Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2020

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

Anul 2020 a stat sub semnul Alegerilor Electorale. Dar de început, a început banal, cu fraude administrative, tunuri financiare și sărăcie. Timp de un an întreg, reporterii Independent au făcut tot posibilul să se ridice la înălțimea așteptărilor cititorilor, să ofere informații exacte, opinii avizate și povești de viață care să ne aducă un strop de speranță într-o lume lipsită de busolă și de orizont. Retrospectiva detaliată a acestor evenimente (și a altora despre care până și noi ne amintim cu surprindere) o puteți urmări mai jos. A fost un an minunat pentru optimiștii incurabili și unul la fel de rău precum cel de anul trecut pentru pesimiști... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2020, 11:10 (6043 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proces de insolvență intentat SC Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru o datorie de 300 mii lei

Întârzierile plăților Ministerului Dezvoltării la lucrările PNDL falimentează firmele

Proces de insolvență intentat SC Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru o datorie de 300 mii lei

Firma de reparații și întreținere a drumurilor județene aparținând Consiliului Județean, Drumuri și Poduri SA Ialomița, este acționată în instanță pentru o datorie de 300 mii de lei. Cei care au inițiat procesul sunt reprezentanții firmei B&A Construcții și Excavații Slobozia, care au desfășurat lucrări  de utilitate publică în comuna brăileană Vădeni, în baza unui proiect PNDL. Oficialii Drumuri și Poduri SA Ialomița dau vina pe Ministerul Dezvoltării care a întârziat plățile pentru Programul Național de Dezvoltare Locală.

Un proces în curs În urmă cu 2 ani, Primăria Comunei... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2020, 10:15 (7378 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cătălin Grigore (PSD) și Alexandru Dinu (PNL), noii vicepreședinți ai Consiliului Județean Ialomița

Într-un final s-au ales

Cătălin Grigore (PSD) și Alexandru Dinu (PNL), noii vicepreședinți ai Consiliului Județean Ialomița

Luni, 28 decembrie 2020, cei 31 de consilieri județeni întruniți în ședință ordinară au votat pentru desemnarea vicepreședinților Consiliului Județean Ialomița. Cătălin Grigore a obținut 25 de voturi, iar Alexandru Dinu 24 de voturi. «Urmează 3 ani fără bătălii electorale... Acum ne putem concentra asupra intereselor ialomițenilor!» a declarat la sfârșitul ședinței președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel.

PSD și PNL s-au înțeles  Luni, 28 decembrie 2020, de la orele 14,00, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit pentru prima dată în formulă completă... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2020, 19:05 (7286 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Chemgas Holding Corporation ar putea plăti datoriile acumulate în următorii 42 de ani!

Ce s-a ales de platforma Combinatului Chimic Slobozia...

Chemgas Holding Corporation ar putea plăti datoriile acumulate în următorii 42 de ani!

Potrivit Tabelului de Creanțe anexat dosarului de faliment al Chemgas Holding Corporation, societatea trebuie să returneze creditorilor săi 502,5 milioane de lei. Datoriile au fost acumultate în ultimii 10 ani, perioadă în care firma a administrat Combinatul Chimic din Slobozia. Șansele ca aceste sume de bani să mai ajungă în conturile creditorilor sunt infime. De asemenea, niciuna dintre instituțiile implicate nu a reușit să formuleze un răspuns clar cu privire la cauzele care au generat acumularea atâtor datorii, având în vedere că firma s-a aflat sub supravegherea financiară a Adminis­trației Județene a Finanțelor Publice Ialomița și Direcției Generale Regionale a Finanțelor Publice Prahova... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2020, 10:20 (6642 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări de împădurire doar pe hârtie în pădurea din Sudiți

Direcția Silvică Ialomița tace

Lucrări de împădurire doar pe hârtie în pădurea din Sudiți

O asociație nonguvernamentală care militează pentru respec­tarea legislației de mediu, «Agent Green», sesizează dispariția a peste 200 mii de arbori ce ar fi trebuit să împădurească o suprafață de 250 de hectare de pădure tăiată în zona localității Sudiți. Contactați telefonic, reprezentanții Direcției Silvice Ialomița nu au făcut niciun fel de comentariu cu privire la investigația realizată de Asociația «Agent Green».

Jaf în pădure pe bani publici
Conform estimărilor oficiale, în jurul localității Sudiți există cea mai întinsă zonă despădurită din Sud-Estul României. Aproximativ... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2020, 13:10 (6977 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia a ieșit din Zona Roșie. Incidența cazurilor COVID-19 începe să scadă!

Slobozia a ieșit din Zona Roșie. Incidența cazurilor COVID-19 începe să scadă!

După mai bine de o lună în care s-a aflat în Zona Roșie din cauza numărului mare de cazuri înregistrate, situația epidemiologică înregistrată la Slobozia pare să fie sub control. Ultimele date ale Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată faptul că rata de incidență a cazurilor COVID-19 la data de 26 decembrie 2020 a scăzut la 5,02/1000 de locuitori. Datele arată faptul că la nivelul municipiului reședință de județ există la acest moment 260 de cazuri active de COVID-19. Reamintim faptul că Slobozia s-a aflat în carantină zonală din cauza numărului mare de infectări cu SARS-CoV-2. La momentul de față, localitatea Balaciu are cea mai mare rată a incidenței cazurilor, aceasta... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2020, 12:05 (5650 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

«Iată, Fecioara va lua în pântece și va naște Fiu și vor chema numele Lui Emanuel!» (Isaia 7,14)

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Sărbătoarea Crăciunului sau a Nașterii Domnului a fost, este și va rămâne o sărbătoare a bucuriei și a darului făcut de Dumnezeu lumii prin nașterea în istorie a Fiului Său, Domnul nostru Iisus Hristos.
Potrivit Sfintelor Scripturi, Dumnezeu în „multe feluri și în multe chipuri” a cercetat pe poporul Său, l-a pregătit pentru venirea în lume a Fiului Său și, totodată, a făcut cunoscute... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2020, 10:50 (3474 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Secție suport COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Secție suport COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Numărul mare de îmbolnăviri de COVID-19 înregistrat la nivelul județului a determinat Spitalul Județean de Urgență Slobozia să adopte măsuri suplimentare pentru tratarea bolnavilor. Astfel, unitatea medicală a înființat Secția suport COVID-19, unde beneficiază de tratament medical cazurile medii de boală. În timp ce celelalte 3 spitale din județ sunt destinate exclusiv bolnavilor de COVID-19, Spitalul Slobozia asigură asistență medicală și pentru pacienții non-COVID.

Sprijin pentru pacienți Spitalul Județean de Urgență Slobozia este singura unitate medicală din județ care are... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2020, 10:20 (4780 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro

Noul primar USR PLUS de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro pentru reabilitarea unui parc. Gurile rele spun că nu a vrut să continue proiectele fostei administrații. Realitatea e însă infinit mai nuanțată. Noi ridicăm doar puțin perdeaua, că 4 ani înseamnă timp destul ca să ne convingem cine are dreptate și cine nu.

Primul eșec administrativ pentru USR PLUS
Electoratul din Gârbovi a decis pentru prima dată după 30 de ani să schimbe culoarea politică a Primăriei. Lăudabilă, de principiu, schimbarea politică a atras după ea și primul eșec administrativ. Preocupat să... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2020, 12:10 (8022 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Răzvan Ciucă, fostul director al Muzeului Agriculturii, achitat definitiv în dosarul «trafic de locomotive de epocă»

După 6 ani

Răzvan Ciucă, fostul director al Muzeului Agriculturii, achitat definitiv în dosarul «trafic de locomotive de epocă»

În anul 2014, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Deva l-au pus sub control judiciar pe Răzvan Ciucă, fostul director al Muzeului Național al Agriculturii din România, într-un dosar ce avea ca obiect «traficul de locomotive de epocă». La 6 ani distanță de la debutul anchetei, Curtea de Apel din Alba Iulia îl achită definitiv pe Răzvan Ciucă. Decizia instanței a fost dată în urmă cu câteva zile.

O anchetă încurcată În anul 2014, Parchetul de pe lângă Judecătoria Deva făcea publice informații dintr-o anchetă de mare interes pentru opinia publică. Procurorii vorbeau în exclusivitate... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2020, 13:10 (7653 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perieți: Tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere, aproape duble

Urmează tariful la apă

Perieți: Tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere, aproape duble

Luni, 21 decembrie 2020, Consiliul Local Perieți s-a întrunit în cadrul unei ședințe extraordinare. Pe ordinea de zi a ședinței a figurat și un proiect de hotărâre privind majorarea tarifelor pentru activitățile de salubrizare.

Tarife aproape duble Consiliul Local Perieți a decis luni, 21 decembrie a.c., majorarea tarifelor pentru activitățile de salubrizare prestate populației de către Selectiv Deșeuri SRL. Decizia afectează toți cei 3700 de locuitori ai comunei. Conform datelor oficiale, tariful lunar pentru activitățile de salubrizare crește de la 4 lei/persoană la 7,48 lei/persoană... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2020, 12:20 (3682 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Real Test Slobozia, din nou spiridușul lui Moș Crăciun

Real Test Slobozia, din nou spiridușul lui Moș Crăciun

Luni, 21 decembrie 2020, Real Test Slobozia, împreună cu furnizorii firmei, au dăruit cadouri de Crăciun pentru copiii unor familii fără posibilități materiale din Munteni Buzău. «Emoția copiilor care au primit darurile noastre este cea mai frumoasă răsplată pe care o puteam primi...» a declarat Aurelian Petre, administratorul firmei.

Daruri pentru 6 familii La fiecare sfârșit de an, firma Real Test Slobozia, distribuitor Hyundai la nivelul județului Ialomița, îl susține pe Moș Crăciun. Anul acesta, reprezentanții... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2020, 10:10 (4186 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ședința Consiliului Local Slobozia și noua viziune administrativă

Ședința Consiliului Local Slobozia și noua viziune administrativă

Vineri, 11 decembrie a.c., de la orele 15,00, Consiliul Local Slobozia s-a întrunit în cadrul unei ședințe de Consiliu Local, principalul punct pe ordinea de zi fiind desemnarea viitorilor viceprimari ai Sloboziei. După cum am consemnat, au fost aleși cu 15 voturi «pentru» și 3 «împotrivă» Gigi Manea (PNL) și Gabriel Mușat (PSD). Pe ordinea de zi a ședinței s-au regăsit și alte 3 proiecte de hotărâri de o reală importanță pentru viitorul administrativ al orașului. Consensul politic privind alegerea viceprimarilor orașului a permis aprobarea acestor proiecte de hotărâri care permit adoptarea de decizii privind iluminatul public, investițiile din fonduri proprii și accesarea de fonduri europene... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2020, 14:40 (4045 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA, obligată să plătească 5 milioane de lei către Amonil SA

Decizie a Judecătoriei Slobozia

Urban SA, obligată să plătească 5 milioane de lei către Amonil SA

Judecătoria Slobozia a admis favorabil solicitarea lichidatorului Expert Insolvență, firmă care are drept de administrare pentru Amonil SA, de a obliga Urban SA la plata a 5 milioane de lei, repre­zentând sume provenite din neindexarea corespunzătoare a datoriei pe care societatea a avut-o către Amonil SA. Deși debitul a fost stins, admi­nistratorii Urban SA nu au luat în calcul actualizarea sumelor corespunzător cu rata inflației. Sentința dată la Slobozia nu este definitivă, dar are caracter executoriu. Oficialii Urban SA încearcă acum să facă demersuri pentru a suspenda executarea până la soluționarea definitivă a cauzei.

Filmul unei datorii istorice... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2020, 10:05 (4369 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Visurile din globuri de Crăciun

Visurile din globuri de Crăciun

Cristina pictează globuri de Crăciun. Desenează portrete la comandă. Pictează tricouri. Și visează să ajungă la facultate... Are 19 ani și învață la Liceul de Arte din Slobozia. E exponentul unei generații care vrea să schimbe lumea, o lume despre care crede că nu îi oferă nicio șansă reală... O lume în care se luptă să supraviețuiască, să răzbată și să se împlinească înainte de a fi prea târziu. Înainte ca visurile sale de adolescentă să pălească. Când am cunoscut-o, o picta sub lupă pe Maica Domnului, pe un glob de Crăciun care va bucura Sărbătorile cuiva drag inimii ei. Și zâmbea la unul dintre visurile sale, acela de a ajunge arhitect.

Eleva unor profesori providențiali... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2020, 10:50 (7611 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar administrațiile PNL din Ialomița au primit 2,73 milioane de lei!

Guvernul schimbă părul, dar năravul ba

Doar administrațiile PNL din Ialomița au primit 2,73 milioane de lei!

Guvernul a aprobat, în ședința de joi, 17 decembrie a.c., 2,73 milioane de lei  pentru finanțarea cheltuielilor de funcționare până la sfârșitul anului 2020. Banii au fost alocați exclusiv primăriilor PNL din Ialomița, conform metodei patentate de PSD în mandatele trecute.

Obiceiurile proaste nu mor niciodată
Guvernul României a alocat în ședința de joi, 17 decembrie 2020, alocarea a peste 876 milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2020, unora dintre primăriile din țară. Fondurile au fost alocate pentru finanțarea cheltuielilor... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2020, 19:05 (5349 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primele decizii ale administrației Pavel

Nu aduce mandatul ce aduce sfârșitul de an

Primele decizii ale administrației Pavel

Vineri, 18 decembrie 2020, s-a desfășurat prima ședință extraordinară a Consiliului Județean Ialomița. Președintele Marian Pavel a prezidat ședința on-line, din cauza infectării cu virusul COVID-19. În cadrul ședinței au fost adoptate o serie de proiecte de hotărâri de interes pentru opinia publică din Ialomița. Cel mai important dintre acestea rămâne cel privind asocierea județului Ialomița cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia în vederea realizării unor proiecte de investiții în valoare de 26,8 milioane de lei.

Unde se duc banii publici când se duc...
Cei 31 de... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2020, 17:15 (5121 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Revine Andryana Naumenko

Handbal, Divizia A, HCM Slobozia

Revine Andryana Naumenko

Chiar dacă a bifat deja primele jocuri oficiale în divizia secundă, HCM Slobozia continuă să-și întărească lotul. Echipa antrenată de Ghiță Irimescu beneficiază din această săptămână de serviciile unei jucătoare cu experiență, în ciuda celor 22 de ani pe care i-a împlinit pe 12 decembrie 2020. Concret, pivotul Andryana Naumenko revine la formația alături de care a petrecut ultimele 2 sezoane, trecând de la extazul promovării, la agonia părăsirii forțate a Ligii. Handbalistă cu un foarte important aport defensiv, Naumenko se remarcă și printr-un extraordinar spirit de echipă. Înainte de revenirea la Slobozia, jucătoarea de origine ucraineană, crescută la Marta Baia Mare, a evoluat la Crișul Chișineu... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2020, 13:20 (4335 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Nu cred că obiectivul pe care îl am de îndeplinit la Slobozia este cel mai greu din câte mi-au fost trasate...»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia, antrenorul Adrian Mihalcea

«Nu cred că obiectivul pe care îl am de îndeplinit la Slobozia este cel mai greu din câte mi-au fost trasate...»

Unirea Slobozia a avut un start foarte bun de campionat, dar infectările cu COVID-19 cât și anumite limite pe care echipa nu a reușit să le depășească au făcut ca ialomițenii să termine prima parte a sezonului doar pe locul 19, cu 15 puncte. Pandemia a mutilat avântul echipei noastre care în ultimele 5 jocuri a reușit să smulgă un singur punct, ce-i drept, în fața liderului FC Universitatea Craiova. În aceste circumstanțe, s-a hotărât înlocuirea lui Enache Costea cu Adrian Mihalcea. Mutarea nu a fost tocmai o surpriză pentru iubitorii fotbalului din Slobozia, Mihalcea fiind unul dintre apropiații echipei pe parcursul actualului sezon. Pentru antrenorul de 44 de ani este al doilea mandat ca principal... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2020, 12:40 (11625 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița va avea 8 centre de vaccinare anti-COVID-19

Ialomița va avea 8 centre de vaccinare anti-COVID-19

Activitățile specifice derulării campaniei de vaccinare anti-COVID-19 au intrat în linie dreaptă și în județul Ialomița. Autoritățile județene și locale susțin faptul că la nivelul județului vor exista 8 centre de vaccinare. Fiecare dintre spațiile identificate în urma controalelor în teren făcute de Direcția de Sănătate Publică Ialomița va trebui însă reamenajat pentru a corespunde din punct de vedere sanitar. De asemenea, toate spitalele din județ vor deveni centre de coordonare a campanie de vaccinare destinate personalului medical.

Lucrări de amenajare în curs Cele 8 centre de vaccinare... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2020, 19:05 (6363 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: A alimentat mașina cu carburant și a fugit

Polițiștii din Țăndărei au fost alertați de către angajații unei stații de alimentare cu carburant despre faptul că o persoană și-a alimentat mașina cu combustibil și a plecat din stație fără să plătească ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:48
(9547 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: I-a furat banii din geantă

O femeie de 44 ani din Țăndărei a alertat polițiștii din localitate despre faptul că o persoană necunoscută i-a furat din geantă 100 lei. Ancheta ulterioară a polițiștilot a stabilit că suspectul era nimeni ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:46
(13371 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Țăndărei furt


Adîncata: Femeie cercetată penal pentru evaziune fiscală

O femeie de 31 ani din Adîncata, administrator al unei societăți comerciale din localitate este cercetată penal de polițiști pentru infracțiuni economice. În fapt, femeia este acuzată că din 2011 și pînă ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:46
(8965 vizualizări - 1 comentariu)


Făcăeni: Patron amendat pentru vînzarea de băuturi fără documente

Potrivit unei informări media, polițiștii Biroului de Investigarea a Fraudelor din Fetești au acționat pe raza comunei Făcăeni pentru prevenirea și combaterea ilegalităților ce se pot comite în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:43
(8357 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: O șoferiță vitezomană a intrat cu mașina într-un copac

Pentru că nu a adaptat viteza de deplasare , într-o curbă la dreapta, o șoferiță a produs un accident de circulație. S-a întîmplat pe ruta Miloșești-Reviga, în timp ce tînăra de 27 ani, din București, a ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:42
(6970 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 240 de amenzi în cuantum de peste 55000 lei

Peste 240 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii rutieri, la sfîrșitul săptămînii precedente, respectiv în perioada 15-17 iunie 2011. Sancțiunile au fost aplicate pentru neregulile ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:40
(11072 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Un bărbat de 34 ani din Perieți a fost victima unui accident de circulație în localitatea de domiciliu. De fapt, individul, băut fiind, s-a urcat pe mopedul proprietate personală și din cauza consumului ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:38
(13182 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Prins conducînd fără permis

Un bărbat de 48 ani, din Bărcănești, a fost oprit în trafic de către polițiștii Secției Rurale Coșereni. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constatat că bărbatul nu poseda permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2012, 03:37
(7609 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

Societatea Comercială
Amara Turism SRL
,
cu sediul în orașul Amara,
angajează personal pentru posturile:
-zidar-faianțar, cu experiență
-recepționer, studii superioare, cunoscător a cel puțin o limbă străină (engleză), aspect fizic plăcut, vîrsta cuprinsă între 25-30 ani
Relatii la Recepția Hotelului Parc, str. Ana Ipătescu, nr. 1, tel. 0243/266.224

18 Iunie 2012, 11:13


Anunț angajare

Firmă construcții angajează:
-rigipsari
-zugravi
Relații la telefon 0737/208.367

16 Iunie 2012, 07:54


Coșereni: Biciclist spulberat de un autoturism. A murit pe loc!

În dimineața zilei de vineri, 15 iunie a.c., în jurul orei 9,00, pe DN2, în afara localității Coșereni s-a produs un grav accident de circulație soldat cu decesul unei persoane.
Din cercetări s-a ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 15:06
(12059 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

ISU Ialomița: Faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

Pompierii voluntari ai comunei Reviga și cei de la «Asset IX Moldova Sud OMV Petrom»-punct de lucru Grindu s-au calificat la faza interjudețeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 15:01
(11529 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Măsuri de executare silită

În luna mai 2012, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, a întreprins mai multe măsuri de executare silite. Astfel, au fost emise peste 3556 de somații ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 14:04
(10866 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Copil de 10 ani pe bicicletă, lovit de o mașină

În urmă cu două zile, mai exact pe data de 13 iunie, un minor de 10 ani din Săveni a fost lovit de o mașină. El a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Copilul se afla pe bicicletă și a ieșit ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 12:39
(9602 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Săveni accident


Jilavele: «Șofer» la 17 ani

Un adolescent de 17 ani domiciliat în Armășești și-a demonstrat pe 13 iunie ablititățile de șofer. După cîteva ture pe ulițele satului Malu Roșu a fost prins de polițiști. Distracția l-a costat pe tînăr ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 12:33
(10077 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Acțiune preventivă a Poliției

Efective de polițiști din cadrul Secției Rurale Slobozia au acționat pe data de 13 mai pe străzile din Perieți. Oamenii legii au fost cu ochii în patru după șoferii indisciplinați, precum și pe cetățenii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2012, 12:31
(9499 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: S-a rănit la școală

Pauza mare s-a transformat într-un coșmar pentru un copil de 11 ani, din Slobozia, elev la Liceul Pedagogic. Acesta s-a accidentat și a fost transferat de urgență la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 15:39
(10530 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Avem două «Școli Europene»

Școala Generală Nr. 3 Slobozia și Grupul Școlar de Industrie Alimentară Fetești au primit din partea Ministerului Educației titlul de «Școală Europeană». Este pentru prima dată cînd cele două unități de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:39
(9932 vizualizări - 1 comentariu)


Albești: Violator încarcerat

Un tînăr de 29 ani a fost arestat pentru 29 de zile, sub acuzația de viol. Potrivit anchetatorilor, în noaptea de 9/10 iunie acesta a batjocorit o tînără de 26 de ani, cunoscută cu probleme psihice. Tînăra ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:38
(8296 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: O calificare obținută, o șansă în plus la angajare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița le pune la dispoziție șomerilor cursuri de calificare profesională. Cursurile se adresează tuturor șomerilor și sînt gratuite.
Lista cursurilor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:36
(7798 vizualizări - 2 comentarii)


Focar de rabie în satul ialomițean Luciu

În urma unor verificări, medicii veterinari din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au depistat un focar de rabie în satul Luciu. Cea care a răspîndit virusul este ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:35
(10022 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rețeaua EURES pune la dispoziție noi locuri de muncă în străinătate

Prin intermediul rețelei EURES, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziție celor interesați peste 80 de locuri de muncă în țările din Uniunea Europeană.
Angajatorii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:29
(9623 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Sprijin pentru absolvenții promoția 2012

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștință absolvenților de liceu promoția 2012 că pot beneficia de indemnizația de șomaj. Tot ce trebuie aceștia să facă este să prezinte ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2012, 07:28
(7989 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Voturile candidatului PNL la Primăria Movilița au costat 800 lei. Marian Drăghici, cercetat în stare de libertate!

Marian Drăghici, candidatul PNL la Primăria Movilița acuzat de «mită electorală», a făcut recurs în urma propunerii de arestare preventivă a instanțelor de la Urziceni. Miercuri, 13 iunie a.c., el a venit ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 15:02
(12901 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

13 Iunie 2012, 09:50


Sălcioara: A acroșat un biciclist și a fugit de la locul accidentului

În dimineața zilei de marți, 11 iunie a.c., pe strada Tineretului din comuna Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui biciclist. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:39
(10561 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins la scurt timp după ce a furat telefoanele mobile dintr-un birou

Marți, 11 iunie a.c., în jurul orei 17,00, Poliția orașului Țăndărei a fost sesizată de către o tânără de 24 ani despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din incinta clădirii unde își desfășoară ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:34
(8238 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Grivița: Tînăr de 36 ani, găsit spînzurat în podul casei

Luni, 11 iunie a.c., în jurul orei 12,55, un bărbat de 36 ani, din localitatea Grivița, a fost găsit spînzurat în podul casei în care locuia. La fața locului s-au deplasat pompierii de la Garda Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:31
(10588 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Ordinea de stingere a datoriilor, modificată

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începînd cu data de 7 iunie 2012, potrivit OUG nr. 24/2012 a fost modificată ordinea de stingere a datoriilor. Astfel ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:27
(10378 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi bărbați, de 37 și 52 ani, domiciliați în municipiile Slobozia și Urziceni, au fost depistați beți la volan. Întrucît emanau halenă alcoolică, au fost testați alcoolscop, rezultatele fiind de 0,68 mg ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2012, 06:25
(9463 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...