Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Eduard Dragomir, bronz la Campionatul Național de juniori

Scrimă

Eduard Dragomir, bronz la Campionatul Național de juniori

Mihai Covaliu, Tiberiu Dolniceanu și, desigur, al nostru Iulian Teodosiu au creat o adevărată emulație în sabia masculină juvenilă. Cu siguranță, în următorii ani vom avea rezultate de excepție la seniori, semne în acest sens văzându-se clar la Campionatul Național de juniori care tocmai s-a încheiat. Au fost prezenți, în proba masculină individuală de sabie, 66 de sabreri. Printre remarcații competiției, a fost și Eduard Dragomir, sportiv legitimat la CSM Unirea Slobozia, acolo unde este antrenat de Marin Cruțu. Edi calcă temeinic pe urmele fratelui său George, lucru care s-a văzut clar în startul competiției, când l-a învins pe Matei Pantiș, de la Riposta București, cu 15-6. Tot în primul tur... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2023, 12:50 (3332 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

2 veniți și 5 plecați, la Amara

Fotbal, Liga a III-a

2 veniți și 5 plecați, la Amara

CS Amara hibernează pe ulti­mul loc al seriei a 3-a din al 3-lea eșalon. «Balnearii» au strâns doar 7 puncte în cele 15 etape scurse din acest sezon, dar își doresc ca lucrurile să se schimbe în bine la primăvară. De aceea, au bifat primele două achiziții prin care întăresc compartimentul «under» (o echipă de liga a III-a trebuie să aibă, pe tot parcursul meciului, un jucător născut în 2002 și doi în 2003, sau mai tineri, pe tot parcursul meciu­lui). Este vorba de Silviu Lazăr și Aurelian Stoica, jucători născuți în 2004 care vin, sub formă de împrumut, de la Unirea Slobozia. Conform antrenorului Marius Pletea, până la startul sezonului vor mai fi și alte noutăți în lot. CS Amara s-a despărțit... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2023, 11:10 (5592 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Uniunea Europeană plătește 19,3 milioane de lei pentru ca elevii ialomițeni să nu renunțe la școală

Uniunea Europeană plătește 19,3 milioane de lei pentru ca elevii ialomițeni să nu renunțe la școală

În cursul anului trecut, 30 de școli din județul Ialomița au fost incluse în Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar (PNRAS). Acest program a fost conceput de Ministerul Educației cu sco­pul de a reduce rata abandonului școlar, prin crearea unor programe care să-i determine pe copii să nu mai întrerupă cursurile. Toate aceste inițiative sunt finanțate de Uniunea Europeană, prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Cele 30 de școli din Ialomița vor beneficia de fonduri în valoare de 19,3 milioane de lei în acest scop. În ciuda eforturilor Uniunii Europene de a crește interesul pentru școală al elevilor ialomițeni, pentru unitățile de învățământ este aproape imposibil să stopeze... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2023, 15:10 (14652 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Judecătoria Slobozia a admis sancțiunile aplicate firmei Taboo Events

Judecătoria Slobozia a admis sancțiunile aplicate firmei Taboo Events

Firma Taboo Events a pierdut, în primă instanță, procesele prin care au fost contestate amenzile aplicate de către Poliția Locală Slobozia pentru perturbarea liniștii publice. În total, este vorba despre 30 procese-verbale de sancțiune, care însumează 30 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate de agenții Poliției Locale Slobozia ca urmare a sutelor de sesizări venite din partea cetățenilor orașului, deranjați de zgomotul produs în urma evenimentelor private organizate în locația pe care Taboo Events o deține lângă Bazinul Olimpic din munici­piul reședință de județ.

O vară zgomotoasă... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2023, 09:55 (17232 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Fenomenul «Disco Ring»

Fenomenul «Disco Ring»

Vineri, 30 decembrie 2022, platoul din Piața Revoluției din Slobozia a găzduit un spectacol-eveniment intitulat «Revoluția Disco Ring». Deși dedicat nostalgicilor ajunși la vârsta a doua, spectacolul s-a bucurat de pre­zența a peste 2000 de slobo­zeni de toate vârstele, fascinați de hiturile anilor ’90. Succesul incontestabil de care s-a bucurat evenimentul redeschide una dintre rănile cicatrizate ale orașului: lipsa unei discoteci pentru tineri.

Forever «Disco Ring» La câteva zile de la eveniment, paginile de socializare ale orașului Slobozia erau în continuare asaltate de aprecieri... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2023, 12:10 (11216 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrările de construcție ale Blocului Operator, în grafic

La Spitalul Slobozia

Lucrările de construcție ale Blocului Operator, în grafic

Reprezentanții administrației județene au făcut, la începutul acestei săptămâni, o vizită de lucru pe șantie­rele deschise în incinta Spi­talului Județean de Urgență Slobozia. Cel mai ambițios proiect demarat este cel care vizează construcția unui nou Bloc Operator. Investiția este finanțată de Guvernul României, prin PNDL, și are o valoare de peste 75 mi­lioane de lei. În urma vizitei în teren, oficialii Consiliului Județean Ialomița au precizat că lucrările sunt în grafic, iar obiectivul se va finaliza în termenul stabilit.

Șantier în lucru Potrivit analizei făcută în teren de către... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2023, 12:50 (10395 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Alin Dinu, acuzat că a escrocat 15 slobozeni cu peste 80000 de euro

Metoda «Împrumutul» face ravagii

Alin Dinu, acuzat că a escrocat 15 slobozeni cu peste 80000 de euro

De aproape un an, un grup de slobozeni încearcă să blocheze activitatea lui Alin Ionuț Dinu, un tânăr acuzat că își escrochează «victimele» prin metoda «Împrumutul». Conform declarațiilor unora dintre pă­gubiți, tânărul își recunoaște vina și sus­ține că va înapoia sumele împrumutate. La inițiativa unuia dintre păgubiți, 15 dintre cei prejudiciați au depus plângeri penale împotriva lui Alin Ionuț Dinu. Ancheta polițiștilor ialomițeni trenează de mai multe luni fără explicații plauzibile.

O poveste incredibilă «Dacă stați cu el 10 minute, îi dați și dumneavoastră 1000 de lei. Atât e de bun...»... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2023, 16:05 (22550 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Elevă de 15 ani, invitată «la plimbare» de către agentul care a sancționat-o

Anchetă disciplinară la Poliția Locală Slobozia

Elevă de 15 ani, invitată «la plimbare» de către agentul care a sancționat-o

Un agent al Poliției Locale Slobozia este cercetat de Comisia de Disciplină după ce i-ar fi făcut propuneri indecente unei adolescente de 15 ani, elevă a Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Fata a reclamat superiorilor agentului faptul că, printr-un mesaj transmis pe rețelele de socializare, a fost invitată «la o plimbare» de către acesta, pentru a nu-i aplica o sancțiune. Cu câteva zile înainte de vacanța de iarnă, fata a fost surprinsă fumând în apropierea școlii de către agent. Bărbatul recunoaște faptul că i-a adresat această invitație, dar susține că intenția sa nu a avut conotații sexuale.

Verificările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2023, 19:10 (27807 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rezerve bugetare de 10 milioane de euro la Slobozia

Minuni administrative în 2 ani de mandat

Rezerve bugetare de 10 milioane de euro la Slobozia

Administrația Soare estimează că va avea la dispoziție 10 milioane de euro pentru finanțarea investițiilor din Slobozia. Suma, susține primarul Sloboziei, rezultă din finanțările europene accesate și economiile bugetare realizate în primii 2 ani de mandat. «În 2020 estimam că vom obține aceste rezerve bugetare în 4 ani de mandat... După 2 ani suntem la un pas de a atinge această sumă. Iar în cursul anului 2023 o vom depăși!» declară Dragoș Soare.

Obiectiv administrativ atins La preluarea mandatului, în anul 2020, primarul Dragoș Soare a susținut că mandatul său va fi unul «de austeritate... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2023, 10:10 (8421 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir, Sportivul Anului 2022 în Ialomița

George Dragomir, Sportivul Anului 2022 în Ialomița

După lupte seculare, care au durat până la cumpăna dintre ani, Direcția de Sport a desemnat Sportivul Anului 2022 în județul Ialomița. Este o ierar­hie care cuprinde doar sportivii legitimați la cluburi ialomițene. Astfel se explică absența lui Iulian Teodosiu, cel care a obținut un rezultat uriaș, medalia de bronz la Campionatul Mondial de Scrimă. De la atleta Tudorița Chidu (1991), niciun sportiv ialomițean nu mai obținuse o medalie la un Campionat Mondial într-o competiție individuală. Teo este legitimat la CS Dinamo București și nu putea intra în rigorile topului sportivilor ialomițeni. Aceeași regulă se aplică și în cazul tenismenei Alexandra Iordache, intrată în primele 900 de jucătoare... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2023, 16:40 (12672 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Au ieșit cu fruntea sus

Handbal, Cupa României, CSM Unirea Slobozia-CSM Corona Brașov 27-30 (10-14)

Au ieșit cu fruntea sus

CSM Unirea Slobozia n-a mai izbutit să o surprindă pe Corona Brașov, așa cum făcuse în sezonul precedent... Față de meciurile de atunci, Brașovul s-a întărit cu patru handbaliste experimentate. La noi nu mai sunt Sava, David, Bucă sau Naumenko. Au apărut Roșu și Gheorghe, jucătoare eficace pe atac, iar constanta a rămas Raluca Săndu­lache, un portar care prinde zile de grație fix când îți arde buza mai rău.

Excelenta Raluca Am început meciul contra Coronei cu doar 12 jucătoare pe foaie, fapt ce ne-a amintit de momente de cotitură, când antrenori erau Lucian Ghiulai sau Ghiță Irimescu... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2023, 16:10 (15899 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Se reunesc fără Cruceru și Ciobanu

Fotbal, Unirea Slobozia

Se reunesc fără Cruceru și Ciobanu

bonus: Și Recolta Gheorghe Doja și-a stabilit amicalele

Fotbaliștii Unirii Slobozia, locul 4 în Liga a II-a, revin la muncă joi, 12 ianuarie 2023, pentru vizita medicală și alte formalități ce țin de startul pregătirilor. Antrenorul Costel Enache nu-i va mai avea în lot pe mijlocașul central Antonio Cruceru și pe tânărul jucător de bandă Marius Ciobanu-Vanghele. Toni Cruceru a venit la Unirea în vara anului 2021 și, în ciuda faptului că nu s-a lipit la gol, a devenit rapid unul dintre preferații tribunei pentru calitățile sale tehnice. În această iarnă, Cruceru s-a despărțit de Unirea și a semnat cu Oțelul Galați, una dintre contracandidatele la primele locuri. Marius Ciobanu, marcatorul golului de 3-0 cu Recea, a revenit la Slobozia în vară, după... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2023, 13:40 (13415 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Ceteraș face apel la Avocatul Poporului pentru liberarea condiționată

Încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Gheorghe Ceteraș face apel la Avocatul Poporului pentru liberarea condiționată

bonus: Eliberat de instanță, ținut după gratii de Penitenciarul Slobozia

Gheorghe Ceteraș, fi­gură proeminentă a mediului de afaceri local, face apel la Avocatul Poporului Slobozia pentru a i se aproba eliberarea condiționată din Penitenciarul Slobozia. «Sentința 72 spune că am de executat 10 ani și 8 luni (...) pedeapsă executată până la 28 decembrie 2022. (...) Este absurd ca Penitenciarul să nu pună în aplicare o sentință definitivă și executorie, respectiv sentința 57. De aceea, prin intermediul dumneavoastră, solicit intervenția Avocatului Poporului Slobozia pentru a mi se face dreptate!» susține Gheorghe Ceteraș într-o scrisoare remisă redacției.

Cazul Ceteraș și eroarea judiciară fără precedent... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2023, 16:10 (13160 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii Spitalului Municipal Urziceni, în concediu de Sărbători

Medicii Spitalului Municipal Urziceni, în concediu de Sărbători

Situație revoltătoare la Spitalul Municipal Urziceni. Medicii secțiilor Boli Interne și Pediatrie nu au putut acoperi liniile de gardă în perioada Sărbătorilor, în special de Crăciun, fiind plecați în concediu. Astfel, pacienții au fost transferați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Situația a creat haos în cadrul celui mai mare spital din județ, solicitările crescând în această perioadă cu peste 50%. Conducerea spitalului din Urziceni nu a comentat situația fiind, de asemenea, în concediu.

Pacienți transferați de la Urziceni la Slobozia În perioada Sărbătorilor de Iarnă, în... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2023, 10:10 (12039 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tradiții de Bobotează, sărbătorite la Fetești

Tradiții de Bobotează, sărbătorite la Fetești

Ca în fiecare an, administrația locală din Fetești a desfășurat o serie de activități tradiționale, specifice sărbătorii de Bobotează. Cel mai așteptat moment a fost acela al recuperării din apele Brațului Borcea a crucii sfințite aruncată de preoți. Anul acesta, un tânăr de 21 de ani a fost cel care a adus la mal crucea de lemn.

Sărbătoare la Fetești
Evenimentele dedicate sărbătorii de Bobotează au început la Fetești aproape de orele prânzului cu botezul cailor, manifestare desfășurată la Biserica «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» și au continuat la Stadionul Municipal acolo... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2023, 15:50 (3600 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are același număr de locuitori ca în 1948

Datele preliminarii ale Recensământului Populației și Locuințelor 2022

Ialomița are același număr de locuitori ca în 1948

Institutul Național de Statistică a dat publicității primele rezultate ale Recensământului Populației și Locuințelor realizat în 2022. Datele arată o scădere accentuată a populației în județul Ialomița. Prin comparație, numărul de locuitori al județului nostru este aproape similar cu cel înregistrat în anul 1948.

Ialomița are tot mai puțini locuitori Institutul Național de Statistică a prezentat evoluția populației la nivel național, începând din anul 1948 și până în anul 2021, bazându-se pe datele culese de recenzori în cadrul Recensământului Populației și Locuințelor, realizat în... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2023, 11:25 (8605 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, sub asediul virozelor respiratorii: Copiii, cei mai expuși la îmbolnăviri!

Ialomița, sub asediul virozelor respiratorii: Copiii, cei mai expuși la îmbolnăviri!

Potrivit unei situații statistice a Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în ultima săptămână, la nivelul județului au fost înregistrate 990 cazuri de viroze respiratorii. Datele arată că cei mai expuși la îmbolnăviri au fost copiii.

Situație îngrijorătoare În ultima săptămână, potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în județul nostru s-au înregistrat 990 cazuri de viroze respiratorii. Peste 700 dintre pacienții diagnosticați de medici au fost copii. În aceeași perioadă, au fost diagnosticate și 88 de cazuri de pneumonie, dintre care 71 în rândul copiilor. Totodată, Direcția... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2023, 11:10 (7627 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Buget cu 10% mai mare decât în 2022 la Consiliul Județean Ialomița

A început bătălia pentru bugetele locale

Buget cu 10% mai mare decât în 2022 la Consiliul Județean Ialomița

Miercuri, 4 ianuarie 2023, administrația județeană a demarat consultările cu administrațiile locale referitoare la «alocarea unor sume defalcate din unele venituri de la bugetul de stat pentru anul 2023». Conform informațiilor oficiale, sumele repartizate în anul 2023 vor fi cu 10% mai mari decât în anul precedent. «Pe 10 ianuarie a.c., va fi convocată o ședință de îndată pentru împărțirea sumelor către administrațiile locale. Asta înseamnă că până la sfârșitul lunii februarie vom avea bugete funcționale în toate localitățile din Ialomița!» a declarat președintele Consiliului Județean, Marian Pavel. Până la sfârșitul lunii ianuarie 2023, Consiliul Județean Ialomița va aproba... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2023, 13:05 (5666 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Procurorul vitezoman Vasilescu, cercetat de Inspecția Judiciară

Pentru a doua oară

Procurorul vitezoman Vasilescu, cercetat de Inspecția Judiciară

Intrat în atenția opiniei publice în vara anului 2019, când i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în trafic, procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu, din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, este din nou cercetat disciplinar de către Inspecția Judiciară. De această dată, potrivit rapoartelor Consiliului Superior al Magistraturii, Inspecția Judiciară face verificările în baza unei sesizări din oficiu. Cercetările vizează abateri grave ale Legii 303/2004, privind statutul judecătorilor și procurorilor. Inițial, procedura de cercetare ar fi trebuit să se desfășoare pe 14 decembrie 2022, însă a fost amânată până la data de 8 februarie 2023. Între timp, magistratul a intrat în concediu... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2023, 12:20 (13831 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Școlile ialomițene vor programe informatice scumpe, finanțate prin PNRR

Școlile ialomițene vor programe informatice scumpe, finanțate prin PNRR

Planul Național de Redresare și Reziliență oferă școlilor posibilitatea de a-și dota laboratoarele didactice și schimba mobilierul. La nivel local, procedura de achi­ziție este gestionată de Consiliul Județean Ialomița. Oficialii instituției susțin faptul că au fost obligați să notifice o parte dintre instituțiile de învățământ întrucât solicitările înaintate depășeau plafonul stabilit. Școlile au cerut licențe pentru anumite programe informatice, mult prea costisitoare. În cel mult două săptămâni, listele trebuie revizuite și transmise către Ministerul Educației.

Dotări mult prea costisitoare... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2023, 11:25 (7947 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Șoferi băuți sau vitezomani, amendați de polițiști cu 85000 de lei

343 amenzi, 9 certificate de înmatriculare retrase și 19 permise de conducere reținute este rezumatul activităților polițiștilor rutieriști de week-endul trecut. Acțiunile s-au desfășurat pe principalele ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(12957 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Viteza a făcut două victime

Întrucît nu a condus cu viteză regulamentară, un bărbat, de 28 de ani, din Prahova a provocat un accident rutier, duminică, 31 octombrie, în apropierea localității Adîncata. Prahoveanul se afla la volanul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(14239 vizualizări - 0 comentarii)


«Un plus de Siguranță», Campanie pentru siguranța locuințelor

În ultimele două luni ale anului, respectiv în perioada noiembrie-decembrie 2010, Inspectoratul General al Poliției Române derulează campania națională «Un plus de Siguranță». «Campania se încadrează în ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:05
(13016 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele cu ocazia Salonului Auto de la Paris, ediția 2010. Două dintre modele -ix20 și noul i10- au debutat la Paris, în timp ce incredibilul Genesis Coupe și ix35 Blue vor ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:02
(15785 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, găsită moartă în apartament

Sîmbătă, 30 octombrie a.c., echipajul de descarcerare al Gărzii Slobozia s-a deplasat în municipiul reședință de județ pentru deblocarea ușii de la apartamentul unei femei în vîrstă de 74 de ani, situat ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:58
(13786 vizualizări - 0 comentarii)


Noapte de foc pentru pompierii ialomițeni: 3 incendii în 4 ore

Este vorba de noaptea de vineri spre sîmbătă, 29/30 octombrie, cînd, în mai puțin de 4 ore, militarii au fost solicitați să intervină la stingerea a trei incendii izbucnite pe raza județului.
Astfel ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:57
(14152 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: «Rapsozii la ei acasă»

Munteni Buzău: «Rapsozii la ei acasă»

Printre preocupările permanente ale Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița se numără și organizarea anuală a unei manifestări legate de inima și sufletul țăranului ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:50
(18060 vizualizări - 0 comentarii)


Furt din casieria Primăriei Brazii

După ce săptămîna precedentă Independent a dezvăluit o inginerie financiară prin care casierița Primăriei Fierbinți-Tîrg și-ar fi însușit necuvenit 64 mii de lei din banii contribuabililor, polițiștii fac ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:25
(13446 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», în atenția ITM

Potrivit unei informări, în perioada 21-22 octombrie 2010, Inpectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat o campanie națională privind legalitatea relațiilor de muncă în domeniul fabricării de produse ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:24
(15009 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Accident cu scuterul

Un bărbat de 35 de ani a fost victima unui accident rutier pentrecut în apropierea localității Urziceni. Incidentul s-a produs, joi, 28 octombrie, cînd victima, conducător al unui moped, a intrat într-un ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:24
(15725 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Săveni: Lemn confiscat

Joi, 28 octombrie, polițiștii din localitatea Săveni au depistat pe raza localității un autocamion condus de un bărbat, de 30 de ani, din județul Vrancea. Autocamionul era încărcat cu lemne, peste 5 metri ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2010, 13:22
(15891 vizualizări - 0 comentarii)


Pește în portbagaje de mașini

Miercuri, 27 octombrie, polițiștii ialomițeni au descoperit în mașinile a trei șoferi peste 170 kilograme de pește, specia fitofag, caras și plătică, pentru care conducătorii auto nu au putut prezenta documente ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:06
(14768 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pește Ialomița


Făcăeni: Furau lemne

Un bărbat, de 41 de ani, din Făcăeni, a alertat polițiștii miercuri, 27 octombrie, întrucît mai multe persoane furau lemne dintr-o explotație forestieră din Balta Ialomiței. Deplasîndu-se la fața locului ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:06
(18324 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt lemne


Balaciu: Depistat cu numere de înmatriculare expirate la mașină

Un bărbat de 34 ani, din Traian, este actual cercetat de polițiști după ce a fost prins în trafic conducînd o mașină cu numere de înmatriculare expirate. Șoferul a fost identificat de către polițiștii din ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:05
(17624 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune în trafic

Miercuri, 27 octombrie, polițiștii din Țăndărei au organizat în localitate o acțiune preventivă pe linia traficului rutier. În timpul acțiunilor au fost legitimate 73 de persoane, 60 de mașini au fost verificate ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2010, 14:04
(13471 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița participă la mitingul de susținere a moțiunii cu 1200 de manifestanți

Județul Ialomița este prezent la București cu peste 30 de autocare și circa 1200 de manifestanți. Aceștia au fost mobilizați de către liderii sindicatelor locale și partidele politice de opoziție. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 12:50
(15984 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: miting Ialomița


Trei polițiști ialomițeni, condamnați pentru luare de mită

După ce au solicitat bani pentru a «ierta» contravenienții, trei polițiști ialomițeni au fost condamnați definitiv la închisoare cu suspendare pentru luare de mită. Întrucît sentințele judecătorești au ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:12
(16401 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Hoț trimis după gratii

Marți, 26 octombrie, polițiștii din Andrășești au reținut un bărbat, de 30 de ani, din Miloșești. Pe numele bărbatului a fost emis un mandat de arestare în data de 19 octombrie, individul fiind acuzat de ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:10
(16165 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan sau circulînd cu numere false la mașini

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 26 spre 27 octombrie, polițiștii din Căzănești au oprit în trafic un autoturism ce se deplasa pe direcția Slobozia-Urziceni. În urma verificărilor de rutină ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:08
(16886 vizualizări - 0 comentarii)


Declarațiile la Fisc se depun doar electronic

«Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița informează că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii octombrie cu termen de declarare 25 noiembrie 2010, declarațiile fiscale vor ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 10:06
(15643 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 08:58
(13095 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2010, 08:28
(13584 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Au tîlhărit o fetiță de 13 ani

Duminică, 24 octombrie, în jurul orei 21,00, un bărbat din Perieți a reclamat polițiștilor faptul că fiica sa, de 13 ani, a fost victima unei tentative de tîlhărie, comisă în fața blocului unde domiciliază ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:32
(16365 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Erbicid confiscat de polițiști

Țăndărei: Erbicid confiscat de polițiști

1000 de lei amendă și 200 litri de erbicid confiscat. Acesta este rezumatul unui verificări a unei mașini, aflată în trafic pe raza localității Țăndărei. Șoferul, un bărbat de 37 de ani, din Călărași, a ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:30
(23170 vizualizări - 2 comentarii)


Din nou modificări la asigurările angajaților plătiți cu drepturi de autor

Potrivit unei informări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, începînd cu 25 octombrie 2010 declararea contribuțiilor individuale de asigurări sociale și de asigurări pentru șomaj pentru contribuabilii ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:30
(15013 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: Găinari prinși de polițiști

La începutul săptămînii, luni, 25 octombrie, o bătrînă de 73 ani din Scînteia a reclamat polițiștilor faptul că în noaptea de duminică spre luni hoții i-au furat din ogradă o plită din fontă, un furcoi ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:29
(16740 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor încarcerat

Luni, 25 octombrie, polițiștii din Axintele și Sălcioara au prins, pe raza localității Lehliu-Gară, un bărbat, de 27 de ani, din Sălcioara, pe numele căruia exista un mandat de arestare preventivă emis ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:28
(15031 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți la porumb

Polițiștii din Bordușani au prins 9 persoane, cu vîrste cuprinse între 20 și 61 ani, care folosindu-se de 5 căruțe au furat peste 1200 kg porumb de pe o solă deja recoltată ce aparținea unui societăți agricole ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:26
(17821 vizualizări - 1 comentariu)


Balaciu: La volan fără permis

În cursul nopții trecute, 25 spre 26 octombrie, polițiștii din Balaciu au depistat în trafic, pe un drum comunal, un autovehicul condus de un localnic, de 36 de ani. Verificînd documentele șoferului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:25
(15354 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne vîndute ilegal

În cursul dimineții de luni, 25 octombrie, polițiștii din Maia au depistat în trafic un autocamion ce transporta și vindea lemne. La volan se afla un tînăr, de 25 de ani, din Vrancea, iar cu ocazia verificării ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:23
(14015 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia lemne ilegal


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...