Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

În sfârșit, i-am bătut!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Metaloglobus București 1-0

În sfârșit, i-am bătut!

Cu două sezoane în urmă, Metalo­globus se impunea la Slobozia, cu 1-0, printr-un gol marcat din penalty, în ultimul minut, de Ovidiu Herea. Sezonul trecut, tot pe terenul nostru, Ibrian deschidea scorul, dar Caramalău egala și bucureștenii plecau cu un punct. În meciul jucat sâmbătă, 20 august 2022, tot pe «1 Mai», c-așa au vrut sorții, Unirea a lovit rapid, iar apoi a prestat un joc defensiv foarte bun. S-au tocat mulți nervi, arbitrul Cristian Moldoveanu având o manieră care nu avea cum să-ți tulbure calmul. Senzația este că va trebui să ne obiș­nuim cu asemenea maniere de arbitraj. Unirea nu mai este outsider, ci o echipă tot mai solidă care s-ar putea să deranjeze în anumite cercuri... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 17:10 (7337 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul României finanțează 80 de proiecte în cadrul Programului Național «Anghel Saligny»

În Ialomița

Guvernul României finanțează 80 de proiecte în cadrul Programului Național «Anghel Saligny»

La începutul lunii au­gust 2022, Guvernul României a finalizat lista proiectelor de investiții din județul Ialomița ce vor beneficia de finanțare în cadrul Pro­gramului Național «Anghel Saligny». Din cele 103 proiecte depuse de admi­nistrațiile locale din județ, au fost aprobate pentru finanțare 80. Va­loarea fondurilor pe care le vor primi comunitățile locale din județul Ialomița este de 1,1 mi­liarde de lei. «Ne bucurăm că fondurile ajung în localitățile noastre!» susțin, la unison, edilii ai căror proiecte au fost aprobate pentru finanțare.

Peste 1 miliard de lei pentru Ialomița... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 15:20 (4927 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Gheorghe Doja și Amara încep competiția

Fotbal, Liga a III-a

Gheorghe Doja și Amara încep competiția

Sâmbătă, 27 august 2022, orele 18,00, pornește la drum campionatul Ligii a III-a. Județul Ialomița are și în acest sezon două reprezentante la acest nivel. Locul Feteștiului a fost luat de Amara, echipă promovată în urma câștigării barajului cu Glina. A doua echipă este Recolta Gheorghe Doja, trupă cu ștate vechi în al treilea eșalon. Echipa antrenată de Adrian Cristea este în fața celui de-al patrulea sezon de Liga a III-a și n-ar mai trebui să aibă emoții cu evitarea retrogradării. Cele două echipe ialomițene vor evolua în seria a III-a, alături de CS Afumați, FC 2 Voluntari, Gloria Băneasa, Gloria Albești, Farul 2 Constanța, Dunărea Călărași, Înainte Modelu și Agricola Borcea. Sistemul de desfășurare... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 13:10 (7209 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Primă etapă fără surprize

Fotbal, Liga a IV-a

Primă etapă fără surprize

Campionatul Ligii a IV-a ialomițene s-a reluat sâmbătă, 20 august 2022. Într-un format inedit, cu două serii alcătuite pe baza criteriului geografic, noul sezon a pornit la drum fără prea mari surprize în etapa inaugurală. În seria estică, Feteștiul s-a întors la duelurile din județ și a trecut, fără probleme, de nou-promovata Real Cosâm­bești. Echipa feteșteană se bazează din nou pe fotbaliști locali, antrenați de Nicolae Marin. În meciul contra Cosâmbeștiului l-au redes­coperit pe Răzvan Țifrea, autor al unei triple. Daniel Grigore, jucător care, credem noi, ar merita mai mult decât Liga a IV-a, a reușit o dublă. O victorie clară a izbutit și Abatorul Slobozia în fața altei nou-venite în Liga... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 11:40 (6309 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Șase, vine Rafila! În control, la DSP!

Șase, vine Rafila! În control, la DSP!

Mai țineți minte scandalul bătăușelor de la DSP Ialomița care a inflamat săptămâna trecută sticla televizoarelor mai ceva ca moartea lui Salam? Da, da! Ăla dintre Marinela și Denisa, în care nici acum nu s-a aflat cine a sunat la 112 și de ce? Ei, bine, un bâzoi cu limba ascuțită, rătăcit prin bi­roul lui Alexandru Rafila, se jură că și acesta a aflat. Și că a pus mâna pe telefon și a sunat la UPU, unde făcea Marinela paradă cu atacul de panică post-festum. Și așa a aflat că Marinela nu e nici la primul atac de panică, nici la prima internare. Că așa sunt oamenii, sunt răi și proști de gură. Iar doamna Marinela iarăși o să pice nevinovată, cum s-a mai întâmplat. Pentru că Rafila a comandat o echipă... [citește_tot_articolul]

22 August 2022, 15:20 (6024 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest împotriva fabricii Clean Tech Ciulnița

Poluarea olfactivă continuă

Protest împotriva fabricii Clean Tech Ciulnița

Amendată la începutul lunii august 2022 de Garda Națională de Mediu pentru încălcarea Legii Apelor, societatea Clean Tech Internațional continuă să creeze probleme din cauza mirosurilor greu de suportat emanate de fabrica localizată la Ciulnița. Un grup de cetățeni a realizat o petiție on-line prin care cere implicarea autorităților, instituțiile publice își pasează responsabilitatea, în timp ce Primăria Ciulnița le cere funcționarilor să identifice zonele din localitate unde miroase urât... Între timp, Marius Vlădescu, directorul exe­cutiv al Clean Tech Internațional, spune că «puteți să scrieți ce vreți că nu mă interesează!».

Petiție on-line împotriva Clean Tech... [citește_tot_articolul]

22 August 2022, 10:55 (16388 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Unele rute sunt parcurse într-o durată mai mare de timp decât la începutul secolului trecut!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu deplânge soarta infrastructurii feroviare

«Unele rute sunt parcurse într-o durată mai mare de timp decât la începutul secolului trecut!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu deplânge public soarta infrastructurii feroviare din România. Într-o apariție publică recentă, parlamentarul Alianței pentru Unirea Românilor susține necesitatea investițiilor directe în această infrastructură, înainte de a fi prea târziu. Deputatul Silviu-Titus Păunescu crede că românii pot schimba actuala stare de fapt prin vot, la Alegerile din 2024.

Dezastrul infrastructurii feroviare românești Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu face o radiografie succintă a situației actuale a infrastructurii feroviare românești. «Locomotive vechi, care iau... [citește_tot_articolul]

21 August 2022, 12:55 (4139 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozenii distrug aspersoarele instalate pentru irigarea spațiilor verzi

Slobozenii distrug aspersoarele instalate pentru irigarea spațiilor verzi

Slobozenii au distrus 80 de aspersoare din cele peste 400 care irigă supra­fețele semănate cu gazon din Slobozia. Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia, susține că situația nu mai poate fi tolerată. Poliția Locală Slobozia a întocmit deja primul dosar penal. La nivelul Sloboziei au fost înființate în vara anului 2022 aproximativ două hectare de spații publice irigate.

80 de aspersoare vandalizate Administrația locală din Slobozia a anunțat la sfârșitul lunii iunie 2022 că toate spațiile verzi din Slobozia vor fi reamenajate și dotate cu instalații de irigații. La o lună distanță,... [citește_tot_articolul]

20 August 2022, 12:40 (21776 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu pledează pentru reglementarea pieței energiei

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu pledează pentru reglementarea pieței energiei

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu pledează pentru o reglementare a pieței energiei în varianta propusă de PSD la sfârșitul lunii iulie 2022. «Singura decizie cu adevărat viabilă de ieșire din această criză este cea a PSD. Modelul compensării propus de PNL nu mai este valabil!» susține public Mușoiu.

Dezbatere fără sfârșit La sfârșitul lunii iulie 2022, PSD a cerut Guvernului reluarea, la nivelul coaliției de guvernare, a discuțiilor privind aplicarea reglementării prețurilor la energie și gaze în România, pe o perioadă limitată. PSD a prezentat această soluție încă de la începutul anului... [citește_tot_articolul]

19 August 2022, 16:40 (13648 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare a impus PUZ pentru extinderea «Park Plaza»

Vot la limită pentru o investiție de 10 milioane de euro

Administrația Soare a impus PUZ pentru extinderea «Park Plaza»

Consiliul Local Slobozia a aprobat Planul Urbanistic Zonal pentru extinderea Complexului Comercial «Park Plaza» din Slobozia. Conform informațiilor publice de la acest moment, în cadrul «Park Plaza» va fi construit un complex de 100 de locuințe și o benzinărie. Valoarea acestei in­vestiții este de aproximativ 6 mili­oane de euro, la care se adaugă va­loarea terenului pe care Primăria Slobozia îl poate vinde cu aproximativ 4,3 mili­oane de euro. Proiectul imobiliar din Complexul «Park Plaza» este doar unul dintre cele trei proiecte de acest gen care urmează să fie edificate în următorii ani în Slobozia.

PUZ negociat politic... [citește_tot_articolul]

19 August 2022, 11:05 (6394 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Amara, salvată de la faliment administrativ de către Guvern?

3 milioane de lei din fonduri publice

Primăria Amara, salvată de la faliment administrativ de către Guvern?

În urmă cu o lună, Primăria Amara a solicitat autorităților județene și centrale un sprijin financiar de 3 milioane de lei pentru evitarea falimentului administrativ. Suma reprezintă contravaloarea unuia dintre cele 24 contracte de prestări servicii încheiate cu firma Intergroup Engineering SRL pentru documentații aferente accesării unor finanțări europene. Fondurile necesare acoperirii contravalorii acestui contract ar putea fi asigurate din Fondul de Intervenție la dispoziția Guvernului. Primarul orașului Amara, Alin Sandu, susține că intervenția ar fi salutară: «Ne-am bucura să găsim înțelegere la nivelul autorităților județene și centrale... Executarea si­lită a conturilor Primăriei ne-ar... [citește_tot_articolul]

18 August 2022, 13:20 (8339 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia retrage autorizația de funcționare a firmei Taboo Events SRL

Decizie fără precedent la nivelul administrației locale

Primăria Slobozia retrage autorizația de funcționare a firmei Taboo Events SRL

Ca urmare a sutelor de sesizări legate de tulburarea ordinii și liniștii publice în zona Pieței Agroalimentare, primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a decis retragerea autorizației de funcționare a firmei Taboo Events SRL pentru o perioadă de 30 de zile. Decizia respectă cadrul legal stabilit prin Legea nr. 61/1991, pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice. Reprezentanții Taboo Events SRL contestă decizia Primăriei Slobozia.

Dreptate pentru un întreg cartier Primarul Dragoș Soare a semnat dispoziția de retragere a autorizației... [citește_tot_articolul]

17 August 2022, 12:50 (81441 vizualizări - 130 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Trofeul Tinereții» 2.0, ediția 2022

Luana Toader este laureata celei de a 54-a ediții a Festivalului de la Amara

«Trofeul Tinereții» 2.0, ediția 2022

După 3 ani de reabilitare, Grădina de Vară de la Amara redeschide porțile «Trofeului Tinereții». Dincolo de inerentele probleme organizatorice, au fost două seri incendiare în care peste 5000 de spectatori s-au bucurat din plin de un spectacol care s-a profesiona­lizat. «Trofeul Tinereții», adjudecat de o tânără de numai 17 ani, a plecat la Pitești. Ialomița rămâne cu premiul I, acordat Eleonorei Filipoiu din Slobozia și responsabilitatea de a susține un Festival prea mare pentru un un județ atât de mic...

Lifting de 13,8 milioane de lei Reabilitarea Grădinii de Vară din Amara a durat... [citește_tot_articolul]

16 August 2022, 19:05 (8880 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

În grafic

Fotbal, Liga a II-a, Ripensia Timișoara-Unirea Slobozia 1-2

În grafic

6  puncte în primele două etape au scos fotbaliștii de la Unirea Slobozia și sezonul trecut. Atunci au avut parte, în primele două etape, de două noupromovate. Acum, doar de una, plus o echipă de veșnică perspectivă, Ripensia Timișoara. Unirea pare să demonstreze mai multă siguranță în joc și maturitate dată de infuzia de jucători cu experiență, gestionată cum trebuie de la fel de experimentatul antrenor Costel Enache. După victoria clară cu Baia Mare, era normal ca echipa câștigătoare să rămână în teren. Așadar, Costel Enache i-a folosit pe următorii: Contra-Ibrian, Dinu, Perju, Toma-Coadă (Lazăr ’86), Ekollo (Prejmerean ’62)-Boțogan (Dorobanțu ’78), Afalna, Silaghi (Bolohan ’62)-Rus (Golda... [citește_tot_articolul]

16 August 2022, 17:35 (4276 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Încep meciurile oficiale

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Încep meciurile oficiale

Recolta Gheorghe Doja este pe cale să termine neînvinsă suita de meciuri amicale din această vară. Ba mai mult, să obțină victorii pe linie! Și, nu vă hazardați să spuneți că trupa antrenată de Adrian Cristea a avut doar adversari facili. Ialomițenii au trecut de echipe incomode, ca Dunărea Călărași sau Viitorul Ianca. Aceasta în condițiile a numeroase căutări pentru întregirea lotului, avariat simțitor de multiplele plecări. În ultimul joc amical, Recolta a trecut cu 10-3 de Victoria Țăndărei. Răduca a reușit o triplă, Eavaz o dublă, restul golurilor fiind reușite de Drăgan, Alexe, Chiriță, Truță și Vasilescu. Ultimii doi sunt jucători veniți în probe care nu vor fi păstrați în lotul pentru sta... [citește_tot_articolul]

16 August 2022, 15:10 (5376 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două serii în Liga a IV-a Ialomița

Fotbal

Două serii în Liga a IV-a Ialomița

Proaspăt reconfirmat în postul de președinte al AJF Ialomița, Vasile Bratu vine cu o inovație în sistemul de desfășurare al Ligii a IV-a. Aceasta este menită să mai reducă din cheltuielile echipelor gene­rate de creșterea prețurilor din ultima perioadă. Concret, campionatul Ligii a IV-a va fi defalcat pe două serii structurate pe criteriul geografic. Se va reduce, astfel, cel puțin costul de­plasărilor. Vom avea două serii a câte 10 echipe. În sistemul regulat se va juca tur-retur, urmând ca pri­mele 4 clasate din fiecare serie să meargă împreună în play-out, unde se vor juca doar meciuri tur, pe sistemul deja implementat în Liga a II-a. Astfel, o echipă calificată în play-off va juca 25 de meciuri... [citește_tot_articolul]

16 August 2022, 13:35 (6292 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cât de mare e caisa consilierului Potinche?

Cât de mare e caisa consilierului Potinche?

N-am mai intrat pe pagina Facebook a consilierului personal al președintelui Pavel de vreo 4 luni. Și nici n-am fi intrat dacă nu ne-ar fi rugat el... Mai bine nu ne ruga, căci știți cum e vorba: «nimic nu e mai bine decât ce-și face consilierul cu mâna lui». Și, Slavă Domnului!, Alin Potinche își face, căci se plictisește de moarte la slujba lui călduță și bine plătită, de bugetar. Căci iată ce am găsit prin­tre zecile de repostări oficiale și comentariile siropos-lăcrimoase care denotă preocupările existențialiste ale consilierului multi-task al administrației județene. Consilierul Potinche se întreabă public dacă are cineva o caisă mai mare ca a lui. Nu râdeți, că nu e de râs! Și nici... [citește_tot_articolul]

16 August 2022, 13:20 (5572 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Gărzi neacoperite la Ambulanța Ialomița din cauza lipsei medicilor

Gărzi neacoperite la Ambulanța Ialomița din cauza lipsei medicilor

Nu doar spitalele din Ialomița sunt afectate de lipsa medicilor, ci și Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița. Activitatea instituției este afectată din cauza lipsei specialiștilor, în fiecare lună existând zile în care, pe timp de zi, gărzile nu pot fi acoperite. Astfel, chiar dacă situația o impune, la cazuri sunt trimiși doar asistenții, iar în cazul transferu­rilor se apelează la medicii din județele învecinate. «Avem nevoie de un singur medic pentru a putea desfășura activitatea corespunzător, doar că nimeni nu s-a arătat interesat să lucreze în Ialomița...» susține medicul Magda Ghiță, managerul Servi­ciului Județean de Ambulanță Ialomița.

Post scos la concurs de două ori... [citește_tot_articolul]

15 August 2022, 15:20 (8993 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Emilian Barbu a ajuns șef la Poliția Locală Țăndărei

Nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă, totul se reciclează

Emilian Barbu a ajuns șef la Poliția Locală Țăndărei

Conform principiului enunțat de celebrul chimist francez Antoine-Laurent Lavoisier, în natură «nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă, totul se transformă». Iar în administrație și politică «se reciclează». Așa se face că domnul Emilian Barbu, ex-subprefect al județului Ialomița a ajuns șeful Poliției Locale Țăndărei. Da, știm! Știrea e veche de două luni... Ne cerem scuze, domnul Barbu a zburat întotdeauna la joasă înălțime, dereglând permanent radarul redacției. În plus, noi nu asupra involuției carierei domnului Barbu vrem să atragem atenția. Ba, dimpotrivă, deplângem faptul că acesta, fost șef al Serviciului Juridic din cadrul Primăriei Slobozia și subprefect al PMP prin 2019-2020, a ajuns... [citește_tot_articolul]

15 August 2022, 11:10 (30236 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

«Trofeul Tinereții» 2022  a plecat la Pitești

Festivalul de la Amara, la a 54-a ediție

«Trofeul Tinereții» 2022 a plecat la Pitești

Luana Toader, o tânără de numai 17 ani din Pitești, este câștigătoarea Festivalului «Trofeul Tinereții», ediția 2022. «Nu pot să cred!» a strigat tânăra în timp ce își primea premiul. Distincția i-a fost înmânată de decanul de vârstă al juriului, compozitorul Horia Moculescu, prezent pe scena Festivalului timp de 50 de ediții.

«Voi investi premiul în cariera mea!»
Duminică, 14 august a.c., Festivalul «Trofeul Tinereții» și-a anunțat câștigătorii. Marele premiu a fost obținut de Luana Toader, o tânără de 17 ani din Pitești, județul Argeș. Elevă în clasa a XI-a la un prestigios... [citește_tot_articolul]

14 August 2022, 23:00 (8961 vizualizări - 2 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
311 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Activități de prevenire a delincvenței juvenile

Aproximativ 400 de elevi de la unități de învățămînt de pe raza localităților Slobozia și Fetești au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, miercuri, 16 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2016, 18:05
(5382 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 21000 de lei

În cursul zilei de marți, 15 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile pe raza județului, pentru reducerea riscului rutier și pentru depistarea și sancționarea participanților la trafic ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:25
(4774 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: Prinși la scurt timp după ce au furat din magazin

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunii de furt, prejudiciul creat fiind recuperat în totalitate și restituit părții vătămate. Astfel, polițiștii din cadrul Postului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:20
(5558 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


IPJ Ialomița: «Alege să fii corect!»

În această perioadă, Ministerul Afacerilor Interne derulează la nivel național o campanie de promovare a corectitudinii și respectării legislației în procesul electoral, sub sloganul «Alege să fii corect ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2016, 18:05
(5261 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, duminică, 13 noiembrie 2016, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:25
(4599 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Țăndărei: Prinși în flagrant în timp ce încercau să fure din autoturisme

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 13/14 noiembrie 2016, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Orașului Țăndărei a surprins în flagrant doi minori de 13, respectiv 14 ani, în timp ce încercau ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:20
(7308 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 26 de permise reținute, amenzi de peste 85500 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 11-13 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:15
(8207 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atestarea persoanelor ca agent de securitate

Cererea prin care se solicită atestarea persoanelor ca agent de securitate se depune la unitatea de poliție unde solicitantul are domiciliul sau reședința. Poliția Română eliberează atestate pentru încadrarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:10
(6265 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Contrabandă cu motorină și țigări. Mandate de arestare pentru 30 de zile!

Printr-un comunicat de presă, Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița precizează că «s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații PARASCHIV ADRIAN, COMAN SORIN ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 12:50
(7112 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acoperișurile unor blocuri, luate de vînt

Ca urmare a fenomenelor meteo înregistrate duminică, 13 noiembrie 2016, pompierii ialomițeni au fost solicitati să intervină, în municipiul Fetești, pentru înlăturarea efectelor generate de desprinderea ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2016, 19:20
(6132 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 43 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 19:10
(5521 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrîn acroșat de o mașină

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 18:25
(5818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Locuință distrusă de flăcări la Alexeni

O sobă pe lemne defectă a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință construită din lemn, de pe raza localității Alexeni. Evenimentul a fost anunțat la 112  miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 17:20
(5906 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni incendiu


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat, prejudiciile create fiind recuperate în totalitate și restituite părților vătămate. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 18:15
(4594 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoț


Accident la Căzănești

Marți, 8 noiembrie 2016., în localitatea Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 17:15
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 5 permise reținute, amenzi de peste 33500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 18:25
(6454 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol la Dridu

Braconaj piscicol la Dridu

În cadrul acțiunilor de combatere a braconajului piscicol, o patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni a depistat sîmbătă 5 noiembrie a.c., în jurul orei 7,30, pe malul lacului Dridu, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 17:25
(7671 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

UPDATE Reprezentanții Parchetului de pe lîngă Judecătoria Lehliu Gară au confirmat oficial faptul că două dintre cele trei persoane care au murit în ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2016, 18:10
(14196 vizualizări - 0 comentarii)


Arestări preventive în dosarul mașinilor incendiate la Slobozia

La începutul acestei săptămîni, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au făcut 8 percheziții domiciliare, în Ialomița și București, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2016, 16:50
(6269 vizualizări - 3 comentarii)


Grivița: Cetățean algerian, depistat cu ședere ilegală

Un cetățean algerian, de 33 de ani, a fost depistat cu ședere ilegală pe raza comunei Grivița. Ulterior, acesta a fost transferat de polițiști către autoritățile italiene, în vederea internării sale într ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 19:45
(6302 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: A încercat să vîndă un smartphone contrafăcut

Jandarmii din Urziceni au depistat pe străzile municipiului un bărbat, de 33 de ani, din comuna Bărbulești, care încerca să vîndă un model de smartphone contrafăcut. Comerciantul de ocazie cerea pe respectivul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 18:20
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Un șofer de 32 de ani, domicilat în județul Călărași, a ajuns la spital după ce s-a răsturnat cu mașina pe care o conducea într-un șanț de pe marginea drumului. Accidentul s-a petrecut în zona localității ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:40
(5017 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist, lovit de o mașină

Un tînăr de 20 de ani, din Valea Ciorii, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Șoferul care a provocat accidentul rutier are 26 de ani și domiciliează în aceeași localitate cu victima. Luni ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:10
(4239 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au continuat activitățile preventive referitoare la siguranța traficului rutier și în aceste zile. Astfel, luni, 31 octombrie 2016, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 16:15
(6473 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînăr fără permis și beat la volan, reținut de polițiști

Un tînăr, de 20 de ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducere a unui autovehicul de către o persoană care se află sub ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 17:25
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință publică la Biroul Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2016, orele 15,00, va avea loc la sediul Biroului Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița din Slobozia, Piața Revoluției, nr. 1, ședința publică în care se va proceda la completarea ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 16:20
(5269 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 66000 de lei, 18 de permise reținute

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 28-30 octombrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 15:15
(5716 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Doi bărbați, de 35 și 45 de ani, din Urziceni și Gîrbovi, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 14:20
(4117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr drogat, depistat de jandarmi

Fetești: Tînăr drogat, depistat de jandarmi

Jandarmii din cadrul patrulei de intervenție Fetești, aflați în timpul serviciului pe raza municipiului, vineri, 28 octombrie a.c., în jurul orei 1,30, s-au sesizat cu privire la faptul că doi tineri se ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 13:25
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Se prelungește sesiunea de primire a proiectelor de investiții pentru procesarea produselor agricole și pomicole și pentru dezvoltarea exploatațiilor pomicole

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță prelungirea sesiunii de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile (sM) 4.1a «Investiții în exploatații pomicole», 4.2 «Sprijin ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 12:20
(10744 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...