Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Raed Arafat a verificat activitatea serviciilor de urgență din Ialomița

Raed Arafat a verificat activitatea serviciilor de urgență din Ialomița

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență și secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, dr Raed Arafat, a desfășurat o vizită de lucru la Slobozia. Acesta a verificat modul în care își desfășoară activitatea serviciile de urgență din județul nostru. La finalul întâlnirii cu autoritățile județene, dr Raed Arafat a promis că va sprijini demersurile inițiate în ceea ce privește dotarea Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia și a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița.

Serviciile de urgență, la raport... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2022, 18:05 (10230 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițeanul Cristian Corlău, numit secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii

Ialomițeanul Cristian Corlău, numit secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii

Ialomița va avea un secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR). Este vorba despre Cristian Corlău, fost candidat PSD la Alegerile Locale 2020 pentru funcția de primar al localității Vlădeni. În prezent, acesta se află la conducerea filialei județene a Autorității Naționale pentru Pescuit și Acvacultură (ANPA).

Ialomița are reprezentat în MADR Potrivit informațiilor, Cristian Corlău va ocupa funcția deținută de controversatul secretar de stat Gheorghe Ștefan. Acesta s-a aflat în atenția opiniei publice după ce și... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2022, 18:20 (11206 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Complexul Bora» ar putea deveni stația de sortare a deșeurilor din Ialomița

La mâna Guvernului

«Complexul Bora» ar putea deveni stația de sortare a deșeurilor din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a solicitat Guvernului României, trecerea «Complexului Bora» în administrarea instituției. Proiectul de hotărâre a fost aprobat cu unanimitate de voturi de către consilierii județeni prezenți. Administrația județeană își dorește să construiască în această zonă stația de tratare mecanico-biologică a deșeurilor din județul Ialomița.

S-a schimbat schimbarea Miercuri, 12 ianuarie 2021, consilierii județeni au adoptat în cadrul unei ședințe «de îndată» un proiect de hotărâre prin care solicită Guvernului României trecerea unor bunuri imobile care compun «Complexul... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2022, 11:05 (6850 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Undă verde pentru rețeaua de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă

Încep lucrările

Undă verde pentru rețeaua de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă

Primăria Slobozia a semnat la sfârșitul anului precedent ordinul de începere a lucrărilor pentru sistemul de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă. Investiția are o valoare de 7 milioane de lei și se va derula în cartierele Slobozia Nouă și Bora. Termenul estimat pentru finalizarea acesteia este vara anului 2023.

Mai bine mai târziu... Administrația din Slobozia a făcut primul pas în derularea investiției privind extinderea rețelei de canalizare în Cartierul Slobozia Nouă. Așteptată de 10 ani, investiția ar puta fi finalizată în vara anului 2023. Ordinul de începere a lucrărilor a... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2022, 10:20 (12518 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Amical cu Petrolul

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Amical cu Petrolul

Primul meci amical al Unirii Slobozia, după reunire, se va desfășura sâmbătă, 22 ianuarie 2022, când echipa-fanion a județului va întâlni Înainte Modelu. Urmează, pe 26 ianuarie a.c., un joc cu CSM Fetești, iar pe 29 ianuarie 2022, amicalul-vedetă cu Petrolul Ploiești, liderul detașat al Ligii a II-a. În perioada 31 ianuarie-11 februarie 2022, Unirea Slobozia se va deplasa pentru un cantonament la Snagov. Aici sunt programate 3 meciuri amicale cu următorii adversari: Unirea Constanța, Academica Clinceni 2 și Rapid 2. Ultimul meci de pregătire se va juca sâmbătă, 19 februarie a.c., contra Metalului Buzău. Campionatul Ligii a II-a se va relua pe 26 februarie 2022. ... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2022, 10:10 (2702 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Amicale cu Brăila și Călărași

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Amicale cu Brăila și Călărași

Ocupanta locului 8 în seria a 3-a a Ligii a III-a, Recolta Gheorghe Doja caută să scape de emoții privind retrogradarea la finalul sezonului. Echipa antrenată de Adrian Cristea se află la 7 puncte distanță de locul 9, ocupat de CSM Fetești, dar până la finele sezonului mai sunt de jucat 13 meciuri: 3 în sezonul regulat și 10 în play-out. Prin urmare, ca peste tot, pentru îndeplinirea obiectivului și la Doja e nevoie de întăriri. «Suntem în discuții cu mai mulți jucători dar până când acestea se vor concretiza, nu vă putem spune nimic. Vor fi, firește, și veniri, și plecări... Singurul lucru sigur este că echipa noastră se reunește pe 18 ianuarie!» a declarat antrenorul Recoltei Gheorghe Doja,... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2022, 10:05 (10304 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șantierul pentru Pasajul de la Drajna, deschis în prezența ministrului Transporturilor

Șantierul pentru Pasajul de la Drajna, deschis în prezența ministrului Transporturilor

Lucrările pentru Pasajul peste linia de cale ferată București-Constanța, din zona localității Drajna, au început oficial marți, 11 ianuarie 2022. Deschiderea șantierului s-a făcut în prezența ministrului Transporturilor, Sorin Grindeanu. Lucrările ar trebui să se finalizeze în 24 luni, așa cum este prevăzut în contract, însă ministrul Grindeanu a dat asigurări că se vor încheia mai devreme.  Beneficiarul lucrării este Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, iar constructorul desemnat câștigător în urma licitației publice este firma gălățeană Arcada Company.

Construcția costă 98,1 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2022, 16:20 (10027 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Un copil a încercat să se sinucidă «live» pe o rețea de socializare

Slobozia: Un copil a încercat să se sinucidă «live» pe o rețea de socializare

O anchetă este în desfășurare la Poliție și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița după ce un copil de 12 ani și-a anunțat prietenii pe o rețea de socializare că vrea să se sinucidă. Copilul s-ar fi filmat în timp ce încerca să ia un pumn de pastile, dar o colegă de clasă ar fi reușit să-l oprească să-și ducă la bun sfârșit gestul necugetat. Se pare că acest caz ar fi intrat și în atenția procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Verificările sunt în curs Din primele informații, se pare că întâmplarea s-ar fi petrecut în luna decembrie... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2022, 10:20 (8161 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosare DNA: Primarii Ștefan Ionescu-Valea Ciorii și Tudor Grigore-Axintele își așteaptă sentințele

Dosare DNA: Primarii Ștefan Ionescu-Valea Ciorii și Tudor Grigore-Axintele își așteaptă sentințele

În anul 2020, Direcția Națională Anticorupție finaliza cercetările în două dosare penale ce vizau infracțiuni de corupție comise de doi primari ialomițeni. Este vorba despre Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii, și Grigore Tudor, primarul localității Axintele. Ambele cauze au fost trimise spre judecare la Tribunalul Ialomița. Potrivit informațiilor oficiale, după mai multe termene în care sentințele au fost amânate, instanța urmează să se pronunțe în aceste cauze în a doua jumătate a lunii ianuarie 2022.

Se așteaptă deciziile judecătorilor Potrivit actelor de urmărire penală... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2022, 10:05 (10185 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DGASPC Ialomița: O expoziție despre... copilărie

DGASPC Ialomița: O expoziție despre... copilărie

În luna decembrie 2021, Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a fost gazda unei expoziții inedite. Aflată la a IV-a ediție, expoziția «Copilăria=bucurie, joc, nonviolență» a oferit vizitatorilor șansa de a se întâlni cu lucrările unor elevi aflați în centrele de plasament din județ. Expoziția a făcut parte din campania anuală de 19 zile dedicată prevenirii abuzurilor și violenței asupra copiilor și tinerilor, derulată de World Women Summit Fundation Geneva și Fundația Internațională a Comunităților Educative România (FICE). Această campanie s-a desfășurat în unități de învățământ preuniversitar, centre de plasament și cluburi ale copiilor. Exponatele au fost realizate de copiii din Casele... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2022, 11:50 (11406 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul ialomițean trebuie să returneze contribuabililor 1,3 milioane de lei

Fiscul ialomițean trebuie să returneze contribuabililor 1,3 milioane de lei

Peste 10 mii de persoane din județul Ialomița trebuie să primească bani de la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița. Sumele reprezintă diferențele stabilite «în minus» pentru contribuția CASS la persoanele care au desfășurat activități independente și care au cotizat în anul 2017. Valoarea totală a sumelor care urmează a fi returnate este de 1,3 milioane de lei.

Banii vor fi înapoiați în baza unei cereri Măsura fiscală vizează persoanele care, în anul 2017, au încasat venituri din activități independente, precum drepturile de autor și care au plătit CASS. În baza formulelor... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2022, 13:10 (4260 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Constantin Marin, noul prefect al județului Ialomița

Constantin Marin, noul prefect al județului Ialomița

Printr-o decizie a Guvernului României, în funcția de prefect al județului Ialomița a fost nominalizat Constantin Marin. Constantin Marin a fost primar al comunei Albești, deținând în trecut și funcția de subprefect al județului.

Guvernul României a decis După demiterea fostului prefect al județului Ialomița, Mihai Tănăsescu, funcția a rămas vacantă, iar atribuțiile i-au fost delegate subprefectului Tonița Manea. În cadrul ședinței Guvernului României, desfășurată miercuri, 5 ianuarie 2022, s-a decis ca funcția de prefect al județului Ialomița să-i revină lui Constantin Marin. Fost... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2022, 16:05 (16659 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Zeci de procese în instanță intentate de profesori

Ialomița: Zeci de procese în instanță intentate de profesori

Zeci de profesori din Ialomița își cer în instanță drepturile salariale. Deși Legea 153/2017 prevede majorarea sistematică a veniturilor din sistemul de Educație, profesorii ialomițeni au rămas la aceleași salarii din 2019. Acțiunile se judecă la Tribunalul Ialomița.

Procesele sunt pe rol Acțiunile sunt deschise de către Uniunea Sindicatelor Libere din Învățământ Ialomița și au în prezent ca părți cel puțin 90 de cadre didactice din 6 școli ialomițene. Nemulțumirile profesorilor ialomițeni sunt generate de faptul că deși potrivit Legii 153/2017 ar fi trebuit să beneficieze sistematic... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2022, 11:10 (7380 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița vrea două stații de încărcare electrică pentru autoturisme

Consiliul Județean Ialomița vrea două stații de încărcare electrică pentru autoturisme

Administrația județeană intenționează să construiască două stații de încărcare electrică pentru autoturisme. Cele două stații ar putea fi construite la Fierbinți și Cosâmbești, în imediata vecinătate a Conacului Bolomey. Valoarea estimată a acestei investiții este de 600 mii de lei.
Viitorul bate la ușă Consiliul Județean Ialomița a aprobat tema de proiectare și nota conceptuală aferente realizării a două stații de încărcare electrică pe teritoriul județului Ialomița. Valoarea acestei investiții se ridică la 600 mii de lei. Fondurile vor fi accesate în cadrul unui program național gestionat... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2022, 11:10 (4435 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stație de tratare mecanico-biologică a deșeurilor de 34 milioane de lei

Ialomița scapă de deșeuri

Stație de tratare mecanico-biologică a deșeurilor de 34 milioane de lei

Județul Ialomița face primii pași către legalitate. După 30 de ani de așteptare, autoritățile județene au demarat procedurile preliminare pentru construirea unei stații de tratare mecanico-biologică a deșeurilor. Valoarea estimată a acestei investiții este de 34 milioane de lei. Stația ar puma să fie amplasată în imediata vecinătate a depozitului zonal de deșeuri al Vivani Salubritate.

Încă un pas înainte Administrația județeană este cu un pas mai aproape de construirea primei stații de tratare mecanico-biologică (TMB) a deșeurilor menajere. Consilierii județeni au aprobat, la sfârșitul... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2022, 10:50 (8207 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Costul mediu de întreținere pentru un bătrân este de 4535 de lei/lună

Ialomița: Costul mediu de întreținere pentru un bătrân este de 4535 de lei/lună

Consilierii județeni au aprobat tarifele medii de întreținere pentru vârstnicii din căminele care aparțin administrației județene. Persoanele vârstnice care locuiesc aici au obligația de a plăti până la 60% din valoarea veniturilor personale lunare.

Din ce în ce mai mulți Administrația județeană a stabilit tarifele medii de întreținere pentru bătrânii din căminele care aparțin administrației județene. Aceste tarife au fost aprobate joi, 23 decembrie 2021, de către consilierii județeni în cadrul unei ședințe ordinare. Conform acestor tarife, costurile de întreținere pentru persoanele... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2022, 12:20 (6904 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Valori de referință pentru produsele agricole

Ialomița: Valori de referință pentru produsele agricole

Printr-o hotărâre, Consiliul Județean Ialomița a aprobat prețurile medii ale produselor agricole pentru anul 2022. Valoarea acestora a fost stabilită la 0,90 lei/kg pentru grâu, 0,84 lei/kg pentru orz și orzoaică, 2,36 lei/kg pentru rapiță, 2,22 lei/kg pentru floarea-soarelui și 0,94 lei/kg pentru porumb. Hotărârea emisă de Consiliul Județean Ialomița intră în vigoare începând cu 1 ianuarie 2022. ... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2021, 11:20 (10464 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Octombrie Suntem condamnați să ne repetăm greșelile
În plin Val 4 al pandemiei, Independent publică date oficiale alarmante care confirmă că 95% dintre ialomițenii spitalizați nu sunt vaccinați împotriva COVID-19. În pofida apelurilor publice ale autorităților, cetățenii județului preferă riscul de a muri în locul vaccinării. Spitalele județului sunt suprasolicitate, sistemul medical din Ialomița cedează, iar oamenii continuă să moară peste tot, indiferent de spital. Independent... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2021, 11:50 (4956 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

Iulie Luna premierelor în Ialomița
Jumătatea verii 2021 aduce un șir de vești incredibile. Dar adevărate! Prima dintre acestea, confirmată oficial de conducerea instituției, e că din arestul Poliției 4 infractori continuau să conducă o rețea de prostituție. Între timp, Slobozia descoperă că fiecare ploaie de vară îi inundă subsolurile, orașul Căzănești că aceleași ploi surpă străzile, iar Amara că nu poate asigura apa potabilă pentru consum. Și tot în luna iulie, pentru prima dată de la debutul pandemiei, Centrele de Vaccinare își reduc... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2021, 14:20 (11677 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița va cheltui 50 milioane de lei pentru investiții în 2022

Din credit

Consiliul Județean Ialomița va cheltui 50 milioane de lei pentru investiții în 2022

Jumătate din creditul de 100 milioane de lei contractat de către autoritățile județene prin BCR va fi utilizat în 2022. La sfârșitul anului 2021, în cadrul ședintei ordinare de joi, 23 decembrie a.c., consilierii județeni au aprobat modul de cheltuire a acestor fonduri. Prioritățile investiționale sunt Spitalul Județean de Urgențe Slobozia și infrasrucutura rutieră.

Începe balul Administrația județeană a decis să utilizeze în 2022 jumătate din creditul de 100 milioane de lei contractat pentru asigurarea finanțării proiectelor de investiții derulate cu fonduri europene în Ialomița. ... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2021, 10:10 (9216 vizualizări - 5 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
243 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cocora: Locuință cuprinsă de flăcări

Cocora: Locuință cuprinsă de flăcări

Vineri, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,30, pompierii Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2023, 11:30
(13266 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora incendiu


Lăcusteni: Doi minori, victime ale unui accident rutier

Duminică, 5 februarie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier în care a fost implicat un autoturism, cu trei persoane pasagere, în satul Lăcusteni. În urma evenimentului rutier ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2023, 10:00
(7787 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Acțiuni preventive în școli

IJJ Ialomița: Acțiuni preventive în școli

În baza Planului teritorial comun de acțiune pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și prevenirea delincvenței juvenile, în cadrul proiectului «Școala în siguranță», miercuri, 1 februarie a.c ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2023, 17:40
(14444 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: În 2022, pompierii au intervenit pentru stingerea a peste 700 de incendii

ISU Ialomița: În 2022, pompierii au intervenit pentru stingerea a peste 700 de incendii

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița au prezentat bilanțul activității desfășurate, în cursul anului 2022. Potrivit informațiilor oficiale, pompierii ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2023, 14:20
(16912 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Reținuți pentru «trafic de droguri»

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au dispus reținerea pentru o perioadă de 24 de ore a trei inculpați și luarea măsurii ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2023, 18:00
(5748 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Evoluția Pestei Porcine, în dezbatere

Instituția Prefectului Ialomița: Evoluția Pestei Porcine, în dezbatere

Joi, 2 februarie 2023, prefectul județului Ialomița, în calitate de președinte al Comitetului Local de Combatere a Bolilor Ialomița, a participat la o ședință organizată de Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2023, 17:20
(8175 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: În 2022, jandarmii au aplicat sancțiuni de peste 745 mii de lei

IJJ Ialomița: În 2022, jandarmii au aplicat sancțiuni de peste 745 mii de lei

În 2022, pentru asigurarea și menținerea unui climat deordine și siguranță publică, structurile operative ale Jandarmeriei Ialomița au executat 8268 de misiuni specifice, atât independent, cât și în cooperare ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2023, 17:00
(11307 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cuantumurile Ajutoarelor Naționale Tranzitorii aferente sectoarelor vegetal și zootehnic, pentru anul de cerere 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că au fost stabilite cuantumurile aferente Ajutoarelor Naționale Tranzitorii (ANT) pentru anul de cerere 2022 și s-a demarat procesul ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2023, 11:00
(14967 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Adolescentă de 17 ani, luată cu forța de fostul iubit

Marți, 31 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au reținut, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, un tânăr în vârstă de 23 de ani, din Coșereni, cercetat pentru comiterea infracțiunilor de «lipsire de libertate ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 19:10
(13038 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Bărcănești, reținuți pentru «tâlhărie calificată» și «lovire sau alte violențe»

Doi tineri, în vârstă de 20 și 22 de ani, din Bărcănești, au fost identificați și reținuți de polițiștii ialomițeni după ce ar fi tâlhărit două persoane și le-ar fi sustras o sumă de bani. Aceștia au fost ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 18:55
(5110 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie națională de control în unitățile de producere a energiei electrice

ITM Ialomița: Campanie națională de control în unitățile de producere a energiei electrice

Inspecția Muncii, prin inspectoratele teritoriale de muncă, va desfășura Campania de control privind verificarea respectării prevederilor legale în domeniul securității și sănătății în muncă în unitățile ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 18:40
(10246 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli»

Polițiștii ialomițeni au marcat luni, 30 ianuarie a.c., «Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli», prin întâlniri cu elevi și cadre didactice din cadrul unităților de învățământ din județ. Temele dezbătute ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 15:25
(10092 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa aviară, în atenția prefectului de Ialomița

Miercuri, 1 februarie 2023, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin a participat la o ședință organizată de Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, a cărei principală ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 14:50
(9063 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Prima ședință a Colegiului Prefectural din acest an

Instituția Prefectului Ialomița: Prima ședință a Colegiului Prefectural din acest an

Marți, 31 ianuarie 2023, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin a prezidat ședința Colegiului Prefectural și a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. «Pentru că este prima ședință a Colegiului Prefectural din acest an vreau să vă transmit un mesaj cu privire la prioritățile instituționale de care să țineți seama. Vă rog, în primul rând să aveți grijă de cerințele și solicitările cetățenilor. Apoi, îngrijiți-vă și de colegii dumneavoastră, de subordonații cu care faceți echipă. Faceți front comun în rezolvarea tuturor atribuțiilor pe care le aveți. Dincolo de aceste aspecte, vă rog să îi și înțelegeți atunci când au o problemă personală, găsiți împreună soluții pentru rezolvarea problemelor de orice natură ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2023, 15:15
(21010 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Călători ținuți în picioare în microbuz. Șoferul, amendat de polițiști!

Poliția Rutieră Ialomița: Călători ținuți în picioare în microbuz. Șoferul, amendat de polițiști!

În cadrul unui filtru pe DN2C, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, pentru control, marți, 31 ianuarie a.c., un microbuz ce efectua transport rutier de persoane peste limita numărului de locuri înscris ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2023, 14:30
(7035 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Cisternă încărcată cu motorină, răsturnată în șanț

Slobozia: Cisternă încărcată cu motorină, răsturnată în șanț

Detașamentul de pompieri Slobozia a intervenit marți, 31 ianuarie a.c., la un accident rutier produs la ieșire din municipiul Slobozia, în apropiere de Combinatul Chimic, în care au fost implicate o cisternă ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2023, 14:00
(6897 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de droguri, arestat preventiv

Joi, 26 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au documentat activitatea infracțională a unei persoane ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2023, 18:30
(12745 vizualizări - 0 comentarii)


 Slobozia: Apartament cuprins de flăcări

Slobozia: Apartament cuprins de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit duminică, 29 ianuarie a.c., pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament situat la parterul unui bloc din oraș. La fața locului s-a deplasat și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2023, 13:30
(4477 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Două victime în urma unui accident rutier

Amara: Două victime în urma unui accident rutier

Două echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Slobozia, au intervenit sâmbătă, 28 ianuarie a.c., în cazul un accident rutier, produs pe raza orașului Amara, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2023, 20:40
(6889 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Alexeni: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Alexeni: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Sâmbătă, 28 ianuarie a.c., în localitatea Alexeni s-a produs un accident rutier. Din cauza neadaptării vitezei la condițiile de drum, șoferul unui automobil a pierdut controlul volanului și s-a răsturnat ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2023, 13:15
(4981 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Ialomița: Se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile din județ

Potrivit unei informări a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile județene și naționale din județul Ialomița. Totodată, polițiștii informează ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2023, 12:00
(15739 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Descinderi ale polițiștilor la hoții de energie electrică

Vineri, 27 ianuarie a.c., 42 de polițiști din structurile de Ordine Publică, Poliție Rutieră, Investigații Criminale, Investigarea Criminalității Economice, ai Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2023, 16:40
(13123 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Traficul rutier, dat peste cap din cauza vremii nefavorabile

Ialomița: Traficul rutier, dat peste cap din cauza vremii nefavorabile

Codul Galben de viscol și ninsori, emis de Administrația Națională de Meteorologie și pentru județul Ialomița, dă peste cap circulația rutieră pe unele drumuri naționale și județene. Astfel, potrivit unei ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2023, 14:10
(5728 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Amara

Incendiu la o casă din Amara

Detașamentul de pompieri Slobozia a intervenit joi, 26 ianuarie a.c., pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Amara. Pentru misiune au fost mobilizate 3 autospeciale ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 20:30
(13979 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Sfântu Gheorghe: Braconieri prinși în flagrant de polițiști

Sfântu Gheorghe: Braconieri prinși în flagrant de polițiști

Miercuri, 26 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Ion Roată au depistat în flagrant delict, în apropierea unei bălți private din comuna Sfântu Gheorghe, patru bărbați din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 18:00
(5600 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 30 ianuarie 2023, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 30 ianuarie 2023, este termenul limită de depunere pentru Formularul 394-«Declarația informativă privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național» ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 16:40
(13846 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ploi, ninsori, viscol și intensificări ale vântului

Ialomița: Cod Galben de ploi, ninsori, viscol și intensificări ale vântului

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Galben de ploi, ninsori, viscol și intensificări ale vântului și pentru județul Ialomița. Atenționarea intră în vigoare ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 16:30
(5964 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În decembrie 2022, valoarea sumelor rambursate din TVA a fost de 12,70 milioane de lei

Administrația Județeana Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat, în luna decembrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 12,70 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 16:00
(12911 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente rutiere pe șoselele din județ, în minivacanța dedicată Zilei Unirii Principatelor

Ialomița: Accidente rutiere pe șoselele din județ, în minivacanța dedicată Zilei Unirii Principatelor

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița a dat publicității un bilanț al evenimentelor rutiere produse pe șoselele județului în minivacanța dedicată Zilei Unirii ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 12:00
(9519 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Locuință cuprinsă de flăcări

Duminică, 22 ianuarie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină la un incendiu, izbucnit la locuința unui cetățean, din localitatea Alexeni. Pentru misiune au fost mobilizate două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 11:11
(13162 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...