Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Asociațiile de Proprietari din Slobozia reclamă executările silite ale Urban SA

Asociațiile de Proprietari din Slobozia reclamă executările silite ale Urban SA

Încercarea Urban SA, firma care distribuie apa în municipiul Slobozia, de a recupera debitele restante executând silit Asociațiile de Proprietari ar fi abuzivă. Unii dintre administratorii entităților pe adresele cărora au fost trimise titluri executorii de către instanță reclamă vicii de procedură în ceea ce privește demersul Urban SA. Mai mult decât atât, legea care reglementează activitatea Asociațiilor de Proprietari precizează că furnizo­rul trebuie să acționeze doar împotriva restanțierilor.

«Este un abuz!» Reprezentanții Urban SA au început un adevărat război în instanță pentru... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2022, 10:05 (15068 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Strategia județului Ialomița, în dezbatere publică

Strategia județului Ialomița, în dezbatere publică

Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița pentru perioada 2021-2027, elaborată în cadrul proiectului «Împreună pentru Ialomița-Strategia de dezvoltare a județului Ialomița 2021-2027 și servicii publice pentru cetățeni»-SMIS 135954, cod SIPOCA 801, finanțat prin Programul Operațional Capacitate Administrativă 2014-2020, se află la acest moment în consultare publică. Documentul a fost elaborat de către Consiliul Județean Ialomița, în colaborare cu firma Civitta Strategy&Consulting. Valoarea acestui proiect este de 2,2 milioane de lei, din care 45 mii de lei reprezintă cofinanțarea eligibilă a beneficiarului. În această fază a elaborării Strategiei cetățenii pot transmite instituției propuneri... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2022, 11:05 (4027 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Cine are carte, are parte

Cine are carte, are parte

România ocupă ultimul loc în Uniunea Europeană la numărul absolvenților de facultate, luând ca bază de calcul numărul absolvenților de liceu. În cazul absol­venților care provin din centrele de plasament, procentul este infim... Doar 4% dintre copiii instituționalizați reușesc să-și urmeze acest vis. În cazul în care îl au. Viorica Păun și Cristina Cruceru sunt două ialomițence care au reușit să-și împlinească acest vis. Și ni-l împărtășesc cu ge­nerozitate, deși acum au fiecare drumul ei în viață...

Norocul și dragostea de carte nu se pot dărui Cristina Cruceru... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2022, 11:45 (3639 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Suspiciuni de toxiinfecție alimentară la Grădinița «Albă ca Zăpada» Fetești

Suspiciuni de toxiinfecție alimentară la Grădinița «Albă ca Zăpada» Fetești

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a deschis o anchetă epidemiologică la Grădinița «Albă ca Zăpada» Fetești după ce 11 copii au ajuns la spital cu simptome digestive. În ziua de marți, 22 februarie a.c., micuții au mâncat la grădiniță, iar seara, acasă, au început să se simtă rău. Medicii confirmă faptul că 2 copii au rămas internați sub supraveghere.

Verificările sunt în curs Potrivit oficialilor DSP Ialomița, la acest moment se fac verificări pentru a se stabili cu exactitate ce anume a provocat stările de rău copiilor. «Facem mai multe analize în momentul de față, urmând să prezentăm... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2022, 16:05 (10749 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va găzdui primul Târg Agricol Național în luna iunie 2022

Slobozia va găzdui primul Târg Agricol Național în luna iunie 2022

Slobozia își propune să organizeze primul Târg Agricol de anvergură națională. Târgul se află pe lista pu­blică a evenimentelor care urmează să se desfășoare în anul 2022. «Avem singurul Muzeu al Agriculturii din România... Nu facem concurență altor evenimente de profil, facem istorie!» a declarat Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia.

N-ar fi rău să fie Administrația din Slobozia a făcut publică lista cu evenimentele publice care urmează să fie finanțate în anul 2022. Lista cuprinde peste 50 de poziții și reunește, pe lângă evenimentele tradiționale anuale ale orașului (n. red... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2022, 15:20 (13283 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Concurs «aranjat» la Direcția Agricolă Ialomița

Nimic nou sub soare

Concurs «aranjat» la Direcția Agricolă Ialomița

Un cetățean din Slobozia reclamă modalitatea ilegală de organizare a unui concurs la Direcția Agricolă Ialomița. Conform declarațiilor și dovezilor furnizate, în luna decembrie a anului 2021, nora ex-directorului Constanța Bucur Diamandi ar fi fost angajată pe un post de «debutant» în cadrul instituției fără respectarea preve­derilor legale legate de organizarea concursului. Situația a fost prezentată mi­nistrului Agriculturii, Adrian Chesnoiu, însă memoriul transmis acestuia a fost ignorat.

Veșnica poveste George Teodorescu a sesizat printr-un memoriu adresat Ministerului Agriculturii... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2022, 09:50 (7118 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Verificări ale investițiilor Consiliului Județean Ialomița

Verificări ale investițiilor Consiliului Județean Ialomița

Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, a anunțat public că își va împărți activitatea între munca de birou și vizitele în teren. Pavel a declarat că va urmări pe parcursul acestui an modul în care se execută lucrările de investiții pe toate șantierele deschise în județ. «Poziția mea de președinte al Consiliului Județean o văd împărțită egal între activitatea de birou și cea de teren, astfel încât să pot îndeplini cât mai bine obiectivele propuse la începutul celor 4 ani pentru care mi-am luat angajamentul să fac tot ce îmi stă în putință pentru binele locuitorilor județului nostru!» a precizat Marian Pavel. Rea­mintim că la nivelul județului Ialomița se află în diferite... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2022, 14:20 (9459 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Procurorii Parchetului Județean au descins la Centrul de Vaccinare anti-COVID-19 din Amara

Procurorii Parchetului Județean au descins la Centrul de Vaccinare anti-COVID-19 din Amara

Un nou scandal penal legat de vaccinările fictive anti-COVID-19 izbucnește în județul Ialomița. De această dată, acuzațiile planează asupra personalului medical din cadrul Centrului de Vaccinare Anti-COVID-19 amenajat în Sala de Sport «Tudorița Chidu» din localitatea Amara. Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au deschis o anchetă ce vizează, printre altele, și fapte de «corupție». Implicați în acest dosar, în cadrul căruia se fac cer­cetări in rem, sunt un medic și câteva asistente. De la deschi­derea Centrului, în primăvara anului trecut, și până în prezent, la Amara s-au vaccinat peste 6400 de persoane. Surse judiciare susțin că peste 100 dintre acestea nu ar fi primit, de... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2022, 10:05 (11865 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Nu pleacă senatoarea Rodica de lângă măcelăria Parlamentului

Nu pleacă senatoarea Rodica de lângă măcelăria Parlamentului

De o săptămână încoace, țățica Rodica, senatoarea ialomițenilor și a tuturor românilor lansează în spațiul public mesaje confuze. Pentru că nu vrem, Doamne ferește!, să își prostească și mai tare electoratul, ne-am hotărât să îi dăm o mână de ajutor și să lămurim, după modestele noastre capacități de înțelegere, situația.

Probleme în paradisul parlamentar AUR, țățică? Joia trecută, pe 17 februarie 2022, George Simion, președintele AUR, încerca cu degetul cloaca PMP, în căutarea unui «pol conservator» care să-i dea și lui legitimitate ca să nu mai spună toată țara că e copia... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2022, 11:40 (5877 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Audit al Primăriei Slobozia la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Audit al Primăriei Slobozia la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» va fi ve­rificat de către Serviciul de Audit Intern din cadrul Primăriei Slobozia. Decizia a fost adoptată ca urmare a apariției unor suspiciuni privitoare la cheltuirea eronată a banilor publici. «Acolo sunt probleme... Nu ne putem pronunța până când nu avem rezultatele controlului, dar există sesizări care reclamă modul eronat, ca să nu spun ilegal, în care au fost cheltuiți anii trecuți banii repartizați de către Primărie!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare. Reamintim că, la acest moment, Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» a fost comasat cu Liceul Tehnologic «A.I. Cuza» și reprezintă o singură entitate juridică. Să precizăm faptul că la prima sesiune... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 16:50 (29158 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Groapa de gunoi de pe strada Plevnei

Se întâmplă la Slobozia

Groapa de gunoi de pe strada Plevnei

Un teren aparținând domeniului privat al Primăriei Slobozia, amplasat pe strada Plevnei, a fost transformat de cetățenii care locuiesc în zonă în groapă de gunoi. Situația trenează de câțiva ani, singurele sancțiuni aplicate fiind cele ale Poliției Locale Slobozia. Oficialii instituției susțin că duc un adevărat război cu persoanele care aruncă, la voia întâmplării, gunoaiele pe care le produc. Anul trecut, polițiștii locali au aplicat peste 400 de amenzi celor care au evitat să arunce deșeurile menajere în locurile special amenajate.

Deșeuri aruncate la voia întâmplării Terenul Primăriei... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 13:40 (5664 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la limită în ultima repetiție

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie la limită în ultima repetiție

Gata! Campio­natul Ligii a II-a revine. Sâmbătă, 26 februarie 2022, Unirea Slobozia se deplasează la Brăila pentru meciul din etapa a 17-a cu Dacia Unirea. Teoretic, elevii lui Adrian Mihalcea n-ar trebui să aibă emoții, Brăila fiind o echipă al­cătuită, în cea mai mare parte, din juniori. Practic, va fi nevoie de multă concentrare pentru că meciul cu brăilenii re­prezintă un bun prilej de mărire a golaverajului, aspect ce ar putea cântări decisiv la o eventuală calificare în play-off. Până la primul meci oficial din 2022, Unirea a susținut o ul­timă partidă de verificare în care, chiar dacă evo­luția jucătorilor nu i-a satisfăcut pe de-a-ntre­gul pe puținii spectatori din tribună, a mai fost... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 12:35 (3217 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Succes clar cu Dunărea Călărași

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Succes clar cu Dunărea Călărași

Recolta Gheorghe Doja a continuat seria victoriilor amicale, ultima «victimă» fiind divizio­nara secundă Dunărea Călărași. Mai mult, ialomițenii își continuă invincibilitatea defensivă, fiind al cincilea meci de pregătire consecutiv fără gol primit. Meciul cu Dunărea s-a desfășurat pe un teren greu, pe Stadionul «Ion Comșa» din Călărași. Antrenorul Adrian Cristea a început meciul în următoarea formulă: Oprea-Petre, Ene, Bucurică, Comșa-Alexe, Bălan-Radu, Cositoru, Chiriță-Răduca. Au mai jucat Enache, Toma, Andrei, Lungu, Neagu, Negoiu, Popescu și Năstase. A lipsit Alexandru Chebac, învoit pentru rezolvarea unei probleme personale. Meciul a început extrem de favorabil pentru echipa ialomițeană... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 11:10 (2299 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere cu FCSB II

Fotbal, Liga a III-a, CSM Fetești

Înfrângere cu FCSB II

După egalul cu FC Rovine, CSM Fetești a întâlnit sâmbătă, 19 februa­rie 2022, a doua echipă a FCSB, care activează tot în Liga a III-a. Meciul s-a jucat pe terenul sintetic de la baza FCSB și a fost câștigat de tinerii roș-albaștri cu scorul de 3-0. Antrenorul Mircea Ștefan a început jocul în următoarea formulă: Călugăru-Babaua, Călin, Radicof, Gavrilă-Grigore, Tudor-Dincă, Enache, A. Gogu-Buzincu.

5 noutăți în lotul feteștean Au fost devoalate primele nume noi din lotul pregătit de Mircea Ștefan. Trei dintre jucătorii care se înhamă, din primăvară, în lupta pentru evitarea retrogradării... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2022, 10:20 (5112 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țigări de contrabandă, vândute pe ulițele satelor ialomițene

Țigări de contrabandă, vândute pe ulițele satelor ialomițene

O rețea infracțională specializată în contrabandă cu țigări a fost destructurată de organele judiciare din Slobozia. Aceștia vindeau țigarete aduse din Republica Moldova pe raza localităților ialomițene din mediul rural.

Principalul suspect, lăsat în libertate Ancheta rețelei de contrabandiști a început în anul 2019, la Slobozia, când procurorii Parchetului local au identificat un bărbat care vindea țigări de contrabandă pe raza localității Gheorghe Doja. Verificările făcute de procurorii Parchetului Slobozia au scos la iveală o adevărată rețea infracțională, din care făceau parte rude... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2022, 13:50 (10108 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 9,4 milioane de lei, blocată de un proces de revendicare

Ruinele Conacului Marghiloman

Investiție de 9,4 milioane de lei, blocată de un proces de revendicare

De 30 de ani, Ministerul Culturii, prin Institutul Național al Patrimo­niului, încearcă să consolideze conacul pe care marele om politic Alexandru Marghiloman l-a construit în Ialomița, la Hagiești. În urmă cu 2 ani, printr-un grant finanțat de Spațiul Economic European (SEE), statul român a reușit să obțină o finanțare de 9,4 mili­oane de lei pentru reabilitarea monumentului istoric. Proiectul presupunea reabilitarea integrală a monumentului și transformarea sa într-un centru cultural. La 2 ani distanță, Unitatea de management a Ministerului Culturii, entitate prin intermediul căreia a fost obținută finanțarea, anunță că lucrările s-au sistat din cauza unui litigiu în instanță. O pretinsă moștenitoare... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2022, 10:05 (13974 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Galați, Brăila, Ialomița și Călărași, unite printr-un drum expres

Galați, Brăila, Ialomița și Călărași, unite printr-un drum expres

Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a semnat miercuri, 9 februarie 2022, în prezența ministrului Transportu­rilor și Infrastructurii, Sorin Grindeanu și a președinților consiliilor județene din Galați, Brăila și Călărași, protocolul de colaborare dintre CNAIR și «Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru infrastructura de transport, în zona de Est și Sud». Docu­mentul reprezintă primul pas în procesul de elaborare a documen­tațiilor necesare realizării drumului expres TransRegio care va străbate cele patru județe implicate: Galați-Brăila-Slobozia (Ialomița)-Drajna-Autostrada A2-Chiciu (Călărași). Lucrarea este evaluată la aproximativ 500 milioane de euro și reprezintă... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2022, 12:10 (4787 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Generațiile viitorului

Generațiile viitorului

În decembrie 2021, în Slobozia-orașul unde nu se întâmplă nimic, mai mulți elevi ai Liceului Pedagogic și Școlii «Sfântul Andrei» au realizat un proiect de mediu inedit. Proiectul, constând într-o serie de desene tematice care atrag atenția asupra problemelor de mediu cu care ne confruntăm, este expus de două luni pe gardul Liceului Pedagogic și se bucură de atenția trecătorilor. Elevii își doresc însă mai mult și speră ca Municipa­litatea să extindă acest proiect la nivelul orașului.

Fiecare generație cu lupta ei Proiectul, derulat în decembrie 2021 la Slobozia, se numește «Endless... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2022, 11:40 (3241 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Victor Moraru, consilier personal al Secretarului General al Guvernului, Marian Neacșu

Victor Moraru, consilier personal al Secretarului General al Guvernului, Marian Neacșu

Victor Moraru și-a depus vineri, 18 februarie 2022, demisia din funcția de conslier județean PRO România. Conform unor surse administrative guvernamentale, Moraru va ocupa, pentru moment, o funcție de consilier personal al Secretarului General al Guvernului, Marian Neacșu.

Moraru s-a ajuns După cum vă anunțam, pragmaticul politician Victor Moraru reintră în administrație beneficiind strict de «pârghiile» mult mai aplicatului Marian Neacșu. Astfel, vineri, 18 februarie 2022, Victor Moraru și-a depus demisia din funcția de consilier județean PRO România. Potrivit unor surse guvernamentale... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2022, 19:20 (15003 vizualizări - 19 comentarii)

POLITICĂ

Dragoș Soare, președinte interimar la PNL Urziceni

Epoca primarului Sava a apus!

Dragoș Soare, președinte interimar la PNL Urziceni

Joi, 17 februarie 2022, Biroul Permanent Județean al PNL Ialomița a votat pentru dizolvarea filialei locale a PNL Urziceni. Prin votul majorității, Dragoș Soare preia pentru o lună funcția de președinte al filialei. Primarul Constantin Sava susține că nu a fost informat despre aceste schimbări: «Nu știu nimic. Aștept o hârtie oficială!».

Turcu bea, Turcu plătește Constantin Sava, primarul orașului Urziceni, a pierdut funcția politică de președinte al PNL Urziceni. Cei 39 de membri ai Biroului Permanent Județean al PNL Ialomița au votat joi, 17 februarie 2022, cu majoritate de voturi... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2022, 16:40 (5727 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
320 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Principesa Maria vizitează Călărași și Ialomița

Principesa Maria vizitează Călărași și Ialomița

Miercuri, 27 septembrie 2017, Principesa Maria a României se va întâlni cu reprezentanții autorităților centrale, județene și locale din municipiul Călărași. Alteța sa vizitează Episcopia Sloboziei și ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2017, 20:15
(4694 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru producătorii de lapte și subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează cu privire la faptul că a finalizat autorizarea la plată a cererilor pentru acordarea ajutorului excepțional destinat producătorilor de lapte ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 18:45
(6441 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Cod Galben» de instabilitate atmosferică

Județul Ialomița se află, până joi, 21 septembrie 2017, la orele 21,00, sub efectul unei avertizări meteorologice «Cod Galben», caracterizată de instabilitate atmosferică accentuată, intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 17:55
(3596 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului Județean Transporturi Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, luni, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 20:40
(6059 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Stat în Construcții va intensifica acțiunile de verificare în spitale, școli și grădinițe

Pentru a preveni apariția unor situații precum cele de zilele trecute, ca urmare a fenomenelor meteorologice, Inspectoratul de Stat în Construcții a decis intensificarea, la nivel național, a acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 18:45
(6101 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Delincvența juvenilă și victimizarea minorilor

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» și Liceul de Arte «Ionel Perlea», din Slobozia, au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Luni, 18 septembrie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 17:15
(4500 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Fii cu ochii pe hoții din auto!»

În perioada iulie-septembrie 2017, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din autoturisme «Fii cu ochii pe ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 16:45
(4401 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Și-au găsit sfârșitul în beci

Doi bărbați din Făcăeni, unchi și nepot, în vârstă de 40 și, respectiv, 63 de ani, au murit în după amiaza zilei de luni, 18 septembrie a.c., în beciul unei locuințe. Cei doi au intrat în cramă să verifice ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:17
(6329 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Căzănești

Flăcările s-au extins la acoperișul unei locuințe din Căzănești luni, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 16,30, de la o afumătoare amplasată necorespunzător și lăsată în funcțiune, nesupravegheată. Până ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:10
(4979 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Lan de porumb mistuit de flăcări

În urma unui apel la 112, cadrele ISU Ialomița s-au deplasat luni, 18 septembrie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza comunei Gârbovi, unde vâlvătaia a cuprins aproximativ 2 ha de cultură agricolă. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:05
(4378 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Ghiozdane cu rechizite și manuale oferite de Catedrala Urziceni

În baza parteneriatului dintre Catedrala Urziceni și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu», în luna septembrie au avut loc ample acțiuni. Duminică, 10 septembrie 2017, după săvârșirea Sfintei Liturghii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 11:10
(5974 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor calificat»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 21:50
(3540 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 20:35
(3729 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la unități de alimentație publică

În perioada 28.08-14.09.2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 19 controale, având drept obiectiv verificarea condițiilor de igienă în unitățile de alimentație publică ce au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 18:30
(4133 vizualizări - 0 comentarii)


Proiect de artilerie, descoperit la Sudiți

Pirotehniștii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit pentru asanarea și distrugerea unui proiectil de artilerie, descoperit pe câmp de un localnic din comuna Sudiți ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 22:25
(6139 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Se oprește furnizarea de gaze

Din cauza unor lucrări la rețeaua de transport a gazelor naturale de către Transgaz, Distrigaz anunță sistarea alimentării cu gaze naturale în orașul Amara, în data de marți, 19 septembrie 2017, începând ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 21:50
(5883 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Atenție, se întrerupe curentul!

Enel Distribuție Dobrogea SA informează cu privire la faptul că, în perioada 18-22 septembrie 2017, în anumite zone ale județului Ialomița furnizarea energiei electrice va fi sistată din cauza unor lucrări ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 21:15
(8051 vizualizări - 0 comentarii)


Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Vizitatori neobișnuiți la Fundata, în județul Ialomița. Un grup de 6 păsări Flamingo a fost observat pe apele lacului de către reprezentanți ai Societății Ornitologice Române. Specialiștii susțin că nu ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 21:10
(4610 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Ialomița are 6081 de șomeri

Datele statistice ale AJOFM Ialomița arată că la nivelul județului există 6081 de șomeri, înregistrați la sfârșitul lunii august 2017. Dintre aceștia, indemnizați sunt doar 939. Astfel, statistica arată ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 20:30
(4059 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Atenție, se închid gazele!

Din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță sistări ale furnizării de gaze în Slobozia și Fetești. La Fetești întreruperile sunt semnalate pe strada Călărași, iar la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 19:40
(5084 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează cu privire la organizarea unei întâlniri cu contribuabilii în vederea transmiterii de informații cu privire la plata defalcată a TVA. Dezbaterea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 19:10
(4919 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 41 mii de lei în 48 de ore

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au aplicat peste 100 de amenzi contravenționale, în cuantum total de 41 mii de lei. Totul în cadrul unei acțiuni de amploare care a vizat prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 18:05
(4716 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm urgent muncitori
CALIFICAȚI și NECALIFICAȚI
cu experiență în construcții
șantierul este în București
asigurăm cazare și salariu motivant
Telefon contact 0722/142.813

13 Septembrie 2017, 21:20


Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Gazul de la o butelie defectă sau neetanșată corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Bărcănești. Evenimentul a avut loc miercuri, 13 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2017, 21:15
(6141 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI TRANSPORT PERSOANE
cu sediul în București, sector 2
angajează șoferi
din zona Lehliu Gară sau Sălcioara
cu categoria D și card tahograf,
obligatorii pentru transport
angajați Mega Image
Relații la telefoanele
0730/333.453, 0730/444.450

13 Septembrie 2017, 21:10


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei, 3 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 8-10 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 17:10
(4219 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Bărbat dispărut

Ialomița: Bărbat dispărut

Polițiștii ialomițeni caută un bărbat, de 38 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea bărbatului sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 17:05
(4870 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «13 Septembrie-169 de ani de eroism al pompierilor»

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment menit să perpetueze amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri în anul 1848. Atunci, pompierii români ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 16:10
(4740 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestarea «Pâinea și Vinul», la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii vă invită, în perioada 22-24 septembrie 2017, la cea de-a II-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 15:05
(5807 vizualizări - 1 comentariu)


Autoturism căutat în Anglia, găsit la Slobozia

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile engleze a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Astfel, polițiștii au identificat un autoturism ce ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2017, 17:50
(4582 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...