Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un nou inspector șef pentru Poliția ialomițeană

Un nou inspector șef pentru Poliția ialomițeană

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are un nou inspector șef. Desemnat de Inspectoratul General al Poliției Române să asigure comanda Poliției ialomițene a fost comisarul șef de poliție Daniel Alexandru Radu. Înainte de a ajunge în Ialomița, acesta a fost împuternicit director al Institutului de Cercetare și Prevenire a Criminalității, din cadrul IGPR. Totodată, a deținut și funcția de șef al Direcției pentru Protecția Animalelor din cadrul aceleiași instituții. În Ialomița, comisarul șef Daniel Alexandru Radu va asigura comanda pe o perioadă de 6 luni.

 

Șefi trimiși de la Centru în județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2024, 15:25 (15952 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Administrația județeană oferă aproximativ 800 mii de lei pentru activități nonprofit

Administrația județeană oferă aproximativ 800 mii de lei pentru activități nonprofit

În urmă cu o săptămână, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Consi­liului Județean Ialomița au prezentat proiectele organizațiilor nonguvernamentale care au primit finanțare din partea instituției în cadrul Programului finanțărilor ne­rambursabile destinate enti­tăților nonprofit. Valoarea fondurilor alocate a fost de aproximativ 800 mii de lei.

 

Sprijin financiar pentru asociații și fundații Pentru anul 2024, în cadrul Programului finanțărilor nerambursabile destinate entităților nonprofit, Consiliul Județean Ialomița a... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2024, 15:25 (3697 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vacanță de vară în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara

Vacanță de vară în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara

Cu un buget de funcționare tot mai mic, de la un an la altul, Tabăra «Pavilioane» din Amara se pregătește pentru vacanța mare. Din a doua jumătate a lunii iunie 2024, primele grupuri organizate de elevi sunt așteptate în singura tabără de stat din județul Ialomița. Reprezentanții Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița susțin că principalele puncte de atracție pentru elevii care vor veni la Amara sunt tiroliana, panoul de cățărare și terenurile de sport.

 

Fonduri limitate În așteptarea unei decizii în ceea ce privește reorganizarea Direcției... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2024, 08:05 (12142 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița investește 55 milioane de euro în infrastructura rutieră

Proiect european prin ADR Sud Muntenia

Consiliul Județean Ialomița investește 55 milioane de euro în infrastructura rutieră

Liviu Gabriel Mușat, directorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud-Muntenia și Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, au semnat săptămâna trecută contractul de finanțare pentru moderni­zarea drumurilor județene din Ialomița. La evenimentul desfășurat la sediul Consiliului Județean Ialomița au mai participat Gabriela Călin, director Autoritatea de Management PR SM 2021-2027 și Andreea-Mirela Tache, directorul Cabinetului Directorului General din cadrul ADR Sud-Muntenia.

 

O nouă investiție în infrastructura rutieră Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2024, 15:20 (9534 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Peste 2000 de angajați din Învățământul ialomițean își cer drepturile în instanță

Susținuți de sindicate

Peste 2000 de angajați din Învățământul ialomițean își cer drepturile în instanță

Val de procese colective ale angajaților din Învățământul ialomițean înregistrate pe rolul Tribunalului Ialomița. Peste 2000 de profesori, reprezentanți ai personalului didactic și nedidactic au inițiat mai multe acțiuni în instanță prin care cer recalcularea indemnizațiilor de concediu de care au beneficiat în perioada ianuarie 2019-iunie 2023. Re­clamanții susțin faptul că în calculul banilor pe care i-au primit pentru concediul de odihnă nu a fost inclus și sporul de hrană.

 

Se așteaptă decizia instanței Acțiunile celor peste 2000 de... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2024, 07:55 (16477 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultima ședință a mandatului pentru Consiliul Județean Ialomița

Ultima ședință a mandatului pentru Consiliul Județean Ialomița

Consiliul Județean Ialomița se reunește miercuri, 29 mai 2024, în cadrul ultimei ședințe ordinare a acestui mandat. Pe ordinea de zi a ședinței se află 16 proiecte de hotărâri. Printre acestea se numără și cel privind relansarea proiectului «Extindere și colectare separată a deșeurilor municipale-Etapa a II-a».

 

Din nou în cărți Pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Județean din 29 mai 2024 figurează pro­iectul de hotărâre care vizează implementarea investiției de 102 milioane de lei pentru «Extindere și colectare separată... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2024, 14:10 (13801 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au oferit 3,1 milioane de lei organizațiilor nonguvernamentale

Ialomițenii au oferit 3,1 milioane de lei organizațiilor nonguvernamentale

Până pe 27 mai 2024, ialomițenii pot redirecționa cei 3,5% din impozitul pe ve­niturile încasate în 2023 pentru a susține activitatea organizațiilor nonguvernamentale. O analiză a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că anul trecut, suma direcționată către aceste entități, reprezentând impozitul pe veniturile obținute în cursul anului 2022, a fost de 3,1 milioane de lei. De acești bani au beneficiat peste 2000 de organizații nonguvernamentale din toată țara, cele mai multe fiind reprezentate de cultele religioase.

 

Sprijin financiar pentru susținerea ONG... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2024, 09:40 (9323 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

La Grivița există singurul radar meteo ce poate depista norii care aduc grindina

La Grivița există singurul radar meteo ce poate depista norii care aduc grindina

Județul Ialomița a fost integrat în Sistemul Național Antigrindină și de Creștere a Precipitațiilor al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Astfel, în curtea Stației Meteo din comuna Grivița a fost montat un radar meteorologic de înaltă precizie, ce oferă informații esențiale despre starea vremii în zona de Sud-Est a României, putând identifica norii cumulonimbus, responsabili de formarea grindinei.

 

Radar meteo de înaltă precizie, montat la Grivița Stația Meteo din comuna Grivița funcționează neîntrerupt, de peste un... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2024, 14:55 (15711 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a întâmplat la Slobozia: Angajați la Stat cu documente falsificate!

S-a întâmplat la Slobozia: Angajați la Stat cu documente falsificate!

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au început urmărirea penală pe numele a patru suspecți din municipiul Constanța, care falsificau certificate de calificare profesională. Actele false au ajuns la Slobozia și au fost utilizate de mai multe persoane pentru a se angaja în instituții publice. Toți cei patru suspecți sunt cercetați, la acest moment, în stare de libertate.

 

Procurorii din Slobozia au descins la Constanța Joi, 30 mai 2024, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, împreună cu polițiștii... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2024, 18:05 (28055 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile MAI, neatractive pentru tinerii din Ialomița

Școlile MAI, neatractive pentru tinerii din Ialomița

Pentru anul școlar 2024-2025, Ministerul Afacerilor Interne a scos la concurs peste 1000 de locuri în cadrul unităților de învățământ care pregătesc viitorii polițiști, jandarmi și pompieri. Cu toate acestea, numărul tinerilor interesați să se înscrie la aceste școli este tot mai mic. În Ialomița, de exemplu, potrivit informațiilor oferite de structurile teritoriale ale MAI, doar 61 de candidați și-au depus dosarele de înscriere.

 

Grad scăzut de școlarizare Baza de recrutare pentru viitorii polițiști, jandarmi și pompieri este reprezentată de... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2024, 14:05 (5699 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: A murit încercând să construiască o bombă artizanală!

Fetești: A murit încercând să construiască o bombă artizanală!

Un tânăr de 44 de ani, domiciliat în Fetești, și-a pierdut viața noaptea trecută, marți spre miercuri, 28/29 mai a.c., în urma unei explozii. Surse judiciare susțin faptul că acesta ar fi încercat să construiască o bombă. Procurorii chemați la fața locului au descoperit în camera sa resturi de materiale explozibile. În cauză a fost deschis un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de «omor».

 

Cercetări în curs Din primele informații, deflagrația s-a produs într-un imobil din municipiul Fetești. Tânărul de 35... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2024, 17:05 (5338 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CSM a respins cererile de transfer ale magistraților din Ialomița

CSM a respins cererile de transfer ale magistraților din Ialomița

Periodic, Consiliul Superior al Magistraturii analizează cererile de transfer ale magistraților de la instan­țele în care își desfășoară activitatea către alte instanțe. Magistrații care profesează în Ialomița, mai ales în cadrul judecătoriilor, cer CSM să fie transferați la Judecătoriile din București. Ultima etapă de transferuri s-a încheiat însă fără prea mult succes pentru judecătorii care și-au dorit să profeseze în Capitală.

 

Transferuri refuzate În cadrul ședinței Secției pentru Judecători a Consiliului Superior al Magistraturii... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2024, 07:55 (10830 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajatul DGASPC Ialomița cercetat pentru corupție și-a recunoscut faptele în fața procurorilor

Angajatul DGASPC Ialomița cercetat pentru corupție și-a recunoscut faptele în fața procurorilor

Scandalul de corupție în care a fost implicată Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copi­lului Ialomița are un final surprinzător. Angajatul instituției prins în flagrant în timp ce lua mită și-a recu­noscut faptele în fața procurorilor. Anchetatorii au semnat cu acesta un acord de recunoaștere a vinovăției și au propus să fie sancționat la un an și 6 luni închisoare cu suspendare. Înțelegerea are însă nevoie de validarea judecătorilor.

 

Filmul unei anchete La sfârșitul lunii mai 2024, un inspector din cadrul... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2024, 12:20 (16340 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița a redus valoarea daunelor cerute de familia fostului politician Silvian Ciupercă

Decizie în primă instanță

Tribunalul Ialomița a redus valoarea daunelor cerute de familia fostului politician Silvian Ciupercă

În decembrie 2021, fostul politician Silvian Ciupercă alături de soția și cei doi copii ai săi cereau Statului Român plata unor daune morale de 5 milioane de lei pentru ancheta deschisă de Direcția Națională Anticorupție pe numele defunctului om politic. Mort în urma unui accident subit în vara anului 2022, procesul a fost continuat de familia acestuia. După 3 ani și jumătate de la deschiderea acțiunii, Tribunalul Ialomița, în primă instanță, s-a pronunțat în acest caz. Potrivit deciziei instanței, valoarea despăgubirilor morale a fost redusă considerabil de la 5 milioane de lei, la doar 200 mii de lei. Sentința a fost deja contestată de rudele lui Silvian... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2024, 08:05 (11568 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Tinel, noul director general al APIA-Structura Centrală

Gheorghe Tinel, noul director general al APIA-Structura Centrală

Începând cu această săptămână, ex-deputatul liberal și fost președinte al PNL Ialomița, Gheorghe Tinel devine noul director ge­neral al APIA. Numirea sa în funcție reprezintă o surpriză, în condițiile în care director general adjunct al instituției a fost numit, încă din august 2023, Iulian Bucur, fost secretar de stat și fost director al Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița.

 

Tinel trage un loz câștigător Ex-deputatul liberal Gheorghe Tinel va fi numit în cursul acestei săptămâni în funcția de director... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2024, 07:50 (14788 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Angajatorii ialomițeni au refuzat să participe la Bursa Locurilor de Muncă

Slobozia: Angajatorii ialomițeni au refuzat să participe la Bursa Locurilor de Muncă

Vineri, 17 mai 2024, la Slobozia, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat o nouă Bursă Generală a Locurilor de Muncă. Marii absenți ai acestei ediții au fost însă angajatorii. Potrivit informațiilor oficiale, din cei peste 600 de angajatori invitați să participe la eveniment, doar 29 au participat efectiv la acțiune.

 

Mai puțini angajatori Potrivit datelor oficiale, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă a contactat în vederea participării la Bursa Locurilor de Muncă, organizată vineri, 17mai 2024, peste 600 de angajatori din... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2024, 16:05 (19883 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Explozie puternică în blocul de garsoniere G5. 8 imobile au fost afectate!

Slobozia: Explozie puternică în blocul de garsoniere G5. 8 imobile au fost afectate!

O explozie puternică s-a produs vineri, 24 mai 2024, în jurul orelor 17,00, într-un bloc de garsoniere din Slobozia. Principala cauză a deflagrației ar fi o acumulare de gaze din interiorul unui imobil, produsă din cauza unei butelii lăsată nesupravegheată. În urma incidentului, proprietara garsonierei care a explodat a suferit arsuri minore pe față și pe mâini. Femeia a primit îngrijiri medicale din partea echipajelor sosite la fața locului. De asemenea, alte 7 imobile au fost afectate de suflul exploziei.

 

A scăpat cu viață din explozie Din primele... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2024, 17:30 (27168 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Lacul Iezer, asaltat de braconieri

Plângeri penale înaintate Poliției

Lacul Iezer, asaltat de braconieri

Curtea de Apel București a decis în urmă cu o lună ca administrarea Lacului Iezer, aflat până acum în grija Primăriilor Slobozia și Gheorghe Lazăr, să revină Agenției Naționale Apele Române, prin Serviciul de Gospodărire a Apelor Ialomița. Emisă după 6 ani de procese, sentința nu este însă definitivă, iar din punct de vedere juridic, Lacul Iezer este administrat de aceleași instituții care l-au concesionat, pentru 49 de ani, unei firme din Gheorghe Lazăr. Reprezentanții societății reclamă faptul că, în urma deciziei judecătorilor, Lacul Iezer a fost asaltat de braconieri. «Ne-au spus că e balta nimănui și că fac ce vor! Nu este așa, balta rămâ... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2024, 09:50 (5565 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița reclamă slaba pregătire a funcționarilor Primăriei Grindu

Camera de Conturi Ialomița reclamă slaba pregătire a funcționarilor Primăriei Grindu

Curtea de Conturi a României a dat publicității Raportul misiunii de audit ce a vizat modul în care au fost implementate proiectele de investiții derulate de Primăria Grindu în perioada 2021-2023. Este vorba despre 26 de obiective de investiții, cu o valoare de peste 6,1 milioane de lei. Neregulile descoperite de auditori în timpul misiunii au drept cauză slaba pregătire profesio­nală a funcționarilor publici care își desfășoară activitatea în cadrul Primăriei Grindu. Mai mult, edilul localității a fost implicat într-un scandal public, acesta reclamând la Poliție faptul că ar fi fost agresat de fosta secretară a comunei.

 

... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2024, 12:10 (14741 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Proces câștigat de un alt funcționar al DSP Ialomița «executat» de directorul Marinela Radu

Proces câștigat de un alt funcționar al DSP Ialomița «executat» de directorul Marinela Radu

După victoria în instanță a fostului director al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, Dan Noel, un alt funcționar public al instituției a câștigat procesul intentat împotriva deciziei de a-l demite din funcția de inspector superior. Această decizie a fost luată de Marinela Radu, actualul director executiv al DSP Ialomița, încă din 2022. Deși sentința dată de Tribunalul Ialomița nu este definitivă, judecătorii au obligat instituția să-l reîncadreze pe angajat în aceeași funcție, precum și să-i plătească salarii compensatorii, de peste 100 mii de lei.

 

Decizie a Tribunalului Ialomița... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2024, 07:55 (15070 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accidente la Adîncata și Ion Roată. Bătrîn de 79 de ani, accidentat mortal!

Poliția a fost sesizată marți, 6 octombrie a.c., cu privire la faptul că pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente de circulație în care au fost implicați doi pietoni.
Primul dintre acestea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2015, 18:30
(9679 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Peste 1600 de cartușe deținute ilegal, confiscate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au identificat într-o magazie a unei societăți comerciale de pe raza municipiului Fetești 1613 cartușe de vînătoare cu alice, ambalate în ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2015, 16:15
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


Octombrie, luna cărților la Slobozia. S-a redeschis «Salonul Anual de Carte»

Joi, 1 octombrie 2015, «Salonul Anual de Carte» și-a redeschis porțile. Organizatorii, respectiv Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Slobozia, pun la dispoziție iubitorilor de lectură o lună întreagă ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2015, 19:10
(6702 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei accidente, nouă răniți

Vineri, 2 octombrie a.c., în jurul orei 19,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 17:50
(6533 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Arestat pentru complicitate la furt

Polițiști din cadrul Postului de Poliție Gîrbovi au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 16:25
(10229 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

La acest sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului trei bărbați, cu vîrstele cuprinse între 42 și 47 de ani, care conduceau autovehicule și un moped pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 16:10
(7678 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat decedat la Malu după ce mașina sa a izbit un autobuz

Un bărbat, în vîrstă de 36 de ani, a decedat după ce autoturismul în care se afla a intrat în coliziune cu un autobuz, pe DN2A, pe raza localității Malu. Evenimentul a fost anunțat prin 112 în această dimineață ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 15:55
(11134 vizualizări - 3 comentarii)


Un tren a intrat într-o cireadă de vaci la Urziceni

Un eveniment la care a fost solicitată intervenția pompierilor s-a produs luni dimineață, 5 octombrie 2015, în jurul orei 9,30, cînd un tren de călători ce se deplasa dinspre București către Urziceni a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 15:45
(7756 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului», edița a II-a

În perioada 8-9 octombrie 2015, se va desfășura la Slobozia cea de a II-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Doina Bărăganului». Organizatorii acestui eveniment artistic sînt Consiliul Județean ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 11:05
(5566 vizualizări - 0 comentarii)


Cornel Vasile, fostul șef al Gărzii de Mediu Ialomița, trimis în judecată de DNA

Direcția Națională Anticorupție a finalizat cercetările în cazul fostului comisar șef al Gărzii de Mediu, Cornel Vasile, și a trimis dosarul în instanță. Procesul se va desfășura la Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 20:10
(12470 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Percheziții la hoți din locuințe

14 persoane suînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii mai multor infracțiuni de furt și furt calificat, în funcție de participația fiecăruia la comiterea faptelor. Astfel, marți, 29 septembrie ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 18:20
(8367 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mașina condusă de un șofer de 89 de ani a acroșat o femeie pe trecerea de pietoni!

Marți, 29 septembrie a.c., în jurul orelor 11,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 16:50
(5603 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, începînd cu data de 16 septembrie 2015, eliberează adeverințe pentru beneficiarii Schemei de Plată Unică pe Suprafață ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 15:15
(6504 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna Prevenirii Criminalității»: Prevenirea delincvenței juvenile

Polițiștii ialomițeni au dedicat a doua zi a «Săptămânii Prevenirii Criminalității» activităților de prevenire a delincvenței juvenile, ocazie cu care polițiștii ialomițeni au desfășurat activități preventiv ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 14:40
(5431 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri de lucru cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 11:10
(4906 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente la Bucu și Movilița

Luni, 28 septembrie a.c., în jurul orei 13,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ213A s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 21:20
(8152 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Noi oportunități de finanțare pentru investiții de utilitate publică în mediul rural

Autoritățile publice locale și ONG-urile pot solicita fonduri nerambursabile pentru investiții de utilitate publică avînd la dispoziție 552 milioane de euro pentru investiții în crearea și modernizarea ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 20:35
(9880 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trei tineri hoți din locuințe, prinși în flagrant de polițiști

Trei tineri sînt cercetați de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat și tentativă la furt calificat, unul dintre aceștia fiind reținut. Astfel, în noaptea de 26/27 septembrie ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 19:10
(8337 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna Prevenirii Criminalității»: Prevenirea victimizării minorilor

Prima zi a Săptămînii Prevenirii Criminalității, 28 septembrie a.c., a fost dedicată prevenirii victimizării minorilor, aceasta fiind o prioritate națională. Astfel, luni, 28 septembrie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 18:15
(4345 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 25-27 septembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului trei bărbați, cu vîrstele cuprinse între 24 și 37 de ani, care conduceau autovehicule pe ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 17:25
(5096 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: Femeie de 68 de ani, acroșată de un vehicul

Sîmbătă, 26 septembrie a.c., pe DJ302, în localitatea Dridu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit că în timp ce un un tînăr, ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 15:05
(5957 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Urziceni: Accident în lanț cu patru victime

Vineri, 25 septembrie a.c., în jurul orei 12,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a patru persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 13:40
(6274 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Siguranța participanților la trafic, prioritate a polițiștilor ialomițeni

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 25-27 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 12:25
(6528 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă pentru absolvenții ialomițeni

Vineri, 25 septembrie 2015, la nivel național s-a desfășurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune  organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței  de  Muncă. Acest eveniment ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2015, 21:55
(8306 vizualizări - 0 comentarii)


40 de Sfinte Liturghii la Catedrala din Urziceni

40 de Sfinte Liturghii la Catedrala din Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, de marți, 29 septembrie 2015, la Catedrala din Urziceni se vor oficia 40 de Sfinte Liturghii în cinstea Sfîntului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2015, 18:45
(9622 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Microbuzele școlare, în atenția Poliției

La nivelul IPJ Ialomița a fost pus în aplicare un plan de acțiune în scopul îmbunătățirii climatului de siguranță rutieră pe traseele de deplasare a autovehiculelor destinate transportului elevilor. Activitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2015, 15:20
(9474 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămîna Prevenirii Criminalității»

În perioada 28 septembrie 2015-2 octombrie 2015, se va desfășura la nivel național cea de-a zecea ediție a manifestării «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Acțiunea va consta în organizarea, în acest ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2015, 20:15
(5970 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Primul post de jandarmi inaugurat în Ialomița

Joi, 24 septembrie a.c., a fost inaugurat Postul de Jandarmi Amara. La eveniment au participat reprezentanți ai autorităților județene și locale, personalul de conducere al Inspectoratului de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2015, 18:10
(10167 vizualizări - 1 comentariu)


Stelnica: Minor dispărut de la domiciliu

Stelnica: Minor dispărut de la domiciliu

Sîmbătă, 19 septembrie 2015, polițiștii de Investigații Criminale au fost sesizați cu privire la faptul că minorul HUCIOG GHEORGHE-CĂTĂLIN, de 16 ani, din comuna Stelnica, a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 16:10
(5598 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volanul unei mașini neînmatriculate

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului un tînăr, de 23 de ani, din Fetești, care conducea pe drumurile publice un autoturism neînmatriculat și neînregistrat, fapt pentru care, în cauză, a ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 15:10
(3931 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...