Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Obsesia pentru scaune a primarului Vasile

Obsesia pentru scaune a primarului Vasile

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi e la primul mandat. Un primar cu potențial, spun cei care i-au acordat șansa de a demonstra că și tinerii pot face administrație după ce se joacă de-a politica și câștigă Alegerile. În anul din urmă însă, despre primarul Vasile Popa s-au auzit puține. Că a fost la un pas să rateze finanțarea unui proiect european început în mandatul precedent, că și-a angajat prietenii în Primărie... Nimic spectaculos, care va să zică, că doar de-aia s-a inventat administrația, ca să greșim pe bani publici. Recent însă, am înțeles de ce tinerețea primarului Vasile nu dă randament admi­nistrativ. Conform datelor publice, în 5 noiembrie 2020, primarul Vasile a comandat achiziționarea... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2021, 14:40 (6136 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

USR-PLUS se pregătește de următoarele Alegeri

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

Filiala USR-PLUS Ialomița a or­ganizat sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, o dezbatere regională la care au participat delegați din regiunea de Sud-Est a României. În fața delegaților s-au prezentat cele 3 echipe care candidează pentru Biroul Permanent Național al USR-PLUS. Candidații prezenți au expus viziunea politică proprie asupra viitorului USR-PLUS și au susținut ideea pregătirii active pentru Alegerile din anul 2024.

Polul politic USR-PLUS de la Amara Sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, s-a desfășurat un eveniment regional de prezentare a celor 3 echipe de candidați pentru... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 15:05 (4424 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Claudiu Soare, un președinte de filială politică rurală

Politica de după Alegerile USR PLUS

Claudiu Soare, un președinte de filială politică rurală

Politica județeană din Ialomița își caută lideri. Localitățile din mediul rural și i-au găsit deja. Claudiu Soare este președinte al filialei USR PLUS Munteni Buzău. Are 36 de ani și visează ca în 2024 să candideze pentru funcția de primar în localitate. A intrat în politică acum 8 luni și a ales USR PLUS. «Nu e nevoie de un motiv anume ca să faci politică. E de ajuns să te uiți în jurul tău un sfert de oră ca să te hotărăști...» susține Claudiu Soare.

Din pasiune pentru politică Noii lideri politici județeni nu atrag atenția opiniei publice din Ialomița. Paradoxal însă, în mediul rural... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2021, 16:20 (9201 vizualizări - 10 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mihai Tănăsescu, prefectul USR pe Facebook. Ialomița mai așteaptă!

Mihai Tănăsescu, prefectul USR pe Facebook. Ialomița mai așteaptă!

Înainte să ajungă prefect de Ialomița, servilul domn Tănăsescu, a ajuns prefect USR. El a fost confirmat în Biroul Național al USR și validat încă o dată pe paginile de Facebook ale membrilor si simpatizanților USR. Până aici nimic senzațional, pentru că domnul Tănăsescu a mai fost validat o dată pe Facebook, pe vremea când se chinuia să îi pună piedică pupilei lui Cioloș, Mihaela Stan, și ea nominalizată la funcție. Ceea ce e senzațional de astă dată e că domnul Tănăsescu a ieșit din hruba lui de activist politic incognito al organizației și dă lecții de bună carieră politică poporului. Iată o mostră, postată pe pagina de Facebook a Organizației USR Ialomița: «M-am implicat în viața politică încă din 2017, când, intrând cu pași timizi, am fost președinte de filiala locală, vicepreședinte și mai apoi președinte interimar al filialei Județene USR Ialomița. În tot acest timp m-am ocupat activ, alături de echipa pe care am format-o, de extinderea filialei județene, ajungând în 2 ani de zile la peste 600 de membri și 25 de filiale locale. Abilitățile manageriale sunt foarte necesare oricărei persoane ce va ocupa postul de prefect, astfel că experiența îndelungată ca antreprenor îmi va fi de folos pentru eficientizarea activității Instituției Prefectului. Dacă succesul în privat este cuantificat prin profit, la stat, succesul este măsurat prin performanță. Tocmai de aceea pot să vă spun că am găsit deja echipa ce va face parte din Cancelaria Prefectului, o echipă performantă, cu experiență, căci orice prefect este atât de bun pe cât este echipa lui. Ne bucurăm că într-un județ ca Ialomița, unde PNL și PSD sunt majoritari în Consiliile Locale cât și în Consiliul Județean, echipa de negociere a reușit să obțină funcția de prefect, o funcție ce nu va acționa doar ca un arbitru în relațiile dintre PNL și PSD, ci va implementa programul de guvernare al Coaliției!»... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2021, 18:05 (12166 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Viitorul prefect de Ialomița?

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Gata, s-a decis. USR și-a adjudecat funcția de prefect al județului Ialomița. Babagianu își ia adio de la sporul de 30% pentru combaterea COVID-19 din spatele biroului, prefectul Tonița Manea se întoarce la prima dragoste, Casa de Pensii, iar subprefectul Barbu rămâne la birou, că cineva trebuie să dea viză de legalitate pe actele emise de instituție. Dar cine va fi prefectul? Aceasta-i întrebarea!

Un județ pe care nu-l vrea nimeni Funcția de prefect în Ialomița rămâne una de palmares. Cui îi pasă de un județ care abia are 120000 de votanți din care vin la vot nici jumătate? În aceste... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 20:05 (21839 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

„Stomacul politic“ dobândit după prima cura electorală în Ialomița

Mihaela Stan, candidatul USR PLUS Ialomița pentru Camera Deputaților

„Stomacul politic“ dobândit după prima cura electorală în Ialomița

Sunt nouă în politică, alături de mulți colegi din USR PLUS remarcând că am tendințe de ONG-istă răzleață și profă exigentă care n-a coborât încă de la catedra ei universitară din Londra. Accept observațiile tuturor și, în secret, mă bucur de această confirmare parțială că 6 luni de politică nu m-au schimbat prea mult. Profit, totuși, de acest ultim articol rezervat mie in paginile politice ale finalului de an electoral, ca să ofer o concluzie din perspectiva unui începător în ale politicii.

Prin august 2020, în primul articol în care apăream ca „figură politică“ pe scena Localelor din comuna mea, eram citată astfel: «Nu sunt investitor în pământuri și afaceri, dar sunt investitor în oameni și Educație, iar asta poate face o mare diferență pentru un sat sărac în resurse!»... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2020, 10:15 (5157 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Prețuiesc demnitatea ialomițenilor care își trudesc pământul!»

Mihaela Stan, candidatul USR PLUS Ialomița pentru Camera Deputaților

«Prețuiesc demnitatea ialomițenilor care își trudesc pământul!»

O imagine din 2002 cu bunica mea, în mijlocul unui mozaic de culturi ce împânzea fundalul pozei, rezonează cu misiunea mea pentru ialomi­țenii ce își trudesc cu demnitate glia. Am făcut această fotografie înainte să plec la studii în State, vrând să iau cu mine amintirea bunicii și a câmpurilor de-acasă. Când m-am întors nu am mai găsit-o în putere, iar câmpu­rile din Sudul României își pierduseră mozaicul.
Câmpurile noastre arată altfel acum, poate cu o producție mai bună la hectar datorită mecanizării și grupării parcelelor de către fermieri mai mari. Dar, cumva, dispariția mozaicului o resimt ca o pierdere. S-a pierdut relația țăranului român cu felia lui de pământ și astfel s-a pierdut... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2020, 16:05 (5711 vizualizări - 3 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

«Sunt un dascăl în slujba Ialomiței!»

Mihaela Stan, candidatul USR PLUS Ialomița pentru Camera Deputaților

«Sunt un dascăl în slujba Ialomiței!»

Lupt pentru elevii, părinții și profesorii din Ialomița! Puteam să mă opresc la victo­riile mele cu abandonul școlar, dar județul freamătă, chemându-mă la luptă pentru bătălii și mai mari.
Ialomița m-a ales în 2013, când copiii ei mi-au ieșit în cale. «Urăsc școala», scria pe pagina de Facebook a elevei de peste drum de gazda mea, în Valea Ciorii. Și asta m-a determinat să încep lupta mea pentru șco­lile din mediul rural. A urî școala este simptomul unei stări cronice în care se zbat elevul, părintele, dascălul și angajatorul român. Ca să combat cauzele fenome­nului, am 4 căi de atac ca de­putat:

1. Școala după școală... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2020, 11:20 (5300 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Despre prăjituri rămase în gât și drumuri județene

Mihaela Stan, candidat USR PLUS Ialomița pentru Camera Deputaților

Despre prăjituri rămase în gât și drumuri județene

Un domn m-a invitat la o prăjitură în Țăndărei chiar în prima zi în care am pus piciorul în acest județ, în 2013. Din păcate nu prăjitura, ci drumul sfârtecat până la Țăndărei și înapoi, în satul lui, a fost cel care mi-a marcat nu doar prima vizită, ci și restul experiențelor mele pe drumurile ialomi­țene. Și despre drumuri vreau să vă vorbesc, la început de carieră politică în Ialomița. Iar la sfârșit vă povestesc și despre prăjitură.
Tot sfârtecat a fost până anul acesta și drumul Valea Ciorii-Scânteia: un obstacol de 9 km în calea dorinței tinerilor din aceste două loca­lități de a se vedea la activitățile extrașcolare și amicaluri anuale de fotbal feminin și masculin. Deznădejdea lor... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2020, 10:35 (8080 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Lideri USR, acuzați că vor să «confiște» filiala

Cutremur în USR PLUS Ialomița

Lideri USR, acuzați că vor să «confiște» filiala

Miza desemnării candidaților pentru Alegerile Parlamentare acutizează divergențele din cadrul USR PLUS Ialomița. Aflați în plin proces de absorbție, liderii PLUS locali reclamă atitudinea conflictuală a lui Alexandru Horhocea, candidatul USR PLUS pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, precum și abuzurile lui Mihai Tănăsescu, acuzat că a exclus fără motiv ju­mătate din Organi­zația USR Ialomița în urmă cu 2 ani. În replică, cei doi susțin că membrii PLUS Ialomița au o atitudine «denigratoare» și vor să anuleze șansa politică a filialei la Alegerile Parlamentare din decembrie.

Acuzații fără precedent în filiala USR PLUS... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2020, 17:10 (6992 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Ieri am primit vizita lui Dan Barna, președintele USR.

Comunicat de presă

Ieri am primit vizita lui Dan Barna, președintele USR.

Am hotărât să ne întâlnim în fața unuia dintre cele mai prestigioase instituții de învățământ din județ, anume Colegiul «Mihai Viteazul» și vis a vis de una din primele școli gimnaziale înființate în Slobozia, Școala numărul 3. Această locație a fost aleasă special de către membrii USR pentru că Educația este prioritatea noastră nr.1, în ceea ce privește redresarea județului și orașului, alături de alte proiecte ce vizează transformarea Ialomiței într-un hub agricol, modernizare zonelor rurale, construirea infrastructurii rutiere, colectarea și selectarea spre reciclare a gunoiului, transparența în administrație, investițiile în producția alimentară și redresarea turismului ialomițean-acestea... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2020, 15:50 (3136 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

#UnițipentruSlobozia

Alianța USR PLUS continuă lupta politică pentru Consiliul Local Slobozia

În urmă cu o lună, Alianța USR PLUS a decis re­tragerea candidatului comun, Ciprian Bocioagă, din cursa electorală pentru funcția de primar al Municipiului Slobozia. Decizia poate fi catalogată drept una «istorică», în condițiile în care fiecare dintre filialele locale ale partidelor implicate în Alegeri încearcă să-și maximizeze șansele electorale. Unul dintre artizanii acestei decizii, președintele PLUS Ialomița, Octavian Săvoiu, explică încă o dată rațiunile care au motivat decizia:
«Politica are 3 ingrediente principale care se regăsesc în orice decizie politică: interesul general, interesul de partid și interesul personal. Deciziile politice se iau amestecând aceste 3 ingrediente în diferite proporții...
Alegerea de a ne retrage candidatul pentru Primăria Slobozia și de a-l susține pe Dragoș Soare a încercat să maximizeze ingredientul interesului general al slobozenilor în defavoarea celui de partid și a celui personal.
Deoarece hotărârea a stârnit multe reacții și pentru că politica trebuie să fie despre asumare transparentă a deciziilor, vin cu câteva precizări:
1. DA, am fost un susținător puternic al acestei decizii;
2. NU au existat negocieri cu PNL. Singurele discuții le-am avut cu candidatul Dragoș Soare pe proiectul și viziunea lui;
3. DA, alegerea mea a stârnit și câteva reacții negative în interiorul USR PLUS. Nu am intrat în politică să îmi fac prieteni, ci să lupt pentru principii și dacă voi da dovada de onestitate și consecvență cred că și cei mai aprigi contestatari își vor schimba părerile;
4. Lupta USR PLUS pentru Slobozia abia a început, luptăm pentru Consiliul Local pentru care ne-am depus listele de consilieri.
Sacrificiul pe care îl face Alianța USR PLUS retragându-și candidatul pentru Primăria Slobozia este unul care denotă maturitatea noastră politică. Este o decizie cântărită cu atenție având doar interesul orașului nostru în vedere. Numai „UNIȚI PENTRU SLOBOZIA“ vom reuși să readucem Slobozia pe traseul meritat pentru dezvoltare!».

«Stradă cu stradă, schimbăm Slobozia!»
... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2020, 14:55 (3375 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Asistăm la jefuirea Ialomiței de 30 de ani cu aceiași politicieni ce își prezintă veșnicele promisiuni!»

Alexandru Horhocea, candidatul Alianței USR PLUS la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița

«Asistăm la jefuirea Ialomiței de 30 de ani cu aceiași politicieni ce își prezintă veșnicele promisiuni!»

Politica ar trebui facută de oameni competenți, pregătiți educațional și social pentru responsabilitatea pe care o au. Dar nu și politica românească! Ea este făcută de cine dă mai tare din coate, cine țipă mai tare și cine este mai alunecos. Uitându-ne în diferite zone ale politicii avem exemple de acțiuni contradictorii săvârșite  de oameni ce se presupune a fi factori de decizie pentru domeniul lor de activitate administrativă, oameni-reper, oameni care propagă idei ce influențeaza comunități întregi și chiar întreaga populație. Iar acest lucru subminator pentru români și România se perpetuează la fiecare patru ani. Am putea chiar spune ca acțiunile lor țin dezvoltarea noastră pe loc. ... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2020, 12:55 (3281 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Candidații USR PLUS la Consiliul Local Slobozia sunt determinați să schimbe modul în care se administrează Slobozia

Candidații USR PLUS la Consiliul Local Slobozia sunt determinați să schimbe modul în care se administrează Slobozia

Revoluția din 1989 a însemnat doar căderea regimului comunist nu și a gândirii comuniste.
Când s-a instaurat democrația și au fost organizate primele alegeri libere, fostul bloc comunist s-a organizat repede în mai multe partide politice.
Sub stindardul democrației, foștii comuniști și securiști au început să ne vândă țara în mod legal.
Regimul de conducere a fost schimbat, nu și politicienii, așa că o evoluție a țării noastre a fost, bineînțeles, imposibilă.
În funcție de interesele strict personale în majoritatea cazurilor, dar și ale partidului, politicienii s-au folosit de notorietatea și influența de care se bucurau pentru a migra de la un partid la altul și a-l ajuta... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 14:40 (7052 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Alexandru Horhocea, în cursa electorală pentru președinția Consiliului Județean Ialomița

Eveniment electoral al Alianței USR PLUS Ialomița

Alexandru Horhocea, în cursa electorală pentru președinția Consiliului Județean Ialomița

Joi, 27 augut a.c., reprezentanții Alianței USR PLUS din Ialomița au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au lansat oficial candidatura lui Alexandru Horhocea pentru președinția Consiliului Județean Ialomița. Alături de Alexandru Horhocea au fost și candidații la funcțiile de primar și consilier local pe care Alianța USR PLUS Ialomița i-a înscris în cursa electorală ce se va desfășura la data de 27 septembrie 2020.

Educația și Agricultura, domenii de interes În discursul pe care l-a avut în fața susținătorilor săi, Alexandru Horhocea a vorbit despre viziunea sa în ceea ce... [citește_tot_articolul]

27 August 2020, 15:35 (5323 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

USR PLUS Ialomița susține strângerea de semnături on-line

Organizația USR PLUS Ialomița trage un puternic semnal de alarmă în ideea în care România se pregătește de Alegerile Locale care vor alea loc duminică, 27 septembrie 2020. Conform Legii 115/2015, fiecare... [citește toată știrea]

10 Iulie 2020, 19:10 (3180 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jandarmii ialomițeni păzesc «Ziua localității»

Peste 140 de jandarmi vor asigura, în perioada 21-24 mai 2015, măsurile de ordine și siguranță publică necesare bunei desfășurări a activităților prilejuite de «Ziua Municipiului Slobozia» și «Ziua Municipiului ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 16:10
(5657 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Conferința Națională a Agricultorilor-2015

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, organizează Conferința Națională a Agricultorilor-2015, cu tema «Agricultura Romaniei ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 15:20
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Rezultatele concursurilor «Prietenii Pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Vineri, 15 mai 2015, la concursul «Prietenii Pompierilor», ce s-a adresat elevilor din clasele V-VIII, băieți și fete, s-au înscris 4 echipe (băieți și mixt) și 2 echipe (fete), reprezentante ale școlilor ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 13:25
(5943 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: Incendiu la o hală

O hală ce aparține unei societăți comerciale din localitatea Fierbinți Tîrg a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de suprasolicitarea unui tablou electric sau de o defecțiune ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 12:05
(7750 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Declarațiilor 200 și 230

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 25.05.2015 este termenul limită pentru  depunerea Declarației 200-«Declarație privind ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 11:20
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Accident rutier la Slobozia, în dimineața zilei de sîmbătă, 16 mai 2015. Se pare că din cauza unui alt conducător auto, o șoferiță a pierdut controlul mașinii și a intrat în gardul care împrejmuia o gospodărie ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2015, 17:05
(9602 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Ajutor de minimis pentru agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că s-a publicat, în Monitorul Oficial, Hotărîrea de Guvern nr. 219 din 29.04.2015, privind modificarea și completarea Hotărîrii de Guvern nr ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 20:25
(6031 vizualizări - 0 comentarii)


Marș al motocicliștilor la Slobozia

În cadrul campaniei derulată de Ministerul Afacerilor Interne prin Poliția Română «Motocicliștii există în trafic», la Slobozia va fi organizat un marș al motocicliștilor. Evenimentul se va produce după ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 18:10
(5452 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: «Lanțul de lectură»

Sîmbătă, 16 mai 2015, simultan în 16 orașe din România se va derula flashmob-ul de promovare a lecturii «Lanțul de lectură». La acest proiect participă și localitatea Vlădeni, devoratorii de cărți fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 16:55
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: A murit într-un accident rutier

Coșereni: A murit într-un accident rutier

Un bărbat de 57 de ani a murit într-un grav accident rutier petrecut în zona localității Coșereni. Din cauza evenimentului, traficul a fost întrerupt mai bine de o oră. Din primele informații, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 14:15
(11387 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Un mort și cinci răniți, într-un accident rutier

Grav accident de circulație în zona localității Lilieci, în dimineața zilei de 13 mai 2015. O persoană a murit și alte cinci au fost rănite în urma nefericitului eveniment. Supraviețuitorii au fost transportați ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 15:10
(9305 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică la vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a anunțat că, în perioada 18.05-10.06.2015, în județul Ialomița se va desfășura campania de vaccinare antirabică de primăvara a vulpilor ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 13:20
(8501 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița are un nou inspector șef!

În conformitate cu ordinul Inspectorului General al Jandarmeriei Române, cu data de 10 mai 2015, colonelul Ionel Mihailuc, inspector șef la Inspectoratul de Jandarmi Județean Vrancea, se ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 20:15
(6922 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimiși în judecată pentru infracțiuni economice

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații:
SPIREA MARINEL, pentru săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 19:10
(9307 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Simulare a unei ședințe de consiliu local cu tineri

Proiectul «Inițiativă pentru comunitatea mea!» continuă în județul Ialomița cu ultimele două activități: simularea unei ședințe de consiliu local și formarea unui grup de inițiativă locală la Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 17:05
(10003 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Inspecția de Prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, competițiile școlare ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 16:15
(9509 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de un autoturism la Dridu

Sîmbătă, 9 mai 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ101, în comuna Dridu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:35
(5392 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 600000 de lei!

La acest sfîrșit de săptămînă, 8-10 mai 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:10
(5786 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Peste 1130 tone de produse, conficate

În ultima perioadă de timp, inspectorii DSVSA Ialomița au urmărit modul în care operatorii economici respectă prevederile legale în ceea ce privește asigurarea condițiilor de igienă, a condițiilor de temperatură ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 14:15
(6388 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea» și-a desemnat cîștigătorii

Festivalul-concurs județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și-a încheiat vineri, 8 mai 2015, cea de-a XX ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 13:40
(6620 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A luat foc o autoutilitară

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o autoutilitară ce se deplasa duminică după-amiază, 10 mai 2015, pe strada Călărași, din ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:40
(7129 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești incendiu


Elemente de muniție, descoperite într-o curte din Sudiți

Două proiectile explozive de calibru 100 mm au fost descoperite în după-amiaza zilei de sîmbătă, 9 mai 2015, de un cetățean din localitatea Sudiți, în timpul unor lucrări agricole în gospodărie. Echipajul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:15
(9704 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul PSD Marian Neacșu, secretar general al Consiliului Național PSD

Joi, 7 mai 2015, cu prilejul reuniunii Comitetului Executiv Național al PSD, deputatul PSD Marian Neacșu a fost ales secretar general al Consiliului Național al Partidului Social-Democrat. De reținut că ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 11:20
(8430 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări privind contribuțiile de asigurări sociale de sănătate

În vederea aplicării unitare a prevederilor Titlul IX2 «Contribuții sociale obligatorii» din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, referitoare la stabilirea ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 10:25
(7767 vizualizări - 0 comentarii)


anunț public

Primăria Municipiului Slobozia
dorește să sprijine
activitatea de funcționare
a Asociațiilor de Proprietari
și organizează, în acest sens,
în ziua de miercuri,
13 mai 2015, orele 16,00,

la Casa Municipală de Cultură
(fostul cinematograf Galax),
o Adunare cu toți administratorii
și președinții Asociațiilor de proprietari

8 Mai 2015, 12:05


Ialomița: Un tractor și un autoturism, cuprinse de flăcări

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 24 de ore, pentru lichidarea a două incendii, izbucnite la un tractor și la un autoturism. Primul apel telefonic a fost înregistrat miercuri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 20:30
(4684 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii aprilie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7569 șomeri, din care 1849 șomeri indemnizați, respectiv 5720 șomeri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 18:25
(5269 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: În atenția operatorilor care achiziționează lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează operatorii care achiziționează lapte de la producători că, în conformitate cu art. 151 din Regulamentul (UE) nr. 1308/2013, pînă la data de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 17:40
(4192 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Depistat în trafic în stare de ebrietate

Un tînăr, de 27 de ani, din București, este urmărit penal după ce a fost identificat în trafic, la Fetești, sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 0,43 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 16:45
(4001 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri, răniți într-un accident rutier

Doi tineri, de 32 și 28 de ani, au fost implicați într-un accident rutier, în zona municipiului Urziceni. Din primele verificări, vina ar purta-o tînărul de 28 de ani care, într-o curbă periculoasă, nu ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 15:30
(4808 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...