Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Asociațiile de Proprietari din Slobozia reclamă executările silite ale Urban SA

Asociațiile de Proprietari din Slobozia reclamă executările silite ale Urban SA

Încercarea Urban SA, firma care distribuie apa în municipiul Slobozia, de a recupera debitele restante executând silit Asociațiile de Proprietari ar fi abuzivă. Unii dintre administratorii entităților pe adresele cărora au fost trimise titluri executorii de către instanță reclamă vicii de procedură în ceea ce privește demersul Urban SA. Mai mult decât atât, legea care reglementează activitatea Asociațiilor de Proprietari precizează că furnizo­rul trebuie să acționeze doar împotriva restanțierilor.

«Este un abuz!» Reprezentanții Urban SA au început un adevărat război în instanță pentru... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2022, 10:05 (15068 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Strategia județului Ialomița, în dezbatere publică

Strategia județului Ialomița, în dezbatere publică

Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița pentru perioada 2021-2027, elaborată în cadrul proiectului «Împreună pentru Ialomița-Strategia de dezvoltare a județului Ialomița 2021-2027 și servicii publice pentru cetățeni»-SMIS 135954, cod SIPOCA 801, finanțat prin Programul Operațional Capacitate Administrativă 2014-2020, se află la acest moment în consultare publică. Documentul a fost elaborat de către Consiliul Județean Ialomița, în colaborare cu firma Civitta Strategy&Consulting. Valoarea acestui proiect este de 2,2 milioane de lei, din care 45 mii de lei reprezintă cofinanțarea eligibilă a beneficiarului. În această fază a elaborării Strategiei cetățenii pot transmite instituției propuneri... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2022, 11:05 (4027 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Cine are carte, are parte

Cine are carte, are parte

România ocupă ultimul loc în Uniunea Europeană la numărul absolvenților de facultate, luând ca bază de calcul numărul absolvenților de liceu. În cazul absol­venților care provin din centrele de plasament, procentul este infim... Doar 4% dintre copiii instituționalizați reușesc să-și urmeze acest vis. În cazul în care îl au. Viorica Păun și Cristina Cruceru sunt două ialomițence care au reușit să-și împlinească acest vis. Și ni-l împărtășesc cu ge­nerozitate, deși acum au fiecare drumul ei în viață...

Norocul și dragostea de carte nu se pot dărui Cristina Cruceru... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2022, 11:45 (3639 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Suspiciuni de toxiinfecție alimentară la Grădinița «Albă ca Zăpada» Fetești

Suspiciuni de toxiinfecție alimentară la Grădinița «Albă ca Zăpada» Fetești

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a deschis o anchetă epidemiologică la Grădinița «Albă ca Zăpada» Fetești după ce 11 copii au ajuns la spital cu simptome digestive. În ziua de marți, 22 februarie a.c., micuții au mâncat la grădiniță, iar seara, acasă, au început să se simtă rău. Medicii confirmă faptul că 2 copii au rămas internați sub supraveghere.

Verificările sunt în curs Potrivit oficialilor DSP Ialomița, la acest moment se fac verificări pentru a se stabili cu exactitate ce anume a provocat stările de rău copiilor. «Facem mai multe analize în momentul de față, urmând să prezentăm... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2022, 16:05 (10751 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va găzdui primul Târg Agricol Național în luna iunie 2022

Slobozia va găzdui primul Târg Agricol Național în luna iunie 2022

Slobozia își propune să organizeze primul Târg Agricol de anvergură națională. Târgul se află pe lista pu­blică a evenimentelor care urmează să se desfășoare în anul 2022. «Avem singurul Muzeu al Agriculturii din România... Nu facem concurență altor evenimente de profil, facem istorie!» a declarat Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia.

N-ar fi rău să fie Administrația din Slobozia a făcut publică lista cu evenimentele publice care urmează să fie finanțate în anul 2022. Lista cuprinde peste 50 de poziții și reunește, pe lângă evenimentele tradiționale anuale ale orașului (n. red... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2022, 15:20 (13284 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Concurs «aranjat» la Direcția Agricolă Ialomița

Nimic nou sub soare

Concurs «aranjat» la Direcția Agricolă Ialomița

Un cetățean din Slobozia reclamă modalitatea ilegală de organizare a unui concurs la Direcția Agricolă Ialomița. Conform declarațiilor și dovezilor furnizate, în luna decembrie a anului 2021, nora ex-directorului Constanța Bucur Diamandi ar fi fost angajată pe un post de «debutant» în cadrul instituției fără respectarea preve­derilor legale legate de organizarea concursului. Situația a fost prezentată mi­nistrului Agriculturii, Adrian Chesnoiu, însă memoriul transmis acestuia a fost ignorat.

Veșnica poveste George Teodorescu a sesizat printr-un memoriu adresat Ministerului Agriculturii... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2022, 09:50 (7118 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Verificări ale investițiilor Consiliului Județean Ialomița

Verificări ale investițiilor Consiliului Județean Ialomița

Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, a anunțat public că își va împărți activitatea între munca de birou și vizitele în teren. Pavel a declarat că va urmări pe parcursul acestui an modul în care se execută lucrările de investiții pe toate șantierele deschise în județ. «Poziția mea de președinte al Consiliului Județean o văd împărțită egal între activitatea de birou și cea de teren, astfel încât să pot îndeplini cât mai bine obiectivele propuse la începutul celor 4 ani pentru care mi-am luat angajamentul să fac tot ce îmi stă în putință pentru binele locuitorilor județului nostru!» a precizat Marian Pavel. Rea­mintim că la nivelul județului Ialomița se află în diferite... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2022, 14:20 (9459 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Procurorii Parchetului Județean au descins la Centrul de Vaccinare anti-COVID-19 din Amara

Procurorii Parchetului Județean au descins la Centrul de Vaccinare anti-COVID-19 din Amara

Un nou scandal penal legat de vaccinările fictive anti-COVID-19 izbucnește în județul Ialomița. De această dată, acuzațiile planează asupra personalului medical din cadrul Centrului de Vaccinare Anti-COVID-19 amenajat în Sala de Sport «Tudorița Chidu» din localitatea Amara. Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au deschis o anchetă ce vizează, printre altele, și fapte de «corupție». Implicați în acest dosar, în cadrul căruia se fac cer­cetări in rem, sunt un medic și câteva asistente. De la deschi­derea Centrului, în primăvara anului trecut, și până în prezent, la Amara s-au vaccinat peste 6400 de persoane. Surse judiciare susțin că peste 100 dintre acestea nu ar fi primit, de... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2022, 10:05 (11867 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Nu pleacă senatoarea Rodica de lângă măcelăria Parlamentului

Nu pleacă senatoarea Rodica de lângă măcelăria Parlamentului

De o săptămână încoace, țățica Rodica, senatoarea ialomițenilor și a tuturor românilor lansează în spațiul public mesaje confuze. Pentru că nu vrem, Doamne ferește!, să își prostească și mai tare electoratul, ne-am hotărât să îi dăm o mână de ajutor și să lămurim, după modestele noastre capacități de înțelegere, situația.

Probleme în paradisul parlamentar AUR, țățică? Joia trecută, pe 17 februarie 2022, George Simion, președintele AUR, încerca cu degetul cloaca PMP, în căutarea unui «pol conservator» care să-i dea și lui legitimitate ca să nu mai spună toată țara că e copia... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2022, 11:40 (5877 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Audit al Primăriei Slobozia la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Audit al Primăriei Slobozia la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» va fi ve­rificat de către Serviciul de Audit Intern din cadrul Primăriei Slobozia. Decizia a fost adoptată ca urmare a apariției unor suspiciuni privitoare la cheltuirea eronată a banilor publici. «Acolo sunt probleme... Nu ne putem pronunța până când nu avem rezultatele controlului, dar există sesizări care reclamă modul eronat, ca să nu spun ilegal, în care au fost cheltuiți anii trecuți banii repartizați de către Primărie!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare. Reamintim că, la acest moment, Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» a fost comasat cu Liceul Tehnologic «A.I. Cuza» și reprezintă o singură entitate juridică. Să precizăm faptul că la prima sesiune... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 16:50 (29159 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Groapa de gunoi de pe strada Plevnei

Se întâmplă la Slobozia

Groapa de gunoi de pe strada Plevnei

Un teren aparținând domeniului privat al Primăriei Slobozia, amplasat pe strada Plevnei, a fost transformat de cetățenii care locuiesc în zonă în groapă de gunoi. Situația trenează de câțiva ani, singurele sancțiuni aplicate fiind cele ale Poliției Locale Slobozia. Oficialii instituției susțin că duc un adevărat război cu persoanele care aruncă, la voia întâmplării, gunoaiele pe care le produc. Anul trecut, polițiștii locali au aplicat peste 400 de amenzi celor care au evitat să arunce deșeurile menajere în locurile special amenajate.

Deșeuri aruncate la voia întâmplării Terenul Primăriei... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 13:40 (5664 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la limită în ultima repetiție

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie la limită în ultima repetiție

Gata! Campio­natul Ligii a II-a revine. Sâmbătă, 26 februarie 2022, Unirea Slobozia se deplasează la Brăila pentru meciul din etapa a 17-a cu Dacia Unirea. Teoretic, elevii lui Adrian Mihalcea n-ar trebui să aibă emoții, Brăila fiind o echipă al­cătuită, în cea mai mare parte, din juniori. Practic, va fi nevoie de multă concentrare pentru că meciul cu brăilenii re­prezintă un bun prilej de mărire a golaverajului, aspect ce ar putea cântări decisiv la o eventuală calificare în play-off. Până la primul meci oficial din 2022, Unirea a susținut o ul­timă partidă de verificare în care, chiar dacă evo­luția jucătorilor nu i-a satisfăcut pe de-a-ntre­gul pe puținii spectatori din tribună, a mai fost... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 12:35 (3217 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Succes clar cu Dunărea Călărași

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Succes clar cu Dunărea Călărași

Recolta Gheorghe Doja a continuat seria victoriilor amicale, ultima «victimă» fiind divizio­nara secundă Dunărea Călărași. Mai mult, ialomițenii își continuă invincibilitatea defensivă, fiind al cincilea meci de pregătire consecutiv fără gol primit. Meciul cu Dunărea s-a desfășurat pe un teren greu, pe Stadionul «Ion Comșa» din Călărași. Antrenorul Adrian Cristea a început meciul în următoarea formulă: Oprea-Petre, Ene, Bucurică, Comșa-Alexe, Bălan-Radu, Cositoru, Chiriță-Răduca. Au mai jucat Enache, Toma, Andrei, Lungu, Neagu, Negoiu, Popescu și Năstase. A lipsit Alexandru Chebac, învoit pentru rezolvarea unei probleme personale. Meciul a început extrem de favorabil pentru echipa ialomițeană... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 11:10 (2299 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere cu FCSB II

Fotbal, Liga a III-a, CSM Fetești

Înfrângere cu FCSB II

După egalul cu FC Rovine, CSM Fetești a întâlnit sâmbătă, 19 februa­rie 2022, a doua echipă a FCSB, care activează tot în Liga a III-a. Meciul s-a jucat pe terenul sintetic de la baza FCSB și a fost câștigat de tinerii roș-albaștri cu scorul de 3-0. Antrenorul Mircea Ștefan a început jocul în următoarea formulă: Călugăru-Babaua, Călin, Radicof, Gavrilă-Grigore, Tudor-Dincă, Enache, A. Gogu-Buzincu.

5 noutăți în lotul feteștean Au fost devoalate primele nume noi din lotul pregătit de Mircea Ștefan. Trei dintre jucătorii care se înhamă, din primăvară, în lupta pentru evitarea retrogradării... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 10:20 (5112 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țigări de contrabandă, vândute pe ulițele satelor ialomițene

Țigări de contrabandă, vândute pe ulițele satelor ialomițene

O rețea infracțională specializată în contrabandă cu țigări a fost destructurată de organele judiciare din Slobozia. Aceștia vindeau țigarete aduse din Republica Moldova pe raza localităților ialomițene din mediul rural.

Principalul suspect, lăsat în libertate Ancheta rețelei de contrabandiști a început în anul 2019, la Slobozia, când procurorii Parchetului local au identificat un bărbat care vindea țigări de contrabandă pe raza localității Gheorghe Doja. Verificările făcute de procurorii Parchetului Slobozia au scos la iveală o adevărată rețea infracțională, din care făceau parte rude... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2022, 13:50 (10108 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 9,4 milioane de lei, blocată de un proces de revendicare

Ruinele Conacului Marghiloman

Investiție de 9,4 milioane de lei, blocată de un proces de revendicare

De 30 de ani, Ministerul Culturii, prin Institutul Național al Patrimo­niului, încearcă să consolideze conacul pe care marele om politic Alexandru Marghiloman l-a construit în Ialomița, la Hagiești. În urmă cu 2 ani, printr-un grant finanțat de Spațiul Economic European (SEE), statul român a reușit să obțină o finanțare de 9,4 mili­oane de lei pentru reabilitarea monumentului istoric. Proiectul presupunea reabilitarea integrală a monumentului și transformarea sa într-un centru cultural. La 2 ani distanță, Unitatea de management a Ministerului Culturii, entitate prin intermediul căreia a fost obținută finanțarea, anunță că lucrările s-au sistat din cauza unui litigiu în instanță. O pretinsă moștenitoare... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2022, 10:05 (13974 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Galați, Brăila, Ialomița și Călărași, unite printr-un drum expres

Galați, Brăila, Ialomița și Călărași, unite printr-un drum expres

Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a semnat miercuri, 9 februarie 2022, în prezența ministrului Transportu­rilor și Infrastructurii, Sorin Grindeanu și a președinților consiliilor județene din Galați, Brăila și Călărași, protocolul de colaborare dintre CNAIR și «Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru infrastructura de transport, în zona de Est și Sud». Docu­mentul reprezintă primul pas în procesul de elaborare a documen­tațiilor necesare realizării drumului expres TransRegio care va străbate cele patru județe implicate: Galați-Brăila-Slobozia (Ialomița)-Drajna-Autostrada A2-Chiciu (Călărași). Lucrarea este evaluată la aproximativ 500 milioane de euro și reprezintă... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2022, 12:10 (4787 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Generațiile viitorului

Generațiile viitorului

În decembrie 2021, în Slobozia-orașul unde nu se întâmplă nimic, mai mulți elevi ai Liceului Pedagogic și Școlii «Sfântul Andrei» au realizat un proiect de mediu inedit. Proiectul, constând într-o serie de desene tematice care atrag atenția asupra problemelor de mediu cu care ne confruntăm, este expus de două luni pe gardul Liceului Pedagogic și se bucură de atenția trecătorilor. Elevii își doresc însă mai mult și speră ca Municipa­litatea să extindă acest proiect la nivelul orașului.

Fiecare generație cu lupta ei Proiectul, derulat în decembrie 2021 la Slobozia, se numește «Endless... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2022, 11:40 (3241 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Victor Moraru, consilier personal al Secretarului General al Guvernului, Marian Neacșu

Victor Moraru, consilier personal al Secretarului General al Guvernului, Marian Neacșu

Victor Moraru și-a depus vineri, 18 februarie 2022, demisia din funcția de conslier județean PRO România. Conform unor surse administrative guvernamentale, Moraru va ocupa, pentru moment, o funcție de consilier personal al Secretarului General al Guvernului, Marian Neacșu.

Moraru s-a ajuns După cum vă anunțam, pragmaticul politician Victor Moraru reintră în administrație beneficiind strict de «pârghiile» mult mai aplicatului Marian Neacșu. Astfel, vineri, 18 februarie 2022, Victor Moraru și-a depus demisia din funcția de consilier județean PRO România. Potrivit unor surse guvernamentale... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2022, 19:20 (15003 vizualizări - 19 comentarii)

POLITICĂ

Dragoș Soare, președinte interimar la PNL Urziceni

Epoca primarului Sava a apus!

Dragoș Soare, președinte interimar la PNL Urziceni

Joi, 17 februarie 2022, Biroul Permanent Județean al PNL Ialomița a votat pentru dizolvarea filialei locale a PNL Urziceni. Prin votul majorității, Dragoș Soare preia pentru o lună funcția de președinte al filialei. Primarul Constantin Sava susține că nu a fost informat despre aceste schimbări: «Nu știu nimic. Aștept o hârtie oficială!».

Turcu bea, Turcu plătește Constantin Sava, primarul orașului Urziceni, a pierdut funcția politică de președinte al PNL Urziceni. Cei 39 de membri ai Biroului Permanent Județean al PNL Ialomița au votat joi, 17 februarie 2022, cu majoritate de voturi... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2022, 16:40 (5727 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
334 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Ministerul Finanțelor lansează o nouă emisiune «FIDELIS» de titluri de stat pentru populație

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomita informează că, în perioada 22 iunie-12 iulie 2021, persoanele fizice rezidente și nerezidente, cu vârsta peste 18 ani, pot subscrie prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2021, 15:40
(3152 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Tineri răniți într-un accident rutier

Doi tineri, de 25 și 29 de ani, au fost răniți într-un accident rutier, produs în dimineața zilei de marți, 22 iunie a.c., în zona localității Bucu. Din primele informații, șoferul, în vârstă de 25 de ani ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 18:55
(12405 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


IȘJ Ialomița: 1733 de elevi de clasa a VIII-a au susținut prima probă a Evaluării Naționale

Evaluarea Națională a debutat marți, 22 iunie a.c., cu proba scrisă la Limba și Literatura Română. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la sesiunea din această vară a examenului s-au înscris ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 18:30
(4902 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan în stare de ebrietate, în mini-vacanța de Rusalii

În perioada 19-21 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni de verificare pe șoselele din județ. Astfel, trei șoferi s-au ales cu dosare penale, fiind depistați în trafic în stare de ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 17:30
(3687 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutoare financiare pentru culturile de plante aromatice și legume

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că primește cereri de înscriere în Programele pentru susținerea producției de plante aromatice și legume în spații protejate ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 17:15
(2944 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni de 70 mii lei, aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 84 de evenimente, dintre care 82 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 8 infracțiuni și au aplicat 199 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 16:45
(2170 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 23,621 milioane de lei, valoarea ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor. Suma totală autorizată la plată este ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 16:30
(4141 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 22 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10789, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 16:00
(1650 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 21 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10789, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2021, 17:10
(2802 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Campanie de vaccinare anti-COVID-19 «Orașul Vaccinează Satul»

Ialomița: Campanie de vaccinare anti-COVID-19 «Orașul Vaccinează Satul»

Echipa mobilă a Centrului de Vaccinare Nr. 2 din Slobozia, amenajat în incinta Centrului pentru Persoane Vârstnice «Răsărit în Amurg», din Slobozia, a dat startul unei campanii de vaccinare anti-COVID- ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2021, 17:00
(4350 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Ciochina: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Luni, 21 iunie a.c., în jurul orelor 12,15, pompierii din cadrul Gărzii Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială pentru descarcerare și o ambulanță SMURD, la ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2021, 16:45
(2325 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Efectele Codului Portocaliu de ploi abundente în Ialomița

Efectele Codului Portocaliu de ploi abundente în Ialomița

Codul Portocaliu de precipitații abundente a creat probleme în mai multe zone din Ialomița. În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit în următoarele situații de urgență: în municipiul Fetești ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2021, 17:00
(2269 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Mașină răsturnată într-un șanț

Gura Ialomiței: Mașină răsturnată într-un șanț

Polițiștii și pompierii ialomițeni au intervenit în dimineața zilei de duminică, 20 iunie a.c., în jurul orei 4,00, în cazul unui accident rutier produs în zona localității Gura Ialomiței. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2021, 11:30
(2742 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 19 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10788, cu 2 cazuri mai mult decât vineri, 18 iunie ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2021, 16:35
(2491 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, din nou Cod Portocaliu de ploi abundente

Ialomița, din nou Cod Portocaliu de ploi abundente

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare Cod Portocaliu de ploi abundente și instabilitate atmosferică, printre județele afectate de fenomenele meteo numărându-se și Ialomița ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:35
(2645 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: După un accident, și-a făcut dreptate cu pumnii și picioarele

Un bărbat, de 45 de ani, din Fetești, s-a ales cu un dosar penal pentru «vătămare corporală din culpă» și «loviri și alte violențe». În ziua de joi, 17 iunie a.c., acesta a fost implicat într-un accident ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:25
(3062 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție foto-documentară la Muzeul Național al Agriculturii din România

Muzeul Național al Agriculturii din România va fi gazda unei expoziții de fotografii și documente, itinerată de Muzeul Național Cotroceni. Denumită «Regele Ferdinand I și reformele Marii Uniri. 100 de ani ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:15
(5606 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Programul casieriilor în mini-vacanța de Rusalii

Luni, 21 iunie 2021, a doua zi de Rusalii, casieriile RAJA și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Abonații pot folosi serviciile on-line pentru efectuarea plăților ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:05
(4344 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Polițiștii din Slobozia au discutat cu 100 de elevi ai Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» despre răspunderea penală a minorilor și siguranța în mediul on-line. Activitățile au fost susținute de ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 18:40
(2020 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 18 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10786, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 17:10
(2945 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen scadent pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 30 iunie 2021, este ultima zi în care se poate depune Formularul 394. Obligația depunerii acestui document ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 16:35
(1779 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținuți pentru «loviri și alte violențe»

Doi bărbați, de 30 și 44 de ani, din Slobozia, au fost reținuți pentru 24 de ore, în ziua de miercuri, 16 iunie 2021. Aceștia sunt principalii suspecți ai unui dosar penal deschis de polițiști ce are ca ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:50
(2991 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Mandate de executare a pedepsei, puse în aplicare de polițiști

Polițiștii din Urziceni au pus în aplicare două mandate de executare a pedepselor, emise de Judecătoria Fetești, pe numele a doi bărbați din oraș. Astfel, în ziua de miercuri, 16 iunie a.c., oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:35
(3106 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: S-a urcat la volan băut și fără permis

În ziua de miercuri, 16 iunie a.c., polițiștii din Coșereni au depistat în flagrant, pe raza comunei Borănești, un conducător auto ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Polițiștii au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:25
(2915 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar pentru producătorii din sectorul viticol

Vești bune pentru producătorii din domeniul viniviticol. Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agicultură (APIA) pune în aplicare o nouă măsură pentru susținerea acestui sector. Astfel, în urma intrării ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:20
(4768 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în căutarea unui serviciu 306 locuri de muncă. Cei interesați pot cere detalii suplimentare la sediul AJ ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:10
(3718 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bărbat din Cernavodă, cu permisul suspendat la volanul unei mașini sub sechestru

În ziua de miercuri, 16 iunie a.c., polițiștii din Țăndărei au identificat pe raza orașului un bărbat, de 67 de ani, din Cernavodă, care se afla ilegal la volan. Șoferul avea dreptul de a conduce suspendat ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:05
(4416 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua europeană a furturilor din locuințe», marcată la Slobozia și Fetești

«Ziua europeană a furturilor din locuințe», marcată la Slobozia și Fetești

Polițiștii Compartimentului Analiză și Prevenire a Criminalității Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, precum și polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 16:50
(2843 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 17 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10786, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 16:35
(1867 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 409,06 milioane de lei, colectate la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în perioada ianuarie-mai 2021, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 409,06 milioane lei, cu 48,7 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2021, 17:05
(1624 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...