Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Master Plan-ul RAJA Constanța relansează investițiile din Ialomița

O nouă șansă pentru administrațiile locale

Master Plan-ul RAJA Constanța relansează investițiile din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a aprobat, în plenul ședinței din 17 noiembrie 2016, Master Plan-ul RAJA Constanța «pentru reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare». Documentul, de o importanță strategică pentru Ialomița, permite relansarea proiectelor de investiții pentru reabilitarea sistemelor de apă-canal-epurare din localitățile ialomițene. Potrivit Directivei 91/271/CEE a Consiliului Europei, privind epurarea apelor uzate urbane, asumată de România, termenul limită pentru racordarea la sistemele de canalizare și epurare a apelor uzate urbane a fost 31 decembrie 2015, iar în cazul localităților rurale este ultima zi a anului 2018.

Un nou start investițional... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2016, 10:35 (4839 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația ialomițeană acceptă Master Plan-ul RAJA Constanța

Mintea de pe urmă

Administrația ialomițeană acceptă Master Plan-ul RAJA Constanța

Joi, 17 noiembrie, cei 31 de consilieri județeni ialomițeni vor lua o decizie finală cu privire la Master Plan-ul RAJA Constanța. Reamintim că aprobarea acestui document de importanță strategică pentru Ialomița a fost respinsă de 3 ori în ultimul an... Victor Moraru, Președintele Consiliului Județean susține că «varianta revizuită a Master Plan-ului» va răspunde așteptărilor administrației județene. Master Plan-ul RAJA Constanța reprezintă ultima șansă pentru administrațiile locale din Ialomița de accesare a unor fonduri europene necesare «pentru reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare».

Un document așteptat 8 ani... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2016, 10:40 (5233 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

La Fetești

RAJA Constanța a inaugurat investiții de 85 milioane de lei

La sfîrșitul săptămînii precedente, RAJA Constanța a inaugurat la Fetești investiții de 85,05 milioane de lei. Investițiile au constat în reabilitarea frontului de captare a apei, extinderea rețelei de canalizare și construirea unei stații de epurare nouă, inclusiv treapta terțiară. «Inaugurăm azi a 15 stație de epurare din regiunea Constanța-Ialomița, în cadrul Programului Operațional Sectorial de Mediu 2007-2013. Este o reușită pentru noi și, îmi place să cred, pentru locuitorii orașului Fetești, în slujba cărora ne aflăm!» a declarat directorul RAJA Constanța, Felix Stroe, cu acest prilej.

Fetești, parte a unui proiect uriaș... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2016, 12:05 (5177 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița NU este racordată la rețeaua de apă-canal

Sîntem buni de plată

Ialomița NU este racordată la rețeaua de apă-canal

Racordarea locuințelor populației la rețeaua de canalizare, precum și epurarea apelor reziduale, reprezintă de 27 de ani o prioritate declarată a tuturor administrațiilor ialomițene. Din 2004 însă, aceasta a fost dublată de Directiva 91/271/CEE a Consiliului Europei privind epurarea apelor uzate urbane în România. Potrivit acestui document, asumat și de către România, termenul limită pentru racordarea la sistemele de canalizare și epurare a apelor uzate urbane a fost 31 decembrie 2015, iar în cazul localităților rurale este ultima zi a anului 2018. În Ialomița, termenul stabilit pentru comunitățile urbane a fost depășit, iar investițiile derulate în mediul rural nu vor asigura respectarea datei... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2016, 14:20 (5405 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«RAJA Constanța este și compania ialomițenilor!»

Felix Stroe, director general RAJA Constanța

«RAJA Constanța este și compania ialomițenilor!»

În cadrul evenimentului care a marcat inaugurarea stației de epurare de la Țăndărei, directorul general al companiei, Felix Stroe, a organizat o conferință de presă. El a declarat că este încrezător în capacitatea autorităților ialomițene de a face față responsabilităților impuse de directivele europene privind respectarea mediului și a susținut că implicarea RAJA în Ialomița va continua și în acest ciclu programatic de absorbție a fondurilor europene.

«RAJA e compania ta!»
Conferința de presă susținută de Felix Stroe reprezintă o premieră pentru opinia publică din Ialomița. ... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2016, 21:15 (6794 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei are o stație de epurare de 4 milioane de euro

RAJA Constanța își confirmă blazonul

Țăndărei are o stație de epurare de 4 milioane de euro

RAJA Constanța a inclus orașul Țăndărei pe lista scurtă a localităților ialomițene cu peste 10 mii de locuitori care beneficiază de stații de epurare a apei. Investiția a fost inaugurată vineri, 20 mai 2016, și reprezintă rodul a peste 2 ani de eforturi administrative și guvernamentale. «Este o investiție absolut necesară pentru locuitorii din ºăndărei și ne bucurăm că am decis să delegăm gestiunea acestui serviciu către RAJA Constanța» a declarat primarul Cristian Roman la inaugurarea investiției. Valoarea acestei investiții se ridică la aproximativ 4 milioane de euro, din care 1,4 milioane au fost suportate de către RAJA Constanța.

Un sfert din investiții pentru Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2016, 20:20 (6562 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița respinge Master Plan-ul RAJA Constanța

Din nou ai nimănui

Ialomița respinge Master Plan-ul RAJA Constanța

Administrația județeană respinge de ani buni asumarea unor responsabilități care să alinieze județul la coordonatele de dezvoltare stabilite la nivel european. Iar respingerea proiectului care vizează adoptarea documentului strategic «Master Plan pentru reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare în regiunea Constanța-Ialomița, forma revizuită», în cadrul ședinței din 21 aprilie a Consiliului Județean Ialomița este doar ultima dintre dovezi. Ialomița nu are niciun Plan Județean de Gestionare a Deșeurilor, nu respectă nici Strategia Județeană de Dezvoltare și, în general, nu își asumă niciunul dintre documentele strategice care ar putea asigura o administrare eficientă... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2016, 12:10 (5420 vizualizări - 7 comentarii)

PUBLICITATE ONLINE

RAJA Constanța a investit 83,37 milioane de lei în rețeaua de apă și sistemul de canalizare

Orașul Fetești iese din Evul Mediu

RAJA Constanța a investit 83,37 milioane de lei în rețeaua de apă și sistemul de canalizare

La 5 ani de la semnarea contractului cu administrația locală, RAJA Constanța a finalizat lucrările la stația de epurare și urmează ca în perioada imediat următoare să închidă și lucrările executate la nivelul sistemelor de alimentare cu apă și canalizare. Valoarea acestui proiect derulat cu fonduri europene se ridică la 83,37 milioane de lei, din care RAJA asigură prin cofinanțare peste 23,8 milioane de lei. Primarul Gheorghe Catrinoiu recunoaște că investiția scoate orașul din Evul Mediu: «Apa colectată de această rețea de canalizare se vărsa în Dunăre, exact așa cum pleca din casele oamenilor...».

RAJA, colacul de salvare al orașului Fetești... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2016, 15:40 (8133 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița vrea Master Plan pentru apă și apă uzată

Consiliul Județean Ialomița vrea Master Plan pentru apă și apă uzată

La sfîrșitul lunii octombrie 2015, conducerea Consiliului Județean Ialomița propunea plenului adoptarea documentului strategic «Master Plan pentru reabilitarea și Modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare în regiunea Constanța-Ialomița». Proiectul a fost retras însă de pe ordinea de zi pentru «fundamentarea lui și acordarea votului în cunoștință de cauză». La 5 luni distanță, în ședința de la sfîrșitul lunii martie 2016, proiectul urmează să fie readus în atenția consilierilor județeni. De această dată, conducerea Consiliului Județean Ialomița dorește să devină «proprietar al Master Planului (...) și solicită modificarea condițiilor de acordare a Avizului de Conformitate către... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2016, 14:10 (7171 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

PUBLICITATE ONLINE

Centrul Zonal Interjudețean RAJA de la Slobozia este funcțional

Centrul Zonal Interjudețean RAJA de la Slobozia este funcțional

Începînd cu luna decembrie 2015, RAJA Constanța are un Centru Zonal Interjudețean funcțional la Slobozia. Investiția a fost realizată în mai puțin de 6 luni și reprezintă materializarea intențiilor declarate ale oficialilor firmei de a răspunde prompt necesităților ialomițenilor. Reamintim că RAJA Constanța furnizează apă potabilă în Ialomița de ani buni și că investițiile firmei se ridică la 172 de milioane de lei.

RAJA continuă să investească
Potrivit declarațiilor oficialilor RAJA Constanța, necesitatea deschiderii unui Centru Zonal în Slobozia se impunea în condițiile dezvoltării... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2015, 10:05 (4740 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

Din cauza unor lucrări Enel se oprește apa la Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de întreținere și reparație la liniile de alimentare cu tensiune, Enel Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice la stația de pompare și sursa Căzănești... [citește toată știrea]

20 Noiembrie 2015, 11:10 (5558 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

PUBLICITATE ONLINE

RAJA Constanța susține modernizarea sistemului de alimentare cu apă în Ialomița

RAJA Constanța susține modernizarea sistemului de alimentare cu apă în Ialomița

Autoritățile ialomițene legiferează Master Plan-ul
Joi, 29 octombrie 2015, Consiliul Județean Ialomița va propune spre aprobare documentul strategic «Master Plan pentru Reabilitarea și Modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare în regiunea Constanța-Ialomița» forma revizuită. Potrivit datelor oficiale, se reia astfel o inițiativă veche din 2008, care își propunea la acel moment să asigure «necesarul de investiții pentru toate aglomerările din județ».
Un Master Plan pentru 30 de ani Ideea realizării unui Master Plan... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2015, 15:05 (6294 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

Atenție! Se oprește apa în localitatea Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de reabilitare și igienizare a rezervorului din incinta Complexului de pompare-înmagazinare «Căzănești», SC RAJA SA va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 9 iulie 201... [citește toată știrea]

8 Iulie 2015, 12:15 (4730 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul Zonal al RAJA devine realitate

La Slobozia

Centrul Zonal al RAJA devine realitate

RAJA Constanța este cu un pas mai aproape de obiectivul stabilit în urmă cu un an. De cîteva săptămîni, firma renovează într-un ritm susținut fostul sediu al SC Urban din Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, la sfîrșitul acestui an RAJA SA va deschide acolo un centru zonal!

Istoria preluării sediului Istoria pierderii sediului SC Urban este una veche. La începutul anului 2012, SC Amonil își adjudecă în urma unei licitații la care participă, alături de SC RAJA, sediul furnizorului local de apă. Licitația s-a desfășurat pe 18 ianuarie 2012, iar prețul de adjudecare a fost de aproape... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2015, 18:55 (13046 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

RAJA activează Comandamentul pentru Situații de Urgență

În urma atenționărilor meteorologice de Cod Galben de precipitații abundente-ninsori și ploi, dar și intensificări ale vîntului, ce pot depăși 50-60 km/h, pentru a interveni cu promptitudine în rezolvarea... [citește toată știrea]

6 Martie 2015, 14:35 (3293 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

RAJA, pregătită să intervină

În urma atenționărilor meteorologice de Cod Galben de ninsori abundente și viscol, cu intensificări ale vîntului ce pot depăși 60 km/h, pentru a interveni cu promptitudine în rezolvarea problemelor ce pot... [citește toată știrea]

6 Februarie 2015, 14:20 (4902 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița fără RAJA,  Ialomița cu RAJA

Realități în oglindă

Ialomița fără RAJA, Ialomița cu RAJA

De aproape 5 ani, majoritatea oficialilor din administrația ialomițeană trăiesc complexul rudei sărace și de la țară. Astfel, eforturile constante ale oficialilor RAJA de a sprijini modernizarea serviciilor de apă și canalizare în toate localitățile județului au întîmpinat în ultimii ani o rezistență acerbă. Perdanți, ca de obicei, rămîn ialomițenii. Încercăm astăzi să oferim o imagine comparată a unei realități despre care nimeni nu vorbește oficial, dar pe care toată lumea o cunoaște.

Un colos care deservește 3 milioane de oameni
RAJA Constanța este cel mai mare operator regional... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 14:50 (6483 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Istoria unui dezastru administrativ

Urban, din nou la o răscruce

Istoria unui dezastru administrativ

Săptămîna trecută, sediul furnizorului local de apă a fost adjudecat de către SC RAJA SA. Preluarea  confirmă, indubitabil, dezastrul iminent cu care se confruntă SC Urban, societate al cărei destin economic a fost gestionat de către Consiliul Local Slobozia. Cu conturile blocate, fără sediu și cu tarifele prea mici pentru acoperirea cheltuielilor de funcționare, SC Urban este condusă implacabil către un faliment nemilos. Iar pentru ca dezastrul acestei gestiuni să fie total, administrația locală a prelungit ilegal contractul de concesiune a serviciilor de apă, expunînd societatea unui scandal public care ar putea-o îngropa definitiv.
Cum a ajuns sediul SC URBAN la RAJA?... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2014, 17:45 (8373 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Un prim pas spre Slobozia, achiziția sediului Urban!

RAJA continuă investițiile în IALOMIȚA

Un prim pas spre Slobozia, achiziția sediului Urban!

SC RAJA SA Constanța este unul dintre cei mai mari investitori din județul Ialomița. Potrivit datelor oficiale, Investițiile derulate prin POS Mediu 2007-2015 derulate de către SC RAJA SA se ridică la peste 320 milioane de euro, din care RAJA asigură o cofinanțare de aproximativ 88,5 milioane de euro. Dacă la nivel național absorbția fondurilor europene pe programele din POS Mediu-Axa 1 este în medie de 21%, la nivelul SC RAJA SA absorbția pe programele aflate în derulare este de aproape 50%, de 2,5 ori mai mult decît la nivel național. SC RAJA SA derulează prin Programul Operațional Sectorial de Mediu 4 mari proiecte: «Reabilitarea Stației de epurare ape uzate Eforie Sud», cu o valoare de 30... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2014, 13:05 (7427 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

SC RAJA SA a demarat campania «Recensământul abonaților»

SC RAJA SA a demarat campania «Recensămîntul abonaților»

La începutul lunii iunie 2014, SC RAJA SA a demarat campania «Recensămîntul abonaților» , atît la nivelul județului Ialomița, cît și în celelalte șase județe -Constanța, Călărași, Ilfov, Dîmbovița, Brașov și Prahova, în localitățile unde societatea noastră asigură serviciile de alimentare cu apă și canalizare. Practic, în această perioadă, zilnic, de luni pînă sîmbătă inclusiv, echipele RAJA inventariază toți abonații, indiferent de statutul juridic, persoane fizice, asociații sau agenți economici.
Acțiunea demarată are drept scop, din punct de vedere tehnic, inventarierea sistemelor de alimentare cu apă și canalizare. Campania va aduce beneficii evidente clienților, putîndu-se interveni cu promptitudine în cazul unor disfuncționalități ale acestora ce ar putea conduce la lipsa apei potabile către abonați. Datele tehnice culese din teren, de la nivelul rețelelor secundare de distribuție vor fi introduse în sistemul GIS (sistemul informatic/baza de date electronică). Pe lîngă inventarierea tehnică a rețelelor secundare, se va face și o verificare a branșamentelor/racordurilor, căminelor apometrice și a aparatelor de măsură. Totodată, echipele RAJA vor face și o inventariere a abonaților contractuali, urmărind corectitudinea datelor înscrise în contractele de furnizare/prestare servicii de alimentare cu apă și canalizare.
Pentru derularea acestei campanii în bune condiții, facem un apel către toți abonații să ne asigure accesul și să ne pună la dispoziție toate datele legate de funcționarea serviciilor de alimentare cu apă și canalizare.
... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2014, 12:40 (7197 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
248 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: 16 august, termen limită pentru depunerea raportărilor contabile

16 august 2011 este data limită pentru depunerea raportărilor contabile pentru primul semestru ale agenților economici care au înregistrat o cifră de afaceri de peste 35000 euro în exercițiul financiar ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:07
(7594 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente cu răniți grav și viteză de 147 km la oră!

La începutul săptămînii, luni, 8 august, un tînăr de 26 ani din Tîrgu Secuiesc a provocat un accident rutier între Buzău și Slobozia. Cauza principală a accidentului a constituit-o oboseala tînărului conducător ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:06
(5628 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 4,8 milioane lei, rambursări de TVA

În august 2011, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță rambursări de TVA în valoare totală de aproximativ 4,8 milioane lei. Banii vor fi rambursați pentru 49 de deconturi cu sume negative ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:05
(7432 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins de polițiști

Un bărbat de 40 ani din Amara este cercetat de polițiști pentru furt calificat. Pe numele bărbatului a fost deschisă o anchetă penală pentru un furt comis la o societate comercială din Slobozia. Individul ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:01
(8729 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt hoț


DGFP Ialomița: Depunerea electronică a declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomita reamintește că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii iulie cu termen de declarare 25 august 2011, Formularul 112 «Declarația privind ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 12:55
(7293 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A încercat să taie un obuz cu flexul. Proiectilul a explodat și i-a produs răni grave!

Luni, 8 august a.c., în jurul orei 20.10, Poliția a fost sesizată prin 112, despre faptul că pe raza localității s-a produs o explozie. În urma verificărilor efectuate de către echipa complexă din cadrul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 09:52
(6885 vizualizări - 2 comentarii)


Gheorghe Doja: La 16 ani, prins conducînd mașina prin comună

Polițiștii au depistat vineri, 5 august a.c., pe raza localității Gheorghe Doja, un autoturism condus de un minor în vîrstă de 16 ani, din comuna Gheorghe Lazăr. În urma verificărilor efectuate în bazele ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:20
(8351 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale și amenzi pentru prostituție

Efective din cadrul Biroului de Investigații Criminale și Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au acționat în perioada 1-5 august a.c. pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:04
(8681 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: A dat foc la miriște și a incendiat tarlaua vecinului

În seara zilei de vineri, 5 august a.c., în zona terenurilor agricole ale comunei Andrășești, un localnic de 44 ani a intenționat să curețe vegetația uscată de pe terenul proprietate, dînd foc tarlalei ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:02
(9107 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 80000 lei

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 334 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 8 certificate de înmatriculare. 142 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:45
(7856 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:33
(7182 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Fără viză de la asociațiile crescătorilor de animale la solicitarea primelor pe exploatație

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează cu privire la eliminarea obligativității vizării cererilor de solicitare a primei pe exploatație, specia bovine, pentru anul 2011 de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 08:09
(10125 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Opt minori de 13 și 14 ani, prinși la furat din magazine

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a surprins pe o stradă din localitate mai multe persoane care alergau. S-a procedat la interceptarea grupului, fiind depistat un copil de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:52
(6784 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A acroșat o fetiță pe bicicletă

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3A, în zona Halta Bărăganu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 ani, din ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:45
(7397 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Fetești: Copil de 12 ani, spărgător de locuințe

Polițiștii cercetează un minor de 12 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 53 ani, din localitate, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:41
(6547 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt copil


Urziceni: Acțiune a Poliției

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale, depistarea persoanelor și bunurilor urmărite în temeiul legii precum și pentru combaterea comerțului ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:37
(7431 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Un conducător auto de 27 ani a fost oprit în trafic de polițiștii din Urziceni, pe raza localității. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au constatat că mașina figura ca urmărită internațional, ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:38
(8776 vizualizări - 0 comentarii)


Miriște în flăcări la Giurgeni, furaje arse la Movila

Pompierii din Țăndărei s-au luptat noaptea de miercuri spre joi, 3/4 august, cu stingerea flăcărilor pe o miriște din apropierea localității Giurgeni. Focul mistuia peste 20 hectare de miriște de grîu ce ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:32
(7058 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Dosar penal pentru un tractorist fără permis

Polițiștii de la Stelnica au oprit, marți, 2 august, la Făcăeni, un tractor cu două remorci, pentru un control de rutină. Utilajul era condus de un localnic de 37 ani, care nu avea permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(8086 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: 10 tone de grîu confiscate

Polițiștii de investigare a fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au confiscat 10 tone de grîu. Grîul fără documente legale de proveniență era transportat cu un autotractor ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(7482 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Lemne vîndute ilegal

Un bărbat de 38 ani a fost prins în timp ce vindea ilegal lemne de foc pe raza localității Vlădeni. S-a întîmplat marți, 2 august cînd polițiștii au descoperit la domiciliul unui bărbat din Vlădeni o remorcă ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:29
(9376 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ialomițeni, locul 2

Pompierii ialomițeni, locul 2

În perioada 1-3 august 2011, s-a desfășurat la Slobozia faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 14:24
(5392 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat cu scuterul în șanț

Poliția Urziceni a fost sesizată luni, 1 august a.c., cu privire la faptul că pe DC42 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 31 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 12:49
(7083 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat din curte

Agenții Postului de Poliție Manasia au fost sesizați luni, 1 august a.c., de către o femeie de 56 ani, din Urziceni, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea proprietății pe care o deține ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 10:28
(6653 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


Amara: Concursuri sportive pe plajă

Amara: Concursuri sportive pe plajă

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița, Asociația Județeană «Sportul pentru Toți» Ialomița, cu sprijinul Primăriei Amara, desfășoară, în perioada 31 iulie-3 august 2011, acțiunea sportiv-recreativă ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 10:26
(10158 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: «Șofer» fără permis

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control în trafic pe raza localității un autoturism, condus de un tînăr localnic în vîrstă de 28 ani. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 08:24
(6728 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Surprinși în flagrant la furat de fier

Un feteștean de 55 ani a alertat Poliția în momentul în care a surprins două persoane care sustrăgeau fier de pe terenul său, unde deține o fundație pentru casă. La fața locului s-a deplasat o patrulă de ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 07:03
(4266 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Primarul Sloboziei îl felicită pe elevul Octav Drăgoi, medaliat cu aur la Olimpiada Internațională de Matematică

Printr-un comunicat de presă, primarul Sloboziei, Gabi Ionașcu, felicită remarcabila performanță a elevului slobozean Octav Drăgoi, care a obținut medalia de aur la Olimpiada Internațională de Matematică ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:22
(9437 vizualizări - 4 comentarii)


Munteni Buzău: S-au autoaprins furajele

În după-amiaza zilei de sîmbătă, 30 iulie, pompierii militari de la Garda Slobozia au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la depozitul de furaje al unui cetățean din localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:16
(8215 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru cultivatorii de tutun care accesează credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe către Beneficiarii schemei de plată națională directă complementară decuplată de producție, pentru suprafața cultivată cu tutun ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:11
(11760 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...