Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Obsesia pentru scaune a primarului Vasile

Obsesia pentru scaune a primarului Vasile

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi e la primul mandat. Un primar cu potențial, spun cei care i-au acordat șansa de a demonstra că și tinerii pot face administrație după ce se joacă de-a politica și câștigă Alegerile. În anul din urmă însă, despre primarul Vasile Popa s-au auzit puține. Că a fost la un pas să rateze finanțarea unui proiect european început în mandatul precedent, că și-a angajat prietenii în Primărie... Nimic spectaculos, care va să zică, că doar de-aia s-a inventat administrația, ca să greșim pe bani publici. Recent însă, am înțeles de ce tinerețea primarului Vasile nu dă randament admi­nistrativ. Conform datelor publice, în 5 noiembrie 2020, primarul Vasile a comandat achiziționarea... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2021, 14:40 (6136 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

USR-PLUS se pregătește de următoarele Alegeri

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

Filiala USR-PLUS Ialomița a or­ganizat sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, o dezbatere regională la care au participat delegați din regiunea de Sud-Est a României. În fața delegaților s-au prezentat cele 3 echipe care candidează pentru Biroul Permanent Național al USR-PLUS. Candidații prezenți au expus viziunea politică proprie asupra viitorului USR-PLUS și au susținut ideea pregătirii active pentru Alegerile din anul 2024.

Polul politic USR-PLUS de la Amara Sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, s-a desfășurat un eveniment regional de prezentare a celor 3 echipe de candidați pentru... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 15:05 (4424 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Claudiu Soare, un președinte de filială politică rurală

Politica de după Alegerile USR PLUS

Claudiu Soare, un președinte de filială politică rurală

Politica județeană din Ialomița își caută lideri. Localitățile din mediul rural și i-au găsit deja. Claudiu Soare este președinte al filialei USR PLUS Munteni Buzău. Are 36 de ani și visează ca în 2024 să candideze pentru funcția de primar în localitate. A intrat în politică acum 8 luni și a ales USR PLUS. «Nu e nevoie de un motiv anume ca să faci politică. E de ajuns să te uiți în jurul tău un sfert de oră ca să te hotărăști...» susține Claudiu Soare.

Din pasiune pentru politică Noii lideri politici județeni nu atrag atenția opiniei publice din Ialomița. Paradoxal însă, în mediul rural... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2021, 16:20 (9201 vizualizări - 10 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mihai Tănăsescu, prefectul USR pe Facebook. Ialomița mai așteaptă!

Mihai Tănăsescu, prefectul USR pe Facebook. Ialomița mai așteaptă!

Înainte să ajungă prefect de Ialomița, servilul domn Tănăsescu, a ajuns prefect USR. El a fost confirmat în Biroul Național al USR și validat încă o dată pe paginile de Facebook ale membrilor si simpatizanților USR. Până aici nimic senzațional, pentru că domnul Tănăsescu a mai fost validat o dată pe Facebook, pe vremea când se chinuia să îi pună piedică pupilei lui Cioloș, Mihaela Stan, și ea nominalizată la funcție. Ceea ce e senzațional de astă dată e că domnul Tănăsescu a ieșit din hruba lui de activist politic incognito al organizației și dă lecții de bună carieră politică poporului. Iată o mostră, postată pe pagina de Facebook a Organizației USR Ialomița: «M-am implicat în viața politică încă din 2017, când, intrând cu pași timizi, am fost președinte de filiala locală, vicepreședinte și mai apoi președinte interimar al filialei Județene USR Ialomița. În tot acest timp m-am ocupat activ, alături de echipa pe care am format-o, de extinderea filialei județene, ajungând în 2 ani de zile la peste 600 de membri și 25 de filiale locale. Abilitățile manageriale sunt foarte necesare oricărei persoane ce va ocupa postul de prefect, astfel că experiența îndelungată ca antreprenor îmi va fi de folos pentru eficientizarea activității Instituției Prefectului. Dacă succesul în privat este cuantificat prin profit, la stat, succesul este măsurat prin performanță. Tocmai de aceea pot să vă spun că am găsit deja echipa ce va face parte din Cancelaria Prefectului, o echipă performantă, cu experiență, căci orice prefect este atât de bun pe cât este echipa lui. Ne bucurăm că într-un județ ca Ialomița, unde PNL și PSD sunt majoritari în Consiliile Locale cât și în Consiliul Județean, echipa de negociere a reușit să obțină funcția de prefect, o funcție ce nu va acționa doar ca un arbitru în relațiile dintre PNL și PSD, ci va implementa programul de guvernare al Coaliției!»... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2021, 18:05 (12167 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Viitorul prefect de Ialomița?

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Gata, s-a decis. USR și-a adjudecat funcția de prefect al județului Ialomița. Babagianu își ia adio de la sporul de 30% pentru combaterea COVID-19 din spatele biroului, prefectul Tonița Manea se întoarce la prima dragoste, Casa de Pensii, iar subprefectul Barbu rămâne la birou, că cineva trebuie să dea viză de legalitate pe actele emise de instituție. Dar cine va fi prefectul? Aceasta-i întrebarea!

Un județ pe care nu-l vrea nimeni Funcția de prefect în Ialomița rămâne una de palmares. Cui îi pasă de un județ care abia are 120000 de votanți din care vin la vot nici jumătate? În aceste... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 20:05 (21840 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

„Stomacul politic“ dobândit după prima cura electorală în Ialomița

Mihaela Stan, candidatul USR PLUS Ialomița pentru Camera Deputaților

„Stomacul politic“ dobândit după prima cura electorală în Ialomița

Sunt nouă în politică, alături de mulți colegi din USR PLUS remarcând că am tendințe de ONG-istă răzleață și profă exigentă care n-a coborât încă de la catedra ei universitară din Londra. Accept observațiile tuturor și, în secret, mă bucur de această confirmare parțială că 6 luni de politică nu m-au schimbat prea mult. Profit, totuși, de acest ultim articol rezervat mie in paginile politice ale finalului de an electoral, ca să ofer o concluzie din perspectiva unui începător în ale politicii.

Prin august 2020, în primul articol în care apăream ca „figură politică“ pe scena Localelor din comuna mea, eram citată astfel: «Nu sunt investitor în pământuri și afaceri, dar sunt investitor în oameni și Educație, iar asta poate face o mare diferență pentru un sat sărac în resurse!»... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2020, 10:15 (5157 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Prețuiesc demnitatea ialomițenilor care își trudesc pământul!»

Mihaela Stan, candidatul USR PLUS Ialomița pentru Camera Deputaților

«Prețuiesc demnitatea ialomițenilor care își trudesc pământul!»

O imagine din 2002 cu bunica mea, în mijlocul unui mozaic de culturi ce împânzea fundalul pozei, rezonează cu misiunea mea pentru ialomi­țenii ce își trudesc cu demnitate glia. Am făcut această fotografie înainte să plec la studii în State, vrând să iau cu mine amintirea bunicii și a câmpurilor de-acasă. Când m-am întors nu am mai găsit-o în putere, iar câmpu­rile din Sudul României își pierduseră mozaicul.
Câmpurile noastre arată altfel acum, poate cu o producție mai bună la hectar datorită mecanizării și grupării parcelelor de către fermieri mai mari. Dar, cumva, dispariția mozaicului o resimt ca o pierdere. S-a pierdut relația țăranului român cu felia lui de pământ și astfel s-a pierdut... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2020, 16:05 (5711 vizualizări - 3 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

«Sunt un dascăl în slujba Ialomiței!»

Mihaela Stan, candidatul USR PLUS Ialomița pentru Camera Deputaților

«Sunt un dascăl în slujba Ialomiței!»

Lupt pentru elevii, părinții și profesorii din Ialomița! Puteam să mă opresc la victo­riile mele cu abandonul școlar, dar județul freamătă, chemându-mă la luptă pentru bătălii și mai mari.
Ialomița m-a ales în 2013, când copiii ei mi-au ieșit în cale. «Urăsc școala», scria pe pagina de Facebook a elevei de peste drum de gazda mea, în Valea Ciorii. Și asta m-a determinat să încep lupta mea pentru șco­lile din mediul rural. A urî școala este simptomul unei stări cronice în care se zbat elevul, părintele, dascălul și angajatorul român. Ca să combat cauzele fenome­nului, am 4 căi de atac ca de­putat:

1. Școala după școală... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2020, 11:20 (5300 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Despre prăjituri rămase în gât și drumuri județene

Mihaela Stan, candidat USR PLUS Ialomița pentru Camera Deputaților

Despre prăjituri rămase în gât și drumuri județene

Un domn m-a invitat la o prăjitură în Țăndărei chiar în prima zi în care am pus piciorul în acest județ, în 2013. Din păcate nu prăjitura, ci drumul sfârtecat până la Țăndărei și înapoi, în satul lui, a fost cel care mi-a marcat nu doar prima vizită, ci și restul experiențelor mele pe drumurile ialomi­țene. Și despre drumuri vreau să vă vorbesc, la început de carieră politică în Ialomița. Iar la sfârșit vă povestesc și despre prăjitură.
Tot sfârtecat a fost până anul acesta și drumul Valea Ciorii-Scânteia: un obstacol de 9 km în calea dorinței tinerilor din aceste două loca­lități de a se vedea la activitățile extrașcolare și amicaluri anuale de fotbal feminin și masculin. Deznădejdea lor... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2020, 10:35 (8080 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Lideri USR, acuzați că vor să «confiște» filiala

Cutremur în USR PLUS Ialomița

Lideri USR, acuzați că vor să «confiște» filiala

Miza desemnării candidaților pentru Alegerile Parlamentare acutizează divergențele din cadrul USR PLUS Ialomița. Aflați în plin proces de absorbție, liderii PLUS locali reclamă atitudinea conflictuală a lui Alexandru Horhocea, candidatul USR PLUS pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, precum și abuzurile lui Mihai Tănăsescu, acuzat că a exclus fără motiv ju­mătate din Organi­zația USR Ialomița în urmă cu 2 ani. În replică, cei doi susțin că membrii PLUS Ialomița au o atitudine «denigratoare» și vor să anuleze șansa politică a filialei la Alegerile Parlamentare din decembrie.

Acuzații fără precedent în filiala USR PLUS... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2020, 17:10 (6992 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Ieri am primit vizita lui Dan Barna, președintele USR.

Comunicat de presă

Ieri am primit vizita lui Dan Barna, președintele USR.

Am hotărât să ne întâlnim în fața unuia dintre cele mai prestigioase instituții de învățământ din județ, anume Colegiul «Mihai Viteazul» și vis a vis de una din primele școli gimnaziale înființate în Slobozia, Școala numărul 3. Această locație a fost aleasă special de către membrii USR pentru că Educația este prioritatea noastră nr.1, în ceea ce privește redresarea județului și orașului, alături de alte proiecte ce vizează transformarea Ialomiței într-un hub agricol, modernizare zonelor rurale, construirea infrastructurii rutiere, colectarea și selectarea spre reciclare a gunoiului, transparența în administrație, investițiile în producția alimentară și redresarea turismului ialomițean-acestea... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2020, 15:50 (3136 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

#UnițipentruSlobozia

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

În urmă cu o lună, Alianța USR PLUS a decis re­tragerea candidatului comun, Ciprian Bocioagă, din cursa electorală pentru funcția de primar al Municipiului Slobozia. Decizia poate fi catalogată drept una «istorică», în condițiile în care fiecare dintre filialele locale ale partidelor implicate în Alegeri încearcă să-și maximizeze șansele electorale. Unul dintre artizanii acestei decizii, președintele PLUS Ialomița, Octavian Săvoiu, explică încă o dată rațiunile care au motivat decizia:
«Politica are 3 ingrediente principale care se regăsesc în orice decizie politică: interesul general, interesul de partid și interesul personal. Deciziile politice se iau amestecând aceste 3 ingrediente în diferite proporții...
Alegerea de a ne retrage candidatul pentru Primăria Slobozia și de a-l susține pe Dragoș Soare a încercat să maximizeze ingredientul interesului general al slobozenilor în defavoarea celui de partid și a celui personal.
Deoarece hotărârea a stârnit multe reacții și pentru că politica trebuie să fie despre asumare transparentă a deciziilor, vin cu câteva precizări:
1. DA, am fost un susținător puternic al acestei decizii;
2. NU au existat negocieri cu PNL. Singurele discuții le-am avut cu candidatul Dragoș Soare pe proiectul și viziunea lui;
3. DA, alegerea mea a stârnit și câteva reacții negative în interiorul USR PLUS. Nu am intrat în politică să îmi fac prieteni, ci să lupt pentru principii și dacă voi da dovada de onestitate și consecvență cred că și cei mai aprigi contestatari își vor schimba părerile;
4. Lupta USR PLUS pentru Slobozia abia a început, luptăm pentru Consiliul Local pentru care ne-am depus listele de consilieri.
Sacrificiul pe care îl face Alianța USR PLUS retragându-și candidatul pentru Primăria Slobozia este unul care denotă maturitatea noastră politică. Este o decizie cântărită cu atenție având doar interesul orașului nostru în vedere. Numai „UNIȚI PENTRU SLOBOZIA“ vom reuși să readucem Slobozia pe traseul meritat pentru dezvoltare!».

«Stradă cu stradă, schimbăm Slobozia!»
... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2020, 14:55 (3375 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Asistăm la jefuirea Ialomiței de 30 de ani cu aceiași politicieni ce își prezintă veșnicele promisiuni!»

Alexandru Horhocea, candidatul Alianței USR PLUS la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița

«Asistăm la jefuirea Ialomiței de 30 de ani cu aceiași politicieni ce își prezintă veșnicele promisiuni!»

Politica ar trebui facută de oameni competenți, pregătiți educațional și social pentru responsabilitatea pe care o au. Dar nu și politica românească! Ea este făcută de cine dă mai tare din coate, cine țipă mai tare și cine este mai alunecos. Uitându-ne în diferite zone ale politicii avem exemple de acțiuni contradictorii săvârșite  de oameni ce se presupune a fi factori de decizie pentru domeniul lor de activitate administrativă, oameni-reper, oameni care propagă idei ce influențeaza comunități întregi și chiar întreaga populație. Iar acest lucru subminator pentru români și România se perpetuează la fiecare patru ani. Am putea chiar spune ca acțiunile lor țin dezvoltarea noastră pe loc. ... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2020, 12:55 (3281 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Candidații USR PLUS la Consiliul Local Slobozia sunt determinați să schimbe modul în care se administrează Slobozia

Candidații USR PLUS la Consiliul Local Slobozia sunt determinați să schimbe modul în care se administrează Slobozia

Revoluția din 1989 a însemnat doar căderea regimului comunist nu și a gândirii comuniste.
Când s-a instaurat democrația și au fost organizate primele alegeri libere, fostul bloc comunist s-a organizat repede în mai multe partide politice.
Sub stindardul democrației, foștii comuniști și securiști au început să ne vândă țara în mod legal.
Regimul de conducere a fost schimbat, nu și politicienii, așa că o evoluție a țării noastre a fost, bineînțeles, imposibilă.
În funcție de interesele strict personale în majoritatea cazurilor, dar și ale partidului, politicienii s-au folosit de notorietatea și influența de care se bucurau pentru a migra de la un partid la altul și a-l ajuta... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 14:40 (7052 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Alexandru Horhocea, în cursa electorală pentru președinția Consiliului Județean Ialomița

Eveniment electoral al Alianței USR PLUS Ialomița

Alexandru Horhocea, în cursa electorală pentru președinția Consiliului Județean Ialomița

Joi, 27 augut a.c., reprezentanții Alianței USR PLUS din Ialomița au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au lansat oficial candidatura lui Alexandru Horhocea pentru președinția Consiliului Județean Ialomița. Alături de Alexandru Horhocea au fost și candidații la funcțiile de primar și consilier local pe care Alianța USR PLUS Ialomița i-a înscris în cursa electorală ce se va desfășura la data de 27 septembrie 2020.

Educația și Agricultura, domenii de interes În discursul pe care l-a avut în fața susținătorilor săi, Alexandru Horhocea a vorbit despre viziunea sa în ceea ce... [citește_tot_articolul]

27 August 2020, 15:35 (5323 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

USR PLUS Ialomița susține strângerea de semnături on-line

Organizația USR PLUS Ialomița trage un puternic semnal de alarmă în ideea în care România se pregătește de Alegerile Locale care vor alea loc duminică, 27 septembrie 2020. Conform Legii 115/2015, fiecare... [citește toată știrea]

10 Iulie 2020, 19:10 (3180 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Accident rutier din cauza condițiilor meteo

Vremea dă bătăi de cap autorităților din Ialomița. În această dimineață, pe șoseaua care leagă orașele Țăndărei și Hârșova, a fost produs un accident rutier, din cauza unui copac smuls de vânt și dărâmat ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 10:30
(4484 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Adâncata și Cocora

Incendii la Adâncata și Cocora

A fost suficientă amplasarea necorespunzătoare a unor materiale combustibile față de o sobă cu acumulare de căldură și casa unui cetățean din comuna Adâncata a fost cuprinsă de flăcări. Acestea s-au extins ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 13:40
(6041 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6476 de șomeri, din care 1344 șomeri indemnizați, respectiv 5132 șomeri ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 11:35
(6456 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție «Portret Eminescu»

Peste 90 de portrete ale poetului Mihai Eminescu , realizate de artiști ilustratori din 92 de țări, sunt expuse in holul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» cu ocazia «Zilei Culturii Naționale». Lucrările ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2018, 12:40
(6244 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 110000 de lei, 24 permise reținute

În ultimele 48 de ore polițiștii ialomițeni au acționat, pe raza județului, pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 15 acțiuni și s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2018, 20:30
(7237 vizualizări - 0 comentarii)


Încadrări din sursă externă la IPJ Ialomița

S-a dat startul reîncadrărilor de personal și angajărilor din sursă externă, în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române. Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 19:05
(7937 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Lucrări de întreținere la rețeaua de energie electrică și de distribuție a gazelor naturale

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 18:10
(9354 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două victime

Pe raza județului Ialomița s-au produs în cursul zilei de joi, 11 ianuarie 2018, două accidente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în jurul orei 20,00, când ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 16:10
(4842 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se opresc gazele!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 20:05
(5299 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Depunere de cereri pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 31 ianuarie 2018 inclusiv, se depun Cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:50
(6394 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Coșereni

Miercuri, 10 ianuarie 2018, în apropiere de localitatea Coșereni s-a produs un accident de circulație în urma căruia o persoană a fost rănită. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:45
(6695 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: 150 locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin Serviciul de Ocupare EURES oferă 150 locuri de muncă vacante pentru muncă sezonieră, la recoltat și ambalat fructe, în regiunea Lleida-Spania ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:05
(5508 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 200 de polițiști au acționat, în perioada 10/11 ianuarie, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 18:20
(4433 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune integrată a polițiștilor ialomițeni

Polițiștii acționează permanent pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice. Pentru siguranța cetățenilor, peste 100 de polițiști au acționat ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2018, 17:15
(4718 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-au reluat plățile pentru subvenții

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de luni, 8 ianuarie 2018, s-a reluat plata regulară aferentă Campaniei 2017, fiind autorizați la plată 16148 fermieri, cu suma totală ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2018, 16:10
(6633 vizualizări - 0 comentarii)


A fost devansat calendarul de admitere la școlile de Poliție

În luna ianuarie 2018, se desfășoară concursul de admitere la școlile de Poliție Câmpina și Cluj-Napoca. Calendarul de admitere a fost devansat. Astfel, activitățile încep pe 10 ianuarie a.c. și durează ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2018, 14:20
(7999 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente într-o singură zi!

Vineri, 5 ianuarie 2018, pe raza județului Ialomița s-au produs 4 accidente de circulație, în urma cărora șase persoane au fost rănite ușor. Victimele, cu vârste cuprinse între 20 și 86 de ani, au fost ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2018, 13:45
(5786 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Polițiștii acționează permanent pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice. Pentru siguranța cetățenilor, peste 90 de polițiști au acționat, ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 16:05
(4709 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Analize detaliate pentru depistarea pesticidelor din alimente

În ultimele 3 luni ale anului 2017, laboratorul DSVSA Ialomița a efectuat analize privind determinarea de pesticide din produse de origine nonanimală (fructe și legume cu conținut ridicat de apă, citrice ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 12:20
(8517 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Bilanțul minivacanței de Revelion

În perioada 30 decembrie 2017-2 ianuarie 2018, aproape 250 de polițiști au acționat zilnic, pe raza județului Ialomița, pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. Structurile de Poliție ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 11:10
(6712 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru 24 de ore, după ce a tras cu arma în incinta Restaurantului «Central»

Focuri de armă în incinta Restaurantului «Central» din Slobozia. Un tânăr de 29 de ani a fost rănit cu un cuțit de un tânăr de 30 de ani, membru al unui clan de țigani din Țăndărei. După ce și-a înjunghiat ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2018, 21:18
(9268 vizualizări - 10 comentarii)


Patru subofițeri, repartizați la ISU Ialomița

Patru subofițeri, repartizați la ISU Ialomița

Școala de Subofițeri Pompieri și Protecție Civilă Boldești a încheiat stagiul de pregătire a promoției 2017 și a trimis în țară forțe proaspete de muncă pentru inspectoratele județene pentru situatii de ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 14:05
(5868 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: A intrat cu camionul în gard

Polițiștii Secției Rurale Grivița s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că pe raza comunei Cocora s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 11:25
(6324 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora accident


Articole pirotehnice, confiscate de polițiștii ialomițeni

Poliția Română desfășoară acțiunea națională «Foc de Artificii», pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice desfășurate de persoanele fizice și juridice. Polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 11:10
(4773 vizualizări - 0 comentarii)


16 agenți de Poliție, detașați la IPJ Ialomița

Miercuri, 27 decembrie a.c., 16 agenți de Poliție, proaspăt absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina, și-au început activitatea în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:45
(4611 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Jumătate de tonă de motorină, confiscată de polițiști

Peste 500 de litri de produs susceptibil a fi motorină a fost confiscat de polițiștii ialomițeni, în urma unui control efectuat în trafic. Astfel, luni, 25 decembrie 2017, în jurul orei 3,00, efective din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:20
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune integrată de Crăciun

Prima și a doua zi de Crăciun, 25/26 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizări prin 112, constatând 42 de infracțiuni și aplicând aproape ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:05
(3902 vizualizări - 0 comentarii)


Malu Roșu: Dispărut fără urmă în apele unui lac

Pompierii din Ialomița caută de 3 zile trupul unuia dintre pazinicii lacului Ratca, din zona localității Malu Roșu. În prima zi de Crăciun, împreună cu un coleg de serviciu, acesta a căzut dintr-o barcă ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 13:01
(5808 vizualizări - 3 comentarii)


APIA: Aerofotografierea 2017, în termen

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură aduce la cunoștința publicului larg că, prin colaborarea dintre Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale și Ministerul Apărării Naționale, destinată ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 10:55
(5121 vizualizări - 0 comentarii)


Trei răniți într-un accident rutier petrecut între Iazu și Slobozia Nouă

Trei persoane, victime ale unui accident rutier, au primit îngrijiri medicale din partea pompierilor din Slobozia, dar și a medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. În eveniment au fost implicați ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 22:25
(8258 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...