Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rețeaua de canalizare de pe Strada Filaturii nu poate fi finalizată

Blocaj administrativ

Rețeaua de canalizare de pe Strada Filaturii nu poate fi finalizată

Administrația locală susține că nu poate finaliza investiția în rețeaua de canalizare de pe strada Filaturii. Investiția a fost inițiată în anul 2009 de către administrația Ionașcu și abandonată 2 ani mai târziu. Primarul Dragoș Soare declară că «nu a fost găsită o firmă serioasă dispusă să evalueze stadiul lucrărilor executate». Strada se află pe lista celor «26 de noi zone de restructurare urbană» care, potrivit Urban SA Slobozia, vor majora în următorii ani consumul de apă la nivelul orașului.

Mama lor de investiții administrative!
În 2007, administrația Ionașcu făcea primul... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2023, 09:55 (20418 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Informații despre comunitatea din Slobozia, comunicate prin panoul digital

Informații despre comunitatea din Slobozia, comunicate prin panoul digital

Asociația Română pentru Smart City, alături de un patener privat, a demarat o inițiativă prin care își propune accelerarea transformării digitale în România. Această inițiativă a ajuns și la Slobozia și s-a concretizat prin montarea în spațiul public a unui panou informativ, care servește drept canal de comunicare între administrația locală și cetățeni.

Informații publice pentru cetățeni
Panoul digital instalat la Slobozia își dorește să redefinească modul de relaționare dintre administrația locală a orașului și cetățeni. Astfel, locuitorii orașului pot afla, de exemplu, informații... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2023, 12:10 (3721 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Citește și donează o carte», campanie de promovare a lecturii inițiată de DADP Slobozia

«Citește și donează o carte», campanie de promovare a lecturii inițiată de DADP Slobozia

Primăria Slobozia și Direcția de Administrare a Domeniului Public, din cadrul instituției, au inițiat o campanie publică prin care încearcă să crească interesul cetățenilor pentru cărți și lectură. Astfel, în apropierea fântânii arteziene din zona Parcului «E14» a fost montată o căsuță în care pot fi donate cărți și, în același timp, împrumutate.
Lectură pentru Slobozia
Proiectul prin care administrația locală a Sloboziei încearcă să trezească interesul pentru lectură și cărți comunității locale a fost inspirat după unul similar ce se desfășoară la Nisa, în Franța, și se numește «Citește... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2023, 11:25 (3530 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Tinerii din Ialomița, abonați la ajutoarele sociale acordate de Stat

Tinerii din Ialomița, abonați la ajutoarele sociale acordate de Stat

În timp ce piața muncii din Ialomița este obligată să importe forță de muncă din străinătate pentru a putea supraviețui, tine­rii preferă să trăiască din mila Statului, fiind abonați la ajutoare sociale. O analiză a Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că aproape 700 de persoane până în 30 de ani sunt beneficiare ale unui ajutor acordat de stat. Lunar, pentru plata beneficiilor acestora se plătesc fonduri de peste 300 mii de lei.

Piața forței de muncă are nevoie de tineri Potrivit statisticilor lunare ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2023, 11:55 (13429 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Medic de familie cu peste 7000 de pacienți în evidență

Fetești: Medic de familie cu peste 7000 de pacienți în evidență

În plină criză a me­dicilor de familie, cei rămași în sistem trebuie să preia și pacienții celor care îl părăsesc. Așa se face că unii spe­cialiști au în evidențe peste 3000 de persoane. Cei mai mulți bolnavi sunt înscriși pe lista unui medic din Fetești. Vorbim despre un nu­măr de 7399 de pacienți, potrivit datelor oficiale oferite de Casa Jude­țeană de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Fonduri pentru cabinetele medicale Plata medicilor de familie se face în funcție de mai multe criterii, numărul pacienților înscriși pe listă fiind unul dintre acestea. Se numeșe «plată per capita», adică... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2023, 12:15 (15424 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul din Căzănești, Stelian Traian, «iertat» de lege cu o sancțiune disciplinară

Primarul din Căzănești, Stelian Traian, «iertat» de lege cu o sancțiune disciplinară

După ce Înalta Curte de Casație și Justiție a confirmat oficial incidentul de integritate care îl viza pe Stelian Traian, primarul orașului Căzănești, acesta urmează să fie sancționat administrativ. Potrivit legii, respon­sabilitatea pentru aplicarea acestei sancțiuni revine Prefecturii Ialomița. Actele normative prevăd sancționarea disciplinară a edilului, în niciun caz demiterea sa din funcție. Stelian Traian ar fi pierdut mandatul doar în cazul în care ar fi fost descoperit «incompatibil», însă Agenția Națională de Integritate a reținut în numele său un conflict de interese administrativ...

«Conflict de interese», nu «incompatibilitate»... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2023, 12:25 (4775 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nu există investitori pentru Aeroportul Alexeni

Scos din nou la licitație

Nu există investitori pentru Aeroportul Alexeni

Consiliul Județean Ialomița a scos din nou la licitație Aeroportul Alexeni. Prețul de pornire al licitației este de 1,42 milioane de lei pe an. Autoritățile județene încearcă din anul 2017 să găsească investitori pentru reabilitarea acestui obiectiv de interes județean. Conform documentației oficiale, scopul acestui demers îl reprezintă «transformarea obiectivului într-un aeroport care să funcționeze ca aeroport comercial pentru pasageri, având facilități pentru transport de marfă și operațiuni de aviație generală și de afaceri».

Un proiect administrativ fără noroc Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2023, 14:10 (7536 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a votat pentru preluarea Casei de Cultură a Sindicatelor

Consiliul Local Slobozia a votat pentru preluarea Casei de Cultură a Sindicatelor

Consilierii PSD și PRO România din cadrul Consiliului Local Slobozia au inițiat un proiect de hotărâre care să permită administrației locale să declare Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia «imobil de interes local». Hotărârea a fost adoptată cu 15 voturi «pentru» și 4 «abțineri». Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a fost rezervat în privința șanselor de preluare a imobilului. «Noi nu deținem niciun document care să ateste că avem dreptul să revendicăm această clădire, indiferent cât de bine intenționați suntem!» a declarat acesta în cadrul ședinței.

O propunere inedită Joi, 2... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2023, 14:05 (34466 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale încurajează neplata taxelor și impozitelor locale

Camera de Conturi Ialomița a constatat

Administrațiile locale încurajează neplata taxelor și impozitelor locale

Curtea de Conturi a României a dat publi­cității rapoartele de «fallow-up» ale verificărilor reali­zate de auditorii externi din cadrul Camerei de Conturi Ialomița, în perioada 2021-2022. Potrivit do­cumentelor oficiale, cele mai multe probleme constatate în timpul misiunilor de audit au vizat modalitatea eronată de impozitare a contribuabililor. Astfel, s-au creat prejudicii de aproximativ 2 milioane de lei, pe care primăriile, sub o formă sau alta, au fost obligate să le recupereze. Cel puțin așa reiese din rapoartele pe care le-au realizat oficialii Curții de Conturi a României.

Impozitarea contribuabililor, greu de realizat... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2023, 09:55 (14240 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sacul de 7 lei pentru resturile vegetale

Proiect educațional al ADI ECOO 2009 SRL

Sacul de 7 lei pentru resturile vegetale

Colectarea selectivă a deșeurilor a devenit o prio­ritate județeană. ADI ECOO 2009 SRL este implicată activ în acest proiect la nivelul tuturor celor 63 de unități administrative în care operează. În plus, ADI ECOO 2009 SRL a lansat la Slobozia un proiect educațional care își propune să modifice percepția publică asupra modului de colectare a deșeurilor menajere. «Este un proiect care ar putea dura mai bine de un an până să devină eficient din punct de vedere economic... Dar este necesar să colectăm selectiv. Și facem apel la comunitate să susțină acest proiect!» declară Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL.

Colectare selectivă pentru 3000 de gospodării... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2023, 12:10 (5418 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: O tânără de 16 ani acuză că ar fi fost violată de iubitul său

Slobozia: O tânără de 16 ani acuză că ar fi fost violată de iubitul său

O tânără de 16 ani, din Slobozia, acuză faptul că ar fi fost violată de un tânăr, presupusul său iubit. Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia l-au lăsat în libertate pe presupusul agresor, încercându-se să se afle întreaga situație de fapt.

Verificările sunt în curs Din primele informații, faptele s-ar fi petrecut în noaptea de joi spre vineri, 26/27 octombrie 2023, într-o garsonieră din zona blocului G6 din Slobozia. Se pare că tânăra de 16 ani l-ar fi chemat la ea pe tânărul pe care acum îl acuză de «viol». Câteva ore mai târziu, aceasta a ajuns la o unitate medicală... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2023, 19:50 (16847 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Angajatorii, marii absenți ai «Bursei Locurilor de Muncă pentru Absolvenți»

Ialomița: Angajatorii, marii absenți ai «Bursei Locurilor de Muncă pentru Absolvenți»

Vineri, 27 octombrie 2023, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat o nouă «Bursă a Locurilor de Muncă pentru Absolvenți» . Deși evenimentul i-a vizat în special pe tinerii care au finalizat o formă de studii în anul 2023, au fost așteptați și cei care și-au încheiat studiile în anii trecuți și care nu au împlinit vârsta de 30 de ani. Marii absenți au fost însă angajatorii. Doar 14 societăți comerciale s-au arătat interesate să stea de vorbă cu tinerii care au venit să-și caute un loc de muncă.

Prezență scăzută a angajatorilor
Anul acesta, la Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2023, 17:05 (16002 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul Fotovoltaic de la Slobozia caută surse de finanțare

Parcul Fotovoltaic de la Slobozia caută surse de finanțare

Administrația Soare caută surse de finanțare pentru un parc de 60 MW. Parcul va fi construit la Slobozia Nouă și va asigura energia necesară alimentării instituției și a serviciilor subordonate acesteia. «Proiectul există de aproape un an. La acest moment căutăm o sursă de finanțare pentru Parc... Fie că va fi finanțat prin PNRR, fie că va fi finanțat prin Administrația Fondului pentru Mediu, Parcul Fotovoltaic de la Slobozia repre­zintă o necesitate!».

Un vis administrativ vechi de un an Administrația Soare caută soluții pentru finanțarea unui parc fotovoltaic cu o putere instalată... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2023, 13:20 (11475 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Irina Margareta Nistor. Zâmbet de cinema», carte prezentată la Slobozia de... Irina Margareta Nistor!

«Salonul Anual de Carte», ediția a XXXII-a, 2023

«Irina Margareta Nistor. Zâmbet de cinema», carte prezentată la Slobozia de... Irina Margareta Nistor!

Ediția din acest an a Salonului Anual de Carte, cel mai important eveniment cultural organizat la Slobozia de către Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», s-a bucurat de prezența îndrăgitei Irina Margareta Nistor. Vocea filmelor din anii comunismului a prezentat în orașul nostru cartea «Irina Margareta Nistor. Zâmbet de cinema». Volumul este scris de Annie Muscă, autoare a biografiilor celor mai mari oameni ai scenei românești. Irina Margareta Nistor a fost primită în Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița în ropote de aplauze.

Irina Margareta Nistor, la Slobozia Salonul Anual... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2023, 17:50 (2677 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița duc lipsă de aparatură medicală performantă

Raport al Ministerului Sănătății

Spitalele din Ialomița duc lipsă de aparatură medicală performantă

Într-o analiză a Ministerului Sănătății privind activitatea spita­lelor din Regiunea Sud-Muntenia, din care județul Ialomița face parte, se arată faptul că spitalele ialomițene nu au suficientă aparatură performantă. Singurele echipamente medicale de înaltă calitate rămân Computerele Tomograf din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia și Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești.

Medicină fără echipamente Spitalele din județul Ialomița, 4 la număr, au nevoie de mai multă apara­tură medicală performantă pentru a-și putea desfășura activitatea în cele mai bune condiții. Ultimele... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2023, 12:50 (10915 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Târgul de Toamnă» din curtea școlii

«Săptămâna Altfel» pentru elevii din Bucu

«Târgul de Toamnă» din curtea școlii

Miercuri, 25 octombrie 2023, în cadrul manifestărilor școlare din «Săptămâna Altfel», elevii Școlii Gimnaziale «Sfântul Ierarh Nicolae» Bucu au devenit antreprenori. Într-un spațiu special amenajat din curtea școlii, peste 100 de elevi și-au exersat abilitățile de antreprenori vânzând... zacuscă și murături. Evenimentul a fost organizat de către consilierul pentru proiecte educative al unității școlare, învățător Malvina Adam, împreună cu profesorii școlii.

Unde-s mulți, puterea crește Elevii de la Bucu se pregătesc pentru ziua de miercuri, 25 octombrie 2023, de zile întregi. Cei mai... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2023, 16:30 (9078 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Tranzacțiile imobiliare scad anual, în Ialomița

Potrivit ANCPI

Tranzacțiile imobiliare scad anual, în Ialomița

Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară arată faptul că, de la un an la altul, piața imobiliară din Ialomița este puternic afectată de scăderea puterii de cumpărare. Între perioada ianuarie-septembrie 2022 și perioada ianuarie-septembrie 2023 se constată o diminuare a tranzacțiilor imobiliare, atât în cazul terenurilor, cât și în cel al locuințelor.

Vânzările imobilare, în declin Tranzacțiile imobiliare sunt tot mai scăzute de la un an la altul arată statisticile oficiale ale Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară. Instituția analizează periodic evoluția... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2023, 13:25 (3193 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Pericolul din semințele de mac vândute în magazinele din Ialomița

Pericolul din semințele de mac vândute în magazinele din Ialomița

În urmă cu o săptămână, Direcția Sani­tară Veterinară și pentru Siguranța Alimen­telor Ialomița a retras de la comercializare, din peste 20 de magazine de pe raza județului, o cantitate de aproximativ 60 kg de semințe de mac. În urma unei alerte oficiale primită pe adresele instituției, respectivele semințe făceau parte dintr-un lot care, în urma analizelor, ar fi conținut concen­trații mai mari decât limita admisă ai unor alcaloizi ce puteau genera efecte similare substanțelor psihoactive.

Verificările sunt în curs Sortimentul de mac expus la vânzare provenea din două depozite ce și... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2023, 22:05 (3464 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița a colectat doar 5700 de lei din impozitarea bacșișului

În primul semestru al anului 2023

Ialomița a colectat doar 5700 de lei din impozitarea bacșișului

Analiștii financiari au făcut o verificare cu privire la sumele pe care Statul le-a încasat o dată cu introducerea măsurii de impozi­tare a bacșișului lăsat la restaurante sau cafenele. Datele arată că Ialomița se situează printre ulti­mele județe la nivel național în ceea ce privește îndeplinirea acestei obligații fiscale. Astfel, în pri­mul semes­tru al acestui an, din impo­zitarea bacșișului, Ialomița a reușit să colecteze la buget doar 5700 de lei.

Valori mici ale sumelor colectate De la 1 ianuarie 2023, localurile de alimentație publică au fost obligate să evidențieze bacșișul... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2023, 15:20 (8727 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

O nouă configurație pentru viitorul Bloc Operator al spitalului din Slobozia

O nouă configurație pentru viitorul Bloc Operator al spitalului din Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a definitivat confi­gurația viitorului Bloc Operator, clădire care se construiește cu fonduri acordate de Guvernul României. Astfel, potrivit noilor decizii, în cadrul noului Bloc Operator vor funcționa 6 săli de operații, iar aparatura medicală necesară desfășurării intervențiilor va fi de ultimă generație. «A fost nevoie să ajustăm proiectul și să-l facem astfel încât să corespundă nevoilor pe care le avem în prezent!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

O nouă configurație Blocul Operator este cea mai mare... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2023, 10:55 (26495 vizualizări - 9 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
336 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poiana: Cal scos din apele Ialomiței de pompieri

Intervenție în forță a pompierilor din cadrul Gărzii Slobozia. Militarii au acționat pe raza localității Poiana pentru scoaterea din apele Ialomiței a unui cal. Din spusele proprietarului, animalul a sărit ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 08:20
(5081 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Dețineau arme fără drept

Doi bărbați, de 34 și 40 de ani, din Borănești, s-au ales cu dosare penale după ce polițiștii au descoperit faptul că aceștia dețineau fără drept pistoale cu bile de cauciuc. Din verificările polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 06:20
(4614 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii le-au salvat locuințele

Doi cetățeni din Fetești și Bărbulești erau la un pas de a rămîne fără acoperiș deasupra capului, din cauza neglijenței acestora. Din fericire, pompierii au intervenit în timp util, iar flăcările nu au ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 06:05
(7936 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Un mort și trei răniți într-un accident!

O plimbare cu mașina s-a transformat într-o tragedie. Șoferul al unui autoturism, un bărbat de 34 de ani, din Slobozia, însoțit de trei tineri, cu vîrste cuprinse între 16 și 22 de ani, a părăsit partea ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 05:40
(7993 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara accident


«Monstrul» din Muteni Buzău, trimis după gratii

La începutul acestei luni, www.independentoline.ro relata despre drama unei micuțe de doar 3 ani, din Munteni Buzău, asupra căruia planau suspiciuni cu privire la faptul că ar fi fost batjocorită ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 15:17
(8779 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: La plimbare cu o mașină furată

Gesturile adolescenților sunt din ce în ce mai uluitoare. A demonstrat-o un tînăr de 17 ani din Căzănești care a plecat la plimbare pe ascuns cu mașina tatălui său. Distracția s-a încheiat repede, cînd ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 14:16
(4743 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: 1 Decembrie la Muzeul Județean Ialomița

Joi, 28 noiembrie a.c., Muzeul Județean Ialomița organizează o amplă manifestare dedicată Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918. Acest eveniment este organizat cu sprijinul Liceului Pedagogic «Matei Basarab ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 13:14
(5106 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Minor de 16 ani, arestat preventiv

Delicvența juvenilă în Ialomița este greu de combătut. Un minor de 16 ani, din Amara, a fost arestat preventiv după ce polițiștii au descoperit că este autorul mai multor furturi. Polițiștii suspectează ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 12:13
(6693 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Conducea cu o alcoolemie de 1,20 miligrame alcool pur în aerul expirat

O patrulă de siguranță publică a depistat pe raza comunei Borănești, un tînăr în vîrstă de 27 de ani, din municipiul București, care se deplasa la volanul unui autoturism, deși consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 10:13
(9342 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Teribilist trimis după gratii

După ce a amenințat cu cuțitul și a distrus mai multe mese din birtul localității, un tînăr de 23 de ani din Stelnica a fost trimis după gratii. Din primele verificări, anchetatorii au stabilit faptul că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 09:43
(6729 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Stelnica scandal


Ialomița: Comerțul cu cereale, în atenția polițiștilor

Efective de polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, Ordine Publică și Serviciul Rutier au demarat o amplă acțiune de verificare a operațiunilor cu produse cerealiere și de panificație ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 09:11
(5304 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetat penal pentru evaziune fiscală

Un bărbat de 51 de ani, din Slobozia, este cercetat de către polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor  Ialomița. În calitate de administrator al unei societăți comerciale, acesta este acuzat ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 08:19
(7130 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise la volan

Cînd vine vorba de încălcarea normelor rutiere, șoferii ialomițeni sînt campioni. Într-o singură seară, polițiștii Serviciului Rutier au întocmit dosare penale unui număr de 4 conducători auto, depistați ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 08:06
(7162 vizualizări - 0 comentarii)


Zi neagră pe șoselele din Ialomița: Un mort și trei răniți!

O persoană a murit și altre trei au fost rănite în urma a două accidente petrecute vineri, 22 noiembrie a.c., în zona Țăndărei. În ambele cazuri, cauza care a produs evenimentele rutiere a fost neadaptarea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2013, 15:47
(7127 vizualizări - 3 comentarii)


Urziceni: Hoț de telefoane mobile, reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au reușit să probeze activitatea infracțională și să rețină pentru 24 de ore un tînăr din oraș. Acesta se face vinovat de comiterea mai multor furturi. Concret, este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2013, 13:46
(5227 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Cămătari trimiși la închisoare

Doi bărbați de 32 și 34 de ani, din Borănești, au încercat să fugă de închisoare, dar în cele din urmă au fost prinși. Ei se află acum încarcerați în cadrul Penitenciarului Slobozia... Pe numele celor doi ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2013, 12:45
(7512 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la furat de fier vechi

O patrulă de polițiști a surprins pe raza orașului Țăndărei, un bărbat în vîrstă de 36 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu, în timp ce transporta într-o căruță mai multe panouri metalice. El furase bunurile ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2013, 11:44
(4512 vizualizări - 0 comentarii)


Teatru la Slobozia: «Vacanță în Guadelupa», comedie cu Mircea Diaconu

«O comedie bulevardieră, excelent scrisă și magistral jucată, despre lucruri care se întîmplă la fiecare pas, cu care ne-am învățat, pe care le vedem pe mai toate posturile de televiziune, într-un cuvînt ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2013, 11:11
(7616 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Feteștean arestat pentru «ucidere din culpă»

Judecătoria Urziceni a emis marți, 19 noiembrie 2013, pe numele unui bărbat în vîrstă de 33 de ani, din  Fetești, mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 de zile pentru comiterea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2013, 10:52
(8097 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: Cercetat penal pentru «uz de armă letală»

Efectivele Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au fost sesizate cu privire la faptul că un tînăr, în vîrstă de 32 de ani, din comuna Cosîmbești, a tras mai multe focuri de armă în timp ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2013, 08:51
(6641 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice

În ziua de 19 noiembrie 2013, polițiștii rutieri și de ordine publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv, combaterea infracțiunilor rutiere ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2013, 07:50
(9225 vizualizări - 1 comentariu)


Rădulești: Șofer prins băut la volan

Un șofer de 22 de ani, din localitatea Maia, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat conducînd în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,50 miligrame alcool pur în aerul expirat. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 19:37
(6257 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspecți de furt, depistați de polițiști

Doi bărbați, de 27 și 45 de ani, din Urziceni, au fost identificați de polițiști drept autorii unor furturi petrecute pe raza municipiului. Asupra tînărului de 27 de ani planează suspiciunea că în cursul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 17:34
(4293 vizualizări - 0 comentarii)


13 ani de activitate social-filantropică la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Marți, 19 noiembrie a.c., în incinta Centrului Socio-Cultural «Episcopul Damaschin» din Slobozia s-a desfășurat conferința județeană «Modelele de bună practică în asistența socială implementate în Episcopia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 15:30
(8539 vizualizări - 1 comentariu)


Bilanț sumbru pe șoselele din Ialomița: un mort și patru răniți grav!

La sfîrșitul săptămînii precedente, pe șoselele județului s-au petrecut mai multe accidente de circulație. Evenimentele rutiere au avut urmări grave. În urma accidentelor petrecute la sfîrșitul săptămînii ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 12:29
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru șoferii imprudenți

Acțiunile polițiștilor Serviciului Rutier de prevenire a accidentelor de circulație au continuat și în zilele trecute. Șoferilor contravenienți le-au fost aplicate sancțiuni în cuantum de 100 mii de lei ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 11:29
(6011 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Spărgător de magazine, reținut de polițiști

Oamenii legii din Slobozia au reușit reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat de 38 de ani, suspectat că ar fi spart un magazin de unde a furat mai multe bunuri. La începutul lunii în curs, el a pătruns ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2013, 11:19
(4243 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins băut la volan

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Țăndărei, a fost depistat de către polițiști în timp ce se afla la volanul unui autoturism, deși se afla sub influența băuturilor alcoolice. Conducătorul auto a fost ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2013, 10:18
(5624 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arme și muniție, confiscate de polițiști

În urma unei acțiuni demarate în zona Urziceni, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au confiscat două puști cu aer comprimat și mai multe elemente de muniție. Toate ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2013, 09:16
(7488 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Școlile, supravegheate de polițiști

Acțiunile de supraveghere a școlilor din județul Ialomița de către polițiști au continuat și în aceste zile. Polițiștii au urmărit atragerea atenției asupra necesității implicării în procesul de reducere ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2013, 08:16
(4436 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...