Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sprijin administrativ județean pentru asfaltarea drumului dintre Sărățeni și Balaciu

Sprijin administrativ județean pentru asfaltarea drumului dintre Sărățeni și Balaciu

Administrația din Sărățeni are nevoie de 500 mii de lei pentru asfaltarea unui drum comunal care leagă localitatea de comuna învecinată, Balaciu. Investiția este susținută de către Consiliul Județean Ialomița.

Promisiunea făcută e datorie curată Administrațiile comunelor Sărățeni și Balaciu caută de ani buni surse de finanțare pentru asfaltarea unui drum comunal. La începutul acestui an, primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu a solicitat sprijinul administrației județene pentru această investiție: «Încercăm de mulți ani să identificăm o sursă de finanțare pentru această investiție... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2024, 18:20 (15574 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Construcția podului de la Buești costă 10 milioane de lei

Licitație publică adjudecată

Construcția podului de la Buești costă 10 milioane de lei

Administrația locală a comunei Buești a anunțat câștigătorul licitației publice, organizată pentru construcția podului peste râul Ialomița. Firma care a câștigat licitația se numește LUCONSA BM, din județul Galați. Valoarea proiectului este de 10 milioane de lei, constructorul având la dispoziție 36 de luni pentru finalizarea lucrărilor.

Un nou pod peste râul Ialomița La 31 octombrie 2023, ad­ministrația din Buești a deschis ofertele firmelor înscrise în licitația pentru construirea podului de la Buești peste râul Ialomița. În urma studierii ofertelor de­puse, la data de 10 ianuarie... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2024, 11:20 (13156 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia câștigă procesul cu firma care a blocat finalizarea lucrărilor la stația de tratare

Investiție relansată

Primăria Slobozia câștigă procesul cu firma care a blocat finalizarea lucrărilor la stația de tratare

Administrația locală a anunțat că a câștigat procesul intentat de SIA Dynamic Solution SRL, firma care a executat lucrările de extindere a stație de tratare a apei din Slobozia. Procesul durează din 2021, dată la care administrația Soare a reziliat contractul. Reamintim că la momentul respectiv lucrările erau executate în proporție de 80%. Administrația locală susține că există soluții pentru finalizarea acestor lucrări până la sfârșitul anului 2024.

Pentru toate există «un început» În anul 2021, după 2 ani de la expirarea termenului de finalizare a lucrărilor, Primăria Slobozia reziliază... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2024, 10:10 (18042 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Tentativă de omor la Miloșești

Tentativă de omor la Miloșești

Un bărbat a fost arestat preventiv la sfârșitul săptămânii trecute, după ce l-a înjunghiat pe concubinul fiicei sale. Scandalul a izbucnit după ce atât victima, cât și agresorul au consumat băuturi alcoolice. Cercetările sunt efectuate în cadrul unui dosar penal ce are ca obiect comiterea infracțiunii de «tentativă la omor».

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor, tragedia s-a petrecut în sânul unei familii, care domiciliază pe raza localității Miloșești. În urma unor discuții în contradictoriu, între agresor, tatăl acestuia și victimă a izbucnit un scandal. Primul care a... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2024, 16:25 (10002 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Procurori, judecători, grefieri și polițiști, «membri» ai CAR Învățământ Slobozia

Ancheta a intrat într-un con de umbră

Procurori, judecători, grefieri și polițiști, «membri» ai CAR Învățământ Slobozia

Plimbată între Parchete și blocată din cauza unei nesfârșite expertize contabile, ancheta deschisă în cazul CAR «Învățământ» Slobozia scoate la iveală detalii uluitoare despre persoanele care au de­pus/scos bani la această entitate. O investigație realizată de Rise Project oferă un tablou complet cu privire la deponenții «privilegiați». Funcționari publici, politicieni, dar și angajați locali ai Minis­terului Justiției și Minis­terului Public se numără printre cei care au depus bani la CAR «Învățământ» Slobozia, atrași de mirajul dobânzilor mari. Unii au împrumutat sume exorbitante... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2024, 12:40 (57234 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centre de zi pentru bătrâni la Slobozia, finanțate prin PNRR

Centre de zi pentru bătrâni la Slobozia, finanțate prin PNRR

Ministerul Muncii a făcut publică lista instituțiilor publice care vor beneficia de fonduri prin Programul Național de Redresare și Reziliență, necesare amenajării de centre destinate persoanelor în vârstă. La nivelul județului nostru au fost declarate eligibile două proiecte. Unul aparține Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, iar celălalt Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia.

Bani europeni pentru vârstnicii din județ La momentul de față, în Ialomița există 5 centre destinate îngrijirii vârstnicilor, 4 dintre acestea fiind în admi­nistrarea... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2024, 09:55 (20821 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei: Încă un deces în cazul copiilor deparazitați cu «Tomoxan»

Țăndărei: Încă un deces în cazul copiilor deparazitați cu «Tomoxan»

Autoritățile din Ialomița au raportat decesul băiețelului de 1 an și 11 luni, transportat în stare gravă la Spitalul de Copii «Grigore Alexandrescu» din București, după ce bunica l-a spălat pe cap cu «Tomoxan», ca să-l scape de păduchi. Aceeași susbstanță a fost folosită și în cazul surorii și verișoarei sale, în vârstă de 5 și, respectiv, 10 ani. Fetița de 5 ani a murit la scurt timp, iar copilul de 1 an și 11 luni a supraviețuit preț de 3 săptămâni în cadrul unității medicale din Capitală. Între timp, la nivelul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești a fost constituit un dosar penal.

Cercetările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2024, 16:05 (4416 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a împărțit 36,82 milioane de lei administrațiilor locale

Consiliul Județean Ialomița a împărțit 36,82 milioane de lei administrațiilor locale

Administrația județeană a distribuit către cele 66 de administrații locale din Ialomița suma de 36,82 mi­lioane de lei. Fondurile repartizate vor sta la baza fundamentării bugetelor locale ale localităților în anul 2024. În cazul administrațiilor rurale, fondurile alocate au oscilat între 350 și 600 mii de lei, iar în cazul orașelor acestea s-au majorat până la 1,8 milioane de lei. Negocierile pentru repartizarea acestor sume au demarat la jumătatea lunii ianuarie 2024. «În calitate de președinte al Consiliului Județean Ialomița, mi-am luat angajamentul ca instituția pe care o conduc să sprijine proiectele primă­riilor din bugetul Consiliului, astfel încât județul nostru să fie într-o continuă... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2024, 12:25 (24190 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii au protestat la Slobozia

Nemulțumiți de modificarea programului de lucru

Polițiștii au protestat la Slobozia

În urmă cu o săptămână, polițiștii ialomițeni, membri ai formațiunilor sindicale «Diamantul» și Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contrac­tual, au organizat un amplu protest în fața sediului Instituției Prefectului Județul Ialomița și al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Nemulțumirea oamenilor legii a fost generată de decizia actualei condu­ceri a Poliției ialomițene de a modifica programul de lucru. Șeful IPJ Ialomița, comisa­rul șef Mihai Adrian Aldea, a încercat să modifice programul de lucru al oamenilor legii, nemulțumit fiind de rezultatele profesionale ale acestora.

Probleme în Poliția ialomițeană... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2024, 09:55 (13387 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA explică majorarea facturilor în luna decembrie 2023

Umor involuntar pe banii slobozenilor

Urban SA explică majorarea facturilor în luna decembrie 2023

În luna decembrie 2023, costurile apei furnizate slo­bozenilor de către Urban SA au explodat generând nemul­țumiri. Operatorul regional ialomițean a încercat să ex­plice situația invocând «magia» Sărbătorilor de Crăciun. «Acest lucru se datorează atât numă­rului mai mare de zile libere din perioada Sărbăto­rilor, cât și obiceiurilor specifice acestei perioade a anului» se arată într-un comunicat remis pu­blicității. Conform Normelor de repartizare a consumului de apă emise de ANRSC, baremurile orientative pentru deter­minarea în sistem paușal pentru «imobilele cu instalații interioare de apă și canalizare, cu preparare locală a apei calde menajere nu pot depăși 6,3 mc/persoană/lună»... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2024, 15:05 (42045 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inaugurarea UPU Slobozia, amânată din cauza ISU Ialomița

Inaugurarea UPU Slobozia, amânată din cauza ISU Ialomița

Termenul final pentru finalizarea lucrărilor la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia a expirat la sfârșitul lunii decembrie 2023. Și, deși constructorul a respectat acest termen, UPU Slobozia nu poate funcționa din cauza unor uși glisante care «nu pot fi deschise și normal». Lanțul responsabilităților pentru acest incident tipic românesc se întinde de la Consiliul Județean Ialomița la ISU Ialomița. Lipsa unor uși care să se deschidă conform normativelor privind «securitatea la incendiu» nu reprezintă singura problemă a acestei unități medicale...

Bani europeni, soluții românești... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2024, 09:50 (5656 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițeni executați de Fisc pentru că au încasat necuvenit ajutoare sociale

Ialomițeni executați de Fisc pentru că au încasat necuvenit ajutoare sociale

Peste 1 milion de lei este valoarea ajutoarelor sociale încasate ilegal la nivelul jude­țului Ialomița, în 2023. Potrivit Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița, peste 400 de ialomițeni au primit necuvenit sprijinul financiar acordat de stat. Pe numele acestora au fost emise deja titluri executorii.

Debitori la stat Potrivit Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița, în 2023, debitele acumulate de beneficiarii de ajutoare sociale au fost generate de faptul că, la momentul de­punerii dosarelor, aceștia au de­clarat că nu dețin venituri. În urma controalelor... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2024, 14:05 (24014 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Complexul de locuințe sociale din Cartierul Bora, în grafic

Slobozia: Complexul de locuințe sociale din Cartierul Bora, în grafic

Infrastructura rutieră nu reprezintă singura investiție de care va beneficia Cartierul Bora în acest an. Complexul de locuințe sociale de la ieșirea din cartier, către Cosâmbești, are o va­loare de 18,6 milioane de lei. Lucrările urmează să fie finalizate în vara acestui an.

152 de locuințe sociale Un alt proiect major de care va beneficia Car­tierul Bora este complexul de locuințe sociale. La acest moment, susțin autoritățile locale, lucrările se desfășoară conform graficului. Containerele modulare au fost ridicate, iar în următoarea perioadă se va finaliza rețeaua electrică și branșarea... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2024, 09:55 (18617 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 1,5 milioane de lei în sistemul de iluminat public la Dridu

Investiții de 1,5 milioane de lei în sistemul de iluminat public la Dridu

Comuna Dridu beneficiază de un sistem de iluminat public modern. Investiția are o valoare de 1,5 milioane de lei și a fost posibilă grație accesării a două proiecte, fiind derulată prin Administrația Fondului pentru Mediu. «Am redus cheltuielile aproape la jumătate!» susține Lucian Dumitru, primarul comunei Dridu. Investiția finalizată la sfârșitul anului precedent este una dintr-un lung șir de investiții edilitare realizate de-a lungul ultimului mandat.

Uite că se poate Administrația locală din Dridu a inaugurat la sfârșitul anului trecut o investiție în valoare de 1,5 milioane de... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2024, 11:50 (15335 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dispensar modern în comuna Bucu

Dispensar modern în comuna Bucu

Autoritățile din comuna Bucu implementează un pro­iect cu finanțare europeană pentru renovarea dispensarului din localitate. Valoarea acestui proiect este de aproximativ 1 milion de lei.

Clădire reabilitată Spațiul în care funcționează dispensarul din comuna Bucu are nevoie de reabilitare, având în vedere faptul că imobilul este unul vechi, fiind construit în anul 1975. Cu ajutorul fondurilor europene, administrația locală a reușit să realizeze un proiect pentru modernizarea acestei clădiri. Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 1 milion de lei. Investiția presupune refacerea... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2024, 15:05 (8844 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subvenții de peste 158 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Subvenții de peste 158 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Agricultura a fost și în 2023 domeniul de activitate prin intermediul căruia au ajuns în Ialomița cele mai multe fonduri europene. O situație statistică a Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița arată că valoarea subvențiilor de care au beneficiat fermierii ialomițeni a depășit, doar pentru sectorul vegetal, suma de 158 mi­lioane de lei.

Bani europeni pentru agricultura ialomițeană Cele mai multe fonduri alocate sectorului vegetal de Uniunea Europeană fermierilor ialomițeni, prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2024, 14:10 (12175 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Copiii pe care nu-i vrea nimeni

Ialomița: Copiii pe care nu-i vrea nimeni

În evidențele Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița există 55 de copii propuși pentru adopție, dar pe care familiile refuză să-i ia acasă. Motivele țin în mare parte de condiția fizică a copiilor, de vârsta pe care o au, dar și de faptul că aparțin unei anumite etnii. În lipsa unui ajutor, acești copii vor rămâne permanent în grija Statului.

Cazuri fără speranță O analiză a Biroului de Adopții din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița arată că aproape jumătate din cei aproximativ 100 de copii incluși în programul... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2024, 09:55 (14270 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are 9 școli incluse în Programul «Masă Sănătoasă»

Ialomița are 9 școli incluse în Programul «Masă Sănătoasă»

Recent aprobat de Guvernul României, Programul «Masă Sănătoasă» se desfășoară și în 9 școli din județul Ialomița. Dintre acestea doar una singură este în mediul urban. Este vorba despre Școala Gimnazială «Radu Vodă» Fetești.

Se așteaptă normele de aplicare Programul «Masă Sănătoasă» înlo­cuiește practic fostul program «Masa Caldă», funcționând pe aceleași principii. Actele normative prin intermediul cărora a fost implementat prevăd ca, acolo unde nu există posibilitatea acordării de alimente calde, să fie oferite elevilor sandvișuri. «Programul se adresează preșcolarilor și elevilor... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2024, 13:50 (18849 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Parohia Alexeni cere judecătorilor scoaterea de pe lista monumentelor istorice a bisericii din sat

Parohia Alexeni cere judecătorilor scoaterea de pe lista monumentelor istorice a bisericii din sat

Război în instanță pentru scoaterea unei biserici de pe lista bunurilor de patrimoiu ale județului Ialomița. Este vorba despre Biserica «Sfântul Nicolae» din comuna Alexeni ai căror reprezentanți reclamă faptul că a fost trecută eronat în inventarul monumentelor istorice din județ. Deși cei vizați de solicitarea înaintată instanței de judecată sunt reprezentanții Direcției Județene pentru Cultură Ialomița, oficialii instituției nu au putut fi contactați pentru un punct de vedere public.

Experții s-au încurcat în documente Potrivit izvoarelor istorice, comuna Alexeni este una dintre... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2024, 10:05 (26207 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

A murit după ce a fost înjunghiat cu un cuțit

Crimă în zona Pieței Mari din Slobozia

A murit după ce a fost înjunghiat cu un cuțit

Un bărbat de 36 de ani a murit noaptea trecută (marți spre miercuri, 23/24 ianuarie 2024), după ce a fost înjunghiat într-o zonă vitală a corpului. Întâmplarea s-a petrecut în zona Pieței Mari din Slobozia. Autorul este în prezent audiat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. Cel mai probabil, procurorii vor solicita arestarea preventivă.

Cercetări în curs Din primele informații, se pare că între victimă și agresor ar fi izbucnit un conflict spontan. Enervat la culme din cauza discuției contradictorii, agresorul a pus mâna pe un cuțit și a înjunghiat victima, un bărbat de... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2024, 11:00 (126867 vizualizări - 70 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4395 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5456 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5406 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3956 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pește confiscat

Marți, 7 mai 2019, polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 51 ani, pe raza municipiului Fetești, în timp ce transportau ilegal 35 kg pește. Primul bărbat, un călărășean de 24 ani, transporta ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:20
(3297 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,30%, șomajul în luna martie 2019

La sfârșitul lunii martie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5013 șomeri (din care 2135 femei), rata șomajului fiind de 5,30%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2019, 20:10
(2865 vizualizări - 1 comentariu)


Cod Roșu de vijelie în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Roșu de vreme rea pentru 3 localități din județul Ialomița. Este vorba despre Ciulnița, Albești și Buești. Fenomenele meteo vizate sunt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 20:44
(2628 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 27 permise reținute

În perioada 3-5 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 99 evenimente ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:45
(3558 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Consiliul Județean Ialomița, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» au plăcerea să vă invite la vernisajul expoziției organizate în cadrul Olimpiadei Județene ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:40
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Sâmbătă, 4 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Buești în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare,  lemn de foc. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:35
(4101 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bucureștean cercetat pentru «braconaj piscicol»

Duminică, 5 mai a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au depistat un bucureștean, de 63 de ani, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism pește din speciile scrumbie, somn ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:30
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

În perioada 26.04-01.05.2019, la nivel județean au fost înregistrate 153 intervenții, salvatorii fiind solicitați pentru stingerea a 9 incendii, 127 cazuri SMURD (123 pentru acordarea primului ajutor medical ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 20:10
(4158 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia-România, Primăria orașului Silistra, Galeria de Artă Silistra, Bulgaria, TRUICART Events Brand și Dan Tudor Truică-curator independent ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 13:25
(3549 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

Sâmbătă și duminică, 27-28 aprilie a.c., au fost organizate în medie 59 de patrule pentru a menține ordinea și liniștea publică. Pe parcursul celor două zile, polițiștii au intervenit la 71 de evenimente ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2019, 11:10
(3685 vizualizări - 0 comentarii)


Independent

vă urează Paște Fericit și Sărbători minunate alături de cei dragi!

28 Aprilie 2019, 10:15


Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au contribuit joi, 25 aprilie a.c., la ajutorarea copiilor din centrele de plasament de pe raza municipiului Slobozia. Scopul acțiunii a fost acela de ajutorare a copiilor ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 21:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Măsuri pentru evitarea ambuteiajelor pe A2

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere adoptă măsuri pentru evitarea alomerării traficului pe Autostrada Soarelui, în perioada Paștelui și de 1 mai. Astfel, dacă vor exista ambuteiaje ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 13:15
(3749 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni, amenzi de peste 45000 de lei

Marți, 23 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au organizat și desfășurat acțiuni de verificare unităților economice de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 17:50
(3056 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În perioada 5-23 aprilie 2019, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat 85 de acțiuni de control în unitățile de producere, procesare, depozitare și ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 14:55
(3974 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Maia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Luni, 22 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:25
(3982 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Luni, 22 aprilie a.c., doi bărbați de 30 și 32 de ani, din județul Constanța, respectiv comuna Bordușani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:20
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Paști la Catedrala «Înălțarea Domnului»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează a cincea ediție a Concertului de Paști intitulat «Veniți să luați lumină!». Duminică, 5 mai 2019, începând cu orele 17,00, cu binecuvântarea și în prezența ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:20
(3520 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoarea hramulului Mânăstirii «Sfinții Voievozi» Slobozia

În perioada 30 aprilie-6 mai 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:05
(3788 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiul a izbucnit la locuința unui cetățean din Cartierul Fetești-Sat, în seara zilei de luni, 22 aprilie a.c., în jurul orelor 22,00. Flăcările au pornit dintr-o anexă din lemn în care se afla centrala ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 14:20
(3506 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Stingere 12 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în perioada ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:40
(3122 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...