Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2022

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

A mai trecut un an. Ca de fiecare dată, în ultimul număr din 2022 al ziarului Independent, vă propunem o retrospectivă a evenimentelor care au marcat județul Ialomița, așa cum au fost surprinse în paginile săptămânalului nostru. Inevitabil, întregul an stă sub semnul colaborării administrative transpartinice între PSD și PNL. Nu știm încă dacă e rău sau bine... Și, probabil, nici nu vom afla curând. Această «coabitare» însă a redus semnificativ numărul scandalurilor publice cu care Ialomița a fost obișnuită timp de 30 de ani. Să nu ne bucurăm prematur, de-acum aceleași două partide se pregătesc de Alegerile din 2024. Până atunci, să ne bucurăm... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2022, 10:55 (6553 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Minuni medicale povestite de către pacienții Spitalului Județean de Urgență Slobozia

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Luni, 12 decembrie 2022, o echipă de patru medici, condusă de doctorul Ovidiu Cotigă, realiza o premieră me­dicală la Spitalul Județean de Urgențe Slobozia. Operația, o reprotezare de șold, îndrepta o eroare medicală petrecută într-un spital privat din București în urmă cu un an și jumătate. Recunoscătoare, Elena G., soția pacientului salvat, a dorit să facă pu­blică această performanță: «Îi sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul! Iar pentru mine doctorul Cotigă e ca un zeu! (...) Și vreau să spun povestea asta pentru ca oamenii să știe că și aici, la noi, sunt medici care ne pot salva viețile...».

Agonia unei operații ratate... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2022, 11:25 (20440 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Una dintre cele mai frumoase cântări din Slujbele dedicate Nașterii Domnului a fost alcătuită în secolul VI după Hristos de Sfântul Cuvios Roman Melodul sau cel Dulce Glăsuitor, unul dintre cei mai mari poeți și imnografi creștini. El a cântat acest imn religios pentru prima dată în biserica Sfânta Sofia din Constantinopol. Imnul este de o profunzime extraordinară și este cunoscut sub numele de ... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2022, 10:05 (16153 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Publicăm azi, la 33 de ani de la evenimentele din 1989, câteva fotografii surprize în ziua de 22 decembrie. Fotografiile au fost făcute publice prin amabilitatea domnului Laurențiu Zupcu, probabil cel mai cunoscut dintre fotografii Sloboziei de la Costică Axinte încoace...

Fotografiile lui Zupcu Lui Laurențiu Zupcu nu-i place să fie domnit. Până și copii îl știu așa, de Zupcu. Și tot așa îl strigă. Noi însă n-am avut încotro... Fiindcă e «Fotograful Sloboziei». Și al bucății de Istorie care s-a scris atunci, în 1989, la Slobozia. L-am întrebat ce își mai amintește din... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 16:20 (6309 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

Tarife duble pentru cei care nu au încheiate contracte de salubrizare

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

bonus: 5 milioane de lei pentru iluminatul public

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 20 decembrie 2022, «taxa specială de salubrizare». Decizia repre­zintă o obligație legislativă a administrațiilor locale deri­vată din Legea 101 din 2006, privind regimul de salubrizare a localităților. «Taxa specială de salubri­zare» intră în vigoare înce­pând cu 1 ianuarie 2023, cu referire directă la slobozenii care nu au încheiat contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009.

«Taxa specială de salubrizare» Începând cu 1 ianuarie 2023, slobozenii care nu au încheiate contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009 vor plăti o taxă «specială» de 24... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 11:20 (13403 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Spiridușii lui Moș Crăciun de la Slobozia

Spiridușii lui Moș Crăciun de la Slobozia

Slobozia are anul acesta 72 de spiri­duși. Sunt elevi ai liceelor din oraș, voluntari în cel mai mare proiect social de donații organizat până acum de administrația locală. Îi găsiți până vineri, 23 decembrie 2022, la «Atelierul Spiridușilor» din Piața Revoluției. Iar cu ajutorul lor, dar mai ales al slobozenilor, anul acesta 175 de copii din familii fără posibilități materiale vor primi cadouri de la Moș Crăciun.

Crăciunul cu 72 de spiriduși Anul acesta, Moș Crăciun are la Slobozia 72 de spiriduși. Sunt elevi de liceu, voluntari, prieteni căliți în evenimentele din vară de... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 15:10 (6122 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Trecut pe lista «monumentelor naturii» din județul Ialomița, un stejar secular aflat în curtea Școlii Nr. 3 din Slobozia a căzut joi, 22 decembrie a.c., la primele ore ale dimineții, și a distrus o mașină parcată regulamentar, în apropierea unității de învățământ. Pentru a evita orice pericol, Direcția de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia a făcut mai multe demersuri pentru a tăia arborele, aflat într-o stare avansată de degradare. Autoritățile au fost obligate să aștepte 3 luni pentru a obține un acord astfel încât să intervină asupra acestui copac. Răspunsul a venit însă mult prea târziu...

Stejar secular, pericol public... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:20 (9581 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița în parteneriat cu Asociația «Centrul de Resurse și Informare pentru Profesiuni Sociale» din București implementează un proiect cu finanțare europeană destinat susținerii organizațiilor non-guvernamentale din sectorul serviciilor sociale. Valoarea totală a proiectului este de 424 mii de lei, fondurile fiind alocate prin Programul Operațional Capacitate Administrativă.

Bani europeni pentru asistența socială Scopul proiectului este creșterea capacității organizațiilor non-guvernamentale (ONG) active în sectorul social... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:10 (12281 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

USR solicită 90 milioane de lei de la bugetul de stat pentru potabilizarea apei la Slobozia

Inițiativă politică inedită la nivel local

USR solicită 90 milioane de lei de la bugetul de stat pentru potabilizarea apei la Slobozia

USR Slobozia solicită Parlamentului alocarea a 90 milioane de lei pentru refacerea sistemului de alimentare și tratare a apei la Slobozia și localitățile alimentate de Urban SA. Propunerea a fost lansată de către președintele USR Slobozia, Alexandru Horhocea, alături de colegii de filială. Aceasta va fi sprijinită la nivelul Parlamentului de către deputatul USR Alin Apostol.

Argumente pertinente USR Slobozia susține public rea­lizarea de noi investiții în rețeaua de apă și apă uzată de la nivelul municipiului Slobozia. Conform declarațiilor oficialilor filialei, această investiție se... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 10:05 (10009 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educatoare angajată și demisă în aceeași zi

Scandal la Școala Gimnazială Sălcioara

Educatoare angajată și demisă în aceeași zi

Școala Gimnazială Sălcioara este în centrul unui scandal public după ce o educatoare reclamă faptul că a fost angajată și, apoi, obligată să demisioneze în aceeași zi. Femeia susține faptul că în spatele acestei decizii se află chiar directorul școlii, Nicoleta Dan. Revoltată de întreaga situație, educatoarea Ana Maria Chircu a acționat în instanță unitatea de învățământ, solicitând plata unor daune morale în valoare 20 mii de lei. În replică la acuzațiile aduse, directorul Nicoleta Dan a precizat că «vom rezolva întreaga situație cu ajutorul unui avocat...».

Lăsată șomeră fără explicații... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2022, 10:05 (8892 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bărbat din Cosâmbești, salvat de la moarte de o polițistă

Bărbat din Cosâmbești, salvat de la moarte de o polițistă

Un bărbat de 62 de ani a fost salvat de la moarte de o polițistă, angajată în cadrul Postului de Poliție Cosâmbești. Acesta se afla la volan și a făcut infarct, fiind observat de către agenta de poliție. Femeia a intervenit rapid și i-a aplicat manevrele de resuscitare. În semn de mulțumire pentru gestul său, bărbatul a transmis Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița o scrisoare de recunoștință.... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 20:10 (9113 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Crește numărul copiilor cu Cerințe Educative Speciale integrați în școlile ialomițene

De la un an la altul

Crește numărul copiilor cu Cerințe Educative Speciale integrați în școlile ialomițene

Școlile ialomițene înregistrează tot mai multe cazuri de copii cu Cerințe Educative Speciale (CES) sau autism. Potrivit Centrului Județean de Resurse și Asis­tență Educațională Ialomița, în perioada 2019-2022, anual, au fost diagnosticați cu astfel de probleme peste 400 de copii. Numărul acestora ar fi însă mult mai mare decât cel prezentat în statisticile oficiale, dar de teamă de a nu fi discriminați, părinții refuză să ceară ajutorul specialiștilor. Deși este un demers dificil, unitățile de învățământ în care acești copii au fost integrați fac eforturi și caută permanent soluții pentru a le asigura condiții de studiu similare cu cele ale celorlalți elevi.

Stastistică îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 16:20 (7997 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Ion Neacșu a pus punct carierei de antrenor

Atletism

Ion Neacșu a pus punct carierei de antrenor

Săptămâna trecută, cei peste 150 de sportivi care compun CSM Unirea Slobozia au fost aplaudați pentru performanțele pe care le regăsiți și în paginile ziarului nostru, și au primit din partea conducerii cadouri de Crăciun. Întâlnirea festivă a CSM a cuprins și un moment extrem de emoționant. Glumind, spuneam cu ceva vreme în urmă că nu te poți numi slobozean dacă nu ai trecut prin măcar o ședință de antrenament de-a lui Ion Neacșu. Vorbind la modul serios, n-am întâlnit om de atletism din România (și am cunoscut câțiva!) care să nu vorbească în termenii cei mai frumoși despre Ion Neacșu. Ei bine, cariera de antrenor a profesorului Neacșu a ajuns la final miercuri, 14 decembrie 2022. În fața sutelor... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 14:05 (11099 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Recolta Gheorghe Doja nu vrea multe noutăți

Fotbal, Liga a III-a

Recolta Gheorghe Doja nu vrea multe noutăți

Echipa antrenată de Adrian Cristea a traversat un sezon de toamnă mai bun ca oricând, chiar dacă a pornit la drum cu un lot restrâns numeric. După 15 etape, Recolta se găsește pe locul 5, dar rămâne foarte aproape de play-off, obiectiv care la începutul campionatului părea greu de realizat. Ialo­mițenii mai au de jucat, din sezonul regulat, 3 meciuri, cu adversari care la ora actuală par facili. Dojenii vor juca acasă cu Dunărea Călărași și Farul 2 Constanța și în deplasare cu CS Amara. Practic, sunt posibile 9 puncte din 9, situație oarecum similară cu a Unirii Slobozia în primăvara anului trecut. Recolta s-a dovedit, în această toamnă, o echipă pe cât de spectaculoasă, pe atât de imprevizibilă... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 12:55 (4287 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia, victorie la pas, la Oradea

Handbal, Cupa României

CSM Unirea Slobozia, victorie la pas, la Oradea

După un tur de campionat terminat cu 8 victorii, 1 egal și 1 înfrângere, CSM Unirea Slobozia a trebuit să treacă, înainte de minivacanța de iarnă, de turul preliminar al Cupei României. Sorții n-au fost deloc darnici cu bugetul echipei și ne-au trimis tocmai la Oradea, pentru confruntarea cu CSU, locul 4 în seria C a Diviziei A. Elevele lui Constantin Frâncu au făcut călătoria spre capitala Bihorului cu trenul, dar resursele de energie ale fetelor nu au avut de suferit. Meciul, disputat luni, 19 decembrie 2022, a fost tratat matur de ialomițence, care au stricat definitiv echilibrul după doar 10 minute. Între minutele 11 și 15, handbalistele Sloboziei au punctat de 4 ori consecutiv, iar Oana ... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 11:40 (2606 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Ciulnița și Rovine, campioanele celor două serii

Fotbal, Liga a IV-a

Ciulnița și Rovine, campioanele celor două serii

AJF Ialomița a structurat ediția actuală a Ligii a IV-a pe două serii a câte 10 echipe, continuate de play-off/play-out. A fost o măsură menită să înles­nească eforturile financiare și să sporească gradul de atractivitate a competiției. Și, cel puțin în competiția pe serii, a fost frumos, bătălia pentru ultimele locuri de play-off ducând suspansul până în ultima etapă. S-a întâmplat în seria Est, unde Victoria Țăndărei avea doar varianta succesului în fața celor de la Iazu pentru a pătrunde în play-off. Au câștigat cu 5-3 și i-au trimis pe «spartanii» celebrului Bobonete în play-out. Așa cum ne așteptam, Bărăganul Ciulnița și FC Rovine au fost campioanele celor... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 10:35 (10483 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Let’s Make Amara Great Again!»

Băiatul lu’ tata candidează la Primărie

«Let’s Make Amara Great Again!»

Valentin Moraru, fiul ilustrului său tată, prinț moștenitor al administrației, și-a anunțat candidatura pentru funcția de primar al orașului Amara. «Amara poate și merită mai mult!» a declarat acesta pe pagina sa de socializare.

Dinastia administrativă Moraru În vreme ce tatăl «călărește» Secretariatul General al Guvernului României, învârtind cu lopata banii din PNRR, fiul se pregătește de Alegerile din 2024. Noul proiect politic continuă o mai veche dorință dinastică a ex-președintelui Moraru, care a încercat la alegerile trecute să-și cocoațe actualul cumnat în funcția de primar... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2022, 14:05 (9726 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Țeapă de «manual» cu terenurile agricole pe care un bătrân le deține la Albești

Țeapă de «manual» cu terenurile agricole pe care un bătrân le deține la Albești

Caz revoltător în comuna ialomițeană Albești. Un bătrân de 82 de ani, pe numele său Ilie Nedelcu, reclamă faptul că ar fi fost înșelat de soții Silvia și Aurel Săftoiu. Cei doi s-au arătat interesați să cumpere suprafața de 10 hectare pe care omul o deține și pe care o arendase unei societăți comerciale. În momentul în care au mers la notar pentru legalizarea tranzacției, bătrânul a fost obligat să semneze o serie de documente care, în realitate, nu erau acte de vânzare-cumpărare, ci contracte de rentă viageră. Mai mult decât atât, valoarea rentei viagere stabilită prin respectivele contracte era egală cu cea a arendei pe care o încasa. La toate acestea se adaugă și faptul că bătrânului nu i-a... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2022, 09:50 (11499 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Vestigiile infoturistice ale eternei și fascinantei Slobozii

La 7 ani distanță de la inaugurare

Vestigiile infoturistice ale eternei și fascinantei Slobozii

În 2015, România inaugura cu bani europeni sute de infochioșcuri turistice al căror unic scop era mediatizarea eternei și fascinantei Românii. Ialomița a beneficiat la rându-i de două astfel de investiții, la Amara și la Slobozia. La 7 ani distanță, cel de la Amara e închis până la reabilitarea plajei, iar cel de la Slobozia a fost transformat în sediu administrativ pentru Serviciul Public de Transport Slobozia.

O timpuri, o moravuri Toată lumea știe cum arată infochioș­curile Elenei Udrea. Și nimeni nu poate uita campania «Eterna și fascinanta Românie» care ar fi trebuit să... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2022, 15:20 (9508 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

Operatorul regional de salubritate, ADI ECOO 2009 SRL a declanșat prima acțiune publică de colectare selectivă a deșeurilor de mari dimensiuni. Campania este derulată în colaborare cu Vivani Salubritate SA, Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița. Cele două containere destinate special colectării deșeurilor de mari dimensiuni au fost amplasate pe platforma din Bazarul Municipal al Sloboziei. «Venim, astfel, în întîmpinarea solicitărilor locuitorilor orașului interesați să respecte noile reguli de colectare selectivă a deșeurilor. În cazul în care campania va avea succesul scontat, va fi reluată în primăvara anului viitor!» a declarat Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL. Locuitorii... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2022, 11:20 (5403 vizualizări - 4 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Au furat pantaloni de pe sîrmele de rufe

Sîmbătă, 20 februarie a.c., doi tineri domiciliați în Căzănești, respectiv în Slobozia, au fost depistați în Urziceni de către o patrulă de siguranță publică, la scurt timp după ce au furat două perechi ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 12:12
(12330 vizualizări - 0 comentarii)


Primarul din Amara, Victor Moraru s-a retras din cursa pentru șefia PSD

Potrivit ultimelor informații din cadrul Congresului Național al PSD, primarul din Amara, Victor Moraru s-a retras din cursa pentru șefia PSD. De asemenea, Moraru și-a afirmat susținerea pentru candidatul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2010, 17:20
(15986 vizualizări - 2 comentarii)


Prevenirea acidentelor rutiere, în atenția polițiștilor

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au continuat acțiunile de prevenire și combatere a cauzelor ce pot provoca accidente rutiere pe arterele din județ. Principalul scop al acțiunii a fost acela de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2010, 08:12
(8665 vizualizări - 0 comentarii)


Armă neletală, deținută ilegal

Un colectiv de polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase ce a acționat joi, 18 februarie a.c., pentru depistarea deținătorilor ilegali de arme și prevenirea producerii evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 19:21
(15681 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor din Țăndărei pentru prevenirea infracționalității stradale

Joi, 18 februarie a.c., efective ale Poliției Orașului Țăndărei și jandarmi au organizat și executat în comun o acțiune pentru prevenirea infracționalității stradale. În cadrul acțiunii, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 18:13
(16858 vizualizări - 0 comentarii)


Patroni trimiși în judecată

În cursul zilei de 18 februarie a.c., polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor Urziceni au finalizat cercetările în două dosare penale în care reprezentanții unor agenți economici sînt cercetați pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 16:13
(12324 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Țăndărei

Joi, 19 februarie, la locuința unui cetățean din Țăndărei s-a produs un incendiu. După ce a supraalimentat soba cu lemne, fiul proprietarului, în vîrstă de 22 de ani, a aprins focul, lăsînd sistemul de ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 16:06
(17095 vizualizări - 0 comentarii)


Aproape de un rezultat mare Liverpool-Unirea 1-0

Unirea a rămas aceeași echipă combativă de pe vremea lui Petrescu. Ronny Levy a gîndit o așezare compactă la mijloc care a funcționat aproape perfect 80 de minute, iar cînd au apărut fisuri le-a rezolvat ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 01:12
(23056 vizualizări - 0 comentarii)


Anton Barbu și-a dat demisia din funcția de director al Agenției de Plăți

Anton Barbu, în cursul zilei de joi, 18 februarie a.c., și-a depus demisia din funcția de director al Agenției Județene de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița. Anunțul a fost făcut în cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 16:19
(19074 vizualizări - 4 comentarii)


Concedierile colective și șomajul, în atenția Prefecturii

Joi, 18 februarie a.c., în sala de ședințe a Instituției Prefectului s-a desfășurat ședința Comisiei de Dialog Social a Județului Ialomița. Drept principale puncte pe ordinea de zi să amintim informarea ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 12:33
(14795 vizualizări - 0 comentarii)


Reduceri de tarife pentru operațiunile la Registrul Comerțului

În ședința de miercuri, 17 februarie a.c., Guvernul a aprobat o hotărîre privind taxele și tarifele pentru operațiunile efectuate de Oficiul Național al Registrului Comerțului și oficiile registrului comerțului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:51
(12598 vizualizări - 0 comentarii)


Salvați din apele rîului Ialomița de pompieri

Patru persoane au rămas izolate de ape miercuri, 17 februarie a.c., pe raza localității Bucu, la un canton ce aparține Ocolului Silvic Slobozia. Este vorba de trei bărbați și o femeie, toți din comuna ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:40
(11055 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil activ într-o mașină cu nisip

Un proiectil de calibru 122 mm cu încărcătură activă a fost descoperit în această dimineață în materialul antiderapant dintr-o autoutilitară aparținînd unei societăți comerciale din Fetești. Elementul de ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:40
(14739 vizualizări - 0 comentarii)


Birou pentru eliberarea de caziere judiciare la Fetești

Joi, 18 februarie a.c., la ora 13,00, la sediul Poliției Municipiului Fetești va fi inaugurat un Birou pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar. La inaugurare vor participa șeful Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 07:12
(17863 vizualizări - 1 comentariu)


Infractor după gratii

Un ialomițean în vîrstă de 40 de ani, din comuna Ciulnița, a fost arestat preventiv pentru 29 de zile în cursul zilei de marți, 16 februarie, și se află în prezent în arestul Inspectoratului. Împotriva ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:53
(14278 vizualizări - 0 comentarii)


A bătut un copil de numai 4 luni pentru că plîngea foarte tare

Polițiștii efectuează cercetări cu privire la împrejurările în care un minor de numai 4 luni a suferit vătămări corporale. Astfel, în seara zilei de 14 februarie a.c., în jurul orei 19,30, polițiștii Orașului ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:50
(12443 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu și persoanele vîrstnice

În sala de ședințe a Instituției Prefectului s-a desfășurat miercuri, 17 februarie 2010, ședința Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor Vîrstnice Ialomița. Discuțiile purtate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:41
(16476 vizualizări - 0 comentarii)


31 se sancțiuni contravenționale aplicate de polițiștii slobozeni

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari au acționat marți, 16 februarie a.c., pe raza municipiului reședință de județ, pe linia prevenirii oricăror fapte de natură a tulbura ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:55
(14487 vizualizări - 0 comentarii)


Infracțiuni economice

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au început urmărirea penală în 5 dosare penale, în care 5 persoane sînt cercetate pentru săvîrșirea a 9 infracțiuni economice. Astfel, în urma ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:51
(13529 vizualizări - 0 comentarii)


Proaspăt eliberat din pușcărie, din nou infractor

Un conductor de bilete aflat în serviciu în trenul ce se afla în mișcare între Punctul oprire CF Brîncoveni și Halta de mișcare Slobozia Sud, a fost agresat fizic de către un călător, care nu poseda bilet ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:49
(15204 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 19:04
(14676 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 18:41
(12904 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea accidentelor

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe principalele artere de circulație din județ în vederea prevenirii accidentelor rutiere ce pot fi cauzate din pricina neatenției conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 12:09
(10445 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat executat

Luni, 15 februarie, polițiștii feteșteni au încarcerat în Penitenciarul Slobozia un bărbat de 38 de ani din localitate. Pe numele acestuia, la data de 9 februarie, Judecătoria Slobozia a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 12:09
(11227 vizualizări - 0 comentarii)


Trei persoane, rănite în accidente rutiere

Neadaptarea vitezei la condițiile carosabilului acoperit cu zăpadăa fost cauza care a stat la baza producerii a două accidente rutiere, în urma cărora trei persoane au suferit vătămări corporale. Primul ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 12:09
(13911 vizualizări - 0 comentarii)


La volan, fără permis sau băuți

Sîmbătă, în jurul orei 17,30, un echipaj al Poliției Orașului Țăndărei a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate, care se deplasa pe strada Digului din localitate, către strada Brăilei ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 18:48
(13272 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, prinși de polițiști la scurt timp după comiterea faptei

În cursul nopții de 12/13 februarie a.c., în jurul orei 1,30, un echipaj de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a observat, în zona străzilor A.I. Cuza-Eroilor, două persoane care ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 17:12
(12046 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 8,1 milioane de lei, sprijin financiar pentru deșeurile de origine animală

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a repartizat Centrelor APIA, joi, 11 februarie 2010, peste 8,1 milioane de lei, reprezentînd sprijinul financiar acordat pentru activitatea de neutralizare ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 15:18
(12787 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea criminalității, în atenția polițiștilor din Țăndărei și Urziceni

În noaptea de sîmbătă spre duminică, începînd cu ora 24,00, efective din structurile de siguranță publică, investigații criminale și poliție rutieră din cadrul Poliției Orașului Țăndărei, în colaborare ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 13:45
(10666 vizualizări - 0 comentarii)


Mediul de afaceri, în derivă: Ziua și firma suspendată

Economia județului se prăbușește. Datele statistice întocmite de Oficiul Național al Registrului Comerțului, la finele lunii ianuarie 2010, reliefează cît de critică este situația economică a firmelor ialomițene ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2010, 12:16
(12315 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...