Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Ministerul Mediului vrea bani europeni pentru reparația digului din zona Bentu

Ialomița: Ministerul Mediului vrea bani europeni pentru reparația digului din zona Bentu

Ministerul Mediului relansează proiectul de reabilitare a digului de pe Brațul Borcea din zona Bentu. De această dată, sursa de finanțare identificată este reprezentată de fondurile europene acordate prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență. Valoarea lucrărilor este estimată la peste 300 milioane de lei. Nu este prima dată când instituția încearcă reabilitarea acestei construcții hidrotehnice, ultimele lucrări fiind efectuate, în regim de urgență, cu 10 ani în urmă...

6 milioane de lei și o anchetă DNA Eroziunea accentuată a digului de pe Brațul Borcea din zona... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2023, 14:50 (4070 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Jandarmeria ialomițeană își dorește centru de pregătire regională MAI într-o cazarmă în conservare

La Fetești

Jandarmeria ialomițeană își dorește centru de pregătire regională MAI într-o cazarmă în conservare

Aflat în administrarea Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, fostul centru de instrucție al milita­rilor ar putea fi transformat în centru de pregătire profesională pentru angajații Ministerului Afacerilor Interne din județele Ialomița, Călărași, Brăila sau Constanța. Oficialii instituției caută în prezent soluții pentru identificarea unei surse de finanțare.

În conservare de 17 ani Centrul de instrucție se află amplasat la ieșire din municipiul Fetești către Autostrada Soarelui. Obiectivul militar a servit vreme de aproape două decenii la pre­gătirea profesională a angajaților... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2023, 11:10 (14112 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Poiana: Locuințe puse în pericol din cauza unei insule formată pe râul Ialomița

Poiana: Locuințe puse în pericol din cauza unei insule formată pe râul Ialomița

O insulă formată pe râul Ialomița, în zona localității Poiana, pune în pericol siguranța caselor construite în apropiere de malul apei. Autoritățile din județul nostru fac de 4 ani demersuri pentru îndepărtarea peticului de pământ, însă inițiativele s-au blocat din cauza lipsei fondurilor.

Demersuri în regim de urgență În anul 2018, Primăria Ciulnița, pe raza administrativă a căreia se află satul Poiana, a sesizat la Agenția Națională Apele Române faptul că siguranța gospodăriilor aflate pe malul drept al Ialomiței este pusă în pericol din cauza eroziunii. Fenomenul a fost gene­rat... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2023, 10:50 (13997 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sistem de plăți/facturare on-line la operatorul de salubritate

Se întâmplă la ADI ECOO 2009 SRL

Sistem de plăți/facturare on-line la operatorul de salubritate

La 6 luni de la preluarea serviciilor de salubrizare din Slobozia, ADI ECOO 2009 SRL anunță implementarea unui sistem de facturare modern, capabil să răspundă nevoilor beneficiarilor. «Am preluat un sistem care avea nevoie de modernizare și de modificări majore. Iar în 4 luni am reușit imposibilul... Până la sfârșitul lunii aprilie vom implementa un serviciu de facturare modern pentru ca slobozenii să poată efectua plăți on-line!» declară directorul ADI ECOO 2009 SRL, Alina Ciobanu.

ADI ECOO 2009 SRL creditează orașul Preluarea serviciilor de salubrizare pentru orașul Slobozia în octombrie... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2023, 18:20 (16807 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, gazdă pentru două Olimpiade Naționale

Slobozia, gazdă pentru două Olimpiade Naționale

În perioada 7-15 aprilie 2023, Slobozia este gazdă a două Olimpiade Naționale. Prima, aflată la final, este Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane, care a reunit la start aproximativ 300 de elevi și cadre didactice din întreaga țară. A doua, adresată exclusiv elevilor de ciclul gimnazial din clasele a V-a și a VI-a, urmează să se desfășoare în următoarele zile. Oficialii Inspectoratului Scolar Județean Ialomița au făcut eforturi logistice și organizatorice impresionante pentru ca cele două evenimente care s-au suprapus marți, 11 aprilie a.c., să se desfășoare fără dificultăți. «Prin disponibilitatea de a ne fi oaspeți, prin vibrația intelectuală pe care au generat-o și prin calitatea umană... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2023, 17:05 (9140 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concesionarea aeroportului Alexeni rămâne «în aer»

Concesionarea aeroportului Alexeni rămâne «în aer»

Licitația pentru concesionarea aeroportului Alexeni, inițiată de Consiliul Județean Ialomița în luna decembrie a anului trecut s-a soldat cu un nou eșec. Deși caie­tul de sarcini a fost achiziționat de mai multe firme interesate de reabilitarea acestui obiectiv, niciuna dintre acestea nu a făcut vreo ofertă concretă. Oficialii instituției susțin că procedura de licitație va fi reluată în cel mai scurt timp posibil. Reamintim că prețul de pornire al licitației a fost de 1,05 milioane de lei anual.

Ghinion administrativ În decembrie 2022, admi­nistrația județeană anunța de­mararea unei... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2023, 15:10 (11823 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a descoperit prejudicii financiare de peste 59 milioane de lei

În 2022

Camera de Conturi Ialomița a descoperit prejudicii financiare de peste 59 milioane de lei

Curtea de Conturi a Ro­mâ­niei a dat publicității rezultatele misiunilor de audit efectuate în cursul anului trecut și care au vizat activitatea financiar-contabilă desfășurată de administrațiile publice în 2021. La nivelul județului Ialomița, valoarea prejudiciilor identificate de auditori se ridică la 59 mi­lioane de lei. Ca și în anii precedenți, abaterile descoperite au vizat impo­zitarea necorespunzătoare, plățile nelegale de sporuri salariale sau burse școlare acordate elevilor ilegal.

Slaba pregătire a funcționarilor din primării generează prejudicii
În baza Programului... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2023, 10:55 (17058 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

DGASPC Ialomița a încheiat cel mai important proiect destinat copiilor defavorizați din patru județe ale țării

DGASPC Ialomița a încheiat cel mai important proiect destinat copiilor defavorizați din patru județe ale țării

Direcția Generală de Asistență Socială Ialomița, în parteneriat cu instituții similare din județele Buzău, Arad și Mureș, alături de Asociația «Centrul de Resurse și Informare pentru Profesiuni Sociale» au încheiat recent, la Slobozia, un proiect destinat sprijinirii copiilor din medii defavorizate. Grupul-țintă a inclus peste 527 de copii de toate vârstele, o atenție deosebită fiind acordată micuților de etnie romă. «Ne bucurăm că am putut influența în mod pozitiv viețile acestor copii...» susține Paul Marcu, directorul DGASPC Ialomița.

Un singur proiect, obiective multiple Proiectul... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2023, 13:40 (24790 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

APIA introduce teledetecția prin «fotointerpretare asistată»

APIA introduce teledetecția prin «fotointerpretare asistată»

Pentru o mai bună gesti­onare a suprafețelor agricole declarate de fermieri și pentru o mai bună monitorizare, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură introduce o nouă metodă de teledetecție. Verificările se realizează acum în timp real și au la bază o procedură digitalizată, denumită «fotointerpretare asistată». Conform datelor APIA Ialomița, la nivelul județului nostru, în 2022, au fost declarate de către fermieri peste 378 mii de hectare.

Monitorizare cu ajutorul sateliților Noua metodă de teledetecție se reali­zează cu ajutorul sateliților «Sentinel», incluși în programul... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2023, 14:55 (12262 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Polițistul local care a invitat «la plimbare» o elevă, reținut pentru «proxenetism»

EXCLUSIV: Independent a avut dreptate!

Slobozia: Polițistul local care a invitat «la plimbare» o elevă, reținut pentru «proxenetism»

UPDATE: Mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile pe numele agentului

La începutul acestui an, ziarul Independent atrăgea atenția opiniei publice și autorităților cu privire la atitudinea necorespunzătoare a unui polițist local din Slobozia, care a invitat «la plimbare» o elevă de 15 ani a Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din oraș. Miercuri, 5 aprilie a.c., agentul, pe numele său Valentin Dragoș Munteanu, a fost reținut pentru 24 de ore sub acuzația de «proxenetism». În urma dezvăluirii făcute de ziarul Independent, Poliția Locală Slobozia a inițiat o verificare internă, în urma căruia agentului i-a fost diminuat salariul, dar a fost... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2023, 12:20 (30964 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: S-a schimbat (din nou) șeful IPJ Ialomița!

De la IGPR, în fruntea Poliției ialomițene

EXCLUSIV: S-a schimbat (din nou) șeful IPJ Ialomița!

bonus: Raul Belciug, adjunct la IPJ Călărași

Reprezentanții Poliției Române au înlocuit marți, 4 aprilie a.c., comanda Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. În funcția de inspector șef al instituției a fost numit un comisar șef din cadrul Direcției Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase a Inspectoratului General al Poliției Române.

Va rămâne la Slobozia 3 luni Potrivit informațiilor oficiale, comisarul șef Mihai Adrian Aldea, din cadrul Direcției Arme Explozivi și Substanțe Periculoase a Inspectoratului General al Poliției Române, a fost numit în funcția de inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2023, 11:40 (33421 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Bibliotecă în aer liber, inaugurată la 1 iunie 2023

Slobozia: Bibliotecă în aer liber, inaugurată la 1 iunie 2023

După modelele patentate în orașele mari ale țării, DADP Slobozia urmează să edifice o bibliotecă în aer liber destinată copiilor și adulților. Biblioteca ar urma să fie amplasată în Parcul «Ialomița» și va permite celor interesați să citească vo­lumele puse la dispoziție de municipalitate în aer liber. Inițiativa îi aparține Marianei Iancu, șeful Serviciului Salubrizare din cadrul DADP: «Vrem să facem lucruri cu care orașul să se poată mândri. Printre ele și biblioteca asta... Dar o să povestim despre ea când va fi gata!».

Biblioteca din parc Asemeni orașelor mari ale țării, Slobozia... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2023, 11:10 (13040 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia s-a lansat în cursa pentru accesarea investițiilor în infrastructura de apă

3 dintr-un șir lung de proiecte

Urban SA Slobozia s-a lansat în cursa pentru accesarea investițiilor în infrastructura de apă

Operatorul regional de apă și apă uzată al Ialomiței, Urban SA, caută surse de finanțare pentru extinderea in­fras­tructurii și realizarea de investiții noi. La acest moment firma are «în lucru» 3 dosare de finanțare care presupun «dezvoltarea infrastructurii de apă și apă uzată» la nivelul județului. Investițiile ar putea ge­nera creșterea accesului populației la serviciile oferite de către societate, precum și diminuarea chel­tuielilor de funcționare a firmei.

Obrazul subțire cu cheltuială se ține
Transformarea Urban SA în operator regional obligă firma să dinamizeze procesul... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2023, 13:20 (14805 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Medicii de familie lucrează în cabinete vechi și fără dotări

Ialomița: Medicii de familie lucrează în cabinete vechi și fără dotări

La nivelul județului Ialomița, medicina de familie are nevoie de mai mult sprijin din partea autorităților locale. Estimativ, 80% dintre cabinetele în care medicii își des­fășoară activitatea, mai ales în mediul rural, duc lipsă de dotări materiale. O alternativă ar fi reprezentat-o fondurile europene, acordate prin Planul Național de Redresare și Reziliență, însă reprezentanții Asociației Medicilor de Familie Ialomița susțin faptul că specialiștii s-au arătat neîncrezători în această oportunitate, iar din acest motiv nu au făcut demersuri pentru accesarea banilor europeni.

Realitatea din cabinetele medicale... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 17:10 (10065 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cotorca: Trimiși în judecată pentru «pornografie infantilă»

Cotorca: Trimiși în judecată pentru «pornografie infantilă»

Patru membri ai aceleiași familii, domiciliați pe raza satului Cotorca, au fost tri­miși în judecată de procu­rorii DIICOT-Structura Centrală, sub acuzația de «pornografie infantilă». Aceștia își exploatau propriii copii, producând materiale pornografice pe care le vindeau pe internet.

Se așteaptă decizia instanței Datele cuprinse în rechizitoriul întocmit de procurorii DIICOT-Structura Centrală arată faptul că doi copii minori, o fetiță și un băiețel, au fost obligați să întrețină raporturi sexuale cu cei patru adulți în grija cărora se aflau. Scenele de sex erau apoi filmate și distribuite... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2023, 15:10 (9119 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare vrea pod peste Ialomița, la calea ferată

Negocieri cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere

Administrația Soare vrea pod peste Ialomița, la calea ferată

La începutul lunii martie 2023, administrația Soare a solicitat Companiei Națională de Administrare a Infras­tructurii Rutiere «încheierea unui parteneriat (...) având drept obiect realizarea unei infrastructuri tip lucrare de artă». Sintaxa ascunde intenția edilului Sloboziei de a obține finanțare pentru un nou pod rutier peste Ialomița, în imediata vecinătate a podului de cale ferată, «care să permită realizarea unei alternative pentru intrarea în oraș prin zona de Vest pentru traficul către zona Moldova».

Pofta vine visând Goana administrației locale pentru lucrări... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2023, 10:55 (13000 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Încep exproprierile pentru construcția digului de apărare în zona Urziceni-Bărbulești

Guvernul României a decis

Încep exproprierile pentru construcția digului de apărare în zona Urziceni-Bărbulești

După 16 ani de așteptare, Guvernul României a decis, în urmă cu o săptămână, începerea procedurilor de expropriere a imobilelor amplasate în zona Urziceni-Bărbulești, unde Agenția Națională «Apele Române» încearcă să construiască un dig de protecție împotriva inundațiilor, pe râul Ialomița. Suprafața propusă pentru expropriere depășește 31 mii de mp.

Un demers întârziat Prima mențiune referitoare la construcția unui dig de apărare împotriva inun­dațiilor în zona Urziceni-Bărbulești a fost realizată în anul 2007 când Guvernul României aprobă, printr-o Hotărâre de Guvern, «indicatorii... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2023, 13:05 (12519 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia, pe harta organizatorilor Olimpiadelor Școlare Naționale

Slobozia, pe harta organizatorilor Olimpiadelor Școlare Naționale

A devenit deja o tradiție ca județul Ialomița să organizeze Etapele Naționale ale olimpiadelor școlare. Anul acesta, două dintre cele mai importante astfel de competiții dedicate elevilor se vor desfășura, de luna viitoare, în municipiul Slobozia. «Demonstrăm că Slobozia oferă învățământ de calitate!» au subliniat oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Olimpiadele Școlare Naționale, în sfârșit, în Ialomița În anul școlar trecut, Slobozia a organizat Olimpiada Națio­nală, pentru liceu, la disciplina Limba și Literatura Română. Anul acesta, alte două Olimpiade Naționale se... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2023, 12:20 (11070 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Educație prin Șah», program realizat de Casa Corpului Didactic Ialomița

«Educație prin Șah», program realizat de Casa Corpului Didactic Ialomița

Casa Corpului Didactic din Ialomița reprezintă singura instituție din țară care a inițiat un program de instruire ce-i ajută pe profesori să poată preda la clasă elevilor cursuri de șah. Inițiativa CCD Ialomița a fost promovată de Federația Română de Șah și transformată într-un proiect public destinat formării profesionale a cadrelor didactice. Până acum peste 300 de profesori s-au înscris la acest curs.

Șah în școlile din toată țara Federația Română de Șah a inițiat un program național ce are ca scop studiul acestui sport în toate școlile din țară, de­numit «Educație prin șah». Înainte... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2023, 14:50 (9725 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ordin de protecție, emis de polițiști pe numele unui minor de 13 ani

S-a întâmplat la Slobozia

Ordin de protecție, emis de polițiști pe numele unui minor de 13 ani

Un minor de 13 ani, extrem de agresiv, a intrat în atenția polițiștilor după ce și-ar fi bătut mama. În prezent, acesta este sub monitorizare în cadrul unui centru specializat al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Polițiștii au emis pe numele său un ordin de protecție provizoriu.

Minorul este sub monitorizare Ordinele provizorii de pro­tecție au fost legiferate cu scopul de a proteja victimele violenței domestice. În baza acestor documente emise de Poliție, agresorii nu au voie să se apropie de victimele lor, iar dacă încalcă aceste restricții,... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2023, 11:10 (20977 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Viscolul-41 de localități fără energie electrică, Slobozia fără apă

Potrivit subprefectului Gigi Petre, «viscolul a afectat rețelele electrice din întreg județul Ialomița, parțial sau integral 41 de localități rămînînd fără energie electrică». «Noaptea trecută a fost un ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 16:28
(11297 vizualizări - 0 comentarii)


Camioanele de peste 7,5 tone, interzise în trafic de prefectul Teculescu

Camioanele de peste 7,5 tone, interzise în trafic de prefectul Teculescu

Din cauza blocajelor din trafic, prefectul Mădălin Teculescu a emis astăzi, la orele 10,45, o dispoziție prin care interzice circulația autovehiculelor cu o greutate mai mare de 7,5 tone pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 14:47
(11488 vizualizări - 0 comentarii)


Permanență 24 din 24 la sediul DSV

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, în perioada 19 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, în scopul prevenirii apariției unor evenimente ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 14:37
(12817 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare pentru șoferi

Atenționare pentru șoferi

Polițiștii ialomițeni avertizează conducătorii autovehiculelor de mare tonaj că la intrare în localitățile Slobozia și Urziceni au fost instituite filtre ce restricționează accesul mașinilor neechipate ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 16:55
(10081 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrân omorât pe loc

Bătrîn omorît pe loc

În localitatea Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unui pieton. Astfel, luni, 14 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, pe DN 2, un pieton, în timp ce se angajase în traversarea ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 14:37
(12213 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi în trafic de peste 500 de milioane

Serviciul Rutier Ialomița a monitorizat, în perioada 7-13 decembrie 2009, traficul rutier pe toate arterele importante ale județului. Astfel, polițiștii au aplicat 207 sancțiuni contravenționale, 109 dintre ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 14:28
(11790 vizualizări - 0 comentarii)


Birou pentru eliberarea de caziere judiciare, la Urziceni

De marți, 15 decembrie a.c., și municipiul Urziceni are un Birou pentru eliberarea de certificate de cazier judiciar. Așadar, de la orele 14,00, la sediul Poliției Municipiului Urziceni, a fost inaugurat ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 14:18
(15357 vizualizări - 0 comentarii)


Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:40
(10987 vizualizări - 0 comentarii)


«Sărbătoarea colindului», la Slobozia

«Sărbătoarea colindului», la Slobozia

Vineri, 18 decembrie, autoritățile locale dau startul sărbătorilor de iarnă. Anul acesta, Consiliul Județean Ialomița, Centrul Județean pentru Promovarea Culturii Tradiționale, Consiliul Local Slobozia ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:38
(10269 vizualizări - 0 comentarii)


Polei și zăpadă

Polei și zăpadă

În Ialomița se acționează deja cu 16 utilaje dotate cu lamă și răspînditori material antiderapant și 6 unimoguri, fiind permanent ținută legătura cu reprezentanții Secției de Drumuri Naționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:36
(12109 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Sanitară-Veterinară atenționează

Direcția Sanitară-Veterinară atenționează

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează populația, în scopul prevenirii de îmbolnăvire cu Trichinella spiralis (Trichineloză). Astfel ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:22
(14572 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă în Anglia

Locuri de muncă în Anglia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin Direcția EURES, va organiza anul următor, o bursă a locurilor de muncă sezoniere în sectorul agricol din Marea Britanie. Marea Britanie are nevoie ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 16:47
(14402 vizualizări - 1 comentariu)


Cod GALBEN, din 15 decembrie

Cod GALBEN, din 15 decembrie

În intervalul 15-17 decembrie 2009, județul Ialomița intră în Cod GALBEN, de ninsoare abundentă. Potrivit ANM, «începînd de marți, 15 decembrie, orele 12,00, va ninge în toate regiunile ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:35
(11792 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

La volan fără permis

În după amiaza zilei de vineri, 11 decembrie a.c., în jurul orei 16,30, polițiștii au depistat pe DN21, în afara municipiului Slobozia, un bărbat în vîrstă de 31 ani, în timp ce conducea un autoturism, ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:22
(13418 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de furt, identificat

Sîmbătă, 12 decembrie 2009, în jurul orelor 14,00, polițiștii din Armășești au fost sesizați de un prahovean ce deține o casă de vacanță pe raza comunei că, în zilele trecute, persoane necunoscute i-ar ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:19
(12347 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere

Accidente rutiere

O persoană și-a pierdut viața și alte șase au suferit vătămări corporale în acest week-end după ce au fost implicate în evenimente rutiere produse pe drumurile publice din Ialomița. • Astfel, primul eveniment ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:17
(11762 vizualizări - 0 comentarii)


Fiul generalului Amza-sinucidere, accident sau crimă?

Fiul generalului Amza-sinucidere, accident sau crimă?

Sinucidere, accident sau crimă? Vineri, 11 decembrie, după-amiaza, unul dintre profesorii Universității particulare Nicolae Titulescu din Bucuresti s-a zdrobit de asfalt, dupa ce a căzut de la 10 metri ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2009, 08:32
(52648 vizualizări - 16 comentarii)


Au profitat de neatenția vînzătoarei și au furat banii

Polițiștii au fost sesizați marți, 8 decembrie 2009, prin 112, cu privire la faptul că persoane necunoscute au sustras o sumă de bani dintr-un magazin alimentar. Cercetările demarate au indicat că, în urmă ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:51
(10891 vizualizări - 0 comentarii)


«Contestația PSD, doar un joc de imagine»

«Contestarea rezultatului alegerilor din 6 decembrie nu este decît un joc de imagine al PSD, care vrea doar să-și explice eșecul electoral prin faptul că au fost furați la urne» se arată într-un comunicat ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:37
(11337 vizualizări - 0 comentarii)


Marea Debarasare, reluată

Marea Debarasare, reluată

Sîmbătă, 5 decembrie 2009, s-a reluat campania națională Marea Debarasare. Campania continuă să transmită populației mesajul inițial, creîndu-se astfel obișnuința de a se debarasa de deșeurile electrice ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:21
(12523 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a eliberat peste 30000 de adeverințe pentru beneficiarii formelor de sprijin gestionate deAPIA și care intenționează să acceseze credite de la băncile ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 15:56
(13772 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 18:24
(16851 vizualizări - 0 comentarii)


Bancnote false

Bancnote false

La sfîrșitul lunii noiembrie 2009, la mai multe magazine de pe raza municipiului Urziceni, precum și la cele din Armășești și Bărbulești, s-au pus în circulație bancnote de 100 lei contrafăcute. Asupra ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:09
(13587 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu cu pompieri la Kaufland

Exercițiu cu pompieri la Kaufland

Miercuri, 9 decembrie, orele 10,00, pompierii ialomițeni desfășoară un exercițiu la complexul comercial Kaufland. Exercițiul are drept scop modul de acțiune a sistemului de management și gestionare a situațiilor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:08
(12210 vizualizări - 0 comentarii)


Dezbatere pentru protecția mediului la Pitești

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Agenției Regionale pentru Protecția Mediului Pitești anunță participarea la o dezbatere publică organizată, joi, 10 decembrie a.c., la Universitatea Constantin ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:06
(14263 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton beat, victimă a unui accident rutier

În ziua alegerilor, duminică, 6 decembrie, în jurul orelor 18,45, prin 112 Poliția a fost sesizată asupra producerii unui accident rutier pe raza comunei Borănești. Astfel, în timp ce un tînăr, de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:52
(11461 vizualizări - 0 comentarii)


A intrat în stîlp

Neadaptarea vitezei la condițiile de drum este cauza unui accident rutier produs sîmbătă, 5 decembrie a.c., în jurul orelor 6,00, în comuna Brazii, eveniment în urma căruia a rezultat vătămarea corporală ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:44
(11468 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși la furat de sârmă din gard

Prinși la furat de sîrmă din gard

Sîmbătă, 5 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 de către un localnic despre faptul că a surprins doi bărbați în timp ce sustrăgeau plasa de la gardul din spatele ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:40
(12638 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer băut a părăsit locul accidentului

Depistat la scurt timp după ce, implicat într-un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unei persoane, a părăsit locul faptei, pe numele unui bărbat de 32 ani, din Slobozia, polițiștii rutieri ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:38
(15562 vizualizări - 0 comentarii)


A furat o bicicletă și a vândut-o

A furat o bicicletă și a vîndut-o

Polițiștii din Balaciu au fost sesizați de un bătrîn de 80 ani asupra faptului că, în urmă cu cîteva zile, ar fi rămas fără o bicicletă. Polițiștii l-au identificat rapid pe autorul furtului, acesta fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:36
(11970 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...