Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici neonatologi, neurologi și cardiologi

De 10 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici neonatologi, neurologi și cardiologi

De mai bine de 10 ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici specialiști în Neurologie, Neonatologie sau Cardiologie. În ciuda eforturilor făcute de reprezentanții instituției, absolvenții de Medicină se lasă greu convinși să vină să lucreze în spitalele de pro­vincie. «Problema este una generală și nu vizează doar Spitalul Slobozia... Poate că și legislația trebuie schimbată. Noi tot ce putem face este să scoatem posturile la concurs...» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Doar 12% din personalul angajat Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

24 August 2022, 14:20 (7853 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Patronul Teletext SRL/Diami dă vina pe morți!

Accident de muncă sau «ucidere din culpă»?

Patronul Teletext SRL/Diami dă vina pe morți!

Un grav incident s-a petrecut duminică, 21 august a.c., în incinta fermei de vaci a societății Teletext SRL, firmă care deține brandul de lactate «Diami». Doi muncitori au murit pe loc, în timp ce încercau să schimbe un furtun, conectat la bazinele în care se colectează dejecțiile provenite de la animale. O anchetă a fost deschisă în acest caz de către Poliția Slobozia, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia și Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița. Patronul societății, Dumitru Crișan dă vina pe angajații care și-au pierdut viața: «Au făcut de capul lor... Hai, la revedere!». Ancheta penală se desfășoară sub aspectul comiterii infracți­unii de «ucidere din culpă», dar se are... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 21:10 (21496 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

În sfârșit, i-am bătut!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Metaloglobus București 1-0

În sfârșit, i-am bătut!

Cu două sezoane în urmă, Metalo­globus se impunea la Slobozia, cu 1-0, printr-un gol marcat din penalty, în ultimul minut, de Ovidiu Herea. Sezonul trecut, tot pe terenul nostru, Ibrian deschidea scorul, dar Caramalău egala și bucureștenii plecau cu un punct. În meciul jucat sâmbătă, 20 august 2022, tot pe «1 Mai», c-așa au vrut sorții, Unirea a lovit rapid, iar apoi a prestat un joc defensiv foarte bun. S-au tocat mulți nervi, arbitrul Cristian Moldoveanu având o manieră care nu avea cum să-ți tulbure calmul. Senzația este că va trebui să ne obiș­nuim cu asemenea maniere de arbitraj. Unirea nu mai este outsider, ci o echipă tot mai solidă care s-ar putea să deranjeze în anumite cercuri... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 17:10 (7337 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul României finanțează 80 de proiecte în cadrul Programului Național «Anghel Saligny»

În Ialomița

Guvernul României finanțează 80 de proiecte în cadrul Programului Național «Anghel Saligny»

La începutul lunii au­gust 2022, Guvernul României a finalizat lista proiectelor de investiții din județul Ialomița ce vor beneficia de finanțare în cadrul Pro­gramului Național «Anghel Saligny». Din cele 103 proiecte depuse de admi­nistrațiile locale din județ, au fost aprobate pentru finanțare 80. Va­loarea fondurilor pe care le vor primi comunitățile locale din județul Ialomița este de 1,1 mi­liarde de lei. «Ne bucurăm că fondurile ajung în localitățile noastre!» susțin, la unison, edilii ai căror proiecte au fost aprobate pentru finanțare.

Peste 1 miliard de lei pentru Ialomița... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 15:20 (4928 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Gheorghe Doja și Amara încep competiția

Fotbal, Liga a III-a

Gheorghe Doja și Amara încep competiția

Sâmbătă, 27 august 2022, orele 18,00, pornește la drum campionatul Ligii a III-a. Județul Ialomița are și în acest sezon două reprezentante la acest nivel. Locul Feteștiului a fost luat de Amara, echipă promovată în urma câștigării barajului cu Glina. A doua echipă este Recolta Gheorghe Doja, trupă cu ștate vechi în al treilea eșalon. Echipa antrenată de Adrian Cristea este în fața celui de-al patrulea sezon de Liga a III-a și n-ar mai trebui să aibă emoții cu evitarea retrogradării. Cele două echipe ialomițene vor evolua în seria a III-a, alături de CS Afumați, FC 2 Voluntari, Gloria Băneasa, Gloria Albești, Farul 2 Constanța, Dunărea Călărași, Înainte Modelu și Agricola Borcea. Sistemul de desfășurare... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 13:10 (7211 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Primă etapă fără surprize

Fotbal, Liga a IV-a

Primă etapă fără surprize

Campionatul Ligii a IV-a ialomițene s-a reluat sâmbătă, 20 august 2022. Într-un format inedit, cu două serii alcătuite pe baza criteriului geografic, noul sezon a pornit la drum fără prea mari surprize în etapa inaugurală. În seria estică, Feteștiul s-a întors la duelurile din județ și a trecut, fără probleme, de nou-promovata Real Cosâm­bești. Echipa feteșteană se bazează din nou pe fotbaliști locali, antrenați de Nicolae Marin. În meciul contra Cosâmbeștiului l-au redes­coperit pe Răzvan Țifrea, autor al unei triple. Daniel Grigore, jucător care, credem noi, ar merita mai mult decât Liga a IV-a, a reușit o dublă. O victorie clară a izbutit și Abatorul Slobozia în fața altei nou-venite în Liga... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 11:40 (6311 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Șase, vine Rafila! În control, la DSP!

Șase, vine Rafila! În control, la DSP!

Mai țineți minte scandalul bătăușelor de la DSP Ialomița care a inflamat săptămâna trecută sticla televizoarelor mai ceva ca moartea lui Salam? Da, da! Ăla dintre Marinela și Denisa, în care nici acum nu s-a aflat cine a sunat la 112 și de ce? Ei, bine, un bâzoi cu limba ascuțită, rătăcit prin bi­roul lui Alexandru Rafila, se jură că și acesta a aflat. Și că a pus mâna pe telefon și a sunat la UPU, unde făcea Marinela paradă cu atacul de panică post-festum. Și așa a aflat că Marinela nu e nici la primul atac de panică, nici la prima internare. Că așa sunt oamenii, sunt răi și proști de gură. Iar doamna Marinela iarăși o să pice nevinovată, cum s-a mai întâmplat. Pentru că Rafila a comandat o echipă... [citește_tot_articolul]

22 August 2022, 15:20 (6066 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Protest împotriva fabricii Clean Tech Ciulnița

Poluarea olfactivă continuă

Protest împotriva fabricii Clean Tech Ciulnița

Amendată la începutul lunii august 2022 de Garda Națională de Mediu pentru încălcarea Legii Apelor, societatea Clean Tech Internațional continuă să creeze probleme din cauza mirosurilor greu de suportat emanate de fabrica localizată la Ciulnița. Un grup de cetățeni a realizat o petiție on-line prin care cere implicarea autorităților, instituțiile publice își pasează responsabilitatea, în timp ce Primăria Ciulnița le cere funcționarilor să identifice zonele din localitate unde miroase urât... Între timp, Marius Vlădescu, directorul exe­cutiv al Clean Tech Internațional, spune că «puteți să scrieți ce vreți că nu mă interesează!».

Petiție on-line împotriva Clean Tech... [citește_tot_articolul]

22 August 2022, 10:55 (16389 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Unele rute sunt parcurse într-o durată mai mare de timp decât la începutul secolului trecut!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu deplânge soarta infrastructurii feroviare

«Unele rute sunt parcurse într-o durată mai mare de timp decât la începutul secolului trecut!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu deplânge public soarta infrastructurii feroviare din România. Într-o apariție publică recentă, parlamentarul Alianței pentru Unirea Românilor susține necesitatea investițiilor directe în această infrastructură, înainte de a fi prea târziu. Deputatul Silviu-Titus Păunescu crede că românii pot schimba actuala stare de fapt prin vot, la Alegerile din 2024.

Dezastrul infrastructurii feroviare românești Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu face o radiografie succintă a situației actuale a infrastructurii feroviare românești. «Locomotive vechi, care iau... [citește_tot_articolul]

21 August 2022, 12:55 (4140 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozenii distrug aspersoarele instalate pentru irigarea spațiilor verzi

Slobozenii distrug aspersoarele instalate pentru irigarea spațiilor verzi

Slobozenii au distrus 80 de aspersoare din cele peste 400 care irigă supra­fețele semănate cu gazon din Slobozia. Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia, susține că situația nu mai poate fi tolerată. Poliția Locală Slobozia a întocmit deja primul dosar penal. La nivelul Sloboziei au fost înființate în vara anului 2022 aproximativ două hectare de spații publice irigate.

80 de aspersoare vandalizate Administrația locală din Slobozia a anunțat la sfârșitul lunii iunie 2022 că toate spațiile verzi din Slobozia vor fi reamenajate și dotate cu instalații de irigații. La o lună distanță,... [citește_tot_articolul]

20 August 2022, 12:40 (21782 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu pledează pentru reglementarea pieței energiei

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu pledează pentru reglementarea pieței energiei

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu pledează pentru o reglementare a pieței energiei în varianta propusă de PSD la sfârșitul lunii iulie 2022. «Singura decizie cu adevărat viabilă de ieșire din această criză este cea a PSD. Modelul compensării propus de PNL nu mai este valabil!» susține public Mușoiu.

Dezbatere fără sfârșit La sfârșitul lunii iulie 2022, PSD a cerut Guvernului reluarea, la nivelul coaliției de guvernare, a discuțiilor privind aplicarea reglementării prețurilor la energie și gaze în România, pe o perioadă limitată. PSD a prezentat această soluție încă de la începutul anului... [citește_tot_articolul]

19 August 2022, 16:40 (13651 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare a impus PUZ pentru extinderea «Park Plaza»

Vot la limită pentru o investiție de 10 milioane de euro

Administrația Soare a impus PUZ pentru extinderea «Park Plaza»

Consiliul Local Slobozia a aprobat Planul Urbanistic Zonal pentru extinderea Complexului Comercial «Park Plaza» din Slobozia. Conform informațiilor publice de la acest moment, în cadrul «Park Plaza» va fi construit un complex de 100 de locuințe și o benzinărie. Valoarea acestei in­vestiții este de aproximativ 6 mili­oane de euro, la care se adaugă va­loarea terenului pe care Primăria Slobozia îl poate vinde cu aproximativ 4,3 mili­oane de euro. Proiectul imobiliar din Complexul «Park Plaza» este doar unul dintre cele trei proiecte de acest gen care urmează să fie edificate în următorii ani în Slobozia.

PUZ negociat politic... [citește_tot_articolul]

19 August 2022, 11:05 (6394 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Amara, salvată de la faliment administrativ de către Guvern?

3 milioane de lei din fonduri publice

Primăria Amara, salvată de la faliment administrativ de către Guvern?

În urmă cu o lună, Primăria Amara a solicitat autorităților județene și centrale un sprijin financiar de 3 milioane de lei pentru evitarea falimentului administrativ. Suma reprezintă contravaloarea unuia dintre cele 24 contracte de prestări servicii încheiate cu firma Intergroup Engineering SRL pentru documentații aferente accesării unor finanțări europene. Fondurile necesare acoperirii contravalorii acestui contract ar putea fi asigurate din Fondul de Intervenție la dispoziția Guvernului. Primarul orașului Amara, Alin Sandu, susține că intervenția ar fi salutară: «Ne-am bucura să găsim înțelegere la nivelul autorităților județene și centrale... Executarea si­lită a conturilor Primăriei ne-ar... [citește_tot_articolul]

18 August 2022, 13:20 (8341 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia retrage autorizația de funcționare a firmei Taboo Events SRL

Decizie fără precedent la nivelul administrației locale

Primăria Slobozia retrage autorizația de funcționare a firmei Taboo Events SRL

Ca urmare a sutelor de sesizări legate de tulburarea ordinii și liniștii publice în zona Pieței Agroalimentare, primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a decis retragerea autorizației de funcționare a firmei Taboo Events SRL pentru o perioadă de 30 de zile. Decizia respectă cadrul legal stabilit prin Legea nr. 61/1991, pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice. Reprezentanții Taboo Events SRL contestă decizia Primăriei Slobozia.

Dreptate pentru un întreg cartier Primarul Dragoș Soare a semnat dispoziția de retragere a autorizației... [citește_tot_articolul]

17 August 2022, 12:50 (81460 vizualizări - 130 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Trofeul Tinereții» 2.0, ediția 2022

Luana Toader este laureata celei de a 54-a ediții a Festivalului de la Amara

«Trofeul Tinereții» 2.0, ediția 2022

După 3 ani de reabilitare, Grădina de Vară de la Amara redeschide porțile «Trofeului Tinereții». Dincolo de inerentele probleme organizatorice, au fost două seri incendiare în care peste 5000 de spectatori s-au bucurat din plin de un spectacol care s-a profesiona­lizat. «Trofeul Tinereții», adjudecat de o tânără de numai 17 ani, a plecat la Pitești. Ialomița rămâne cu premiul I, acordat Eleonorei Filipoiu din Slobozia și responsabilitatea de a susține un Festival prea mare pentru un un județ atât de mic...

Lifting de 13,8 milioane de lei Reabilitarea Grădinii de Vară din Amara a durat... [citește_tot_articolul]

16 August 2022, 19:05 (8880 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

În grafic

Fotbal, Liga a II-a, Ripensia Timișoara-Unirea Slobozia 1-2

În grafic

6  puncte în primele două etape au scos fotbaliștii de la Unirea Slobozia și sezonul trecut. Atunci au avut parte, în primele două etape, de două noupromovate. Acum, doar de una, plus o echipă de veșnică perspectivă, Ripensia Timișoara. Unirea pare să demonstreze mai multă siguranță în joc și maturitate dată de infuzia de jucători cu experiență, gestionată cum trebuie de la fel de experimentatul antrenor Costel Enache. După victoria clară cu Baia Mare, era normal ca echipa câștigătoare să rămână în teren. Așadar, Costel Enache i-a folosit pe următorii: Contra-Ibrian, Dinu, Perju, Toma-Coadă (Lazăr ’86), Ekollo (Prejmerean ’62)-Boțogan (Dorobanțu ’78), Afalna, Silaghi (Bolohan ’62)-Rus (Golda... [citește_tot_articolul]

16 August 2022, 17:35 (4302 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Încep meciurile oficiale

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Încep meciurile oficiale

Recolta Gheorghe Doja este pe cale să termine neînvinsă suita de meciuri amicale din această vară. Ba mai mult, să obțină victorii pe linie! Și, nu vă hazardați să spuneți că trupa antrenată de Adrian Cristea a avut doar adversari facili. Ialomițenii au trecut de echipe incomode, ca Dunărea Călărași sau Viitorul Ianca. Aceasta în condițiile a numeroase căutări pentru întregirea lotului, avariat simțitor de multiplele plecări. În ultimul joc amical, Recolta a trecut cu 10-3 de Victoria Țăndărei. Răduca a reușit o triplă, Eavaz o dublă, restul golurilor fiind reușite de Drăgan, Alexe, Chiriță, Truță și Vasilescu. Ultimii doi sunt jucători veniți în probe care nu vor fi păstrați în lotul pentru sta... [citește_tot_articolul]

16 August 2022, 15:10 (5376 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Două serii în Liga a IV-a Ialomița

Fotbal

Două serii în Liga a IV-a Ialomița

Proaspăt reconfirmat în postul de președinte al AJF Ialomița, Vasile Bratu vine cu o inovație în sistemul de desfășurare al Ligii a IV-a. Aceasta este menită să mai reducă din cheltuielile echipelor gene­rate de creșterea prețurilor din ultima perioadă. Concret, campionatul Ligii a IV-a va fi defalcat pe două serii structurate pe criteriul geografic. Se va reduce, astfel, cel puțin costul de­plasărilor. Vom avea două serii a câte 10 echipe. În sistemul regulat se va juca tur-retur, urmând ca pri­mele 4 clasate din fiecare serie să meargă împreună în play-out, unde se vor juca doar meciuri tur, pe sistemul deja implementat în Liga a II-a. Astfel, o echipă calificată în play-off va juca 25 de meciuri... [citește_tot_articolul]

16 August 2022, 13:35 (6295 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cât de mare e caisa consilierului Potinche?

Cât de mare e caisa consilierului Potinche?

N-am mai intrat pe pagina Facebook a consilierului personal al președintelui Pavel de vreo 4 luni. Și nici n-am fi intrat dacă nu ne-ar fi rugat el... Mai bine nu ne ruga, căci știți cum e vorba: «nimic nu e mai bine decât ce-și face consilierul cu mâna lui». Și, Slavă Domnului!, Alin Potinche își face, căci se plictisește de moarte la slujba lui călduță și bine plătită, de bugetar. Căci iată ce am găsit prin­tre zecile de repostări oficiale și comentariile siropos-lăcrimoase care denotă preocupările existențialiste ale consilierului multi-task al administrației județene. Consilierul Potinche se întreabă public dacă are cineva o caisă mai mare ca a lui. Nu râdeți, că nu e de râs! Și nici... [citește_tot_articolul]

16 August 2022, 13:20 (5573 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Gărzi neacoperite la Ambulanța Ialomița din cauza lipsei medicilor

Gărzi neacoperite la Ambulanța Ialomița din cauza lipsei medicilor

Nu doar spitalele din Ialomița sunt afectate de lipsa medicilor, ci și Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița. Activitatea instituției este afectată din cauza lipsei specialiștilor, în fiecare lună existând zile în care, pe timp de zi, gărzile nu pot fi acoperite. Astfel, chiar dacă situația o impune, la cazuri sunt trimiși doar asistenții, iar în cazul transferu­rilor se apelează la medicii din județele învecinate. «Avem nevoie de un singur medic pentru a putea desfășura activitatea corespunzător, doar că nimeni nu s-a arătat interesat să lucreze în Ialomița...» susține medicul Magda Ghiță, managerul Servi­ciului Județean de Ambulanță Ialomița.

Post scos la concurs de două ori... [citește_tot_articolul]

15 August 2022, 15:20 (8997 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiune la Penitenciarul Slobozia

Reprezentanții Penitenciarului Slobozia au organizat joi, 22 iunie 2017, o acțiune ce a avut ca scop facilitarea asistenței post-detenție a persoanelor private de libertate, aflate în executarea unei pedepse ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 20:15
(6167 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr căutat de pompieri în râul Ialomița

Tânăr căutat de pompieri în râul Ialomița

Un apel primit miercuri, 21 iunie a.c., la dispeceratul ISU Ialomița, a anunțat faptul că un tânăr, în vârstă de 22 de ani, a intrat la scăldat în zona orașului Fierbinți Târg și a dispărut de la suprafața ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 21:05
(5974 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenție pentru angajarea elevilor/studenților pe perioada vacanței de vară

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază pentru fiecare elev sau student de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a stimulentului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:25
(7650 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Voluntarii, în concurs

Data de 23 iunie este dedicată anul acesta fazei județene a Concursurilor Profesionale ale Serviciilor Voluntare și Private pentru Situații de Urgență. Probele de concurs se vor desfășura pe Stadionul ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:05
(5597 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În atenția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice organizate ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care realizează venituri ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 19:10
(5167 vizualizări - 0 comentarii)


Procurorii din Călărași au descins în Ialomița. Suspecți într-un dosar de «evaziune fiscală» și «spălare de bani», ridicați de la Slobozia

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Călărași au desfășurat miercuri, 21 iunie 2017, 43 de percheziții domiciliare pe raza mai multor județe, printre care și Ialomița. În județul nostru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 13:53
(9854 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Evaluarea Națională, în siguranță

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor de Evaluare Națională 2017, la nivelul județului Ialomița, polițiști de Ordine Publică, de la Rutieră și alte structuri, vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2017, 18:40
(4275 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o  viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Luni, 19 iunie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sânge! Salvează o viață!». Campania are ca scop salvarea de vieți prin donarea ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 19:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 16-18 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:35
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Franța, prins în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Franța. Schimbul de date și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:05
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 16 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 17:55
(4842 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni desfășoară un amplu program în vederea formării și dezvoltării intelectuale, morale și spirituale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 15:55
(5781 vizualizări - 0 comentarii)


2232 de elevi din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Luni, 19 iunie 2017, elevii susțin prima probă a Evaluării Naționale, la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la acest examen s-au înscris 2232 de elevi de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 12:25
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: A descoperit o bombă în curte

Un cetățean din comuna Albești a descoperit în propria gospodărie un element de muniție neexplodat. Omul a găsit bomba în timp ce săpa o groapă în curte. Speriat, a sunat la 112, iar la fața locului s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 22:05
(5520 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj piscicol

Doi bărbați, de 37 și 64 de ani, din comuna Bordușani, au intrat în vizorul polițiștilor fiind identificați pescuind ilegal în apele lacului Bentu Mare. Asupra acestora au fost descoperite mai multe unelte ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:35
(5210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri infractori, trimiși la închisoare

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare a doi tineri, de 18 și 19 ani, domiciliați în Fetești, care se sustrăgeau executării pedepselor de 3 ani și 4 luni închisoare. Sentințele au fost emise de Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:10
(5868 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Se redeschide «Clubul de vacanță»

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni organizează și în această vară «Clubul de vacanță». Este vorba despre o serie de întâlniri cu scop educativ, de tipul «școală de vară», organizate în cadrul instituției ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:55
(5490 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 31 mii de lei pentru «munca la negru»

29 de angajatori din Ialomița, care desfășoară activități în industria alimentară, au fost verificați în vederea identificării angajaților care lucrau «la negru», de către inspectorii Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:25
(6501 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Transporturi ilegale de lemne

Un tânăr de 27 de ani, din județul Vrancea, a fost sancționat contravențional cu 3000 de lei pentru transport ilegal de material lemnos. În urma unui control al polițiștilor ialomițeni, oamenii legii au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:05
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Un șofer în vârstă de 39 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 1,16 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 19:10
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Cadouri pentru elevii merituoși

În ultima zi a anului școlar, reprezentanții Protopopiatului Urziceni au împărțit cadouri elevilor cu rezultate bune la învățătură din cadrul Colegiului Național «Grigore Mosil» din municipiu. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 18:30
(5422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza joi, 22 iunie 2017, Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor, acțiune ce va avea loc la sediul punctului de lucru Urziceni ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 20:05
(6321 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

Marți, 13 iunie a.c., polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea activităților ilegale din silvicultură. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:20
(18219 vizualizări - 19 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de peste 37000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și îi expun pe ceilalți ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:05
(8113 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 19:45
(8340 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, pentru a veni în sprijinul familiilor care au solicitat funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară, în perioada 19.06.2017-31.08.2017, vă informează că ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 18:15
(7009 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică

Marți, 13 iunie 2017, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică. La nivelul ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 17:10
(7787 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

Credința populară acordă alăturării datei de 13 cu ziua de marți, o conotație nefastă, marcată de ghinion. De aceea, sub sloganul «Preveniți ghinionul», această zi este dedicată în fiecare an, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 16:15
(5727 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite luni, 12 iunie 2017, în municipiul Fetești, la conducta cu diametrul de 250 mm de pe strada Călărași, RAJA Constanța este nevoită să întrerupă furnizarea de apă în ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 12:10
(8905 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău, Roșiori și Bărcănești

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 12- ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 17:45
(7635 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...