Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Victor Moraru, în precampanie electorală la Slobozia

Victor Moraru, în precampanie electorală la Slobozia

Când nu e agent imobiliar în Consiliul de Administrație al RAPPS și nu inaugurează laboratoarele de inovare ale Secretariatului General al Guvernului, ex-președintele Moraru se întoarce la prima sa dragoste, electoratul. Asta s-a întâmplat de exemplu sâmbătă, 4 martie 2023, când domnia sa a prezidat o întâlnire a cadrelor didactice pensionare din Amara, organizată sub patronajul filialei locale a PRO România. Sigur, întâlnirea a avut loc la Slobozia, la Hotelul Console, că acum Amara are primar AUR până când s-o coace ăla micu și-o fi în stare să calce pe urmele ilustrului său tată care a fost ales «de cinci ori consecutiv»... Dar astea sunt amănunte, nu vă mai încurcăm în ele. Ce este cert și... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2023, 14:20 (8053 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Contracte de delegare a serviciilor de salubritate pentru toată Ialomița

Din 17 martie 2023 administrațiile locale intră în legalitate

Contracte de delegare a serviciilor de salubritate pentru toată Ialomița

Administrațiile din Ialomița sunt obligate să se alinieze noilor reglementări legislative privind serviciile de salubrizare. Administrația județeană girează acest proces prin intermediul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009 în care sunt incluse 65 de administrații locale. Conform Ordinului 640/2022, privind aprobarea Normelor metodologice de stabilire, ajustare sau modificare a tarifelor pentru acti­vitățile de salubrizare, administrațiile locale au obligația de a mandata ADI ECOO 2009 să le reprezinte în procesul de negociere a ta­rifelor pentru activitățile de salubrizare. În Ialomița, tratarea și depozitarea deșeurilor este asigurată prin intermediul Vivani Salubritate SA.
... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2023, 09:55 (8325 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlciul tradițional din Țăndărei se mută într-o altă locație

Bâlciul tradițional din Țăndărei se mută într-o altă locație

În cadrul ultimei șe­dințe ordinare a Consi­liului Local din Țăndă­rei, aleșii orașului au votat un proiect de hotărâre ce presupune amenajarea unui spațiu pentru desfășurarea evenimentelor publice ale localității. Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei, susține că în această locație se va organiza, pe viitor, bâlciul tradițional.

Investiție din bugetul propriu De mai bine de 20 de ani, bâlciul tradițional, organizat la Țăndărei în fiecare an pe data de 14 septembrie, când în calendarul ortodox se celebrează sărbătoarea «Sfintei Cruci», se desfășoară pe un teren din ime­diata apropiere... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2023, 12:40 (17801 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Fetești amenajează primele «insule ecologice»

Soluții inteligente pentru colectarea deșeurilor

Primăria Fetești amenajează primele «insule ecologice»

Un sistem inteligent de colectare a deșeurilor va fi pus în funcțiune de administrația locală din Fetești. Proiectul va beneficia de finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență și a fost deja aprobat de Ministerul Mediului. «Este datoria noastră să facem eforturi pentru a trăi într-un oraș curat!» a declarat Laurențiu Șonchereche.

Colectare cu ajutorul cartelelor electronice În vreme ce în multe loca­li­tăți din Ialomița problema co­lectării eficiente a deșeurilor este nerezolvată, administrația locală din Fetești va implementa un sistem prin care digitalizarea va juca... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2023, 16:40 (6926 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Mirajul independenței energetice cu panouri fotovoltaice

Mirajul independenței energetice cu panouri fotovoltaice

Este printre primii 15 prosumatori înregistrați la ENEL Dobrogea în Ialomița. A montat primele 12 panouri fotovoltaice în 2017. Nu s-a gândit la bani, a visat să fie independent energetic. Și recomandă investiția cu o condiție: să ai capacitatea de a te adapta la un joc ale cărui reguli se schimbă în fiecare zi!

Casa cu panouri solare de la Slobozia Nouă Casa e la șosea. O casă bătrânească, nu are nimic spectaculos... În afara panourilor solare și a proprietarului. Alin S. este printre primii prosumatori înre­gistrați în sistemul ENEL Dobrogea. A montat primele 12 panouri în 2017 visând... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2023, 11:20 (34244 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Fermierii români sunt dezavantajați de concurența cerealelor provenite din Ucraina!»

Europarlamentarul PNL Dan Motreanu

«Fermierii români sunt dezavantajați de concurența cerealelor provenite din Ucraina!»

Într-o declarație publică, europarlamentarul PNL Dan Motreanu critică maniera în care Ministerul Agriculturii a negociat acordarea compensațiilor pentru fermierii români afectați de importurile de grâne din Ucraina. În opinia acestuia, țării noastre îi va reveni cea mai mică sumă, în valoare de 10 milioane de euro.

Demersuri pe lângă Comisia Europeană Potrivit europarlamentarului PNL Dan Motreanu, alături de România, oficialii Ministerelor Agriculturii din Polonia și Bulgaria au negociat acordarea unor facilități financiare tuturor fermierilor afectați de importurile cerealiere din... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 19:05 (17006 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școli reabilitate cu milioane de lei, incluse pe lista clădirilor cu risc seismic

Școli reabilitate cu milioane de lei, incluse pe lista clădirilor cu risc seismic

Ministerul Educației a cerut Inspectoratelor Școlare din întreaga țară să prezinte situația clădirilor în care funcționează unitățile de învățământ care prezintă risc sesmic. La nivelul județului Ialomița, unele dintre imobilele în care școlile funcționează au fost încadrate în risc seismic II sau III, deși au beneficiat de lucrări de reparații prin Planul Național de Dezvoltare Locală (PNDL) I și II. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița nu au oferit o explicație pentru această situație.

Clădiri renovate, dar cu risc seismic După cutremurele care s-au produs în zona Olteniei... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 13:55 (16176 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este și ea o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul.
Factura electronică este legală, are valoare fiscală și reprezintă o alternativă mai eficientă a facturii tipărite. Aceasta este transmisă pe adresa de e-mail, în momentul emiterii, dar poate fi regăsită cu ușurință și în contul de client RAJA Constanța (accesibil de pe orice desktop sau prin aplicația de mobil), unde se poate face vizualizarea tuturor facturilor... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 12:20 (13229 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Imobile rechiziționate de la proxeneți pe care Statul refuză să le valorifice

Slobozia: Imobile rechiziționate de la proxeneți pe care Statul refuză să le valorifice

Sunt mai bine de 7 ani de când Statul Român, prin Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indis­ponibilizate și Agenția Națională de Administrare Fiscală, încearcă să va­lorifice patru garsoniere și un apartament, amplasate în Slobozia, pe care instanțele de judecată le-au lăsat în grija celor două instituții, fiind consi­derate bunuri rezultate din activitatea infracțională. Imobilele au aparținut unor bărbați condamnați definitiv pentru «proxenetism», iar rechiziționarea lor a reprezentat la momentul respectiv o adevărată premieră în justiția ialomițeană. Valoarea totală a bunurilor depășește 500 mii de lei, conform listelor de inventar rea­lizate de ANABI.

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 10:10 (23148 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației tratează cu indiferență nevoia de digitalizare a școlilor ialomițene

Ministerul Educației tratează cu indiferență nevoia de digitalizare a școlilor ialomițene

În anul 2020, Guvernul României a adoptat o Ordonanță de Urgență prin care Ministerul Educației și-a asumat public faptul că va face eforturi să digitalizeze școlile din toată țara. Unitățile de învățământ din Ialomița se numără printre cele pe care oficialii Ministerului Edu­ca­ției le-au uitat în ceea ce privește dota­rea cu echipamente IT. Deși situația este cunoscută la nivelul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, situația lipsei dispozitivelor electronice din școli a fost prezentată public într-un raport al organizației «Societatea Academică Română».

Învățământul ialomițean, tot mai departe de digitalizare... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2023, 14:10 (11764 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia «exportă» câini fără stăpân

Slobozia «exportă» câini fără stăpân

În 2022, la Slobozia, au fost adoptați 274 de câini fără stăpân. Mai bine de jumătate dintre animale au fost adoptate peste hotare, cu ajutorul organizațiilor non-guvernamentale care militează pentru drepturile acestor patrupede. Anglia, Germania și Italia sunt țările unde au ajuns maidanezii din Slobozia.

Vesticii vor maidanezi din Slobozia Câinii fără stăpân capturați de pe străzile din Slobozia ajung, de cele mai multe ori, la familii din Occident. Modalitatea este una destul de simplă. Organizațiile non-profit fac demersuri pe lângă adăposturile aflate în grija administrațiilor... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2023, 09:55 (15292 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparat medical cumpărat cu bani europeni, nefuncțional din cauza lipsei de medici

La Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Aparat medical cumpărat cu bani europeni, nefuncțional din cauza lipsei de medici

Un aparat medical achiziționat de Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, prin intermediul unui program cu finanțare europeană, este nefuncțional pentru că singurul medic angajat să îl utilizeze și-a dat demisia, preferând să lucreze într-o altă unitate medicală, mult mai aproape de domiciliu. Situația trenează de două luni, iar acum se caută soluții pentru angajarea unui alt specialist. «Postul a fost scos la concurs!» au transmis reprezentanții unității medicale.

Criză de medici la Spitalul Fetești După doi ani și jumătate de lucrări, Ambulatoriul Spitalului Municipal «Anghel... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2023, 13:55 (8941 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Depozitele în bănci ale ialomițenilor au depășit 3,3 miliarde de lei

În 2022

Depozitele în bănci ale ialomițenilor au depășit 3,3 miliarde de lei

La începutul fiecărui an calendaristic, Banca Națională a României dă pu­blicității o serie de date statistice cu profil teritorial referitoare la activitatea de creditare și depozitele în bănci ale populației. În ceea ce privește județul Ialomița, conform statisticilor BNR, în 2022, sumele economisite de ialomițeni sub forma depozitelor bancare au depășit 3,3 mi­liarde de lei.

Economii pe timp de pandemie Potrivit informațiilor oferite de Banca Națională a României, va­loarea dobânzilor populației a fost puternic influențată de pandemia de COVID-19. Raportat la județul Ialomița, înainte... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2023, 10:05 (12249 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Accident feroviar la Dridu

Accident feroviar la Dridu

Un accident feroviar s-a produs luni, 13 martie 2023, la trecerea de cale ferată din zona localității Dridu. Responsabil de producerea accidentului a fost șoferul unui automobil, bărbatul rămânând fără permis.

Circulația trenurilor, suspendată Din informațiile oferite de Inspec­toratul de Poliție al Județului Ialomița, șoferul unui automobil a traversat calea ferată fără să se oprească regulamentar și să se asigure. Acesta a fost lovit în plin de trenul personal care face legătura între municipiile Urziceni și Ploiești. În urma accidentului, a rezultat rănirea ușoară a conducătorului... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 18:05 (11434 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia s-a despărțit de Costel Enache

Fotbal, Liga a II-a

Unirea Slobozia s-a despărțit de Costel Enache

Ratarea calificării în play-off a adus, așa cum era de aștsptat, schimbări la nivelul băncii tehnice a Unirii Slobozia. Antrenorul Costel Enache părăsește echipa după ceva mai mult de 8 luni. Enache este cel mai titrat antrenor din istoria recentă a fotbalului slobozean, tehnicianul de 50 de ani având numeroase prezențe în Liga I, la echipe ca FC Botoșani, Astra Giurgiu sau FC Hermannstadt. La Slobozia a adunat 19 meciuri în campionat, realizând 8 victorii, 7 rezultate de egalitate și 4 înfrângeri. Încă nu s-a luat o decizie în privința succesorului lui Costel Enache, dar, cel mai probabil, secundul Enache Costea va asigura interimatul până la finalul campionatului. Costea este antrenorul... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 14:10 (16935 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Războiul cimitirelor» s-a mutat la Curtea de Apel

Drept la «dreptul la replică» al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

«Războiul cimitirelor» s-a mutat la Curtea de Apel

Drept la replică «Urmare a articolului „Război în instanță între bisericile din Ialomița și primării pentru revendicarea ci­mitirelor“, publicat de redacția Ziarului Independent (de adevăr) pe site-ul oficial în data de 20 fe­bruarie 2023, Sectorul Mass-Media al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor face cunoscut următoarele:
În data de 13 februarie 2023 un redactor al Ziarului Independent (de adevăr) a solicitat, în scris, un răspuns din partea Episcopiei Sloboziei și Călărașilor privind re­vendicarea dreptului de proprietate a cimitirelor prin instanță. Sectorul Mass-Media... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 13:50 (32387 vizualizări - 28 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia a ratat play-off-ul. Toți ne-au ajutat, dar n-a fost de ajuns!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FC Brașov 2-2

Unirea Slobozia a ratat play-off-ul. Toți ne-au ajutat, dar n-a fost de ajuns!

Dacă în precedenta ediție de campionat am fost surpriza, în actualul sezon ne numărăm printre decepții. Nu e un capăt de țară ratarea play-off-ului. S-a întâmplat și la case mai mari, cum ar fi Petrolul, «U» Cluj sau Concordia Chiajna, eterna campioană a transferurilor. Frustrant este faptul că, de-a lungul celor 19 etape ale sezonului regulat, astrele ne-au tot surâs, s-au aliniat la cheremul nostru, iar «dragonii» au dat cu piciorul tuturor șanselor. În etapa decisivă, duminică, 12 martie 2023, Unirea a fost răsfățata tuturor echipelor care puteau da o mână de ajutor. Baia Mare a făcut egal cu Buzăul lui Mihalcea, iar Slatina a ținut-o în șah pe Unirea Dej. Până și firava Poli Timișoara... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 13:05 (13154 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Emoții doar în prima repriză

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-SCM Gloria Buzău II 42-28 (22-20)

Emoții doar în prima repriză

CSM Unirea Slobozia a primit vizita echipei secunde a Gloriei Buzău, iar partida a fost câștigată, fără mari emoții, de echipa noastră. Antrenorul Sloboziei, Constantin Frîncu, le-a menajat pe Ștefania Gheorghe și Martina De Santis, ușor accidentate. A revenit, în schimb, și a făcut-o foarte bine, coordonatorul Valentina Leuștean. A fost o primă repriză neașteptat de echilibrată, în care echipa noastră a primit multe goluri, Buzăul scoțând în evidență un coordonator de mare perspectivă, Oana Sârb. Unirea Slobozia a mers bine în atac, atât în prima repriză, cât și în a doua. În partea secundă s-a evidențiat și apărarea, oaspetele înscriind doar 8 goluri. În mi­nutul 34 a fost 22-22, ultimul moment... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 11:50 (11151 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Play-off-ul, tot mai departe

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Dunărea Călărași 1-2

Play-off-ul, tot mai departe

Cu o zi înainte, Modelu bătuse satelitul Farului Constanța, ceea ce însemna că, cu cel puțin un egal în meciul cu Dunărea Călărași, Recolta Gheorghe Doja era la mâna ei pentru intrarea în play-off. Pentru meciul disputat sâmbătă, 11 martie 2023, antrenorul Recoltei, Adrian Cristea, nu a putut beneficia de aportul mijlocașilor Andrei Comșa și Ionuț Drăgan. În aceste condiții, s-a bazat pe Răducanu-Ene, Lungu, Chebac, Andrei-Alexe, Barabaș-Tănase, Răduca, Anton-Năstase. Au mai intrat Stere și Popescu. Cu Mihăiță Lemnaru și Dorin Radu, jucători împrumutați de la Unirea Slobozia, printre titulari, Dunărea Călărași s-a prezentat neașteptat de bine. Prima repriză a fost una săracă în faze de... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2023, 10:05 (11443 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Peste 1000 de noi firme au fost înființate în Ialomița

În 2022

Peste 1000 de noi firme au fost înființate în Ialomița

Mediul de afaceri al județului Ialomița încearcă să se dezvolte. Datele oficiale ale Registrului Național al Ofi­ciului Comerțului arată faptul că, în 2022, la nivelul județului Ialomița au fost înființate peste 1000 de noi societăți comerciale.

Ialomița are firme noi Estimativ, în Ialomița existau anul trecut peste 13000 de firme active, din care 1000 au fost nou înființate, așa cum o arată statisticile Oficiului Național al Registrului Comerțului. Aceste societăți își desfășoară preponderent activitatea în Agricultură sau domenii conexe. Cifrele vorbesc despre faptul că aproximativ... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2023, 14:10 (8726 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Adolescentă dispărută de acasă

Slobozia: Adolescentă dispărută de acasă

După ce săptămîna precedentă o minoră din Fetești a fost dată dispărută și găsită de polițiști pe litoral, sîmbătă 17 iulie, o altă adolescentă a pus pe jar polițiștii. Mama copilei, o femeie, de 51 de ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:52
(15322 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evaziunea fiscală, în atenția polițiștilor

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița au dispus începerea urmăririi penale în patru dosare, reprezentanții unor societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:49
(12326 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat pe scuter, victimă a unui accident

Sîmbătă seara, 17 iulie, în jurul orei 22,00, în orașul Amara s-a produs un accident rutier. Victima, conducătorul unui moped, a fost transportată la Spital, dar fiindcă starea de sănătate a fost apreciată ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:47
(11708 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Ajutoare pentru sinistrații din Săucești-Bacău

Primăria municipiului Fetești a organizat, la inițiativa primarului localității, Gheorghe Catrinoiu, o acțiune de strîngere de ajutoare în vederea sprijinirii persoanelor afectate de inundații din comuna ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 15:28
(10481 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au încercat să-și dea foc în fața sediului Prefecturii Ialomița!

Luni, 19 iulie a.c., în jurul orelor 12.00, două persoane, un bărbat și o femeie, ambele din comuna Manasia, au încercat să-și dea foc în fața sediului Prefecturii Ialomița. Subofițerul de serviciu și-a ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 14:22
(17032 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Copil de 13 ani, înecat în Borcea

La mai puțin de o săptămînă după ce un tînăr de 22 de ani și-a găsit sfîrșitul în apele rîului Ialomița, un băiat de numai 13 ani a dispărut în condiții asemănătoare. Din spusele martorilor, sîmbătă, 1 ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 12:56
(16099 vizualizări - 0 comentarii)


SMURD Urziceni: Intervenții la Coșereni, Fierbinți și Lilieci

Paramedicii de la Detașamentul Urziceni au fost solicitați și au intervenit în cursul zilei de duminică, 18 iulie a.c., la trei situații de urgență. În primul caz, echipajul SMURD s-a deplasat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2010, 12:50
(18289 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la mînăstire

Un călărășean de 25 de ani a fost depistat de polițiști, ulterior constatîndu-se că tînărul a furat obiecte de cult de la o mînăstire de pe raza localității Mihail Kogălniceanu. Tînărul a fost găsit în ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2010, 15:15
(23837 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei hoț


«Municipii în Siguranță» (2)

Acțiunea «Municipii în Siguranță» a continuat și vineri, 16 iulie a.c., în intervalul orar 20.00-23.00. Așadar, la nivelul municipiului Slobozia au fost desfășurate efective ale Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2010, 15:14
(14780 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Taxiurile, la control

Slobozia: Taxiurile, la control

În plină amiază, vineri, 16 iulie, polițiștii ialomițeni au descins într-o amplă acțiune în majoritatea stațiilor de taxi din Slobozia. Acțiunea s-a desfășurat în colaborare cu reprezentanți ai Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:24
(21585 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat la mare iar familia a dat-o dispărută

O fată de 14 ani, din Fetești, a fost depistată de polițiști pe raza orașului Mangalia. În ceea ce o privește pe Maria-Mădălina Păpureanu, numele fetei, familia acesteia sesizase Poliția în legătură cu ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:20
(21420 vizualizări - 0 comentarii)


«Municipii în Siguranță»

Efective din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor au fost angrenate, în cursul zilei de joi, 15 iulie a.c., în executarea unor acțiuni în sistem integrat cu efective ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 20:11
(19694 vizualizări - 0 comentarii)


A fost găsit tînărul înecat în Ialomița

Pompierii au găsit trupul tînărului de 22 ani înecat miercuri, 14 iulie, în rîul Ialomița. Reamintim că băiatul a dispărut în apele rîului în zona barajului Dridu, după ce a vrut să se scalde. Poampierii ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 11:26
(20050 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot solicita adeverințe pentru credite bancare

Fermierii pot obține de la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură necesare pentru accesarea creditelor bancare. Documentele pot fi solicitate de către beneficiarii plăților pe suprafață care ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2010, 11:23
(21424 vizualizări - 0 comentarii)


Încă un tînăr înecat în Ialomița

Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița acționează pentru căutarea trupului neînsuflețit al unui tînăr, de 22 de ani, din Tisău-Buzău, care ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2010, 13:51
(20585 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Aproape 10000 de cereri pentru motorină subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță că beneficiarii pentru care a fost emis acordul prealabil pentru motorina cu acciză redusă trebuie să depună, la Centrele Județene APIA, cererea ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2010, 13:45
(17965 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță lovită în plin de o mașină

Slobozia: Fetiță lovită în plin de o mașină

Miercuri, 14 iulie, în jurul orelor 18,10, în plin centru al orașului Slobozia s-a produs un accident rutier. Victima, o fetiță de 12 ani, a încercat să traverseze strada, prin loc nepermis și fără să se ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 18:23
(17548 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Hagieni: Remorci pline cu grîu, răsturnate în rîul Ialomița

Un tractor și două remorci agricole s-au răsturnat în rîul Ialomița, în zona localității Hagieni. Tractoristul, un bărbat de 45 ani, din Țăndărei, conducea ansamblul de vehicule agricole încărcate cu grîu ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:24
(23370 vizualizări - 4 comentarii)


Bordușani: Doi copii încercau să vîndă un LCD furat

Doi minori din Fetești sînt cercetați de polițiștii din localitate, fiind suspecții principali în comiterea unor furturi dintr-o locuință ai cărei proprietari sînt plecați din țară. Polițiștii au luat urma ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:23
(18761 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani hoți


Sinești: Aflat la pescuit, unui bucureștean i-au furat din mașină

În timp ce se afla la pescuit în localitatea Sinești, un bucureștean a fost prădat de hoți. Bărbatul a reclamat polițiștilor că hoții i-au furat din mașina parcată lîngă baltă un portofel și un aparat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:23
(20998 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești hoți


Gheorghe Doja: Armă deținută ilegal

Marți, 13 iulie, polițiștii ialomițeni au organizat și executat o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor care dețin arme în alte condiții decît cele prevăzute de legile în vigoare. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 13:22
(23325 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

SC ELCASIO scoate la concurs posturi de
1. agenți vînzări (cu și fără experiență)
2. merchandiser
• Pachet salarial atractiv
CV-urile pot fi depuse la sediul firmei din Slobozia, Șos. Brăilei ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2010, 12:18
(27115 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 19:08
(10579 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 18:48
(11313 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 8 tone de fier vechi, confiscate de polițiști

Peste 8 tone de fier vechi, confiscate de polițiști

Polițiștii feteșteni au confiscat peste 8 tone de fier vechi. Ancheta s-a desfășurat pentru un grup de șase indivizi suspecți pentru comiterea mai multor furturi de pe raza municipiului, infracțiuni săvîrșite ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 17:08
(24903 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii se luptă cu inundațiile

Ploiele abundente căzute la sfîrșitul săptămînii precedente au făcut ravagii la Fetești. Nu mai puțin de 12 gospodării au fost inundate, iar pompierii feteșteni se lupă din greu cu furia apelor. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2010, 12:47
(23184 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de amploare a Poliției ialomițene

Aproximativ 215 polițiști au participat vineri și sîmbătă, respectiv 9 și 10 iulie, la o acțiune de amploare desfășurată pe raza orașelor Slobozia, Urziceni, Fetești și Țăndărei, precum și a comunelor aflate ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:59
(23645 vizualizări - 0 comentarii)


Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de rapiță

Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de rapiță

În urma unui control în trafic, la stația de taxare pod Giurgeni-Vadu Oii, comisarii Gărzii Financiare au interceptat două camioane. Acestea aparțineau unei societăți comerciale din Constanța și transportau ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:55
(21186 vizualizări - 0 comentarii)


Încerca să-și aranjeze florile pe scaunul din dreapta și a intrat în pom

Sîmbătă, 10 iulie, pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime.
Primul eveniment rutier s-a produs pe raza localității Movilița, în urma accidentului rezultînd rănirea ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:41
(19294 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat în cancelaria școlii

La sfîrșitul săptămînii precedente, un tînăr de 19 ani a fost surprins în cancelaria unei școli din Slobozia încercînd să fure mai multe bunuri. Băiatul, fost elev al școlii, a fost surprins de femeia de ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(17758 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...