Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bani publici pentru rezultate mediocre la Centrul Județean de Excelență Ialomița

Bani publici pentru rezultate mediocre la Centrul Județean de Excelență Ialomița

Centrul Județean de Excelență Ialomița face performanță în Educație doar pe hârtie. Toate acestea în condițiile în care, potrivit Raportului de activitate din anul școlar trecut, instituția a cheltuit peste 300 mii de lei pentru plata cadrelor didactice și dotări materiale. În ceea ce privește rezultatele obținute de elevii pregătiți în cadrul acestei instituții, acestea sunt nesemnificative.

Salarii de peste 80 mii de lei pentru profesori Centrul Județean de Excelență Ialomița și-a început oficial activitatea în anul 2021, printr-o decizie a Ministerului Educației. Scopul acestei entități... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2023, 15:05 (14867 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit 3,6 milioane de lei pentru tratarea «bolilor rare»

În 2022

Ialomița a cheltuit 3,6 milioane de lei pentru tratarea «bolilor rare»

În evidențele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița există 21 de pacienți diagnosticați cu «boli rare». Pentru tratamentele specifice acestor afecțiuni, instituția a plătit anul trecut 3,6 milioane de lei. Cele mai scumpe medicamente sunt cele destinate ameliorării simptomelor «Bolii Pompe».

Sprijin financiar pentru oamenii suferinzi Conform datelor Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, pacienții diagnosticați cu «boli rare» de pe raza județului Ialomița suferă de mucoviscidoză, scleroză laterală amiotrofică, fibroză pulmonară idiopatică... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2023, 12:40 (7643 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița protejează mediul înconjurător doar pe hârtie

Ialomița protejează mediul înconjurător doar pe hârtie

Ialomița se numără prin­tre județele cel mai puțin interesate să dezvolte politici în ceea ce privește protecția mediului înconjurător. O arată Curtea de Conturi a Românie într-un Raport oficial referitor la evaluarea riscului de declanșare a unei proceduri de infrigement împotriva țării noastre. În timp ce alte județe din țară fac eforturi pentru a rezolva problema gestionării deșeurilor, Ialomița este al treilea din țară care nu are o strategie coerentă în acest sens.

Autoritățile ialomițene, indiferente la problemele de mediu Conform Directivelor Europene privind deșeurile, statele... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2023, 15:20 (11482 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia cere închiderea Taboo Events!

Acțiune în instanță

Primăria Slobozia cere închiderea Taboo Events!

Primăria Slo­bo­ia a inițiat o ac­țiune de ur­gență în instanță prin care solicită judecătorilor «interzicerea acti­vității de închiriere» a spațiilor destinate organizării evenimentelor private, deținute de Taboo Events. În ce­rerea înaintată judecătorilor, reprezentanții administrației locale susțin faptul că locațiile respective nu sunt autorizate corespunzător și reprezintă un pericol pentru siguranța participanților. În replică, administratorul societății, Ioan Nagîț, susține contrariul: «Avem toate avizele necesare... Este o răzbunare personală a domnului primar Dragoș Soare!».

Război în instanță pentru închiderea Taboo Events... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2023, 11:05 (17996 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Neacșu, doctor în economie la Universitatea «Valahia» din Târgoviște

Marian Neacșu, doctor în economie la Universitatea «Valahia» din Târgoviște

În urmă cu mai bine de 10 ani, când sărmanul Ponta deschidea seria neagră a plagiatorilor de doctorate, aruncând în derizoriu învățământul universitar românesc, actualul secretar general al Guvernului României, Marian Neacșu, se lupta din greu, potrivit propriului CV, să finalizeze teza de masterat în domeniul «Studii de securitate și apărare» la Universitatea Creștină «Dimitrie Cantemir» din București. Avea 49 de ani, jumătate din cariera politică înainte și pariem că nici prin cap nu-i trecea că într-o bună zi va deveni secretar gene­ral al Guvernului. Avea să vină și să treacă epoca Dragnea, convertirea la Pro România, a treia nuntă cu doamna Silvia Mihalcea, secretar general la Camera Deputaților... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2023, 15:10 (11592 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sală de spectacole multifuncțională în incinta Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru»

La Slobozia

Sală de spectacole multifuncțională în incinta Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru»

bonus: Cinema la Grădina de Vară

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru», aflată în ad­ministrarea Direcției Educație, Cultură și Tineret a Primăriei Slobozia, va beneficia de o sală de spectacole multifuncțională. Proiectul de reabilitare în care este inclusă prevede transformarea respectivei săli într-un spațiu care să ofere «diversitate» în ceea ce privește programele artistice oferite dar, în același timp, obligă administratorii să-i păstreze funcționalitatea inițială ce viza proiecția de filme. Estimativ, lucrările se vor finaliza la 1 septembrie 2023.

S-a refăcut întreaga documentație Reabilitarea sălii din... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2023, 11:05 (11622 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pe harta «roșie» a cazurilor de tuberculoză

Ialomița, pe harta «roșie» a cazurilor de tuberculoză

Ialomița se confruntă cu o creștere semnificativă a cazurilor de tuberculoză. Medicii specialiști atrag atenția că, potrivit statisticilor oficiale, îmbolnăvirile înregistrate la nivelul județului nostru au depășit media națională. Tuberculoza este o afecți­une tratabilă, iar noile medicamente existente pe piață îi fac pe bolnavi să nu o mai poată transmite într-o săptămână de la începerea terapiei.

Bolnavi netratați în pandemie Media cazurilor de tuberculoză la nivel național este de 46,1 cazuri la suta de mii de locuitori, iar în județul Ialomița aceasta este de 60,9 cazuri la suta... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2023, 13:20 (3757 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Reprezentanții companiei Tamura cer sprijinul autorităților pentru deschiderea fabricii de componente electronice

La Fetești

Reprezentanții companiei Tamura cer sprijinul autorităților pentru deschiderea fabricii de componente electronice

Luni, 8 mai a.c., la Fetești, o delegație a companiei japoneze Tamura Corporation s-a întâlnit cu repre­zentanții autorităților locale și județene, cu scopul de a definitiva procedurile privind investiția pe care firma niponă o va realiza la Fetești. Este vorba despre o fa­brică de componente electronice care vor fi utilizate în procesul tehnologic al companiei Makita. Delegații japonezi au solicitat autorităților ialomițene sprijin în ceea ce privește obținerea auto­ri­zațiilor necesare pentru a putea deschide fa­brica, dar și pentru obținerea unui ajutor de stat din partea Ministerului Finanțelor.

Investiție japoneză la Fetești... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2023, 19:50 (15715 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ședință extraordinară pentru împrumutul de 34 milioane de lei

Decizie amânată în Consiliul Local Slobozia

Ședință extraordinară pentru împrumutul de 34 milioane de lei

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare a retras de pe ordinea de zi a ședinței de joi, 27 aprilie a.c., proiectul de hotărâre privind contractarea unui împrumut de 34 milioane lei pentru finanțarea celor 17 obiective edilitare de investiții în derulare la acest moment. Proiectul de hotărâre va fi readus în atenția consilierilor locali în cadrul unei ședințe extraordinare la jumătatea lunii mai 2023.

Vot amânat, discurs belicos Administrația Soare a decis contractarea unui împrumut în valoare de 34 milioane de lei pentru finanțarea a 17 obiective edilitare de investiții, aflate în diferite... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2023, 17:10 (6353 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Comisia Dytras» a abandonat ancheta administrativă de la stația de epurare a orașului

Slobozia așteaptă de 13 ani adevărul

«Comisia Dytras» a abandonat ancheta administrativă de la stația de epurare a orașului

bonus: «Scheleții politici» din dulapul Urban SA

În mai 2022, administrația locală anunța înființarea unei Comisii care va verifica stadiul fizic, tehnic și financiar al investiției realizate în 2011 la stația de epurare a orașului Slobozia, supra­numită «Comisia Dytras». La un an distanță de la înființarea acesteia, Comisia nu s-a întrunit niciodată. «Pentru „Comisia Dytras“ nu există un rezultat întrucât Primăria Slobozia nu ne-a pus la dispoziție documentele pentru a analiza situația proiectului...» susține administratorul public al județului și șeful «Comisiei Dytras», Alexandru Potor. În replică, administrația locală susține că niciunul dintre membrii Comisiei nu a solicitat documente privitoare la investitiția derulată în perioada 200... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2023, 10:55 (9447 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «ELENA», funcțional și la Fetești

Bani europeni pentru școli și grădinițe

Programul «ELENA», funcțional și la Fetești

Peste 3,1 milioane de lei este valoarea fondurilor europene aferente contractelor de finanțare pe care administrația locală din Fetești le-a semnat pentru eficientizarea energetică a două școli și a unei grădinițe. Banii vor fi acordați prin Programul «ELENA», gestionat la nivel județean prin interme­diul Consiliului Județean Ialomița. Contractele de finanțare ce vizează unitățile de învățământ din Fetești au fost semnate, urmând ca în perioada următoare să se desfășoare procedura de licitație publică pentru desemnarea constructorilor.

Reabilitarea energetică a unităților de învățământ... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2023, 13:25 (3456 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei a cheltuit 13,3 milioane de lei pentru reabilitarea străzilor

Primăria Țăndărei a cheltuit 13,3 milioane de lei pentru reabilitarea străzilor

Programul multianual de asfaltare a străzilor din Țăndărei se apropie de final. Adminis­trația locală a orașului a făcut publice stadiul lucrărilor de asfaltare pentru ultimele cinci străzi din cele 28 incluse în acest proiect. Valoarea totală a execuției este de 13,3 milioane de lei.

Investiții în infrastructura rutieră Programul multianual al Pri­măriei Țăndărei ce vizează moder­nizarea străzilor din oraș a fost con­ceput în anul 2021. Toate arterele de circulație incluse în cadrul pro­iectului prezentau un coeficient ri­dicat de degradare și aveau nevoie de reparații. În urma analizei... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2023, 12:20 (4381 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vizită de lucru a ministrului Digitalizării, Sebastian Burduja, la Slobozia

Vizită de lucru a ministrului Digitalizării, Sebastian Burduja, la Slobozia

Vineri, 5 mai 2023, Sebastian Burduja, ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării, a efectuat o vizită de lucru în municipiul Slobozia. Alături de primarul orașului, Dragoș Soare, acesta s-a întâlnit cu reprezentanții Combinatului Chimic «Nitramonia» și cu elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea».

Sprijin pentru dezvoltarea economică a Sloboziei Vizita ministrului Digitalizării, Sebastian Burduja, a debutat la Combinatul Chimic «Nitramonia». Oficialul guvernamental a discutat cu reprezentanții societății despre problemele pe care le întâmpină și a promis faptul că va căuta soluții... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2023, 18:15 (11388 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița închiriază fostul sediu al BCR cu 10 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița închiriază fostul sediu al BCR cu 10 milioane de lei

Administrația ju­dețeană va cheltui 276556,50 de lei lunar pentru închirierea fostului sediu al BCR. Anunțul de atribuire a spațiului a fost făcut public pe 23 aprilie 2023, după aprobarea proiectului de hotărâre privind condițiile de închiriere în cadrul șe­dinței Consiliului Județean Ialomița din martie 2023. Contractul de închiriere va intra în vigoare la sfârșitul acestui an, iar perioada de închiriere este de 3 ani. Valoarea totală a acestui contract de închiriere este de 9,9 milioane de lei la care se adaugă cheltuielile de întreținere.

Consilierii județeni votează cu «dedicație»... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2023, 10:50 (10147 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mininistrul Transporturilor, Sorin Grindeanu: «Pe parcursul acestei luni va fi dat în circulație!»

Pasajul Dranja se pregătește de inaugurare

Mininistrul Transporturilor, Sorin Grindeanu: «Pe parcursul acestei luni va fi dat în circulație!»

În timpul unei vizite de lucru pe șantierul Pasajului Drajna, ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a precizat faptul că obiectivul ar putea fi deschis circulației la în cursul acestei luni. Termenul final al investiției este sfârșitul lunii iunie 2023.

Peste 98 milioane de lei pentru Pasajul Drajna Lucrările pentru Pasajul peste linia de cale ferată București-Constanța din zona localității Drajna au debutat în ianuarie 2022. În cadrul fiecărei vizite desfășurată pe șantier, Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, a avansat mai multe termene în ceea ce privește finalizarea... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2023, 18:05 (15185 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tânăr din Slobozia, cercetat pentru «pornografie infantilă»

Trimis în judecată la Călărași

Tânăr din Slobozia, cercetat pentru «pornografie infantilă»

Un tânăr din Slobozia, anchetat de DIICOT-Biroul Teritorial Călărași, este acuzat că a spart 500 de conturi de Facebook aparținând unor minore, pe care le obliga să îi trimită imagini compromițătoare. După ce ar fi intrat în posesia fotografiilor și filmulețelor, acesta ar fi început să le șantajeze. Dosarul penal a fost trimis în judecată la Tribunalul Călărași.

Dosar în curs de soluționare Cazul care se judecă în prezent la Tribunalul Călărași a debutat în anul 2016. Procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Călărași au instrumentat activitatea infracțională a numitului E.F.C.... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2023, 15:10 (5116 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Balta «Valea Ciorii» este disputată în instanță de pretinși proprietari

De 30 de ani

Balta «Valea Ciorii» este disputată în instanță de pretinși proprietari

Scandal cu braconieri, dosare penale și autorizații de mediu emise la limita legii pentru Lacul «Valea Ciorii», din apropierea loca­lității cu același nume. Patru societăți își dispută în instanță dreptul de proprietate asupra întinderii de apă, în suprafață de 122,18 ha, și se acuză reciproc de practici ilegale. Început în urmă cu aproape 30 de ani, litigiul pare imposibil de stins.

Război în instanță pe malul apei Lacul «Valea Ciorii», din care fac parte Acumulă­rile «Valea Ciorii» și «Valea Lată Sărată», a aparținut până în 1990 Întreprinderii Piscicole Ialomița. După 1991, societatea... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2023, 11:05 (14988 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

APIA Ialomița a înregistrat primele cereri pentru acordarea ajutoarelor din sectorul cerealier

APIA Ialomița a înregistrat primele cereri pentru acordarea ajutoarelor din sectorul cerealier

Începând cu data de 24 aprilie 2023, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură primește cereri pentru compensarea cheltuielilor angajate de producătorii agricoli pentru compensarea cheltuielilor privind depozitarea grâului obținut anul trecut din producție proprie. În Ialomița, la sfârșitul săptămânii trecute, au fost depuse 25 de solicitări, pentru o cantitate de grâu depozitată de peste 33 mii de tone. Data limită de depunere a cererilor este 11 mai 2023 inclusiv.

Sprijin financiar de urgență pentru fermieri Puternic afectați de importul de cereale din Ucraina, fermierii... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2023, 13:20 (14997 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele ialomițene nu pot realiza investigații CT

Spitalele ialomițene nu pot realiza investigații CT

Cele trei aparate computer-tomograf, din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia și Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești, nu pot fi utilizate în momentul de față. În timp ce la Slobozia problema este generată de o defecțiune tehnică, la Fetești lipsa personalului medical de specialitate face imposibilă punerea în funcțiune a aparatului. Împreună toate cele trei echipamente medicale au costat aproximativ 1 milion de euro.

Pacienți transferați către alte spitale Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost prima unitate medicală din Ialomița care a beneficiat de un aparat... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2023, 18:55 (10283 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, acuzată că a organizat o dezbatere publică-simulacru

AER Muntenia Sud amenință cu instanța

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, acuzată că a organizat o dezbatere publică-simulacru

AER Muntenia Sud, organizație neguver­­namentală înființată pentru a susține lupta civică împotriva poluării, susține că va acționa în instanță Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Obiectul acestui litigiu îl reprezintă dezbaterea publică organizată de APM Ialomița la începutul lunii aprilie 2023 în cazul Clean Tech Ciulnița. Membrii Asociației susțin că angajații APM Ialomița au redactat procesul-verbal de ședință anterior desfășurării acesteia. Cauza AER Muntenia Sud este susținuă de către senatorul AUR Adrian Costea, care a cerut public expli­cații instituției cu privire la acuzațiile formulate.

Căinii latră, Clean Tech Ciulnița merge mai departe... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2023, 17:20 (10976 vizualizări - 7 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tânăr de 19 ani din Grindu, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii Secției Poliție Rurală Ion Roată au reținut un tânăr, de 19 ani, bănuit că ar fi sustras 60000 de lei dintr-o locuință situată pe raza comunei Grindu. Poliția a fost sesizată de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:25
(3743 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 40000 de lei, 5 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:10
(5713 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Dețineau ilegal artificii

Doi bărbați din Bordușani sunt cercetați de polițiști după ce la locuințele lor au fost descoperite ilegal 20 de kilograme de artificii. Elementele pirotehnice au fost găsite în urma unor percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2017, 15:46
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Competiție acerbă. 7 candidați pe loc la școlile de Poliție!

Peste 12000 de persoane care își doresc să fie polițiști s-au înscris la concursul de admitere pe care școlile de Poliție îl organizează în ianuarie 2018. Până pe 5 decembrie 2017, termenul limită, pe cele ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 20:10
(4320 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de «Sfântul Nicolae» la Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni desfășoară de mai mulți ani diverse proiecte în cadrul cărora sunt organizate activități instructiv-educative și recreative pentru copiii ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 19:05
(4335 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat în cursul zilei de joi, 7 decembrie 2017, o serie de acțiuni de verificare a mai multor unități economice de pe raza județului Ialomița, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 18:25
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: 5 decembrie, «Ziua Internațională a Voluntarului»

Prin rezoluția 40/212 din 17 decembrie 1985, ziua de 5 decembrie a fost declarată de către Organizația Națiunilor Unite «Ziua Internațională a Voluntarului», pentru recunoașterea eforturilor și meritelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 17:40
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: A furat unelte de grădinărit

Un bărbat, de 43 de ani, din Sinești, s-a ales cu un dosar penal după ce a furat din curtea unui vecin mai multe unelte de grădinărit. Este vorba despre 2 cazmale, o lopată și o greblă. De asemenea, el ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:20
(4559 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești furt


Oficiul Registrului Comerțului Ialomița s-a mutat în sediu nou

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Ialomița și-a schimbat sediul din data de 27 noiembrie 2017. Astfel, instituția își desfășoară acum activitatea în Slobozia, strada Gării Noi, nr. 5, et.1 ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:10
(6349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Conduceau în stare de ebrietate

Doi ialomițeni, de 20 și 38 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați la volan conducând în stare de ebrietate. În  urma testelor cu aparatul Drager, aceștia aveau un nivel al alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:50
(3290 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni de peste 21 mii de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În urma unor activități de prevenire desfășurate de polițiștii ialomițeni pe liniile de Ordine Publică, Rutieră și Investigații Criminale, oamenii legii au aplicat 96 de contravenții a căror valoare a depășit ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:35
(3171 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive împotriva delincvenței juvenile

Acțiunile cu caracter preventiv inițiate de polițiștii ialomițeni cu scopul de a preveni faptele antisociale în rândul elevilor din județ continuă. Oamenii legii s-au aflat marți, 5 decembrie 2017, la ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:20
(4827 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise și beți, la volan

Luni, 4 decembrie 2017, un bărbat de 56 de ani, din Gheorghe Doja, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși a consumat anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:25
(4609 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o magazie

Duminică, 3 decembrie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la rezerva de lemne a unui cetățean din Fetești. Pompierii de la Stația Fetești au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:05
(3587 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Daruri de Moș Nicolae la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot» din municipiu, a desfășurat marți, 5 decembrie 2017, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini, susținuți de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:30
(4403 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărcănești și Căzănești

Marți, 4 decembrie 2017, pe șoselele ialomițene s-au produs două evenimente rutiere soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 7,30, pe raza comunei Bărcănești, și ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:20
(5312 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de acord pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 3 ianuarie 2018 inclusiv, se depun Cererile de acord pentru finanțare, ajutor de stat pentru reducerea ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 16:40
(5939 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A murit strivit de autoturism

Un accident rutier produs pe raza comunei Gheorghe Doja în seara zilei de sâmbătă, 2 decembrie 2017, s-a soldat cu decesul unui bărbat de 67 ani. Garda de intervenție Slobozia a fost alertată în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 11:25
(6315 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Autocar cuprins de flăcări, 41 de pasageri în pericol

Un autocar cu 41 de pasageri la bord a luat foc în timpul mersului, în seara zilei de duminică, 3 decembrie 2017. Oamenii au fost evacuați de urgență din mașina cuprinsă de flăcări. Autocarul se deplasa ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2017, 23:34
(7936 vizualizări - 0 comentarii)


Violator din Urziceni, arestat preventiv

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au solicitat recent arestarea preventivă a unui bărbat din municipiu, acuzat de «viol». Acesta a intrat în casa unei vecine, a bătut-o cu bestialitate ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 17:25
(5657 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Atenționare de la pompieri

În perioada sezonului rece, numărul de incendii produse la locuințe și gospodării ale cetățenilor crește, iar pagubele materiale sunt de cele mai multe ori însemnate. Uneori, flăcările iau vieți omenești ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 12:40
(4315 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Borănești

Percheziție la Borănești

Miercuri, 29 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat și desfășurat activități în cadrul unui acțiuni pe linia verificării respectării regimului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:25
(4842 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de 1 Decembrie

În perioada 30 noiembrie-4 decembrie a.c., peste 150 de polițiști ialomițeni vor fi zilnic la datorie și vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică atât în mediul urban, cât și în cel rural, în ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:10
(6935 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă»

Miercuri, 29 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot», a organizat activitatea cu tema «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă». Pentru început, părintele protopop ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:20
(5874 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie națională de prevenire

Inspecția Muncii pregătește o campanie națională de conștientizare care urmărește informarea, prevenirea și nu sancționarea angajatorilor. Astfel, în perioada 4 decembrie 2017-31 ianuarie 2018, Inspecția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:05
(6511 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Bătrână înșelată în curtea locuinței. I s-au «descântat» bijuteriile!

O femeie de 83 de ani, din Fetești, a fost înșelată de o persoană necunoscută, care i-a «descântat» bijuterii în valoare de 1000 de lei. Fapta a fost sesizată Poliției Fetești, luni, 27 noiembrie 2017, ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:35
(10730 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii octombrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6202 șomeri, din care 899 șomeri indemnizați, respectiv 5303 șomeri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:25
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 noiembrie 2017, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:10
(4986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, luni, 27 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 17:55
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Costică Acsinte din casele noastre»

Consiliul Județean Ialomița și Asociația Culturală «Atelierele Albe», prin Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», au vernisat expoziția «Costică Acsinte din casele noastre». Expozița este un proiect al ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 10:55
(3905 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...