Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Obsesia pentru scaune a primarului Vasile

Obsesia pentru scaune a primarului Vasile

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi e la primul mandat. Un primar cu potențial, spun cei care i-au acordat șansa de a demonstra că și tinerii pot face administrație după ce se joacă de-a politica și câștigă Alegerile. În anul din urmă însă, despre primarul Vasile Popa s-au auzit puține. Că a fost la un pas să rateze finanțarea unui proiect european început în mandatul precedent, că și-a angajat prietenii în Primărie... Nimic spectaculos, care va să zică, că doar de-aia s-a inventat administrația, ca să greșim pe bani publici. Recent însă, am înțeles de ce tinerețea primarului Vasile nu dă randament admi­nistrativ. Conform datelor publice, în 5 noiembrie 2020, primarul Vasile a comandat achiziționarea... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2021, 14:40 (6135 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

USR-PLUS se pregătește de următoarele Alegeri

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

Filiala USR-PLUS Ialomița a or­ganizat sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, o dezbatere regională la care au participat delegați din regiunea de Sud-Est a României. În fața delegaților s-au prezentat cele 3 echipe care candidează pentru Biroul Permanent Național al USR-PLUS. Candidații prezenți au expus viziunea politică proprie asupra viitorului USR-PLUS și au susținut ideea pregătirii active pentru Alegerile din anul 2024.

Polul politic USR-PLUS de la Amara Sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, s-a desfășurat un eveniment regional de prezentare a celor 3 echipe de candidați pentru... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 15:05 (4424 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Claudiu Soare, un președinte de filială politică rurală

Politica de după Alegerile USR PLUS

Claudiu Soare, un președinte de filială politică rurală

Politica județeană din Ialomița își caută lideri. Localitățile din mediul rural și i-au găsit deja. Claudiu Soare este președinte al filialei USR PLUS Munteni Buzău. Are 36 de ani și visează ca în 2024 să candideze pentru funcția de primar în localitate. A intrat în politică acum 8 luni și a ales USR PLUS. «Nu e nevoie de un motiv anume ca să faci politică. E de ajuns să te uiți în jurul tău un sfert de oră ca să te hotărăști...» susține Claudiu Soare.

Din pasiune pentru politică Noii lideri politici județeni nu atrag atenția opiniei publice din Ialomița. Paradoxal însă, în mediul rural... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2021, 16:20 (9197 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mihai Tănăsescu, prefectul USR pe Facebook. Ialomița mai așteaptă!

Mihai Tănăsescu, prefectul USR pe Facebook. Ialomița mai așteaptă!

Înainte să ajungă prefect de Ialomița, servilul domn Tănăsescu, a ajuns prefect USR. El a fost confirmat în Biroul Național al USR și validat încă o dată pe paginile de Facebook ale membrilor si simpatizanților USR. Până aici nimic senzațional, pentru că domnul Tănăsescu a mai fost validat o dată pe Facebook, pe vremea când se chinuia să îi pună piedică pupilei lui Cioloș, Mihaela Stan, și ea nominalizată la funcție. Ceea ce e senzațional de astă dată e că domnul Tănăsescu a ieșit din hruba lui de activist politic incognito al organizației și dă lecții de bună carieră politică poporului. Iată o mostră, postată pe pagina de Facebook a Organizației USR Ialomița: «M-am implicat în viața politică încă din 2017, când, intrând cu pași timizi, am fost președinte de filiala locală, vicepreședinte și mai apoi președinte interimar al filialei Județene USR Ialomița. În tot acest timp m-am ocupat activ, alături de echipa pe care am format-o, de extinderea filialei județene, ajungând în 2 ani de zile la peste 600 de membri și 25 de filiale locale. Abilitățile manageriale sunt foarte necesare oricărei persoane ce va ocupa postul de prefect, astfel că experiența îndelungată ca antreprenor îmi va fi de folos pentru eficientizarea activității Instituției Prefectului. Dacă succesul în privat este cuantificat prin profit, la stat, succesul este măsurat prin performanță. Tocmai de aceea pot să vă spun că am găsit deja echipa ce va face parte din Cancelaria Prefectului, o echipă performantă, cu experiență, căci orice prefect este atât de bun pe cât este echipa lui. Ne bucurăm că într-un județ ca Ialomița, unde PNL și PSD sunt majoritari în Consiliile Locale cât și în Consiliul Județean, echipa de negociere a reușit să obțină funcția de prefect, o funcție ce nu va acționa doar ca un arbitru în relațiile dintre PNL și PSD, ci va implementa programul de guvernare al Coaliției!»... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2021, 18:05 (12157 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Viitorul prefect de Ialomița?

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Gata, s-a decis. USR și-a adjudecat funcția de prefect al județului Ialomița. Babagianu își ia adio de la sporul de 30% pentru combaterea COVID-19 din spatele biroului, prefectul Tonița Manea se întoarce la prima dragoste, Casa de Pensii, iar subprefectul Barbu rămâne la birou, că cineva trebuie să dea viză de legalitate pe actele emise de instituție. Dar cine va fi prefectul? Aceasta-i întrebarea!

Un județ pe care nu-l vrea nimeni Funcția de prefect în Ialomița rămâne una de palmares. Cui îi pasă de un județ care abia are 120000 de votanți din care vin la vot nici jumătate? În aceste... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 20:05 (21834 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

„Stomacul politic“ dobândit după prima cura electorală în Ialomița

Mihaela Stan, candidatul USR PLUS Ialomița pentru Camera Deputaților

„Stomacul politic“ dobândit după prima cura electorală în Ialomița

Sunt nouă în politică, alături de mulți colegi din USR PLUS remarcând că am tendințe de ONG-istă răzleață și profă exigentă care n-a coborât încă de la catedra ei universitară din Londra. Accept observațiile tuturor și, în secret, mă bucur de această confirmare parțială că 6 luni de politică nu m-au schimbat prea mult. Profit, totuși, de acest ultim articol rezervat mie in paginile politice ale finalului de an electoral, ca să ofer o concluzie din perspectiva unui începător în ale politicii.

Prin august 2020, în primul articol în care apăream ca „figură politică“ pe scena Localelor din comuna mea, eram citată astfel: «Nu sunt investitor în pământuri și afaceri, dar sunt investitor în oameni și Educație, iar asta poate face o mare diferență pentru un sat sărac în resurse!»... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2020, 10:15 (5157 vizualizări - 3 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

«Prețuiesc demnitatea ialomițenilor care își trudesc pământul!»

Mihaela Stan, candidatul USR PLUS Ialomița pentru Camera Deputaților

«Prețuiesc demnitatea ialomițenilor care își trudesc pământul!»

O imagine din 2002 cu bunica mea, în mijlocul unui mozaic de culturi ce împânzea fundalul pozei, rezonează cu misiunea mea pentru ialomi­țenii ce își trudesc cu demnitate glia. Am făcut această fotografie înainte să plec la studii în State, vrând să iau cu mine amintirea bunicii și a câmpurilor de-acasă. Când m-am întors nu am mai găsit-o în putere, iar câmpu­rile din Sudul României își pierduseră mozaicul.
Câmpurile noastre arată altfel acum, poate cu o producție mai bună la hectar datorită mecanizării și grupării parcelelor de către fermieri mai mari. Dar, cumva, dispariția mozaicului o resimt ca o pierdere. S-a pierdut relația țăranului român cu felia lui de pământ și astfel s-a pierdut... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2020, 16:05 (5707 vizualizări - 3 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

«Sunt un dascăl în slujba Ialomiței!»

Mihaela Stan, candidatul USR PLUS Ialomița pentru Camera Deputaților

«Sunt un dascăl în slujba Ialomiței!»

Lupt pentru elevii, părinții și profesorii din Ialomița! Puteam să mă opresc la victo­riile mele cu abandonul școlar, dar județul freamătă, chemându-mă la luptă pentru bătălii și mai mari.
Ialomița m-a ales în 2013, când copiii ei mi-au ieșit în cale. «Urăsc școala», scria pe pagina de Facebook a elevei de peste drum de gazda mea, în Valea Ciorii. Și asta m-a determinat să încep lupta mea pentru șco­lile din mediul rural. A urî școala este simptomul unei stări cronice în care se zbat elevul, părintele, dascălul și angajatorul român. Ca să combat cauzele fenome­nului, am 4 căi de atac ca de­putat:

1. Școala după școală... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2020, 11:20 (5300 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Despre prăjituri rămase în gât și drumuri județene

Mihaela Stan, candidat USR PLUS Ialomița pentru Camera Deputaților

Despre prăjituri rămase în gât și drumuri județene

Un domn m-a invitat la o prăjitură în Țăndărei chiar în prima zi în care am pus piciorul în acest județ, în 2013. Din păcate nu prăjitura, ci drumul sfârtecat până la Țăndărei și înapoi, în satul lui, a fost cel care mi-a marcat nu doar prima vizită, ci și restul experiențelor mele pe drumurile ialomi­țene. Și despre drumuri vreau să vă vorbesc, la început de carieră politică în Ialomița. Iar la sfârșit vă povestesc și despre prăjitură.
Tot sfârtecat a fost până anul acesta și drumul Valea Ciorii-Scânteia: un obstacol de 9 km în calea dorinței tinerilor din aceste două loca­lități de a se vedea la activitățile extrașcolare și amicaluri anuale de fotbal feminin și masculin. Deznădejdea lor... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2020, 10:35 (8079 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Lideri USR, acuzați că vor să «confiște» filiala

Cutremur în USR PLUS Ialomița

Lideri USR, acuzați că vor să «confiște» filiala

Miza desemnării candidaților pentru Alegerile Parlamentare acutizează divergențele din cadrul USR PLUS Ialomița. Aflați în plin proces de absorbție, liderii PLUS locali reclamă atitudinea conflictuală a lui Alexandru Horhocea, candidatul USR PLUS pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, precum și abuzurile lui Mihai Tănăsescu, acuzat că a exclus fără motiv ju­mătate din Organi­zația USR Ialomița în urmă cu 2 ani. În replică, cei doi susțin că membrii PLUS Ialomița au o atitudine «denigratoare» și vor să anuleze șansa politică a filialei la Alegerile Parlamentare din decembrie.

Acuzații fără precedent în filiala USR PLUS... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2020, 17:10 (6991 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Ieri am primit vizita lui Dan Barna, președintele USR.

Comunicat de presă

Ieri am primit vizita lui Dan Barna, președintele USR.

Am hotărât să ne întâlnim în fața unuia dintre cele mai prestigioase instituții de învățământ din județ, anume Colegiul «Mihai Viteazul» și vis a vis de una din primele școli gimnaziale înființate în Slobozia, Școala numărul 3. Această locație a fost aleasă special de către membrii USR pentru că Educația este prioritatea noastră nr.1, în ceea ce privește redresarea județului și orașului, alături de alte proiecte ce vizează transformarea Ialomiței într-un hub agricol, modernizare zonelor rurale, construirea infrastructurii rutiere, colectarea și selectarea spre reciclare a gunoiului, transparența în administrație, investițiile în producția alimentară și redresarea turismului ialomițean-acestea... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2020, 15:50 (3136 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

#UnițipentruSlobozia

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

În urmă cu o lună, Alianța USR PLUS a decis re­tragerea candidatului comun, Ciprian Bocioagă, din cursa electorală pentru funcția de primar al Municipiului Slobozia. Decizia poate fi catalogată drept una «istorică», în condițiile în care fiecare dintre filialele locale ale partidelor implicate în Alegeri încearcă să-și maximizeze șansele electorale. Unul dintre artizanii acestei decizii, președintele PLUS Ialomița, Octavian Săvoiu, explică încă o dată rațiunile care au motivat decizia:
«Politica are 3 ingrediente principale care se regăsesc în orice decizie politică: interesul general, interesul de partid și interesul personal. Deciziile politice se iau amestecând aceste 3 ingrediente în diferite proporții...
Alegerea de a ne retrage candidatul pentru Primăria Slobozia și de a-l susține pe Dragoș Soare a încercat să maximizeze ingredientul interesului general al slobozenilor în defavoarea celui de partid și a celui personal.
Deoarece hotărârea a stârnit multe reacții și pentru că politica trebuie să fie despre asumare transparentă a deciziilor, vin cu câteva precizări:
1. DA, am fost un susținător puternic al acestei decizii;
2. NU au existat negocieri cu PNL. Singurele discuții le-am avut cu candidatul Dragoș Soare pe proiectul și viziunea lui;
3. DA, alegerea mea a stârnit și câteva reacții negative în interiorul USR PLUS. Nu am intrat în politică să îmi fac prieteni, ci să lupt pentru principii și dacă voi da dovada de onestitate și consecvență cred că și cei mai aprigi contestatari își vor schimba părerile;
4. Lupta USR PLUS pentru Slobozia abia a început, luptăm pentru Consiliul Local pentru care ne-am depus listele de consilieri.
Sacrificiul pe care îl face Alianța USR PLUS retragându-și candidatul pentru Primăria Slobozia este unul care denotă maturitatea noastră politică. Este o decizie cântărită cu atenție având doar interesul orașului nostru în vedere. Numai „UNIȚI PENTRU SLOBOZIA“ vom reuși să readucem Slobozia pe traseul meritat pentru dezvoltare!».

«Stradă cu stradă, schimbăm Slobozia!»
... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2020, 14:55 (3373 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Asistăm la jefuirea Ialomiței de 30 de ani cu aceiași politicieni ce își prezintă veșnicele promisiuni!»

Alexandru Horhocea, candidatul Alianței USR PLUS la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița

«Asistăm la jefuirea Ialomiței de 30 de ani cu aceiași politicieni ce își prezintă veșnicele promisiuni!»

Politica ar trebui facută de oameni competenți, pregătiți educațional și social pentru responsabilitatea pe care o au. Dar nu și politica românească! Ea este făcută de cine dă mai tare din coate, cine țipă mai tare și cine este mai alunecos. Uitându-ne în diferite zone ale politicii avem exemple de acțiuni contradictorii săvârșite  de oameni ce se presupune a fi factori de decizie pentru domeniul lor de activitate administrativă, oameni-reper, oameni care propagă idei ce influențeaza comunități întregi și chiar întreaga populație. Iar acest lucru subminator pentru români și România se perpetuează la fiecare patru ani. Am putea chiar spune ca acțiunile lor țin dezvoltarea noastră pe loc. ... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2020, 12:55 (3280 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Candidații USR PLUS la Consiliul Local Slobozia sunt determinați să schimbe modul în care se administrează Slobozia

Candidații USR PLUS la Consiliul Local Slobozia sunt determinați să schimbe modul în care se administrează Slobozia

Revoluția din 1989 a însemnat doar căderea regimului comunist nu și a gândirii comuniste.
Când s-a instaurat democrația și au fost organizate primele alegeri libere, fostul bloc comunist s-a organizat repede în mai multe partide politice.
Sub stindardul democrației, foștii comuniști și securiști au început să ne vândă țara în mod legal.
Regimul de conducere a fost schimbat, nu și politicienii, așa că o evoluție a țării noastre a fost, bineînțeles, imposibilă.
În funcție de interesele strict personale în majoritatea cazurilor, dar și ale partidului, politicienii s-au folosit de notorietatea și influența de care se bucurau pentru a migra de la un partid la altul și a-l ajuta... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 14:40 (7050 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Alexandru Horhocea, în cursa electorală pentru președinția Consiliului Județean Ialomița

Eveniment electoral al Alianței USR PLUS Ialomița

Alexandru Horhocea, în cursa electorală pentru președinția Consiliului Județean Ialomița

Joi, 27 augut a.c., reprezentanții Alianței USR PLUS din Ialomița au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au lansat oficial candidatura lui Alexandru Horhocea pentru președinția Consiliului Județean Ialomița. Alături de Alexandru Horhocea au fost și candidații la funcțiile de primar și consilier local pe care Alianța USR PLUS Ialomița i-a înscris în cursa electorală ce se va desfășura la data de 27 septembrie 2020.

Educația și Agricultura, domenii de interes În discursul pe care l-a avut în fața susținătorilor săi, Alexandru Horhocea a vorbit despre viziunea sa în ceea ce... [citește_tot_articolul]

27 August 2020, 15:35 (5320 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

USR PLUS Ialomița susține strângerea de semnături on-line

Organizația USR PLUS Ialomița trage un puternic semnal de alarmă în ideea în care România se pregătește de Alegerile Locale care vor alea loc duminică, 27 septembrie 2020. Conform Legii 115/2015, fiecare... [citește toată știrea]

10 Iulie 2020, 19:10 (3180 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

O magazie a luat foc la Valea Măcrișului

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 22,30, pompierii au acționat cu 2 autospeciale de stingere pentru lichidarea unui incendiu care se manifesta la o magazie de 70 mp. Incendiul a fost provocat de jarul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:20
(3806 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: Arestat pentru «tentativă de omor»

Vineri, 21 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 25 de ani, din comuna Amășești, pe numele căruia Tribunalul Ialomița a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:15
(4009 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 12 porci uciși

Vineri, 21 iunie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a fost sesizată de agenții Postului de Poliție Făcăeni despre prezența în localitate a unei autoutilitare care ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:10
(2742 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Duminică, 22 iunie a.c., din cauza alcoolemiei, un bărbat de 37 de ani, din Fetești, a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în impact cu gardul unui imobil. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:05
(2595 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 24-28 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:50
(5567 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajarea elevilor și studenților

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază, pentru fiecare elev sau student, de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:20
(4304 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Fetești și Slobozia

Joi, 20 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a petrecut pe raza localității Fetești, unde un bărbat ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:10
(3477 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, trei persoane rănite

Miercuri, 19 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 15,30, la Slobozia, și s-a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:15
(2988 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tentativă de furt calificat»

Miercuri, 19 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 47 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:10
(3061 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Americanii au intrat cu blindatele în culturile agricole

Zeci de hectare cultivate cu cereale în Balta Ialomiței au fost distruse de mașinile de luptă blindate ale soldaților americani. Incidentul s-a petrecut joi, 20 iunie 2019, în zona cuprinsă între localitățile ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2019, 23:07
(4776 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbați din Slobozia, cercetați pentru «șantaj»

Doi bărbați, de 27 și 46 de ani, din Slobozia, au fost identificați de polițiștii ialomițeni și arestați pentru infracțiuni de «șantaj». În fapt, în perioada februarie-martie 2019, cei în cauză au pretins ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 18:45
(4347 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia șantaj


IPJ Ialomița: Campania «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!»

Miercuri, 19 iunie a.c., Poliția Română în parteneriat cu EUCPN-Rețeaua Europeană de Prevenire a Criminalității a desfășurat, în cadrul campaniei «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!», evenimentul ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 18:40
(5194 vizualizări - 0 comentarii)


Festivitatea de premiere a elevilor olimpici și Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Vineri, 14 iunie 2019, la Parohia «Sfântul Dumitru» din Slobozia, în prezența preoților parohiilor din municipiu în frunte cu părintele inspector de religie Dragoș Stanciu, părintele protopop Ionuț Butu ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 20:15
(5775 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de siguranță pentru Examenele Naționale 2019

Marți, 18 iunie 2019, la nivel național, a început prima probă a Evaluării Naționale 2019, iar polițiștii ialomițeni acționează, până pe data de 29 iunie, pentru ca examenul,  susținut de absolvenții ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 20:05
(3831 vizualizări - 0 comentarii)


Trei slobozeni, reținuți pentru «tâlhărie»

Polițiștii ialomițeni au depistat 3 bărbați, cu vârste cuprinse între 24 și 33 de ani, după ce, la data de 10 iunie a.c., ar fi tâlhărit două persoane, pe raza municipiului Slobozia. Doi dintre aceștia ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 19:35
(4100 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Marți, 18 iunie 2019, elevii de clasa a VIII-a  susțin prima probă a Evaluării Naționale la disciplina Limba și Literatura Română. Datale Inspectoratului Școlar Județean arată că la acest examen s ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 12:50
(3123 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Intervenție a pompierilor din Urziceni în zona localității Manasia. Militarii ISU au acordat primul ajutor în cazul unui accident rutier. Două autovehicule s-au ciocnit frontal, iar în urma impactului cinci ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2019, 23:25
(3799 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2019

Reamintim absolvenților instituțiilor de învățământ, faptul că, în termen de 60 de zile de la absolvire, sunt așteptați să se înregistreze în evidențele AJOFM Ialomița pentru a beneficia de servicii personalizate ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:30
(3578 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist autoaccidentat în apropiere de Urziceni

Marți, 11 iunie a.c., pe DN2, în apropiere de Urziceni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 25 de ani, conducea o motocicletă, nu a adaptat viteza ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:25
(5099 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Depistat în trafic cu parfumuri contrafăcute

Marți, 11 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza comunei Ion Roată, în habitaclul unui autoturism condus de un bărbat de 43 de ani, parfumuri susceptibile de a fi contrafăcute. Astfel, parfumurile ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:20
(3947 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității un bărbat, de 48 de ani, care avea asupra sa o unealtă de pescuit tip monofilament cu o lungime de 60 metri. Unealta a fost confiscată de polițiști, ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:15
(3637 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Rusaliilor, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare a proceselor de alimentare ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:10
(4727 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: RAJA Constanța


Slobozia: Expoziție aniversară a sculptorului Mihai Marcu

Joi, 30 iunie 2019, începând cu orele 15,30, la Galeriile de Artă «Arcadia» din incinta Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc vernisajul expoziției «Sculptură-Mihai Marcu-80». Lucrări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2019, 19:25
(3025 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-a înecat în Dunăre

Fetești: S-a înecat în Dunăre

Miercuri, 6 iunie a.c., în jurul orelor 19,30, un tânăr de 18 ani a dispărut în apa învolburată a Dunării în zona municipiului Fetești. Acesta a fost luat de curenți și nu a mai putut înota spre mal. Fratele ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:25
(4175 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dunăre înecat


Slobozia: Doi tineri, coborâți de pompieri de pe acoperișul unei clădiri

Vineri, 7 iunie a.c., în jurul orei 4,30, pompierii Detașamentului Slobozia s-au deplasat cu autoscara mecanică pentru a interveni la coborârea a două persoane, în vârstă de 23 ani, de pe acoperișul unei ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:20
(5181 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 10-14 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E -Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:15
(6388 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Ultima zi a campaniei «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Vineri, 7 iunie a.c., a fost ultima zi a campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității», zi dedicată siguranței rutiere. Polițiștii ialomițeni de la Rutieră au fost prezenți în școlile din județ unde au ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:10
(3980 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Probleme cu apa potabilă

Ploile din ultimele zile au afectat calitatea apei din localitatea Săveni. Analizele de laborator ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița au arătat faptul că mai multe probe conțineau depășiri ale parametrilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 19:20
(3468 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Amara, arestați pentru «viol»

Miercuri, 5 iunie a.c., pe raza localității Amara, polițiștii de Investigații Criminale au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei privative de libertate de 6 și 7 ani, pentru doi bărbați de ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 19:15
(4864 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara viol arestare


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității», în școli

Miercuri, 5 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat campania «Săptămâna Prevenirii Criminalității», cu informații privind delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 19:10
(5197 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...