Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Edilii vandalizează bugetele comunităților

Ce vrăji au mai făcut primarii ialomițeni

Edilii vandalizează bugetele comunităților

Administrația locală ialomițeană a prejudiciat statul cu peste 4,4 milioane lei din bugetele alocale pentru anul 2010. Constatarea aparține Camerei de Conturi Ialomița în urma controalelor efectuate în anul 2011, pentru exercițiul financiar administrativ din 2010. Recent, instituția a făcut public Raportul de control, document ce evidențiază, încă o dată, modul absolut haotic de întrebuințare a resurselor financiare publice locale. Iar de data aceasta plățile ilegale se ridică la peste 4,4 milioane lei, doar la administrațiile locale!

Statistici de activitate
Potrivit datelor statistice, Camera de Conturi Ialomița și-a fundamentat concluziile Raportului privind finanțele publice locale prin auditarea a 27 ordonatori de credite. De asemenea, tot pe parcusrul anului precedent, instituția a verificat modul de întrebuințare a banilor la 17 entități aflate în subordinea unităților administrativ-teritoriale ialomițene, respectiv 16 unități de învățămînt, Poliția Comunitară, Urban SA și Drumuri și Poduri SA.
Cît despre concluzii, acestea evidențiază, ca de fiecare dată, faptul că edilii ialomițeni rămîn în continuare indiferenți față de acțiunile de colectare a veniturilor la bugetul local, așteptînd ca pomenile guvernamentale să le salveze comunitățile.
Astfel, încă din debut, Raportul menționează că «veniturile încasate la bugetele locale au fost sub nivelul prevederilor bugetare inițiale cu aproximativ 100 milioane lei, respectiv cu 17,6% mai mici». Adică, în traducere liberă, colectările din taxe și impozite la nivelul primăriilor au funcționat lent sau deloc, încasările realizîndu-se doar în cazuri... excepționale. În continuare, aceiași auditori concluzionează că «pe categorii de venituri, nerealizarea încasărilor în raport cu prevederile bugetare definitive se localizează, în principal, la veniturile din impozite, taxe, contribuții, alte vărsăminte și alte venituri, ceea ce reflectă o insuficientă preocupare a autorităților publice locale în evaluarea veniturilor și în urmărirea încasării acestora pe parcusrsul execuției bugetare».
O altă concluzie a inspectorilor Camerei de Conturi vizează performanța minimă înregistrată la nivel local, în privința atragerii fondurilor europene. În cifre absolute, Ialomița a reușit să realizeze un procent al veniturilor de 45% din prevederile inițiale.
Așadar, Ialomița administrativă a anului 2010 nu a reușit să surprindă cu nimic. Fără alocările bugetare centrale, primăriile ialomițene s-ar fi aflat în faliment sau în imposibilitatea continuării activității. «Se constată în continuare că sursele de finanțare ale bugetelor locale depind în mare măsură de alocările de la nivel central sub forma sumelor defalcate din taxă pe valoare adăugată (43% din totalul veniturilor încasate) și a subvențiilor (17% din totalul veniturilor încasate).

Cheltuielile de personal-în scădere, dar pe primul loc
La capitolul cheltuieli, primul loc în top îl ocupă aceleași cheltuieli de personal, în 2010 acestea atingînd un procent de 39% din totalul plăților efectuate. În continuare un procent de 20% l-a reprezentat cheltuielile de capital, în timp ce bunurile și serviciile au fost realizate în procent de 16% din totalul plăților. Cu toate acestea, comparativ cu anii anteriori, cheltuielile de personal au cunoscut o reducere semnificativă, diminuarea datorîndu-se în principal reducerii cu 25% a veniturilor.

Impozite și alte creanțe bugetare locale neîncasate
Cea mai comună deficiență în derularea activității fiananciare în cadrul primăriilor ialomițene în anul 2010 a fost neînregistrarea în contabilitățile unităților administrativ-teritoriale a creanțelor bugetare. Iar dacă la toate acestea se mai adaugă și erori în calcularea acestor datorii sau chiar necalcularea acestora, putem avea un tablou general al diminuării nejustificate a veniturilor la bugetele locale.
Revenind, potrivit Raportului de control al auditorilor Camerei de Conturi, la 11 administrații locale din cele verificate au fost descoperite deficiențe în exactitatea datelor contabile. Printre acestea, Primăria Alexeni, Andrășești, Borănești, Bucu, Drăgoești, Giurgeni, Grindu, Moldoveni, Sărățeni, Gheorghe Doja, Gheorghe Lazăr, dar și Căzănești și Țăndărei.
În continuare, «neînregistrarea în contabilitate a activelor fixe a obiectivelor de investiții finalizate și recepționate» au adus administrațiilor din Gura Ialomiței, Săveni, Mărculești și Sărățeni însemnate prejudicii. Am putea continua cu înregistrări contabile eronate ce au determinat denaturarea a peste 13 mii lei la Primăria Săveni, dar și alți 37 mii lei la administrația din Țăndărei și Urziceni. Iar lista aberațiilor financiar-contabile din administrațiile ialomițene ar putea continua. Noi alegem să trecem la un alt capitol al aventurii controlorilor fiscali în activitatea financiară a administrațiilor locale.

Banii înapoi!
Deși sînt sărace și lipsite de oportunități financiare, primăriile ialomițene mai au o problemă arzătoare: edilii rămîn total dezinteresați de situația materială a entității pe care o conduc. Despre cum se folosesc banii de către administrațiile locale știm cu toții. Așa că raportul de activitate al Curții de Conturi nu este lipsit de constatări ale ilegalităților administrative, legate de «neîndeplinirea obligațiilor financiare către bugetele publice».
La acest capitol trecem pe scurt în revistă nerecuperarea avansurilor acordate furnizorilor și nejustificate cu lucrări sau servicii. Concret, administrațiile din comunele Bucu și Buești au acordat avansuri în valoare de peste 81 mii lei la doi furnizori. În cazul Bucu, potrivit raportului Camerei de Conturi, este vorba despre «nerecuperarea pînă la 31.12.2009 a plăților în avans efectuate furnizorului SC TMUCB SA București pentru lucrări la obiectivul de investiții „Reabilitarea și extinderea sistemului de alimentare cu apă potabilă și introducerea unui sistem de canalizare în localitatea Bucu“», în condițiile în care acest avans nu a fost justificat cu lucrări executate pînă la finele anului.
Desigur că scenariul s-a repetat și la Buești, acolo unde administrația a acordat cu de la sine putere un avans de 5700 lei. Abaterea consemnată de auditori a fost de «nerecuperare pînă la 31.12.2010 a plăților în avans efectuate furnizorului SC CONSTRIF SA Ialomița pentru livrarea unei cantități de piatră spartă necesară realizării obiectivului de investiții „Pietruire drumuri comunale“, în condițiile în care acest avans nu a fost justificat cu produse livrate pînă la finele anului de acordare».
O altă situație ce merită precizată vizează Primăria Sărățeni, acolo unde autoritățile au
«uitat» să chetuiască banii alocați de la bugetul central. Astfel, auditorii s-au văzut nevoiți să consemneze că «nerestituirea la bugetul de stat, pînă la 08.01.2009, a sumei de 62.124,06 lei primită din sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru acoperirea unor cheltuieli curente și de capital și neutilizată pînă la finele anului 2008 (...). În timpul misiunii de audit au fost calculate majorări de întîrziere în valoare de 55341 lei».
Am putea continua cu o altă manevră administrativă, respectiv garanțiile de bună execuție, pe care, de cele mai multe ori, administrațiile locale «uită» să le rețină. La nivelul județului Ialomița, în anul 2012, patru Primării au omis această prevedere contractuală. Este cazul Primăriei Slobozia, în ceea ce privește situația Consorțiului UTE DYTRAS SA Spania Sucursala București și SC DYTRAS România SRL, ce au executat «Modernizarea stației de epurare-treapta biologică». Scenariul s-a repetat și la Primăria Moldoveni, unde autoritățile locale nu au perceput garanția de bună execuție pentru SC OYL Company SRL, în ceea ce privește obiectivul «Construire sediu primărie» și SC Blominfo Geonet Tîrgoviște pentru executarea «Planului urbanistic general». Valoarea totală a abaterilor la această unitate dministrativă se ridică, potrivit Curții de Conturi, la aproximativ 12 mii lei.
Aceeași situație a dezastrului administrativ se regăsește cu succes la Primăria Alexeni. Aici autoritățile locale au bulibășit situațiile financiare ale instituției într-un mod absolut grosolan. Iar neconstituirea garanției de execuție pentru Constrif SA, la realizarea obiectivului de investiții «Modernizare și reabilitare clădire administrativă și schimbare destinație în Dispensar Uman» nu este cea mai gravă dintre deficiențe. În dreptul unității administrativ teritoriale din Alexeni, auditorii Camerei de Conturi rețin aspecte cel puțin de domeniul penalului. Astfel, autoritățile din Alexeni au efectuat plăți nelegale pentru cheltuieli de capital imaginare în valoare de peste 28 mii lei. «Situațiile de lucrări decontate de Primărie au fost întocmite de Constrif SA» menționează controlorii Camerei de Conturi.

Va urma... Iar aspectele legate de modul deficitar și total ilegal în care primarii au înțeles să-și deruleze activitatea administrativă sînt nenumărate. Alegem însă, din lipsă de spațiu, să ne oprim aici, în numărul viitor al publicației urmînd a continua cu precizări despre sporurile ilegale acordate de unitățile administrative atît personalului din cadrul instituției, cît și cadrelor didactice din școlile aflate în subordonare. De asemenea, tot în numărul viitor vom analiza deficiențele descoperite de auditorii Camerei de Conturi la Urban SA și Drumuri și Poduri SA, două societăți de interes local, dar și la Serviciul Public de Poliție Comunitară.

27 Februarie 2012, 12:28 (19683 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Primăriile din Ialomița administrează «neconform» pajiștile județului
Anchetă penală în cazul pajiștilor transformate în terenuri arabile
Prefectura Ialomița controlează legalitatea administrării pajiștilor județului
Camera de Conturi Ialomița a descoperit prejudicii financiare de peste 59 milioane de lei
Camera de Conturi Ialomița a controlat Primăria Slobozia

Comentariile cititorilor:


citizen din rural:
(28 Februarie 2012, 09:49)
avem solutii ? cred ca da; de ce nu le punem in practica ? credeti ca se va schimba ceva ? am fost cel mai optimist,insa, acum nu mai cred in nimeni si in nimic.
stiu:
(27 Februarie 2012, 23:49)
primarul este ordonator de credite.deoarece au ajuns primari toti neavenitii,acum semneaza(vorba proverbului) ca primarii deoarece nu au cunostintele necesare si nici capacitatea sa le insuseasca! ei fac legea in comunitatile pe care le conduc,dar sper sa raspunda in fata legii in urna controalelor curtii de conturi!
citizen din rural:
(27 Februarie 2012, 15:36)
acesti functionari care s-au ingrasat nu se mai satura ? tot felul de sporuri, salarii foarte mari si munca ? dar rezultate ? acum ii inteleg pe primari; credeti ca ei pot urmari toate hartiile pe care acesti functionari le baga pe sub nasul primarilor ?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 30 Iun 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Un mort și un rănit într-un grav accident rutier

Marți, 24 noiembrie, la intrare în localitatea Albești, s-a petrecut un grav accident rutier. În timp ce se deplasa cu o autoutilitată, în condiții de vizibilitate redusă, conducătorul auto a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 16:38
(13140 vizualizări - 0 comentarii)


FenomenalUrziceni-Sevilla 1-0

Fenomenal
Urziceni-Sevilla 1-0

Într-un meci absolut FENOMENAL, Unirea Urziceni a învins în această seară o forță a fotbalului european, FC Sevilla. Potrivit statisticilor, Unirea Urziceni a obținut în acest sezon de Champions League ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 01:01
(16049 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

România a înregistrat cel de-al doilea deces prin gripă nouă. În doar ultimele 24 de ore, Ministerul Sănătății a confirmat infestarea cu virusul A/H1N1 a încă 190 de persoane. Ialomița se înscrie în rîndul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:17
(10371 vizualizări - 0 comentarii)


Fetiță de 10 ani, lovită de o mașină

O minoră, de doar 10 ani, din localitatea Movilița, a fost victima unui accident rutier. Copila a vrut să traverseze strada în fugă dar nu s-a asigurat, fiind lovită de o mașină condusă de un cetățean portughez ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(10804 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat la Fetești

Polițiștii feteșteni au depistat sîmbătă, 21 noiembrie, în jurul prînzului, un bărbat ce era urmărit general din luna octombrie 2009. Cătălin B., de 40 ani a fost găsit de polițiști în zona unui centru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(11556 vizualizări - 0 comentarii)


Scandalagiu beat, cu cuțitul în centrul satului

Sîmbătă, 21 noiembrie, agenții Postului de Poliție Scînteia au fost alarmați de o tînără din Slobozia despre faptul că un bărbat înarmat cu un cuțit provoacă scandal în centrul satului Iazu. Intervenind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:11
(12207 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

La finele săptămînii precedente, vineri, 20 noiembrie, polițiștii au fost sesizați cu privire la comiterea unui furt dintr-un magazint situat pe raza localității Ion Roată. Valoarea bunurilor sustrase, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:10
(10917 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 20 spre 21 noiembrie, în jurul oreler 1,00, un bărbat din localitatea Munteni Buzău s-a ales cu dosar penal după ce polițiștii l-au prins la volanul unei mașini ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:09
(10592 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un utilaj răspânditor de asfalt

Incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt

Un incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt s-a petrecut vineri, 20 noiembrie 2009, în jurul orelor 18,00, în apropierea gropii de gunoi ecologice a municipiului Slobozia, unde se executau lucrări de ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2009, 14:40
(12308 vizualizări - 0 comentarii)


PSD Ialomița, «sugar» prefectural

PSD Ialomița, «sugar» prefectural

În urmă cu o săptămînă, inflamați de entuziasmul electoral, pesediștii ialomițeni i-au remis prefectului Mădălin Teculescu o scrisoare publică în care îl acuză de grave încălcări ale legii și acțiuni de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2009, 01:13
(16480 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

Un polițist din Țăndărei a sesizat Direcția Generală Anticorupție Ialomița asupra încercării unei persoane de a-l mitui. Bărbatul, din Vrancea, a încercat să-l mituiască pe polițist pentru ca acesta să ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2009, 16:47
(11469 vizualizări - 0 comentarii)


Minori accidentați

Minori accidentați

Miercuri, 18 noiembrie, la Slobozia, o fetiță de 8 ani a fost ușor rănită într-un accident rutier. Copilul a traversat strada prin loc nepermis și fără să se asigure, fiind accidentat de o mașină ce circula ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:41
(10154 vizualizări - 0 comentarii)


Arme confiscate de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat în perioada 20 octombrie-15 noiembrie o serie de activități vizînd legalitatea deținerii și folosirii armelor neletale. În urma ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:38
(10587 vizualizări - 0 comentarii)


Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Joi și vineri, respectiv, 19 și 20 noimebrie, reprezentanții Penitenciarului Slobozia participă la o sesiune de training pentru implementarea proiectului «Creșterea șanselor de incluziune socială a persoanelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 12:51
(11244 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Marți, 17 noiembrie, în urma unui filtru rutier, polițiștii din Fetești au depistat un bărbat, de 22 ani, din Bordușani, în timp ce conducea o mașină fiind în stare de ebrietate. Actual, tînărul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:12
(11356 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la înșelăciuni!

Polițiștii ialomițeni avertizează populația cu privire la înșelăciunile ce se petrec în fiecare zi. Ultima produsă a constat în furtul dintr-un magazin a genții personale a vînzătoarei. Astfel, trei persoane ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(11278 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o căruță

Un accident rutier s-a produs marți dimineață, 17 noiembrie, în localitatea ialomițeană Bărbulești. Urmare a incidentului rutier, un bătrîn de 83 ani a fost ușor rănit. Pe scurt, victima se afla într-o ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(13606 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Deși nu deținea permis de conducere, un tînăr de 20 ani, din Urziceni, a decis să-și conducă mașina neînmatriculată în România, fiind identificat de polițiști. Pe numele tînărului a fost întocmit dosar ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(13362 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 2100 lei aplicate de polițiștii feteșteni

Polițiștii feteșteni au acționat, marți, 17 noiembrie, în zona piețelor, barurilor și a locurilor de cazare, pentru prevenirea comiterii unor fapte ilegale. În timpul celor 43 de controale efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(11094 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Iordache, câștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de câmp

Sorin Iordache, cîștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de cîmp

Sorin Iordache, un băiețel de 11 ani, este legitimat la Tenis Con Slobozia. Campion național în acest an, a reușit zilele acestea o spectaculoasă performanță, cîștigînd unul din cele mai puternice turnee ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:46
(11904 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», sancționată mai aspru

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Inspectoratului teritorial de Muncă Ialomița au sancționat de la începutul anului 33 de angajatori pentru practicarea formelor de muncă ilegale. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:40
(11985 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie anti-fumat, la Slobozia

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică, în parteneriat cu alte instituții, marchează joi, 19 noiembrie, la Slobozia, «Ziua Națională fără tutun». «Campania „Renunță la fumat în fiecare zi!“ organizată ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:38
(13256 vizualizări - 0 comentarii)


A murit căzînd într-o fîntînă

Tragedie în comuna Maltezi. Un bărbat cu probleme de vedere a murit luni, 16 noiembrie, la primele ore ale dimineții, după ce a căzut într-o fîntînă secată de apă. Pompierii ialomițeni au intervenit de ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:33
(10788 vizualizări - 0 comentarii)


CEC-uri de 1,5 milioane, false

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița au demarat începerea urmăririi penale pe numele unui cetățean din Țăndărei. În sarcina bărbatului, de 34 ani, anchetatorii au reținut ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:21
(11742 vizualizări - 0 comentarii)


Campania electorală «dă de furcă» polițiștilor

Incidentele electorale nu se opresc în județul nostru. Polițiștii ialomițeni au cercetat și soluționat în perioada 6-17 noiembrie nu mai puțin de 6 reclamații electorale, în localitățile Mihail Kogălniceanu ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:03
(10442 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, prins la Fierbinți

Polițiștii din orașul Fierbinți-Tîrg au prins pe raza localității un tînăr în vîrstă de 23 ani ce era urmărit general încă din luna februarie 2009. Pe numele bărbatului exista un mandat de arestare, instnața ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:52
(10526 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la Primărie

Luni, 16 noiembrie, polițiștii din Amara au prins un hoț din localitate la scurt timp după ce acesta furase mai multe materiale de construcții dintr-un șantier al Primăriei. Bărbatul, Silviu T., de 31 ani ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:40
(12040 vizualizări - 1 comentariu)


Traficul rutier și școlile, în vizorul Poliției

Luni, 16 noiembrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de verificare în trafic a autoturismelor înmatriculate în străinătate. În cadrul acțiunii au fost constatate 23 de abateri, fiind ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:20
(11193 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict la Bărbulești

Conflict la Bărbulești

Sîmbătă, 14 noiembrie, prin 112, în jurul orelor 17.15, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal iscat între localnicii din Bărbulești. Imediat după primirea sesizării, s-a dispus deplasarea în zonă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 18:18
(10757 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a furat un autoturism

Un bărbat în vîrstă de 39 ani, din orașul Amara, cunoscut cu antecedente penale, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Acesta este suspectat că în ziua de 5 noiembrie a.c. a sustras ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:28
(12435 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști Mary în Au sosit primele autogunoiere pentru operatorul ADI ECOO 2009 Golf în Sistemul de Garanție-Returnare SGR plasează Ialomița în topul reciclării STR SPERANTEI în Au sosit primele autogunoiere pentru operatorul ADI ECOO 2009 Boss în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» #pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...