Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Fetești amenajează primele «insule ecologice»

Soluții inteligente pentru colectarea deșeurilor

Primăria Fetești amenajează primele «insule ecologice»

Un sistem inteligent de colectare a deșeurilor va fi pus în funcțiune de administrația locală din Fetești. Proiectul va beneficia de finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență și a fost deja aprobat de Ministerul Mediului. «Este datoria noastră să facem eforturi pentru a trăi într-un oraș curat!» a declarat Laurențiu Șonchereche.

Colectare cu ajutorul cartelelor electronice În vreme ce în multe loca­li­tăți din Ialomița problema co­lectării eficiente a deșeurilor este nerezolvată, administrația locală din Fetești va implementa un sistem prin care digitalizarea va juca... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2023, 16:40 (6927 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Școli reabilitate cu milioane de lei, incluse pe lista clădirilor cu risc seismic

Școli reabilitate cu milioane de lei, incluse pe lista clădirilor cu risc seismic

Ministerul Educației a cerut Inspectoratelor Școlare din întreaga țară să prezinte situația clădirilor în care funcționează unitățile de învățământ care prezintă risc sesmic. La nivelul județului Ialomița, unele dintre imobilele în care școlile funcționează au fost încadrate în risc seismic II sau III, deși au beneficiat de lucrări de reparații prin Planul Național de Dezvoltare Locală (PNDL) I și II. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița nu au oferit o explicație pentru această situație.

Clădiri renovate, dar cu risc seismic După cutremurele care s-au produs în zona Olteniei... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 13:55 (16179 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este și ea o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul.
Factura electronică este legală, are valoare fiscală și reprezintă o alternativă mai eficientă a facturii tipărite. Aceasta este transmisă pe adresa de e-mail, în momentul emiterii, dar poate fi regăsită cu ușurință și în contul de client RAJA Constanța (accesibil de pe orice desktop sau prin aplicația de mobil), unde se poate face vizualizarea tuturor facturilor... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 12:20 (13230 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Imobile rechiziționate de la proxeneți pe care Statul refuză să le valorifice

Slobozia: Imobile rechiziționate de la proxeneți pe care Statul refuză să le valorifice

Sunt mai bine de 7 ani de când Statul Român, prin Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indis­ponibilizate și Agenția Națională de Administrare Fiscală, încearcă să va­lorifice patru garsoniere și un apartament, amplasate în Slobozia, pe care instanțele de judecată le-au lăsat în grija celor două instituții, fiind consi­derate bunuri rezultate din activitatea infracțională. Imobilele au aparținut unor bărbați condamnați definitiv pentru «proxenetism», iar rechiziționarea lor a reprezentat la momentul respectiv o adevărată premieră în justiția ialomițeană. Valoarea totală a bunurilor depășește 500 mii de lei, conform listelor de inventar rea­lizate de ANABI.

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 10:10 (23150 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației tratează cu indiferență nevoia de digitalizare a școlilor ialomițene

Ministerul Educației tratează cu indiferență nevoia de digitalizare a școlilor ialomițene

În anul 2020, Guvernul României a adoptat o Ordonanță de Urgență prin care Ministerul Educației și-a asumat public faptul că va face eforturi să digitalizeze școlile din toată țara. Unitățile de învățământ din Ialomița se numără printre cele pe care oficialii Ministerului Edu­ca­ției le-au uitat în ceea ce privește dota­rea cu echipamente IT. Deși situația este cunoscută la nivelul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, situația lipsei dispozitivelor electronice din școli a fost prezentată public într-un raport al organizației «Societatea Academică Română».

Învățământul ialomițean, tot mai departe de digitalizare... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2023, 14:10 (11769 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia «exportă» câini fără stăpân

Slobozia «exportă» câini fără stăpân

În 2022, la Slobozia, au fost adoptați 274 de câini fără stăpân. Mai bine de jumătate dintre animale au fost adoptate peste hotare, cu ajutorul organizațiilor non-guvernamentale care militează pentru drepturile acestor patrupede. Anglia, Germania și Italia sunt țările unde au ajuns maidanezii din Slobozia.

Vesticii vor maidanezi din Slobozia Câinii fără stăpân capturați de pe străzile din Slobozia ajung, de cele mai multe ori, la familii din Occident. Modalitatea este una destul de simplă. Organizațiile non-profit fac demersuri pe lângă adăposturile aflate în grija administrațiilor... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2023, 09:55 (15293 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparat medical cumpărat cu bani europeni, nefuncțional din cauza lipsei de medici

La Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Aparat medical cumpărat cu bani europeni, nefuncțional din cauza lipsei de medici

Un aparat medical achiziționat de Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, prin intermediul unui program cu finanțare europeană, este nefuncțional pentru că singurul medic angajat să îl utilizeze și-a dat demisia, preferând să lucreze într-o altă unitate medicală, mult mai aproape de domiciliu. Situația trenează de două luni, iar acum se caută soluții pentru angajarea unui alt specialist. «Postul a fost scos la concurs!» au transmis reprezentanții unității medicale.

Criză de medici la Spitalul Fetești După doi ani și jumătate de lucrări, Ambulatoriul Spitalului Municipal «Anghel... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2023, 13:55 (8942 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Depozitele în bănci ale ialomițenilor au depășit 3,3 miliarde de lei

În 2022

Depozitele în bănci ale ialomițenilor au depășit 3,3 miliarde de lei

La începutul fiecărui an calendaristic, Banca Națională a României dă pu­blicității o serie de date statistice cu profil teritorial referitoare la activitatea de creditare și depozitele în bănci ale populației. În ceea ce privește județul Ialomița, conform statisticilor BNR, în 2022, sumele economisite de ialomițeni sub forma depozitelor bancare au depășit 3,3 mi­liarde de lei.

Economii pe timp de pandemie Potrivit informațiilor oferite de Banca Națională a României, va­loarea dobânzilor populației a fost puternic influențată de pandemia de COVID-19. Raportat la județul Ialomița, înainte... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2023, 10:05 (12252 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Accident feroviar la Dridu

Accident feroviar la Dridu

Un accident feroviar s-a produs luni, 13 martie 2023, la trecerea de cale ferată din zona localității Dridu. Responsabil de producerea accidentului a fost șoferul unui automobil, bărbatul rămânând fără permis.

Circulația trenurilor, suspendată Din informațiile oferite de Inspec­toratul de Poliție al Județului Ialomița, șoferul unui automobil a traversat calea ferată fără să se oprească regulamentar și să se asigure. Acesta a fost lovit în plin de trenul personal care face legătura între municipiile Urziceni și Ploiești. În urma accidentului, a rezultat rănirea ușoară a conducătorului... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 18:05 (11436 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Războiul cimitirelor» s-a mutat la Curtea de Apel

Drept la «dreptul la replică» al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

«Războiul cimitirelor» s-a mutat la Curtea de Apel

Drept la replică «Urmare a articolului „Război în instanță între bisericile din Ialomița și primării pentru revendicarea ci­mitirelor“, publicat de redacția Ziarului Independent (de adevăr) pe site-ul oficial în data de 20 fe­bruarie 2023, Sectorul Mass-Media al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor face cunoscut următoarele:
În data de 13 februarie 2023 un redactor al Ziarului Independent (de adevăr) a solicitat, în scris, un răspuns din partea Episcopiei Sloboziei și Călărașilor privind re­vendicarea dreptului de proprietate a cimitirelor prin instanță. Sectorul Mass-Media... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 13:50 (32404 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 1000 de noi firme au fost înființate în Ialomița

În 2022

Peste 1000 de noi firme au fost înființate în Ialomița

Mediul de afaceri al județului Ialomița încearcă să se dezvolte. Datele oficiale ale Registrului Național al Ofi­ciului Comerțului arată faptul că, în 2022, la nivelul județului Ialomița au fost înființate peste 1000 de noi societăți comerciale.

Ialomița are firme noi Estimativ, în Ialomița existau anul trecut peste 13000 de firme active, din care 1000 au fost nou înființate, așa cum o arată statisticile Oficiului Național al Registrului Comerțului. Aceste societăți își desfășoară preponderent activitatea în Agricultură sau domenii conexe. Cifrele vorbesc despre faptul că aproximativ... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2023, 14:10 (8729 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu cei mai mulți angajați la Stat

Ialomița, județul cu cei mai mulți angajați la Stat

O analiză comună a Ministerului Finanțelor, Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și a Agenției Naționale a Funcționarilor Publici arată faptul că Ialomița se numără printre județele cu cei mai mulți funcționari publici. Mai mult, Agenția Națio­nală a Funcționarilor Publici atrage atenția cu privire la faptul că multe dintre instituțiile publice din județul nostru nu au implementate strategii în ceea ce privește etica profesio­nală, deși sunt obligate de lege.

Raiul funcționarilor publici Datele celor trei instituții publice care au analizat situația angajaților... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2023, 09:55 (15801 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Superior al Magistraturii a decis excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu

Se întâmplă la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia

Consiliul Superior al Magistraturii a decis excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu

Secția pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a decis excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu, angajat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia. Acesta a deveni cunoscut opiniei publice după ce i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în trafic pentru că circula în localitate cu o viteză peste limita legală.

Decizia poate fi atacată în 15 zile Cazul procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu a fost preluat de Inspecția Judiciară, organism care a sesizat Secția pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii. Reprezentanții acestui... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2023, 19:10 (22866 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală la Primăria Reviga ca urmare a unui accident de muncă

Anchetă penală la Primăria Reviga ca urmare a unui accident de muncă

Autoritățile locale din comuna Reviga sunt vizate de un dosar penal după ce unul dintre angajații Primăriei a suferit un accident în timp ce se afla la serviciu. Verificările polițiștilor se efectuează în paralel cu cele ale Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, existând suspiciunea că muncitorul nu avea asigurat echipamentul de protecție atunci când s-a aflat la lucru. Oficialii Primăriei Reviga nu au putut fi contactați pentru un punct de vedere.

Cercetările sunt în curs În a doua jumătate a lunii februarie 2023, un muncitor necalificat din cadrul Primăriei Reviga a fost trimis... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2023, 13:50 (15210 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 10% din locuințele ialomițenilor sunt asigurate împotriva dezastrelor naturale

Deși legea o impune

Doar 10% din locuințele ialomițenilor sunt asigurate împotriva dezastrelor naturale

bonus: Oficial, Ialomița are doar o singură clădire cu risc seismic ridicat

Ialomița se numără printre județele cu cele mai puține locuințe asigurate la dezastre naturale, precum cutremurele sau inundațiile. Toate acestea în condițiile în care țara noastră a adoptat, încă din 2008, un act normativ care prevede obligativitatea asigurării imobilelor împotriva dezastrelor. Potrivit legii, administrațiile locale ar trebui să verifice periodic situația polițelor încheiate, iar în cazul în care acestea nu există să aplice sancțiuni contravenționale. Valoarea amezilor se ridică la 500 de lei/locuință.

Obligație nerespectată Asigurările obligatorii ale locuințelor... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2023, 10:10 (12440 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pasaj rutier la ieșirea din Urziceni către București

Investiții în infrastructura rutieră

Pasaj rutier la ieșirea din Urziceni către București

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin secretarul de stat Irinel Ionel Scrioșteanu, a anunțat intenția de a construi la Urziceni un pasaj rutier. Alte 5 pasaje similare celui din județul Ialomița vor fi construite în județele Iași, Prahova și Ilfov. Totodată, pentru fluidizarea traficului, la limita județelor Ialomița și Ilfov, în localitatea Șindrilița, va fi amenajat un sens giratoriu.

Se așteaptă aprobările oficiale Pasajul rutier de la Urziceni va fi construit la ieșirea din oraș către București, la inter­secția Drumului Național 2 cu Drumul Național... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2023, 14:05 (14274 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Patrimoniul județului Ialomița, peste 1 miliard de lei

Patrimoniul județului Ialomița, peste 1 miliard de lei

Administrația județeană a dat publicității raportul anual privind inventarierea patrimo­niului județului. Conform datelor oficiale prezentate, «valoarea de inventar a bunurilor deținute în patrimoniul județului» se ridică la 1,022 miliarde de lei. Raportul a fost făcut public în cadrul ședinței Consiliului Județean din 28 februarie 2023.

Creștere de 22% într-un singur an Raportul privind situația gestionării bunurilor din patrimo­niul public și privat al județului Ialomița este unul anual, impus de legislația în vigoare. Cel prezentat Consiliului Județean marți, 28 februarie 2023, a... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2023, 09:50 (7165 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

APIA Ialomița a dat startul Campaniei de informare pentru primirea Cererilor de Plată

APIA Ialomița a dat startul Campaniei de informare pentru primirea Cererilor de Plată

Luni, 6 martie a.c., și marți, 7 martie 2023, APIA Ialomița a organizat la Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița sesiuni de informare privind primirea Cererilor de Plată aferente anului 2023. La întâlni­rile organizate în cele două zile au par­ticipat peste 400 de fermieri interesați. Începând cu această Campanie, fermierii vor putea beneficia de sprijin financiar din 4 surse de finanțare.

Fermieri la Sala «Europa» Întâlnirile organizate de APIA Ialomița la Sala «Europa» s-au bucurat de un interes real din partea fermierilor ialomițeni. În cele două zile alocate Campaniei de... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2023, 19:20 (12955 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Parcare auto cu 139 de locuri pe strada Răzoare

Slobozia: Parcare auto cu 139 de locuri pe strada Răzoare

bonus: Bugetele firmelor Primăriei în 2023

Consiliul Local Slobozia s-a reunit marți, 28 februarie 2023, în cadrul unei ședințe ordinare. Printre cele mai importante proiecte de hotărâri aprobate în plen se numără și cel privind realizarea unei noi parcări supra­terane pe strada Răzoare. De asemenea, consilierii locali au aprobat bugetele anuale ale Platforma IMM Slobozia SRL, Pază și Servicii Comunitare SRL și Servicii Publice Slobozia SRL. Un alt proiect de hotărâre care ar putea suscita interesul opiniei publice îl reprezintă extinderea rețelei de apă potabilă în trei dintre zonele orașului.

4,6 milioane de lei pentru 139 locuri de parcare... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2023, 16:20 (14957 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Conflict politic deschis la Fierbinți-Târg

Administrație cu năbădăi

Conflict politic deschis la Fierbinți-Târg

Miercuri, 22 februarie 2023, Consiliul Local Fierbinți-Târg a votat bugetul orașului pentru anul în curs. Grupul de consilieri PNL-USR, majoritar în cadrul Consiliului Local, a susținut 14 amendamente la acest buget. Primarul PSD Iusein Iuksel susține că amendamentele blochează funcționarea administrației locale: «Forma în care a fost votat bugetul nu permite funcționarea instituției... Iar fără funcționare, nu putem avea dezvoltare, oricât ne-am dori!».

Un Consiliu de talibani, un buget disfuncțional Conflictele administrative și politice din Consiliul Local Fierbinți-Târg sunt vechi... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2023, 14:05 (9378 vizualizări - 3 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
308 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Activități preventive ale polițiștilor în școlile din Fetești

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o serie de activități pe linia prevenirii faptelor cu violență, a traficului și a consumului de droguri, precum și siguranța rutieră în școlile ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 18:25
(3233 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan cu permisul suspendat

Polițiștii slobozeni au depistat un tânăr, de 24 de ani, din Amara, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Slobozia luni, 1 octombrie a.c., deși avea acest drept suspendat. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 18:20
(2108 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Zilele Recoltei 2019»

În perioada 5-6 octombrie 2019, în Piața Agroalimentară din Slobozia, va avea loc tradiționala manifestare a toamnei «Zilele Recoltei 2019», organizată de Primăria Municipiului Slobozia în parteneriat cu ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 18:20
(2285 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer din Scânteia, urmărit de polițiști

Sâmbătă, 28 septembrie a.c., Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că un șofer ar circula haotic dinspre Bucu către Țăndărei, punând în pericol ceilalți participanți la trafic. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 11:20
(3570 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

În perioada 27-28 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat patru conducători auto, cu vârste cuprinse între 32 și 47 de ani, în timp ce șofau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 11:15
(2768 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Lemne confiscate de polițiști

Vineri, 27 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au depistat, pe raza comunei Săveni, un bărbat de 60 de ani, din Platonești, în timp ce transporta cu ajutorul unei ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 11:10
(3090 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, urmărit de polițiști pe autostrada A3 București-Ploiești. A fost prins și arestat, fiind bănuit de furt din mașini!

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat bănuit că ar fi participat la săvârșirea infracțiunii de furt din auto, faptă comisă pe raza municipiului Slobozia. În continuarea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:50
(5181 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Verde la Educație pentru Circulație»

Poliția Română și Lidl lansează, la nivel național, a VII-a ediție a campaniei de educație rutieră «Verde la Educație pentru Circulație». Evenimentul se va desfășura sâmbătă, 28 septembrie a.c., începând ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:40
(2350 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Slobozia și Fetești

În perioada 25-26 septembrie, în intervalul orar 7,30-16,00, polițiștii slobozeni, precum și cei din cadrul Poliției Municipiului Fetești, au organizat și pus în aplicare o serie de acțiuni în unitățile ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:35
(2903 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 22 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 27 septembrie 2019, pe raza județului Ialomița sunt declarate 22 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:30
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


Patruzeci de Sfinte Liturghii la Catedrala Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, începând cu data de  30 septembrie 2019, în Catedrala din Urziceni se vor oficia 40 de Sfinte Liturghii în cinstea Sfântului Ierarh Nectarie vindecătorul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:25
(3233 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Fetești

Joi, 26 septembrie a.c., în jurul orei 8,00, pe raza localității Fetești s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un tânăr, de 18 ani, din Fetești, conducea un autoturism pe ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:20
(2360 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Braconaj piscicol

Joi, 26 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Țăndărei, în timp ce transporta pește din speciile crap și plătică pentru care nu deținea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:15
(2754 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 30 septembrie-4 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:10
(5116 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu emis pe numele unui slobozean

Miercuri, 25 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 51 de ani, din Slobozia, și-ar fi agresat fosta concubină. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:20
(5811 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în lanț pe DN21

Miercuri, 25 septembrie a.c., pe DN21 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că, în timp ce un tânăr ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:15
(2042 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Stelnica: Arestat pentru «conducere fără permis»

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au reușit miercuri, 25 septembrie a.c., identificarea unui bărbat, de 23 de ani, din comuna Stelnica, pe numele căruia era emis un mandat de executare ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:10
(3177 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Română susține Proiectul «EDWARD»

Joi, 26 septembrie 2019, în cadrul Campaniei naționale de educație rutieră «Alege viața!», Poliția Română susține la nivel național Proiectul «EDWARD»-The European Day Without A Road Death (Ziua europeană fără persoane decedate în accidente rutiere) ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:05
(2667 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru «tâlhărie calificată»


Vineri, 20 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au identificat și reținut un bărbat, de 37 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 20:05
(3596 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană Ialomița: «Salonul Anual de Carte», a XXVIII-a ediție

În perioada 1-31 octombrie 2019, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, sala Galeriile Arcadia, se va desfășura a XXVIII-a ediție a «Salonului Anual de Carte». Sub sloganul «2019-Anul Cărții ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 19:50
(6543 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de informare a șoferilor

Luni, 23 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au organizat și desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de informare și instruire a conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 19:40
(2677 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la Țăndărei

Pentru remedierea unei avarii survenite la un hidrant de pe strada Căprioarei, din orașul Țăndărei, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 24 septembrie 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 17:10
(3341 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 23-27 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2019, 18:20
(5254 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Servicii Publice Slobozia SRL
vă face cunoscut faptul că,
în perioada 05-06.10.2019,
se vor desfășura
«Zilele Recoltei»
în incinta Pieței Agroalimentare Ialomița

20 Septembrie 2019, 11:10


Biciclist acroșat de o mașină între Bucu și Ograda

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe DN2A, între localitățile Bucu și Ograda. În timp ce un bărbat, de 39 de ani, din Țăndărei, conducea ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 20:10
(5248 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune de prevenire a furturilor de și din autovehicule

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea furturilor de și din autovehicule pe raza localităților ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 20:05
(4467 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite joi, 19 septembrie 2019, la nivelul unui branșament de pe strada Garofiței, din orașul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA este nevoită să întrerupă furnizarea de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 12:55
(2768 vizualizări - 0 comentarii)


Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Miercuri, 18 septembrie 2019, părintele protopop Laurențiu Cioranu, împreună cu părintele Daniel Ferbințeanu de la Parohia Ograda au săvârșit Slujba sfeștaniei, Sfințirea cea mică a apei și au rostit rugăciuni ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 12:50
(4226 vizualizări - 6 comentarii)


DSVSA Ialomița: 21 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 18.09.2019, pe raza județului Ialomița sunt declarate 21 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:30
(2256 vizualizări - 1 comentariu)


Ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat din Manasia


Marți, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Manasia, și-ar fi agresat și amenințat fosta soție. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:25
(3769 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...