Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia va cheltui 17 milioane de lei pentru finalizarea parcării subterane

Mult a fost, destul a mai rămas

Slobozia va cheltui 17 milioane de lei pentru finalizarea parcării subterane

bonus: Administrația Soare are nevoie de surse noi de venit

Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 27 mai 2021, un studiu de fezabilitate care va permite finalizarea lucrărilor la parcarea subterană din Piața Revoluției. Valoarea lucrărilor este estimată la 17 milioane de lei, iar termenul de exe­cuție va fi de 9 luni de la debutul lucrărilor. Reamintim că inves­tiția din centrul Slobo­ziei a fost demarată în anul 2014 și a intrat în conservare în 2019...

După 2 ani de așteptare La 2 ani de la intrarea în conservare a șantierului din Piața Revoluției, administrația locală reia demersurile de finalizare a acestei investiții. Joi, 27 mai 202... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2021, 11:10 (4131 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

RAJA SA Constanța revine în Ialomița cu un nou Masterplan

RAJA SA Constanța revine în Ialomița cu un nou Masterplan

RAJA SA Constanța a propus autorităților județene din Ialomița un nou Masterplan pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată. Informația a fost făcută pu­blică la nivelul Consiliului Județean Ialomița de către administratorul public al județului, Alexandru Potor: «Acest Masterplan trebuie să fie aprobat de către Consiliul Județean Ialomița... Deci noi adoptăm, practic, decizia finală! Și tot noi decidem dacă ceea ce conține acest Masterplan este în folosul ialomițenilor sau nu...».

O nouă oportunitate investițională RAJA SA Constanța propune pentru a patra oară administrației... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2021, 18:20 (4597 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare face curat în ograda Primăriei Slobozia

Organigramă nouă în luna iunie

Administrația Soare face curat în ograda Primăriei Slobozia

La jumătatea lunii mai a.c., în cadrul unei ședințe săptămânale interne, primarul Dragoș Soare ar fi declarat că «nu va mai lucra cu șefii departamentelor Primăriei...». Edilul a nominalizat șase nume de șefi care urmează să fie înlocuiți în următoarea perioadă. Printre aceștia s-ar număra directorul economic Adrian Trifan, șeful Servi­ciului Urbanism, Alexandru Ambruș și șefa Serviciului Programe și Strategii de Dezvoltare Locală, Alina Ciobanu. Primarul Dragoș Soare a refuzat să comenteze oficial informațiile. «Vom avea o nouă organigramă în luna iunie... E tot ce pot să vă spun în acest moment!» a declarat Dragoș Soare pentru ziarul nostru.

Curățenie în ograda lui Soare... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2021, 13:40 (14299 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Infractor lăsat liber de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești

Cercetat în 50 de dosare penale

Infractor lăsat liber de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești

Inculpat în 50 de dosare penale privind fapte de «furt» sau «furt calificat», un adolescent de etnie romă din Țăndărei a fost lăsat liber de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești. Anchetatorii au respins solicitarea polițiștilor din Țăndărei privind arestarea preventivă a infractorului motivând că «nu se impune». Reamintim faptul că același infractor era căutat de autoritățile judiciare lo­cale de la începutul lunii mai a.c., după ce a fugit din sediul Poliției Orașului Țăndărei în timp ce aștepta să fie audiat.

Reținut de polițiști, eliberat de procurori Pe data de... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2021, 20:10 (5615 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

277 de candidați la examenul de Titularizare

În Ialomița

277 de candidați la examenul de Titularizare

Pregătirile pentru sesiunea din acest an a Titularizării au intrat în linie dreaptă și în județul Ialo­mița. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că 277 de candidați s-au înscris la această testare. Ca și anul trecut, numărul posturilor pe perioadă nedeterminată este mai mic decât cel al celor care susțin testarea.

Proba scrisă, la mijlocul lunii iulie Potrivit informațiilor oficiale, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are disponibile doar 175 de posturi nedeterminate în Învățământ, ce pot fi ocupate prin examenul de Titularizare. Cei care reușesc să le obțină vor... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2021, 18:05 (4427 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Se reunesc la mijlocul lui iunie

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Se reunesc la mijlocul lui iunie

Încă nu s-au stins ecourile bucuriei fantastice resimțite de microbiștii ialomițeni la golul lui Marius Ciobanu care menținea Unirea Slobozia în Liga a II-a, în dauna Comunei Recea.Viața fotbalistică merge înainte, iar finalul unui sezon naște griji pentru următorul. Federația Română de Fotbal a hotărât ca noul campionat să debuteze pe 31 iulie 2021, ceea ce ar putea însemna că vom avea din nou o singură serie dar, de data aceasta, se va juca în sistem tur-retur. Prin urmare, echipele din Liga Secundă s-au pus cu burta pe strategii, unele dintre acestea anunțând deja primele transferuri și disponibilizări. La Unirea Slobozia știm că vom avea un buget mai mare și un obiectiv mai îndrăzneț. Și mai... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2021, 15:50 (4502 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Feteștiul și Doja, în focuri din 28 august 2021

Fotbal, Liga a III-a

Feteștiul și Doja, în focuri din 28 august 2021

FRF a decis ca noul sezon de Liga a III-a să înceapă pe 28 august a.c., bâjbâind încă după formatul optim. Se vehiculează, cel mai frecvent, menținerea sistemului cu 10 serii a câte 10 echipe. Dar se vorbește timid și despre revenirea la 5 serii cu 16-18 echipe... De-o fi una, de-o fi alta, noi, ialomițenii, suntem pe cai mari. Avem două echipe la nivelul acestui eșalon și abia așteptăm să le susținem! E prea devreme pentru ca Recolta Gheorghe Doja și CSM Fetești să-și traseze strategia de pregătire, dar ambele își doresc să aibă un campionat lipsit de grija re­trogradării. «Nu putem vorbi despre viitorul sezon atâta vreme cât noi nu l-am terminat pe actualul. Mai avem meciu­rile din Faza Județeană... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2021, 14:25 (3343 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Valentina Soreanu, campioană națională la Junioare I

Handbal

Valentina Soreanu, campioană națională la Junioare I

Valentina Soreanu a început să joace handbal în urmă cu 11 ani, la Slobozia. A pășit în sală pe urmele surorii sale, Ada, portar apreciat la junioarele CSS. A intrat sub îndrumarea profesorului Marian Simion, acesta ochind încă de atunci o viitoare aruncătoare eficace de mână stângă, calitate pe care rar o găsești la o jucătoare din România. Valentina nu l-a dezamăgit, a progresat an de an, devenind un adevărat lider al generației sale. Într-un interviu pe care ni-l acorda cu ceva ani în urmă, Valentina declara: «Handbalul este marea mea pasiune și așa va fi pentru mulți ani. În viitor, mi-aș dori să îmbrac tricoul unei echipe mari din România, indiferent de numele acesteia!». Tot în acea perioadă... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2021, 12:40 (3859 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Poporului sesizează lipsa medicilor de familie în localitățile rurale din Ialomița

Avocatul Poporului sesizează lipsa medicilor de familie în localitățile rurale din Ialomița

Un Raport al Avocatului Poporului scoate în evidență nivelul de scăzut al serviciilor de medicină primară de care beneficiază ialomițenii. În baza documentelor oficiale primite din partea Direcției de Sănătate Publică Ialomița și Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, Avocatul Poporului a concluzionat că Ialomița duce lipsă de medici de familie. Cele mai multe probleme din acest punct de vedere sunt semnalate în mediul rural, acolo unde există o reticență din partea absolvenților de Medicină de a înființa cabinete medicale de medicină de familie. Potrivit răspunsului înaintat de DPS Ialomița Avocatului Poporului, în ultimii 3 ani la nivelul instituției nu a fost înregistrată nicio cerere... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2021, 10:55 (5036 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a dublat numărul mașinilor care circulă pe străzile Sloboziei

În 10 ani

S-a dublat numărul mașinilor care circulă pe străzile Sloboziei

În 10 ani, Primăria Slobozia a reușit să concesioneze 3268 de locuri de parcare. În prezent, numărul mașinilor care circulă pe străzile orașului depășește 20000, potrivit statisticii oficiale a Direcției Regim Permise și Înmatriculare a Vehiculelor. Anual, Primăria Slobozia încasează din concesionarea locurilor de parcare 300 mii de lei. Banii colectați ar putea fi mai mulți dacă numărul parcărilor concesionate ar fi mai mare. Administrația locală mai are însă disponibile doar 699... Cei mai mulți șoferi se descurcă așa cum pot când vine vorba despre parcarea autovehiculelor pe care le conduc.

Numărul mașinilor, în creștere... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2021, 14:40 (5700 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firma Chemgas Holding Corporation, implicată în 300 de procese

Falimentul Combinatului Chimic din Slobozia

Firma Chemgas Holding Corporation, implicată în 300 de procese

Datele oficiale ale Tribunalului Ialomița arată că societatea Chemgas Holding Corporation, în prezent în faliment, este parte în 300 de litigii înregistrate pe rolul instanței. Numărul cauzelor a crescut simțitor în momentul în care judecătorii au stabilit definitiv intrarea în faliment a societății. Cele mai multe dintre aceste procese sunt cauze asociate dosarului principal prin care s-a dispus falimentul. Ele au ca obiect contestații împotriva deciziilor emise de Adunarea Creditorilor. Valul de procese nu face decât să prelungească la nesfârșit deciziile judecătorilor cu privire la felul în care ar trebui împărțit patrimoniul Chemgas Holding Corporation. Firma le datorează creditorilor săi... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2021, 11:05 (7199 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sfinții neputințelor noastre

La Centrul de Asistență Medico-Socială Fierbinți-Târg

Sfinții neputințelor noastre

E  singurul Centru din Ialomița care va avea lift. Investițiile au costat 2,3 milioane de lei. Iar cei peste 40 de rezidenți din cadrul Centrului beneficiază de servicii sociale și medicale de excepție. Și totuși ceva nu le dă pace. Dorul de casă nu se uită niciodată...

De Sfinții Constantin și Elena
Cândva, Centrul a fost Conacul generalului Eracle Arion, primul comandant de artilerie al armatei române. E îngropat aici, în curte. La el acasă... Dar de-atunci au trecut 140 de ani, iar casa lui a devenit casă pentru bătrânii județului Ialomița. Vin aici din toate părțile,... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2021, 13:10 (2632 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Promitem redeschiderea Ștrandului Municipal al Sloboziei!»

Dragoș Soare, primarul Sloboziei

«Promitem redeschiderea Ștrandului Municipal al Sloboziei!»

Revenit în administrarea Primăriei Slobozia, după ce 10 ani a fost concesionat unei firme locale, Ștrandul Municipal este nefuncțional. În urma unei vizite de lucru privind monitorizarea obiectivului, primarul Dragoș Soare a declarat că administrația pe care o conduce va face de­mersuri pentru redeschiderea Ștrandului Municipal. «Vă promit că nu va rămâne așa și că până vara viitoare va deveni destinația favorită a tine­rilor din oraș!» a declarat Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia.

Dispută în instanță În perioada 2007-2017, Ștrandul Municipal al Sloboziei a fost concesionat... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2021, 12:55 (4814 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Doja: Opt persoane au ajuns la spital după ce au mâncat mici alterați

Gheorghe Doja: Opt persoane au ajuns la spital după ce au mâncat mici alterați

Opt membri ai unei familii din comuna Gheorghe Doja au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce s-au intoxicat cu mâncarea pe care au consumat-o la prânz. Ancheta epidemiologică a arătat că alimentele au fost cumpărate din 3 supermarketuri din București.

Verificările sunt în curs Cei opt membri ai familiei din Gheorghe Doja, printre care și doi copii, în vârstă de 2 și 6 ani, au fost transportați cu ambulanțele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în ziua de duminică, 23 mai 2021. Oamenii au consumat la masa de prânz mici, ficat de pasăre, piept de pui, ciuperci și... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2021, 18:40 (5373 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Ialomița are nevoie de toți parlamentarii ei!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Ialomița are nevoie de toți parlamentarii ei!»

Deputatul AUR Titus Silviu Păunescu invită parlamentarii ialomițeni să facă front comun pentru re­zolvarea problemelor economice și admi­nistrative ale jude­țului. Acesta susține că «doar împreună, cei șase parlamentari din Ialomița pot susține eficient interesele ialomițenilor în Parlamentul României!». «Efor­turile individuale sunt meritorii, dar nu sunt suficiente. Ialomița are nevoie de toți parlamentarii ei pentru a obține rapid rezultate eco­nomice și administrative. De aceea, pro­pun public organiza­rea unei întâlniri cu toți cei șase parlamentari ia­lomițeni pentru a identifica o strategie parlamentară co­mună în acest man­dat!» a declarat Silviu Titus Păunescu.

Apel către parlamentarii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2021, 16:05 (4848 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar de «trafic de droguri»

Slobozia: Acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar de «trafic de droguri»

Procurorii DIICOT din Slobozia au sesizat Tribunalul Ialomița cu acordul de recunoaștere a vinovăției în cazul unui tânăr din oraș anchetat pentru «trafic de droguri». De profesie informatician, acesta a fost acuzat de «trafic și deținere de droguri de risc».

Vindea droguri pe străzile Sloboziei Tânărul a intrat în vizorul anchetatorilor în urmă cu aproximativ 2 ani. Acesta vindea pe străzile din Slobozia cannabis, iar banii îi folosea pentru a-și cumpăra la rândul său droguri. În urma unor percheziții domiciliare efectuate de procurorii DIICOT Slobozia la locuința acestuia, au fost... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2021, 13:40 (6575 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu reclamă Guvernarea Câțu

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu reclamă Guvernarea Cîțu

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu susține că nu există zi fără o veste proastă venită de la Palatul Victoria. Demnitarul apreciază că scumpirilor deja produse de la începutul anului și până acum li se adaugă noi majorări, la prețul energiei electrice și la cel al gazelor naturale. De la 1 iulie, gazele pentru consumatorii casnici se scumpesc cu 25%, iar curentul electric cu încă 7,5%.

Efect de domino Deputatul PSD Ștefan Mușoiu ia public poziție împotriva Guvernului Cîțu. Demnitarul consideră că «situația actuală este inacceptabilă pentru toți românii...». «Deja prețul energiei electrice a depășit orice prag anterior de majorare, 2021 aducând o scumpire cu 50%, comparativ cu 2020, a tranzacțiilor spot pe bursa de energie (OPCOM). Creșterea masivă a prețului energiei și a combustibililor au determinat majorări în lanț, cu efecte pu­ternice în privința achiziției alimentelor de bază și a bunurilor de larg consum. Nu trebuie să îmi nuanțez mai mult spusele pentru că fiecare român a resimțit direct efectele liberalizării pieței energiei, decisă de guvernele liberale complet anapoda, efecte care vor provoca și dublarea inflației până la finalul anului, față de nivelul estimat, după cum anunță și Banca Națională!»... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2021, 11:05 (3413 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Un nou concurs pentru ocuparea funcției de director al CJAS Ialomița

Un nou concurs pentru ocuparea funcției de director al CJAS Ialomița

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a anunțat organizarea unui nou concurs pentru ocuparea funcției de conducere în cadrul a 36 de Case Județene de Asigurări de Sănătate, printre care și cea din Ialomița. La testarea anterioară doar un singur candidat a reprezentat județul Ialomița. Este vorba despre Ionel Gae, fostul vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița. Acesta nu a promovat concursul, reușind să obțină doar 26,50 de puncte din cele 70 necesare pentru a fi considerat «admis».

Pregătiri pentru concurs Potrivit anunțului oficial al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2021, 20:25 (7460 vizualizări - 19 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Visuri la cheie» cu și pentru Adrian Trifan

«Visuri la cheie» cu și pentru Adrian Trifan

După 30 de ani de democrație pe bani publici, fondul locativ al Primăriei Slobozia se reduce la o duzină de garsoniere și apartamente. Și nimeni nu s-ar fi deranjat nici să le numere sau să întrebe de ele, că majoritatea sunt și vechi, și prost întreținute. Numai că săptămâna trecută, un cetățean cu simț civic a reclamat că la MB20, un apartament de vreo 50 de mp aparținând Municipalității, nu-și plătește datoriile la întreținere. Și uite-așa, din ușă-n ușă și din funcționar în funcționar, omul nostru a ajuns în biroul primarului să ceară banii de întreținere. Inițial, primarul Sloboziei l-a trimis la plimbare, că el e în funcție de 6 luni și are casă pe pământ... Dar când cetățeanul i-a bătut... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2021, 14:55 (7133 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Scenariile de lucru pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scenariile de lucru pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este inclus în 4 pro­iecte de modernizare și reabi­litare. Două dintre acestea se reali­zează cu ajutorul fondurilor europene, iar celelalte prin fonduri alocate de Guvernul României, în baza Programului Național de Dezvoltare Locală. Toate aceste proiecte se desfășoară fără a întrerupe activitatea medicală. O adevărată strategie inginerească a fost pusă în mișcare pentru ca medicii să-i poată consulta pe pacienți, în timp ce muncitorii reconstruiesc practic întreg spitalul.

Scenariile de modernizare ale unui spital
Primul proiect din cele... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2021, 11:05 (9968 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
325 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sudiți: Pesticide expirate, confiscate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pentru prevenirea, identificarea și sancționarea faptelor de natură penală și contravențională la regimul produselor de protecție ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 17:20
(6961 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA: Atenționare în privința toxinfecțiilor alimentare

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada imediat următoare, cînd se înregistrează în mod tradițional o creștere a consumului de ouă și carne de miel, Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 12:05
(4449 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenții pentru ovine și caprine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că, începînd cu data de 31 martie 2015, se efectuează plata aferentă Ajutorului Național Tranzitoriu (ANT) ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 19:40
(4820 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansarea cărții «40 de zile», de Chris Simion

Cartea «40 de zile», editată în 2015 la Editura TREI, a autoarei Chris Simion, va fi lansată la Slobozia, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, sîmbătă, 4 aprilie 2015, începînd cu orele ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 18:45
(4427 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliminarea regimului cotelor de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomita informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 17:20
(4554 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Forumul privind Viitorul Agriculturii 2015 (FFA 2015)

O delegatie a Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, condusă de președintele Laurențiu Baciu, a participat la cea de a VIII-a ediție a Forumului privind Viitorul Agriculturii, desfășurată ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 16:15
(3680 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Lansarea primelor măsuri de finanțare din PNDR 2020

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale prin Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a deschis de miercuri, 25 martie 2015, primele sesiuni de primire a proiectelor de investiții finanțate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 14:05
(5938 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ograda și gospodării inundate la Giurgeni

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Ograda. Evenimentul a fost anunțat în ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 12:45
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița. Prejudiciu de 5 milioane de euro!

Luni dimineața, 30 martie 2015, peste 150 de polițiști au descins la persoane fizice și firme din București și 3 județe, în 50 de locații, într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani, cu un prejudiciu ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2015, 10:55
(5959 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A plecat cu tot cu cărucior de la cumpărături!

Un tînăr, de 20 de ani, din Urziceni, a fost surprins de jandarmi după ce a sustras un cărucior pentru cumpărături. Astfel, jandarmii din cadrul unei patrule de ordine și siguranță publică din cadrul Detașamentului ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 18:30
(9734 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița recrutează candidați

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița recrutează candidați pentru concursul de admitere-sesiunea 2015, pentru  instituțiile de învățămînt ale Ministerului ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 16:30
(6034 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Elemente de muniție, descoperite pe malul Brațului Borcea

Două proiectile explozive de artilerie de calibru 105, respectiv 152 mm, au fost descoperite de un cetățean în dimineața zilei de miercuri, 25 martie 2015, pe malul stîng al brațului Borcea, în zona Fetești ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 14:30
(7706 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Poliției Române, sărbătorită și la Slobozia. 16 ofițeri și 68 de agenți au fost avansați în grad la ceas aniversar!

Unul dintre cele mai așteptate momente dedicate Zilei Poliției Române a fost reprezentat de avansările în grad, făcute publice de comandantul unității, comisarul șef Viorel Ștefu, în cadrul ședinței festive ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2015, 17:50
(9751 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Lansare de carte dedicată Zilei Poliției Române

Miercuri, 25 martie 2015, cu începere de la orele 11,00, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia s-a lansat volumul, semnat de Emilia Vlad, «Teste de Istorie pentru admiterea la Academia ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2015, 13:35
(5533 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Locuitorii gospodăriilor individuale
care plătesc taxa de salubritate
la Primăria Slobozia prin
Direcția de Impozite și Taxe
sînt rugați să se prezinte
la sediul societății
SC POLARIS M HOLDING SRL,
situat în Slobozia,
Șos. Amara, nr. 2 (incinta fost Comcereal),
pentru a ridica pubela
(capacitate 240 l),
pusă la dipoziție de operator

25 Martie 2015, 12:40


«Porți deschise» la sediul IPJ Ialomița

«Porți deschise» la sediul IPJ Ialomița

Poliția Română aniversează, la data de 25 martie 2015, 193 de ani de atestare documentară. A devenit deja o tradiție ca, în contextul aniversării Zilei Poliției Române, oamenii legii să se afle alături ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 19:25
(5015 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune comună pentru situații de urgență

Slobozia: Acțiune comună pentru situații de urgență

Marți, 24 martie 2015, începînd cu orele 10,00, la sediul Expur SA Slobozia, s-a desfășurat un exercițiu de cooperare cu trupe în teren, ce a fost organizat de cadrele Inspectoratului pentru Situații de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 17:15
(5238 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în data de 24 aprilie 2015, orele 9,00, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă» care va avea loc la Slobozia-Centrul Cultural UNESC ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 16:25
(5090 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Femeie găsită spînzurată

O intervenție a pompierilor s-a produs în dimineața zilei de luni, 23 martie 2015, în jurul orei 8,20, cînd o femeie, în vîrstă de 63 de ani, din localitatea Gheorghe Lazăr, a fost găsită spînzurată de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 15:40
(6051 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Incendiu la cabina unui autotractor

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la cabina unui autotractor, în localitatea Ion Roată. Evenimentul a fost anunțat în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 14:10
(5833 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215 Plăți privind bunăstarea animalelor, pachet b-păsări ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 13:25
(6031 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Uniunea Artiștilor Plastici filiala Slobozia-Ialomița invită toți iubitorii de artă vineri, 27 martie 2015, începînd cu orele 14,00, la vernisarea expoziției de pictură a artistei Cornelia Camelia Ion. ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 12:35
(4676 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari din Ion Roată, reținuți după 5 ani de la comiterea faptei

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au pus în mișcare acțiunea penală și au dispus arestarea preventivă a doi indivizi din comuna Ion Roată, după ce aceștia au tîlhărit un ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2015, 18:55
(8395 vizualizări - 3 comentarii)


Moaștele Sfîntului Ioan Gură de Aur, la Catedrala Urziceni

Jandarmii vor asigura, în perioada 19-22 martie 2015, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul religios de mare importanță pentru creștinii ialomițeni, respectiv aducerea la Catedrala din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2015, 14:45
(5673 vizualizări - 1 comentariu)


Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au finalizat cercetările în dosarul deschis pe numele agenților Serviciului Rutier din cadrul Poliției Orașului Țăndărei. Anchetatorii i-au trimis ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2015, 12:05
(7838 vizualizări - 2 comentarii)


anunț de vînzare

societate comercială
vinde autoutilitare
marca MAN, IVECO, MERCEDES

an fabricație 1992-2005
Relații la telefon 0727/221.738

18 Martie 2015, 09:55


ZIUA POLIȚIEI ROMÂNE, sărbătorită de polițiștii ialomițeni în mijlocul cetățenilor

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 18:40
(4562 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

Polițiștii ialomițeni donează sînge

Peste 50 de polițiști au răspuns prezent Campaniei «Donează sînge! Salvează o viață!» desfășurată de Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 15:35
(5449 vizualizări - 1 comentariu)


Beneficiarii privați ai PNDR pot derula achizițiile online, pe pagina de internet a AFIR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a modificat metodologia specifică achizițiilor pentru beneficiarii privați ai fondurilor europene acordate pentru agricultură și dezvoltarea mediului rural ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 13:20
(6124 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o clădire din Slobozia

Incendiu la o clădire din Slobozia

În dimineața zilei de duminică, 15 martie a.c, a izbucnit un incendiu la o clădire dezafectată ce aparține unei societăți comerciale, pe raza municipiului Slobozia. Pompierii s-au deplasat la fața locului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 12:05
(4281 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...