Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Marian Subțirică, bronz la Cupa României

Lupte libere

Marian Subțirică, bronz la Cupa României

Săptămâna trecută, în ca­lendarul competițional al luptelor au fost programate mai multe evenimente. Cum ne-au obișnuit, luptătorii ialomițeni s-au evidențiat mai mult sau mai puțin. La Târgu Mureș s-a desfășurat Cupa României, com­petiție care s-a adresat sporti­vilor cu vârste sub 20 de ani. Marian Subțirică, luptător legitimat la CSM Unirea Sloozia, a obținut medalia de bronz. Anterior, Marian participase și la Campionatul European al acestei categorii de vârstă unde, însă, nu s-a lipit de medalii. «Îl felicit pe Marian Subțirică pentru acest rezultat care se adaugă multor altora la fel de valoroase» ne-a declarat antrenorul Marian Moraru, ale cărui motive de mândrie nu s-au oprit aici.
... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2022, 11:05 (8673 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Mii de hectare cultivate cu grâu și rapiță, calamitate din cauza secetei pedologice extreme

În Ialomița

Mii de hectare cultivate cu grâu și rapiță, calamitate din cauza secetei pedologice extreme

UPDATE: Culturi de floarea-soarelui, afectate de omizi

Seceta pedologică extremă a creat probleme și pe tere­nurile agricole din Ialomița. O estimare oficială a Direcției Județene pentru Agricultură Ialomița arată faptul că peste 1500 de hectare cultivate cu grâu și rapiță au fost calamitate din cauza lipsei apei din sol. 22 de fermieri, potrivit raportului oficial, au înștiințat autoritățile asupra situației.

Verificările sunt în curs Direcția Județeană pentru Agricultură Ialomița a prezentat un prim bilanț în ceea ce privește efectele secetei pedologice extreme cu care se confruntă județul Ialomița. Cele mai afectate culturi, înfiin­țate... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2022, 12:40 (6247 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

18 copii instituționalizați din Ialomița, la «Ziua Aviației Române»

«Liga Aeriană Română», alături de comunitate

18 copii instituționalizați din Ialomița, la «Ziua Aviației Române»

Miercuri, 20 iulie 2022, de Ziua Aviației Române, 18 copii instituționalizați din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița au participat la evenimentele organizate la București pentru marcarea «Zilei Aviației Române». Excursia gratuită a fost posibilă grație inițiativei reprezentaților «Ligii Aeriene Române»-filiala Ialomița. Copiii au asistat, începând cu orele 11,00, la Monumentul «Eroilor Aerului» din Piața Aviatorilor, la ceremonia militară și religioasă organizată aici. Pe timpul ceremoniei au evoluat aproximativ 20 de aeronave militare de tip F-16 Fighting Falcon, C-130 Hercules, C-27J Spartan, Antonov AN-30, IAR-330, IAR-99 aparținând Forțelor Aeriene... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2022, 16:40 (7130 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

«Coaliția PSD-PNL a început măcelărirea IMM-urilor!»

Vicepreședintele USR Ialomița, Mihai Tănăsescu

«Coaliția PSD-PNL a început măcelărirea IMM-urilor!»

Alegerea noului președinte al USR, Cătălin Drulă, restartează activitatea politică a filialelor locale. După 2 ani de provizorat politic, liderii locali ai filialei revin pe scena publică. Ex-prefectul Mihai Tănăsescu, vicepreședinte al USR Ialomița, rămâne un critic radical al actualei coaliții de guvernare.

Bilanțul primilor 2 ani Mihai Tănăsescu, vicepreședintele USR Ialomița, consideră mai mult decât firească sancționarea actualei coaliții de guvernare în cadrul unor dezbateri în care să fie implicată societatea civilă: «Coaliția PSD-PNL a început măcelarirea IMM-urilor pentru a... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2022, 13:10 (11602 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oficialii Consiliului Județean Ialomița au semnat achiziția sediului Urban SA Slobozia

Înapoi în noua veche locație

Oficialii Consiliului Județean Ialomița au semnat achiziția sediului Urban SA Slobozia

Miercuri, 20 iulie 2022, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel și administratorul public al instituției, Alexandru Potor, au contrasemnat ontractul de vânzare-cumpărare al sediului Urban SA din Slobozia. «Urban SA revine „acasă“, unde îi este locul, pe strada Vasile Alecsandri, nr. 14!» a punctat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel.

O zi memorabilă Miercuri, 20 iulie a.c., la mai bine de 6 luni de la debutul negocierilor cu RAJA Constanța, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel și administratorul public al instituției, Alexandru... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2022, 18:20 (13251 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Copiii, predispuși la infectări cu noua subvariantă a SARS-CoV-2!»

Andreia Radu, președintele Asociației Medicilor de Familie Ialomița

«Copiii, predispuși la infectări cu noua subvariantă a SARS-CoV-2!»

Tot mai mulți copii sunt afectați de noua subvariantă a virusului SARS-CoV-2, responsabilă de creșterea numărului de cazuri de COVID-19. Medicul Andreia Radu, președintele Asociației Medicilor de Familie din Ialomița, trage un semnal de alarmă și le recomandă părinților să evite expunerea copiilor la pericolul infectării. «Au început să fie pozitivi cei mici, în special sugarii și copiii până în 3 ani...» susține medicul de familie Andreia Radu.

Purtarea măștii, singura soluție Medicul de familie Andreia Radu susține faptul că noua subvariantă a virusului SARS-CoV-2, responsabilă de... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2022, 11:40 (13917 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministrul Agriculturii, Petre Daea a verificat stadiul lucrărilor de infrastructură la sistemele de irigații din Ialomița

Ministrul Agriculturii, Petre Daea a verificat stadiul lucrărilor de infrastructură la sistemele de irigații din Ialomița

Joi, 21 iulie a.c., ministrul Agriculturii, Petre Daea a desfășurat o vizită de lucru în Ialomița. Demnitarul a inspectat stadiul lucrărilor de reabilitare ale sistemului pentru irigații în zona Făcăeni-Bordușani-Vlădeni. Investițiile au fost finanțate de Guvernul României, prin Programul National de Reabilitare a Infrastructurii Principale de Irigații din România. Totodată, ministrul s-a întâlnit și cu reprezentanții OUAI Movila, pentru a vedea modul în care s-au dezvoltat culturile agricole, în zonele unde infrastructura de irigații a fost pusă în funcțiune.

Inspecție în Ialomița... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2022, 20:05 (39028 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Polițistul amenințat cu moartea este vizat de Biroul Control Intern al Poliției Ialomițene

La Slobozia

Polițistul amenințat cu moartea este vizat de Biroul Control Intern al Poliției Ialomițene

Agent în cadrul Poliției Municipiului Slobozia, Cristian Milea reclama în urmă cu câteva săptămâni faptul că a fost ultragiat, fără ca organele judiciare să ia o măsură împotriva agresorului său. În timp ce dosarul încă așteaptă o rezoluție din partea procurorului de caz, colegii polițistului, din cadru Biroului Control Intern al IPJ Ialomița, au demarat o serie de verificări pentru a descoperi dacă imaginea Poliției a fost sau nu afectată (sic!). Reprezentanții Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual-filiala Ialomița (SNPPC) au precizat faptul că vor deschide o acțiune în instanță, dacă la finalul verificărilor, Biroul Control Intern va dispune măsuri îndreptate împotriva... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2022, 14:50 (17455 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, controale la farmaciile din județ

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, controale la farmaciile din județ

În această perioadă, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița întreprinde o serie de controale la toate farmaciile din județul Ialomița. Potrivit datelor, în relație contractuală cu instituția sunt 60 de astfel de entități. Controlul survine unei decizii definitive a Înaltei Curți de Casație și Justiție, care vizează un raport al Curții de Conturi a Românei din anul 2016. Auditorii au descoperit faptul că, în mai multe județe din țară, printre care și Ialomița, au fost decontate medicamentele eliberate fără să se țină cont de reducerile comerciale de care au beneficiat farmaciile de la distribuitori.

Prejudiciu de 90 mii de lei... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2022, 11:05 (17247 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Primul meci: acasă, cu Baia Mare!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Primul meci: acasă, cu Baia Mare!

La sediul Federației Române de fotbal s-a tras la sorți, miercuri, 20 iulie a.c., țintarul Ligii a II-a, ediția 2022-2023. Unirea Slobozia va disputa, în sezonul regulat, 10 meciuri acasă și 9 meciuri în deplasare. Meciul de debut în noul sezon, programat pe 6 august 2022, va găsi Unirea în postură de echipă gazdă, adversară fiind nou-promovata Minaur Baia Mare.Urmează Ripensia Timișoara, în deplasare și Metaloglobus București, acasă. Vom primi pe propriul teren echipe ca Poli Iași, Oțelul Galați și, mai ales, Steaua București, în primul meci oficial din 2023. Cu Dinamo vom juca în deplasare, în etapa a 8-a, la începutul lunii octombrie.

Iată cum arată programul Unirii Slobozia în sezonul regulat al ediției de campionat 2022-2023 din divizia secundă... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2022, 16:40 (15890 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Rugăciuni pentru «ploi liniștite»

Rugăciuni pentru «ploi liniștite»

Pentru că Planul Național de Redresare și Reziliență nu are prevăzut niciun euro pentru investiții în infrastructura de irigații a județului, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Preasfințitul Vincențiu, a ales o modalitate inedită de sprijin a fermierilor loviți de secetă în Ialomița. Conform oficiosului «Lumina», duminică, 17 iulie 2022, «în cadrul Sfintei Liturghii s-au rostit rugăciunile speciale „la vreme de secetă“, pentru ca Dumnezeu să trimită ploaie liniștită, spre buna rodire a pământului». Rugăciunile ierarhului, mai explică reporterul, au fost dublate de cele ale credincioșilor care au participat seara la slujba Privegherii «la finalul căreia slujitorii Catedralei au mers în procesiune în jurul sfântului lăcaș cu racla ce adăpostește un fragment din moaștele Sfântului Mucenic Emilian de la Durostorum»... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2022, 13:40 (9697 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concediere colectivă la Combinatul Chimic Slobozia

Se întâmplă din nou

Concediere colectivă la Combinatul Chimic Slobozia

Reprezentanții Nitramonia BC SRL, firma care administrează platforma fostului Combinat Chimic din Slobozia, a notificat autoritățile cu privire la intenția de a declanșa procedura concedierii colective. Societatea are în plan să trimită în șomaj 350 de angajați. În martie 2022, firma Nitramonia BC SRL Bacău anunța public faptul că intenționează redeschiderea activității fostului Combinat Chimic din Slobozia.

350 de angajați, concediere colectivă În adresa pe care au înaintat-o instituțiilor publice, reprezentanții Nitramonia BC SRL Bacău precizează faptul că ceea ce i-a determinat să... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2022, 20:50 (16470 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Neînvinși în amicale

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Neînvinși în amicale

Galben-albaștrii sunt de peste o săptămână în cantonament la Târlungeni, iar de vineri, 15 iulie 2022, au început și seria amicalelor din această perioadă a pregătirii. În ciuda numeroaselor schimbări survenite în lot, Costel Enache pare să fi găsit repede rețeta omogenizării. Echipa pasează bine, profită la maxim de erorile adversa­rilor și, din ce se vede din exterior, starea de spirit în sânul lotului este foarte bună. După victoriile entuziasmante obținute cu Gloria Buzău și Dinamo, Unirea a continuat seria jocurilor amicale cu adversari din eșalonul secund.

Egal cu Brașovul Prima... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2022, 17:55 (7717 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița vrea «spor anticorupție»

Șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița vrea «spor anticorupție»

UPDATE: Și alți 20 de polițiști ialomițeni au solicitat «sporul anticorupție»

Comisarul șef Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița, cere instanței de judecată să oblige Inspec­toratul de Poliție al Județului Ialomița la plata unui «spor antico­rupție», pe care instituția refuză să i-l acorde. Reamintim faptul că, sub comanda lui Sorin Goagă, Serviciul Poliției Rutiere Ialomița a fost sursa celor mai mari scandaluri de corupție din Poliția ialomițeană.

Se așteaptă decizia instanței Legea 153/2017, privind sala­rizarea în domeniul bugetar, are o serie de prevederi prin care perso­nalul plătit din fonduri publice care desfășoară activități privind... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2022, 16:10 (12055 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

5 nume noi la reunire

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

5 nume noi la reunire

CSM Unirea Slobozia a revenit la pregătire, sub bagheta celui mai spectaculos antrenor pe care l-a avut această echipă, Constantin Frâncu. S-au petrecut schimbări majore la echipă. Și nu ne referim la conducere, aspectul acesta l-am lămurit deja. Lotul de jucătoare este cel care a suferit modificări, specifice acestei perioade: au plecat 6 jucătoare și au venit 5. Pe lângă plecările deja anunțate (Andriyana Naumenko, Cătălina Sava, Oana Bucă, Oana Bidașcu), au mai apărut două, portarul Adina Sabău și extrema dreaptă Cristina David. Primele noutăți, despre care am tot vorbit, au fost coordonatorul Cristina Roșu, 21 de ani și pivotul Claudia Lăcătuș, 23 de ani.

Revine Mădălina Predoi... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2022, 14:20 (11654 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Prima dezmorțire: 5-3 cu Rovine

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Prima dezmorțire: 5-3 cu Rovine

Recolta Gheorghe Doja a bifat, sâmbătă, 21 iulie 2022, primul joc amical al pauzei competiționale. Adversară și gazdă i-a fost FC Rovine, una dintre cele mai frumoase echipe din Liga IV, care sperăm să facă, cât mai curând, pasul spre nivelul următor. Cu toate că a avut multe absențe, c-așa-i la județ, echipa din Rovine nu a fost un adversar tocmai ușor pentru dojeni. A ieșit un meci spectaculos, cu 8 goluri. Recolta s-a impus cu 5-3, revenind după ce a fost condusă la pauză cu 2-1. Eduard Neagu a marcat de două ori pentru Rovine, fiind completat de tânărul Ainur. Pentru Gheorghe Doja a punctat de 3 ori liderul din teren, Adrian Răduca, celelalte goluri fiind semnate de Ionuț Alexe și Andrei ... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2022, 13:40 (10134 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Bronz mondial pentru Iulian Teodosiu

Scrimă

Bronz mondial pentru Iulian Teodosiu

Cel mai valoros sabrer român, slobozeanul Iulian Teodosiu, a cucerit prima medalie individuală din carieră la un campionat mondial, după un argint și două medalii de bronz, în proba pe echipe. La Campionatul Mondial de Scrimă care se desfășoară în aceste zile la Cairo, Iulian a debutat pe tabloul principal cu o victorie clară, 15-5, în fața kuweitianului Bandar Alshamlan. În 16-imi, a trecut de canadianul Shaul Gordon, cu 15-13, iar în Optimi l-a învins cu 15-14 pe italianul Luca Curatoli. La fel de greu a fost și meciul din Sferturi, contra coreeanului Sanguk Oh. Iulian Teodosiu s-a impus, după un duel spectaculos, tot în ultima tușă, cu 15-14. Teo pierde în Semifinală, 11-15, cu francezul Maxime... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2022, 12:20 (12503 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Torna, torna, fratre!»

două pe săptămână de la Secretariatul General al Guvernului (II)

«Torna, torna, fratre!»

Expresia din titlu este conside­rată, conform majorității istoricilor, prima mostră de protoromână consemnată istoric. Și este un îndemn pe care, se pare, un soldat roman l-a adresat măgarului său, rătăcit in no mans land, în timpul unei campanii a armatei bizantine împotriva ava­rilor, în anul de grație 587. Vă veți întreba, poate, ce legătură e între coada măgarului și numirea fratelui Luciferului Neacșu, secretar general al Guvernului, în CA la Autoritatea Aeronautică Civilă? Păi este! Că nici n-a sunat telefonul de la Libertatea... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2022, 15:40 (8743 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița înregistrează de două ori mai multe mame minore decât media națională

Raport UNICEF România

Ialomița înregistrează de două ori mai multe mame minore decât media națională

Un Raport al UNICEF România plasează județul Ialomița pe locul al doilea la nivel național în ceea ce privește copiii aduși pe lume de mame minore. Județul nostru înregistrează un procent de două ori mai mare decât media națională în ceea ce privește nașterile adolescentelor cu vârste cuprinse între 12 și 14 ani, atrag atenția specialiștii UNICEF. Mai mult decât atât, în ultimii 2 ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a înregistrat peste 100 de cazuri de adolescente, până 18 ani, care au devenit mame. «Cadrele medicale acordă o deosebită atenție acestor cazuri...» susțin reprezentanții celui mai mare spital din județul Ialomița.

Sărăcia și lipsa educației, factori favorizanți... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2022, 10:55 (12446 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Bătut în plină stradă pentru un telefon mobil

Slobozia: Bătut în plină stradă pentru un telefon mobil

Un bărbat din Slobozia a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost bătut pentru un telefon mobil. Agresorii au fost identificați la scurt timp, iar acum se află în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al IPJ Ialomița.

Lăsat într-o baltă de sânge Incidentul s-a petrecut în urmă cu o săptămână, în zona Bazarului Municipal. Un bărbat se îndrepta către casă, vorbind la telefon, moment în care, din spate, cineva a încercat să i-l fure. Bărbatul s-a opus, moment în care agresorul l-a lovit cu pumnul în cap. Totodată, în altercație au intervenit alte două... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2022, 13:20 (14202 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tînăr cu șase infracțiuni la activ, reținut de polițiști

În cursul zilei de luni, 15 martie a.c., polițiștii ialomițeni au dispus reținerea pe bază de ordonanță pentru 24 de ore a unui bărbat în vîrstă de 30 de ani, din comuna Sudiți, acuzat de comiterea a șase ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:18
(13393 vizualizări - 0 comentarii)


Prins în flagrant la furat

Sâmbătă seara, 13 martie a.c., în jurul orei 19.00, o echipă de siguranță publică mixtă, formată dintr-un polițist și un jandarm, a surprins, în flagrant, un bărbat în vîrstă de 31 de ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:16
(17562 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Bordușani, identificați

Trei tineri în vîrstă de 17, 19 și 20 de ani, toți din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați de comiterea a două furturi din curțile locuințelor a doi consăteni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 09:23
(16313 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă la Urziceni

Polițiști din Urziceni au participat sîmbătă, 13 martie a.c., la o acțiune preventivă desfășurată pe raza municipiului. Acțiunea s-a desfășurat în intervalul orar 8.00-12.00, polițiștii controlînd 23 autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:42
(15819 vizualizări - 0 comentarii)


15 tone deșeuri feroase, confiscate la Fetești

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 8.00, o echipă de siguranță publică aflată într-un filtru rutier instituit pe Strada Călărași din Fetești a oprit, pentru control, un autotractor cu remorcă în care ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:12
(14305 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente de la băutură

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 19.45, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin 112, despre un accident rutier petrecut pe raza comunei Făcăeni. Polițiștii deplasați la fața locului au efectuat ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 07:12
(17966 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste un miliard de la Poliția Rutieră

Avînd în vedere numărul mare al accidentelor rutiere produse în ultima perioadă, Poliția Rutieră a derulat în acest week-end acțiuni ce au avut drept scop determinarea participanților la trafic de a conștientiza ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 06:48
(14635 vizualizări - 0 comentarii)


Săbii ninja, bâte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

Săbii ninja, bîte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

În după-amiaza zilei de luni, 15 martie a.c., efective ale Serviciului de Investigații Criminale, Serviciului Rutier, Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia și Serviciului de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 18:11
(14675 vizualizări - 0 comentarii)


Urgențe medicale la Bărbulești și Manasia

Echipajul SMURD din Detașamentul Urziceni a fost solicitat la două urgențe medicale din zona de competență. Astfel, duminică, 14 martie a.c., în jurul orelor 22.20, echipajul de prim-ajutor s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:48
(15275 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă de 83 de ani, salvată de SMURD Fetești

Echipajul de descarcerare dar și cel de acordare a primului-ajutor de la Garda Fetești au fost solicitate sîmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 18.30, la apartamentul unei bătrîne din localitate, care ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:45
(17311 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu laBorănești

Flăcările au izbucnit sîmbătă, 13 martie a.c., la miezul nopții, la locuința unui cetățean din localitate. Incendiul a avut ca sursă probabilă de aprindere efectul termic al unui coș de evacuare a fumului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:42
(18069 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, la raport

În săptămîna precedentă, Prefectura Ialomița a înregistrat 6 Ordine ale prefectului, 166 documente la Registratură, 11 scrisori, 2 apostile și au fost ținute 7 audiențe.
În cadrul Compartimentului Controlul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:19
(15277 vizualizări - 0 comentarii)


Deținut evadat, dat în urmărire națională

Deținut evadat, dat în urmărire națională

În dimineața zilei de joi, 12 martie a.c., de la Penitenciarului Tulcea a evadat Ichim Gheorghiță, de 21 de ani, din comuna Băltătești, județul Neamț.
Bărbatul a fost condamnat pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:52
(15233 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit cu pantofi

Un bărbat, de 32 de ani, din Capitală, șofer al unui autovehicul, a fost depistat în trafic transportînd peste 400 de perechi de pantofi, în valoare de peste 20000 de lei. Șoferul a fost sancționat contravențional ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:43
(16683 vizualizări - 0 comentarii)


Jocuri electronice, fără licențe de exploatare

La o societate comercială din localitatea Gîrbovi, polițiștii au identificat cinci aparate de jocuri electronice, ce funcționau fără licențe de exploatare. Pe numele administratorului societății a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:38
(15892 vizualizări - 0 comentarii)


500 litri de băuturi alcoolice, confiscate la Slobozia

Pe raza municipiului Slobozia a fost depistat un bărbat de 34 ani, din municipiul Brăila, ce transporta cu un autoturism cantitatea de 500 litri de alcool fără a deține documente de proveniență. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:37
(15650 vizualizări - 0 comentarii)


În Fetești, beat la volan

Vineri, 12 martie a.c., în jurul orelor 22.00, pe raza municipiului Fetești a fost depistat în trafic un bărbat de 49 de ani, din localitate. După testarea cu etilotestul, s-a constatat că șoferul conducea ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:36
(18634 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din județul Ialomița, efective din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor au fost angrenate în cursul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:30
(18251 vizualizări - 0 comentarii)


Accident din cauza neacordării de prioritate

Pe DN 2, în afara localității Urziceni, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Un șofer, de 50 de ani, din județul Călărași, pe fondul neatenției, a pătruns ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:24
(15278 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt comis în județul Brăila, prinși de polițiștii ialomițeni

În cursul dimineții de vineri, 12 martie a.c., în jurul orei 06.00, agenții Postului de Poliție Ciocîrlia, cu ocazia efectuării serviciului de patrulare în vederea prevenirii și combaterii furturilor din ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:20
(14123 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora și investițiile în școli și diguri

Pocora și investițiile în școli și diguri

Ultima preocupare a deputatului PNL de Ialomița, Cristina Pocora vizează investițiile din învățămînt. Astfel, parlamentarul a remis ministrului Educației un set de întrebări privitoare la situația școlilor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 18:31
(19111 vizualizări - 0 comentarii)


Minor, suspect de comiterea a 12 furturi

Polițiștii din Țăndărei au reușit identificarea și probarea activității infracționale a unui minor, suspect a 12 furturi, care figurau în evidențele Poliției cu autori necunoscuți. Suspectul este un minor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 09:36
(15991 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o moară din Făcăeni

Miercuri, 10 martie a.c., polițiștii din Făcăeni au fost sesizați de un bărbat, de 60 de ani, din Constanța, administrator la o societate comercială din localitate, asupra unui furt. Astfel, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 08:16
(24027 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

• Miercuri, 10 martie a.c., timp de trei ore, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, Inspectoratului Județean de Jandarmi și Serviciului Public al Poliției Comunitare au organizat o acțiune ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 06:21
(20961 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimă: Campionatele Europene de Cadeți, Atena 2010

În perioada 2-8 martie 2010, la Sala Olimpică din Atena, s-au desfășurat Campionatele Europene de Cadeți. După cum am anunțat, la eveniment a participat și reprezentantul Ialomiței, Mihai Cruțu, legitimat ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2010, 13:57
(16359 vizualizări - 3 comentarii)


Prins în flagrant încercînd să mituiască un polițist

Un bărbat a fost depistat de un polițist în timp ce transporta 30 de miei tăiați, fără acte de proveniență. Pentru a nu fi sancționat și a nu i se confisca marfa, R.L. i-a oferit polițistului 200 de lei ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2010, 13:40
(28308 vizualizări - 4 comentarii)


6 persoane, victime ale unui accident rutier

Neadaptarea vitezei la condițiile meteo a fost cauza principală a producerii unui accident rutier între Coșereni și Urziceni. Potrivit polițiștilor, în accident a fost implicat un microbuz în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2010, 11:33
(29917 vizualizări - 0 comentarii)


Depășire în triplare și a ajuns cu mașina în pom

Pe șoseaua ce leagă Slobozia de Amara s-a petrecut marți, 9 martie a.c., un accident spectaculos. Așadar, polițiștii au fost sesizați telefonic de producerea accidentului, din primele investigații la fața ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2010, 15:42
(20566 vizualizări - 0 comentarii)


Patroni cercetați penal

Marți, 9 martie, polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor din cadrul Poliției Fetești, au organizat și executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii distribuirii și comercializării băuturilor ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2010, 15:34
(18114 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni ale Poliției

• În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat mai multe acțiuni pe șoselele ialomițene. În cadrul acțiunilor au fost aplicate 153 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2010, 15:32
(17673 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...