Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Depozitul ilegal de pepeni de la Slobozia Nouă, demolat pe banii contribuabililor

Depozitul ilegal de pepeni de la Slobozia Nouă, demolat pe banii contribuabililor

În urmă cu un an, ziarul nostru aducea în atenția opiniei publice situația paradoxală a unui depozit de pepeni de la Slobozia Nouă ridicat ilegal. Între timp, firma Dinu Invest SRL a dat faliment, iar Cristi Dinu, deținătorul afacerii, a fost înștiințat de către administrația locală că are obligația legală de a demola construcția. Pentru a bloca acest demers, afa­ceristul local a acționat în instanță Primăria Slobozia. La ședința Judecătoriei Slobozia din 29 septembrie 2022 «cauza a fost amânată pentru a se lua cunoștință de înscrisurile depuse la dosar».

În disprețul legii... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2022, 16:20 (14853 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii pensionari

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii pensionari

Pentru că interesul tinerilor absolvenți de a deveni profesori este tot mai scăzut, cele mai multe școli din Ialomița apelează la profesorii pensionari. În total, la începutul anului școlar, au fost trimiși din nou la catedră aproximativ 200 de dascăli pensionari. «Credem în experiența dumnealor și în experiența profesio­nală pe care au acumulat-o!» susțin oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Retrași din activitate, reveniți la catedră Politicile haotice adoptate de Ministerul Educației, precum și salariile tot mai mici îi determină pe tinerii absolvenți de studii superioare... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2022, 14:55 (11436 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copil salvat de la moarte de un polițist local din Slobozia

Copil salvat de la moarte de un polițist local din Slobozia

O  fetiță de 2 ani, lăsată nesupra­vegheată de părinți, a fost salvată de la moarte de un polițist local din oraș. Micuța a căzut în fântâna arteziană din Parcul «Ialomița» și a fost scoasă din apă de către agentul principal Florin Augustin Toma, aflat la plimbare în același parc alături de copii. «Am acționat imediat... Părinții ar trebui să fie mai responsabili cu cei mici!» susține polițistul local.

Incident cu final fericit Incidentul s-a petrecut în urmă cu o săptămână, în ziua de joi, 13 octombrie 2022. Polițistul local Florin Augustin Toma se afla în Parcul «Ialomița», alături... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2022, 11:05 (9092 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

DGASPC Ialomița caută asistenți maternali

DGASPC Ialomița caută asistenți maternali

Din dorința de a oferi copiilor instituționalizați căldura unei familii, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița implementează un proiect cu finanțare europeană prin intermediul căruia recrutează asistenți maternali.

Sprijin pentru copiii instituționalizați Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița derulează, în partene­riat cu Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție, Proiectul «Team-UP: Progres în calitatea îngrijirii alternative a copiilor». Scopul proiectului este acela de a identifica persoane... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2022, 13:20 (5753 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Copil de 13 ani, obligat de tată să vândă droguri

Slobozia: Copil de 13 ani, obligat de tată să vândă droguri

Un bărbat de 31 de ani a fost arestat la Slobozia într-o anchetă de mare amploare a Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism. Procurorii DIICOT îl cercetează pentru «trafic de droguri». Surse apropiate anchete susțin faptul că acesta ar fi vândut, la Slobozia, susbstanțele interzise prin intermediul fiului său, în vârstă de doar 13 ani.

Tatăl, arestat preventiv pentru 30 de zile
Procurorii DIICOT au efectuat o amplă acțiune pe linia prevenirii traficului de droguri. Anchetatorii din Ialomița au reușit să rețină un bărbat de 31 de ani, pe... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2022, 15:15 (16395 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reparații la Sala de Spectacole a Casei Municipale de Cultură Slobozia

Reparații la Sala de Spectacole a Casei Municipale de Cultură Slobozia

Sala de Spectacole a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru», aflată în administrarea Primăriei Slobozia, a intrat în reabi­litare. Timp de două luni, vor fi schimbate scaunele și mocheta și se vor căuta soluții tehnice astfel încât, atunci când este nevoie de spațiu suplimentar, scena să-și poată mări dimensiunea. Valoarea lucrărilor este de aproximativ 100 mii de euro.

Confort în timpul vizionării spectacolelor Ideea înlocurii scaunelor și mochetei din in­cinta Sălii de Spectacole a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia a apărut în urma unor chestionare pe... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2022, 15:10 (11540 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deschis blocul ANL pentru medici

Primăria Slobozia a deschis blocul ANL pentru medici

După 3 ani de așteptare, blocul ANL destinat medicilor care profesează la Slobozia s-a deschis oficial. Administrația locală a încheiat deja contracte de închiriere cu 8 cadre medicale care au înaintat solicitări pentru a beneficia de o locuință în incinta acestui imobil. În bloc mai sunt disponibile 4 apartamente.

Sprijin pentru cadrele medicale Proiectul privind construirea unui bloc ANL destinat medicilor, la Slobozia, a început în anul 2017 și ar fi trebuit să se încheie în 2019. Agenția Națională pentru Locuințe are un program dedicat pentru ridicarea de imobile destinate închirierii... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2022, 10:55 (5924 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii au reținut trei persoane în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Polițiștii au reținut trei persoane în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

UPDATE: Prejudiciu record de 49 milioane de lei!

După 2 ani de cercetări, polițiștii și procurorii din Slobozia au făcut primele demersuri în dosarul penal ce vizează instituția financiară nebancară CAR Învățământ Slobozia IFN. În urma perchezițiilor desfășurate miercuri, 19 octombrie a.c., la Slobozia și București, trei persoane au fost reținute, pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță. Cel mai probabil, în funcție de decizia procurorului de caz, acestea ar putea fi prezentate instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă.

Cercetările continuă
Plimbat vreme de 2 ani între organele... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2022, 11:30 (20833 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Neacșu&Comp controlează 43,94 milioane de euro din PNRR

Acuzații fără precedent la nivelul Secretariatului General al Guvernului

Marian Neacșu&Comp controlează 43,94 milioane de euro din PNRR

În urmă cu o săptămână, presa centrală prelua o notă a unuia dintre directorii generali din cadrul Secretariatului General al Guvernului, Ștefan Jicol. Conform declarațiilor acestuia, Marian Neacșu și consilierul său Victor Moraru, devenit director al Direcției Generală Guvernare Deschisă, Relații Publice și Cooperare, din cadrul SGG, sunt acuzați că au încălcat deliberat legea pentru a gestiona fonduri euro­pene în valoare de 43,94 mili­oane de euro, fapt care creează «un risc major și iminent pri­vind comiterea unor fapte de corupție, cu lipsa transparenței actelor administrative și cheltuirea discreționară, în interesul unui grup periculos, a fonduri­lor bănești alocate de Comisia Europeană»... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2022, 13:10 (13417 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Andrășești: Și-a omorât prietenul de pahar

Andrășești: Și-a omorât prietenul de pahar

Un bărbat de 45 de ani, din Andră­șești, a fost arestat preventiv, la sfârșitul săptămânii precedente, după ce l-a înjunghiat mortal pe prietenul său de pahar. Cei doi se aflau la o cârciumă de pe raza localității, moment în care s-au luat la ceartă. Oamenii spun că bărbatul arestat avea un comportament antisocial de fiecare dată când se îmbăta. «Cercetările continuă pentru a se stabili întreaga împrejurare în care s-au petrecut faptele!» transmit procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Arestat preventiv pentru 30 de zile Datele din ancheta deschisă de procurorii Parchetului... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 19:10 (5491 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Angajatorii caută forță de muncă «disponibilă», tinerii caută salarii «ca afară»

Ialomița: Angajatorii caută forță de muncă «disponibilă», tinerii caută salarii «ca afară»

bonus: Portret de tânăr șomer la 17 ani

AJOFM Ialomița a organizat vineri, 14 octombrie 2022, o ediție a Bursei locurilor de muncă destinată tine­rilor absolvenți. În cifre, evenimentul a fost unul comun, asemeni majorității celor desfășurate în ultimii ani: 21 de agenți economici prezenți din 129 invitați, 119 locuri de muncă oferite, 184 de oameni aflați în căutarea unui loc de muncă, 29 de potențial angajați selectați pentru un viitor interviu. Dincolo de cifrele seci însă, specialiștii din domeniu remarcă o situație paradoxală: tot mai mulți tineri vor să muncească în țară.

Nimeni nu mai are încredere Anunțată inițial... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 18:40 (7975 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are doar jumătate din perdelele forestiere promise de Ministerul Mediului

După 20 de ani

Ialomița are doar jumătate din perdelele forestiere promise de Ministerul Mediului

Ministerul Mediului, prin Regia Națională a Pădurilor-ROMSILVA, lansa, cu 20 de ani în urmă, Programul Național privind înființarea perdelelor forestiere. Scopul acestei inițiative le­gislative a fost acela de a proteja autostrăzile și drumurile na­ționale, în sezonul rece, de depunerile masive de zăpadă. În Ialomița ar fi trebuit plantate perdele forestiere pe o suprafață de aproximativ 50 hectare. În cele două decenii care au trecut de la adoptarea planului și până în prezent s-au plantat doar 24 hectare, în imediata apropiere a Bălții Ialomiței, spre Cernavodă. Restul proiectelor sunt încă în faza de licitație publică sau așteaptă undă verde din partea Guvernului României, în privința exproprierilor... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 17:20 (9393 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul român, proprietar de «palat» la Țăndărei

Statul român, proprietar de «palat» la Țăndărei

Statul român, prin Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate și Agenția Națională de Administrare Fiscală, a devenit proprietar al unui «palat țigănesc», construit în orașul Țăndărei. Casa, a cărei valoare ar depăși 1 milion de lei, a intrat în proprietatea Statului în baza unei sentințe judecătorești, emisă de Tribunalul Ialomița, la solicitarea Curții de Apel din Paris. Imobilul i-a aparținut unei femei de etnie romă, cercetată penal într-o cauză a autorităților judiciare franceze pentru exploatarea minorilor. Mamă a șase copii, aceasta i-ar fi obligat să practice cerșetoria, dar să și fure sume de bani pe care cetă­țenii francezi le scoteau de la bancomatele amplasate... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2022, 11:10 (9056 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare energetică de 4,1 milioane de lei pentru Sala «Europa»

Reabilitare energetică de 4,1 milioane de lei pentru Sala «Europa»

Vineri, 7 octombrie a.c., în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, consilierii județeni au decis finanțarea unei investiții de 4,1 mili­oane de lei pentru «eficientizarea energetică a Sălii de spectacole „Europa“». Rea­mintim că Sala de spectacole «cu geometrie variabilă» a fost inaugurată în 2015, după o perioadă de așteptare de 20 de ani.

Obsesia eficientizării energetice Consiliul Județean Ialomița extinde lista clădirilor care ur­mează a fi eficientizate energetic. Vineri, 7 octombrie 2022, consilierii județeni au aprobat în cadrul unei ședințe desfășurate on-line o investiție... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2022, 16:25 (3395 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: 2,1 milioane de euro pentru investiții

Fetești: 2,1 milioane de euro pentru investiții

Consiliul Local al Municipiu­lui Fetești a organizat, în urmă cu o săptămână, o ședință de îndată în cadrul căreia au fost aprobate mai multe proiecte ce au vizat obținerea fondurilor europene. Inițiati­vele, elaborate de primarul Laurențiu Șonchereche, însumează 2,1 mili­oane de euro. Toate cele 4 proiecte inițiate de primarul munici­piului au fost aprobate în unanimitate de către aleșii locali ai cetățenilor din Fetești.

Fonduri europene la Fetești Primul proiect inițiat de primarul Laurențiu Șonchereche pe care consilierii locali l-au aprobat vizează renovarea energetică a sediului... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2022, 12:20 (4802 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gradul de încasare a taxelor și impozitelor în Ialomița a fost de 53,79%

În anul 2021

Gradul de încasare a taxelor și impozitelor în Ialomița a fost de 53,79%

Un raport privind gradul de încasare a impozitelor și taxelor locale la nivelul județului Ialomița pentru anul 2021 reflectă o scădere dramatică a veniturilor admi­nistrațiilor locale. Ialomița se plasează în zona de jos a clasamentului național de mai bine 10 de ani. Primarii localităților ialomițene susțin că cifrele nu reflectă realitatea. «Sistemul de calcul este diferit. În cazul localității Sfântu Gheorghe, nivelul de încasare a taxelor și impozitelor este de 82%!» susține Mădălin Teculescu, primarul comunei Sfântu Gheorghe.

În coada clasamentului național Un raport al Agenției... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2022, 10:55 (14812 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Prima victorie administrativă la Slobozia

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Administrația locală a înregistrat prima victorie admi­nistrativă reală. După un an de eforturi, proprietarii garajelor din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile. Dragoș Soare, primarul Sloboziei speră ca suprafața va fi liberă în primăvara anului 2023.

Pași mici, dar vizibili După 10 de ani de eforturi administrative și un an de la ridicarea primului garaj amplasat ilegal în Bazarul Municipal al Sloboziei, proprietarii au decis să se conformeze noilor reglementări administrative. În cursul acestei veri, aproximativ o treime din cele 128 de garaje existente în zonă au fost... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2022, 14:55 (16194 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Aproape două decenii de proiecte ratate privind amenajarea rețelelor de canalizare

În Ialomița

Aproape două decenii de proiecte ratate privind amenajarea rețelelor de canalizare

Rețelele de canalizare construite de administrațiile locale din Ialomița nu respectă Directiva Consiliului Europei privind gestionarea apelor uzate. Concluzia se regăsește într-un Raport al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița care a analizat starea rețelelor de canalizare, construite în fiecare localitate din Ialomița. Cele mai multe probleme există în mediul rural, acolo unde o parte din șantierele deschise au intrat în conservare. Așa se face că, în lipsa unor rețele eficiente de canalizare, localnicii continuă să folosească fosele septice sau toaletele din curte. Problemele privind amenajarea rețelelor de canalizare ar fi fost rezolvate dacă proiectele inițiate de primarii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2022, 11:10 (5543 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia va avea parc fotovoltaic

Consilierii locali au votat

Slobozia va avea parc fotovoltaic

În cadrul unei ședințe extraodinare a Consiliului Local Slobozia, desfășurată vineri, 7 octombrie 2022, consilierii locali ai orașului au votat pentru realizarea unui parc fotovoltaic. Proiectul supus dezbaterii consilierilor locali a fost inițiat de către primarul Dragoș Soare și are drept scop identificarea unor surse alternative de energie, mai puțin poluante. Parcul fotovoltaic va fi amenajat pe un teren neproductiv, află în proprietatea administrației locale. Primul parc fotovoltaic construit de o instituție publică în Ialomița este cel al Consiliului Județean Ialomița. Amplasat lângă situl arheologic «Orașul de Floci» din Giurgeni, parcul a fost concesionat după 10 ani de la finalizarea... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2022, 13:05 (15458 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Executările silite ale Asociațiilor de Proprietari cu restanțe către Urban SA, respinse de instanță

Decizii ale Judecătoriei Slobozia

Executările silite ale Asociațiilor de Proprietari cu restanțe către Urban SA, respinse de instanță

Judecătoria Slobozia a res­pins jumătate dintre procesele deschise de executorul ju­decătoresc desemnat de operatorul de apă Urban SA să recupe­reze debitele înregistrate de Asocia­țiile de Proprietari care au în administrare blocurile Sloboziei. Soluțiile nu sunt însă definitive și pot fi atacate la o instanță superioară. Oficialii societății care distribuie apa în muni­cipiul Slobozia susțin faptul că judecătorii au cerut în cazul acestor acțiuni detalii suplimentare cu privire la existența entităților chemate în instanță. O parte dintre Asociațiile de Locatari fie sunt fără conducere, fie și-au pierdut personalitatea juridică. În acest caz, responsabilitatea aparține administrației locale care... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2022, 16:20 (12619 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
246 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES. Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania!

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2014, 15:36
(8855 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Producătorii de lapte crud, aliniați la cerințele UE

DSVSA Ialomița informează toți producătorii care livrează lapte crud la centrele de colectare lapte, unități de procesare autorizate/înregistrate sanitar-veterinar, precum și pe cei care vînd direct laptele ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2014, 13:35
(7029 vizualizări - 2 comentarii)


Element de muniție, descoperit lîngă Slobozia

Duminică, 5 ianurie 2014, un proiectil exploziv de artilerie de calibru 152 mm a fost descoperit de un cetățean pe cîmp, pe raza cartierului Slobozia Nouă. Acesta este cel de-al doilea eveniment de acest ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2014, 15:22
(10686 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe necesare acordării de credite pentru crescătorii de bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2014, 12:20
(8743 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița are o nouă structură de conducere

Slobozia: Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița are o nouă structură de conducere

Schimbări în cadrul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Instituția are noi directori, executiv și medical. Numirile sînt temporare, pînă cînd posturile vor fi scoase la concurs... Schimbările de ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2013, 14:39
(22762 vizualizări - 19 comentarii)


Țăndărei: A distrus un taxi

Un tînăr de 21 de ani din Țăndărei s-a ales cu dosar penal în noaptea de Crăciun. După ce a uitat numărul paharelor de băutură pe care le-a dat pe gît, acesta a ieșit din localul unde se afla și a sărit ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2013, 10:37
(8849 vizualizări - 11 comentarii)


Slobozia: Bebeluși-gigant, aduși pe lume de Crăciun

Patru mămici din Ialomița nu vor uita niciodată ziua de Crăciun. Ele au adus pe lume 4 bebeluși la Maternitatea Spitalului din Slobozia. Doi dintre respectivii copii au cîntărit la naștere peste 4 kilograme ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2013, 07:37
(7878 vizualizări - 9 comentarii)


Incendii la Grindu și Sfîntu Gheorghe

Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Grindu. Evenimentul a fost anunțat vineri, 20 decembrie a.c., în ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2013, 13:55
(7946 vizualizări - 0 comentarii)


Moș Crăciunul Social Democrat oferă cadouri copiilor nevoiași!

Moș Crăciunul Social Democrat oferă cadouri copiilor nevoiași!

A devenit o tradiție, în ultimii 8 ani, ca în perioada Sărbătorilor de Iarnă Organizația de Tineret a Partidului Social Democrat să organizeze «Cupa Crăciunului TSD la fotbal». În acest an, la startul competiției ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2013, 07:42
(5575 vizualizări - 3 comentarii)


Păltiniș: I-a desfigurat fața cu un par

Scandal în plină stradă la Păltiniș, în după amiaza zilei de joi, 19 decembrie 2013. Un bărbat de 43 de ani a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean de  Urgență Slobozia, după ce un vecin l-a lovit ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2013, 15:52
(8612 vizualizări - 5 comentarii)


Urziceni: Tîlhar trimis după gratii

Polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și arestarea preventivă a unui tînăr de 25 de ani din Urziceni. Acesta se face vinovat de faptul că a tîlhărit un bărbat de 51 de ani, din Coșereni. Din informațiile ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2013, 11:29
(6239 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 13 hoți, identificați de polițiști

13 persoane din Ialomița, minori și adulți, sînt cercetate de polițiști sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «furt calificat». Hoților nu le-a scăpat nimic, aceștia sustrăgînd de la aparatură electronică ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2013, 07:33
(6531 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Ialomița: Beți la volan

Doi bărbați, de 37 și 43 de ani, din județele Ialomița și Ilfov, au fost identificați conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Aceștia s-au ales cu dosare penale. Conducătorii auto au fost testați ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2013, 14:43
(6371 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Operațiunile cu produse cerealiere și de panificație, verificate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile de verificare a operațiunilor cu produse cerealiere și de panificație. Astfel, au fost efectuate 66 de controale, dintre care 18 la societăți comerciale, 16 ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2013, 09:37
(7594 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Moarte «în condiții suspecte» la locul de muncă

Caz șocant în curtea unității Biolact din Slobozia. Un bărbat de 52 de ani a murit în cursul zilei de vineri, 13 decembrie 2013. Acesta lucra ca îngrijitor la animalele din incinta societății... Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2013, 13:49
(8505 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: «Țeapă» cu fier vechi de 600 mii de lei

Un bărbat de 39 de ani, din Cluj, a fost reținut pentru 29 de zile de către polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din Ialomița. Acesta a păcălit administratorul unei firme de fier vechi din ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2013, 11:48
(7010 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dispărut de la domiciliu

Slobozia: Dispărut de la domiciliu

Marți, 10 decembrie a.c., Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că RĂDĂCINĂ DUMITRU, de 67 de ani, din municipiu, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. În momentul plecării de acasă, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2013, 15:50
(7096 vizualizări - 8 comentarii)


Sălcioara: Reținut pentru «ultraj contra bunelor moravuri»

Polițiștii ialomițeni au reținut marți, 10 decembrie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un bărbat în vîrstă de 50 de ani, din județul Călărași. Suspectul a fost încarcerat în Centrul ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2013, 15:15
(6908 vizualizări - 0 comentarii)


Spărgătorii casei de pariuri din Urziceni au fost prinși. Cinci persoane arestate sub acuzația de «furt calificat»!

În urmă cu o săptămînă, o casă de pariuri din Urziceni a fost spartă de mai mulți necunoscuți. Din incinta societății, hoții au reușit să fure o casetă de valori în care se aflau 35000 de lei... Marți, ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2013, 14:45
(5809 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer băut, urmărit și prins de polițiști

Urmărire ca-n filme pe șoselele din Slobozia. Polițiștii au încercat să prindă un șofer, de 23 de ani, care conducea sub influența băuturilor alcoolice. După ce au dat cîtva ture de oraș, oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 15:01
(6296 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia: Expoziție de icoane la Muzeul Județean

Pregătirile pentru Sărbătorile de Iarnă au intrat în linie dreaptă la Muzeul Județean Ialomița. Marți, 17 decembrie 2013, instituția va găzdui o expoziție de icoane, dedicată momentului venirii pe lume ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 13:00
(5659 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor Serviciului Rutier

Polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Valoarea sancțiunilor aplicate a depășit suma de 75000 lei. Încălcările normelor rutiere au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 09:59
(5158 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilegal în Bazarul Slobozia

O patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Mobil de Intervenție Slobozia a identificat, în zona Bazarului din oraș, un bărbat care comercializa articole vestimentare în mod ilegal. Hainele vînzătorului ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2013, 07:58
(5901 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Autostrada Soarelui, prădată de hoți

Tronsonul Autostrăzii Soarelui care tranzitează județul Ialomița a devenit țintă pentru hoți. Recent, polițiștii din Fetești au întocmit un dosar penal pentru «furt calificat» pe numele unei femei, de ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2013, 15:10
(7819 vizualizări - 6 comentarii)


Vlădeni: Stația de apă, rămasă fără gard din cauza hoților

Doi tineri, de 17 și 22 de ani, din Vlădeni, au ajuns la Poliție după ce au fost prinși furînd gardul care împrejmuiește stația de apă a localității. Aceștia au primit dosare penale pentru furt calificat ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2013, 14:10
(7055 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


Fetești: A sărit cu mașina de pe șosea și a distrus un gard pe o lungime de 8 metri!

Un tînăr, de 22 de ani, din Fetești, a provocat un accident de circulație desprins parcă din filmele de acțiune. După ce a consumat băuturi alcoolice, acesta s-a urcat la volan, a sărit de pe șosea și s ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 19:30
(9583 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Jandarm ialomițean medaliat cu argint la lupte

Jandarm ialomițean medaliat cu argint la lupte

Performanțe sportive pentru jandarmii ialomițeni. În urmă cu o săptămînă, la București, s-a desfășurat Campionatul Național de Arte Marțiale Mixte (MMA), competiție în cadrul căreia un subofițer din cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 12:05
(6673 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În urma acțiunilor demarate de polițiștii Serviciului Rutier pe șoselele din județ, 3 conducători auto au fost prinși la volan sub influența băuturilor alcoolice. Pe numele acestora au fost întocmite dosare ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 11:35
(7467 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, în luptă cu evaziunea fiscală

Ofițerii specializați din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și-au intensificat în această perioadă acțiunile de control. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 11:30
(7829 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Campanie umanitară demarată Inspectoratul General pentru Imigrări

Ialomița: Campanie umanitară demarată Inspectoratul General pentru Imigrări

Polițiștii din cadrul Inspectoratului General pentru Imigrări au demarat la începutul acestei săptămîni o campanie umanitară ce are drept scop sprijinirea tuturor persoanelor refugiate și care au cerut ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 10:25
(5443 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...