Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ministerul Sănătății, obligat la plata unor despăgubiri de 300 mii lei către o firmă din Fetești

După ce a găzduit personalul medical în timpul pandemiei de COVID-19

Ministerul Sănătății, obligat la plata unor despăgubiri de 300 mii lei către o firmă din Fetești

În timpul pandemiei de COVID-19, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești a fost declarat unitate medicală de­dicată tratării bolii COVID-19. Pe cale de consecință, personalul me­dical a beneficiat de un regim special de cazare și hrană, fiind găzduit la pensiunea unei firme din localitate. Proprietarul pensiunii încearcă de 3 ani să-și recu­pereze cei 300 mii de lei pe care i-a cheltuit pentru că a pus unitatea la dispoziția cadrelor medicale. Pro­cesul a ajuns la Înalta Curte de Casație și Justiție după ce Minis­terul Sănătății, parte în acțiune, a contestat toate soluțiile prin care era obligat la plata despăgubirilor.

... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2025, 10:40 (7396 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Despăgubiri de 60 mii de lei cerute de medicul care ignoră pacienții Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Acțiune în instanță

Despăgubiri de 60 mii de lei cerute de medicul care ignoră pacienții Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Cunoscut opiniei publice pentru că a lăsat preț de 10 zile un pacient să aștepte o intervenție chirurgicală, iar pe un altul l-a adus în pragul disperării, acesta tăindu-și venele în fața cabinetului, medicul ortoped Ștefan Anghel a dat în judecată Spitalul Județean de Urgență Slobozia, nemulțumit că nu mai poate efectua gărzi. Decizia a fost motivată de faptul că medicul a refuzat să-și obțină permisul pentru utilizarea aparatelor de radiologie în timpul intervențiilor chirurgicale, eliberat de Comisia Națională pentru Controlul Activităților Nucleare. Acum cere unității medicale plata unor despăgubiri morale și materiale în valoare de 60 mii de lei. Între... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2025, 08:05 (8195 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Federația Română de Tenis trebuie să primească de la CSS Slobozia și alte 5 cluburi sportive din țară 3,5 milioane de lei!

Decizie a Curții de Apel București

Federația Română de Tenis trebuie să primească de la CSS Slobozia și alte 5 cluburi sportive din țară 3,5 milioane de lei!

6 cluburi sportive din țară, printre care se numără și Clubul Sportiv Școlar Slobozia, au fost obligate de Curtea de Apel București să plătească despăgubiri de 3,5 milioane de lei Federației Române de Tenis. Oficialii FRT au fost cei care au deschis această acțiune după ce au pierdut șansa de a implementa un proiect cu finanțare europeană din cauza cluburilor sportive. Deși reporterii ziarului nostru au încercat să obțină o declarație din partea reprezentanților CSS Slobozia, aceștia au refuzat să ofere un punct de vedere oficial cu privire la această situație.

 

Filmul unui scandal... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2025, 16:10 (5558 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ciobanii din zona Mihail Kogălniceanu cer DSVSA Ialomița plata unor despăgubiri

Cu animalele ucise

Ciobanii din zona Mihail Kogălniceanu cer DSVSA Ialomița plata unor despăgubiri

Mai mulți crescători de animale din zona comunei Mihail Kogălniceanu cer Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița plata unor despăgubiri bănești după ce animalele le-au fost ucise fiind diagnosticate cu pesta micilor rumegătoare. Oficialii DSVSA Ialomița susțin faptul că banii nu pot fi acordați pentru că proprietarii animalelor au încălcat legislația în domeniu, în urma depistării focarului fiind identificate mai multe nereguli.

 

Aproape 600 de oi ucise În vara anului 2024, în incinta unei stâne din zona localității... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2025, 08:05 (7466 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de peste 92,2 milioane de lei, plătite fermierilor ialomițeni pentru secetă

Despăgubiri de peste 92,2 milioane de lei, plătite fermierilor ialomițeni pentru secetă

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a efectuat plățile despăgubirilor acordate fermierilor ale căror culturi au fost afectate de fenomenul secetei pedologice extreme. La nivelul jude­țului Ialomița, valoarea ajutoarelor financiare a fost de peste 92,2 mili­oane de lei. Estimativ, suprafața cala­mitată a fost de peste 92 mii de hectare.

 

Ajutoare financiare pentru fermieri Datele furnizate de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița arată faptul că seceta pedologică extremă a afectat peste 92 mii de hectare, din cele 154 mii de hectare cultivate î... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2024, 08:10 (5245 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 3 milioane de lei pentru proprietarii terenurilor de pe Centura de Nord a Sloboziei

Primăria, bună de plată

Despăgubiri de 3 milioane de lei pentru proprietarii terenurilor de pe Centura de Nord a Sloboziei

Pânã mai an un vis electoral, Centura de Nord a orașului Slobozia începe sã se transforme în realitate. Primãria Slobozia a demarat deja procedurile legale pentru exproprierea a 173 de proprietari de terenuri afectați de viitoarea construcție. Reamintim cã valoarea estimatã a Centurii de Nord a orașului este de 51,4 milioane de lei.

 

Unde-i lege, nu-i tocmeală Administrația locală a demarat procedurile pentru exproprierea unui număr de 173 de proprietari de terenuri intravilane și extravilane, aflate pe culoarul de trecere... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2024, 08:05 (19914 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de la Primăria Slobozia pentru inundațiile din Cărămidari

După 4 ani de procese

Despăgubiri de la Primăria Slobozia pentru inundațiile din Cărămidari

În vara anului 2018, casele din zona străzii Cărămidari din Slobozia au fost inundate ca urmare a unor ploi torențiale. În anul următor, un singur proprietar a acționat în instanță pentru recuperarea pagubelor. În vara anului 2023, Tribunalul Ialomița obligă Primăria Slobozia în solidar cu Urban SA la plata unor despăgubiri de 25000 de lei pentru Nițu Paul, de pe strada Plevnei. Investiția în relocarea celor două conducte de eva­cuare a apelor menajere și pluviale nu a fost realizată nici până în prezent.

Poveștile uitate ale administrațiilor trecute În vara anului 2018, o ploaie torențială... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2023, 12:05 (16983 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Despăgubiri în valoare de 10,8 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Culturile de primăvară din primăvara anului 2022, afectate de seceta pedologică

Despăgubiri în valoare de 10,8 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Fermierii ialomițeni ale căror culturi înființate în primăvara anului 2022 au fost afectate de secetă vor fi, în sfârșit, despăgubiți de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Estimările instituției arată că ajutorul financiar care va fi distribuit în județul nostru se ridică la 10,8 milioane de lei. În acest moment, comisiile speciale înființate prin Ordin al prefectului județului Ialomița analizează situația calamităților produse culturilor însă­mânțate în primăvara anului 2023...

Sprijin financiar pentru fermierii afectați de secetă Seceta pedologică extremă, fenomen meteorologic... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2023, 15:25 (6300 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Apel București a decis rejudecarea proceselor foștilor inculpați ai «Dosarului Țăndărei»

Daune morale de peste 4 milioane de euro

Curtea de Apel București a decis rejudecarea proceselor foștilor inculpați ai «Dosarului Țăndărei»

În vara anului 2020, toți cei 25 de inculpați ai «Dosarului Țăndărei» au dat în judecată Statul Român cerând plata unor depăgubiri morale în valoare de peste 4 milioane de euro. Invocând «achitarea definitivă», aceștia consideră că au fost arestați preventiv în mod ilegal. Inițial, dosarele, 8 la număr, s-au în­registrat pe rolul Tribunalului Ialomița, instanță care a consi­derat cererile inadmisibile. Sen­tințele au fost atacate la Curtea de Apel București, instanță care a admis apelurile și care a decis rejudecarea cauzelor, atât la Slobozia, cât și la București.

Filmul unui proces... [citește_tot_articolul]

24 August 2023, 11:05 (14942 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CNAIR, obligată să plătească despăgubiri morale din cauza unei gropi din asfalt

Sentință a Tribunalului Ialomița

CNAIR, obligată să plătească despăgubiri morale din cauza unei gropi din asfalt

După 2 ani și jumătate, un bărbat din Făcăeni a reușit să demonstreze în instanță faptul că un accident rutier în urma căruia era să-și piardă viața ar fi  fost provocat din cauza indiferenței Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere de a repara drumurile pe care le are în grijă. Tribunalul Ialomița a obligat instituția să-i plătească daune morale și materiale de aproximativ 25 mii de euro, dar și banii pe care i-a cheltuit cu spitalizarea. Evenimentul rutier s-a petrecut în anul 2020, pe DN3B Fetești-Chirana.

S-a răsturnat cu mașina într-un șanț Accidentul... [citește_tot_articolul]

10 August 2023, 10:50 (10907 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Familia fostului politician Silvian Ciupercă cere statului plata unor despăgubiri morale de 5 milioane de lei

Pentru «prejudiciul» creat de ancheta DNA

Familia fostului politician Silvian Ciupercă cere statului plata unor despăgubiri morale de 5 milioane de lei

Familia fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița cere statului român despăgubiri morale în valoare de 5 milioane de lei pentru ancheta deschisă de Direcția Națională Anticorupție pe numele lui Silvian Ciupercă. Decedat în vara anului trecut, Silvian Ciupercă a fost reținut timp de 66 de zile la solicitarea procurorilor DNA. După aproape 6 ani de procese, Silvian Ciupercă a fost achitat definitiv de Curtea de Apel București, magistrații precizând în motivare că «faptele cercetate nu există».

«Am fost vânat!» Pe 10 februarie 2015, Direcția Națională Anticorupție a... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2023, 10:05 (12912 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă

Ședință a Consiliului Județean Ialomița

Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă

În cadrul unei ședințe extraordinare, desfășurată vineri, 10 septembrie 2021, Consiliul Județean Ialomița a decis plata unor despăgubiri către cei patru funcționari publici ai instituției, anchetați împreună cu Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, în dosarul deschis de Direcția Națională Anticorupție în anul 2015. Aceste despăgubiri reprezintă, de fapt, salariile pe care aceștia nu le-au încasat în perioada în care au fost suspendați din funcție, iar valoarea sumelor se ridică la aproximativ 2 milioane de lei. Plata se realizează în baza prevederilor cuprinse în Codul Administrativ, act normativ care face trimitere către Legea 188/1999, privind statutul funcționarilor... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2021, 18:10 (8208 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, implicat în 5 procese de «malpraxis»

Se solicită despăgubiri de 2 milioane de euro

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, implicat în 5 procese de «malpraxis»

Peste 2 milioane de euro este valoarea despăgubirilor morale pe care Spitalul Județean de Urgență Slobozia ar putea să le plătească în cazul dosarelor de «mal­praxis» în care este implicat. Pe rolul instanțelor de judecată sunt înregistrate 5 astfel de procese. Una dintre cauze a fost cercetată de procurori și are ca obiect «uciderea din culpă» a unui pacient care a primit îngrijiri medicale în cadrul Spitalului Slobozia. Toate aceste acțiuni se află într-un stadiu incipient în privința judecății, în niciuna dintre ele nefiind dispusă vreo sentință pe fond.

Oficialii spitalului păstrează tăcerea... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2021, 11:15 (6072 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Foștii inculpați ai «Dosarului Țăndărei» cer despăgubiri de 1 milion de euro statului român

EXCLUSIV: Foștii inculpați ai «Dosarului Țăndărei» cer despăgubiri de 1 milion de euro statului român

Achitați definitiv de Curtea de Apel Târgu Mureș, foștii inculpați din «Dosarul Țăndărei» vor să facă o adevărată revoluție în instanță. În urmă cu o săptămână, doi dintre aceștia au depus o acțiune comună la Tribunalul Ialomița în care cer statului român daune morale de 1 milion de euro, motivând faptul că arestarea lor preventivă din anul 2010 a fost ilegală. Oficialii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism (DIICOT), structura de Parchet care a instrumentat «Dosarul Țăndărei», au recunoscut public faptul că procurorul care investigat cazul a greșit ancheta. «Dosarul Țăndărei» a cărui finalitate a dus la achitarea a 25 de inculpați acuzați de «trafic de persoane... [citește_tot_articolul]

19 August 2020, 11:05 (13418 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 6,5 milioane de lei pentru crescătorii de porci din Ialomița

Despăgubiri de 6,5 milioane de lei pentru crescătorii de porci din Ialomița

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a dat publicității valoarea sumelor acordate sub formă de despăgubiri crescătorilor de porci ale căror animale au fost sacrificate în scop preventiv pentru a se evita răspândirea viru­sului Pestei Porcine Africane. Estimativ, aceștia au primit din partea ANSVSA 6,5 milioane de lei. Datele arată că în Ialomița au fost uciși porcii din peste 2800 de gospodării. De la debutul bolii și până în prezent au fost confirmate oficial 125 de focare de boală.... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2019, 17:40 (5642 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 5,6 milioane de lei pentru fermele de porci din Căzănești

Despăgubiri de 5,6 milioane de lei pentru fermele de porci din Căzănești

Fermele de porci din Căzănești cer Statului despăgubiri de 5,6 milioane de lei pentru pagubele produse de Pesta Porcină Africană. Chiar dacă virusul nu a afectat în mod direct cele două complexe de pe raza orașului, societățile au înregistrat pierderi economice însemnate din cauza restricțiilor sanitar-vete­rinare impuse de autorități. O comisie de specialitate întrunită la nivelul Prefecturii Ialomița a analizat solicitările agenților economici, iar documentele au fost transmise către Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale pentru verificare și validare.

Pagube însemnate Din... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 10:10 (7802 vizualizări - 1 comentariu)

ULTIMA ORĂ

Ialomița: Fonduri pentru despăgubirea crescătorilor de animale afectați de Pesta Porcină Africană

Începând de luni, 10 septembrie 2018, la nivelul județului Ialomița începe distribuția fondurilor pentru despăgubirea crescătorilor de animale din localitățile unde s-a dispus uciderea porcilor cu scopul... [citește toată știrea]

7 Septembrie 2018, 21:05 (5774 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Vremea extremă a calamitat culturile agricole

În Ialomița

Vremea extremă a calamitat culturile agricole

Fenomenele meteo extreme, înregistrate în perioada 25-28 iulie 2017, au făcut ravagii pe câmpurile din Ialomița. O estimare oficială arată că la nivelul județului 4200 de hectare au fost calamitate. În prezent nu se știe dacă fermierii vor fi despăgubiți de reprezentanții Guvernului.

Terenurile agricole, supuse verificărilor Din Ordin al prefectului județului Ialomița, reprezentanții Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița au desfășurat ample activități de inventariere a suprafețelor agricole calamitate în urma fenomenelor meteo extreme care s-au manifestat pe raza județului... [citește_tot_articolul]

10 August 2017, 15:55 (4922 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia NU poate plăti despăgubirile în cazul «Raisa»

Spitalul Județean de Urgență Slobozia NU poate plăti despăgubirile în cazul «Raisa»

Cazul «Raisa» aruncă în aer Spitalul Județean de Urgență Slobozia. După ce familia copilei vătămată de medicul care a asistat-o la naștere a declanșat procedura executării silite față de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, Consiliul Județean Ialomița și Trezoreria Slobozia, oficialii celor 3 instituții au decis, împreună cu rudele fetiței, să plătească eșalonat, pe parcursul a 6 luni, despăgubirile morale de 500 mii de euro pe care Spitalul Slobozia a fost obligat să le achite, de Curtea de Apel București. Banii ar urma să fie distribuiți din fondurile destinate spitalizărilor continue însă, din păcate, Spitalul Slobozia nu reușește să încaseze aceste sume integral, așa cum se prevede... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2017, 15:20 (9272 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Despăgubiri de 60 mii de euro pentru Inter Group

Ștrandul municipal din Slobozia rămâne cu lacătul pe poartă

Despăgubiri de 60 mii de euro pentru Inter Group

Reprezentanții Inter Group, firma care a concesionat ștrandul municipal din Slobozia cu 10 ani în urmă, anunță că spațiul de agrement va rămâne închis în sezonul estival 2017. Toate acestea din cauza unui litigiu în instanță pe care administratorii societății îl au cu municipalitatea. Oficialii Inter Group solicită anularea contractului de concesiune încheiat cu Primăria Slobozia, motivând că administrația locală i-a obligat la plata unei redevențe majorată în mod nejustificat, din cauza unei erori de calcul. Mai mult, aceștia solicită plata unor despăgubiri în valoare de 60 mii de euro pe care i-au cheltuit pentru modernizarea ștrandului.

Algoritm de calcul eronat... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2017, 18:25 (7014 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
238 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: A intrat cu TIR-ul pe cîmp

Vineri, 13 ianuarie a.c., un cetățean bulgar de 37 ani, șofer al unui TIR a produs un accident de circulație în apropierea Combinatului Chimic. De fapt, șoferul, ce conducea din direcția Drajna către Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:51
(11947 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Poliția Locală, în alertă din cauza furturilor de capace ale canalizărilor

Deoarece în ultima perioadă s-au semnalat mai multe situații de sustragere de capace de canalizare și de grătare metalice de la gurile de scurgere a apelor pluviale, Poliția Locală a adoptat o serie de ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:48
(12222 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Verificări privind subvențiile la firmele grupului InterAgro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în urma știrilor de presă apărute, privind posibile nereguli în acordarea subvențiilor către firmele din cadrul grupului InterAgro, în baza ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:42
(15412 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Mașină fără drept de circulație în România depistată în trafic, «șofer» fără permis la volan

Un tînăr de 24 ani, din Movilița, a fost prins conducînd un autoturism deși mașina nu avea drept de circulație în România. Pentru aceasta, mașinii i-au fost luate plăcuțele de înmatriculare, iar șoferului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:41
(14023 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul României: 3750 milioane de lei pentru subvenția pe suprafață

Guvernul a decis, printr-o Hotărîre, alocarea temporară, sub formă de împrumut, de la Trezorerie, a sumei de 3750 milioane de lei Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Fondurile se alocă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:40
(8908 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătit trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează plătitorii de impozit pe profit că vor putea declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, pentru trimestrele unu-trei, iar definitivarea impozitului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 10:01
(10655 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tînăr a reclamat dispariția din mașină a unei mari sume de bani. Polițiștii au descoperit că el o furase!

Gestionarul unei firme de pe raza municipiului Slobozia, un tînăr localnic în vîrstă de 24 ani, a sesizat Poliția cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras în ziua de 11 ianuarie a.c., din ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:49
(8829 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țevi metalice de la o fostă fabrică

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control o căruță care se deplasa pe DN2A. Astfel, în căruță au fost văzute mai multe țevi metalice. Despre acestea polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:48
(12328 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din magazine

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 22 ani, toți domiciliați pe raza municipiului Fetești sînt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții au pătruns în seara ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:47
(11688 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accident la Iazu: 3 mașini implicate, 2 morți și 2 răniți de la un copac căzut pe carosabil!

Miercuri seara, 11 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,00, un tragic accident s-a produs la ieșirea din localitatea Iazu spre Brăila. Un autoturism, cu patru pasageri, a intrat frontal într-un copac aflat ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 22:16
(17525 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Dridu: Cinci tineri au furat peste 150 de metri de cablu telefonic și au fost reținuți de polițiști

Cinci tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 26 ani, au fost reținuți de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat.
În fapt ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 16:09
(15384 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, au fost aduse modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:35
(21541 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ziua Culturii Naționale-«Dor de Eminescu»

Luni, 16 ianuarie 2012, începînd cu orele 11,00, la Sala Studio a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va organiza acțiunea «Dor de Eminescu». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:13
(11921 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul minim, 700 lei pe lună

«Începînd cu 1 ianuarie 2012, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 700 lei lunar, reprezentînd 4,13 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună» informează ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:49
(15152 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat țevile din curte

Polițiștii cercetează doi bărbați, de 22 și 61 ani, din comuna Ion Roată, respectiv Manasia, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în perioada octombrie 2011-ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:37
(10747 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Cu mașina prin sat fără permis

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii au depistat un tînăr, de 30 ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, fără a poseda permis de conducere. În ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:35
(12221 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 intervenții SMURD în 24 de ore!

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore la cinci urgențe medicale.
Primul apel telefonic ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:13
(16499 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Un juriu independent, compus din 50 de jurnaliști de specialitate, a evaluat toate mașinile lansate în cursul anului 2011 și a votat Hyundai Elantra drept cîștigătoare. Premiul a fost anunțat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:05
(8024 vizualizări - 1 comentariu)


Ion Roată: Suprins la volan cu dreptul de a conduce suspendat

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Ion Roată, un autoturism condus de un localnic, de 42 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:03
(10832 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Cei care au înregistrat un venit brut mai mare de 100000 euro, impozitați în sistem real

Potrivit unui comunicat al Finanțelor, în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea contribuabililor impuși la norma de venit (respectiv contribuabilii care obțin venituri ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 19:06
(17392 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 26 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 10 ianuarie 2012, sînt disponibile doar 26 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:55
(16240 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Taximetriștii își pot alege impozitarea

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează transportatorii independenți de persoane și de bunuri în regim de taxi că pot opta, începînd cu 2012, pentru determinarea venitului net anual ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:50
(11461 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal după ce a emis o filă cec fără acoperire

Un feteștean de 33 ani este cercetat penal pe polițiști pentru săvîrșirea infracțiunilor de emitere a unui cec fără a avea disponibil suficient și cu dată falsă. Potrivit polițiștilor, în cursul lunii decembrie ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:07
(15525 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Paznicii au furat porcii

Vineri, 6 ianuarie a.c., la Urziceni, trei tineri cu vîrste cuprinse între 29 și 35 ani, toți din Manasia, au fost prinși în timp ce transportau cu o mașină patru porci, pentru care nu au putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:04
(16575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt porc


Mașină furată din Italia, găsită la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 6 ianuarie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au derulat o serie de acțiuni, la Slobozia, pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:00
(15663 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți la volan, implicați în accidente

Vineri, 6 ianuarie a.c., în timp ce un bărbat de 34 ani, din Marsilieni, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, a lovit un autovehicul, fără a opri după consumarea evenimentului. În scurt ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:54
(11155 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A intrat cu mașina într-o căruță

Duminică, 8 ianuarie a.c., la Grivița, s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 26 ani, din Constanța, conducea un autoturism pe raza comunei, nu a adaptat viteza la condițiile ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:44
(15069 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița accident


Poliția Rutieră Ialomița: 226 de amenzi în trafic de peste 36000 lei

Timp de două zile, respectiv, sîmbătă și duminică, 7-8 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Potrivit unei informări, încălcările ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:43
(12781 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fetiță de 5 ani, accidentată

O fetiță de 5 ani a fost lovită de o mașină la Fetești. S-a întîmplat duminică, 8 ianuarie 2012, cînd copila, lăsată nesupravegheată, nu s-a asigurat în momentul traversării și s-a lovit de ușa laterală ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:42
(12792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 22 și 35 ani, din Țăndărei, sînt cercetați de polițiști pentru de furt calificat. Cei trei au fost prinși vineri, 6 ianuarie a.c., pe strada Păcii, din Țăndărei, în ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:41
(12033 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...