Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Edilii vandalizează bugetele comunităților

Ce vrăji au mai făcut primarii ialomițeni

Edilii vandalizează bugetele comunităților

Administrația locală ialomițeană a prejudiciat statul cu peste 4,4 milioane lei din bugetele alocale pentru anul 2010. Constatarea aparține Camerei de Conturi Ialomița în urma controalelor efectuate în anul 2011, pentru exercițiul financiar administrativ din 2010. Recent, instituția a făcut public Raportul de control, document ce evidențiază, încă o dată, modul absolut haotic de întrebuințare a resurselor financiare publice locale. Iar de data aceasta plățile ilegale se ridică la peste 4,4 milioane lei, doar la administrațiile locale!

Statistici de activitate
Potrivit datelor statistice, Camera de Conturi Ialomița și-a fundamentat concluziile Raportului privind finanțele publice locale prin auditarea a 27 ordonatori de credite. De asemenea, tot pe parcusrul anului precedent, instituția a verificat modul de întrebuințare a banilor la 17 entități aflate în subordinea unităților administrativ-teritoriale ialomițene, respectiv 16 unități de învățămînt, Poliția Comunitară, Urban SA și Drumuri și Poduri SA.
Cît despre concluzii, acestea evidențiază, ca de fiecare dată, faptul că edilii ialomițeni rămîn în continuare indiferenți față de acțiunile de colectare a veniturilor la bugetul local, așteptînd ca pomenile guvernamentale să le salveze comunitățile.
Astfel, încă din debut, Raportul menționează că «veniturile încasate la bugetele locale au fost sub nivelul prevederilor bugetare inițiale cu aproximativ 100 milioane lei, respectiv cu 17,6% mai mici». Adică, în traducere liberă, colectările din taxe și impozite la nivelul primăriilor au funcționat lent sau deloc, încasările realizîndu-se doar în cazuri... excepționale. În continuare, aceiași auditori concluzionează că «pe categorii de venituri, nerealizarea încasărilor în raport cu prevederile bugetare definitive se localizează, în principal, la veniturile din impozite, taxe, contribuții, alte vărsăminte și alte venituri, ceea ce reflectă o insuficientă preocupare a autorităților publice locale în evaluarea veniturilor și în urmărirea încasării acestora pe parcusrsul execuției bugetare».
O altă concluzie a inspectorilor Camerei de Conturi vizează performanța minimă înregistrată la nivel local, în privința atragerii fondurilor europene. În cifre absolute, Ialomița a reușit să realizeze un procent al veniturilor de 45% din prevederile inițiale.
Așadar, Ialomița administrativă a anului 2010 nu a reușit să surprindă cu nimic. Fără alocările bugetare centrale, primăriile ialomițene s-ar fi aflat în faliment sau în imposibilitatea continuării activității. «Se constată în continuare că sursele de finanțare ale bugetelor locale depind în mare măsură de alocările de la nivel central sub forma sumelor defalcate din taxă pe valoare adăugată (43% din totalul veniturilor încasate) și a subvențiilor (17% din totalul veniturilor încasate).

Cheltuielile de personal-în scădere, dar pe primul loc
La capitolul cheltuieli, primul loc în top îl ocupă aceleași cheltuieli de personal, în 2010 acestea atingînd un procent de 39% din totalul plăților efectuate. În continuare un procent de 20% l-a reprezentat cheltuielile de capital, în timp ce bunurile și serviciile au fost realizate în procent de 16% din totalul plăților. Cu toate acestea, comparativ cu anii anteriori, cheltuielile de personal au cunoscut o reducere semnificativă, diminuarea datorîndu-se în principal reducerii cu 25% a veniturilor.

Impozite și alte creanțe bugetare locale neîncasate
Cea mai comună deficiență în derularea activității fiananciare în cadrul primăriilor ialomițene în anul 2010 a fost neînregistrarea în contabilitățile unităților administrativ-teritoriale a creanțelor bugetare. Iar dacă la toate acestea se mai adaugă și erori în calcularea acestor datorii sau chiar necalcularea acestora, putem avea un tablou general al diminuării nejustificate a veniturilor la bugetele locale.
Revenind, potrivit Raportului de control al auditorilor Camerei de Conturi, la 11 administrații locale din cele verificate au fost descoperite deficiențe în exactitatea datelor contabile. Printre acestea, Primăria Alexeni, Andrășești, Borănești, Bucu, Drăgoești, Giurgeni, Grindu, Moldoveni, Sărățeni, Gheorghe Doja, Gheorghe Lazăr, dar și Căzănești și Țăndărei.
În continuare, «neînregistrarea în contabilitate a activelor fixe a obiectivelor de investiții finalizate și recepționate» au adus administrațiilor din Gura Ialomiței, Săveni, Mărculești și Sărățeni însemnate prejudicii. Am putea continua cu înregistrări contabile eronate ce au determinat denaturarea a peste 13 mii lei la Primăria Săveni, dar și alți 37 mii lei la administrația din Țăndărei și Urziceni. Iar lista aberațiilor financiar-contabile din administrațiile ialomițene ar putea continua. Noi alegem să trecem la un alt capitol al aventurii controlorilor fiscali în activitatea financiară a administrațiilor locale.

Banii înapoi!
Deși sînt sărace și lipsite de oportunități financiare, primăriile ialomițene mai au o problemă arzătoare: edilii rămîn total dezinteresați de situația materială a entității pe care o conduc. Despre cum se folosesc banii de către administrațiile locale știm cu toții. Așa că raportul de activitate al Curții de Conturi nu este lipsit de constatări ale ilegalităților administrative, legate de «neîndeplinirea obligațiilor financiare către bugetele publice».
La acest capitol trecem pe scurt în revistă nerecuperarea avansurilor acordate furnizorilor și nejustificate cu lucrări sau servicii. Concret, administrațiile din comunele Bucu și Buești au acordat avansuri în valoare de peste 81 mii lei la doi furnizori. În cazul Bucu, potrivit raportului Camerei de Conturi, este vorba despre «nerecuperarea pînă la 31.12.2009 a plăților în avans efectuate furnizorului SC TMUCB SA București pentru lucrări la obiectivul de investiții „Reabilitarea și extinderea sistemului de alimentare cu apă potabilă și introducerea unui sistem de canalizare în localitatea Bucu“», în condițiile în care acest avans nu a fost justificat cu lucrări executate pînă la finele anului.
Desigur că scenariul s-a repetat și la Buești, acolo unde administrația a acordat cu de la sine putere un avans de 5700 lei. Abaterea consemnată de auditori a fost de «nerecuperare pînă la 31.12.2010 a plăților în avans efectuate furnizorului SC CONSTRIF SA Ialomița pentru livrarea unei cantități de piatră spartă necesară realizării obiectivului de investiții „Pietruire drumuri comunale“, în condițiile în care acest avans nu a fost justificat cu produse livrate pînă la finele anului de acordare».
O altă situație ce merită precizată vizează Primăria Sărățeni, acolo unde autoritățile au
«uitat» să chetuiască banii alocați de la bugetul central. Astfel, auditorii s-au văzut nevoiți să consemneze că «nerestituirea la bugetul de stat, pînă la 08.01.2009, a sumei de 62.124,06 lei primită din sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru acoperirea unor cheltuieli curente și de capital și neutilizată pînă la finele anului 2008 (...). În timpul misiunii de audit au fost calculate majorări de întîrziere în valoare de 55341 lei».
Am putea continua cu o altă manevră administrativă, respectiv garanțiile de bună execuție, pe care, de cele mai multe ori, administrațiile locale «uită» să le rețină. La nivelul județului Ialomița, în anul 2012, patru Primării au omis această prevedere contractuală. Este cazul Primăriei Slobozia, în ceea ce privește situația Consorțiului UTE DYTRAS SA Spania Sucursala București și SC DYTRAS România SRL, ce au executat «Modernizarea stației de epurare-treapta biologică». Scenariul s-a repetat și la Primăria Moldoveni, unde autoritățile locale nu au perceput garanția de bună execuție pentru SC OYL Company SRL, în ceea ce privește obiectivul «Construire sediu primărie» și SC Blominfo Geonet Tîrgoviște pentru executarea «Planului urbanistic general». Valoarea totală a abaterilor la această unitate dministrativă se ridică, potrivit Curții de Conturi, la aproximativ 12 mii lei.
Aceeași situație a dezastrului administrativ se regăsește cu succes la Primăria Alexeni. Aici autoritățile locale au bulibășit situațiile financiare ale instituției într-un mod absolut grosolan. Iar neconstituirea garanției de execuție pentru Constrif SA, la realizarea obiectivului de investiții «Modernizare și reabilitare clădire administrativă și schimbare destinație în Dispensar Uman» nu este cea mai gravă dintre deficiențe. În dreptul unității administrativ teritoriale din Alexeni, auditorii Camerei de Conturi rețin aspecte cel puțin de domeniul penalului. Astfel, autoritățile din Alexeni au efectuat plăți nelegale pentru cheltuieli de capital imaginare în valoare de peste 28 mii lei. «Situațiile de lucrări decontate de Primărie au fost întocmite de Constrif SA» menționează controlorii Camerei de Conturi.

Va urma... Iar aspectele legate de modul deficitar și total ilegal în care primarii au înțeles să-și deruleze activitatea administrativă sînt nenumărate. Alegem însă, din lipsă de spațiu, să ne oprim aici, în numărul viitor al publicației urmînd a continua cu precizări despre sporurile ilegale acordate de unitățile administrative atît personalului din cadrul instituției, cît și cadrelor didactice din școlile aflate în subordonare. De asemenea, tot în numărul viitor vom analiza deficiențele descoperite de auditorii Camerei de Conturi la Urban SA și Drumuri și Poduri SA, două societăți de interes local, dar și la Serviciul Public de Poliție Comunitară.

27 Februarie 2012, 12:28 (19725 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Primăriile din Ialomița administrează «neconform» pajiștile județului
Anchetă penală în cazul pajiștilor transformate în terenuri arabile
Prefectura Ialomița controlează legalitatea administrării pajiștilor județului
Camera de Conturi Ialomița a descoperit prejudicii financiare de peste 59 milioane de lei
Camera de Conturi Ialomița a controlat Primăria Slobozia

Comentariile cititorilor:


citizen din rural:
(28 Februarie 2012, 09:49)
avem solutii ? cred ca da; de ce nu le punem in practica ? credeti ca se va schimba ceva ? am fost cel mai optimist,insa, acum nu mai cred in nimeni si in nimic.
stiu:
(27 Februarie 2012, 23:49)
primarul este ordonator de credite.deoarece au ajuns primari toti neavenitii,acum semneaza(vorba proverbului) ca primarii deoarece nu au cunostintele necesare si nici capacitatea sa le insuseasca! ei fac legea in comunitatile pe care le conduc,dar sper sa raspunda in fata legii in urna controalelor curtii de conturi!
citizen din rural:
(27 Februarie 2012, 15:36)
acesti functionari care s-au ingrasat nu se mai satura ? tot felul de sporuri, salarii foarte mari si munca ? dar rezultate ? acum ii inteleg pe primari; credeti ca ei pot urmari toate hartiile pe care acesti functionari le baga pe sub nasul primarilor ?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 11 Iul 2026
237 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: 565,08 mii de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor fiscale efectuate în septembrie 2023

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna septembrie 2023, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 16 inspecții fiscale ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2023, 14:05
(4966 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,66%, rata șomajului la sfârșitul lunii august 2023

La sfârșitul lunii august 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3708 șomeri (din care 1826 femei), rata șomajului fiind de 4,66%, cu 1,12% peste ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2023, 19:45
(9008 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: «Contul meu RAJA»

RAJA Constanța: «Contul meu RAJA»

Pachetul «Cont Client RAJA» este accesibil non-stop și este sigur și ușor de utilizat prin platforma on-line «Contul meu RAJA» (accesibil de pe orice desktop) sau prin aplicația de mobil ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2023, 19:30
(10114 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Amenință că se aruncă în gol de la balcon

Intervenție a pompierilor din Fetești, în cazul unui tânăr de 31 de ani, domiciliat pe raza municipiului, care amenință că se aruncă în gol de la balconul apartamentului în care locuiește. Se pare că acesta ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2023, 19:20
(2162 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

La nivelul sistemului de distribuție apă potabilă din Fetești se vor executa lucrări de racordare a noilor conducte la rețeaua existentă. Pentru realizarea acestor operațiuni, RAJA Constanța va întrerupe ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2023, 16:55
(2709 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități informativ-preventive în rândul elevilor de liceu

Luni, 9 octombrie 2023, polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității al IPJ Ialomița au desfășurat activități informativ-preventive la Liceul Pedagogic «Matei Basarab ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2023, 15:20
(2177 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În septembrie 2023 s-a rambursat TVA în valoare de peste 7,93 milioane de lei

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna septembrie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 7,93 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2023, 15:10
(4172 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: «Ghidul privind recuperarea taxei pe valoarea adăugată achitată în alt stat membru al Uniunii Europene»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a elaborat și publicat «Ghidul privind recuperarea taxei pe ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2023, 16:35
(17710 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Drogați, beți și fără permise, la volan

Duminică, 8 octombrie a.c., în jurul orelor 23,30, polițiștii din Fetești au oprit, în cadrul unui filtru rutier, un șofer în vârstă de 19 de ani, din Fetești, în vederea verificării documentelor personale ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2023, 13:15
(4974 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Căzănești și Iazu

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit la un accident rutier, produs în localitatea Căzănești, în care a fost implicată o autoutilitară, ce a ieșit în afara ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2023, 13:10
(3323 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în mai multe zone din orașul Fetești!

Vineri, 6 octombrie 2023, s-a înregistrat o avarie la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Grânelor din Fetești/Cartierul Fetești-Gară. Pentru remedierea acesteia, se sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2023, 12:50
(2585 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Un bărbat de 42 de ani a murit în dimineața zilei de vineri, 6 octombrie a.c., în urma unui accident rutier produs pe raza localității Ciorcâlia. Din primele informații, în evenimentul rutier au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2023, 11:40
(3317 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Reținut pentru «proxenetism»

Miercuri, 4 octombrie a.c., un bărbat de 44 de ani, din comuna Borănești, a fost reținut pentru «proxenetism». În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit faptul că, în perioada noiembrie 2018-martie ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2023, 18:30
(2538 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 99,95 milioane lei de lei, încasări la bugetul de stat în luna septembrie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în luna septembrie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului, în sumă totală de 99,95 milioane de lei, cu 1,56 milioane ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2023, 13:30
(10224 vizualizări - 0 comentarii)


Autovehicul de lux furat din străinătate, descoperit de polițiștii din Urziceni

Autovehicul de lux furat din străinătate, descoperit de polițiștii din Urziceni

Luni, 2 octombrie a.c., polițiștii din Urziceni au descoperit un autoturism de lux, în valoare de aproximativ 100 mii de euro, declarat ca fiind furat din Germania. Autoturismul a fost depistat în urma ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2023, 20:20
(2564 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul USR Claudiu Năsui: «Guvernul PSD-PNL s-a împrumutat cu încă 164,3 miliarde de lei!»

Claudiu Năsui, deputat USR și fost ministru al Economiei, acuză Guvernul PSD-PNL că îngroapă generațiile următoare în datorii doar pentru a susține sinecurile, noile agenții și noile scheme de ajutor de ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2023, 16:50
(5027 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 10 octombrie 2023, termen-limită pentru depunerea unor formulare privind TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2023, 13:35
(4875 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Peste 1700 de misiuni de ordine publică în trimestrul III/2023

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au executat, în trimestrul III al anului, 1717 misiuni de ordine publică, dintre care 107 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice la ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2023, 13:20
(4437 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 6 octombrie 2023, termen-limită pentru depunerea Declarației de mențiuni privind schimbarea perioadei fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2023, 14:20
(6668 vizualizări - 0 comentarii)


Urban SA Slobozia: Întrerupere apă în Cartierul «Ionel Perlea»

Urban SA Slobozia aduce la cunoștința consumatorilor faptul că marți, 3 octombrie 2023, în intervalul orar 9,00-16,00, va fi sistată furnizarea apei potabile în Cartierul «Ionel Perlea», străzile Nordului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2023, 20:00
(2891 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice, sărbătorită la Căminul «Ing. Vadim Rusu» din Balaciu

Protopopiatul Slobozia: Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice, sărbătorită la Căminul «Ing. Vadim Rusu» din Balaciu

Protopopiatul Slobozia, alături de tinerii din cadrul Grupurilor de Cateheză «Biserica Albastră» și Parohiei Amara II, din orașul Amara, a organizat vineri, 29 septembrie a.c., o activitate dedicată seniorilor ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2023, 18:20
(2985 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Valahia 2023»/«Atenție, acesta este un exercițiu!»

În perioada 3-5 octombrie a.c., va avea loc exercițiul național privind producerea unei urgențe nucleare/radiologice «Valahia 2023», care face parte din proiectul Norway Grants-«Îmbunătățirea securității ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2023, 14:45
(4710 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar de 83,111 milioane de lei pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul bovin

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează plata ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul bovin, în anul 2022, în contextul crizei provocate ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2023, 13:35
(3943 vizualizări - 0 comentarii)


Restructurările din administrație, în atenția Prefecturii Ialomița

Restructurările din administrație, în atenția Prefecturii Ialomița

Miercuri, 27 septembrie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat ședința Colegiului Prefectural, precum și pe cea a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. În cadrul ședinței au fost ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2023, 15:50
(3042 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice

Marți, 26 septembrie 2023, polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Grivița au oprit în trafic, pentru verificări, pe raza comunei Iazu, o autoutilitară condusă de un bărbat 26 de ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2023, 15:40
(3097 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia, oraș candidat la titlul de «Capitala Tineretului din România» în 2025

Slobozia, oraș candidat la titlul de «Capitala Tineretului din România» în 2025

Municipiul Slobozia s-a calificat în finala competiției «Capitala Tineretului din România» pentru anul 2025, program inițiat de Consiliul Tineretului din România, Federația Tinerilor din Cluj, Grupul P ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 18:40
(4978 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița: Salonul Anual de Carte, a XXXII-a ediție

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia se pregătește de inaugurarea celei de a XXXII-a ediții a «Salonului Anual de Carte». Evenimentul va debuta anul acesta luni, 2 octombrie 2023, și se ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 18:10
(3999 vizualizări - 0 comentarii)


AJPIS Ialomița: A intrat în vigoare majorarea cu 50% a indemnizației de creștere a copilului pentru părinții de gemeni, tripleți sau multipleți

Peste 2100 de familii cu gemeni sau tripleți în componență vor beneficia de majorarea cu 50% a indemnizației de creștere a copilului, după publicarea în Monitorul Oficial nr. 844/19.09.2023 a normelor metodologice ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 18:00
(5859 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Sâmbătă, 30 septembrie 2023, termen-limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 17:20
(3251 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

ADMET SRL
Șos. Brăilei, nr. 17 bis, Slobozia
angajează
lucrător bucătărie
-spălător vase mari

la Hotel Select
relații la telefon 0745/092.361

26 Septembrie 2023, 17:05


Ultimele comentarii
Curiosul în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» ca la noi.... în Administrațiile locale din Ialomița, fără soluții pentru relocarea elevilor școlilor reabilitate prin Programul «ELENA» CRISTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Manu în Primarul Vasile Câmpulungeanu, somat de Prefectură să demoleze construcțiile din ferma proprie, ridicate ilegal pe islazul comunal @Ana A în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» dan în Bacalaureat 2026, probă de foc pentru elevii ialomițeni: promovare sub media națională! autoturism RABLA în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 Mary în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia George în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Cetățean în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia #Mimi în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Iulia în Administrațiile locale din Ialomița, fără soluții pentru relocarea elevilor școlilor reabilitate prin Programul «ELENA» nemultumitu' în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Mary în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia CETATEAN în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Deea în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia localnic în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Moro Meteo în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia R în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Ionica în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...