Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Galben-albaștrii, pe podium

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Metaloglobus București 2-0

Galben-albaștrii, pe podium

Meciul contra celor de la Metaloglobus a fost pri­vit cu multă precauție din tabăra Unirii Slobozia. Bucureș­tenii veneau cu foame de puncte, tocmai ce instalaseră un antrenor nou, Ianis Zicu, iar întâlnirile dintre cele două echipe se jucaseră, tot timpul, sub semnul echilibrului. Din fericire, galben-albaștrii au făcut un meci foarte bun. Au ratat cât pentru două meciuri, iar defensiva nu le-a dat voie oaspeților în careul lui Denis Rusu. Păcat că evoluția echipei ialomițene a fost urmărită, din tribune, de doar 5-600 de spectatori.

Deschidere de scor în stilul clasic Antrenorul ... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 18:05 (2178 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tanța și Costel în podcast la Slobozia

Tanța și Costel în podcast la Slobozia

Îi mai țineți minte pe Tanța și Costel în Gară la Medgidia? Da, dumneavoastră, electoratul între 40 și 65 de ani care vă în­șirați regulamentar și conștiincios la vot în speranța că are să le fie mai bine copiilor... Ei bine, suntem în măsură să vă informăm că la 50 de ani distanță, celebrul cuplu Octavian Cotescu-Coca Andronescu a fost reciclat într-un podcast marcă locală. În rolul Tanței face figurație un ipochimen care vindea, mai an, vase­lină de lux. Sau cel puțin așa își amintesc martorii oculari. Și nu merită să vă bateți capul cu el. Părerea noastră. În rolul lui Costel însă, veți fi surprinși, îl regăsiți chiar pe Costel! Adică, pe Costică! Sau, cum i-a plăcut Tanței să-l boteze ca să... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 17:20 (4942 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Speranțe, preț de o repriză

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-Activ Prahova Ploiești 23-26 (14-11)

Speranțe, preț de o repriză

Suporterilor handbalului slobozean le-a trecut victoria pe la ureche. Sinceri să fim, ne așteptam ca meciul contra ploieștencelor să fie câștigat, fără mari probleme, de oaspete. Au făcut o campanie de transferuri mai prolifică și au jucătoare apte să acopere toate posturile. La noi, banca este scurtă, cu ceva promisiuni în sala de așteptare. Mai mult, ucraineanca Natalia Striukova, în mare formă la meciurile amicale, și-a fracturat auricularul mâinii stângi și a devenit indisponibilă pentru meciul cu Activ Ploiești. Chiar și în aceste condiții, elevele lui Gheorghe Covaciu au făcut o primă repriză excelentă. Am putea spune că, fie și pentru primele 30 de minute, Slobozia merita măcar un punct... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 13:40 (3091 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

La turație maximă

Fotbal, Liga a III-a, Progresul Fundulea-Recolta Gheorghe Doja 0-4

La turație maximă

Perioadă extrem de fastă pentru Recolta Gheorghe Doja care a arătat, sâmbătă, 16 septembrie 2023, că îi priește terenul de la Călărași. S-a întâmplat contra noupromovatei Progresul Fundulea, echipă care începuse foarte bine campionatul. Antrenorul Mirel Condei a început meciul în următoarea formulă: Oprica-Negustoru, Ene, Ivan, Andrei-Alexe, Palii-Răduca, Liță, Radu-Năstase. Au mai intrat Barabaș, Eavaz, Comșa, Popescu și Anton. Recolta a practicat același joc ultraofensiv, cu multe goluri și ocazii, dar a fost atentă și la partitura defensivă. Scorul a fost deschis de Dorin Radu care a trimis un șut înșelător, direct din corner, ce a trecut printre picioarele portarului călărășean, intrând în... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 11:20 (2930 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de viol în cadrul Organizației AUR Ialomița

Școala Politică «Tineri pentru România», 14-17 septembrie 2023, Neptun-Olimp

Suspiciune de viol în cadrul Organizației AUR Ialomița

O tânără de 17 ani din Slobozia, care a participat la Școala Politică «Tineri pentru România», organizată de Alianța pentru Unirea România la sfârșitul săptămânii precedente (14-17 septembrie a.c.) în stațiunea Neptun-Olimp, susține faptul că ar fi fost violată de un reprezentant local al organizației AUR Ialomița. În acest caz, polițiștii și procurorii au deschis o anchetă.

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor oficiale oferite de IPJ Ialomița, «la data de 16 septembrie 2023, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că o minoră, de 17 ani, din municipiul Slobozia, s-a prezentat la Secția de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, declarând că a fost victima unei infracțiuni de viol, comisă în județul Constanța. Din primele cercetări, polițiștii de Investigații Criminale au stabilit faptul că, în perioada 14-16 septembrie 2023, minora a participat la o tabără de vară, organizată în Stațiunea Neptun-Olimp. Minora a fost prezentată la Serviciul de Medicină Legală Ialomița, fiindu-i prelevate probe biologice. Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „viol”»... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 15:35 (6524 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătire continuă în ultrasonografie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pregătire continuă în ultrasonografie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Patru medici specialiști ai celui mai mare spital din județul Ialomița au participat recent la cele mai performante cursuri în ultrasonografie. Tehnicile medicale pe care aceștia le-au învățat vor fi puse în practică în cadrul unității medicale. Mai mult, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit, în teste, și un aparat de generație nouă pentru efectuarea mai multor tipuri de investigații ecografice avansate abdominale, tiroidiene și mamare.

O soluție de compromis Ceea ce i-a determinat pe medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia să-și înșușească noi competențe profesionale... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 15:10 (8051 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

Administrația Soare a declarat la preluarea mandatului, în anul 2020, că va demola construcțiile ridicate ilegal în Slobozia de-a lungul ultimilor 30 de ani. La 3 ani distanță de la aceste declarații, singurele rezultate notabile vizează garajele «ilegale». În privința construcțiilor ilegale aflate pe domeniul public sau pe domeniul privat, rezultatele sunt modeste. Conform informațiilor oficiale, în decursul ultimilor 3 ani Primăria a solicitat demolarea, prin instanță sau pe cale administrativă, a 18 construcții ilegale. Dintre acestea, până la acest moment, au fost demolate doar 2 construcții.

Domeniu public vs domeniu privat... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 10:55 (7115 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Povestașă pentru copiii instituționalizați

Voluntarii DGASPC Ialomița

Povestașă pentru copiii instituționalizați

Direcția Generală de Asis­tență Socială și Protecția Copilului Ialomița susține permanent programe de voluntariat pentru copiii instituțio­nalizați. Printre voluntarii care sunt prezenți la acțiunile organizate de instituție se numără și Rizica Stan. Este voluntar de 15 ani și colaborează cu DGASPC Ialomița de 10 ani: «Sunt mulți oameni care vor să facă voluntariat și nu știu de unde să înceapă... Știu, pentru că și eu am fost unul dintre ei. Îi îndemn să întrebe! Să mă contacteze, dacă vor. Pentru că zâmbetul copiilor instituționa­lizați e o răsplată neprețuită!».

Un voluntar discret... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2023, 13:40 (8322 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Vom avea un grad de absorbție de 88% la sfârșitul lunii septembrie!»

Deputatul PSD Ștefan Musoiu, despre atragerea fondurilor europene

«Vom avea un grad de absorbție de 88% la sfârșitul lunii septembrie!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu susține că guvernarea actuală a reușit să majoreze procentul de absorbție a fondurilor europene: «În două luni, grație deciziilor ministrului Adrian Câciu, absorbția fondurilor europene a crescut de la 76% la 84%. Și va ajunge la 88%, la finele lunii septembrie 2023!» declară deputatul social-democrat.

Vești la început de sesiune parlamentară Debutul actualei sesiuni parlamen­tare a permis deputatului PSD Ștefan Mușoiu să realizeze un prim bilanț al activității guvernamentale după numai două luni. În cadrul unei întâlniri organizate în ca­drul Comisiei pentru... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2023, 18:40 (3207 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«La Văcărie», locul unde se termină Slobozia

«La Văcărie», locul unde se termină Slobozia

La o aruncătură de băț distanță de oraș, lângă «Oierie», în mijlocul unor munți de bălegar, timp de 20 de ani și mai bine, au trăit și trăiesc oameni. O vreme, oamenii au încercat să lupte pentru condiții decente de trai și vieți mai bune pentru copiii lor. Apoi au înțeles că instituțiile statului nu sunt pentru «ei» și s-au resemnat. Cine a putut, și-a luat lumea în cap și a plecat. Cine nu, a rămas și a răbdat. Acum, în dărăpănăturile rămase mai trăiesc patru familii. Iar familia Vioricăi Spânu se mută anul ăsta...

La marginea lumii Întâi e locul de-i zice «La Oierie». Acolo unde... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2023, 12:55 (10629 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Numărul de burse școlare se va dubla în acest an!»

Ministrul liberal al Educației, Ligia Deca

«Numărul de burse școlare se va dubla în acest an!»

În anul școlar 2023-2024 nu­mărul de burse școlare se va dubla. Ministrul liberal al Educației, Ligia Deca, dă asigurări că «vor primi burse de merit cel puțin primii 30% dintre elevi, în ordinea mediilor din fiecare clasă». Sintagma permite includerea în sistemul de burse a tuturor elevilor care au medii mai mari de 9,50. Până acum, în norme era prevăzut doar procentul de 30%, fără nicio referire la mediile mai mari de 9,50.

Cine învață carte, are parte Ligia Deca, ministrul liberal al Educației, a declarat public că numărul elevilor care vor primi bursă de merit se va dubla în anul... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2023, 16:20 (3815 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», «uitat»în sertarele Poliției ialomițene

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», «uitat»în sertarele Poliției ialomițene

De aproape un an, organele judiciare din Slobozia nu au mai comunicat nicio informație oficială cu privire la ancheta deschisă în dosarul «CAR Învățământ Slobozia». Ultimele informații făcute publice de către noii reprezentanți ai instituției financiare nebancare arată faptul că, la acest moment, ancheta stagnează din cauza ofițerilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Oamenii legii încă nu au finalizat expertiza contabilă solicitată de procurorul de caz, iar șansele ca demersul să se concretizeze în viitorul apropiat sunt destul de mici. Prejudiciul total creat în această speță se întinde pe 20 de ani și depășește 49 milioane de lei.

Principalele suspecte în libertate, cercetarea bate pasul pe loc... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2023, 11:05 (11174 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Conturi a României reclamă ineficiența Programului Național privind studiul calității solului

În Ialomița

Curtea de Conturi a României reclamă ineficiența Programului Național privind studiul calității solului

Un Raport oficial al Curții de Conturi a României arată faptul că analizele de calitate a solului, decontate de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale de la Bugetul de Stat, s-au făcut într-un număr foarte mic prin comparație cu cel declarat de specialiștii care și-au asumat acest tip de expertize. Ialomița se numără printre județele care, deși au cheltuit banii publici pentru astfel de testări, gradul de realizare a fost unul extrem de redus. Județul nostru a beneficiat de peste 4 milioane de lei pentru efectuarea analizelor de sol, însă doar puțin peste 10% din cele peste 300 mii de hectare au fost, în realitate, verificate.

Analiza solului doar pe hârtie... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2023, 15:10 (6683 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia implementează 23 proiecte de investiții cu fonduri europene și guvernamentale

Slobozia implementează 23 proiecte de investiții cu fonduri europene și guvernamentale

Administrația Soare a anunțat public inițierea celui de al 23-lea proiect de investiții la nivelul mu­nicipiului Slobozia. Inves­tiția presupune reabilitarea blo­cului de locuințe sociale de pe strada Viilor, aflat acum într-o avansată stare de degradare. «Toate pro­iectele de investiții asumate la nivelul administrației lo­cale vor fi finalizate. Obiec­tivul acestui mandat este să nu pierdem nicio sursă de finanțare pe care o avem la dispoziție!» declară primarul Dragoș Soare. Reamintim că pe lista de investiții a muni­cipiului Slobozia pentru anul în curs figurează aproximativ 100 de proiecte. Dintre acestea, 65 reprezintă in­vestiții multianuale a căror valoare depășește 210 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2023, 10:55 (11648 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Primele sancțiuni la stațiile de carburanți

Ialomița: Primele sancțiuni la stațiile de carburanți

La o săptămână de la debutul controalelor care vizează stațiile de carburanți de pe raza județului Ialomița, Instituția Prefectului face publice rezultatele primelor verificări. Astfel, au fost aplicate 23 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 178 mii de lei. Astfel de controale se vor desfășura până la finalul lunii octombrie 2023. Mai mult, în cazul a doi operatori s-a dispus suspendarea activității.

Controalele continuă În urma tragediei petrecută la Crevedia, la sfârșitul lunii august 2023, la nivel național s-au declanșat ample controale privind firmele care administrează... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2023, 13:20 (14550 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rezultatele controalelor realizate în școlile ialomițene

Rezultatele controalelor realizate în școlile ialomițene

Un nou început de an școlar, aceleași probleme. Potrivit in­formațiilor oficiale, ce reies din verificările în teren efectuate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Direcția de Sănătate Publică Ialomița, se evidențiază faptul că unitățile de învățământ continuă să se confrunte cu aceleași probleme pe care le întâm­pină de mai bine de 5 ani...

Realitatea din unitățile de învățământ Luni, 11 septembrie a.c., a debutat oficial anul școlar 2023-2024. În clasele celor 92 de unități de învățământ cu personalitate ju­ridică au intrat aproximativ 35 mii de preșcolari și elevi. Cu aproape... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 20:10 (2979 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA impune «branșarea individuală»

Soluții radicale

Urban SA impune «branșarea individuală»

Operatorul regional de apă Urban SA susține că, la Slobozia, «branșarea individuală» reprezintă singura soluție pentru furnizarea apei potabile conform așteptărilor populației. Potrivit estimărilor oficiale, «branșarea individuală» la nivelul întregului oraș ar putea fi realizată în decursul unui singur an. În cadrul unei conferințe de presă desfășurate luni, 4 septembrie 2023, directorul general al societății, Adrian Stoicescu, a anunțat că a făcut deja primele demersuri legale pentru atingerea acestui obiectiv. «Am notificat proprietarii de la nivelul a 15 scări de bloc unde sunt mai puțin de 5 proprietari de apartamente care nu sunt „branșați individual“... Vom continua acest proces ca singură... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 18:20 (8581 vizualizări - 28 comentarii)

SPORT

Nicoleta Băjan, campioană mondială. Alexandru Minea, vicecampion!

Lupte libere pe plajă

Nicoleta Băjan, campioană mondială. Alexandru Minea, vicecampion!

Saptămâna trecută, Constanța a găzduit Campionatul Mondial de Lupte pe Plajă, disciplină sportivă tot mai apreciată de pu­blic. Luptătorii ialomițeni, indiferent de ca­tegoria la care evoluează sau de clubul la care activează, au obținut rezultate de excepție. La categoria rezervată sportivilor sub 20 de ani, Nicoleta Băjan (50 kg) a obligat toate adversarele să ia cunoștință cu nisipul și a devenit campioană mondială. Pentru Nicoleta, una dintre cele mai valo­roase sportive ialomițene ale momentului, visul continuă. La aceeași categorie, Constantin Morar (80 kg) a ocupat locul 6. Rezultate foarte bune s-au obținut și la categoria de vârstă «U17». Sportivul CSM Unirea Slobozia, Alexandru Minea... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 15:25 (5096 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Două goluri și o mulțime de ocazii

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-FC Voluntari 2 2-0

Două goluri și o mulțime de ocazii

După înfrângerea de la Clinceni, Recolta Gheorghe Doja a primit vizita satelitului celor de la FC Voluntari. Echipă imprevizibilă, mai ales că în Liga I e pauză și nu poți ști ce jucător de la prima echipă poate fi detașat. Din fericire, distribuția echipei antrenate de Dinu Todoran nu cuprindea niciun nume din lotul primdivizionarei. Adversara Recoltei a avut în alcătuire, totuși, mulți tineri promițători. Meciul a început sub privirile fostului președinte LPF, Dumitru Dragomir, venit la Gheorghe Doja să-și susțină nepotul, fundaș dreapta la Voluntari. «Nea Mitică de la Ligă» a parat jovial, în stilu-i caracteristic, micile înțepături venite din tribună. Recolta a pus rapid stăpânire pe joc,... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 13:55 (3502 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Start conform așteptărilor

Handbal, Divizia A, ACS Unirea Dobroești-CSM Unirea Slobozia 27-37 (15-19)

Start conform așteptărilor

Am avut ceva emoții pentru primul meci din actualul sezon. Firește că nu ne-a speriat adversarul, îl cunoșteam din sezonul trecut și știam că nu s-a schimbat substanțial. Ne-a fost un pic teamă că cele 5 noi achiziții nu au reușit să se integreze suficient. Sau că nu a fost suficient timp pentru trecerea de la mult prea expansivul Frîncu, la mult prea calmul Covaciu. În fine, prima etapă este tot timpul motiv de ușoară îngrijorare. N-a fost, firește, cazul, chiar dacă în primele 20 de minute tinerele de la Unirea Dobroești s-au agățat de rezultat. În minutul 20, Rebeca Gheorghe, noul pivot al echipei noastre marca, pe contraatac, pentru 7-2. Părea că totul e rezolvat încă din fașă, doar că gazdele... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 12:40 (2338 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: A rămas fără 4400 lei după ce fost înșelată prin SMS

O tînără de 21 ani din Țăndărei a căzut victima unei înșelăciuni prin telefon. Aceasta a alarmat polițiștii din localitate, povestind cum a rămas fără suma de 4400 lei. Scenariul înșelăciunii a fost pus ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 10:46
(7889 vizualizări - 1 comentariu)


Norme legale pentru zilieri

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița informează asupra apariției în data de 20 aprilie 2011 a unor norme legale ce reglementează raportul dintre persoane care desfășoară activități ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 09:17
(6159 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tîlhărit în plină stradă

Un tînăr de 23 ani din Țăndărei a fost tîlhărit în timp ce se plimba pe o stradă din localitate. Bărbatul a fost agresat și deposedat de telefonul mpbil de doi tineri, în vîrstă de 16 ani, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 07:12
(5960 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a dat foc la mașină

Urziceni: I-a dat foc la mașină

Autoturismul unui cetățean din Urziceni a fost incendiat de către o persoană rămasă neidentificată. Evenimentul a fost anunțat prin serviciul 112 în dimineața zilei de luni, 25 aprilie. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:49
(9221 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Tînără de 20 ani, prinsă șofînd prin Amara fără a avea carnet. Mașina i-a dat-o chiar prietenul său!

Marți, 26 aprilie a.c., polițiștii au depistat pe strada Decebal, din Amara, o tînără în vîrstă de 20 ani, din localitate, care conducea un autoturism fără a avea permis de conducere. Autoturismul i-a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:27
(6945 vizualizări - 1 comentariu)


Făcăeni: Braconaj piscicol în flagrant

Polițiștii au depistat, marți, 26 aprilie a.c., în flagrant pe raza comunei Făcăeni, în zona km 16 al brațului Borcea, doi tineri localnici, în vîrstă de 17 și 30 ani, care pescuiau utilizînd o barcă tip ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:24
(8555 vizualizări - 2 comentarii)


Mircea cel Bătrân: La 92 ani, s-a aruncat în fântână

Mircea cel Bătrîn: La 92 ani, s-a aruncat în fîntînă

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au fost solicitați să intervină miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 11.20, pentru scoaterea dintr-o fîntînă a trupului neînsuflețit al unei femei în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:11
(9417 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 81 locuri de muncă vacante. Se caută 30 de paznici!

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 81 locuri de muncă. Astfel, 4 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 21 pentru cei cu studii medii, 54 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:10
(4211 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Termen limită pentru depunerea cererii de subvenție la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că termenul limită de depunere a cererii pentru ajutorul de stat prin rambursare a diferenței de acciză pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:09
(11703 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Chiriașul hoț

Un tînăr de 25 ani, chiriaș timp de trei luni al unei familii din Slobozia, a sustras din casa gazdelor bani și bijuterii în valoare de 20 mii lei. Tînărul a profitat de bunăvoința unei familii la care ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:08
(6357 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: Bătrînă de 95 ani, moartă în incendiu

O bătrînă din satul Murgeanca și-a pierdut viața după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs sîmbătă, 23 aprilie a.c., în jurul prînzului. Cel mai probabil, focul a pornit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:07
(6991 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Grajd incendiat

Un alt incendiu s-a produs în municipiul Urziceni, în duminica Paștelui. Un grajd care adăpostea 5 animale a fost cuprins de flăcări la orele amiezii. Pompierii au intervenit cu două autospeciale de lucru ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:06
(6197 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a dat cu pietre în mașină

Duminică, 24 aprilie a.c., în jurul orei 19.30, un echipaj mobil din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a fost sesizat prin 112 că în pădurea «Peri», de la marginea Sloboziei, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:05
(7786 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia avariere


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Redacția Independent vă urează Paște Fericit! ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2011, 00:01
(8386 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Școala începe miercuri, 27 aprilie 2011

Vacanța de Paște pentru elevi s-a prelungit cu o zi. Conform unui comunicat de presă al Inspectoratului Școlar Ialomița, elevii sînt anunțați că, potrivit deciziei Miniterului Educației, ultima zi de vacanță ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 11:54
(5363 vizualizări - 3 comentarii)


Dridu: Șofer pe cisternă, depistat că vindea motorină «la negru»

Polițiștii cercetează un bucureștean după ce a fost depistat vînzînd motorină «la negru». Astfel, joi, 21 aprilie, pe raza comunei Dridu, polițiștii au depistat un bărbat, de 47 ani, care transporta motorină ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:30
(8997 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu motorină


Slobozia: L-au prins în timp ce încerca să vîndă fier vechi fără documente

Agenți din cadrul Poliției Slobozia au verificat joi, 21 aprilie a.c., legalitatea operațiunilor desfășurate de o societate de colectare deșeuri feroase de pe raza municipiului. La această locație, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:25
(9280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive

Polițiștii au acționat joi, 21 aprilie a.c., în intervalul orar 12.00-20.00, pe raza județului Ialomița, în zona municipiului Urziceni și a orașului Țăndărei pe linia creșterii gradului de siguranță rutieră ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:23
(7058 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Alcoprod Urziceni

În această dimineață, un bărbat a decedat în timp ce se afla la locul de muncă. Accidentul de muncă s-a petrecut în curtea unei firme din Urziceni, bărbatul fiind angajat al Alcoprod.
Vineri, 22 aprilie ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:08
(15258 vizualizări - 9 comentarii)


Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai a captat atenția la nivel mondial prin prezența la Salonul Auto de la Shanghai, noua generație de limuzine Hyundai Azera/Grandeur atrăgînd foarte mulți dintre vizitatorii Salonului. Automobilul ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 14:12
(6169 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Ciulnița: Tânăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Ciulnița: Tînăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Polițiștii cercetează un tînăr, în vîrstă de 19 ani, din localitatea Poiana, pentru săvîrșirea infracțiunii de distrugere.
Un bărbat de 61 ani, din Ciulnița, a sesizat Poliția, miercuri, 20 aprilie a ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:18
(6978 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița cauciuc


Slobozia: Încarcerat pentru infracțiuni la regimul circulației

Polițiștii de investigații criminale au depistat miercuri, 20 aprilie a.c., un bărbat în de 50 ani, din Slobozia, care avea emis pe numele său un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 7 luni ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:14
(7543 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea furturilor de animale

Pentru prevenirea infracțiunilor și combaterea furturilor de animale, la nivel județean a fost inițiat un plan comun de acțiune Poliție-Gardă Financiară-Direcția Sanitară Veterinară.
Săptămînal, se va ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:13
(8097 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: L-a lovit calul!

Un bătrîn de 63 ani, din Fetești, încercînd să-și lege patrupedul, a fost lovit de cal în plină figură. Nefericitul incident s-a petrecut miercuri, 20 aprilie, la fața locului deplasîndu-se echipajul S ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:01
(7157 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești cal


Ialomița: Sărbători Pascale în siguranță

În perioada premergătoare Sfintelor Sărbători de Paște și pe timpul desfășurării acestora, îndeosebi în intervalul 21-25 aprilie 2010, dispozitivele de siguranță publică vor fi suplimentate zilnic cu aproximativ ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:46
(7063 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Ședință la Asociația Comunelor

Joi, 12 mai 2011, se va desfășura o nouă ședință a Asociației Comunelor din România. Astfel, președintele Asociației, primarul comunei Vlădeni, Lucian Corlău, invită membrii Asociației la ședința Adunării ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:39
(7104 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau cu permisele suspendate, la volan

Agenții Postului de Poliție Miloșești au oprit pentru control în cursul nopții de 19/20 aprilie a.c., în jurul orei 2.30, un autoturism la volanul căruia se afla un bucureștean, în vîrstă de 24 ani. În ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:29
(7854 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Săptămîna națională a bibliotecilor»

Joi, 21 aprilie 2011, la sediul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» s-a sărbătorit «Săptămîna națională a bibliotecilor». Cu prilejul evenimentului, a fost lansată lucrarea «Miorița» a autorului ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:23
(7624 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se eliberează adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și, respectiv, beneficiarii ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:15
(11006 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 11 sesizări penale, depuse la Parchet pentru evaziuni fiscale totalizînd 50 milioane lei

În cursul lunii martie 2011, DGFP Ialomița, ca urmare a celor peste 200 de verificări și controale la firme, a stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de aproape 49,427 milioane ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:11
(7821 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...