește_tot_articolul]

19 August 2024, 07:55 (9446 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laborator anti-drog la Serviciul de Medicină Legală Ialomița

Laborator anti-drog la Serviciul de Medicină Legală Ialomița

Serviciul de Medicină Legală va beneficia în jumătate de an de un laborator în cadrul căruia pot fi realizate testele anti-drog, pe baza solicitărilor venite din partea polițiștilor ialomițeni. În prezent, astfel de teste se realizează fie la Serviciul de Medicină Legală Călărași, fie la Institutul Național de Medicină Legală «Mina Minovici».

 

Proiect în derulare Potrivit reprezentanților Spitalului Județean de Urgență Slobozia, laboratorul care va permite efectuarea testelor anti-drog pentru șoferii suspecți de consum de substanțe interzise... [citește_tot_articolul]

15 August 2024, 09:50 (5999 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alegerile Locale și Europarlamentare au costat peste 14,5 milioane de lei

Doar în Ialomița

Alegerile Locale și Europarlamentare au costat peste 14,5 milioane de lei

La două luni distanță de la încheierea Alegerilor Locale și Europarlamentare, autoritățile locale din Ialomița au făcut publică valoarea cheltuielilor pentru organizarea procesului electoral. Estimativ, acestea se ridică la peste 14,5 milioane de lei. Totodată, să precizăm că în organizarea și desfășurarea Alegerilor Locale și Europar­lamentare au fost implicate aproximativ 3000 de persoane.

 

Bani publici pentru Alegerile Locale și Europarlamentare Calculele cu privire la valoarea cheltuielilor privind organizarea și desfășurarea Alegerilor Locale și Europarlamentare... [citește_tot_articolul]

14 August 2024, 10:15 (4803 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozenii vor plăti 15 lei/persoană pentru colectarea deșeurilor menajere

ADI ECOO 2009 SRL propune majorarea tarifelor de colectare

Slobozenii vor plăti 15 lei/persoană pentru colectarea deșeurilor menajere

ADI ECOO 2009 SRL solicită ad­ministrațiilor locale din Ialomița majorarea tarifelor de colectare a deșeurilor me­najere. Valoarea noilor tarife este de 15 lei/persoană în mediul urban și 13 lei/persoană în mediul rural. Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL, susține că majorările de tarife sunt ge­nerate de creșterea salariului minim, a costului pentru carburant și a tarifelor de depozitare. Creșterile de tarif ar putea intra în vigoare începând cu luna octombrie a anului în curs. La Slobozia, primarul Dragoș Soare va solicita Consiliului Local să nu aprobe această majorare de tarif.

 

Solicitare oficială... [citește_tot_articolul]

13 August 2024, 09:50 (6895 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bolile de inimă, «ucigașul» tăcut al ialomițenilor

Cifre îngrijorătoare

Bolile de inimă, «ucigașul» tăcut al ialomițenilor

bonus: S-a dublat numărul persoanelor cu diabet

O statistică generală privind starea de sănătate a populației, făcută publică de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, arată faptul că, anual, peste 3000 de persoane își pierd viața din cauza bolilor de care suferă. Surprinzător, nu afecțiunile oncologice sunt cele care iau cele mai multe vieți, ci afecțiunile cardiovasculare. Cancerul se află pe locul doi în lista bolilor care provoacă cele mai multe decese, potrivit DSP Ialomița. Despre prevenția acestor boli e aproape imposibil de discutat în lipsa unor programe de screening.

 

Mortalitatea la nivelul județului... [citește_tot_articolul]

12 August 2024, 10:05 (1988 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 7,6 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Sălii «Europa»

Slobozia: 7,6 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Sălii «Europa»

Administrația județeană inten­ționează să reabiliteze energetic Sala «Europa», valoarea estimată a investiției fiind de 7,6 mi­lioane de lei. Sala a fost dată în folosință în 2016, după 20 ani de așteptare. Sursa de finanțare pentru această investiție nu a fost încă identificată, administrația județeană având intenții similare în urmă cu 2 ani. La momentul respectiv, investiția a fost evaluată la 4,1 milioane de lei.

 

De la 4,1 la 7,6 milioane de lei Administrația județeană intenționează să reabiliteze energetic Sala «Europa... [citește_tot_articolul]

11 August 2024, 09:40 (3046 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Rujeola, o problemă de sănătate publică din cauza vaccinării scăzute

Ialomița: Rujeola, o problemă de sănătate publică din cauza vaccinării scăzute

Institutul Național de Sănătate Publică a plasat Ialomița, pentru a doua oară anul acesta, pe harta «roșie» a cazurilor de rujeolă. Direcția de Sănătate Publică Ialomița susține faptul că, de la începutul anului și până în prezent, la nivelul județului s-au înregistrat aproximativ 700 de îmbolnăviri. Răspândirea bolii ține de vaccinare care, în Ialomița, are o rată scăzută.

 

Fetești și Bărbulești, zone vulnerabile În ciuda eforturilor făcute de autorități, rujeola rămâne o problemă de sănătate publică din cauza... [citește_tot_articolul]

10 August 2024, 10:20 (2156 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au cumpărat Titluri de Stat în valoare de 74,4 milioane de lei

Ialomițenii au cumpărat Titluri de Stat în valoare de 74,4 milioane de lei

Conform unei statistici a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, de la începutul anului și până în prezent, peste 1000 de persoane din județ au cumpărat Titluri de Stat în baza derulării Programului «Tezaur». Valoarea totală a plafonului atins depășește 74,4 milioane de lei, potrivit informațiilor oficiale.

 

Programul «Tezaur», funcțional și în Ialomița Încă din 2020, Ministerul Finanțelor Publice, prin Agenția Națională de Administrare Fiscală, oferă po­pulației posibilitatea de a achiziționa Titluri... [citește_tot_articolul]

9 August 2024, 09:35 (5486 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Menajere sau bone plătite cu «tichete casnice»

Ialomița: Menajere sau bone plătite cu «tichete casnice»

Cu scopul de a acorda be­neficii sociale și persoanelor care prestează activități casnice, Ministerul Muncii și Solidarității Sociale a introdus «tichetele casnice». Astfel, menajerele, bonele sau grădinarii pot fi remunerați de cei în gospodăriile cărora își desfășoară activitatea, fără a avea un contract legal. În Ialomița, de la începutul anului și până în prezent au fost eli­berate 36 de tichete, pentru activități precum «menajul» sau «îngrijirea copiilor».

 

O nouă formă de protecție socială... [citește_tot_articolul]

8 August 2024, 10:25 (2503 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mihail Kogălniceanu: Pesta Rumegătoarelor Mici la o stână clandestină. Aproape 600 de animale, sacrificate!

Mihail Kogălniceanu: Pesta Rumegătoarelor Mici la o stână clandestină. Aproape 600 de animale, sacrificate!

Autoritățile din Ialomița sunt în alertă după ce a fost descoperit un focar de Pestă a Rumegătoarelor Mici, pe raza localității Mihail Kogălniceanu. Potrivit Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, animalele bolnave provin de la o stână ce funcționa fără autorizație. Toate cele aproximativ 600 de oi din această exploatație au fost sacrificate!

 

Verificări în curs

Din primele informații, cel care a alertat autoritățile a fost chiar unul dintre proprietarii stânei. Acesta a sunat la Direcția Sanitară Veterinară și pentru... [citește_tot_articolul]

7 August 2024, 10:30 (15761 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Parcul fotovoltaic va reduce facturile de curent electric cu 1,5 milioane de lei/lună

«Energie verde» pentru Slobozia

Parcul fotovoltaic va reduce facturile de curent electric cu 1,5 milioane de lei/lună

Administrația din Slobozia a anunțat semnarea contractului de finanțare pentru construirea parcului fotovoltaic de la Slobozia. Valoarea investiției este de 17,9 milioane de lei. Parcul fotovoltaic urmează a fi realizat până la sfârșitul anului 2026, în imediata vecinătate a Cartierului Slobozia Nouă. Energia produsă va deservi toate instituțiile din subordinea Primă­riei Slobozia. Estimările ini­țiale avansează reduceri de costuri de până la 1,5 milioane de lei lunar.

 

La final de mandat La final de mandat, administrația Soare reușește să semneze... [citește_tot_articolul]

7 August 2024, 10:10 (9077 vizualizări - 7 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Furturile se înmulțesc

În dimineața zilei de joi, 14 octombrie, un feteștean a reclamat la Poliție faptul că în cursul nopții persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale de unde au furat mai multe păsări. În urma ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:51
(18605 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Fetești: La furat de cereale din TIR

În noaptea de miercuri spre joi, respectiv 13 spre 14 octombrie, un echipaj de poliție din Fetești a surprins în flagrant doi tineri în timp ce încercau să fure bunuri dintr-un autotren staționat. La vederea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:47
(14662 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 21 octombrie, Colegiul Prefectural se întrunește în ședința lunară de lucru, avînd o ordine de zi formată din patru teme de dezateri. Pe scurt, membrii Colegiului Prefectural vor asista la prezentarea ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 18:22
(18136 vizualizări - 1 comentariu)


Soț și soție din Slobozia, acuzați de trafic de persoane

Trafic de minori și trafic de persoane sînt acuzațiile care se rețin în sarcina a doi slobozeni, soț și soție, după ce timp de aproximativ șapte luni au exploatat zece persoane fără adăpost. «Cei doi au ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:40
(18328 vizualizări - 3 comentarii)


Țigări de contrabandă la Fetești

În baza unor informații și a unei autorizații de percheziție emisă de Judecătoria Fetești polițiști, inspectori ai Gărzii Financiare Ialomița, cu sprijinul lucrătorilor Serviciului de Intervenție Rapidă ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:39
(16265 vizualizări - 0 comentarii)


Firmele, obligate să-și anunțe locurile de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici care își au sediul sau domiciliul pe raza județului Ialomița faptul că, în conformitate cu prevederile legale, ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:25
(14155 vizualizări - 1 comentariu)


Fiscul ialomițean, locul 5 pe țară la încasări

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna septembrie 2010 a fost încasată la bugetul general consolidat suma de 50,39 milioane lei, în procent de 113,72% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:21
(16596 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Copil de 13 ani încerca să fure din magazin!

Un minor de 13 ani, instituționalizat într-un centru de plasament din Slobozia, a fost prins în flagrant în timp ce încerca să fure bunuri dintr-un magazin. Fapta s-a produs în noaptea de 12 spre 13 octombrie ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:20
(14659 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia copil hoț


Fetești: «Șofer» fără permis

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 12 spre 13 octombrie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic un autoturism întrucît se deplasa cu farurile stinse. În urma verificărilor polițiștii au constatat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:19
(13332 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Hoț încarcerat

Un tînăr de 27 ani a fost prins marți, 12 septembrie, după ce timp de doi ani a fost urmărit. Infractorul a fost prins în urma unei acțiuni polițienești în localitatea Sinești. În anii 2008 și 2009, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:18
(12675 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești arestare


Cocora: Cercetat penal pentru deținerea de deșeuri periculoase

Polițiștii ialomițeni au descoperit în depozitul unei societăți comerciale din Cocora o cantitate semnificativă de produse de uz fitosanitar cu termenul de valabilitate expirat. Acțiunea s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:17
(13047 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:29
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:13
(8462 vizualizări - 0 comentarii)


Cultura romani, pe scena Festivalului «Identitate și cultură romă»

«Identitate și cultură romă» este titlul unui nou Festival pus în scenă, joi, 14 octombrie la Fetești. Aflat la prima ediție, evenimentul reunește reprezentanți ai autorităților publice locale, județene ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:08
(15630 vizualizări - 1 comentariu)


Vitezomanii, amendați cu peste 66000 de lei

Șoferii ialomițeni au încasat în week-endul precedent peste 270 de contravenții la regimul circulației, valoarea amenzilor depășind 66 mii de lei. Cele mai multe abateri constatate de polițiști s-au concretizat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:06
(11999 vizualizări - 0 comentarii)


Lemnele, în atenția polițiștilor feteșteni

Luni, 11 octombrie, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii comerțului ilegal de lemne. Polițiștii organizați în filtre rutiere au verificat 14 mașini și au legitimat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:05
(12562 vizualizări - 2 comentarii)


Școlile, prioritate pentru polițiștii ialomițeni

«În perioada 11-15 octombrie, la nivel național, polițiștii vor intensifica acțiunile de prevenire și combatere a delincvenței juvenile și asigurarea climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:04
(14177 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive la Urziceni

Prevenirea furturilor din firme și evitarea faptelor violente au fost aspecte urmărite de acțiunea desfășurată de polițiștii din Urziceni, luni, 11 octombrie. Astfel, au fost verificați 16 agenți economici ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:02
(14841 vizualizări - 0 comentarii)


Patru persoane și-au pierdut viața într-un accident rutier

Tragedie în apropierea localității Sinești, pe DN2, la km 35. Patru persoane și-au pierdut viața și o a cincea a fost grav rănită în urma unui accident rutier. Cumplitul incident s-a produs în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 14:01
(15342 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Sinești accident


Săveni: La plimbare cu mașina furată și beat la volan

Duminică, 10 octombrie, dimineața polițiștii rutieri aflați pe raza comunei Săveni au oprit pentru un control de rutină o mașină înmatriculată în Capitală. Întrucît mirosea a alcool, șoferul, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:51
(15514 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: I-au dat foc la Chrysler

Un autoturism Chrysler a fost cuprins de flăcări duminică noaptea, 10 octombrie a.c., în jurul orei 22.00, pe strada Cărămidari din Slobozia. Întrucît în apropierea autoturismului au fost descoperite două ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:33
(13911 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Inconștienți în trafic

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 8 spre 9 octombrie, polițiștii feteșteni au prins un tînăr din localitate care conducea mașina în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul Drager a conducătorului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:28
(13408 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Doi feteșteni, de 30 și 35 de ani, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de obiecte metalice. Furturile au fost anunțate polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:25
(14041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Primăriile pot împrumuta bani de la Ministerul Finanțelor pentru a-și achita datoriile

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează agenții economici care înregistreză creanțe neîncasate de la unitățile administrativ-teritoriale și, în acelasi timp, au obligații fiscale neachitate ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:23
(18641 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive pe timp de noapte

Sîmbătă, 9 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de prevenire a faptelor antisociale în 33 de comune. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 7 infracțiuni pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:16
(16739 vizualizări - 0 comentarii)


Viitura toxică de pe Dunăre nu a ajuns în Ialomița

Inspectorii sanitar-veterinari ai DSV Ialomița au monitorizat traseul fluviului Dunărea și brațul Borcea la nivelul județului Ialomița ca urmare a viiturii cu substanțe toxice provenit din Ungaria. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:14
(14807 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

În cadrul «Salonului Anual de Carte», eveniment organizat de Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», va fi prezent și scriitorul Mircea Cărtărescu. Evenimentul se va produce marți, 12 octombrie 2010, începînd ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 16:03
(14783 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10,2%, rata șomajului în septembrie 2010

La sfîrșitul lunii septembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10732 persoane, din care 4614 șomeri indemnizați, respectiv 6118 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 12:31
(8624 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Ungaria, găsită la Slobozia

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru depistarea în trafic a mașinilor ce figurează urmărite internațional. Acțiunea a fost cu ghinion pentru un slobozean de 43 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:45
(16417 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț după gratii

Polițiștii slobozeni au reușit capturarea unui infractor, autor a cinci furturi comise la Slobozia. Băcăuanul de 43 ani se află, în prezent, după gratii. Prima faptă a fost sesizată polițiștilor în luna ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:44
(19460 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...