Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Rebeca în Țara Culorilor

Rebeca în Țara Culorilor

Cele mai bune prietene ale Rebecăi Durilă sunt culorile. A descoperit lumea acuarelelor și a uleiurile cu câțiva ani în urmă, iar acum, la 10 ani, a organizat deja prima sa expoziție. «Piciorongii», «Adolescentele» și alte peste 100 de lucrări pictate de ea și-au făcut loc în sala mare a Casei Municipale de Cultură Urziceni, pentru ca toată lumea să le admire. Culorile i-au promis Rebecăi că o vor ajuta să-și îndeplinească visul, acela de putea strânge banii necesari amenajării unei băi în casa în care fetița locuiește împreună cu mama sa...

Un artist la debut Sala mare a Casei Municipale... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2023, 12:10 (4592 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Poliția din Slobozia caută autorul unei «tentative de furt»

De o săptămână

Poliția din Slobozia caută autorul unei «tentative de furt»

În urmă cu o săptămână, un filmuleț în care un tânăr încearcă să spargă un magazin din Slobozia în care se vinde cafea a făcut înconjurul internetului. Imaginile au ajuns și în atenția polițiștilor care au deschis în cauză un dosar penal. «Avem deja un cerc de suspecți...» susțin surse judiciare. Spațiul comercial se află în imediata apropiere a sediului Inspec­toratului de Poliție al Județului Ialomița.

Se caută autorul Oamenii legii au reacționat după ce imaginile cu încercarea hoțului de a pătrunde în micul spațiu comercial au apărut pe rețelele de socializare. Proprietarii magazinului... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2023, 13:20 (9218 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Școala Solară» de la Liceul Tehnologic Urziceni

«Școala Solară» de la Liceul Tehnologic Urziceni

Asociația «Pădurea Copiilor» a lansat vineri, 9 iunie 2023, Proiectul «Școala Solară», finanțat de OMV Petrom, în cadrul unui eveniment găzduit de Liceul Tehnologic Urziceni, la care au participat reprezentanți ai autorităților și instituțiilor locale și județene și membri ai comunității. «Suntem mândri să fim o instituție care promovează sustenabilitatea și pro­tecția mediului. Sistemul fotovoltaic nu este doar un panou solar pe un acoperiș. Este o sursă de inspirație pentru elevii noștri...» a declarat Andrei Pătrașcu, directorul Liceului în deschiderea evenimentului.

Un eveniment «verde»... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2023, 18:35 (10408 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bolile cardiovasculare au ucis peste 2000 de pacienți

Anul trecut

Bolile cardiovasculare au ucis peste 2000 de pacienți

Într-un Raport oficial al Direcției de Sănătate Publică Ialomița privind morbiditatea generală la nivelul județului, se arată că bolile cardiovasculare au făcut peste 2000 de victime. În cele mai multe cazuri, 90% dintre pacienții care și-au pierdut viața din cauza acestor afecțiuni aveau peste 65 de ani.

Patologiile inimii iau vieți Patologiile cardiovasculare cuprind boli ale inimii și aparatului circulator. Cele mai comune sunt insuficiența cardiacă sau accidentul vascular cerebral. Datele arată că principalii factori care declan­șează apariția acestor afecțiuni sunt alimentația... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2023, 15:05 (10096 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Microbuze electrice pentru 26 de școli rurale

Consiliul Județean Ialomița a decis

Microbuze electrice pentru 26 de școli rurale

bonus: Acreditarea Spitalului Municipal Urziceni costă 400000 de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 8 iunie 2023, în cadrul unei ședințe ordinare desfășurate on-line, un proiect de hotărâre care prevede achiziționarea de microbuze electrice școlare pentru 26 de localități din județ. Investiția se derulează prin Planul Național de Redresare și Reziliență și are o valoare de 35,8 milioane de lei. Județul Ialomița participă la această investiție cu o cotă de cofinanțare de 85680 de lei.

Verde pentru microbuze electrice Ca urmare a lansării apelului de proiecte «Microbuze electrice pentru elevi», finanțat prin «Planul Național de Redresare și... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2023, 11:05 (12070 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vlădeni: Cultură de porumb distrusă de ciori

Vlădeni: Cultură de porumb distrusă de ciori

Peste 100 hectare de teren agricol cultivate cu porumb au fost distruse de ciori. Fermierul care le deține susține că paguba creată de păsări se ridică la peste 70 mii de lei. Ministerul Agriculturii vrea să ia măsuri pentru a limita impactul păsărilor asupra culturilor agricole.

A rămas fără porumbul proaspăt răsărit Fermierul păgubit, originar din Țăndărei, lucrează aproximativ 500 hectare de teren agricol, pe care le-a cultivat cu grâu, porumb și leguminoase. 100 hectare din suprafața totală a fost cultivată cu porumb, însă anul acesta cultura a fost distrusă de ciori. «Este primul... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2023, 15:05 (13148 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Reclamat la Parchet de polițiștii pe care a vrut să-i mituiască

Ialomița: Reclamat la Parchet de polițiștii pe care a vrut să-i mituiască

Pentru că a încălcat 3 legi referitoare la circulația pe drumurile publice, un șofer din Ialomița a încercat să scape de amenda pe care polițiștii au vrut să i-o aplice încercând să-i mituiască. Acesta a sfârșit însă sancționat de agenți și inculpat într-un dosar penal privind fapta de «dare de mită». Dosarul a fost trimis recent în judecată, după aproape 8 luni de la comiterea infracțiunii.

Sancționat cu 9000 de lei și un dosar penal Potrivit Rechizitoriului în baza căruia bărbatul a fost trimis în judecată, faptele s-au petrecut în noiembrie 2022, la Căzănești. Șoferul unei autoutilitare... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2023, 10:50 (14737 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul Tehnic pentru amenajarea Ștrandului Municipal, scos la licitație

Slobozia: Proiectul Tehnic pentru amenajarea Ștrandului Municipal, scos la licitație

După mai multe încercări nere­ușite de a concesiona Ștrandul Municipal unui investitor privat, administrația locală a Sloboziei a decis să reabiliteze obiectivul cu fonduri proprii. Astfel, municipalitatea scoate acum la licitație Proiectul Tehnic pentru moderni­zarea Ștrandului. Datele arată că firma câștigătoare va fi anunțată în cel mult două săptămâni, după finalizarea procedurii.

Încă o vară fără ștrand Din păcate, din cauza procedurilor în curs, nici vara aceasta Ștrandul Municipal din Slobozia nu va putea fi deschis. Cel mai probabil, dacă procedura de licitație privind Proiectul... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2023, 13:20 (13419 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un pacient internat la Spitalul Slobozia a vrut să «evadeze» din salon pe o schelă metalică

Geamuri sparte și amenințări

Un pacient internat la Spitalul Slobozia a vrut să «evadeze» din salon pe o schelă metalică

Un bărbat de 53 de ani, internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pe Secția Chirurgie, a pus pe jar reprezentanții unității medicale, dar și polițiștii. Aflat în sevraj alcoolic, acesta a încercat să fugă din spital, folosind o schelă metalică. Incidentul se putea transforma într-o tragedie pentru pacient, dacă acesta nu era oprit la timp de către autorități.

Verificările sunt în curs
Pacientul, domiciliat în comuna Manasia, a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia și a fost operat la un picior. Mare amator de alcool, acesta a intrat în sevraj pentru că nu a mai... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 23:30 (25448 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Rău-platnicii» l-au demis pe directorul Serviciului Public de Salubrizare

Amara, sabotată de către propriul Consiliu Local

«Rău-platnicii» l-au demis pe directorul Serviciului Public de Salubrizare

Joi, 15 iunie 2023, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Amara, consilierii PSD, PNL  și PRO România au decis înlocuirea din funcție a directorului Serviciului Public de Salubrizare Amara. Proiectul de hotărâre a fost inițiat de către consilierul PRO România Valentin Moraru. Votul a fost contestat public de către angajații Serviciului Public de Salubrizare Amara, prezenți la ședință. Alexandru Nițu conduce de 4 ani Serviciul de Salubrizare al orașului, perioadă în care entitatea a devenit rentabilă. Noul director, numit interimar începând cu 1 iulie 2023, este Daniel Ionuț Mihai.

Linșaj administrativ la umbra legii... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 20:05 (15675 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Trei noutăți și o plecare importantă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Trei noutăți și o plecare importantă

Antrenorul Adrian Mihalcea a revenit la Unirea Slobozia, iar suporterii așteaptă transferuri spectaculoase. Așa s-a întâmplat în urmă cu 2 ani, când galben-albaștrilor li s-au alăturat Coadă, Perju, Greu sau Cruceru. Cel puțin pentru moment, campania de achiziții nu arată la fel de spectaculos. Cosmin Bârnoi este un experimentat mijlocaș de bandă care a evoluat, în ultimele două sezoane, la Politehnica Timișoara. Bănățeanul de 25 de ani are experiență și în Liga I, unde a evoluat pentru ACS Poli Timișoara, Viitorul Constanța și Politehnica Iași. În sezonul precedent, Bârnoi a marcat 4 goluri pentru Poli Timișoara. O a doua achiziție este Mihai Șandru, fundaș stânga venit de la Progresul Spartac... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 18:25 (7240 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii trag de timp în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Cercetările bat pasul pe loc

Procurorii trag de timp în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Plimbat între IPJ Ialomița, Parchetul de pe lângă Tribu­nalul Ialomița și Direcția Națională Anticorupție, dosarul «CAR Învățământ Slobozia» pare «uitat» în sertarele organelor judiciare. Princi­palele suspecte ale cauzei sunt în continuare în libertate, iar avansarea cercetărilor este blocată de o serie de vicii de procedură reclamate de actuala conducere a entității financiare ne­bancare. Reamintim faptul că prejudiciul creat în această speță se ridică la peste 49 milioane de lei și a fost creat pe parcursul a două decenii.

Trebuie refăcută o parte din urmărirea penală Într-o informare... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 17:10 (31663 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Revine Covaciu, pleacă șase jucătoare

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Revine Covaciu, pleacă șase jucătoare

CSM Unirea Slobozia continuă în eșalonul secund și, conform conducerii, își dorește să promoveze în Liga Florilor, obiectiv susținut de Primăria Slobozia, principalul finanțator. Primul pas a fost alegerea noului antrenor, după despărțirea, cerută și de noi, de profesorul Constantin Frîncu. Noul tehnician va fi, în proporție de 99%, Gheorghe Covaciu, cel care a pregătit echipa noastră în perioada 2017-2020. Covaciu a trăit, alături de echipa noastră, o retrogradare, dar și o promovare imediată. Revine la Slobozia pentru un nou obiectiv îndrăzneț, promovarea în Liga Florilor. Țintă greu de atins, având în vedere transferu­rile făcute de Galați, Slatina sau, chiar Deva, Iași și Ploiești. Dar reputatul... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 14:40 (9734 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ialomițenii încă mai speră

Fotbal, baraj Liga a III-a, Bărăganul Ciulnița-Dunărea Giurgiu 1-1

Ialomițenii încă mai speră

În ciuda ploii, terenul de fotbal din Ciulnița a fost înțesat de spectatori. Sâmbătă, 17 iunie 2023, Bărăganul Ciulnița, campioana județului Ialomița, a jucat primul act al unei eventuale prezențe în Liga a III-a. Echipa antrenată de Cosmin Pană a pornit meciul în următoarea formulă: Băluța-Voicu, Săvulescu, Bucurică, Fătu-Mazilu, Topală, I. Cositoru-Mihalcea, G. Cositoru, Băbeanu. Meciul a început într-o notă de echilibru, adăugându-se, pe măsura trecerii timpului, un plus de incisivitate al oaspeților. Omul reprizei a fost portarul Ciulniței, Băluță, cu 3 intervenții în situații critice. Cu toate acestea, Ciulnița este echipa care mișcă tabela. În minutul 35, Topală realizează una dintre cascadele... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 12:50 (5012 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Călin Munteanu, campion național «U12» la dublu și medaliat cu bronz la simplu

Tenis de câmp

Călin Munteanu, campion național «U12» la dublu și medaliat cu bronz la simplu

Tenisul de câmp din Slobozia propune, an de an, nume noi care fac treabă bună în competițiile rezervate copiilor. Săptămâna trecută, Centrul Național de Tenis din București a găzduit Campionatul Național Individual al ca­tegoriei sub 12 ani. Pe tablourile masculine s-a remarcat Călin Munteanu, sportiv legitimat la CSM Unirea Slobozia. Alături de colegul său, timișoreanul Ștefan Szabo, Călin a cucerit, fără probleme, titlul de Campion Național la dublu. Competiția la simplu a fost mult mai interesantă. În primul tur, Călin a trecut în două seturi de Ștefan Bolovan de la Academia «Florin Mergea», iar în turul 2 l-a învins, la fel de lejer, pe craioveanul Daniel Goldiș. Călin Munteanu a trecut, tot... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2023, 11:10 (10576 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

8000 de ialomițeni testați pentru hepatitele virale B și C

Campanie de screening

8000 de ialomițeni testați pentru hepatitele virale B și C

Campania de testare privind depistarea cazurilor de hepatită virală B și C la nivelul județului Ialomița se apropie de final. Medicii coordonatori ai activităților de screening susțin faptul că peste 8000 de ialomițeni au fost testați în cabinetele medicilor de familie, fiind descoperiți 200 de pacienți pozitivi pentru ambele tipuri de hepatită. «Toate cazurile pozitive beneficiază de monitorizare în cadrul spitalelor mari din Capitală, partenere ale campaniei!» susține medicul Andreia Radu, președintele Asociației Medicilor de Familie Ialomița.

Screening pentru depistarea cazurilor de hepatită... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2023, 15:10 (13403 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a băut apă «cu depășiri ale parametrilor de potabilitate»

În anul 2022, conform unui raport al Direcției de Sănătate Publică

Ialomița a băut apă «cu depășiri ale parametrilor de potabilitate»

Raportul privind calitatea apei al Direcției de Sănătate Publică pentru anul 2022 reflectă aceeași situație îngrijorătoare din ultimii 30 de ani. Potrivit datelor oficiale colectate și ana­lizate de către instituție, toate cele 59 de sisteme de alimentare cu apă din mediu rural au furnizat apă potabilă la para­metri care au depășit limitele legale stabilite prin Legea 458, privind calitatea apei potabile. Situații simi­lare s-a înregistrat și în cazul marilor aglomerații urbane din Ialomița. Printre de­pășirile semnalate în raport se numără cele la clorul rezidual liber, amoniu, sodiu și mangan. De asemenea, în unele cazuri a fost constatată prezența E-coli și a bacteriilor coliforme.

... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2023, 10:55 (18608 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Infrastructură rutieră de 1,5 milioane de euro la Țăndărei

Infrastructură rutieră de 1,5 milioane de euro la Țăndărei

Administrația din Țăn­dărei a semnat la sfârșitul lunii mai 2023 un contract de finanțare de 1,5 milioane de euro pentru reabilitarea infrastructurii rutiere a orașului, finan­țarea fiind obținută în cadrul Programului «Anghel Saligny». Investițiile vor completa lucrările de asfaltare deja inițiate la nivelul orașului. «În baza acestui contract se va asigura cofinanțarea reabilitării infrastructurii rutiere a orașului nostru!» declară Cristian Roman, primarul Țăndăreiului.

«Anghel Saligny» să trăiască! Pe 29 mai 2023, primarul Cristian Roman a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2023, 12:50 (14192 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

«Atelierul de traforaj» al Catedralei Urziceni

«Atelierul de traforaj» al Catedralei Urziceni

Atelierul Grupului de Cateheză «Vlăstare Ortodoxe» se des­chide în fiecare zi de vineri, înainte de prânz, în Catedrala din Urziceni. Atunci biserica se umple de copii care aleg benevol să facă ceva pentru ei și pentru ceilalți. Spun «Doamne ajută!», se închină la icoane, își dau ghionturi, povestesc ce teme mai au la școală și... se apucă de lucru. Iar din mâinile lor ies obiecte traforate, cruci de lemn șlefuite, brelocuri din piele și portofele pe care copiii le vând pentru a face daruri altor copii, mai puțini norocoși. Grupul de Cateheză a fost înființat în urmă cu 8 ani, de către preotul Bogdan Ionuț Stancu. Iar acum povestea merge mai departe, din biserică înspre noi toți.

... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2023, 13:20 (10289 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Fetești organizează primul festival pescăresc

Primăria Fetești organizează primul festival pescăresc

Administrația locală din Fetești anunță organizarea unui festival pescăresc dedicat acestei îndeletniciri. «Vrem să punem bazele unui proiect care să va­lorifice potențialul zonei. Avem semnale din partea tuturor celor care iubesc pescuitul că orașul Fetești merită să beneficieze de un asemenea festival!» a declarat public Laurențiu Șonchereche.

Încă un festival După modelul administrațiilor din Slobozia și Amara, administrația din Fetești încearcă să susțină o serie de evenimente care să pună în valoare potențialul turistic al zonei. Una dintre inițiative vizează susținerea unui festival... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2023, 15:40 (15141 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Flăcările au izbucnit de la coșul sobei

Seria incendiilor cauzate de sistemele de încălzire locală neîntreținute corespunzător a debutat în acest sezon la casa unui cetățean din Fetești. Coșul unei sobe cu acumulare de căldură neprotejat termic ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:30
(15735 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Hoțul a furat din mașină

Pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat este cercetat și un bărbat, de 32 de ani, domiciliat în Slobozia, suspectat că în noaptea de sîmbătă spre duminică, 16/17 octombrie a.c., a sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:29
(13826 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Țăndărei: Fetiță de 10 ani, accidentată

Joi, 14 octombrie, la Țăndărei, o minoră de 10 ani, din Perieți, a fost accidentată. Copila a încercat să traverseze strada în fugă, prin loc nepermis și fără să se asigure. Fetița a vrut să treaca strada ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:57
(15224 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 12 hoți, prinși de polițiști

Miercuri 13 octombrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat în localitate o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea furturilor din incinta firmelor și din autovehicule. De asemenea, un alt punct al ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:53
(13592 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoți


Ialomița: Furturile se înmulțesc

În dimineața zilei de joi, 14 octombrie, un feteștean a reclamat la Poliție faptul că în cursul nopții persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale de unde au furat mai multe păsări. În urma ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:51
(18605 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Fetești: La furat de cereale din TIR

În noaptea de miercuri spre joi, respectiv 13 spre 14 octombrie, un echipaj de poliție din Fetești a surprins în flagrant doi tineri în timp ce încercau să fure bunuri dintr-un autotren staționat. La vederea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:47
(14664 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 21 octombrie, Colegiul Prefectural se întrunește în ședința lunară de lucru, avînd o ordine de zi formată din patru teme de dezateri. Pe scurt, membrii Colegiului Prefectural vor asista la prezentarea ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 18:22
(18136 vizualizări - 1 comentariu)


Soț și soție din Slobozia, acuzați de trafic de persoane

Trafic de minori și trafic de persoane sînt acuzațiile care se rețin în sarcina a doi slobozeni, soț și soție, după ce timp de aproximativ șapte luni au exploatat zece persoane fără adăpost. «Cei doi au ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:40
(18328 vizualizări - 3 comentarii)


Țigări de contrabandă la Fetești

În baza unor informații și a unei autorizații de percheziție emisă de Judecătoria Fetești polițiști, inspectori ai Gărzii Financiare Ialomița, cu sprijinul lucrătorilor Serviciului de Intervenție Rapidă ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:39
(16265 vizualizări - 0 comentarii)


Firmele, obligate să-și anunțe locurile de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici care își au sediul sau domiciliul pe raza județului Ialomița faptul că, în conformitate cu prevederile legale, ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:25
(14155 vizualizări - 1 comentariu)


Fiscul ialomițean, locul 5 pe țară la încasări

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna septembrie 2010 a fost încasată la bugetul general consolidat suma de 50,39 milioane lei, în procent de 113,72% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:21
(16596 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Copil de 13 ani încerca să fure din magazin!

Un minor de 13 ani, instituționalizat într-un centru de plasament din Slobozia, a fost prins în flagrant în timp ce încerca să fure bunuri dintr-un magazin. Fapta s-a produs în noaptea de 12 spre 13 octombrie ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:20
(14659 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia copil hoț


Fetești: «Șofer» fără permis

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 12 spre 13 octombrie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic un autoturism întrucît se deplasa cu farurile stinse. În urma verificărilor polițiștii au constatat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:19
(13333 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Hoț încarcerat

Un tînăr de 27 ani a fost prins marți, 12 septembrie, după ce timp de doi ani a fost urmărit. Infractorul a fost prins în urma unei acțiuni polițienești în localitatea Sinești. În anii 2008 și 2009, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:18
(12675 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești arestare


Cocora: Cercetat penal pentru deținerea de deșeuri periculoase

Polițiștii ialomițeni au descoperit în depozitul unei societăți comerciale din Cocora o cantitate semnificativă de produse de uz fitosanitar cu termenul de valabilitate expirat. Acțiunea s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:17
(13047 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:29
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:13
(8462 vizualizări - 0 comentarii)


Cultura romani, pe scena Festivalului «Identitate și cultură romă»

«Identitate și cultură romă» este titlul unui nou Festival pus în scenă, joi, 14 octombrie la Fetești. Aflat la prima ediție, evenimentul reunește reprezentanți ai autorităților publice locale, județene ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:08
(15630 vizualizări - 1 comentariu)


Vitezomanii, amendați cu peste 66000 de lei

Șoferii ialomițeni au încasat în week-endul precedent peste 270 de contravenții la regimul circulației, valoarea amenzilor depășind 66 mii de lei. Cele mai multe abateri constatate de polițiști s-au concretizat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:06
(11999 vizualizări - 0 comentarii)


Lemnele, în atenția polițiștilor feteșteni

Luni, 11 octombrie, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii comerțului ilegal de lemne. Polițiștii organizați în filtre rutiere au verificat 14 mașini și au legitimat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:05
(12562 vizualizări - 2 comentarii)


Școlile, prioritate pentru polițiștii ialomițeni

«În perioada 11-15 octombrie, la nivel național, polițiștii vor intensifica acțiunile de prevenire și combatere a delincvenței juvenile și asigurarea climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:04
(14177 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive la Urziceni

Prevenirea furturilor din firme și evitarea faptelor violente au fost aspecte urmărite de acțiunea desfășurată de polițiștii din Urziceni, luni, 11 octombrie. Astfel, au fost verificați 16 agenți economici ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:02
(14841 vizualizări - 0 comentarii)


Patru persoane și-au pierdut viața într-un accident rutier

Tragedie în apropierea localității Sinești, pe DN2, la km 35. Patru persoane și-au pierdut viața și o a cincea a fost grav rănită în urma unui accident rutier. Cumplitul incident s-a produs în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 14:01
(15342 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Sinești accident


Săveni: La plimbare cu mașina furată și beat la volan

Duminică, 10 octombrie, dimineața polițiștii rutieri aflați pe raza comunei Săveni au oprit pentru un control de rutină o mașină înmatriculată în Capitală. Întrucît mirosea a alcool, șoferul, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:51
(15517 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: I-au dat foc la Chrysler

Un autoturism Chrysler a fost cuprins de flăcări duminică noaptea, 10 octombrie a.c., în jurul orei 22.00, pe strada Cărămidari din Slobozia. Întrucît în apropierea autoturismului au fost descoperite două ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:33
(13911 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Inconștienți în trafic

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 8 spre 9 octombrie, polițiștii feteșteni au prins un tînăr din localitate care conducea mașina în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul Drager a conducătorului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:28
(13408 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Doi feteșteni, de 30 și 35 de ani, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de obiecte metalice. Furturile au fost anunțate polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:25
(14041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Primăriile pot împrumuta bani de la Ministerul Finanțelor pentru a-și achita datoriile

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează agenții economici care înregistreză creanțe neîncasate de la unitățile administrativ-teritoriale și, în acelasi timp, au obligații fiscale neachitate ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:23
(18641 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive pe timp de noapte

Sîmbătă, 9 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de prevenire a faptelor antisociale în 33 de comune. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 7 infracțiuni pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:16
(16740 vizualizări - 0 comentarii)


Viitura toxică de pe Dunăre nu a ajuns în Ialomița

Inspectorii sanitar-veterinari ai DSV Ialomița au monitorizat traseul fluviului Dunărea și brațul Borcea la nivelul județului Ialomița ca urmare a viiturii cu substanțe toxice provenit din Ungaria. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:14
(14808 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...