Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia va cheltui 17 milioane de lei pentru finalizarea parcării subterane

Mult a fost, destul a mai rămas

Slobozia va cheltui 17 milioane de lei pentru finalizarea parcării subterane

bonus: Administrația Soare are nevoie de surse noi de venit

Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 27 mai 2021, un studiu de fezabilitate care va permite finalizarea lucrărilor la parcarea subterană din Piața Revoluției. Valoarea lucrărilor este estimată la 17 milioane de lei, iar termenul de exe­cuție va fi de 9 luni de la debutul lucrărilor. Reamintim că inves­tiția din centrul Slobo­ziei a fost demarată în anul 2014 și a intrat în conservare în 2019...

După 2 ani de așteptare La 2 ani de la intrarea în conservare a șantierului din Piața Revoluției, administrația locală reia demersurile de finalizare a acestei investiții. Joi, 27 mai 202... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2021, 11:10 (4131 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

RAJA SA Constanța revine în Ialomița cu un nou Masterplan

RAJA SA Constanța revine în Ialomița cu un nou Masterplan

RAJA SA Constanța a propus autorităților județene din Ialomița un nou Masterplan pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată. Informația a fost făcută pu­blică la nivelul Consiliului Județean Ialomița de către administratorul public al județului, Alexandru Potor: «Acest Masterplan trebuie să fie aprobat de către Consiliul Județean Ialomița... Deci noi adoptăm, practic, decizia finală! Și tot noi decidem dacă ceea ce conține acest Masterplan este în folosul ialomițenilor sau nu...».

O nouă oportunitate investițională RAJA SA Constanța propune pentru a patra oară administrației... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2021, 18:20 (4597 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare face curat în ograda Primăriei Slobozia

Organigramă nouă în luna iunie

Administrația Soare face curat în ograda Primăriei Slobozia

La jumătatea lunii mai a.c., în cadrul unei ședințe săptămânale interne, primarul Dragoș Soare ar fi declarat că «nu va mai lucra cu șefii departamentelor Primăriei...». Edilul a nominalizat șase nume de șefi care urmează să fie înlocuiți în următoarea perioadă. Printre aceștia s-ar număra directorul economic Adrian Trifan, șeful Servi­ciului Urbanism, Alexandru Ambruș și șefa Serviciului Programe și Strategii de Dezvoltare Locală, Alina Ciobanu. Primarul Dragoș Soare a refuzat să comenteze oficial informațiile. «Vom avea o nouă organigramă în luna iunie... E tot ce pot să vă spun în acest moment!» a declarat Dragoș Soare pentru ziarul nostru.

Curățenie în ograda lui Soare... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2021, 13:40 (14301 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Infractor lăsat liber de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești

Cercetat în 50 de dosare penale

Infractor lăsat liber de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești

Inculpat în 50 de dosare penale privind fapte de «furt» sau «furt calificat», un adolescent de etnie romă din Țăndărei a fost lăsat liber de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești. Anchetatorii au respins solicitarea polițiștilor din Țăndărei privind arestarea preventivă a infractorului motivând că «nu se impune». Reamintim faptul că același infractor era căutat de autoritățile judiciare lo­cale de la începutul lunii mai a.c., după ce a fugit din sediul Poliției Orașului Țăndărei în timp ce aștepta să fie audiat.

Reținut de polițiști, eliberat de procurori Pe data de... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2021, 20:10 (5615 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

277 de candidați la examenul de Titularizare

În Ialomița

277 de candidați la examenul de Titularizare

Pregătirile pentru sesiunea din acest an a Titularizării au intrat în linie dreaptă și în județul Ialo­mița. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că 277 de candidați s-au înscris la această testare. Ca și anul trecut, numărul posturilor pe perioadă nedeterminată este mai mic decât cel al celor care susțin testarea.

Proba scrisă, la mijlocul lunii iulie Potrivit informațiilor oficiale, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are disponibile doar 175 de posturi nedeterminate în Învățământ, ce pot fi ocupate prin examenul de Titularizare. Cei care reușesc să le obțină vor... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2021, 18:05 (4427 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Se reunesc la mijlocul lui iunie

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Se reunesc la mijlocul lui iunie

Încă nu s-au stins ecourile bucuriei fantastice resimțite de microbiștii ialomițeni la golul lui Marius Ciobanu care menținea Unirea Slobozia în Liga a II-a, în dauna Comunei Recea.Viața fotbalistică merge înainte, iar finalul unui sezon naște griji pentru următorul. Federația Română de Fotbal a hotărât ca noul campionat să debuteze pe 31 iulie 2021, ceea ce ar putea însemna că vom avea din nou o singură serie dar, de data aceasta, se va juca în sistem tur-retur. Prin urmare, echipele din Liga Secundă s-au pus cu burta pe strategii, unele dintre acestea anunțând deja primele transferuri și disponibilizări. La Unirea Slobozia știm că vom avea un buget mai mare și un obiectiv mai îndrăzneț. Și mai... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2021, 15:50 (4502 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Feteștiul și Doja, în focuri din 28 august 2021

Fotbal, Liga a III-a

Feteștiul și Doja, în focuri din 28 august 2021

FRF a decis ca noul sezon de Liga a III-a să înceapă pe 28 august a.c., bâjbâind încă după formatul optim. Se vehiculează, cel mai frecvent, menținerea sistemului cu 10 serii a câte 10 echipe. Dar se vorbește timid și despre revenirea la 5 serii cu 16-18 echipe... De-o fi una, de-o fi alta, noi, ialomițenii, suntem pe cai mari. Avem două echipe la nivelul acestui eșalon și abia așteptăm să le susținem! E prea devreme pentru ca Recolta Gheorghe Doja și CSM Fetești să-și traseze strategia de pregătire, dar ambele își doresc să aibă un campionat lipsit de grija re­trogradării. «Nu putem vorbi despre viitorul sezon atâta vreme cât noi nu l-am terminat pe actualul. Mai avem meciu­rile din Faza Județeană... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2021, 14:25 (3343 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Valentina Soreanu, campioană națională la Junioare I

Handbal

Valentina Soreanu, campioană națională la Junioare I

Valentina Soreanu a început să joace handbal în urmă cu 11 ani, la Slobozia. A pășit în sală pe urmele surorii sale, Ada, portar apreciat la junioarele CSS. A intrat sub îndrumarea profesorului Marian Simion, acesta ochind încă de atunci o viitoare aruncătoare eficace de mână stângă, calitate pe care rar o găsești la o jucătoare din România. Valentina nu l-a dezamăgit, a progresat an de an, devenind un adevărat lider al generației sale. Într-un interviu pe care ni-l acorda cu ceva ani în urmă, Valentina declara: «Handbalul este marea mea pasiune și așa va fi pentru mulți ani. În viitor, mi-aș dori să îmbrac tricoul unei echipe mari din România, indiferent de numele acesteia!». Tot în acea perioadă... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2021, 12:40 (3859 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Poporului sesizează lipsa medicilor de familie în localitățile rurale din Ialomița

Avocatul Poporului sesizează lipsa medicilor de familie în localitățile rurale din Ialomița

Un Raport al Avocatului Poporului scoate în evidență nivelul de scăzut al serviciilor de medicină primară de care beneficiază ialomițenii. În baza documentelor oficiale primite din partea Direcției de Sănătate Publică Ialomița și Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, Avocatul Poporului a concluzionat că Ialomița duce lipsă de medici de familie. Cele mai multe probleme din acest punct de vedere sunt semnalate în mediul rural, acolo unde există o reticență din partea absolvenților de Medicină de a înființa cabinete medicale de medicină de familie. Potrivit răspunsului înaintat de DPS Ialomița Avocatului Poporului, în ultimii 3 ani la nivelul instituției nu a fost înregistrată nicio cerere... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2021, 10:55 (5036 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a dublat numărul mașinilor care circulă pe străzile Sloboziei

În 10 ani

S-a dublat numărul mașinilor care circulă pe străzile Sloboziei

În 10 ani, Primăria Slobozia a reușit să concesioneze 3268 de locuri de parcare. În prezent, numărul mașinilor care circulă pe străzile orașului depășește 20000, potrivit statisticii oficiale a Direcției Regim Permise și Înmatriculare a Vehiculelor. Anual, Primăria Slobozia încasează din concesionarea locurilor de parcare 300 mii de lei. Banii colectați ar putea fi mai mulți dacă numărul parcărilor concesionate ar fi mai mare. Administrația locală mai are însă disponibile doar 699... Cei mai mulți șoferi se descurcă așa cum pot când vine vorba despre parcarea autovehiculelor pe care le conduc.

Numărul mașinilor, în creștere... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2021, 14:40 (5700 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firma Chemgas Holding Corporation, implicată în 300 de procese

Falimentul Combinatului Chimic din Slobozia

Firma Chemgas Holding Corporation, implicată în 300 de procese

Datele oficiale ale Tribunalului Ialomița arată că societatea Chemgas Holding Corporation, în prezent în faliment, este parte în 300 de litigii înregistrate pe rolul instanței. Numărul cauzelor a crescut simțitor în momentul în care judecătorii au stabilit definitiv intrarea în faliment a societății. Cele mai multe dintre aceste procese sunt cauze asociate dosarului principal prin care s-a dispus falimentul. Ele au ca obiect contestații împotriva deciziilor emise de Adunarea Creditorilor. Valul de procese nu face decât să prelungească la nesfârșit deciziile judecătorilor cu privire la felul în care ar trebui împărțit patrimoniul Chemgas Holding Corporation. Firma le datorează creditorilor săi... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2021, 11:05 (7199 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sfinții neputințelor noastre

La Centrul de Asistență Medico-Socială Fierbinți-Târg

Sfinții neputințelor noastre

E  singurul Centru din Ialomița care va avea lift. Investițiile au costat 2,3 milioane de lei. Iar cei peste 40 de rezidenți din cadrul Centrului beneficiază de servicii sociale și medicale de excepție. Și totuși ceva nu le dă pace. Dorul de casă nu se uită niciodată...

De Sfinții Constantin și Elena
Cândva, Centrul a fost Conacul generalului Eracle Arion, primul comandant de artilerie al armatei române. E îngropat aici, în curte. La el acasă... Dar de-atunci au trecut 140 de ani, iar casa lui a devenit casă pentru bătrânii județului Ialomița. Vin aici din toate părțile,... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2021, 13:10 (2632 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Promitem redeschiderea Ștrandului Municipal al Sloboziei!»

Dragoș Soare, primarul Sloboziei

«Promitem redeschiderea Ștrandului Municipal al Sloboziei!»

Revenit în administrarea Primăriei Slobozia, după ce 10 ani a fost concesionat unei firme locale, Ștrandul Municipal este nefuncțional. În urma unei vizite de lucru privind monitorizarea obiectivului, primarul Dragoș Soare a declarat că administrația pe care o conduce va face de­mersuri pentru redeschiderea Ștrandului Municipal. «Vă promit că nu va rămâne așa și că până vara viitoare va deveni destinația favorită a tine­rilor din oraș!» a declarat Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia.

Dispută în instanță În perioada 2007-2017, Ștrandul Municipal al Sloboziei a fost concesionat... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2021, 12:55 (4814 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Doja: Opt persoane au ajuns la spital după ce au mâncat mici alterați

Gheorghe Doja: Opt persoane au ajuns la spital după ce au mâncat mici alterați

Opt membri ai unei familii din comuna Gheorghe Doja au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce s-au intoxicat cu mâncarea pe care au consumat-o la prânz. Ancheta epidemiologică a arătat că alimentele au fost cumpărate din 3 supermarketuri din București.

Verificările sunt în curs Cei opt membri ai familiei din Gheorghe Doja, printre care și doi copii, în vârstă de 2 și 6 ani, au fost transportați cu ambulanțele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în ziua de duminică, 23 mai 2021. Oamenii au consumat la masa de prânz mici, ficat de pasăre, piept de pui, ciuperci și... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2021, 18:40 (5373 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Ialomița are nevoie de toți parlamentarii ei!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Ialomița are nevoie de toți parlamentarii ei!»

Deputatul AUR Titus Silviu Păunescu invită parlamentarii ialomițeni să facă front comun pentru re­zolvarea problemelor economice și admi­nistrative ale jude­țului. Acesta susține că «doar împreună, cei șase parlamentari din Ialomița pot susține eficient interesele ialomițenilor în Parlamentul României!». «Efor­turile individuale sunt meritorii, dar nu sunt suficiente. Ialomița are nevoie de toți parlamentarii ei pentru a obține rapid rezultate eco­nomice și administrative. De aceea, pro­pun public organiza­rea unei întâlniri cu toți cei șase parlamentari ia­lomițeni pentru a identifica o strategie parlamentară co­mună în acest man­dat!» a declarat Silviu Titus Păunescu.

Apel către parlamentarii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2021, 16:05 (4848 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar de «trafic de droguri»

Slobozia: Acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar de «trafic de droguri»

Procurorii DIICOT din Slobozia au sesizat Tribunalul Ialomița cu acordul de recunoaștere a vinovăției în cazul unui tânăr din oraș anchetat pentru «trafic de droguri». De profesie informatician, acesta a fost acuzat de «trafic și deținere de droguri de risc».

Vindea droguri pe străzile Sloboziei Tânărul a intrat în vizorul anchetatorilor în urmă cu aproximativ 2 ani. Acesta vindea pe străzile din Slobozia cannabis, iar banii îi folosea pentru a-și cumpăra la rândul său droguri. În urma unor percheziții domiciliare efectuate de procurorii DIICOT Slobozia la locuința acestuia, au fost... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2021, 13:40 (6576 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu reclamă Guvernarea Câțu

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu reclamă Guvernarea Cîțu

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu susține că nu există zi fără o veste proastă venită de la Palatul Victoria. Demnitarul apreciază că scumpirilor deja produse de la începutul anului și până acum li se adaugă noi majorări, la prețul energiei electrice și la cel al gazelor naturale. De la 1 iulie, gazele pentru consumatorii casnici se scumpesc cu 25%, iar curentul electric cu încă 7,5%.

Efect de domino Deputatul PSD Ștefan Mușoiu ia public poziție împotriva Guvernului Cîțu. Demnitarul consideră că «situația actuală este inacceptabilă pentru toți românii...». «Deja prețul energiei electrice a depășit orice prag anterior de majorare, 2021 aducând o scumpire cu 50%, comparativ cu 2020, a tranzacțiilor spot pe bursa de energie (OPCOM). Creșterea masivă a prețului energiei și a combustibililor au determinat majorări în lanț, cu efecte pu­ternice în privința achiziției alimentelor de bază și a bunurilor de larg consum. Nu trebuie să îmi nuanțez mai mult spusele pentru că fiecare român a resimțit direct efectele liberalizării pieței energiei, decisă de guvernele liberale complet anapoda, efecte care vor provoca și dublarea inflației până la finalul anului, față de nivelul estimat, după cum anunță și Banca Națională!»... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2021, 11:05 (3413 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Un nou concurs pentru ocuparea funcției de director al CJAS Ialomița

Un nou concurs pentru ocuparea funcției de director al CJAS Ialomița

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a anunțat organizarea unui nou concurs pentru ocuparea funcției de conducere în cadrul a 36 de Case Județene de Asigurări de Sănătate, printre care și cea din Ialomița. La testarea anterioară doar un singur candidat a reprezentat județul Ialomița. Este vorba despre Ionel Gae, fostul vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița. Acesta nu a promovat concursul, reușind să obțină doar 26,50 de puncte din cele 70 necesare pentru a fi considerat «admis».

Pregătiri pentru concurs Potrivit anunțului oficial al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2021, 20:25 (7460 vizualizări - 19 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Visuri la cheie» cu și pentru Adrian Trifan

«Visuri la cheie» cu și pentru Adrian Trifan

După 30 de ani de democrație pe bani publici, fondul locativ al Primăriei Slobozia se reduce la o duzină de garsoniere și apartamente. Și nimeni nu s-ar fi deranjat nici să le numere sau să întrebe de ele, că majoritatea sunt și vechi, și prost întreținute. Numai că săptămâna trecută, un cetățean cu simț civic a reclamat că la MB20, un apartament de vreo 50 de mp aparținând Municipalității, nu-și plătește datoriile la întreținere. Și uite-așa, din ușă-n ușă și din funcționar în funcționar, omul nostru a ajuns în biroul primarului să ceară banii de întreținere. Inițial, primarul Sloboziei l-a trimis la plimbare, că el e în funcție de 6 luni și are casă pe pământ... Dar când cetățeanul i-a bătut... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2021, 14:55 (7133 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Scenariile de lucru pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scenariile de lucru pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este inclus în 4 pro­iecte de modernizare și reabi­litare. Două dintre acestea se reali­zează cu ajutorul fondurilor europene, iar celelalte prin fonduri alocate de Guvernul României, în baza Programului Național de Dezvoltare Locală. Toate aceste proiecte se desfășoară fără a întrerupe activitatea medicală. O adevărată strategie inginerească a fost pusă în mișcare pentru ca medicii să-i poată consulta pe pacienți, în timp ce muncitorii reconstruiesc practic întreg spitalul.

Scenariile de modernizare ale unui spital
Primul proiect din cele... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2021, 11:05 (9968 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16277 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16877 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16386 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21501 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18639 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18478 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19744 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11105 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21386 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18467 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16467 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13294 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17473 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16339 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17666 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18727 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17720 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11892 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10512 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19508 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19637 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18226 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25138 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17977 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15212 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20631 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17449 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare a Finanțelor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița reamintește contribuabililor, persoane fizice organizați ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:44
(17604 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei șoferi beți la volan depistați doar în 24 de ore!

În numai 24 de ore, polițiștii ialomițeni au depistat trei șoferi băuți la vola. Astfel, miercuri, 8 septembrie a.c., în jurul orei 6.20, un echipaj de poliție rutieră aflat în serviciul de supraveghere ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:43
(15764 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...