Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Prima conferință de presă a deputatului liberal Luminița Barcari

Prima conferință de presă a deputatului liberal Luminița Barcari

Luminița Barcari a susținut vineri, 12 martie a.c., prima sa conferință de presă în calitate de deputat al Ialomiței. La întâlnire au participat peședintele interimar al PNL Ialomița, Dragoș Soare și vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Alexandru Dinu. Declarațiile Luminiței Barcari au vizat activitatea sa parlamentară din primele 3 luni de mandat. Și, fără îndoială, pot fi catalogate drept cele mai banale declarații de presă consemnate vreodată de ziarul nostru.

Forma fără fond din Parlamentul României Luminița Barcari a fost pe rând consilier județean, inspector general... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 17:15 (5068 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Când istoria se repetă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Rapid București 2-1

Când istoria se repetă

Rapidului nu-i priesc depla­sările la Slobozia, mai cu seamă când se petrec în eșalonul secund. Așa a fost în 2013 când, cu Mihalcea pe bancă și Liviu Mihai marcator, Unirea se impunea cu 1-0. Așa a fost și în 2014, când fe­roviarii au izbutit să smulgă doar un punct. Așa a fost și duminică, 14 martie 2021, la prânz, când țara întreagă a văzut Rapidul plecând din nou bătut de la Slobozia și cu șansele de promovare diminuate substanțial. Și de data aceasta, pe bancă a fost tot Adrian Mihalcea care și-a învățat elevii să fie combativi și, mai ales, spe­culativi. Din această combinație au ieșit 3 puncte mari care ne ajută să privim mai optimist spre viitor.

Adăscăliței obține, Toma transformă... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 16:05 (2662 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

În școlile din Ialomița recuperarea materiei pierdute bate pasul pe loc

În școlile din Ialomița recuperarea materiei pierdute bate pasul pe loc

În Ialomița, încercarea Ministerului Educației de a-i ajuta pe elevii din ciclul primar și gimnazial să recupereze din materia pe care au pierdut-o pare greu de pus în practică. Deși părinții și-au dat acordul pentru a-i înscrie pe copii la astfel de cursuri, dascălii refuză să participe la ele. Mai mult, invocând aspecte de ordin legislativ, cadrele didactice întocmesc rapoarte prin care specifică faptul că în clasele în care predau nivelul de dobândire al cunoștințelor este unul peste medie, iar astfel de cursuri nu se impun. Din această cauză, la Slobozia, de exemplu, va exista doar un singur centru în care se vor organiza «cursuri reme­diale». Acesta va fi disponibil pentru toți elevii din... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 13:55 (5948 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Egal în ultimele secunde

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Recolta Gheorghe Doja 2-2

Egal în ultimele secunde

Reluarea sezonului în Liga a III-a a însemnat încă un rezultat po­zitiv pentru Recolta Gheorghe Doja. Ialomițenii s-au deplasat la Cernavodă pentru duelul cu Axiopolis, una dintre echipele bune ale seriei. Dobro­genii au fost cei care au avut inițiativa, dar ocaziile de gol au lipsit până spre final de la ambele porți. Liviu Gheorghe a deschis scorul în minutul 71, cu un șut de la distanță, și tot el l-a majorat în urma unui contraatac. Și, când nimeni nu mai spera, Recolta a revenit în joc. În minutul 87, Scurtu reia cu capul imparabil, după o lovitură de colț. În al doilea minut de prelungiri, o minge în adâncime îl găsește liber pe Costin Anton. Acesta scapă singur și marchează golul egalizator... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 13:35 (2608 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Amara, capitala Șahului

Amara, capitala Șahului

În perioada 12-14 martie 2021, ora­șul-stațiune Amara a găzduit ediția de pri­măvară a Cupei Satori, turneu național de șah, devenit deja tradiție în această zonă. Daniel Nițu, Cristian Ursu și toți cei implicați în organizare au arătat că, în ciuda vremurilor deloc prietenoase pe care le trăim, Amara poate găzdui în continuare evenimente de anvergură. De la autoritățile locale până la unitățile turistice din oraș, toată lumea s-a mobilizat, iar competiția a fost un succes. «Suntem bucuroși să organizăm această compe­tiție în orașul Amara și să o denumim de acum ediția de primăvară „Cupa Stațiunea Amara“. Astfel, partici­păm și noi la promovarea acestei stațiuni minunate, recunoscută ca „Izvor... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 12:10 (2918 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Locală veghează, dar nu răspunde la sesizări

Dialogul surzilor la Slobozia

Poliția Locală veghează, dar nu răspunde la sesizări

Un cetățean din Slobozia reclamă faptul că Poliția Locală a refuzat să răspundă unei sesizări înregistrate legal. El a cerut identificarea unui cetățean care a aruncat resturi provenite din construcții pe domeniul public, într-o zonă supravegheată video. Răspunsul Poliției Locale a fost «o compunere». Cetățeanul este informat că «polițiștii locali au zilnic în itinerariul de patrulare zonele expuse riscului depozitării neautori­zate de deșeuri, printre acestea aflându-se și zona la care faceți referire».

De 10 ani aceeași poveste Nicu Popa este unul dintre proprietarii de case... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2021, 10:20 (14236 vizualizări - 50 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ștefan Țintă a devenit «Tata Omida» în PSD

Ștefan Țintă a devenit «Tata Omida» în PSD

Pe Ștefan Țintă, președintele PSD Slobozia, nu l-am mai zărit în spațiul public de pe vremea când se visa se­nator... Iar când l-am văzut «pierzând» din cauza algoritmului de redistribuire în fața Rodicăi Boancă, l-am iertat de toate, că în omul căzut nu mai dai... Mai ales că prin târg se aude că o dată cu alea 120 de voturi «lipsă» s-au dus și 100 mii de euro. Bârfe de oraș de provincie... Numai că săptămâna trecută, renăscut din propria-i cenușă, Ștefan Țintă s-a metamorfozat în «Tata Omida» și dă lecții elec­toratului și societății...

Declarații cu virgulă N-o să cădem în păcatul... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2021, 14:20 (8572 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Fonduri risipite pentru amenajarea Centrelor de Vaccinare Comunitare din Ialomița

Fonduri risipite pentru amenajarea Centrelor de Vaccinare Comunitare din Ialomița

Scandal între Direcția de Sănătatre Publică Ialomița și primăriile din județ unde au fost amenajate Centrele de Vaccinare Comu­nitare. Admi­nistrațiile locale cer insti­tuției decontarea sumelor pe care le-au investit pentru dotarea spațiilor pregătite pentru vaccinarea populației în etapele a 2-a și a 3-a. Ultima etapă a campaniei este programată să înceapă de la 1 aprilie 2021. Oficialii Direcției de Sănătate Publică susțin faptul că, po­trivit or­dinelor Ministerului Sănătății, pot deconta doar o mică parte din ceea ce primăriile au achizi­ționat pentru buna funcționare a Centrelor de Vacci­nare Comunitare. Pe liste sunt însă trecute bunuri achiziționate inutil, precum sisteme de suprave­ghere... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2021, 09:55 (5461 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Mormanele de gunoi de la marginea localității Giurgeni

Mormanele de gunoi de la marginea localității Giurgeni

A  devenit deja o obișnuință ca în județul Ialomița gestionarea deșeurilor să fie tratată cu indiferență de către administrațiile locale. Giurgeni este una dintre zecile de localități care se confruntă cu această pro­blemă. Surprinzător este faptul că în comună există o platformă destinată gunoiului de grajd, amenajată de Ministerul Mediului în urmă cu 4 ani, dar pe care foarte puțini local­nici o utilizează. Cele mai multe dintre deșeurile menajere și cele produse de animale sunt aruncate, la voia întâmplării, de jur împrejurul platformei. Deși protecția mediului înconjurător este vizibil afectată, administrația locală susține că gestionarea deșeurilor este o prioritate pentru comunitatea... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2021, 15:20 (4903 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

1 milion de flori pentru Slobozia

1 milion de flori pentru Slobozia

Serele de flori ale Sloboziei intră într-un proces de mo­dernizare. Directorul DADP, Valeriu Roșca, susține că o investiție de 50000 de lei ar putea relansa producția de flori a orașului. Obiectivul declarat al noii administrații este să producă 1 milion de flori anual pentru oraș. Dar mai e mult până departe...

Răsaduri la... godine În urmă cu 2 ani, activitatea Serelor de flori din cadrul DADP Slobozia a fost redusă. Cheltuielile pe timp de iarnă, pentru a produce 250000 de firme de flori, depășeau 100000 de lei. De-atunci, serele au mai îmbătrânit. Iar tehnologia a rămas aceeași... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2021, 10:20 (7608 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul «Lucia» Fetești are nevoie de 8000 de euro

Centrul «Lucia» Fetești are nevoie de 8000 de euro

Centrul «Lucia» din Fetești are nevoie de 8000 de euro pentru a realiza un proiect unic în Ialomița: două ateliere de lucru protejate pentru copiii cu autism. Lupta pentru acest obiectiv a început în 2016 și nu se va termina niciodată. Dar azi, George Răican, fondatorul Centrului, cere ajutorul nostru: «Am epuizat toate soluțiile posibile pentru finanțare. Dar nu putem renunța... De aceea avem nevoie de sprijinul comunității!».

Un Centru discret și eficient În 2012, George Răican înființa la Fetești primul Centru dedicat copiilor cu autism din partea asta de județ. Și, timp... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2021, 11:40 (4315 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a constatat o diminuare a abaterilor financiare înregistrate în primării

Camera de Conturi Ialomița a constatat o diminuare a abaterilor financiare înregistrate în primării

bonus: Prejudicii nedepistate de Camera de Conturi

Curtea de Conturi a României a dat publicității Raportul activităților de control efectuate în anul 2020. În județul Ialomița, datele arată faptul că valoarea abaterilor constatate a fost mai mică decât în urma controalelor efectuate în anul 2019. Astfel, valoarea totală a deficiențelor de natură financiară a fost de «doar» 13,8 milioane de lei. Din suma totală, valoarea prejudiciilor care pot atrage răspunderea penală a fost, în urma controlului efectuat în 2020, de 708 mii de lei... Cele mai multe dintre acestea au vizat acordarea necuvenită de sporuri salariale sau plata fără temei legal a unor lucrări de utilitate publică. Cu toate acestea, auditorii ialomițeni susțin că, pentru prima dată... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2021, 13:55 (17111 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bilanțul primelor 4 luni de mandat al primarului Dragoș Soare

Bilanțul primelor 4 luni de mandat al primarului Dragoș Soare

Marți, 9 martie 2021, primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, a organizat o conferință de presă în cadrul căreia a prezentat bilanțul primelor 4 luni scurse de la instalarea sa. Asftel, au fost prezentate publicului nere­gulile constatate în privința cheltuirii banilor publici, dar și intenția de a reduce o parte din personalul Primăriei Slobozia. «Vor fi reduceri de personal, pentru că în Primăria Slobozia există oameni care doar plimbă hârtii!» a comunicat edilul orașului.

Dezastru financiar la Direcția de Asistență Socială Unul dintre serviciile din cadrul Primăriei Slobozia... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2021, 10:10 (12843 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Apel București a decis falimentul Chemgas Holding Corporation

Sentință definitivă

Curtea de Apel București a decis falimentul Chemgas Holding Corporation

Curtea de Apel București a declarat în urmă cu o săptămână falimentul Chemgas Holding Corporation, firma care are în administrare Combinatul de Îngrășăminte Chimice din Slobozia. Decizia instanței este definitivă și vine la 5 ani de la momentul în care societatea și-a declarat in­trarea în insolvență la Tribunalul Ialomița. Con­form informațiilor oficiale, Tabelul Creditorilor cuprinde 64 de entități cărora Chemgas Holding Corporation le datorează un total de 502,5 milioane de lei. Printre acestea se numără și Adminis­trația Finanțelor Publice Ialomița, care a făcut deja primele demersuri în sensul recuperării debitelor. Astfel, au fost puse sechestre pe bunurile imobile deținute de Chemgas Holding... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2021, 15:10 (14473 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia plătește anual 1,8 milioane de lei pentru salariile medicilor rezidenți

Spitalul Județean de Urgență Slobozia plătește anual 1,8 milioane de lei pentru salariile medicilor rezidenți

Spitalul Județean de Urgență Slobozia are în prezent în schema de personal 17 medici rezidenți, pe care îi plătește anual cu 1,8 milioane de lei. Oficialii unității medicale susțin faptul că, la terminarea stagiului de pregătire profesională, cel mult 3 medici vor rămâne să profeseze la Slobozia. Ceilalți, fie aleg să plece la muncă în străinătate, fie rămân în cadrul centrelor universitare alături de profesorii care i-au pregătit. În tot acest timp, Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută soluții disperate pentru a putea aduce medici specialiști pe locurile rămase necupate. Statistica arată că, de 10 ani, unitatea medicală caută 27 de specialiști.

Rezidenții refuză să lucreze în Spitalul Slobozia... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2021, 10:15 (13214 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vom fi mai săraci cu 18,76 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul pentru reabilitarea Conacului Bolomey

Miercuri, 10 martie, 2021, la orele 11,00, oficialii Consiliului Județean Ialomița au semnat contractul de execuție a lucrărilor pentru reabilitarea Conacului Bolomey. Valoarea acestei investiții derulată prin fonduri europene a fost adjudecată la 18,76 milioane de lei, timpul de execuție până la finalizarea lucrărilor fiind de 27 de luni. În cei 5 ani scurși de la debutul acestei inițiative, niciun oficial județean nu a putut justifica necesitatea investițiilor în «cultura istorică».

Doamne, vino Doamne... Ruinele Conacului Bolomey au fost trecute «în conservare» în urmă cu peste ... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2021, 16:15 (11427 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Arestat pentru că a încercat să-și omoare iubita

Fetești: Arestat pentru că a încercat să-și omoare iubita

Un tânăr de 29 de ani, din Fetești, a fost arestat marți, 9 martie 2021, sub acuzația de «tentativă la omor». Astfel, în seara zilei de luni, 8 martie 2021, acesta a încercat să-și omoare iubita, din cauza geloziei. Tânărul a luat un cuțit și a înjunghiat-o pe concubina sa în zona gâtului. Strigătele de disperare ale fetei i-au alertat pe vecini care au sunat la 112. Polițiști au ajuns imediat la fața locului, agresorul fiind reținut pentru 24 de ore. Tânăra se află în prezent internată la spital, fiind sub supraveghere medicală. Surse judiciare susțin faptul că agresorul este recidivist, fiind eliberat din închisoare anul trecut.... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2021, 14:05 (3631 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia ar putea avea un nou complex comercial în 2 ani

Mai bine mai târziu decât niciodată

Slobozia ar putea avea un nou complex comercial în 2 ani

Primăria Slobozia a deblocat investiția pentru realizarea unui complex comercial în Cartierul «Pepinieră». Terenul, în suprafață de 4,6 hectare, a fost pre­luat de către Oyl Company Holding AG, care va realiza acolo un complex comercial. Valoarea investiției se ridică la 4,5 milioane de lei. Semnarea contractului a fost amânată timp de 9 luni.

Cu răbdarea treci marea Consiliul Local Slobozia a aprobat în ședința de joi, 25 februarie 2021, un pro­iect de hotărâre care permite Primăriei Slobozia să încheie un contract de superficie pentru cele 4,6 ha de teren situat în Cartierul «Pepinieră... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2021, 10:20 (16428 vizualizări - 16 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prostata domnului Fuerea vrea săptămânal

Prostata domnului Fuerea vrea săptămânal

De la o vârstă, singura bucurie care îi mai rămâne prostatei unui oficial local e să se facă de râs. Așa și cu prostata domnului Fuerea. Ne­băgată în seamă de aproape o lună, l-a rugat deunăzi pe proprietar să ne tragă de mânecă și să ne bată obrazul că nu o băgăm de seamă. Și-atunci ne-am întrebat: dar cine suntem noi să ne punem în calea fericirii prostatei domnului Fuerea? Prin urmare ne dăm la o parte și vă lăsăm să admirați în toată splendoarea ei această fotografie care ne-a parvenit la redacție prin bunăvoința unui coleg de breaslă. Închipuiți-vă numai dialogul:
«-Fuerea, a ce-ți miroase?»
«-Nu știu, șefu’, a ce vreți dumneavoastră, că dumneavoastră m-ați pus în funcție, pupa-v-aș tălpile, că numai dumneavoastră înțelegeți ce înseamnă să te angajeze un prieten la firma lui de formă până ajungi prim-ministru... Dar dacă tot m-ați întrebat, eu zic că seamănă cu prostata mea când nu mă lăsa domnul președinte Moraru să mă duc la baie în timpul ședințelor de Consiliu Județean...»
... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2021, 14:50 (5933 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Ne-au costat absențele

Fotbal, Liga a II-a, Gloria Buzău-Unirea Slobozia 2-0

Ne-au costat absențele

Gurău-Ghiță, Ibrian, Suciu (Ozkara ’84), Trucă-Trașcu, Vasile (Dinu ’32)-Răduca (Adăscăliței ’70), Moldovan (Afalna ’46), Danciu (Ciobanu ’84)-Diarra au fost jucătorii folosiți de Unirea în duelul de la Buzău, cu Gloria. Aceasta a fost soluția găsită de Adrian Mihalcea pentru a suplini absențele din defensivă ale lui Lazăr și Toma. Iar aceste absențe par să fi cântărit decisiv în economia partidei, din zona respectivă iscându-se fazele care au stabilit rezultatul final.

Pedeapsa din minutul 7 Trucă a jucat în premieră fundaș stânga în angrenajul Unirii, iar acest lucru nu i-a priit... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2021, 13:20 (5352 vizualizări - 6 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
243 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier în după-amiaza zilei de sîmbătă, 14 noiembrie, în municipiul Slobozia. În urma impactului, cinci persoane au fost rănite. O autospecială de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 12:10
(3477 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


«Modele de bună practică din activitatea social-filantropică desfășurată în parohiile din Episcopia Sloboziei și Călărașilor»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, prin Sectorul Social-Misionar, va organiza joi, 19 noiembrie 2015, ediția a III-a a Conferinței Județene cu tema «Modele de bună practică din activitatea social-filantropică ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 11:25
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii octombrie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7104 șomeri, din care 1567șomeri indemnizați, respectiv 5537 șomeri ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 10:05
(4356 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Tineri reținuți pentru furturi din curțile consătenilor

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, patru tineri, cu vîrste cuprinse între 16 și 20 de ani, toți domiciliați în comuna Movilița. Cei în cauză ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 18:55
(6200 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Fetești: Biciclist băut, acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată miercuri, 11 noiembrie 2015, în jurul orei 18,40, cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 17:05
(3303 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene doi bărbați, de 41 și 42 de ani, din comuna Borănești, respectiv județul Prahova, în timp ce conduceau două autoturisme deși nu posedau permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 15:35
(4472 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Furt de la vecini

Polițiștii au surprins în flagrant miercuri, 11 noiembrie 2015, un bărbat de 32 de ani, din comuna Axintele, care avea asupra sa bunuri pe care le-ar fi sustras din locuința unui consătean. Bunurile au ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 13:10
(5802 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Axintele furt


14 noiembrie-Ziua Mondială a Diabetului Zaharat

În fiecare an, data de 14 noiembrie este marcată la nivel internațional drept Ziua Mondială a Diabetului Zaharat, cu ocazia căreia medicii activi în această specialitate inițiază campanii de informare cu ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 18:10
(4193 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Copil de 3 ani, acroșat de o mașină

Luni, 9 noiembrie a.c., s-a produs un accident rutier pe DN2A, în localitatea Sfîntu Gheorghe. Cu ocazia cercetărilor efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit că în timp ce un bărbat, de 45 de ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 17:20
(5684 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de pictură, grafică, sculptură și artă decorativă

Miercuri, 11 noiembrie 2015, de la orele 11,00, în foaierul Casei Municipale de Cultură, este vernisată expoziția «Mituri Contemporane». Evenimentul se află sub egida Salonului Național de Artă Plastică ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 16:40
(5339 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, șase persoane rănite

La acest sfîrșit de săptămînă, 6-8 noiembrie a.c., pe șoselele ialomițene s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu rănirea a șase persoane. Primul dintre acestea s-a produs vineri, 6 noiembrie a.c., ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 16:05
(3122 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Controale la cluburi, baruri, discoteci, săli de cinematograf și spectacole

La sfîrșit de săptămînă, 7-8 noiembrie 2015, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a organizat și desfășurat o serie de acțiuni de control la spații cu afluență ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 15:25
(6600 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit după ce a intrat cu mașina în stîlp

Un accident rutier s-a produs în dimineața zilei de luni, 9 noiembrie 2015, în jurul orei 5,00, pe DN21, pe raza Cartierului Bora al municipiului Slobozia, după ce un autoturism a intrat într-un stîlp de ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 13:20
(4647 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Bărbulești: Cal căzut într-o groapă, salvat de pompieri

Duminică, 8 noiembrie 2015, în jurul orelor 22,40, pompierii au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal, căzut într-o groapă de aproximativ 6 m adîncime dintr-o curte de pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 12:05
(4925 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Bombă de aviație, descoperită la arat

Mihail Kogălniceanu: Bombă de aviație, descoperită la arat

O bombă de aviație de 75 de kg a fost descoperită de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Mihail Kogălniceanu. Evenimentul a fost anunțat la 112 în după-amiaza zilei de sîmbătă, 7 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2015, 11:05
(7323 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Mistreț cu trichineloză, împușcat pe fondul de vînătoare Cegani

Miercuri, 4 noiembrie 2015, au fost organizate, pe teritoriul județului Ialomița, partide de vînătoare la mistreți pe fondurile de vînătoare de la Cegani și Cabâl, în urma cărora au fost vînați doi porci ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 19:10
(6000 vizualizări - 0 comentarii)


Tovărășia: O femeie a suferit arsuri în urma unui incendiu

O femeie a suferit arsuri după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în localitatea Tovărășia, după ce aceasta a folosit focul deschis în interiorul locuinței. Două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 17:55
(5716 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Controale la cluburi, baruri, discoteci, săli de cinematograf și spectacole

În baza programului de măsuri transmis de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență și a HG nr. 915/2015, privind stabilirea criteriilor pentru oprirea funcționării ori utilizării construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 16:20
(4006 vizualizări - 6 comentarii)


Infractor din Bărbulești, predat autorităților franceze

Joi, 5 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat, de 39 de ani, din comuna Bărbulești, pe numele căruia exista un mandat european de ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 15:30
(4152 vizualizări - 0 comentarii)


Algerian depistat cu «ședere ilegală» în Ialomița

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul  pentru Imigrări Ialomița, în cooperare cu polițiști ai Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au desfașurat o acțiune pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2015, 14:10
(4766 vizualizări - 0 comentarii)


superOFERTĂ

casă deosebită Amara

6 Noiembrie 2015, 13:25


AFIR Ialomița: 734 milioane de euro solicitate prin 6082 de proiecte, în prima sesiune anuală a PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a primit pînă în prezent 6082 de proiecte pentru toate submăsurile de finanțare din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PNDR) 2014-20 ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 19:25
(5329 vizualizări - 1 comentariu)


Giurgeni: «Rapsozii la ei acasă»

Giurgeni: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 6 noiembrie a.c., în localitatea Giurgeni, evenimentul «Rapsozii  la ei acasă». Evenimentul debutează ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 18:20
(3330 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii persoane fizice și juridice

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 17:15
(6580 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR Ialomița: Sectorul ZOOTEHNIC aferent investițiilor în exploatații agricole a atins disponibilul alocat

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță că valoarea totală nerambursabilă a tuturor cererilor de finanțare depuse pînă în acest moment pentru sectorul zootehnic din cadrul submăsurii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 16:15
(5386 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: A murit ars de viu

Un incendiu produs la locuința unui localnic din Roșiori, pe data de 30 octombrie a.c., a dus la moartea proprietarului respectivei gospodării. Este vorba despre un bătrîn, de 71 de ani, imobilizat la pat ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 15:40
(3522 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Acțiune a polițiștilor ialomițeni pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol. Pe parcursul derulării activităților au fost efectuate 7 controale, au fost verificate 14 ambarcațiuni și o amenajare ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 14:40
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere în 48 de ore

Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița anunță producerea a numai puțin de 3 accidente rutiere pe raza județului. În urma evenimentelor rutiere, trei persoane au fost rănite ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 14:10
(4952 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Prins în timp ce fura nisip

Un cetățean, în vîrstă de 20 de ani, din Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce în căruța sa a fost descoperită peste o tonă de nisip, pe care l-ar fi furat din curtea unui consătean. Prejudiciul a ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 13:55
(4458 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt nisip


Polițiștii din Țăndărei, pe urmele hoților

În urma unor percheziții domiciliare, desfășurate pe data de 3 noiembrie a.c. la Țăndărei, polițiștii au dat de urma a doi bărbați, cu vîrste de 17 și 45 de ani, suspectați de comiterea infracțiunii de ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 13:35
(4659 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...