Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

15 funcționari sunt anchetați de procurorii anticorupție

Ancheta DNA de la Consiliul Județean Ialomița merge mai departe

15 funcționari sînt anchetați de procurorii anticorupție

Eliberarea din Arestul Poliției Capitalei a președintelui Silvian Ciupercă și a lui Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții  și Patrimoniu din cadrul instituției, nu schimbă cu nimic datele anchetei în care aceștia sînt implicați. Dosarul penal continuă să agite și mai tare apele învolburate ale Consiliului Județean Ialomița. Potrivit unor surse judiciare din cadrul Direcției Naționale Anticorupție, unitatea de Parchet specializată în combaterea faptelor de corupție și asimilate corupției a extins cercetările în acest dosar. Ca urmare a acestui fapt, anchetatorii au trecut pe lista inculpaților alte 15 nume, toți funcționari în cadrul Consiliului Județean Ialomița.

DNA tace și face Printr-o adresă oficială adresată Direcției Naționale Anticorupție, ziarul Independent a aflat faptul că procurorii de la București nu au finalizat încă cercetările în dosarul penal deschis pe numele președintelui Silvian Ciupercă și al lui Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții și Patrimoniu din cadrul aceleiași instituții. Ba mai mult, procurorii au decis să extindă cercetările și să treacă pe lista inculpaților nume noi. Surse judiciare au confirmat faptul că, într-adevăr, DNA «sapă» în continuare după probe în sediul Consiliului Județean Ialomița. Așa se face că din cei 5 inculpați ai cauzei (Silvian Ciupercă, Cezar Vîlcan, Liviu Mușat, Mariana Vișan și Corina Trandafir), DNA a făcut «săpături» adînci și a mai trecut pe listă încă 15 nume, toți angajați în cadrul Consiliului Județean Ialomița. S-ar părea că pe numele acestora ar exista suspiciunea rezonabilă privind comiterea mai multor infracțiuni de serviciu, aflate în competența materiei penale a Direcției Naționale Anticorupție. Printre numele vehiculate a apărut și cel la lui Adrian Ionescu, secretarul județului Ialomița, însă procurorii DNA au confirmat oficial faptul că acesta nu are nicio calitate procesuală în dosarul penal deschis pe numele președintelui Silvian Ciupercă.

Președintele Silvian Ciupercă s-a întors la muncă
După 66 de zile de arest preventiv, în care a împărțit aceeași celulă cu Marian Vanghelie, primarul Sectorului 5 al Capitalei, și Radu Mazăre, primarul Constanței, Silvian Ciupercă a fost eliberat și pus sub control judiciar de Curtea de Apel București. Aflat în libertate, el a revenit la muncă la începutul acestei săptămîni. Luni, 4 mai a.c., la primele ore ale dimineții, Ciupercă s-a prezentat corespunzător în biroul din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Totul cu mare băgare de seamă, întrucît instanța de la București i-a trasat drept sarcină președintelui Ciupercă să nu interfereze cu mai multe persoane care au calități procesuale diferite în dosarul penal în care este inculpat. În cazul în care ar încălca dispozițiile instanței, el ar putea ajunge din nou după gratii.

8 capete de acuzare pe numele președintelui Ciupercă
Scandalul privind anchetarea lui Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița a început în toamna anului trecut, cînd DNA a descins în sediul instituției, al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, precum și cel al Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, din Călărași. În luna februarie a anului în curs, Direcția Națională Anticorupție i-a arestat preventiv pe Silvian Ciupercă și Cezar Vîlcan și i-a pus sub control judiciar pe Liviu Mușat și Mariana Vișan, președintele și vicepreședintele ADR Sud Muntenia, precum și pe jurnalista Corina Trandafir. Potrivit referatului de arestare emis pe numele lui Silvian Ciupercă, procurorii au reținut în sarcina sa un număr de 8 capete de acuzare care vizează infracțiuni precum «traficul de influență», «abuzul în serviciu în formă continuată» sau «luarea de mită».

12 Mai 2015, 21:05 (33867 vizualizări - 39 comentarii)

Citiți și:
Moarte fulgerătoare a fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă
Vasile Silvian, consilierul președintelui Pavel la Departamentul «Moaște Administrative»
Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă
Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA
Silvian Ciupercă și Cezar Vîlcan rămîn în arest

Comentariile cititorilor:


invatatoare:
(21 Mai 2015, 16:33)
Face plata bine...ca are cu ce!
Eu:
(21 Mai 2015, 02:18)
Cumetrita invatatoare stai tu linistita ....nu doar o data l.am injosit de fata cu toata lumea, sa nu iti spun ca atunci cand ma vede suna la 112....un fraier. Probabil te freaca bine sau face plata ca el ca om la prima vedere si ca si caracter este un jeg, un infect. Mie mi.ar placea sa.l vad putin p la parnaie..... un jeg!
invatatoare:
(20 Mai 2015, 12:44)
Bai,mare analfabet mai esti!!! Postezi numai idiotenii.... si incorect gramatical...Ce-ai vrea, ma, sa-i tremure aluia chilotii cand te vede pe tine??? Ce e rau in asta??? Amesteci copiii, nevestele...Esti frustrat rau!!! Daca tot esti atat de pornit si vrei dreptate, de ce nu mergi in fata lor sa clarifici si preferi sa postezi aici fara sa-ti dai numele? Pt ca esti las, pe langa analfabet!!!
Eu:
(20 Mai 2015, 03:03)
Fapta adevarata ziceai? Pai S.D. este tovarasul cel mai bun al "patronului " de la nik taxi din tandarei si ala alt incult care ii tremura chilotii cand o vede pe nevastasa..... luatii prin invaluire si vedeti ce nereguli descoperiti! Statea D. la masa cu toti interlopii fratele meu, fratele meu, camete, prostitutie.....si fupa isi punea un vostum pe el si gata mare domn. I.a dat dumnezeu , o nevasta care nu mai are jaguar ca nu au bani sa o ia din service, care este sub control judiciar, si un copil cu probleme.....asta pt cat rau a facut. Se ascunde ca o cocota daia masculina....
invatatoare:
(20 Mai 2015, 03:03)
E clar, problema ta e ca mergea ala la femei...sigur si la a ta!
Fina:
(19 Mai 2015, 18:14)
Ce-o tot băgați pe nora roma lu Negoiță? E și ea o învățătoare amărâtă, cu bărbat lipsă! Curu e de ea! Restu, soacra să fie pe fază! Chestii, socoteli!
Sobaru:
(19 Mai 2015, 16:43)
Negoița a ieșit la pensie! Pe nori-sa, roma, o sprijină acum al doilea soț!
Noi:
(19 Mai 2015, 16:40)
@eu. Dacă ești analfabet, taci la dracu, in prostia ta! Poți comenta sincer, fapte adevărate, dar scrii ca un repetent, idiotule! Taci sau bagă-ți degetul cu care tastezi, in cur, prostule ialomițean!
Eu:
(19 Mai 2015, 10:24)
Cum sa ne simtit frustrati in fata unuia ca S.D. care daca stai de vb cu el este abcd-ursu! Despre ce dracu vorbim.....se ducea cu fratele lui pralea la femei si era mandru ca au minore....este de o prostie crasa.....oarba dupa el. La puscarie....te asteapta toti cei care i.ai facut praf prin ziarul tau de 2 lei....o sa te treci la protejati si o sa stai sa te rogi la dumnezeu sa scapi si tovarasul tau pralea chitaia cand l.au alergat aia pe acolo....cine se seamana se aduna!
invatatoare:
(18 Mai 2015, 21:30)
La clasa 0 copiii sunt mai destepti...tu...semianalfabet frustrat ca si-a pus ala par...sau ca are masini...ce-mi place sa-i vad pe prosti cum mor de oftica
Nina:
(18 Mai 2015, 16:28)
Ce-are sula cu prefectura, tovarășă învățătoare?? Hop! și tu! Care este legătura, cu cine, cu ce? Sigur ai clasa 0. Te-au cam deraiat...
invatatoare:
(18 Mai 2015, 01:43)
Sa inteleg ca invatatoarele de la tara sunt...cum??? Care-i diferenta ??? Niste frustrati ieftini!!!
Coleg:
(17 Mai 2015, 16:12)
@fostă colegă. Unii chiar când se simt vizați, tot continuă infracțiunile.
Fostă colegă:
(17 Mai 2015, 12:24)
Foarte rapid titlul acestui articol va fi completat cu ,, 16 funcționari vor fi anchetați.."! Este și Negoiță luată in vizor demult. Nu poate scăpa.
Eu:
(17 Mai 2015, 04:36)
C. jurnalista! Pai alooo este fosta nevasta a lu ala de se crede boxangiu, gigolo de Slobozia care mai nou si.a facut implant de par El acum e cu una de este invatatoate pe la tara. Asta este nivelul lui. Nu se mai plimba cu Jaguar....acum chitaie. S. ia sa te cerceteze si pe tine astia sa sape sa vada cum vinzi tu cereale....stii tu. Te bubui rau crede.ma. o sa fac publice acte care demonstreaza cate nereguli sunt in redactia aia a ta. Cate vieti ai distrus cu mizeria aia de.l pupi in c.r ala de se crede stapanul inelelor....C. parca ceva de genul! De abia astept sa picati pe rand cate unul.....ma rog sa va vad acolo si apoi o sa fugiti de la domiciliu ca "varu " tau.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 07 Iul 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Transport ilegal de animale

Marți, 27 aprilie, polițiștii slobozeni aflați într-un filtru pe DN21 din municipiu, au depistat o autoutilitară cu numere de înmatriculare străine, la volanul căruia se afla un tînăr, de 22 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:54
(20972 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Copii la furat din autoturisme

În cursul nopții trecute, respectiv 27 spre 28 aprilie, o patrulă mixtă de siguranță publică a observat, pe o stradă din Urziceni, un grup de patru persoane care, la vederea autospecialei poliției, au fugit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:53
(24597 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan fără permis

În cursul nopții de luni spre marți, respectiv 26 spre 27 aprilie, puțin după miezul nopții, o echipă mixtă de siguranță publică aflată în serviciul de patrulare pe raza municipiului Slobozia, a oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:51
(24286 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Șofer beat, prins de polițiști

Un bărbat de 30 de ani, din comuna Săveni este cercetat penal de polițiști după ce acesta a fost depistat în cursul zilei de luni, 26 aprilie, conducînd pe DJ 201 un autoturism deși consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:50
(14834 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Motociclist accidentat

La începutul săptămînii, luni, 26 aprilie, pe Bulevardul Unirii din Slobozia s-a produs un accident rutier în urma căruia a rezultat vătămarea corporală a unui tînăr de 18 ani, din localitate. Pe scurt ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:49
(21751 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Hoți prinși de polițiști

Luni, 26 aprilie, polițiștii din Ciochina au fost sesizați de un localnic despre faptul că în perioada noiembrie 2009-25 aprilie 2010, persoane necunoscute i-ar fi sustras dintr-o fîntînă aflată în curtea ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:48
(23457 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 17:08
(13758 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 16:54
(15488 vizualizări - 0 comentarii)


6 ialomițeni, judecați pentru trafic de minori

Șase persoane, dintre care una în stare de arest preventiv, au fost trimise în judecată pentru trafic de minori. Suspecții, prin violențe și amenințări, au exploatat din punct de vedere sexual mai multe ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 16:49
(20336 vizualizări - 0 comentarii)


Problema celor 6 loturi de teren atribuite de Primărie Episcopiei: PS Vincențiu invocă prefectului Teculescu Legea Cultelor

La scurt timp după publicarea pe site-ul nostru a articolului «Eu cînd vreau să fluier, fluier!/Prefectul Teculescu fluieră în Biserica Consiliului Local Slobozia», Preasfințitul Vincențiu ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 12:57
(24949 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 7000 de pachete de țigări, confiscate

Peste 7000 de pachete de țigări, confiscate

Peste 7000 de pachete de țigări, fără documente de proveniență, ce aveau aplicate timbre emise de autoritățile Republicii Moldova, au fost ridicate în vederea confiscării luni, 26 aprilie, de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 12:22
(21527 vizualizări - 0 comentarii)


Comunicat APIA: În atenția producătorilor de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor de lapte că pot solicita, pînă la data de 30 aprilie 2010, acordarea cotelor din rezerva națională. Potrivit Ordinului nr. ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 08:51
(23979 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: A intrat cu mașina în stîlp

Duminică, 25 aprilie, pe raza comunei Traian, s-a produs un accident rutier soldat doar cu pagube materiale, provocat de un șofer aflat în stare avansată de ebrietate. Polițiștii au stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:22
(29829 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Și-a amenințat vecina că o calcă cu mașina

Sîmbătă, 24 aprilie, agenții Postului de Poliție Făcăeni au fost sesizați prin 112, de către o localnică, de 37 de ani, despre faptul că vecinul său, aflat în stare de ebrietate, a amenințat că o va accidenta ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:22
(24301 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Mai multe mașini avariate din cauza unui șofer băut

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 24 spre 25 aprilie a.c., agenții Biroului Rutier Fetești au fost sesizați că pe Strada Călărași, din municipiu, s-a produs o tamponare în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:22
(23672 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La furat dintr-o școală

În cursul dimineții de sîmbătă, 24 aprilie, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de directorul unei școli din localitate, despre faptul că în cursul nopții de 23 spre 24 aprilie, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(27405 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni pentru siguranța publică

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 24 spre 25 aprilie, polițiștii slobozeni au organizat o acțiune în colaborare cu efective din cadrul Inspectoratului Județean al Jandarmeriei și ale Serviciului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(25387 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți prinși de polițiști

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Bordușani au fost sesizați de către o localnică, de 65 de ani, despre faptul că în noaptea anterioară, persoane necunoscute i-au furat din curtea locuinței și dintr-o ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(27820 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Viteza face victime

Duminică, 25 aprilie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați prin 112, despre producerea unui accident de circulație. Accidentul s-a produs pe DJ203B, pe raza localității Gîrbovi, și s-a soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(26050 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiștii din Urziceni și Fierbinți-Tîrg

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Urziceni au acționat pentru menținerea ordinii și liniștii publice, pentru prevenirea faptelor cu violență, a furturilor din buzunare, de și din auto, a comerțului ilicit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:19
(23731 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan

O echipă de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a oprit pentru control, duminică, 25 aprilie, un autoturism înmatriculat în Spania, la volanul căruia se afla un localnic, de 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:18
(31114 vizualizări - 0 comentarii)


264 locuri vacante pentru 1100 de persoane fără loc de muncă

Vineri, 23 aprilie a.c., la nivel național s-a desfășurat Bursa generală a locurilor de muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Evenimentul s-a desfășurat și la nivel ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(21690 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a luat foc la Făcăeni, acoperișul unei case a fost mistuit de flăcări la Condeești

Sîmbătă, 24 aprilie, autoutilitara unui cetățean din comuna Făcăeni a fost cuprinsă de flăcări ca urmare a unui scurtcircuit produs la un conductor electric defect sau izolat necorespunzător. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(27330 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Scuterul a fost acroșat de un autobuz

Vineri, 23 aprilie, pe 112, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe Strada Călărași, din Fetești, un cetățean care se deplasa cu un moped a fost lovit de un autobuz. La fața locului s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:30
(23886 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Minor la volanul autoturismului bunicii

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 22 spre 23 aprilie a.c., în jurul orei 00,20, polițiștii din Balaciu au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:29
(24602 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer în stare de ebrietate

Un bărbat de 37 de ani, din Fetești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducînd un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși se afla în stare de ebrietate. Autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:26
(23652 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Ialomița?

Polițiști și pompieri au desfășurat joi, 22 aprilie a.c., eforturi comune pentru a depista un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, a cărui dispariție a fost sesizată de către familia acestuia. Ultimele informații ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:56
(23155 vizualizări - 2 comentarii)


Conducea tractorul cu permisul suspendat

Joi, 22 aprilie, în jurul orei 23,30, polițiștii au identificat în trafic, pe strada Călărași, din Fetești, un bărbat, de 45 de ani, din județul Constanța, care se deplasa la volanul unui autotractor ce ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(20287 vizualizări - 0 comentarii)


Fierul vechi, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Țăndărei au acționat joi, 22 aprilie, în intervalul orar 09,00-12,00, pe raza de competență, pentru respectarea prevederilor privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile și pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(13904 vizualizări - 0 comentarii)


10 baruri și 9 săli de jocuri, controlate

În cursul după-amiezii de joi, 22 aprilie, în intervalul orar 18,00-21,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(22327 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetateanu.net în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Un avertizor în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Mari în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Toma Florentina Daniela în Judecătoria Urziceni rămâne deschisă, însă soluționarea dosarelor va fi întârziată teren intravilan Fundata în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 #pasajladrajna în Un interviu «lămuritor» sau «Păzea, că vine Peiu!» anvelope de vară în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 Procurorul în Inculpați trimiși în judecată pentru lucrări de împădurire fictive Odadada în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Alin în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Ciornobal în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Cătălin în Consiliul Județean Ialomița finanțează sportul local și lansează oficial traseul turistic «Via Naparis» Cătălin. în Consiliul Județean Ialomița finanțează sportul local și lansează oficial traseul turistic «Via Naparis» Ciochina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Sătenii tăi în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Loredana în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Topic în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Ion în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Mari în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...