Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grădiniță realizată cu fonduri europene în Cartierul Bora al Sloboziei

Grădiniță realizată cu fonduri europene în Cartierul Bora al Sloboziei

La finalul anului 2024 a fost dată în folosință grădinița din Cartierul Bora al Sloboziei, construită cu fonduri europene. Investiția a costat peste 2,8 milioane de lei. Unitatea de învățământ va avea «program prelungit», este prevăzută cu 50-60 de locuri și a fost inclusă în rețeaua școlară a orașului pentru anul școlar 2025-2026.

 

Sprijin pentru preșcolarii din Cartierul Bora Administrație locală a Sloboziei, condusă de fostul primar liberal Dragoș Soare, a făcut demersuri pentru construirea unei grădinițe destinată preșcolarilor din Cartierul... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2024, 09:50 (7129 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Locuri limitate în grădinițele din Ialomița

Locuri limitate în grădinițele din Ialomița

bonus: Slobozia-75 de locuri în grădinițe în anii viitori

Conform informațiilor oficiale oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în anul școlar 2024-2025, grădinițele din județ au disponibil pentru înscriere în primul an de creșă și grupa mică 1000 de locuri. Reprezentanții unităților de învățământ susțin însă că, în acest moment, «sunt la limită cu ocuparea locurilor în cele două forme de învățământ». Mai mult, o parte dintre grădinițe ar putea majora tarifele pentru masa asigurată copiilor.

 

Se caută soluții Cele 1000 de locuri disponibile pentru î... [citește_tot_articolul]

5 August 2024, 09:45 (4650 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Începe reabilitarea grădiniței din comuna Platonești

Începe reabilitarea grădiniței din comuna Platonești

Administrația locală din co­muna Platonești este beneficiara unui proiect cu finanțare europeană ce vizează reabilitarea grădiniței din localitate. Valoarea proiectului este de peste 700 mii de lei.

Fonduri PNRR pentru grădiniță Lucrările de care va beneficia grădinița din Platonești vizează reabilitarea din punct de vedere energetic a clădirii în care instituția funcționează. Aceste lucrări constau în montarea unor sisteme inteligente de ventilație și aplicarea unor materiale termoizolante care să izoleze pereții împotriva schimbărilor de temperatură, atât la exterior, cât și la interior... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2024, 11:50 (7031 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Grădiniță nouă pentru 130 de copii, amenajată din module Containere FDC

advertorial

Grădiniță nouă pentru 130 de copii, amenajată din module Containere FDC

Peste 130 de copii sunt așteptați într-o grădiniță nouă. Noua construcție a fost realizată din containere adaptate specificului utilizării, fabricate de compania băcăuană Containere FDC. Rezultatul: 6 săli de clasă, 3 toalete, cancelarie, cabinet medical, izolator și o sală multifuncțională. Toate cuprinse în 44 de containere special concepute pentru acest proiect, livrate la cheie. „Proiectul de la Valea Lupului, județul Iași, este un exemplu de colaborare între companie și administrația publică, în beneficiul copiilor.“-Cristinel Fichitiu, director general Containere FDC.
Asemenea multor localități care gravitează în jurul zonelor urbane, comuna Valea Lupului... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2023, 11:30 (3851 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grădinițele din Slobozia (mai) au disponibile peste 100 de locuri pentru preșcolari

Grădinițele din Slobozia (mai) au disponibile peste 100 de locuri pentru preșcolari

bonus: Grădiniță pe bani europeni, în Cartierul Bora

Grădinițele «Junior», «Voinicelul» și «Dumbrava Minunată» au fost în topul preferințelor părinților care anul acesta și-au înscris copiii pentru a urma o formă de învățământ antepreșcolar. În celelalte unități din oraș mai sunt libere peste 100 locuri, potrivit unei liste oficiale a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Grădinițele de top ale Sloboziei Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, după data de 18 iulie 2023, când s-a încheiat ultima etapă de înscriere la grădiniță, în municipiul Slobozia au mai rămas disponibile peste 100 de locuri. Datele arată că mai bine... [citește_tot_articolul]

30 August 2023, 15:20 (8650 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ultimele școli și grădinițe reparate de Guvernul României se pregătesc de recepția finală

După ani buni de așteptare

Ialomița: Ultimele școli și grădinițe reparate de Guvernul României se pregătesc de recepția finală

Sunt mai bine de 7 ani de când 25 de comune din Ialomița au depus proiecte de finanțare, prin Planul Național de Dezvoltare Locală I și II pentru reabilitarea clădirilor sau amenajarea de grupuri sanitare. Ultimele 15 proiecte au intrat în linie dreaptă pentru realizarea recepției finale, demers care ar fi trebuit să se încheie cu cel puțin 2 ani în urmă. Ca de fiecare dată, planurile administrațiilor locale au fost încurcate să rea­lizeze aceste investiții fie de birocrație, fie de constructorii neserioși care au câștigat execuția lucrărilor prin procedurile de licitație publică. Estimativ, toate cele 25 de proiecte care au vizat școlile și grădinițele din Ialomița au depășit 30 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2023, 10:55 (15198 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Administrația locală din orașul Fierbinți-Târg reclamă pu­blic boicotarea ședințelor de Consiliu Local. Luni, 21 noiembrie 2022, consilierii PNL și USR au refuzat pentru a treia oară aprobarea unui proiect de hotărâre care viza recep­ționarea sediului mo­dernizat al grădiniței din localitate. Investiția a costat 844000 de lei și a fost fina­lizată cu 2 ani întârziere.

Politica orgoliilor Consilierii PNL și USR din Fierbinți-Târg refuză de 10 zile să aprobe un proiect de hotărâre care ar per­mite administrației locale recep­ționarea sediului renovat al gră­diniței din localitate. În... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2022, 14:10 (9078 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a alocat 1,3 milioane de lei pentru unitățile de învățământ din oraș

Bani pentru confortul elevilor

Primăria Slobozia a alocat 1,3 milioane de lei pentru unitățile de învățământ din oraș

Consiliul Local Slobozia a decis alocarea a 1,3 milioane de lei «pentru lucrări de reparații și achiziții de mobilier școlar». Banii vor fi utilizați de către unitățile școlare din Slobozia care au solicitat aceste fonduri. Lucrările de reparații sunt în curs, iar oficialii grădinițelor și școlilor din oraș speră la alocări bugetare mai mari până la sfârșitul anului 2021.

Bani pentru elevii orașului Consiliul Local Slobozia a votat în plenul ședinței din 11 august a.c. alocarea a 1,3 milioane de lei «pentru lucrări de reparații și achiziții de mobiler școlar» în unitățile școlare din... [citește_tot_articolul]

25 August 2021, 13:20 (7098 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Educatoare cercetată penal pentru că a lovit un copil

Fetești: Educatoare cercetată penal pentru că a lovit un copil

Caz șocant la Grădinița din cadrul Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» din Fetești. O educatoare apare în câteva imagini postate pe internet în timp ce lovește cu palma un elev. Femeia este acum suspectă într-un dosar penal și a fost demisă din funcție.

Verificările sunt în curs Imaginile postate pe rețelele de socializare pare că sunt filmate chiar de către educatoarea acuzată acum de «purtare abuzivă». Conform filmulețului, femeia se plimbă printre copii, iar la un moment dat lovește cu palma un băiețel de doar 5 ani. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, dar și Consiliul de Administrație... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2020, 15:50 (4597 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Grădiniță de 1,89 milioane de lei pentru 24 de copii

Unde se duc banii publici când se duc?

Grădiniță de 1,89 milioane de lei pentru 24 de copii

Comun Colelia a accesat prin PNDL2 1,89 milioane de lei pentru reabilitarea grădiniței din sat. Între timp, copiii nu au mai avut răbdare, au crescut și s-au dus la școală. Acum grădinița e aproape gata. Directoarea școlii, Elena Neagoe spune că va transforma grădinița într-o școală mixtă. Primarul Niță Nichita spune că în sălile de clasă goale se vor amenaja «spații de joacă moderne». Adevărul, numai Dumnezeu și Experience Com, firma care lucrează la toate investițiile din comună, îl știu...

După 16 ani de făcut nimic Niță Nichita e primar la Colelia de la facerea comunelor. Adică... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2020, 09:50 (12381 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

20 de școli și grădinițe nu asigură paza copiilor

Se întâmplă în Ialomița

20 de școli și grădinițe nu asigură paza copiilor

Siguranța elevilor din unitățile școlare ar trebui să fie o prioritate pentru autoritățile ialomițene. În vreme ce în majoritatea școlilor și grădinițelor paza și siguranța copiilor este asigurată prin suprave­ghere video, pază asigurată cu personal propriu al unității de învățământ, cu firmă de pază sau pază asigurată de primărie, în 20 de unități școlare aceste modalități de supraveghere lipsesc cu desăvârșire. Iar cele mai multe sunt grădinițe...

Siguranța elevilor lasă de dorit
La nivelul județului Ialomița există 145 de unități de învățământ. Pentru siguranța celor peste... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 16:55 (6213 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Firimituri bugetare pentru reparațiile școlilor și grădinițelor din Slobozia

Firimituri bugetare pentru reparațiile școlilor și grădinițelor din Slobozia

Pregătirile pentru noul an școlar au intrat în linie dreaptă în municipiul Slobozia. Cele 14 școli și grădinițe din oraș lucrează la foc continuu pentru a-i putea primi pe elevi și preșcolari în cele mai bune condiții. Anul acesta, instituțiile au fost nevoite să se descurce cu resturile financiare rămase în urma redistribuirii fondurilor pentru Învățământ de către Primăria Slobozia...

Pregătiri pe ultima sută de metri
Peste aproximativ o lună debutează noul an școlar. Tocmai de aceea școlile și grădinițele din Slobozia lucrează la foc automat pentru a-și finaliza lucrările de... [citește_tot_articolul]

27 August 2019, 13:10 (6728 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Dădacele» din grădinițe, abonate la banii părinților

Se întîmplă la Slobozia

«Dădacele» din grădinițe, abonate la banii părinților

În fiecare lună, părinții care își duc copiii la grădinițele din Slobozia trebuie să scoată bani din buzunare pentru plata ajutoarelor de educatoare. Angajate de cele mai multe ori fără forme legale sau pregătire pedagogică, aceste «dădace» reprezintă mai degrabă un moft al cadrelor didactice decît un sprijin real pentru preșcolari. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița reclamă această practică și susțin că vor demara ample controale pentru a descoperi dacă într-adevăr în grădinițe este sau nu nevoie de ajutoarele de educatoare.

Grădinițe de stat, subvenționate de părinți... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2016, 18:40 (13277 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tichetele sociale înghesuie copiii în grădinițe

Preșcolari tranformați în asistați social

Tichetele sociale înghesuie copiii în grădinițe

Programul inițiat de Guvern cu scopul de a-i integra pe copii în grădinițe a făcut ca numărul preșcolarilor din Ialomița înscriși la unitățile de învățămînt să crească. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin că există și localități unde copiii stau înghesuiți în clase. La Bărbulești, de exemplu, a fost nevoie de identificarea unor noi spații unde copiii care primesc tichete sociale să poată frecventa cursurile...

Se întîmplă în Ialomița
În ianuarie 2016, Guvernul României, prin Ministerul Muncii, lansa proiectul «Fiecare copil în grădiniță», al cărui scop a... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2016, 13:35 (4655 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Copiii săraci din Ialomița vor merge la grădiniță

Copiii săraci din Ialomița vor merge la grădiniță

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia a fost la începutul acestei săptămîni gazda unor dezbateri publice privind maniera în care se va implementa Legea 248/2015, privind accesul la grădiniță a copiilor defavorizați. În prevederile actului normativ s-ar încadra peste 2000 de copii săraci din județ. La instruire au participat reprezentanți ai autorităților locale și județene, în frunte cu Asociația «OvidiuRO», inițiatorii unui program-pilot care să susțină integrarea în mediul preșcolar a micuților defavorizați.

50 de lei pentru copiii săraci Legea 248/2015 a fost adoptată... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2016, 13:10 (3048 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Deficit de locuri în grădinițele din Ialomița

Deficit de locuri în grădinițele din Ialomița

Potrivit calendarului, în Ialomița au început oficial înscrierile în învățămîntul preșcolar. Față de anii precedenți, de la toamnă grădinițele își reduc locurile disponibile. Vor fi mai puține cu 500, comparativ cu cele din anul școlar în curs! Singura veste bună pentru părinți constă în faptul că aceștia pot depune cererile de înscriere și pe calculator, prin Sistemul Informatic Integrat al Învățămîntului din România (SIIIR).

Pregătiri pentru grădiniță
Oficialii din Inspectoratul Școlar Județean Ialomița au făcut publice la sfîrșitul săptămînii precedente lista locurilor disponibile... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 19:20 (7424 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Educația preșcolarilor costă bani grei

Grădinițele de stat din Ialomița, întreținute de părinți

Educația preșcolarilor costă bani grei

Grădinițele din Ialomița sînt administrate de stat doar pe hîrtie. În realitate, aceste instituții de învățămînt sînt subvenționate de părinți. De la cursuri opționale, rechizite sau chiar îngrijitoare, părinții scot, la fiecare început de an școlar, între 200 și 500 de lei. În această ediție, reporterii Independent vă prezintă ce prețuri, mai mult sau mai puțin legale, se practică în grădinițele cu tradiție de la Slobozia.

Educație cu plată
În această toamnă, în Ialomița sînt înscriși la grădiniță, pînă în prezent, 7080 de copii. 1280 dintre aceștia frecventează cursurile instituțiilor... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 17:05 (11853 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Toamna se numără grădinițele...

Slobozia: Toamna se numără grădinițele...

În anul 2011, președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă, nu pierdea niciun prilej de a face declarații belicoase în care să înfiereze politica perdantă «de inaugurare a șantierelor școlare». După mai bine de un an de guvernare USL, Ialomița a închis un singur astfel de șantier. Este vorba despre grădinița cu program prelungit nr. 1-structură a Liceului Pedagogic «Matei Basarab». Noua unitate școlară are o capacitate de 200 de locuri și este considerată «cea mai modernă grădiniță din Ialomița»...

Un proiect demarat în urmă cu 5 ani
Necesitatea majorării numărului de locuri în... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2013, 17:11 (16608 vizualizări - 25 comentarii)

REPORTAJ

Buești: Muzeul de Religie de la grădiniță

Buești este o comună uitată pe celălalt mal al Ialomiței, peste care trei rînduri de administrații județene au promis să construiască un pod. Singurul fapt memorabil legat de această localitate este «bulevardul lu’ Mihăilă» și faptul că, în fiecare zi, subprefectul Costică o traversează. Începînd de astăzi, este singura comună din Ialomița despre care știm că are un... Muzeu de Religie. La grădiniță!

Muzeul de la grădiniță
Grădinița din Buești e la o cădelniță distanță de zidul Bisericii și, văzută din afară, pare la fel de banală ca toate grădinițele din județ. Poate doar faptul... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 08:15 (7195 vizualizări - 4 comentarii)

ULTIMA ORĂ

Căzănești: Hoți la grădiniță

Polițiștii efectuează cercetări față de doi tineri, de 16 și 18 ani, din orașul Căzănești, respectiv comuna Sfîntu Gheorghe, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în ziua... [citește toată știrea]

5 Aprilie 2013, 18:17 (8091 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Un constănțean beat cui, prins la volan pe o stradă din Amara

În cursul nopții trecute, în jurul orei 1.00, pe o stradă din Amara, a fost identificat un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 49 de ani, din localitatea constănțeană Cobadin. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 07:22
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A dat cu 4 Dacii Sandero de pământ!

Țăndărei: A dat cu 4 Dacii Sandero de pămînt!

În dimineața zilei de joi, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 5.00, Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea unui accident în apropierea de podul din oraș. Ulterior, polițiștii au stabilit că în ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 17:25
(6666 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune pentru conștientizarea tinerilor asupra votului

Miercuri, 26 ianuarie 2011, începînd cu ora 10.00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va desfășura, sub genericul «Relevanța participării tinerilor la desfășurarea procesului electoral» ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 14:40
(7729 vizualizări - 0 comentarii)


Biroul pentru Imigrări: 426 de străini, înregistrați legal în Ialomița

Potrivit datelor Biroului pentru Imigrări, în evidențele serviciului, la finele anului 2010, în Ialomița figurau 301 cetățeni străini. Dintre aceștia, majoritatea străinilor o reprezintă cetățenii din ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 14:21
(8252 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă pentru sectorul agricol în Danemarca

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza, în data de 10 martie 2011, o bursă a locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Danemarca. Angajatori și consilieri EURES danezi vor veni ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 14:08
(12428 vizualizări - 3 comentarii)


Ciochina: Vecina i-a furat banii!

O femeie de 40 de ani din Ciochina a fost arestată, fiind cercetată pentru furt. Pe scurt, în septembrie 2010, femeia a intrat în locuința unui vecin de unde a furat suma de 1400 de lei și un telefon mobil ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 11:16
(10870 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina furt


Slobozia: Patiseriile, la control

Patiseriile din Slobozia au fost marți, 18 ianuarie a.c., ținta unor controale efectuate de polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare. Scopul principal ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 09:56
(8456 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune pentru siguranță

Acțiune de amploare, marți, 18 ianuarie, la Fetești. Polițiști din localitate, agenți ai posturilor de poliție arondate, elevi ai școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Cîmpina aflați în stagiul de ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 08:52
(7922 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești acțiune


Ialomița: Tineri prinși conducînd fără permis

Un tînăr de 19 ani din Țăndărei a fost prins de polițiști marți, 18 ianuarie a.c., în timp ce conducea o mașină deși nu poseda permis de conducere. Autoturismul a fost identificat în trafic, pe direcția ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 07:49
(7916 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Marți, 18 ianuarie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au descins la sediul unei societăți comerciale cu sediul în Slobozia. În urma verificărilor, polițiștii au descoperit ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 06:18
(8267 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițist mort într-un accident rutier

Un polițist de la Fetești a decedat într-un tragic accident rutier. Agentul de poliție Gabriel Naca nu se afla în timpul serviciului, era îmbrăcat civil și se deplasa cu mașina personală în municipiu. ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2011, 16:21
(16241 vizualizări - 15 comentarii)


Țăndărei: Parfumuri contrafăcute vîndute de un ploieștean

Un ploieștean, R. Gheorghe, de 26 de ani, a fost surprins luni, 17 ianuarie, de jandarmi în timp ce încerca să vîndă parfumuri la prețuri derizorii. Bărbatul le-a spus jandarmilor că produsele le-ar fi ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2011, 16:14
(9374 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Două accidente în două ore. O persoană a murit, alte două au fost rănite

Marți, 18 ianuarie, în jurul orei 17.30, pe raza localității Alexani, un TIR a izbit o căruță. Echipajul SMURD de la Detașamentul Urziceni s-a deplasat în cel mai scurt timp la fața locului, însă, din nefericire ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2011, 11:47
(7672 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Ialomița: Traficant de persoane, încarcerat

Luni, 17 ianuarie, polițiștii ialomițeni au prins un bărbat, de 60 de ani, din localitatea Sinești, pe numele căruia Tribunalul Timiș a emis un mandat de excutare a pedepsei. Bărbatul a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 18:19
(8996 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Fără permis, la volan

Polițiștii din Urziceni au întocmit luni, 17 ianuarie, două dosare penale pentru doi tineri din Slobozia. Tinerii au fost prinși pe raza comunei Manasia, cînd polițiștii au oprit pentru control mașina în ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 18:18
(10894 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot accesa credite și de la Banca Transilvania

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește beneficiarilor plăților naționale directe complementare în sectorul zootehnic, la specia bovine, aferente anului în curs, că eliberează adeverințe ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 18:17
(10753 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cursuri pe fonduri europene la Camera de Comerț

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița intenționează să organizeze cursuri de calificare pentru adulți prin accesarea unor programe de finanțare europene, pe resurse umane. Drept pentru care ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 18:16
(12403 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Ceața face victime pe șosele

Marți, 18 ianuarie, la Giurgeni s-a produs un accident de circulație. În timp ce un bărbat, de 25 de ani, din localitatea costănțeană Ovidiu, se deplasa la volanul unei mașini, a încercat să facă o manevră ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 18:13
(15324 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 17:45
(6740 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Ceața dă bătăi de cap șoferilor

Ialomița: Ceața dă bătăi de cap șoferilor

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (9.45) pe raza județului traficul rutier se desfășoară în condiții de vizibilitate foarte redusă, nefiind înregistrate evenimente ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 09:41
(13219 vizualizări - 0 comentarii)


Un cal scos din groapă la Feteși, incendiu stins la Țăndărei

Pompierii militari de la Garda Fetești au intervenit vineri, 14 ianuarie, în jurul orei 20.40, pentru salvarea unui cal căzut într-o groapă ce avea o adîncime de circa 2,5 m, aflată în curtea unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2011, 11:24
(12289 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Adolescentă dispărută

Mihail Kogălniceanu: Adolescentă dispărută

O adolescentă de 16 ani, din comuna Mihail Kogălniceanu a fugit de acasă. Copila a plecat către școală marți, 11 ianuarie 2011, și nu a mai revenit acasă. Disperați, părinții fetei au mers la poliția din ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2011, 11:18
(12432 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Impozitare la venitul net pentru taximetriști

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care sînt impuse la normă de venit că au fost publicate pe site-ul DGFP (ww.dgfpialomita.ro) normele de venit pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2011, 13:11
(14224 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Evaziune cu produse petroliere

În cadrul unei acțiuni complexe, la aceasta participînd polițiști din Urziceni, jandarmi, comisari ai Gărzii Financiare Ialomița precum și cadre ale Direcției Pentru Accize și Operațiuni Vamale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2011, 13:03
(14436 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins la volan fără permis

Un echipaj de poliție rutieră din cadrul Poliței Țăndărei a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Brăila, ce se deplasa pe DN2A. La volan a fost identificat un bărbat, în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2011, 10:13
(10171 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: La furat de lemne

În timp ce efectuau controale cu privire la legalitatea transporturilor de material lemnos pe raza localității Bărcănești, polițiștii din Urziceni au depistat trei persoane, cu vîrste cuprinse între 16 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2011, 09:30
(10717 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Beat la volan a refuzat recoltarea de sînge

Polițiștii au oprit în trafic pe DJ101, în localitatea Dridu, un autoturism condus de un bărbat, de 39 de ani, din comuna Movilița. Întrucît acesta emana halenă alcoolică, polițiștii i-au solicitat bărbatului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2011, 09:29
(10877 vizualizări - 2 comentarii)


Boboteaza la Fierbinți

Boboteaza la Fierbinți

Conform tradiției locale, joi, 6 ianuarie 2011, zi de mare Prăznuire al Botezului Domnului, după săvîrșirea Sfintei Liturghii și Sfințirea Mare a apei, enoriașii parohiei împreună cu preotul paroh Radu ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2011, 09:23
(12701 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fierul vechi, ținta hoților

Polițiștii feteșteni în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție arondate au organizat marți, 11 ianuarie, o acțiune preventivă. În cadrul activităților polițiștii au legitimat 124 de persoane, au verificat ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:09
(9922 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Acțiuni intense în trafic

Marți, 11 ianuarie, polițiștii din Urziceni au desfășurat timp de trei ore o acțiune pe linie rutieră în localitățile Coșereni, Bărbulești și Borănești. În timpul activităților au fost controlate peste ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:07
(11071 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...