Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

File din istoria patinajului administrativ local

File din istoria patinajului administrativ local

Administrația Ionașcu-Stoica a avut un patinoar cu ceară, administrația Mocioniu încă mai are unul subteran... Administrația Soare a adus unul social, «gratis pentru grupurile de elevi organizate de școală». Ne-am amintit de toate trei de Sărbători. Ce timpuri, dom’le, ce moravuri!

Primul patinoar nu se uită niciodată Vi-l mai aduceți aminte pe primul? Ăla făcut de a doua a Întâiului Secretar General pe conducta Transgaz din Oră­șelul Copiilor? Da, bravo! Aia de a ajuns ilegal șefă la PAID și acolo a rămas... Cum o chema oare, Doamne? Uite că ne scapă, dar vă promitem să ne reamin­tim... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2023, 11:20 (12026 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește penalități de 565 mii de lei pentru «groapa lui Stoica»

Primăria Slobozia plătește penalități de 565 mii de lei pentru «groapa lui Stoica»

bonus: Mocioniu se consideră «nevinovat»

Administrația Soare a fost somată de către Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița să plătească penalități de 565447 de lei ca urmare a rezilierii contractului pentru reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia. Suma reprezintă contravaloarea penalităților generate de cele 2 luni de întârziere la rambursarea sumei de 9,1 milioane de lei către Ministerul Dezvoltării Lucrărilor Publice și Administrației. Reamintim că, în anul 2022, Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial că această sumă a fost deturnată ilegal din creditul de 25,4 milioane de lei, contractat de administrația Stoica în 2016. Consilierii locali vor aproba plata acestor penalități în cadrul ședinței Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2023, 10:55 (16156 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

bonus: «Groapa lui Stoica» rămâne o lucrare multianuală

Administrația din Slobozia a plătit 9 mi­lioane de lei pentru lu­crările executate la «Groapa lui Stoica» dintr-un credit de 25,4 milioane de lei contractat în 2016. Decizia ad­ministrației locale este considerată ilegală de către Ministerul Finan­țelor. Într-o corespondență purtată cu actuala administrație, reprezentanții Ministerului susțin că respectivul credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului».

O poveste «pe surse», veche de 3 ani Ziarul nostru publica în noiembrie 2019 un articol «pe surse» în care atrăgea atenția că împrumutul în va­loare... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2022, 14:20 (9842 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Administrația din Slobozia a plătit 9 milioane de lei pentru lucrările executate la «Groapa lui Stoica» dintr-un credit de 25,4 milioane de lei contractat în 2016. Decizia administrației locale este considerată ilegală de către Ministerul Finanțelor. Într-o corespondență purtată cu actuala administrație, reprezentanții Ministerului susțin că respectivul credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului».

O poveste «pe surse», veche de 3 ani Independent publica în noiembrie 2019 un articol «pe surse... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2022, 15:10 (22132 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect tehnic nou pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

Proiect tehnic nou pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

În aprilie 2014, administrația Stoica a demarat oficial lucrările de execuție pentru parcarea subterană din Piața Revoluției. În noiembrie 2020, administrația Soare a recunoscut oficial că «lucrările au carențe structurale» și că parcarea nu poate fi utilizată. La un an distanță, în noiembrie 2021, administrația Soare recepționează proiectul tehnic pentru lucrările restante la acest obiectiv. O luăm de la capăt!

Aceeași Mărie, aceeași pălărie La un an distanță de la primele declarații ale administrației Soare privind parcarea subterană din Piața Revoluției situația lucrărilor rămâne... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2021, 09:55 (11318 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

Plătim dobânzi pentru bani pe care nu-i folosim

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

bonus: Plătim rate și dobânzi de 5 milioane de lei anual

Administrația Soare rei­terează intenția de a finaliza parcarea subterană din Piața Revoluției, în pofida nelegalităților constatate la această investiție. Dragoș Soare, primarul Sloboziei, susține că finalizarea acestei investiții este singura soluție posibilă. La acest moment, administrația locală a comandat un nou studiu de fezabilitate, iar o firmă specializată realizează un nou proiect tehnic pentru această investiție. «Nu e normal ce se întâmplă, dar nu mai putem da înapoi... Trebuie să găsim soluții pentru finalizarea acestei investiții!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Plătim dobânzi la bani neutilizați... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2021, 11:20 (9766 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Parcarea subterană fără intrare «are carențe structurale grave la nivel de proiectare și construcție»

«Povestea Gropii lui Stoica» by Dragoș Soare

Slobozia: Parcarea subterană fără intrare «are carențe structurale grave la nivel de proiectare și construcție»

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a organizat vineri, 6 noiembrie 2020, o conferință de presă în parcarea subterană din Piața Revoluției. Este pentru prima dată în ultimii ani când autoritățile locale permit accesul presei în acest obiectiv. «Nu credeam că situația este atât de gravă...» a concluzionat Dragoș Soare după vizitarea obiectivului aflat la acest moment în conservare. Potrivit unei expertize comandate de fosta administrație, investițiile realizate nu se încadrează în normativele de construcție anterioare demarării lucrărilor.

Lucrări restante de 13,5 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2020, 15:05 (8427 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia, reclamată în instanță de constructorul ACM 4

Primăria Slobozia, reclamată în instanță de constructorul ACM 4

Firma Antrepriză Construcții Montaj Nr. 4 București (ACM 4), societatea care a câștigat licitația pentru proiectul de reabilitare a Pieței Revoluției din Slobozia, a intentat un nou proces împotriva administrației locale. Reprezen­tanții firmei cer plata unor penali­tăți de întârziere aferente neachitării lucrărilor efectuate în perioada iuile 2016-mai 2019, în valoare de 240 mii de lei. Aceasta este a treia ac­țiune de acest gen pe care ACM 4 a deschis-o.

Un nou proces pe numele Primăriei Slobozia
Deși între Primăria Slobozia și constructorul Antrepriză Construcții Montaj Nr... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2020, 11:20 (4150 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia, obligată de instanță să plătească «Groapa lui Stoica»

Primăria Slobozia, obligată de instanță să plătească «Groapa lui Stoica»

Proiectul de reabiliare a Pieței Revoluției din Slobozia s-a mutat în instanță. Constructorul Antrepriză Construcții și Montaj Nr. 4 București (ACM 4) cere judecătorilor Tribunalului Ialomița să oblige Primăria Slobozia la plata facturilor neachitate pentru lucrările efectuate la obiectivul de investiții. Dacă va câștiga acest proces intentat admi­nistrației locale, constructorul din Capitală va obține peste 200 mii de lei, plus plata unor penalități de întârziere. În urma unei acțiuni si­milare întemeiată anul trecut și încheiată printr-o sentință definitivă în primăvara acestui an, firma din București, aflată în procedură de insolvență, a reușit să obțină plata unei facturi de 1,1 milioane de... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 09:55 (7295 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PS Vincențiu a blocat investiția la «groapa lui Stoica»

Până la Dumnezeu te mănâncă sfinții!

PS Vincențiu a blocat investiția la «groapa lui Stoica»

La 2 ani de la sistarea lucrărilor pentru intrarea în «groapa lui Stoica» apar primele semne că investiția va fi reluată. Cine sunt vinovații pentru această întârziere? Antreprenorul general, ACM 4 București, cu siguranță! Administrația Mocioniu, fără doar și poate... Dar, deasupra tuturor, tronează nevăzut și de neatins, PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. În urmă cu 2 ani, în vara anului 2017, acesta a forțat mâna autorităților locale pentru a renunța la folosirea celebrei metode a palplanșelor. Și a reușit!

Vești bune și nu prea Primarul Adrian Mocioniu susține că e... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 11:05 (12501 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia trebuie să returneze Uniunii Europene 2 milioane de euro

«Groapa lui Stoica», un eșec administrativ

Primăria Slobozia trebuie să returneze Uniunii Europene 2 milioane de euro

bonus: Efectul de bumerang al minciunilor administrative

Eșecul proiectului privind reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia va fi resimțit din plin de locuitorii orașului. Administrația locală a fost somată de Ministerul Dezvoltării, instituția prin intermediul căreia s-a derulat proiectul, să returneze Uniunii Europene cele 2 milioane de euro pe care le-a primit pentru realizarea investiției. În momentul de față, aleșii caută soluții pentru a putea achita debitul. «Sunt mai multe scenarii pe care trebuie să le luăm în calcul...» a explicat situația Adrian Mocioniu, primarul orașului Slobozia. Calculele estimative arată că în viitorii 9 ani Slobozia va plăti aproximativ 1 milion de lei anual pentru a acoperi această datorie. Neachitarea debitului... [citește_tot_articolul]

12 August 2019, 10:50 (13773 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Investiția din Piața Revoluției din Slobozia a intrat în conservare. Autoritățile au anunțat că parcarea subterană ar putea fi gata în 2021. Cel mai devreme! În așteptarea ceasului inaugural, «groapa» a fost baricadată. Și e păzită de un «guard» plictisit și toropit de căldură care fumează când și când pe bancuța umbrită de arborele ăla de Ginkgo Biloba din fața Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea». Unicul din oraș, specie protejată de lege, moștenire a Jurasicului timpuriu... Nu se poate să nu-l știți!

De groapă, numai de bine
În «groapa lui Stoica» nu poți intra decât prin... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2019, 13:10 (6576 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

În «groapa lui Stoica» nu poți intra decât prin cele două găuri de lift. Una e în perimetrul șantierului și are două rânduri de gard. Cealaltă e pe esplanadă, unde parchează șoferul prefectului mașina instituției. Pe-acolo am intrat și noi... Cu aprobare, cu primarul Adrian Mocioniu și cu inginerul Marian Dinu, că «groapa lui Stoica» e șantier în conservare. Primarul Adrian Mocioniu nu intră pentru prima dată în «groapă». Nici noi, de altfel, am mai fost în 20 iulie 2018... Tot cu aprobare! Atunci, sub imperiul emoțiilor, relatam că se simte deja mirosul de igrasie și că apa băltește, ici și colo... Și ni se explica, didactic, că e din cauza ploilor. Miercuri, 3 iulie 2019, în «groapa... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2019, 22:05 (5799 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Focar de infecție la «groapa lui Stoica»

Se întâmplă la Slobozia

Focar de infecție la «groapa lui Stoica»

În fața Primăriei Slobozia, în groapa abandonată în care urmează să fie construită în 2021 intrarea în parcarea subterană, continuă să se acumuleze apă. Această stare de fapt a fost semnalată inițial în octombrie 2018, autoritățile constatând atunci că apa provine din rețeaua de canalizare. Acum, o posibilă explicație pentru balta apărută ar fi existența unor... izvoare subterane!

Mare e grădina administrației În octombrie 2018, în urma sesiză­rilor cititorilor, ziarul nostru consemna faptul că în groapa dintre sediul Primă­riei Slobozia și Prefectură a apărut «o baltă de urină și fecale... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2019, 11:05 (6641 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica» așteaptă o nouă expertiză tehnică

«Groapa lui Stoica» așteaptă o nouă expertiză tehnică

Finalizarea obiectivului «Groapa lui Stoica» se amână pentru un termen greu de estimat. La mo­mentul de față, reprezentanții Primăriei Slobozia trebuie să reia întreaga procedură privind deschiderea șantierului. Cel mai optimist scenariu indică faptul că execuția ar putea fi reluată abia în vara anului următor...

Saga expertizelor
Începută cu bani europeni și continuată cu fonduri împrumutate de la Trezoreria Statului, «Groapa lui Stoica» nu este gata nici până în prezent. Administrația locală din Slobozia a ratat și cel de-al doilea termen de finalizare al investiției, care a... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2019, 20:10 (5975 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În gropița din groapă vor fi instalate catarge

Se întâmplă la Slobozia

În gropița din groapă vor fi instalate catarge

De o săptămână încoace, în «groapa lui Stoica» a mai apărut o gropiță. Inițial, am crezut că Dorel și-a uitat acolo lada cu scule și sapă după ea. Sau că domnul primar și-a pierdut în zonă telefonul... Gheorghe Puia, administratorul public al orașului, nu ne-a lăsat însă să ne scăldăm în ignoranța care ne caracterizează pe noi, tonomatele lui Soros: «Acolo vor fi instalate până la sfârșitul acestei săptămâni 3 catarge, pentru steagul UE, cel al României și cel al Sloboziei. Proiectantul nu a prevăzut acest amănunt, dar la solicitarea noastră eroarea a fost îndreptată!». Cele 3 steaguri ar urma să fie arborate până la sfârșitul acestei săptămâni, semn că până la 1 Decembrie 2018 esplanada... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2018, 13:45 (5923 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Haznaua din fața Primăriei Slobozia

Haznaua din fața Primăriei Slobozia

De o lună încoace, în fața Primăriei Slobozia miroase a hazna publică. Unde în fața Primăriei, vă veți întreba? Ei, bine, acolo unde ar trebui să fie intrarea în parcarea subterană încă de acum 2 ani. Da, da... Locul ăla cu bălăriile ’nalte cât un stat de om ascunde o ditamai baltă de urină și fecale, scurse nimeni nu știe cum și de unde. Oficial, nimeni nu știe nimic... Neoficial însă, știe toată lumea! De la primărie nu e, că până acum s-ar fi umplut demult și ar fi dat pe-afară. De la prefectură nici atât, că prefectul Gigi Petre vine după 10 și n-are nevoie de nimica. De la Consiliul Județean băgăm noi mâna în foc că nu-i, pentru că domnul Președinte a cheltuit deja o căciulă de bani pentru... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2018, 11:05 (4046 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

O nouă licitație pentru «Groapa lui Stoica»

Primăria Slobozia insistă

O nouă licitație pentru «Groapa lui Stoica»

Administrația locală din Slobozia se pregătește să or­ganizeze o nouă licitație pu­blică pentru a finaliza șantierul deschis în Piața Revoluției. Demersurile în acest sens vor începe în această toamnă, însă e greu de precizat când va fi terminat proiectul. Singura certitudine care rămâne este faptul că, dacă parcarea subterană și spațiile de agrement din centrul orașului nu vor fi gata până la 31 decembrie 2018, Primăria Slobozia va fi nevoită să returneze Uniunii Europene suma de 10,3 milioane de lei! La momentul de față, stadiul lucrărilor depășește 70%...

Istoria unui proiect ratat... [citește_tot_articolul]

28 August 2018, 20:05 (7785 vizualizări - 14 comentarii)

REPORTAJ

Vizită de plăcere la «groapa lui Stoica»

Vizită de plăcere la «groapa lui Stoica»

«Groapa lui Soica» a devenit parcare subterană. Nu e funcțională, că nu are nici măcar intrare! Dar, în sfârșit, are o formă... Gura lumii spune că în parcare e apa de un stat de om. De la ploi. Autoritățile au vrut să ne demonstreze contrariul. Și au reușit! În «groapa lui Stoica» nu plouă peste tot. Doar unde vor fi amplasate găurile de ventilație. «Când va fi gata, n-o să mai plouă!» ne spune Marian Dinu, șeful de șantier. Parcarea subterană va fi gata anul viitor. Asta în varianta cea mai optimistă...

La taclale, în drum spre parcare Vineri, 20 iulie 2018, când am fost invitați... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2018, 13:15 (8969 vizualizări - 5 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Groapa din groapă

Groapa din groapă

De vreo săptămână încoace, câțiva salahori sapă de zor un șanț lângă una dintre fântânile arteziene de pe esplanada Centrului Cutural «Ionel Perlea». Dacă îi întrebi, nu știu de ce sapă. Și nici nu se omoară cu munca, fiindcă pământul e tare ca piatra. Iar zilele astea, când a fost prea cald, când a plouat, nici nu-ți vine să mai pui mâna pe cazma. La prima vedere, acolo ar fi trebuit să fie un racord de apă, că fântânile astea ar trebui și ele alimentate cumva. Dar de știut nu știe nimeni, că autoritățile au alte griji decât să explice. Și-apoi, la ce bun atâtea explicații? Slobozenii să-și vadă de ale lor și, cum au răbdat 4 ani, să mai rabde unul-doi până la alegeri! Nu-i așa, domnule Mocioniu... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2018, 18:10 (4506 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
227 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în intervalul 23.03.2022-01.05.2022, vor fi dispuse măsuri specifice, precum intensificarea controalelor ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:00
(10164 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Joi, 24 martie a.c., în cadrul Liceului Teoretic Paul Georgescu» Țăndărei se va desfășura un exercițiu tactic de simulare a unui cutremur. Exercițiile de acest tip sunt absolut necesare și urmăresc modul ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 12:30
(22624 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 43500 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 77 de evenimente, dintre care 73 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 19 infracțiuni. Din totalul acestora, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:50
(8966 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Marți, 22 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26858, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ziua de luni, 21 martie ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:35
(3523 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:10
(10419 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 7,44 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în primele două luni ale anului 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 7,44 milioane ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 11:25
(2288 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi aplicate la stațiile de distribuție carburanți

În perioada 10-16 martie 2022, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat ample acțiuni de control la stațiile de distribuție carburanți. Aceștia au verificat modul în care sunt respectate cerințele minime ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 17:15
(16487 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Luni, 21 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26840, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de duminică, 20 martie ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 15:15
(4036 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Locuință cuprinsă de flăcări

Duminică, 20 martie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Dridu. Trei echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 13:00
(8689 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Incendii de vegetație uscată la Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu

Incendii de vegetație uscată la Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu

Duminică, 20 martie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină în cazul a 6 incendii de vegetație uscată, produse pe raza localităților Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu. În ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 12:40
(10044 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 25 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 20 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26836, fiind înregistrate 25 de noi cazuri față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2022, 16:05
(2124 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 19 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26811, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ziua de vineri, 18 ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2022, 15:50
(1564 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Criza refugiaților ucraineni, în atenția autorităților

Vineri, 18 martie a.c., Instituția Prefectului Ialomița a convocat Comitetul Județean pentru Situații de Urgență. În cadrul întâlnirii oficiale au fost discutate aspecte legate de triajul refugiaților ucraineni ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 16:40
(20275 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Haine contrafăcute, confiscate de polițiști

Joi, 17 martie a.c., polițiștii din Fetești, în timp ce desfășurau acțiuni specifice pe raza de competență, au surprins o persoană în timp ce oferea spre vânzare trecătorilor mai multe articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:50
(2132 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Femeie bătută de concubin

În ziua de joi, 17 martie a.c., polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție provizoriu, după ce o femeie de 49 de ani, domiciliată în comuna Traian, a sesizat faptul că a fost agresată de concubin ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:45
(4362 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 30 martie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 30 martie 2022, este termenul limită de depunere a Formularului 394. Perioada de raportare este cea declarată ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:30
(11087 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 18 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26793 , fiind înregistrate 21 de noi cazuri față de ziua de joi, 17 ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:10
(1738 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor din județ 442 de noi locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea se sunt destinate persoanelor calificate într ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 12:40
(4135 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 200 milioane de euro pentru Ajutoarele Naționale Tranzitorii, în 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința beneficiarilor că până la data curentă a autorizat la plată Ajutoare Naționale Tranzitorii (ANT) în sectoarele vegetal și zootehnic ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 10:30
(9195 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în școlile din județ

În ultimele 24 de ore, peste 800 de elevi din Fetești și comunele arondate Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au participat la acțiunile desfășurate de polițiști, în scopul prevenirii victimizării acestora ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2022, 17:15
(2615 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 17 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26772, fiind înregistrate 21 de noi cazuri față de ziua de miercuri, 1 ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2022, 15:16
(1202 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune de amploare a polițiștilor

Acțiune de amploare pe raza municipiului Fetești pentru pentru menținerea climatului de ordine și siguranță publică și reducerea riscului rutier. Au fost aplicate 93 de sancțiuni contravenționale și constatate ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2022, 17:10
(6722 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focar de Pestă Porcină Africană la Bărbătescu

Potrivit Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, miercuri, 16 martie 2022, pe raza județului Ialomița se înregistrează un focar de pestă porcină în localitatea Bărbătescu, declarat ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2022, 15:40
(2350 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 39 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 16 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26751, fiind înregistrate 39 de noi cazuri față de ziua de marți, ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2022, 15:20
(1641 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de miercuri, 16.03.2022, eliberează adeverințe pentru beneficiarii schemelor de plăți directe (schema de plată unică pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2022, 14:50
(2307 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și-a arătat solidaritatea printr-o acțiune de donare de sânge față de militarii și civilii din Ucraina, care au luptat și au fost răniți în urma războiului ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2022, 13:05
(2212 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Munteni-Buzău

Incendiu la o casă din Munteni-Buzău

Marți, 15 martie a.c., în jurul orelor 18,00, pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia au fost solicitați să intervină pentru limitarea și lichidarea unui incendiu produs la o casă de locuit ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2022, 12:20
(3708 vizualizări - 0 comentarii)


Comisia de Dialog Social, convocată de Instituția Prefectului Ialomița

Marți, 15 martie 2022, prefectul județului a convocat o ședință a Comisiei de Dialog Social, întrunire susținută în sala de ședințe a Instituției Prefectului Ialomița. «Având în vedere contextul economic ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2022, 18:35
(10500 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Vlădeni, reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au identificat și reținut pentru 24 de ore un tânăr, de 22 de ani, bănuit că ar fi intrat în locuința unui bărbat din comuna Vlădeni și ar fi sustras un telefon mobil și articole electrocasnice ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2022, 17:50
(1883 vizualizări - 0 comentarii)


1640 de posturi scoase la concurs în școlile postliceale ale IGPR

Școlile de agenți de poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca organizează, în perioada martie-mai 2022, concurs de admitere pentru o nouă promoție de elevi. Ultima zi de înscriere ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2022, 17:40
(5769 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...