Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Coșarul de Ialomița

Autorizat peste 4 județe

Coșarul de Ialomița

Cameră de videoinspecție, laptop, analize termice, coșuri de fum de inox personalizate, conferințe naționale și mondiale, șeminee care pot înlocui încălzirea electrică sau cea cu gaze... Și lista poate continua, căci Gabriel Vătafu, singurul coșar autorizat din Ialomița și cale de alte 3 județe, are darul povestirii și nu se zgârcește la vorbă. Are doar 33 de ani, face meseria asta de de 5 ani și nu ar schimba-o pentru nimic în lume: «Când m-am urcat prima dată pe o clădire și am reparat coșul de fum am înțeles că asta e menirea mea... Să fac oamenii să se simtă în siguranță!».

Pentru că nu i-a ieșit coșaru-n drum... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2022, 12:20 (6651 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierul Potinche în misiune de luptă la cafea, în Georgia

Consilierul Potinche în misiune de luptă la cafea, în Georgia

Consilierul prezidențial Alin Potinche (aka «Caisă», aka «consilier de noapte») a fost trimis de actualul Președinte Pavel taman în Georgia, la Bakuriani, ca să ne reprezinte în proiectul internațional «Youth Workers Going Digital». Aparent (și după cum puteți vedea în imaginea alăturată), Alin Potinche s-a dus acolo în perioada 10-21 noiembrie 2022 ca să bea cafea și să se pițiponcească pe pagina sa de Facebook la care nu mai avem acces, căci ne-a blocat pentru că i-am explicat public care-i dimensiunea optimă la caise. Numai că aparențele, ca de obicei, înșeală. Nu! Alin Potinche, consilier personal al ultimilor doi Președinți de județ nu a fost la Bakuriani să impresioneze... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2022, 11:55 (6978 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Uniunea Europeană impune noi ținte pentru agricultura românească!»

Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Costin Telehuz avertizează

«Uniunea Europeană impune noi ținte pentru agricultura românească!»

România ar putea fi obligată să reducă utilizarea pesticidelor cu până la 40%. Anunțul a fost făcut de către secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Costin Telehuz. Oficialul MADR a nuanțat informația, precizând că, la acest moment, negocierile sunt în curs, însă «nu este exclusă nici suspendarea discuțiilor privind reducerea consumului de produse de protecția plantelor».

Veștile proaste circula repede Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Costin Telehuz a anunțat, în cadrul emisiunii Agrostrategia de pe TVR 1, că la nivelul Comisiei Europene... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2022, 11:40 (9814 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

«Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», lansată și în Ialomița de USR

«Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», lansată și în Ialomița de USR

Principalul partid de Opoziție de pe scena politică românească, USR, a lansat și în județul Ialomița «Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», în cadrul unei conferințe de presă, susținută de vicepreședintele USR Ialomița, Mihai Tănăsescu, și invitatul său, senatorul Radu Mihail, parlamentar USR de Diaspora. Documentul prezintă o radiografie a primului an de guvernare a partidelor PSD și PNL.

Raport critic la adresa guvernării La împlinirea unui an de guvernare PSD-PNL, USR a lansat «Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», un raport critic referitor la activitatea pe care a desfășurat-o Guvernul... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2022, 14:20 (8448 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va avea două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar

Un oraș mai curat

Slobozia va avea două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar

Administrația locală a semnat vineri, 18 noiembrie 2022, contractele de finanțare pentru construirea a două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar. Primarul Dragoș Soare declară că cele două investiții ar putea fi finalizate în decursul anului 2023.

20 de contracte noi Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Barna Tanczos a semnat vineri, 18 noiembrie a.c., 20 de contracte de finanțare pentru construirea de centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar. Două dintre aceste centre urmează să fie construite la Slobozia. Investițiile au o valoare de 3,83 milioane de... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2022, 09:55 (8282 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spectacol dedicat «Zilei Naționale a României», organizat de Consiliul Județean Ialomița

Spectacol dedicat «Zilei Naționale a României», organizat de Consiliul Județean Ialomița

Seria manifestărilor dedicate «Zilei Naționale a României», sărbătorită pe 1 Decembrie, a debutat la Slobozia cu un spectacol dedicat acestui moment de mare valoare istorică, organizat de Consiliul Județean Ialomița. Astfel, luni 28, noiembrie a.c., Sala «Europa» a instituției a fost gazda unui concert de muzică clasică, dar și a unor momente folclorice. Organizatorii au vorbit invitaților despre însemnătatea cuvântului «patriotism».

O lecție de «patriotism» A devenit deja o tradiție ca oficialii Consiliului Județean să deschidă manifestările dedicate «Zilei Naționale a României», desfășurate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 20:10 (3600 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Fanteziile electorale» ale senatorului AUR Rodica Boancă

«Fanteziile electorale» ale senatorului AUR Rodica Boancă

Senatorul AUR Rodica Boancă a organizat vineri, 18 noiembrie a.c., o conferință de presă. În cadrul evenimentului, senatorul AUR a făcut publice două scenarii administrative care vizează Slobozia. Pentru că ambele sunt greu de probat, iar doamna Boancă se află permanent în campanie electorală, le vom încadra pe amândouă la capitolul «fantezii electorale».

Internatul care se face «boom imobiliar» Unul dintre scenariile avansate de către senatorul AUR Rodica Boancă este că internatul fostului Liceu Tehnologic «M. Eminescu» va deveni hotel. Reamintim că, la inițiativa primarului Dragoș Soare, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» și Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» au fost comasate într-o singură entitate, în scopul accesării facile a unor proiecte pe fonduri europene. Rodica Boancă susține că procesul de comasare e ilegal, iar în spatele acestei decizii ministeriale se ascunde un interes imobiliar. «Cică s-ar dori transformarea acestui spațiu într-un „boom imobiliar“... Este o zonă care s-ar vinde foarte bine din punct de vedere imobiliar!» a declarat, printre altele, Rodica Boancă.... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 18:50 (5832 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

5 firme s-au aliniat la start

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

Centura Oco­litoare a Sloboziei ar putea deveni realitate. Săptămâna trecută, Primăria Slobozia a scos la licitație «serviciile de elaborare Studiu de Fezabilitate, pentru obiectivul de investiții Variantă Ocolitoare Slobozia-Est». Investiția urmează a fi realizată prin Programul Opera­țional Infrastructura Mare (POIM). «Este un proces care va dura... Nu este o investiție care va fi fina­lizată în acest mandat. Dar Slobozia va avea Centură Ocolitoare ca oricare alt oraș modern!» susține primarul Dragoș Soare. O a doua Centură Ocolitoare, cea de Nord, urmează a fi realizată prin intermediul Programului «Anghel Saligny».

Proiect tot mai aproape de realitate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 17:10 (7024 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Au convins, dar n-au învins

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Unirea Dej 1-1

Au convins, dar n-au învins

Unirea Slobozia a continuat seria evoluțiilor bune și în duelul cu omonima din Dej. De data aceasta însă n-a mai fost victorie, așa cum s-a întâmplat în precedentele 3 etape. A ieșit totuși un punct care menține echipa lui Costel Enache pe locul 2, deasupra tuturor echipelor cu drept de promovare. Frustrarea nu vine din faptul că ialomițenii nu au izbutit să se impună în fața ardelenilor. Putem spune, din nou, parafrazând o piesă muzicală, de pe vremea adolescenței noastre, că...

Arbitrajele ne chinuiesc S-a întâmplat și de data asta, așa cum s-a întâmplat cu Baia Mare, Miercurea Ciuc... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 15:35 (2652 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Recolta, înfrângere la limită. Amara, eșec usturător!

Fotbal, Liga a III-a

Recolta, înfrângere la limită. Amara, eșec usturător!

Recolta Gheorghe Doja a întâlnit, pe propriul teren, liderul CS Afumați. Chiar dacă în tur îi învinseseră chiar la ei acasă, ialomițenii nu puteau trece drept favoriți în fața ilfovenilor. Iar realitatea din teren nu a reușit, și de această dată, să contrazică previziunile. Recolta a arătat din nou apetit ofensiv, a ratat cât pentru două meciuri, dar CS Afumați a fost mai eficientă și, în minutul 47, avea deja 2-0. Ialomițenii au avut la dispoziție aproape o repriză pentru a obține măcar un egal, dar au izbutit doar golul de onoare. A marcat golgheterul Mihăiță Năstase, cu un șut din afara careului. Astfel, CS Afumați a învins cu 2-1 și, pentru a ierna pe loc de play-off, Recolta trebuie să obțină... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 14:10 (2981 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Succes neașteptat de clar

Handbal, Divizia A, CSU Neptun Constanța-CSM Unirea Slobozia 28-43 (16-19)

Succes neașteptat de clar

În ultimii ani, meciurile cu Neptun Constanța au fost foarte încinse, dobrogencele impunându-se în câteva rânduri. De aceea, meciul de sâmbătă, 26 noiemnbrie 2022, disputat la Constanța, a fost privit cu ceva emoții de oamenii din jurul echipei noastre, chiar dacă CSM Unirea bifase un succes la mijlocul săptămânii, cu a doua echipă a Brăilei, și avea un moral ridicat. Atât de ridicat, încât dobrogencele au contat în joc doar o repriză.

Umăr la umăr în prima, distracție-n a doua Constanța de azi nu-i mai are pe antrenorul Ionel Ivan, excelent motivator, și pe incisiva extremă Gabriela... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 13:25 (2952 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Alexandra Iordache, finalistă la Nairobi

Tenis de câmp

Alexandra Iordache, finalistă la Nairobi

Alexandra Iordache, jucătoare originară din Slobozia, crescută la CSS de profesorul Ion Savu, continuă ascensiunea în clasamentul WTA. Tenismena de 19 ani a legat două turnee, cu evoluții foarte bune, în capitala Kenyei, Nairobi. În primul a ajuns în Sferturi, unde a pierdut, pe muchie, în fața principalei favorite, o sportivă din Germania, Emily Seibold, aflată pe locul 520. A urmat al doilea turneu, cu o Alexandra mult mai sigură pe ea. Din nou Sferturi și, din nou, jucătoarea din Germania. De data aceasta, Alexandra are temele mai bine făcute și învinge, în 3 seturi, 4-6, 7-5, 6-4. În Semifinală, Iordache trece, tot în 3 seturi, de uzbeca Sevil Yuldasheva. Tot 3 seturi are și Finala, disputată... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 12:10 (4084 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Oana Dumitru, finalistă în Bulgaria

Lupte libere

Oana Dumitru, finalistă în Bulgaria

Proaspăta campioană națională a Categoriei «U15», Oana Dumitru, a avut o nouă evoluție foarte bună, de data aceasta la Turneul Internațional al Bulgariei. Sportiva legitimată la CS Amara, unde este antrenată de Marian Moraru, a concurat la «U15», categoria 54 kg și, la cei 13 ani ai ei, a avut o evoluție curajoasă care i-a adus prezența în finală și medalia de argint. «Oana a avut o prestație foarte bună pentru care merită felictări!» a punctat antrenorul Marian Moraru. ... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 10:40 (2497 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenajarea docului plutitor, blocată din cauza unui litigiu

Investiție în pericol la Fetești

Amenajarea docului plutitor, blocată din cauza unui litigiu

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița, desfășurată în luna mai 2022, consilierii județeni au aprobat încheierea unui parte­neriat cu Primăria Municipiului Fetești în vederea amenajării unui doc plutitor pe malul Brațului Borcea. Estimat la aproximativ 400 mii de lei, proiectul este blocat din cauza unui liti­giu iscat între administrația locală din Fetești și Rovexim COM SRL, societate care are în proprietate docul plutitor.

7 ani de corespondență Docul plutitor de pe malul Brațului Borcea, din zona municipiului Fetești, a aparținut SC CCCF București SA-filiala... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2022, 13:55 (7336 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ANRSC a stabilit noul plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA Slobozia

Statutul de operator regional costă

ANRSC a stabilit noul plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA Slobozia

bonus: Noua prioritate, investițiile

Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice a stabilit un nou plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA. Nota de control a instituției care reglementează funcționarea serviciilor de apă la nivel național a fost făcută publică în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor Urban SA de joi, 17 noiembrie 2022. O parte dintre măsuri vizează funcționarea ADI Periurbană Slobozia, structură din care fac parte 28 de administrații locale din Ialomița.

Statutul de operator regional costă Procesul de restructurare a Urban SA a permis transformarea... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2022, 10:10 (9837 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Turnul Eiffel de Slobozia, bun pentru reclame indiene

Vopsit pe jumătate

Turnul Eiffel de Slobozia, bun pentru reclame indiene

Ridicat în ’95 și vandalizat prin anii 2000, copia de 47 de metri a Turnului Eiffel, amplasată la Slobo­zia, mai atrăgea doar nostalgicii și bloggerii site-urilor de călătorii. Vineri, 18 noiembrie 2022 însă, în fața Tur­nului, pe jumătate vopsit, un regizor român striga de zor «Motor!» în urechile unor fotomodele vorbitoare de limbă franceză, angajate pentru o reclamă indiană la produse fashion fabricate, cel mai probabil, în China. Asta da globalizare, nenicule!

Atenție... «Motor!» Un băiat și o fată, tineri și frumoși cum numai în reclame mai vezi, urcă de zor pe... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2022, 11:20 (6059 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Transport public fără acces pentru persoanele cu dizabilități

Ialomița: Transport public fără acces pentru persoanele cu dizabilități

Accesul persoanelor cu handicap în autogările și gările din județul Ialomița se face cu dificultate. Un control al Avocatului Poporului reliefează faptul că administratorii acestor spații mai au de lucrat în ceea ce privește asigurarea unor căi de acces pentru persoanele cu dizabi­lități. Lipsa acestora este motivată de reprezentanții CFR Călători sau de cei în grija cărora se află autogările din județul Ialomița de proiectele de modernizare desfășurate în aceste spații. Proiectele sunt însă doar pe hârtie, pentru că, în realitate, nu există șantiere deschise care să vizeze reabilitarea imobilelor. În județul Ialomița, potrivit Comisiei de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, trăiesc peste... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2022, 12:10 (5445 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Administrația locală din orașul Fierbinți-Târg reclamă pu­blic boicotarea ședințelor de Consiliu Local. Luni, 21 noiembrie 2022, consilierii PNL și USR au refuzat pentru a treia oară aprobarea unui proiect de hotărâre care viza recep­ționarea sediului mo­dernizat al grădiniței din localitate. Investiția a costat 844000 de lei și a fost fina­lizată cu 2 ani întârziere.

Politica orgoliilor Consilierii PNL și USR din Fierbinți-Târg refuză de 10 zile să aprobe un proiect de hotărâre care ar per­mite administrației locale recep­ționarea sediului renovat al gră­diniței din localitate. În... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2022, 14:10 (9078 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Strada-«fantomă» de la marginea orașului

Fetești: Strada-«fantomă» de la marginea orașului

După ce vreme de mai bine de 10 ani a plătit taxe și impozite pe strada unde se află gospo­dăria mamei sale, o femeie din Fetești a aflat cu surprindere, în momentul în care a solicitat eli­berarea unui document de către Serviciul Urbanism al Primăriei Fetești, că strada unde se află imobilul nu există în nomenclatorul stradal al orașului. Femeia a făcut la rândul său o serie de sesizări către instituțiile publice, însă nu a primit un răspuns clar. Cazul a fost sesizat și Consiliului Județean Ialomița, instituție care a solicitat un punct de vedere Primăriei Municipiului Fetești. Reprezentanții administrației locale cunosc situația și spun că vor face toate demersurile legale pentru a o remedia... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2022, 09:55 (2879 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, cel mai scăzut grad de absorbție al fondurilor europene

Ialomița, cel mai scăzut grad de absorbție al fondurilor europene

Un raport oficial al Ministerului Investi­țiilor și Proiectelor Europene plasează Ialomița pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește accesarea fondurilor europene, în cadrul ciclului financiar 2014-2020. În toată această perioadă de timp, județul nostru a reușit să depună și să primească undă verde în vederea finanțării doar pentru 116 pro­iecte, a căror valoare totală este de 978 milioane de lei. Prin comparație, județe precum Călărași, Giurgiu sau Teleorman, care au un grad de dezvoltare economică similar județului Ialomița, au reușit să depună până la 153 de proiecte, beneficiind și de mai mulți bani. Instituția mai arată că doar un sfert dintre pro­iectele europene au fost realizate... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2022, 12:35 (7663 vizualizări - 12 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
325 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Cod Portocaliu de ger

Ialomița: Cod Portocaliu de ger

Atenționarea Cod Galben de ger emisă de Administrația Națională de Meteorologie a fost schimbată în atenționare Cod Portocaliu. Astfel, în intervalul 30 ianuarie-3 februarie 2012, în Moldova, Muntenia, ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 11:32
(12512 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ger

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, «în intervalul 28 ianuarie-3 februarie 2012, în Moldova, Muntenia, Oltenia, Dobrogea, Transilvania și Maramureș, vremea va fi geroasă, mai ales în cursul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2012, 12:06
(11269 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Traficul rutier revine la normal. Se circulă în condiții de iarnă!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că sîmbătă, 28 ianuarie 2012, orele 18,00, traficul este în continuare blocat pe Autostrada A2 intre km 136 si km 159 ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 19:32
(7447 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evaziune de 3,5 milioane lei cu produse petroliere

Un bărbat de 44 ani, din Fundata, administrator al unei societăți comerciale este cercetat penal pentru o evaziune de peste 3,5 milioane lei. Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au reținut ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:49
(13465 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: Zăpadă, foc și urgențe medicale

Joi, 26 ianuarie, pompierii Secției Urziceni au acționat timp de mai bine de 8 ore pe DN2, în apropierea comunei Movilița pentru deszăpezire. În urma intervențiilor, 33 de autoturisme, un microbuz și un ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:47
(15709 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Informare privind normele de venit

«Pînă la 31 ianuarie 2012, persoanele fizice care obțin venituri a căror impunere au la bază normele anuale de venit au dreptul să opteze pentru determinarea venitului net în sistem real» informează Direcția ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:46
(13455 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Codul Portocaliu, transformat în Cod Galben

Administrația Națională de Meteorologie a revenit la Codul Galben pentru mai multe județe care primiseră atenționarea de Cod Portocaliu în urmă cu trei zile. Printre județele care au revenit la avertizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:43
(11686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au fost realimentate cu electricitate toate localitățile

Efortul echipelor Enel pentru restabilirea alimentării cu energie electrică a localităților afectate de ninsorile și vîntul extrem de puternic a dat roade. Potrivit unui comunicat al ENEL, «în județul ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:29
(11504 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Administrația Națională de Meteorologie a schimbat Codul Galben emis marți, 24 ianuarie 2012, cu atenționare Cod Portocaliu (pînă la 26 ianuarie, orele 18,00). Printre județele afectate se numără și Ialomița ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2012, 11:08
(16896 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:50
(6188 vizualizări - 0 comentarii)


Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

În prima zi a săptămînii, luni, 23 ianuarie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:37
(17087 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea declarațiilor, 25 ianuarie 2012

Miercuri, 25 ianuarie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii pot să depună la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița declarațiile privind diversele obligații la bugetul de stat ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:33
(8540 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Pentru intervalul 25 ianuarie 2012, orele 2,00-26 ianuarie 2012, orele 18,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru mai multe județe. Printre județele ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:15
(12679 vizualizări - 1 comentariu)


Moldoveni: Trei copii de 14-16 ani au intrat în casa unui bătrîn încercînd să fure!

Trei adolescenți, cu vîrste cuprinse între 14 și 16 ani, din Moldoveni, sînt cercetați pentru furt calificat. Pe scurt, cei trei au intrat în perioada 1 decembrie-3 ianuarie 2011 în locuința unui consătean ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:12
(14498 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Prinși în flagrant după ce au furat o țeavă de irigat!

Polițiștii Secției Coșereni au prins pe raza comunei Drăgoești trei indivizi, cu vîrste cuprinse între 19 și 33 ani, toți dintr-o comună călărășeană, care se deplasau cu o căruță. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:10
(14914 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan

Un tînăr de 22 ani din Ciulnița este cercetat actual de polițiștii slobozeni pentru conducere a unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost prins luni, 23 ianuarie a.c., de către ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:01
(13104 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Prins cu doi iepuri în rucsac

Un bărbat de 39 ani, din Adîncata, este acuzat de braconaj. Pe numele individului, polițiștii au deschis o anchetă după ce a fost prins luni, 23 ianuarie, pe Fondul de vînătoare nr. 43, pe cîmpul din extravilanul ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:51
(14456 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Hoț de aluminiu prins de polițiști

Luni, 23 ianuarie, un bărbat de 37 ani, din Ion Roată, a fost prins de o patrulă de siguranță publică, în timp ce transporta cu o căruță 20 kg de aluminiu. În urma verificărilor ulterioare s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:42
(13869 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 24 Ianuarie-Unirea Principatelor Române, sărbătorită

Prefectura Ialomița, alături de Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia îi invită pe ialomițeni la manifestările prilejuite de împlinirea a 153 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:56
(12040 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 825 kg de lapte praf fără documente de proveniență, confiscate de polițiști

Vineri, 20 ianuarie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr în vârstă de 32 ani, din Constanța, în timp ce transporta cantitatea de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:19
(14769 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Grad de colectare a veniturilor bugetare de 110,55% în decembrie 2011

În luna decembrie 2011 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 42,16 milioane lei. Astfel, programul alocat de colectare a veniturilor bugetare a înregistrat un grad de realizare de 110,55 ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:14
(11196 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, 5 persoane rănite doar într-o singură zi!

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a cinci persoane.
Primul eveniment rutier s-a produs din cauza neadaptării vitezei de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:44
(10475 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprinși în timp ce furau un capac de canalizare!

Un tînăr de 23 ani, din orașul Țăndărei, a sesizat Poliția cu privire la faptul că pe strada 1 Decembrie din localitate a observat două persoane care au sustras un capac de canalizare, după care au fugit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:41
(12017 vizualizări - 1 comentariu)


Enel Distribuție Dobrogea: 2 linii de medie tensiune și 2 posturi de transformare din Ialomița, afectate de condițiile meteo

Din cauza condițiilor meteo deosebite, a ninsorii abundente, a viscolului și a chiciurei depuse pe elemente de rețea , în noaptea de sîmbătă, 21/22 ianuarie, au fost afectate rețelele electrice din raza ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:40
(18056 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist băut, acroșat de un vehicul. Șoferul a refuzat testarea alcoolscop!

Vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Țăndărei au fost sesizați despre faptul că pe raza orașului s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate, polițiștii au stabilit că în ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:38
(10365 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

În cursul zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza orașului Amara, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:37
(19449 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara arestare


Căzănești: Slobozean depistat beat la volan

O patrulă de siguranță publică aflată în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza orașului Căzănești a depistat sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 21.00, un tînăr de 27 ani, din Slobozia, care ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:36
(15183 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton lovit pe trecerea de pietoni, femeie acroșată de un autoturism!

În dimineața zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 6.30, în municipiul Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton. În urma cercetărilor polițiștilor, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:35
(11490 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Depistat pe autostradă cu peste 20 tone de fier vechi fără tiche de cîntar!

Un bărbat de 38 ani, din Constanța, a fost depistat pe autostrada A2, în timp ce conducea un ansamblul auto, cu care transporta cantitatea de peste 20 tone deșeuri din fier, pentru care nu a putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:12
(10451 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 7 permise reținute, amenzi de peste 65000 lei

La acest sfîrșit de săptămână, 21-22 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:08
(14166 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...