Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia are o nouă conducere

Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia are o nouă conducere

După aproape 4 luni de la publicarea Raportului Inspecției Judiciare privind gravele abateri manageriale descoperite la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, Consiliul Superior al Magistraturii a decis să dea curs solicitării de a schimba conducerea unității. Astfel, procurorul Florian Tănase, aspru criticat de Inspecția Judiciară, a fost înlocuit cu procurorul Nela Paraschiv.

Abateri manageriale descoperite de Inspecția Judiciară
Pe tot parcursul anului 2022, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, alături de alte câteva unități cu statut similar din țară, a fost verificat... [citește_tot_articolul]

28 August 2023, 11:15 (16216 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Turismul ialomițean ține la distanță vizitatorii

Turismul ialomițean ține la distanță vizitatorii

În ultimii 5 ani, autoritățile ialomițene au încercat să transforme dezvoltarea turismului într-o prioritate. Institutul Național de Statistică arată faptul că toate aceste eforturi nu au fost încununate de succes, având în vedere că numărul celor care vizitează Ialomița pentru a se bucura de poten­țialul său turistic rămâne scăzut. Cu toate acestea, s-au cheltuit bani publici sau europeni pentru o activitate care, încă, nu are priză la public.

Turismul în cifre În ultimele 6 luni, potrivit Institutului Național de Statistică, puțin peste 34 de mii de persoane au vizitat județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 August 2023, 15:40 (9772 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Ialomița turism

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni cheltuie anual peste 29 milioane de lei

Spitalul Municipal Urziceni cheltuie anual peste 29 milioane de lei

Deși nu oferă servicii medicale pacienților, Spitalul Municipal Urziceni este un mare consumator de resurse financiare. Datele arată că, anual, instituția cheltuie peste 29 milioane de lei. 70% din sumele de care beneficiază sunt cheltuite pentru salariile angajaților. Informațiile financiare ale unității medicale arată că o parte dintre angajați primesc sporuri de condiții deosebite, condiții deosebit de periculoase, condiții periculoase sau sporuri pentru că vin la serviciu în zilele de sâmbătă și duminică.

Indiferența medicilor costă bani mulți Datele financiare arată că bugetul... [citește_tot_articolul]

25 August 2023, 11:55 (4440 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Amenințare cu bombă la Tribunalul Ialomița!

Amenințare cu bombă la Tribunalul Ialomița!

Tribunalul Ialomița a fost vizat în dimineața zilei de joi, 24 august 2023, de o amenințare cu bombă. Din fericire, a fost vorba doar despre o alarmă falsă. Instituția a fost monitorizată de jandarmi.

Se fac verificări Din primele informații, amenințarea cu bombă a fost trimisă pe e-mail către Ministerul Justiției la primele ore ale dimineții de joi, 24 august 2023. Documentul viza alerte cu bombă la mai multe instanțe din țară, printre care și Tribunalul Ialomița. Funcționarul instituției care a citit respectivul e-mail a acționat imediat și a sunat la 112, solicitând sprijin. Din... [citește_tot_articolul]

24 August 2023, 16:05 (5087 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu cea mai scăzută natalitate

Ialomița, județul cu cea mai scăzută natalitate

Conform Recensământului Populației și Locuințelor 2021, Ialomița se confruntă cu o scădere semnificativă a populației. Principalul factor care generează această diminuare accentuată este natalitatea tot mai scăzută. Datele Institutului Național de Statistică arată faptul că, în ultimii 30 de ani, natalitatea înregistrată în județul nostru s-a redus la jumătate.

Se nasc tot mai puțini copii Potrivit Institutului Național de Statistică, în anul 1990, în județul Ialomița s-au născut 4400 de copii. Anul trecut, datele publice ale aceleiași instituții arată faptul că în județul nostru au... [citește_tot_articolul]

24 August 2023, 15:20 (4252 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Apel București a decis rejudecarea proceselor foștilor inculpați ai «Dosarului Țăndărei»

Daune morale de peste 4 milioane de euro

Curtea de Apel București a decis rejudecarea proceselor foștilor inculpați ai «Dosarului Țăndărei»

În vara anului 2020, toți cei 25 de inculpați ai «Dosarului Țăndărei» au dat în judecată Statul Român cerând plata unor depăgubiri morale în valoare de peste 4 milioane de euro. Invocând «achitarea definitivă», aceștia consideră că au fost arestați preventiv în mod ilegal. Inițial, dosarele, 8 la număr, s-au în­registrat pe rolul Tribunalului Ialomița, instanță care a consi­derat cererile inadmisibile. Sen­tințele au fost atacate la Curtea de Apel București, instanță care a admis apelurile și care a decis rejudecarea cauzelor, atât la Slobozia, cât și la București.

Filmul unui proces... [citește_tot_articolul]

24 August 2023, 11:05 (14940 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița «absoarbe» greu fondurile pentru investiții

Încet, dar sigur

Consiliul Județean Ialomița «absoarbe» greu fondurile pentru investiții

Administrația județeană gestionează 14 proiecte de investiții finanțate din fonduri europene si guvernamentale. Valoarea totală a acestor investiții este de aproximativ 696 milioane de lei. Unele dintre proiecte se află într-un stadiu avansat de implementare, altele abia au «absorbit» 1% din fonduri și riscă să fie blocate din cauza întârzierilor procedurale. Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, susține că toate proiectele care au ca termen scadent sfârșitul anului 2023 vor fi finalizate. «Nu vom plăti niciun ban din fondurile publice pentru proiectele aflate în derulare!» a subliniat Marian Pavel.

O pălărie prea largă pentru administrația județeană... [citește_tot_articolul]

23 August 2023, 13:05 (7573 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Transfer cu autobuzul din Gara Slobozia Veche către Gara Ciulnița

Transfer cu autobuzul din Gara Slobozia Veche către Gara Ciulnița

În perioada 29 august-29 sep­tembrie 2023, călătorii care vor să ajungă la Gara Ciulnița, din Gara Slobozia, vor circula cu autobuzele. Din 29 august a.c. încep lucrările la podul CFR peste râul Ialomița, din Slobozia, iar transportul fero­viar de călători va fi suspendat.

Podul CFR intră, în sfârșit, în reparații Lucrările la podul CFR peste râul Ialomița, din Slobozia, au fost anunțate de Regionala Constanța a CFR încă din vara anului trecut, însă proiectul a fost amânat până în primăvara acestui an. Șantierul ar fi trebuit deschis în aprilie 2023, însă și de această dată lucrările... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 21:05 (18034 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», ediția a-II-a, 2023

Muzeul Național al Agriculturii, prezent ca asociat la evenimentul

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», ediția a-II-a, 2023

Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia și Forumul Agricultorilor și Procesatorilor din România se asociază în vederea organizării evenimentului «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești»-ediția a-II-a, 2023. Instituția va susține în cadrul celor 4 zile de manifestări o expoziție dedicată Agriculturii, proiecții de filme și cursuri de împletit spice și olărit.

Toată lumea susține «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» În perioada 31 august-3 septembrie 2023, Muzeul Național al Agriculturii Slobozia va fi prezent... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 19:10 (5210 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Marian Toneanu, noul manager al Spitalului Municipal Urziceni

Medicul Marian Toneanu, noul manager al Spitalului Municipal Urziceni

La două săptămâni de la scandalul care a zguduit lumea medicală din Ialomița, Spitalul Municipal Urziceni are un nou manager. Este vorba despre medicul Marian Toneanu, specializat în chirurgie vasculară. Acesta va conduce instituția interimar, pe o perioadă de 6 luni, până la organizarea unui concurs.

Tânără lăsată să nască pe trotuar Scandalul public în care a fost implicat Spitalul Municipal Urziceni a izbucnit la începutul lunii august, când o tânără de 24 ani, cu deficiențe de auz și vorbire, a fost lăsată de cadrele medicale aflate la Camera de Primiri Urgențe să nască pe trotuar... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 10:55 (8993 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Delia Andreea Racu și-a adjudecat «Trofeul Tinereții» Amara 2023

De la Amara la Onești

Delia Andreea Racu și-a adjudecat «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Cea de a 55-a ediție a Festivalului Concurs Național de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții» s-a încheiat duminică, 20 august 2023. «Trofeul Tinereții» a fost adjudecat de Delia Andreea Racu din Onești, Bacău. «Sunt fericită și onorată pentru acest premiu...»a declarat câștigătoarea Trofeului, în vârstă de 17 ani. Ialomița, reprezentantă de trei concurente, a obținut la rându-i în cadrul competiției singura mențiune care s-a acordat. Aceasta a fost obținută de Andrada Maria Ghiduruș.

15000 de euro pentru Delia Desfășurată în perioada 19-20 august a.c., cea de... [citește_tot_articolul]

21 August 2023, 11:05 (9409 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Debut ezitant al Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Debut ezitant al Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Sâmbătă, 19 august a.c., Grădina de Vară a orașului Amara a găzduit debutul Festivalului Concurs Național de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții». În concurs s-au înscris 12 concurenți, printre care și trei ialomițence. Organizatorii s-au prezentat în fața publicului cu un concept nou, care s-a dorit a fi «adaptat la tendițele muzicale moderne».

E loc de mai bine Transformat în «proiect artistic», prima seară de Festival a fost un prilej de a prezenta publicului noul concept promovat de organizatori anul acesta, la ediția cu numărul 55. Devenit conform ambițiilor... [citește_tot_articolul]

20 August 2023, 13:20 (5386 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei ialomițence la Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Trei ialomițence la Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Amara se pregătește pentru cea de a 55-a ediție a «Trofeului Tinereții». Evenimentul se va desfășura la sfârșitul acestei săptămâni, sâmbătă și duminică, 19/20 august 2023, la Grădina de Vară din Amara. Printre cei 12 concurenți înscriși la competiție se numără și trei ialomițence, respectiv Andrada Maria Ghiduruș (Slobozia), Iulia Bianca Ionescu (Slobozia) și Iulia Miruna Nacu (Țăndărei). După concurs, în cele două seri de Festival, vor concerta The Motans, Lora, Deepside Deejays și Kiss Kiss in the Mix. Intrarea este liberă în limita locurilor disponibile.

Creator de artiști... [citește_tot_articolul]

18 August 2023, 13:50 (11513 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asfalt la Slobozia Nouă în primăvara anului 2024

Vești bune pentru anul viitor

Asfalt la Slobozia Nouă în primăvara anului 2024

În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 27 iulie 2023, a fost aprobată o rectificare bugetară care permite deblocarea procedurilor premergătoare lucră­rilor de asfaltare a străzilor la Slobo­zia Nouă. Astfel, grație unei alocări bugetare de 500000 de lei pentru «extindere și reabilitare străzi», aprobată în unanimitate de consi­lierii prezenți, administrația locală va putea iniția demersurile legale privind organizarea licitației pentru asfaltarea străzilor Cartierului.

Mintea de pe urmă Blocate în ultimele luni, ca urmare a conflictelor politice din cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

17 August 2023, 11:05 (12008 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», eveniment emblemă al agriculturii românești

A început numărătoarea inversă la Slobozia

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», eveniment emblemă al agriculturii românești

Slobozia se pregătește activ pentru cel mai mare eveniment agricol al anului desfășurat în Ialomița. Aflat la a doua ediție, «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» reprezintă deja un reper național. «Prima ediție a fost un succes, oferind tuturor fermierilor din Bărăgan și nu numai, oportunitatea de a lua parte la un târg agricol altfel, modern, orientat spre a face mai puternice legăturile dintre actorii lanțului alimentar și consumatorul final!» declară Cristina Cionga, director adjunct FAPPR.

Cel mai ambițios proiect din România... [citește_tot_articolul]

16 August 2023, 19:20 (9588 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest spontan la ITM Ialomița

Protest spontan la ITM Ialomița

Salariații din cadrul ITM Ialomița, instituție aflată în subordinea Inspecției Muncii și în coordonarea Ministerului Muncii și Solidarității Sociale, au organizat un protest spontan miercuri, 16 august 2023, orele 10,00, fără afectarea activității instituției. Principalele nemulțumiri ale funcționarilor sunt legate de nerespectarea prevederilor de salarizare pentru familia ocupațională «administrație publică» și pentru funcționarii din Ministerul Muncii, inegalitatea salariilor pentru aceleași funcții, defăimarea activității instituțiilor în fața opiniei publice.

Se solicită respectarea principiului salarizării... [citește_tot_articolul]

16 August 2023, 14:00 (11709 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, principalul furnizor de sânge pentru spitale

Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, principalul furnizor de sânge pentru spitale

Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia a devenit principala resursă de sânge pentru unitățile medicale din județ, dar și din orașele mari precum Constanța sau București. Lunar, peste 600 unități de sânge sunt transpor­tate către aceste spitale. Necesarul este însă mult mai mare, având în vedere că pacienții internați au nevoie de sânge sau produse derivate din sânge pentru transfuzii. «Facem eforturi pentru a acoperi solicitările pe care le primim din partea spitalelor...» susține biologul Raluca Cruceat, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină Slobozia.

Sânge pentru pacienții din spitale... [citește_tot_articolul]

16 August 2023, 10:50 (2755 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Opt primării ialomițene, înscrise în Programul «Rabla Local»

Opt primării ialomițene, înscrise în Programul «Rabla Local»

Administrația Fondului de Mediu a dat publicității informații cu privire la numărul de administrații locale și autovehicule uzate ce vor fi casate prin Programul «Rabla Local». În Ialomița, în acest program sunt încrise opt administrații locale care vor casa peste 400 de autovehicule mai vechi de 15 ani.

Buget de 864 mii de lei Programul «Rabla Local» ajută administrațiile locale să scape de mașinile vechi, abandonate pe străzi, și să creeze astfel locuri de parcare. Proprietarii acestor automobile depun o cerere către primării prin care solicită casarea mașinilor, iar în schimbul rablelor... [citește_tot_articolul]

15 August 2023, 13:20 (14314 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e el, Ilie Sima!

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e el, Ilie Sima!

Ilie Sima, președintele PRO România Ialomița, s-a angajat în urmă cu câteva săptămâni la Departamentul Logistic al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Slujba, susține Excelența Sa, este sub demnitatea funcțiilor pe care le-a deținut, el considerându-se supracalificat. «E o situație de compromis... Am acceptat de dragul unui proiect care sper să se concretizeze începând cu luna octombrie!» ne-a declarat condescendent, neuitând să amintească că angajarea sa e o chestiune privată, fără legătură cu funcția politică pe care o deține. O fi, nu spunem nu! Cu condiția să nu faci politică...

«Eldaga sunt eu!»... [citește_tot_articolul]

14 August 2023, 12:55 (24383 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Școala Gimnazială «Aurel Vlaicu», reabilitată până la finele anului 2023

Fetești: Școala Gimnazială «Aurel Vlaicu», reabilitată până la finele anului 2023

Începute în anul 2018, proiectele de reabilitare a Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» Fetești, dar și a două străzi din apropierea unității de învățământ se vor încheia până la sfârșitul acestui an. Mai mult, proiectul de reabilitare a Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» Fetești include și reabilitarea unei grădinițe arondată unității de învățământ. «Am primit asigurări de la constructor că, până la finalul anului 2023, acest proiect se va finaliza!» susține Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Lucrări în plină desfășurare Reabilitarea Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» este... [citește_tot_articolul]

13 August 2023, 17:20 (2779 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
230 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ciocârlia: Legume și fructe, confiscate de polițiști

Peste o tonă de legume și fructe au confiscat polițiștii ialomițeni de la un tânăr, de 22 de ani, din județul Prahova, care transporta bunurile în vederea comercializării, fără a îndeplini condițiile legale ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 19:40
(2683 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire în școlile din Fetești

Polițiștii feteșteni au desfășurat marți, 10 decembrie 2019, activități de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor la 4 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 19:35
(2974 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice

Polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în colaborare cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București și ai Ocolului Silvic Fetești au organizat marți, 10 decembrie 2019, o acțiune pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 19:30
(5443 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Tânăr de 17 ani, reținut de polițiști după ce a furat o mașină și a condus beat la volan

Un tânăr de 17 ani, din județul Buzău, a fost reținut de polițiștii ialomițeni după ce a furat un autoturism staționat în localitatea Manasia, pe care ulterior l-a condus sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 18:50
(3124 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evenimente dedicate memoriei muzicianului Ionel Perlea

Anul acesta, pe data de 13 decembrie, se împlinesc 119 ani de la naștererea dirijorului ialomițean Ionel Perlea. Pentru a marca acest eveniment, reprezentanții Centrului Cultural din Slobozia, al cărui ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 18:35
(2821 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-au pierdut viața sub roțile mașinilor

Luni, 9 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu decesul a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 12, ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 18:20
(5997 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM a împlinit 21 de ani de activitate

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a împlinit marți, 10 decembrie 2019, 21 de ani de activitate. ANOFM funcționează sub autoritatea Ministerului Muncii și Protecției Sociale și are rolul ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 18:05
(4744 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

44 de absolvenți ai unităților de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne își încep cariera de polițist la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Cei 44 de absolvenți ai unităților de învățământ ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 18:55
(2565 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Pește confiscat de polițiști

Ialomița: Pește confiscat de polițiști

Peste 500 de kilograme de pește din speciile crap și fitofag precum și setci și unelte de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni. Sâmbătă, 7 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 18:35
(2815 vizualizări - 1 comentariu)


Șofer din Amara, urmărit din polițiști

Vineri, 6 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Amara, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au procedat la efectuarea semnalelor de oprire unui conducător auto ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 18:20
(3287 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 6 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr. 4 Coșereni au depistat un bărbat, de 45 de ani, din comuna Roșiori, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, aflându ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 18:15
(2491 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Păltinișu

Sâmbătă, 7 decembrie 2019, în jurul orei 2,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească din localitatea Perieți-sat Păltinișu. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 13:35
(3104 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,30%

La sfârșitul lunii octombrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4023 șomeri (din care 1840 femei), rata șomajului fiind de 4,30%, cu 0,97% sub ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 11:40
(2478 vizualizări - 0 comentarii)


Moș Nicolae a sosit la Centrul de Copii din Urziceni

Moș Nicolae a sosit la Centrul de Copii din Urziceni

Vineri, 6 decembrie 2019, copiii aflați în Complexul de Servicii Sociale Urziceni au avut o frumoasă surpriză. Momentul a fost plănuit de parintele Bogdan Ionuț Stancu, parohul Catedralei din Urziceni, ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 10:10
(3264 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Polițiștii ialomițeni, în rolul lui Moș Nicolae

Moș Nicolae a venit cu autospeciala de poliție la un copil de numai 10 luni, din localitatea Traian, abandonat de mamă la naștere. Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost joi, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2019, 15:40
(3979 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae»

Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae»

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» din Slobozia, a desfășurat joi, 5 decembrie 2019, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 15:20
(6475 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pește confiscat

Movilița: Pește confiscat

65 de kilograme de pește din specia fitofag au fost confiscate de polițiștii ialomițeni după ce au depistat în trafic un bărbat, de 41 de ani, care transporta pe raza comunei Movilița pește fără documente ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 11:50
(2536 vizualizări - 1 comentariu)


Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a inițiat o campanie internă de donare voluntară de sânge, ca un demers de salvare de vieți omenești, prin sprijinirea eforturilor de refacere a rezervei de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 11:35
(3373 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în scopul prevenirii unor episoade de îmbolnăvire a populației cu Trichinella spiralis (Trichineloză), aduce la cunoștința consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 11:10
(3099 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la Gârbovi

Un accident rutier s-a produs în localitatea Gârbovi, pe DJ 203B. Evenimentul a fost înregistrat marți, 3  decembrie a.c., în jurul orelor 19,20, un autoturism părăsind partea carosabilă și acroșând ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 10:35
(2417 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


Fetești: Bărbat găsit mort în propriul apartament

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul zilei de marți, 3 decembrie 2019, în jurul orelor 15,10, pentru asigurarea accesului în apartamentul unui bărbat, de 48 de ani. Pompierii de la Stația de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 10:15
(3935 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Veșniciei, din orașul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile, miercuri, 4 decembrie ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 10:05
(3567 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu» a serbat Ziua Internațională a persoanelor cu dizabilități

Marți, 3 decembrie 2019, cei 140 de elevi ai Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia au marcat printr-o serbare Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități. În cadrul ceremoniei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 18:25
(4204 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Copil posibil înecat în Borcea

Încă de duminică, 1 decembrie 2019, salvatorii de la Stația de pompieri Fetești, la solicitarea forțelor de Poliție, au intervenit pentru căutarea unui minor dispărut în zona pontonului din comuna Bordușani ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 10:20
(2534 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități de căutare a unui minor de 13 ani, Costel Cătălin Ioniță. Joi, 28 noiembrie 2019, băiatul a plecat de la domiciliul unchiului său din comuna ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:45
(2745 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Naționale a României»

Spectacole de muzică folclorică și tradiționala paradă militară sunt principalele evenimente care se vor desfășura la Slobozia cu ocazia «Zilei Naționale a României». Manifestările debutează la ora 11, ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:40
(2765 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Un bărbat de 59 de ani, din Urziceni, care se sustrăgea executării unei pedepse de 7 luni închisoare a fost indentificat de polițiști și încarcerat. Acesta a fost condamnat definitiv, printr-o sentință ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:35
(4073 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Ialomița: Campanie de donare susținută de preoți

Preoții din 4 localități ialomițene, respectiv Iazu, Valea Ciorii, Scânteia și Murgeanca, au participat marți, 26 noiembrie 2019, la o campanie de donare de sânge, organizată de Centrul Județean de Transfuzie ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:30
(1869 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii și polițiștii ialomițeni, la datorie de «Ziua Națională a României»

Manifestările organizate în județul Ialomița cu ocazia Zilei Naționale a României vor fi supravegheate de jandarmi. Astfel, efectivele de intervenție ale Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:25
(2408 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 61 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unei acțiuni a polițiștilor ialomițeni privind abaterile de la regimul rutier, oamenii legii au aplicat sancțiuni contravenționale de 61 mii de lei. De asemenea, au fost reținute 10 permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:20
(1936 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...