Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Frumos meci, păcat de puncte!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Petrolul Ploiești 1-1

Frumos meci, păcat de puncte!

Unirea Slobozia rămâne neînvinsă în play-out cu un bilanț de o victorie și 3 egaluri. La fel ca în ce­lelalte două meciuri terminate la egalitate, și în partida cu Petrolul am rămas cu senzația frustrantă că se puteau lua toate cele 3 puncte. Din confruntarea cu prahovenii, ne-am ales cu un punct care ne ajută să egalăm CSM Reșița, atât la punctaj cât și la golaveraj, dar avem două goluri mai puțin marcate decât bănățenii. Dacă situația se va menține și după etapa viitoare, în meciul direct din ultima rundă, doar victoria ne va califica la baraj.

Ne-au luat tare chiar din start În sezonul... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2021, 15:40 (2555 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Înfrângere ca-n vremurile grele

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul 2 Constanța-Recolta Gheorghe Doja 6-0

Înfrângere ca-n vremurile grele

Aproape sigură de locul 9 și de participarea la barajul pentru menținerea în Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja s-a deplasat la Ovidiu, pentru meciul cu Viitorul 2, într-o stare de spirit deloc adecvată obținerii unui succes. În plus, Marius Milea nu s-a putut baza pe 4 jucători, aspect care, la subțirimea lotului ialomițean, cântărește enorm. Astfel, Alexe și Bucurică au fost suspendați, Zaharia are probleme de sănătate, iar Stan probleme personale. Dacă mai adăugăm și recenta plecare la Ciulnița a lui George Cositoru, obținem un tablou nu tocmai optimist. Așa se face că, la meciul cu Viitorul, Milea a avut pe bancă doar 4 jucători, dintre care 2 portari. Astfel, pe teren au evoluat următorii... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2021, 15:05 (4343 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fetești, campioana turului

Fotbal, Liga a IV-a

Fetești, campioana turului

Nici nu a început bine minicampionatul Ligii a IV-a ialomițene că a ajuns deja la jumătate. 5 etape în 8 zile, un ritm nebun ca perioada pe care o trăim... Performera turului este CSM Fetești, echipă care, chiar dacă n-a convins pe de-a-ntregul, a învins toate cele 4 adversare și se află confortabil în poziția de lider cu punctaj maxim: 12 puncte. Pe locurile 2 și 3 se găsesc, cu 6 puncte, des­părțite de golaveraj, Victoria Munteni Buzău și Victoria Țăndărei. Bărăganul Ciulnița și Abatorul Slobozia au câte 3 puncte. Diferența de valoare dintre echipe nu este prea mare, așa că ne așteptăm la un retur spectaculos. CSM Fetești a fost și cea mai pragmatică echipă a turului, impunându-se la limită... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2021, 14:20 (2743 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu susține redeschiderea piețelor volante în România

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu susține redeschiderea piețelor volante în România

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu susține redeschiderea piețelor volante în Romnia. Parlamentarul a cerut ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros, datele oficiale legate de numărul producătorilor agricoli care dețin un atestat de producător. Deputatul AUR susține că va face demersuri legale pentru renunțarea la această înterdicție impusă anul trecut.

Susținere pentru producătorii locali Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu susține necesitatea renunțării la reglementările legislative care au interzis producătorilor agricoli persoane fizice să-și comercializeze produsele... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2021, 13:40 (4890 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Alexandru Minea a cucerit Cupa României

Lupte libere, CS Amara

Alexandru Minea a cucerit Cupa României

La finele săptămânii trecute, Odorheiul Secuiesc a găzduit Cupa României la Lupte, competiție adresată sportivilor sub 15 ani. Luptătorul CS Amara, Alexandru Minea, alintat de antrenorul Marian Moraru «Hercule de Bărăgan», a câștigat fără drept de apel competiția. Alți doi sportivi, Ștefan Stancu și Gabriel Neagu, s-au clasat între primii 8. În prealabil, juniorii transferați recent de la Amara la CSM Unirea Slobozia au avut rezultate foarte bune în competiția similară, desfășurată la Putna. Astfel, Marian Subțirică a câștigat Cupa României, iar Denisa Negoiță a urcat pe a doua treaptă a podiumului.... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2021, 13:25 (2579 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ex-subprefectul Barbu a ajuns șef la Cantina Socială

Roata se învârte

Ex-subprefectul Barbu a ajuns șef la Cantina Socială

Emilian Barbu, fost subprefect al județului Ialomița este, începând cu săptămâna trecută, directorul Cantinei Sociale din Slo­bozia. «Domnul Barbu a fost transferat în interesul serviciului pentru 6 luni... Sunt convins că va da dovadă de competență și seriozitate la noul loc de muncă. Acesta este singurul meu comentariu!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Fost-ai lele cât ai fost Emilian Barbu, subprefect al județului Ialomița până în luna martie 2021, a ajuns șef la Cantina Socială Slobozia. Reamintim că postul a devenit vacant prin demisia lui Răsvan Nițu în urma unui... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2021, 11:10 (5036 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Nicu Pericli vrea să se înscrie în PSD Ialomița

Nicu Pericli vrea să se înscrie în PSD Ialomița

Fost consilier local și fost președinte al PMP Ialomița, Nicu Pericli și-a depus adeziunea la PSD Slobozia. Contactat telefonic, Ștefan Țintă, preșe­dintele PSD Slobozia a declarat pentru ziarul noastru că decizia de acceptare a candidaturii nu îi aparține. «Nu eu decid pri­mirea lui Nicu Pericli în PSD! Este o decizie colectivă... O vom discuta, se va vota și vom vedea care va fi rezultatul!» a declarat Ștefan Țintă. Decizia de inclu­dere în Organizația PSD va fi adoptată în cadrul viitoarei șe­dințe a PSD Slobozia. Nicu Pericli este un personaj controversat la nivelul orașului Slobozia, fiind cunoscut pentru numeroasele sale manifestări și «ieșiri».... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2021, 15:15 (8368 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Vlad Nițescu, membru în Consiliul de Administrație, Carmen Nițescu, psiholog

Spitalul Județean de Urgență Slobozia are viitor

Vlad Nițescu, membru în Consiliul de Administrație, Carmen Nițescu, psiholog

Consilierul județean PRO România, Vlad Nițescu este membru în Consiliul de Administrație al Spitalului Județean Slobozia. Carmen Nițescu, soția acestuia, a fost angajată psiholog al Spitalului Județean Slobozia grație unui «interviu». Liviu Patrichi, directorul instituției, susține că «au fost respectate toate procedurile legale» și că situația este normală.

Lecții politice de bâlbâială Consilierul județean Vlad Nițescu este unul dintre cei 6 consilieri județeni cu care PRO România a «câștigat» alegerile în Ialomița. Datorită algoritmului politic de împărțire a funcțiilor publice... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2021, 10:50 (14664 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colectarea selectivă a deșeurilor bate pasul pe loc

În Ialomița

Colectarea selectivă a deșeurilor bate pasul pe loc

Colectarea selectivă a de­șeurilor este o mare provocare pentru administrațiile locale din Ialomița. Un raport oficial al Gărzii de Mediu Ialomița arată faptul că puțin peste jumă­tate din localitățile jude­țului au făcut demersuri pentru a amenaja spații corespunzătoare depozitării diferențiate a deșeu­rilor. Chiar și în zonele unde infrastructura necesară există, gradul de colectare selectivă este scăzut. Mai mult, în același document oficial, se arată că la nivelul județului există o supra­față de peste 8 ha pe care sunt depozitate ilegal gunoaie.

Demers greu de realizat Indiferența... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2021, 13:20 (4836 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Echipamente medicale pentru Ambulatoriul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Echipamente medicale pentru Ambulatoriul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Noul Ambulatoriu al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» este tot mai aproape de deschidere. În urmă cu o săptămână, la Fetești au ajuns și echipamentele medicale cu care Ambulatoriul este dotat. Obiectivul a fost modernizat și dotat cu echipamente medicale în baza unui proiect cu finanțare europeană în valoare de 10,6 mi­lioane de lei.

Sprijin real pentru pacienți În contextul pandemiei de COVID-19, necesitatea funcționării Ambulatoriului Spitalului Municipal «Anghel Saligny» este importantă, având în vedere că unitatea medicală a fost transformată încă de la debutul pandemiei în... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2021, 17:10 (4047 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița nu dispun de servicii pentru gestionarea câinilor maidanezi

Primăriile din Ialomița nu dispun de servicii pentru gestionarea câinilor maidanezi

O  adresă oficială înaintată de Prefectura Ialomița către toate primăriile ialomițene evidențiază lipsa de interes a aleșilor locali în legătură cu problema câinilor fără stăpân. La nivelul județului Ialomița, nicio administrație locală nu are un serviciu specializat pentru gestio­narea maida­nezilor. Edilii reclamă însă lipsa fondurilor și biro­crația excesivă în acest domeniu. În tot acest timp, câinii lăsați liberi pe stradă fac tot mai multe victime, în special în rândul copiilor. Cel mai recent caz s-a pe­trecut în loca­litatea Fundata, acolo unde un copil de 10 ani a fost transferat în stare gravă la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București după ce a fost mușcat de un câine comunitar... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2021, 12:40 (8194 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pierderi de 5,8 milioane de lei la Drumuri și Poduri SA Ialomița

Management defectuos

Pierderi de 5,8 milioane de lei la Drumuri și Poduri SA Ialomița

bonus: La Infrastructură Drumuri și Poduri SA-Profitul pe un an, egal cu salariul pe 4 luni al directorului

După 3 luni de la preluarea Drumuri și Poduri SA Ialo­mița, directorul Rudolf Gradea face primele declarații pu­blice legate de activitatea firmei pe care o conduce. Acesta susține că, în anul 2020, firma a înregistrat pierderi de 5,8 milioane de lei. «Acestea sunt rezultatele financiare... Unele dintre decizii nu pot fi explicate!» a susținut Rudolf Gradea în cadrul dezbaterii publice pentru bugetul județului.

Acuzații grave Numit oficial în luna februarie 2021, directorul Rudolf Gradea a făcut pri­mele declarații publice privitoare la situația economică a Drumuri și Poduri SA Ialomița... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2021, 18:15 (6883 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Pavel are la dispoziție 382 milioane de lei pentru Ialomița

În anul 2021

Administrația Pavel are la dispoziție 382 milioane de lei pentru Ialomița

bonus: Semne de proastă guvernare la nivelul Ialomiței

Administrația Pavel va cheltui 382 milioane de lei în anul 2021. O treime din acest buget este destinată funcționării Consiliului Județean și instituțiilor din subordine, iar două treimi vor fi orientate către investiții. Conform datelor furnizate oficial, Ialomița va cheltui 71,23% din bugetul de dezvoltare pentru «investiții noi și investiții în derulare» și 22,28% pentru cofinanțarea proiectelor europene. Împrumutul de 100 milioane de lei care urmează să fie contractat de instituție nu se regăsește în datele prezentate public de către autoritățile județene.

Administrația Pavel a salvat aparențele... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2021, 18:40 (6891 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

O sinecură politică USR pentru Alexandru Horhocea

O sinecură politică USR pentru Alexandru Horhocea

Candidatul USR pentru Senatul României la Alegerile Parlamentare din 2020, Alexandru Horocea a fost nominalizat în cadrul Biroului Național al USR pentru o funcție de vicepreședinte al Agenției Naționale pentru Arii Protejate din România. Agenția este o instituție publică cu personalitate juridică, finanțată din venituri proprii și subvenții acordate de la bugetul de stat și funcțio­nează în subordinea Ministerului Mediului. A fost nominalizat în detrimentul fostului biolog al Parcului Național Semenic și specialist în arii protejate, Alina Sinculeț, și ea nominalizată în cadrul Bi­roului Național USR pentru această funcție. Alexandru Horhocea este consultant agricol în cadrul unei companii de... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2021, 17:10 (5784 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandalul de la Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia Nouă a fost «mușamalizat»

Învățătoarea rămâne la catedră

Scandalul de la Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia Nouă a fost «mușamalizat»

Reprezentanții Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» nu a luat nicio măsură în scandalul iscat la Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia între învățătoarea clasei a 3-a și un grup de părinți. Într-un memoriu înaintat Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, aceștia au reclamat comportamentul abuziv al cadrului didactic. Cu toate acestea, oficialii unității de învățământ au omis să cerceteze cazul în Comisia de Disciplină și au stabilit ca învățătoarea să rămână în școală, dar să fie mutată la o altă clasă. Ea predă acum la clasa I. «Nu am avut timpul necesar și de aceea am apelat la această măsură...» a declarat Mariana Hogaș, directorul instituției de învățământ.

Situație neschimbată... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2021, 15:20 (3975 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia plătește credite de 5 milioane de lei anual

O altfel de realitate bugetară

Slobozia plătește credite de 5 milioane de lei anual

Datoria publică locală a orașului Slobozia pentru anul 2021 se ridică la peste 5 milioane de lei. Suma a fost avansată de către primarul Dragoș Soare în cadrul dezbaterii publice asupra bugetului de joi, 15 aprilie 2021. «Prin comparație, în anul 2020 bugetul orașului pentru reabilitarea infrastructurii rutiere a fost de 2 milioane de lei...» a precizat Dragoș Soare. Cele 5 milioane de lei plătite anual reprezintă ratele și dobânzile pentru cele două credite aprobate în 2007 și 2016, respectiv sistemul de alimentare cu apă a mu­nicipiului și «groapa lui Stoica».

O realitate ignorată... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2021, 20:10 (5651 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

WC-urile din curțile școlilor ialomițene au rămas neclintite

De 3 ani

WC-urile din curțile școlilor ialomițene au rămas neclintite

În Ialomița există 21 de școli cu WC-uri în curte și doar 6 dintre acestea au făcut demersuri pentru a le transforma în grupuri sanitare conforme. Vestea și mai proastă este că doar unul dintre aceste proiecte de investiții s-a finalizat! Restul se află în diferite faze de execuție. Primarii ridică neputincioși din umeri și dau vina pe firmele decla­rate câștigătoare în urma licitațiilor pu­blice pe care le-au organizat.

Pericol pentru sănătatea elevilor Ultimul recensământ oficial al școlilor cu WC-uri în curte a fost realizat în anul 2019, dată la care o astfel de situație a fost... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2021, 11:40 (6177 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatorul Adrian Costea suferă de «beția Puterii»

Senatorul Adrian Costea suferă de «beția Puterii»

Știți vorba aia de bun simț care spune că, dacă doi inși îți spun că ești beat, te duci acasă să te culci?! Ei bine, Adrian Costea nu o știe. Și, suit ca scroafa în copacul democrației, senatorul ialomi­țean AUR continuă să dea lecții de moralitate și bună guvernare. Iar printre picături, ne admones­tează suveran pentru că am sancționat public prostiile pe care le declamă de la înălțimea tribunei Parlamentului României, susținând, după cum vedeți în imaginea alăturată, că am fi «filistini». Și noi am fi tăcut, că doar el e parlamentar AUR și blogger de profesie, nu ca noi, niște pârliți de scribi de ziar... Numai că ne îngrijorează starea de «ebrietate» permanentă în care se află domnul se­nator... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2021, 15:20 (6808 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Calcule pentru finalul de sezon

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Calcule pentru finalul de sezon

Unirea Slobozia a stat în etapa de sâmbătă, 17 aprilie a.c., după ce remi­zase, în «intermediară», la Buzău. Cu Gloria, jucătorii lui Adi Mihalcea au repetat istoria din jocul contra Chiajnei: au controlat meciul, au avut cele mai mari ocazii, dar s-au mulțumit, la final, cu un singur punct. Acest punct nu a fost suficient pentru a rezista pe locul 5, care oferă biletul pentru baraj. În etapa din weekend, CSM Reșița a trecut de Concordia Chiajna cu 2-0 și a urcat pe locul 5, trimițând Unirea pe locul 6, direct re­trogradabil. În aceste condiții, ultimele 3 etape vor fi de încărcătură intensă pentru Slobozia și Reșița. Miza clară este locul în baraj, niciuna dintre echipe nemaiavând șanse la locul... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2021, 14:35 (6324 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Marea curățenie de primăvară

Marea curățenie de primăvară

Într-un oraș precum Slobozia, care nu a făcut o prioritate din întreținerea spațiilor verzi și a străzilor, orice campanie de ecologizare este binevenită. La sfârșitul săptămânii precedente, angajații Primăriei Slobozia și cei din cadrul serviciilor subordonate instituției au făcut curățenie generală în tot orașul. Străzile, zonele verzi și aleile dintre blocuri au fost curățate de ambalaje, peturi sau mucuri de țigară aruncate la voia întâmplării de către noi, cetățenii... Dragoș Soare, primarul orașului, a supravegheat munca depusă de funcționarii Primăriei Slobozia.

Cuvântul de ordine: ecologizare... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2021, 14:05 (8553 vizualizări - 11 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Intervenție pe Autostrada Soarelui

Echipajul de descarcerare și paramedicii SMURD din Fetești au intervenit duminică, 15 aprilie 2018, pe Autostrada Soarelui pentru a acorda primul ajutor victimei unui accident de circulație. Este vorba ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 17:15
(4566 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetat penal pentru «dare de mită»

Un tânăr din Ialomița s-a ales cu un dosar penal după ce a încercat să mituiască un polițist de la Circulație. La sfârșitul lunii martie a acestui an, suspectul a fost oprit în trafic, în urmă verificărilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 18:10
(5068 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Incendiu într-o gospodărie

2 tone de lemne de foc și alte 2 tone de furaje au fost cuprinse de flăcări într-o gospodărie din comuna Scânteia. Focul a fost stins de pompierii Gărzii de Intervenție Țăndărei. De asemenea, flăcările ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 15:10
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 ani cu executare pentru fapte de corupție

Trimis în judecată după ce procurorii au dovedit că a mituit un polițist cu 500 de euro, inculpatul Gabriel Marian Nicolau a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel București la 3 ani ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 12:35
(6654 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă sunt așteptate vineri, 20 aprilie 2018, să participe la Bursa Generală a Locurilor de Muncă, eveniment organizat la Slobozia, în incinta Centrului Cultural ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 20:20
(9466 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vehicule neînmatriculate

Un bărbat de 60 de ani, din Fetești, a fost identificat pe o șosea din zona localității Stelnica, la volanul unui tractor agricol, fără ca vehiculul să fie înmatriculat. De asemenea, un localnic de 49 de ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 19:25
(5003 vizualizări - 1 comentariu)


IJJ Ialomița: Vindea pește ilegal

Un bărbat de 43 de ani din comuna ialomițeană Bucu a fost identificat de jandarmi pe raza orașului Amara în timp ce comercializa fără drept 11 kilograme de caras. Marfa a fost confiscată, iar cazul a fost ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 18:40
(5860 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în șomaj peste 500 de locuri de muncă în această săptămână. Persoanele interesate pot obține mai multe detalii ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 18:05
(6553 vizualizări - 2 comentarii)


Peste 200 de polițiști ialomițeni, în stradă de Paște

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița vor fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de Sfintele Sărbători de Paște. Astfel, peste 200 de polițiști vor fi în stradă și ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 17:20
(6972 vizualizări - 0 comentarii)


Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Miercuri, 4 aprilie 2018, în Săptămâna Patimilor, copiii de la Grupul de Cateheză parohial «Vlăstare Ortodoxe» au avut parte de o experiență cu totul deosebită. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 13:10
(6635 vizualizări - 0 comentarii)


Programul magazinelor Kaufland de Paște

Cu prilejul Sărbătorilor de Paște, magazinele Kaufland vor avea un program de funcționare special. Astfel, sâmbătă, 07.04.2018, ora deschiderii va fi 7,00, iar ora închiderii va varia în funcție de magazin ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 12:20
(10201 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

În perioada 11-16 aprilie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:45
(10351 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor Pascale

Punctele Enel din județele Constanța, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi închise în zilele de 6 și 9 aprilie 2018,  zile libere legale. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:25
(8852 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale ale Serviciului de Investigare a Criminalității Economice

Polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au aplicat  sancțiuni contravenționale în valoare de 50000 de lei în urma unor acțiuni derulate pe raza județului Ialomița. Astfel, marți, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:05
(8717 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Prima livrare de purcei din rasa Mangalița

Luni, 2 aprilie 2018, s-a efectuat prima livrare de purcei din rasa Mangalița în cadrul schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 19:15
(8520 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Evaluare a efectivelor de lupi și pisici sălbatice

În baza atribuțiilor ce îi revin conform legislației în vigoare, autoritatea publică centrală pentru protecția mediului realizează studiile de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 16:40
(5673 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

DJST Ialomița
organizează
în perioada 02.04-05.11.2018,
«Concursul local de proiecte
de tineret 2018»

Detalii suplimentare referitoare
la concurs, inclusiv metodologia,
se pot obține de pe site-ul
Ministerului Tineretului și Sportului
www.mts.ro,
site-ul DJST Ialomița www.dsjil.ro
sau de la adresa de e-mail
[email protected]
Anunțul a fost publicat și
în Monitorul Oficial, Partea a VI-a

3 Aprilie 2018, 12:40


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La sfârșitul de săptămână trecut, 30 martie-1 aprilie a.c., polițiștii rutieri au fost prezenți pe principalele drumuri naționale și județene, pentru asigurarea fluenței traficului, combaterea excesului ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:45
(5068 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni. Amenzi de peste 76000 de lei!

În perioada 26-30 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol, precum și a faptelor ilegale de transport, prelucrare și comercializare ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:20
(7278 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în spații protejate îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferită de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:05
(6749 vizualizări - 0 comentarii)


Controale preventive ale DSVSA Ialomița

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbătorilor Pascale când, în mod tradițional, consumul de alimente de origine animală si nonanimală crește, Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 19:10
(4020 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița așteaptă donatori

Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță locuitorii județului că începând cu data de luni, 16 aprilie 2018, se va extinde programul de donare de sânge la sediul Centrului, în fiecare zi de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 18:30
(4785 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor» și «ultraj»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de Orășanu Vasile pentru săvârșirea infracțiunilor de «tentativă la ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 19:40
(5756 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Un tânăr de 30 de ani din comuna Munteni Buzău a fost arestat preventiv pentru 30 de zile la Slobozia, sub acuzația de «tâlhărie calificată». Cazul a fost anchetat de procurorii Parchetului de pe lângă ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 16:40
(4830 vizualizări - 2 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 28 martie a.c, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru prevenirea si combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor piscicole, a colectării, ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 11:10
(5120 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții în Ialomița într-un dosar de evaziune fiscală cu materiale reciclabile

Potrivit Agerpres, Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Gorj efectuează, miercuri dimineața, 28.03.2018, 30 de percheziții în mai multe județe și în București ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2018, 13:10
(7016 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A murit sub roțile unei mașini

O bătrână de 83 de ani a fost ucisă în urma unui accident rutier. Tragedia s-a petrecut luni, 26 martie 2018, la Căzănești, când femeia a fost lovită de mașina condusă de un bărbat, de 47 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:55
(6122 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Doi șoferi, de 39 și 52 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați în trafic sub influența buturilor alcoolice. Aceștia aveau concentrații de alcool în aerul expirat de 0,59 și, respectiv ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:40
(5733 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Perieți, arestat pentru «conducere fără permis»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice și să predea în custodia Penitenciarului Slobozia un bărbat, de 48 de ani, din Perieți, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:35
(5402 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți arestare


IPJ Ialomița: Campanie împotriva violenței domestice

Polițiștii ialomițeni au lansat marți, 27 martie 2018, o campanie de prevenire împotriva violenței domestice. Acțiunea se intitulează «NU violenței domestice» și are ca scop protejarea victimelor acestui ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:20
(5570 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...