Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Încă 7 zile de carantină la Slobozia

Propunere a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița

Încă 7 zile de carantină la Slobozia

UPDATE Departamentul pentru Situații de Urgență a aprobat solicitarea privind prelungirea carantinei la Slobozia

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a înaintat către Departamentul pentru Situații de Urgență propunerea privind prelungirea perioadei de carantinare a Sloboziei cu încă 7 zile. Măsura ar urma să intre în vigoare începând cu vineri, 11 decembrie 2020, de la ora 00,00. Decizia de prelungire a fost adoptată ca urmare a ratei crescute de incidență a cazurilor de COVID-19 înregistrate la nivelul orașului. Estimativ, în ultimele 14 zile, rata incidenței cazurilor a fost de 6,47/1000 de locuitori. Valoarea este în continuare ridicată, Slobozia fiind încă în Zona Roșie de infectări cu COVID-19.

UPDATE Departamentul pentru Situații de Urgență a aprobat prelungirea perioadei de carantină în municipiul Slobozia pentru încă 7 zile începând cu vineri, 11 decembrie 2020, de la ora 00,00. Astfel, persoanele se pot deplasa în exteriorul locuințelor doar în baza declarațiilor pe proprie răspundere.

10 Decembrie 2020, 13:15 (13201 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Pandemia de COVID-19 închide Colegiul Național «Mihai Viteazul» pentru 5 zile
Oamenii din «linia întâi»
Cortul de testare gratuită de la Slobozia
Fiscul are de recuperat peste 5,5 milioane de lei din amenzile date în pandemie
Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Comentariile cititorilor:


De ce ?:
(12 Decembrie 2020, 12:33)
Are habar cineva cum se transmite acest virus?Mastile,s-a dovedit ca am avut toate porcariile puse in vanzare.Dezinfectantii de asemenea,o gluma.Se pare ca si aceasta carantinare a avut un impact foarte mic asupra raspandirii,din moment ce stim ca in ultima luna orasul era un furnicar.Despre ce vorbim?Virusul exista.Dar va rugam ca si pana acum sa fie protejate anumite categorii,varstnicii,bolnavii cronici,ca si la gripa sezoniera.Doar ca testul e pozitiv dar nu ai simptome blocam totul?Daca testele nu sunt concludente?Slobozia se apropie de blocaj financiar dar cetatenii vor intra si in depresie.Aceasta teama propagata zilnic,alarme pe telefoane,sirene pe strazi,totul va distruge omul normal,daca nu a facut-o deja.Apoi prin masurile tembele,bolnavii de altceva decat Covid mor acasa,netratati,din teama de a nu muri in saloanele groazei!De ce?
Bravo:
(11 Decembrie 2020, 19:33)
Aviz prefectei de Ialomița.Ce spune prefectul capitalei:De ce s.ă iau măsuri pe hârtie dacă nu sunt respectate!!!Și cică ..incidența aia a depăsit peste...7
Victoria:
(11 Decembrie 2020, 19:01)
Ați terminat mă, cu focarul de la Spital? Acolo se contaminează, mulți. Peste 12% din cei care au votat in Ialomita,au votat pe unii care le spunea ba ca este bine fara masca, ba ca ne vaccineaza cu forța, tot felul de idioțenii. Atat de idioți unii,nu i-a interesat pensia sau salariul, ci masca.
conTEST:
(11 Decembrie 2020, 10:42)
Un lucru este cert: virusul exista, face ravagii, multi l-au contractat; unii nu cred asta, pana cand nu se imbolnaveste, sau moare cineva dintre rudele/apropiatii lor. Pana atunci se uita la AiURitii aia antibotnita.
Dar mai avem o situatie, daca nu chiar doua: 
1. sunt clinici care fac teste, iar rezultatul este cel putin dubios; nu ai de fapt nimic, nu ai simptome, dar te gasesc pozitiv. Contrariat, te duci in alta parte si, surpriza, testul iese negativ. Treaba de mantuiala, ce fac cu testele, le baga la gramada si se contamineaza unele de la altele, sau este doar prostie, neglijenta? Mai stie cineva ca in urma cu vreo 10 ani se faceau analize medicale obligatorii? (pachetul de baza) duceai ca proba un esantion de ceai, in loc de urina si laboratorul iti spunea ca ai enshpe mii de probleme!
2. Statistica asta cu numarul de infectari/decese o actualizeaza cineva in timp real? sunt zvonuri ca ramai inregistrat cu covidelul si dupa o luna de cand te-ai vindecat; in ritmul asta procentul va fi de 100% si carantina pe viata?
Autoritatile sa fie clare, transparente, predictibile: cei care merg la munca au nevoie de adeverinte; care angajator sta sa faca saptamanal adeverinte pt toti angajatii? Riscam amenzi ca nu a iesit la timp documentul?
Absurd:
(11 Decembrie 2020, 00:17)
Nu stiu din cati comentati aici, a-ti fost la vot. Comentariile anonime nu duc la nici un rezultat.
Vladimir:
(10 Decembrie 2020, 23:15)
Extravilan, subscriu la ce ai spus. Cred ca s-au convins si ei ca filtrele de la intrare-iesire in/din oras erau degeaba, astazi am vazut ca au disparut. P.S. Bine ne fac, daca unii i-au votat de i-au dus la 25%, impreuna cu neo-marxistii formand guvernul...
Extravilan:
(10 Decembrie 2020, 20:39)
Carantina este doar pe hârtie și se poate fenta cu o simplă hârtie. Cei mai afectați sunt cei de la Poliție și Jandarmerie care își fac datoria, deși și dânșii știu că totul e o cacealma, dar lucrând după un jurământ, stau în frig, ploaie și vânt pentru nimic.
Marian :
(10 Decembrie 2020, 20:25)
O sa tot stam în carantină atâta timp cât avem retarzi care încă nu cred ca exista acest virus,si nu respecta nici un fel de regula de igiena si distanțare sociala. Mai nou am băgat și în parlament indivizii care erau împotriva purtării măștii. Felicitări!
LOCUITOR:
(10 Decembrie 2020, 17:59)
degeaba carantinezi orasul iar parcarile de la LIDL si KAUFLAND sint pline cu oameni din toate localitatile 
George:
(10 Decembrie 2020, 17:33)
Situația din pct meu de vedere e foarte simpla.un război rece PSD vs PNL ,în care momentan roșii își arată mușchii.daca vor să ne mai tina in carantină o vor face mult timp de acum încolo.si e relativ simplu:testează masiv marii angajatori din oras(ex.spitalului județean,dar si firmele de partid),si la 50.000 de locuitori te joci cu asa zisa carantină fără mari eforturi.daca vroiau să facă ceva real si normal testau în masă, nu doar în crescătorii de covid.
A.D.:
(10 Decembrie 2020, 17:26)
Institutia Prefectului a publicat, in ultimile zile, urmatoarele date:
08.12.2020 - rata era de 6.47
09.12.2020 - rata era de 6.20
si pe 
10.12.2020 - rata este de 6.16. Suntem in scadere!!!! de ce prelungim asa zisa carantina? Si asa a fost facuta doar ca sa fie facuta....v-ati batut joc si de noi ca cetateni ai acestui oras si de politistii si jandarmii care au fost pusi sa pazeasca intrarile/iesirile.
Mai bine ii puneati sa faca patrula la nivelul orasului, decat sa stea si sa inghete in filtre, sa nu mai permita imbulzeala in magazine, lipsa mastilor de protectie sau purtarea lor necorespunzatoare, plimbarea prin oras/alimentare/farmacii s.a.m.d a celor care de fapt erau carantinati...si exemplele pot continua...

Om:
(10 Decembrie 2020, 17:18)
Măi fraților trebuie să fii analfabet funcțional să prelungești o decizie care n-a avut nici un efect !
 Cred că până la urmă v-a trebui să ne înscriem cu toții în audiență la prefect să ne lămureacă despre  utilitatea acestot măsuri, și mai ales de ce-și bat joc de noi! Poate așa ne vor arăta întreaga gamă de măsuri și metode folosite pentru limitarea răspândirii virusului în afara limitării dreptului la liberă circulație! 
 Ar fi interesant dacă ar fi o solicitare masivă de consultare a prefectului! Așa că haideți cât mai mulți să ne înscriem.
Pe de altă partem, cred că ar trebui să facem și o analiză atentă în privința exagerărilor cu aceste prelungiri fără efect și să acționăm în instanță Prefectura și DSP-ul pentru încălcarea drepturilor fundamentale prevăzute de Constituție.
David:
(10 Decembrie 2020, 16:34)
Sunt în asentimentul tuturor celor de mai sus. Totul de la cap la coadă e o prostie, total ineficientă, ba chiar dăunătoare. E clar că cei ce ne conduc destinele sunt depășitți copios de situație, acționează mecanic, fără să gândească câtuși de puțin. Poate că gândirea îi ustură, sau poate n-au cu ce. Cert este că nemulțumirea e în creștere. Până la revoltă mai e un pas. Voi, cei de la putere, vă jucați cu nervii oamenilor, adică cu focul. „Să nu dea Dumnezeu cel sfânt, să vrem noi sânge, nu pământ.”
vax:
(10 Decembrie 2020, 16:22)
Carantina pentru analfabetii functionali care nu pricep sa respecte regulile sanitare.
Franky:
(10 Decembrie 2020, 16:16)
Dațio mă totală!ce dracu o ardeți săptămânal...și așa nu are nici'o relevanță!?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 11 Aug 2026
245 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: La furat de cereale din TIR

În noaptea de miercuri spre joi, respectiv 13 spre 14 octombrie, un echipaj de poliție din Fetești a surprins în flagrant doi tineri în timp ce încercau să fure bunuri dintr-un autotren staționat. La vederea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:47
(14739 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 21 octombrie, Colegiul Prefectural se întrunește în ședința lunară de lucru, avînd o ordine de zi formată din patru teme de dezateri. Pe scurt, membrii Colegiului Prefectural vor asista la prezentarea ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 18:22
(18156 vizualizări - 1 comentariu)


Soț și soție din Slobozia, acuzați de trafic de persoane

Trafic de minori și trafic de persoane sînt acuzațiile care se rețin în sarcina a doi slobozeni, soț și soție, după ce timp de aproximativ șapte luni au exploatat zece persoane fără adăpost. «Cei doi au ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:40
(18382 vizualizări - 3 comentarii)


Țigări de contrabandă la Fetești

În baza unor informații și a unei autorizații de percheziție emisă de Judecătoria Fetești polițiști, inspectori ai Gărzii Financiare Ialomița, cu sprijinul lucrătorilor Serviciului de Intervenție Rapidă ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:39
(16290 vizualizări - 0 comentarii)


Firmele, obligate să-și anunțe locurile de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici care își au sediul sau domiciliul pe raza județului Ialomița faptul că, în conformitate cu prevederile legale, ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:25
(14226 vizualizări - 1 comentariu)


Fiscul ialomițean, locul 5 pe țară la încasări

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna septembrie 2010 a fost încasată la bugetul general consolidat suma de 50,39 milioane lei, în procent de 113,72% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:21
(16612 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Copil de 13 ani încerca să fure din magazin!

Un minor de 13 ani, instituționalizat într-un centru de plasament din Slobozia, a fost prins în flagrant în timp ce încerca să fure bunuri dintr-un magazin. Fapta s-a produs în noaptea de 12 spre 13 octombrie ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:20
(14675 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia copil hoț


Fetești: «Șofer» fără permis

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 12 spre 13 octombrie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic un autoturism întrucît se deplasa cu farurile stinse. În urma verificărilor polițiștii au constatat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:19
(13379 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Hoț încarcerat

Un tînăr de 27 ani a fost prins marți, 12 septembrie, după ce timp de doi ani a fost urmărit. Infractorul a fost prins în urma unei acțiuni polițienești în localitatea Sinești. În anii 2008 și 2009, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:18
(12711 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești arestare


Cocora: Cercetat penal pentru deținerea de deșeuri periculoase

Polițiștii ialomițeni au descoperit în depozitul unei societăți comerciale din Cocora o cantitate semnificativă de produse de uz fitosanitar cu termenul de valabilitate expirat. Acțiunea s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:17
(13064 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:29
(8438 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:13
(8507 vizualizări - 0 comentarii)


Cultura romani, pe scena Festivalului «Identitate și cultură romă»

«Identitate și cultură romă» este titlul unui nou Festival pus în scenă, joi, 14 octombrie la Fetești. Aflat la prima ediție, evenimentul reunește reprezentanți ai autorităților publice locale, județene ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:08
(15697 vizualizări - 1 comentariu)


Vitezomanii, amendați cu peste 66000 de lei

Șoferii ialomițeni au încasat în week-endul precedent peste 270 de contravenții la regimul circulației, valoarea amenzilor depășind 66 mii de lei. Cele mai multe abateri constatate de polițiști s-au concretizat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:06
(12054 vizualizări - 0 comentarii)


Lemnele, în atenția polițiștilor feteșteni

Luni, 11 octombrie, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii comerțului ilegal de lemne. Polițiștii organizați în filtre rutiere au verificat 14 mașini și au legitimat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:05
(12581 vizualizări - 2 comentarii)


Școlile, prioritate pentru polițiștii ialomițeni

«În perioada 11-15 octombrie, la nivel național, polițiștii vor intensifica acțiunile de prevenire și combatere a delincvenței juvenile și asigurarea climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:04
(14226 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive la Urziceni

Prevenirea furturilor din firme și evitarea faptelor violente au fost aspecte urmărite de acțiunea desfășurată de polițiștii din Urziceni, luni, 11 octombrie. Astfel, au fost verificați 16 agenți economici ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:02
(14868 vizualizări - 0 comentarii)


Patru persoane și-au pierdut viața într-un accident rutier

Tragedie în apropierea localității Sinești, pe DN2, la km 35. Patru persoane și-au pierdut viața și o a cincea a fost grav rănită în urma unui accident rutier. Cumplitul incident s-a produs în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 14:01
(15404 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Sinești accident


Săveni: La plimbare cu mașina furată și beat la volan

Duminică, 10 octombrie, dimineața polițiștii rutieri aflați pe raza comunei Săveni au oprit pentru un control de rutină o mașină înmatriculată în Capitală. Întrucît mirosea a alcool, șoferul, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:51
(15650 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: I-au dat foc la Chrysler

Un autoturism Chrysler a fost cuprins de flăcări duminică noaptea, 10 octombrie a.c., în jurul orei 22.00, pe strada Cărămidari din Slobozia. Întrucît în apropierea autoturismului au fost descoperite două ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:33
(13964 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Inconștienți în trafic

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 8 spre 9 octombrie, polițiștii feteșteni au prins un tînăr din localitate care conducea mașina în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul Drager a conducătorului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:28
(13455 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Doi feteșteni, de 30 și 35 de ani, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de obiecte metalice. Furturile au fost anunțate polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:25
(14088 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Primăriile pot împrumuta bani de la Ministerul Finanțelor pentru a-și achita datoriile

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează agenții economici care înregistreză creanțe neîncasate de la unitățile administrativ-teritoriale și, în acelasi timp, au obligații fiscale neachitate ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:23
(18702 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive pe timp de noapte

Sîmbătă, 9 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de prevenire a faptelor antisociale în 33 de comune. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 7 infracțiuni pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:16
(16797 vizualizări - 0 comentarii)


Viitura toxică de pe Dunăre nu a ajuns în Ialomița

Inspectorii sanitar-veterinari ai DSV Ialomița au monitorizat traseul fluviului Dunărea și brațul Borcea la nivelul județului Ialomița ca urmare a viiturii cu substanțe toxice provenit din Ungaria. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:14
(14898 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

În cadrul «Salonului Anual de Carte», eveniment organizat de Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», va fi prezent și scriitorul Mircea Cărtărescu. Evenimentul se va produce marți, 12 octombrie 2010, începînd ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 16:03
(14853 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10,2%, rata șomajului în septembrie 2010

La sfîrșitul lunii septembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10732 persoane, din care 4614 șomeri indemnizați, respectiv 6118 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 12:31
(8682 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Ungaria, găsită la Slobozia

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru depistarea în trafic a mașinilor ce figurează urmărite internațional. Acțiunea a fost cu ghinion pentru un slobozean de 43 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:45
(16473 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț după gratii

Polițiștii slobozeni au reușit capturarea unui infractor, autor a cinci furturi comise la Slobozia. Băcăuanul de 43 ani se află, în prezent, după gratii. Prima faptă a fost sesizată polițiștilor în luna ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:44
(19542 vizualizări - 0 comentarii)


Înșelăciune cu telefonul mobil: Două tinere, «furate» prin SMS

Două persoane au sesizat Poliția Slobozia despre faptul că în cursul zile de marți, 5 octombrie a.c., ar fi fost prejudiciate cu sume de bani după ce au dat curs solicitărilor unor persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:56
(16863 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...