Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Lucrări noi la podul feroviar Ciulnița-Slobozia Veche

Lucrări noi la podul feroviar Ciulnița-Slobozia Veche

Anunțate încă din vara anului trecut, lucrările de reparații ale podului feroviar Ciulnița-Slobozia Veche ar putea debuta în primăvara anului 2023. Ulti­mele lucrări la acest pod au fost realizate în anul 2014.

Același pod, reparații noi În vara anului 2022, Regionala Constanța a Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA a demarat procedurile pentru adjudecarea lucrărilor de reparații la podul feroviar de pe pe linia Ciulnița-Slobozia Veche. Lucrările vor fi executate începând cu primavara anului în curs. Con­form informațiilor oficiale, repara­țiile vor viza rectificarea cotelor de... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2023, 14:10 (12302 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii au în lucru 50 de dosare penale pentru «acte de violență»

Anchete în școlile ialomițene

Polițiștii au în lucru 50 de dosare penale pentru «acte de violență»

În cadrul ultimei ședințe de analiză a Autorității de Teritoriale de Ordine Publică (ATOP) a fost expusă problema siguranței școlare. Datele prezentate oficialilor ATOP scot în evidență faptul că, la acest moment, polițiștii fac cercetări în 50 de anchete ce au ca obiect «fapte de violență». Unele dintre aceste cazuri au intrat și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița.

Cercetările sunt în curs Autoritatea Teritorială de Ordine Publică (ATOP) este un organism cu rol consultativ, care își desfășoară activitatea pe lângă Con­siliul Județean... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2023, 10:05 (7811 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Elevi înghesuiți în autobuzele locale atunci când merg la școală

Fetești: Elevi înghesuiți în autobuzele locale atunci când merg la școală

Haos în transportul elevilor către unitățile de învățământ din Fetești. Mai multe ima­gini postate pe rețelele de socializare arată cum copiii stau înghesuiți în autobuzele locale. Reprezentanții Transbus SA, societatea care asigură transportul public la nivelul întregului municipiu, susțin faptul că fac efor­turi pentru a evita astfel de situații. Mai mult, problemele nu ar exista dacă școlile din Fetești ar folosi microbuzele școlare pe care le au la dispoziție.

Înghesuiți în drum spre școală Mai mulți cetățeni din Fetești au postat pe rețelele de socializare imagini în care elevii... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2023, 12:40 (12620 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Topul firmelor care plătesc cei mai mulți bani la bugetul local al Sloboziei

Topul firmelor care plătesc cei mai mulți bani la bugetul local al Sloboziei

Oraș fără prea multe perspective din punct de vedere economic, Slobozia deține societăți comerciale responsabile din punct de vedere al contribuției la bugetul local al orașului. Astfel, potrivit informațiilor oficiale, patru firme din oraș reprezintă cei mai mari plătitori de taxe și impozite locale, anual. «Sunt parteneri de încredere ai Sloboziei și le mulțumim pentru responsabilitatea de care dau dovadă!» susțin reprezentanții administrației locale a orașului.

Contribuții anuale de peste 1 milion de lei Această analiză a fost realizată pe baza datelor furnizate de Direcția Economică... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2023, 12:20 (18931 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspectele din dosarul CAR «Învățământ Slobozia» contestă noul Consiliu Director

Suspectele din dosarul CAR «Învățământ Slobozia» contestă noul Consiliu Director

Procedura de învestire a noului Consiliu Director al CAR «Învățământ Slobozia» a fost blocată de către una dintre fostele angajate ale entității, cer­cetată de procurori. Aceasta a contestat în instanță demersurile inițiate în Adunarea Generală în privința schimbării structurii de condu­cere. Demersul său blochează, pentru moment, orice procedură de returnare a fondurilor deponenților.

Se așteaptă decizia instanței În noiembrie 2022, Adunarea Generală a membrilor activi ai CAR «Învățământ Slobozia» a decis schimbarea Consiliului Director, din care făceau parte și angajatele anchetate... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2023, 15:10 (16868 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chirurgie oncologică la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Chirurgie oncologică la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

În ultima perioadă de timp, Spitalul Județean de Urgență Slobozia și-a diversificat serviciile medicale oferite pacienților. Astăzi, în cadrul unității medicale se pot efectua și intervenții chirurgicale oncologice. Din echipa medicală care realizează aceste operații fac parte medici specializați în cele mai mari centre universitare din țară. Datele arată că 30% din activitatea secției Chirurgie Generală a Spitalului Slobozia a fost reprezentată de acest tip de intervenții. Iar numărul lor, din păcate, este într-o continuă creștere.

Medicină în sprijinul bolnavilor De cele mai multe... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2023, 10:10 (31929 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Studiul de Fezabilitate pentru TransRegio va fi finalizat în 7 luni

Promisiuni din 4 județe

Studiul de Fezabilitate pentru TransRegio va fi finalizat în 7 luni

Joi, 16 februarie 2023, la Slobozia, a fost semnat ordinul de în­cepere a Studiului de Fezabilitate pentru Drumul Expres TransRegio Galați-Brăila-Slobozia-Drajna-Autostrada A2-Chiciu. La conferința de presă premergătoare ședinței de lucru a reprezentanților județelor  Galați, Brăila, Călărași și Ialomița, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, a declarat că «proiectul privind drumul de mare viteză TransRegio reprezintă o primă investiție importantă în infrastructura de transport din zona de Est și Sud a țării și cea mai mare investiție în ceea ce privește infrastructura de drumuri naționale din județul Ialomița». Conform datelor oficiale, TransRegio va avea o lungime aproximativă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2023, 11:20 (11949 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Colaborare instituțională între Primăria Țăndărei și Ministerul Muncii

Colaborare instituțională între Primăria Țăndărei și Ministerul Muncii

În cadrul ultimei ședințe ordinare a Consiliului Local Țăndărei, aleșii locali ai orașului au adoptat un proiect de hotărâre ce vizează încheierea unei colaborări între Primăria Țăndărei și Ministerul Muncii. Cele două instituții devin astfel partenere în cadrul unui proiect ce vizează digitalizarea servicii­lor sociale.

Sprijin pentru oamenii nevoiași Primăria Țăndărei oferă servicii sociale beneficiarilor prin intermediul Serviciului Public de Asistență Socială, instituție ce va deveni partener al Ministerului Muncii în proiectul privind digitalizarea serviciilor sociale. Această... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2023, 12:10 (13735 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subprefectul județului Ialomița, Tonița Manea a demisionat din funcție

Subprefectul județului Ialomița, Tonița Manea a demisionat din funcție

Tonița Manea, subprefect al județului Ialomița din 3 martie 2021, a demisionat din funcție. Instituția Prefectului Ialomița nu a comentat această decizie.

Ce nu știe nimeni, știe toată administrația
Subprefectul județului Ialomița, Tonița Manea, a demisionat vineri, 24 februarie 2023, din funcție. Demisia nu reprezintă o surpriză în condițiile în care primele zvonuri privind o astfel de decizie au apărut încă din luna ianuarie. Prefectul Constantin Marin a confirmat informația, însă nu a oferit nicio explicație publică. Reamintim că subprefectul Tonița Manea a ocupat în perioada... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2023, 17:05 (22036 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parchetul Județean Ialomița nu a trimis în judecată niciun caz de corupție

În 2022

Parchetul Județean Ialomița nu a trimis în judecată niciun caz de corupție

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița se nu­mără printre cele 5 unități de Parchet din țară care anul trecut nu au trimis în judecată niciun dosar de corupție. Oficialii Par­chetului General susțin că vor efectua o analiză a anchetelor aflate în lucru la Parchetul Județean Ialomița și le cer procu­rorilor să-și «îmbunătă­țească abilitățile pentru investigarea faptelor de corupție».

Ialomița, județul fără corupți Perioada de glorie în care Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița investiga cazuri de corupție pare că a apus. În trecut, pe lina combaterii faptelor de corupție, unitatea... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2023, 10:05 (15016 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Începe demolarea blocului «înclinat» din Fetești

Începe demolarea blocului «înclinat» din Fetești

Considerat un adevărat pericol public pentru siguranța cetățe­nilor din Fetești, un bloc de 4 etaje din municipiu va fi, în cele din urmă, demolat. Nu este primul demers pe care autoritățile îl fac în acest sens, toate inițiativele fiind blocate din cauza biro­crației. «Administrația pu­blică locală va face toate demersurile necesare pentru a găsi o soluție!» susține primarul Feteștiului, Laurențiu Șonchereche.

Demers reluat după 20 de ani Blocul F9 din Fetești a fost construit în anul 1950, pe o suprafață de teren moale, iar din cauza greutății sale se afundă practic în pământ. Tocmai... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2023, 14:05 (13287 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Planul Urbanistic General al Sloboziei, în consultare publică

Planul Urbanistic General al Sloboziei, în consultare publică

Administrația locală din Slo­bozia oferă contribuabililor posibilitatea de a participa la creionarea Planului Urbanistic General al municipiului reședință de județ. Slobozenii interesați pot accesa chestionarul dedicat acestui obiectiv pe site-ul oficial al instituției. Chestionarul poate fi completat până pe 15 martie 2023. Ultimul Plan Urbanistic General al orașului a fost aprobat de către Consiliul Local Slobozia în anul 2009.

Locuitorii Sloboziei au șansa să se implice Administrația locală din Slobozia oferă contribuabililor posibilitatea de a participa la creionarea Planului Urbanistic... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2023, 09:55 (11583 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Inculpat» și «victimă», în două anchete deschise în urma aceluiași eveniment

Cazul «Lucian Caloianu» de la Slobozia

«Inculpat» și «victimă», în două anchete deschise în urma aceluiași eveniment

Cazul polițistului Lucian Caloianu, care i-ar fi lovit pe bărbații încătu­șați de mascați ce, inițial, l-ar fi agresat pentru că le-a cerut să pună în mișcare mașina pe care o opriseră ilegal, este investigat în două dosare. Ambele s-au constituit în jurul aceluiași eveniment, însă calitatea omului legii este diferită. Într-unul este «victimă», în celălalt «inculpat».

«Victimă» și «inculpat» în același timp La începutul lunii decembrie 2022, în timp ce efectua o acțiune de patrulare în Slobozia, agentul Lucian Caloianu ar fi observat în centrul orașului o mașină care staționa neregulamentar... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2023, 15:35 (43493 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război în instanță între bisericile din Ialomița și primării pentru revendicarea cimitirelor

Război în instanță între bisericile din Ialomița și primării pentru revendicarea cimitirelor

De o lună și jumătate, 24 de parohii din județul Ialomița au dat în judecată tot atâtea administrații locale solicitând preluarea cimitirelor. Deși parohiile susțin faptul că prin această acțiune vor «să apere tradițiile creștine», miza acestor procese ar putea fi banii pe care bisericile i-ar putea obține în urma procesiunilor de înhumare. În multe cazuri, primăriile oferă locurile de veci din aceste cimitire cu titlu gratuit.

Acte anulate după 20 de ani Începând din ianuarie 2023 și până în prezent, Tribunalul Ialomița a fost învestit să judece 24 de acțiuni inițiate de tot atâtea... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2023, 14:20 (43450 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Retail Park Slobozia», cel mai nou complex comercial care se va deschide în oraș

Investiție în valoare de 4,3 milioane de lei

«Retail Park Slobozia», cel mai nou complex comercial care se va deschide în oraș

bonus: Cinematograf privat, în centrul orașului

În mai puțin de un an și jumătate, pe varianta Sloboziei, în apropierea «Value Center», se va construi un nou complex comercial. Investitorul este PK Arsenic SRL, din București, iar în cadrul noului Centru va funcționa și un restaurant KFC. Valoarea investiției, potrivit documentelor oficiale, se ridică la 4,3 mi­lioane de lei.

Construcție în curs Potrivit datelor oficiale, investitorul bucureștean PK Arsenic SRL a obținut autorizația de construire în decembrie 2022. Potrivit memoriului depus la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în vederea eliberării autorizației integrate... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2023, 09:55 (59454 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un bărbat judecat pentru «tâlhărie calificată», condamnat la 13 ani de închisoare cu executare

Sentință dură a Judecătoriei Slobozia

Un bărbat judecat pentru «tâlhărie calificată», condamnat la 13 ani de închisoare cu executare

Judecătoria Slobozia s-a pronunțat recent într-un dosar de «tâlhărie calificată», trimis în judecată de Parchetul Slobozia. În urma deliberărilor, magistrații l-au condamnat pe inculpat la 13 ani cu executare pentru fapta pe care a comis-o. Victima a avut nevoie de 6 zile de îngrijiri medicale din cauza leziunilor suferite.

Sentința nu este definitivă Fapta anchetată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia s-a petrecut în luna august a anului trecut. Potrivit Rechizitoriului cauzei, «inculpatul a pătruns prin violare de domiciliu în curtea locuinței și apoi într-un... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2023, 12:15 (13384 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Sancțiuni în valoare de 10,8 milioane de lei aplicate șoferilor certați cu legea

În 2022, de la Poliția Rutieră Ialomița

Sancțiuni în valoare de 10,8 milioane de lei aplicate șoferilor certați cu legea

În urmă cu o săptămână, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au prezentat bilanțul activității pe care au desfășurat-o în 2022. Anul trecut polițiștii au aplicat peste 41 mii de amenzi, valoarea acestora fiind de 10,8 milioane de lei.

Amendați din cauza nerespectării limitelor de viteză Potrivit raportului oficial al reprezen­tanților Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, «șoferii au fost sancționați îndeosebi pentru depășirea limitei legale de viteză, urmate de nepurtarea centurii de siguranță, neacordarea priorității... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2023, 11:10 (6397 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

35 milioane de euro pentru «spitalul» din curtea Spitalului Slobozia

Consiliul Județean Ialomița anunță public proiectele următorului mandat

35 milioane de euro pentru «spitalul» din curtea Spitalului Slobozia

Administrația Pavel anunță un nou proiect investițional în curtea Spitalului Județean Slobozia. Conform informațiilor disponibile la acest moment, clădirea P+8 va concentra secții medicale care nu sunt disponibile la acest moment și va costa aproximativ 35 de mili­oane de euro. «Este un proiect pentru următorul mandat, însă, dacă vrem să se concretizeze, primele demersuri trebuie făcute acum!» a declarat Alexandru Potor, administratorul public al județului Ialomița.

O clădire nou-nouță Ideea construirii unui nou corp de clădire în curtea Spitalului Slobozia revine pe agenda autorităților... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2023, 10:05 (13799 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Agentul care a invitat o elevă «la plimbare» va supraveghea în continuare școlile și liceele din oraș

Retrogradat din funcție

Agentul care a invitat o elevă «la plimbare» va supraveghea în continuare școlile și liceele din oraș

Comisia de Disciplină a Poliției Locale Slobozia a finalizat cercetările în cazul agentului care, înainte de vacanța de iarnă, a invitat «la plimbare» o elevă a Liceului «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia, pentru a nu-i aplica o sancțiune. În urma deliberărilor, bărbatul a fost retro­gradat din funcție și i se va diminua salariul pe o perioadă de un an. Sancțiunea nu rezolvă însă problema de fond a cauzei, având în vedere că agentul va continua să efectueze misiuni ce implică și supravegherea școlilor și liceelor din oraș.

Comportament scandalos În decembrie 2022, cu câteva săptă­mâni înainte... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2023, 14:20 (35183 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Peste 400 de amenzi pentru un slobozean!

Peste 400 de amenzi pentru un slobozean!

Un bărbat din Slobozia are de achitat bugetului local al orașului aproximativ 180 mii de lei. Suma reprezintă valoarea celor peste 400 de sancțiuni pe care le-a primit în ultimii 11 ani. Pentru că nu are venituri, acesta va fi dat în judecată pentru ca sancțiunile să fie transformate în muncă în folosul comunității.

Urmează sesizarea instanței Cele peste 400 de sancțiuni au ca obiect nerespectarea regulilor de circulație pe drumurile publice sau transportul de animale fără documente legale. Cea mai veche sancțiune pe care bărbatul a încasat-o a fost înregistrată în evidențele Primăriei... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2023, 10:05 (17298 vizualizări - 6 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tânăr de 19 ani din Grindu, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii Secției Poliție Rurală Ion Roată au reținut un tânăr, de 19 ani, bănuit că ar fi sustras 60000 de lei dintr-o locuință situată pe raza comunei Grindu. Poliția a fost sesizată de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:25
(3743 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 40000 de lei, 5 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:10
(5714 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Dețineau ilegal artificii

Doi bărbați din Bordușani sunt cercetați de polițiști după ce la locuințele lor au fost descoperite ilegal 20 de kilograme de artificii. Elementele pirotehnice au fost găsite în urma unor percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2017, 15:46
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Competiție acerbă. 7 candidați pe loc la școlile de Poliție!

Peste 12000 de persoane care își doresc să fie polițiști s-au înscris la concursul de admitere pe care școlile de Poliție îl organizează în ianuarie 2018. Până pe 5 decembrie 2017, termenul limită, pe cele ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 20:10
(4321 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de «Sfântul Nicolae» la Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni desfășoară de mai mulți ani diverse proiecte în cadrul cărora sunt organizate activități instructiv-educative și recreative pentru copiii ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 19:05
(4335 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat în cursul zilei de joi, 7 decembrie 2017, o serie de acțiuni de verificare a mai multor unități economice de pe raza județului Ialomița, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 18:25
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: 5 decembrie, «Ziua Internațională a Voluntarului»

Prin rezoluția 40/212 din 17 decembrie 1985, ziua de 5 decembrie a fost declarată de către Organizația Națiunilor Unite «Ziua Internațională a Voluntarului», pentru recunoașterea eforturilor și meritelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 17:40
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: A furat unelte de grădinărit

Un bărbat, de 43 de ani, din Sinești, s-a ales cu un dosar penal după ce a furat din curtea unui vecin mai multe unelte de grădinărit. Este vorba despre 2 cazmale, o lopată și o greblă. De asemenea, el ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:20
(4559 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești furt


Oficiul Registrului Comerțului Ialomița s-a mutat în sediu nou

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Ialomița și-a schimbat sediul din data de 27 noiembrie 2017. Astfel, instituția își desfășoară acum activitatea în Slobozia, strada Gării Noi, nr. 5, et.1 ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:10
(6349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Conduceau în stare de ebrietate

Doi ialomițeni, de 20 și 38 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați la volan conducând în stare de ebrietate. În  urma testelor cu aparatul Drager, aceștia aveau un nivel al alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:50
(3290 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni de peste 21 mii de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În urma unor activități de prevenire desfășurate de polițiștii ialomițeni pe liniile de Ordine Publică, Rutieră și Investigații Criminale, oamenii legii au aplicat 96 de contravenții a căror valoare a depășit ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:35
(3171 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive împotriva delincvenței juvenile

Acțiunile cu caracter preventiv inițiate de polițiștii ialomițeni cu scopul de a preveni faptele antisociale în rândul elevilor din județ continuă. Oamenii legii s-au aflat marți, 5 decembrie 2017, la ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:20
(4829 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise și beți, la volan

Luni, 4 decembrie 2017, un bărbat de 56 de ani, din Gheorghe Doja, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși a consumat anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:25
(4609 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o magazie

Duminică, 3 decembrie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la rezerva de lemne a unui cetățean din Fetești. Pompierii de la Stația Fetești au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:05
(3587 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Daruri de Moș Nicolae la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot» din municipiu, a desfășurat marți, 5 decembrie 2017, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini, susținuți de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:30
(4403 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărcănești și Căzănești

Marți, 4 decembrie 2017, pe șoselele ialomițene s-au produs două evenimente rutiere soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 7,30, pe raza comunei Bărcănești, și ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:20
(5312 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de acord pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 3 ianuarie 2018 inclusiv, se depun Cererile de acord pentru finanțare, ajutor de stat pentru reducerea ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 16:40
(5940 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A murit strivit de autoturism

Un accident rutier produs pe raza comunei Gheorghe Doja în seara zilei de sâmbătă, 2 decembrie 2017, s-a soldat cu decesul unui bărbat de 67 ani. Garda de intervenție Slobozia a fost alertată în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 11:25
(6316 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Autocar cuprins de flăcări, 41 de pasageri în pericol

Un autocar cu 41 de pasageri la bord a luat foc în timpul mersului, în seara zilei de duminică, 3 decembrie 2017. Oamenii au fost evacuați de urgență din mașina cuprinsă de flăcări. Autocarul se deplasa ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2017, 23:34
(7937 vizualizări - 0 comentarii)


Violator din Urziceni, arestat preventiv

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au solicitat recent arestarea preventivă a unui bărbat din municipiu, acuzat de «viol». Acesta a intrat în casa unei vecine, a bătut-o cu bestialitate ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 17:25
(5657 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Atenționare de la pompieri

În perioada sezonului rece, numărul de incendii produse la locuințe și gospodării ale cetățenilor crește, iar pagubele materiale sunt de cele mai multe ori însemnate. Uneori, flăcările iau vieți omenești ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 12:40
(4315 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Borănești

Percheziție la Borănești

Miercuri, 29 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat și desfășurat activități în cadrul unui acțiuni pe linia verificării respectării regimului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:25
(4842 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de 1 Decembrie

În perioada 30 noiembrie-4 decembrie a.c., peste 150 de polițiști ialomițeni vor fi zilnic la datorie și vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică atât în mediul urban, cât și în cel rural, în ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:10
(6937 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă»

Miercuri, 29 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot», a organizat activitatea cu tema «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă». Pentru început, părintele protopop ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:20
(5874 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie națională de prevenire

Inspecția Muncii pregătește o campanie națională de conștientizare care urmărește informarea, prevenirea și nu sancționarea angajatorilor. Astfel, în perioada 4 decembrie 2017-31 ianuarie 2018, Inspecția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:05
(6511 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Bătrână înșelată în curtea locuinței. I s-au «descântat» bijuteriile!

O femeie de 83 de ani, din Fetești, a fost înșelată de o persoană necunoscută, care i-a «descântat» bijuterii în valoare de 1000 de lei. Fapta a fost sesizată Poliției Fetești, luni, 27 noiembrie 2017, ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:35
(10731 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii octombrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6202 șomeri, din care 899 șomeri indemnizați, respectiv 5303 șomeri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:25
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 noiembrie 2017, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:10
(4986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, luni, 27 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 17:55
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Costică Acsinte din casele noastre»

Consiliul Județean Ialomița și Asociația Culturală «Atelierele Albe», prin Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», au vernisat expoziția «Costică Acsinte din casele noastre». Expozița este un proiect al ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 10:55
(3905 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...