Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Cosmin Lazăr și protestul lui civic

Clean Tech, trezește-te!

Cosmin Lazăr și protestul lui civic

Cosmin Lazăr lucrează în construcții. În Anglia! Dar din primăvară e la el acasă, la Ciulnița. Și într-o zi a ajuns la concluzia că așa nu se mai poate și că trebuie să atragă atenția asupra problemelor de mediu de la el din comună. Întâi a spus asta pe pagina lui de Facebook, apoi a creat un grup, Opinia Publică Ciulnița, care a adunat apoape 700 de membri din comună. Așa i-a venit ideea de a organiza protestul. A durat o lună până a obținut aprobările, iar vineri, 25 septembrie 2020, la orele 15,00, le-a dat întâlnire protestata­rilor în fața Primăriei Ciulnița.

Protestatarii lui Cosmin... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2020, 18:05 (6448 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Cursuri on-line pentru profesorii ialomițeni

Cursuri on-line pentru profesorii ialomițeni

Pentru foarte mulți profesori din Ialomița trecerea la învățământul on-line reprezintă o mare provocare. Casa Corpului Didactic din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița și-a modificat programa de cursuri de formare profesională astfel încât dascălii din județul nostru pot învăța să folosească noile resurse tehnologice pentru a preda lecții.

Școala on-line, o alternativă pentru profesori Pandemia de COVID-19 a determinat sistemul de Educație din România să se adapteze noilor condiții. Alterna­tiva descoperită a fost aceea de a in­clude resursele tehnologice în procesul de... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2020, 13:25 (3268 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Dragoș Soare, următorul președinte al PNL Ialomița

Deputatul Gheorghe Tinel face un pas în spate

Dragoș Soare, următorul președinte al PNL Ialomița

Vineri, 2 octombrie 2020, de la orele 11,00, Dragoș Soare și Gheorghe Tinel au organizat o conferință de presă comună. În cadrul întâlnirii, deputatul liberal Gheorghe Tinel a declarat că următorii 4 ani aparțin unei noi generații politice, reprezentată de Dragoș Soare. El a precizat că nu va renunța la calitatea de membru PNL și că nominalizarea la Alegerile Parlamentare din 6 decembrie 2020 este o decizie care va fi adoptată la nivelul Organizației județene. În replică, Dragoș Soare a ținut să precizeze că statutul său din acest moment nu este acela de președinte interimar: «Rolul meu acum este de a rezolva problemele de ordin tehnic din cadrul Organizației... Nu sunt președinte interimar!»... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2020, 17:35 (8011 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Pandemia de COVID-19 pensionează profesorii din Ialomița mai devreme

Pandemia de COVID-19 pensionează profesorii din Ialomița mai devreme

Controversatele măsuri adoptate de autorități cu privire la activitatea din instituțiile de Învăță­mânt în contextul pandemiei de COVID-19 au un impact major asupra resursei umane. Oficialii Învățământului ialomițean au recunoscut public faptul că, la nivelul județului, școala a început cu zeci de cereri de pensionare anticipată din partea cadrelor didactice. «Au fost profesori care au dorit să iasă la pensie! Le-am respectat decizia...» a precizat Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Mai puțini profesori în școli
Vreme de ani... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2020, 18:45 (10440 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița dă startul campaniei de vaccinare împotriva gripei

Ialomița dă startul campaniei de vaccinare împotriva gripei

Primele 6380 de doze de vaccin antigripal au ajuns la înce­putul săptămânii în județul Ialo­mița. În cel mai scurt timp, acestea vor fi distribuite în cabinetele medicilor de familie. Persoanele care nu sunt incluse în grupele de risc își pot achiziționa vacci­nul din farmacii.

Începe marea vaccinare Ministerul Sănătății a anunțat încă de la sfârșitul lunii august că anul acesta va distribui mult mai devreme vaccinul antigripal. Direcția de Sănătate Publică Ialomița a primit primele doze la începutul acestei săptămâni. Este vorba despre un număr de 6380 de fiole, care urmează să fie... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2020, 17:20 (4827 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Deputatului liberal i s-a cerut demisia. Gheorghe Tinel nu mai este președintele PNL Ialomița!

Deputatului liberal i s-a cerut demisia. Gheorghe Tinel nu mai este președintele PNL Ialomița!

Miercuri, 30 septembrie 2020, PNL a cerut demisia unui număr de 7 președinți de organizații județene ca urmare a rezultatelor slabe înregistrate la alegerile din 27 septembrie 2020. Printre ei se numără și președintele PNL Ialomița, deputatul Gheorghe Tinel.

Se clatină scaunul Deputatul Gheorghe Tinel și-a depus demisia din funcția de președinte al PNL Ialomița. Demisia a fost depusă miercuri dimineață, 30 septembrie a.c., în cadrul ședinței Biroului Permanent Național al PNL. BPN s-a reunit la sediul central al partidului pentru o analiză a rezultatelor Alegerilor Locale. Alături de... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2020, 15:40 (19202 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă a Poliției Slobozia într-un caz de «abuz asupra unui minor»

Anchetă a Poliției Slobozia într-un caz de «abuz asupra unui minor»

Polițiștii din Slobozia au deschis o amplă anchetă ca urmare a unei sesizări venită din partea serviciilor sociale. Reclamația face referire la un posibil caz de «abuz emoțional și sexual» ce are în prim plan un copil de doar 11 ani. Se pare că băiatul ar fi fost obligat să privească filme pentru adulți pe care mătușa sa le-ar fi realizat împreună cu concubinul. În cauză a fost deschis un dosar penal, urmând să fie adoptate toate măsurile legale care se impun în astfel de cazuri.

Filmul unui scandal Situația a ieșit la iveală în urmă cu aproximativ 2 săptămâni, în urma internării în... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2020, 19:05 (5748 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Minunile Stelei Matac, master hand-made

Minunile Stelei Matac, master hand-made

Ca să povestească despre ce face, Stelianei Matac i-ar trebui o zi întreagă. Nu o are, că o așteaptă acasă o comandă. Așa că povestește pe sărite despre o pasiune de-o viață transformată într-o mică afacere, cu firmă legală și facturier. «Când am vândut prima dată nu știam valoarea muncii mele. Am vândut într-un târg de profil... 2 lei trandafirul. Nu cumpăra nimeni, că pe toate tarabele scria hand-made, numai pe a mea făcute manual... A doua zi am cerut 10 lei pe trandafir și i-am vândut pe toți!» își amintește râzând. Dar asta a fost demult, înainte să știe că pasiunea ei este mai im­portantă decât toți banii din lume.

Stela și taftaua ei fermecată... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2020, 18:20 (5655 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

«Nu mai sunt un jucător în vârstă, sunt un antrenor tânăr!»

Handbal, Liga a II-a, HCM Slobozia, antrenorul Ghiță Irimescu

«Nu mai sunt un jucător în vârstă, sunt un antrenor tânăr!»

Deși a făcut înconjurul țării prin echipele la care a evoluat în cei peste 21 de ani petrecuți între semicercuri, Ghiță Irimescu păstrează calmul și optimismul care-i caracterizează pe bucovinenii lui. Îl găsim la antrenament. Lotul este în curs de completare, dar Ghiță privește lucrurile pozitiv. Este parte din proiectul HCM Slobozia și caută să le facă pe jucătoare să se implice 100% în procesul de pregătire. Atmosfera este caldă, Ghiță găsind o vorbă de încurajare sau o glumă pentru toată lumea, de la handbaliste până la maseurul Tudorel Sava. Antrenamentul se termină și începem interviul. Ghiță Irimescu este genul acela de om cu care ai sta la taifas zile întregi și tot nu te-ai sătura. Pornim... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2020, 13:20 (4421 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionela Grecu, voluntar la 17 ani

omul săptămânii

Ionela Grecu, voluntar la 17 ani

Activitatea Crucii Roșii din Ialomița se bazează exclusiv pe voluntari. Cel mai tânăr dintre ei este Ionela Grecu, în vârstă de 17 ani. Deși locuiește la mare distanță de Slobozia, în localitatea Luciu, ea face eforturi pentru a se alătura grupului de voluntari din care face parte și alături de care aduce zâmbete pe chipurile oamenilor greu încercați de soartă.

Alături de semenii nevoiași Tinerii aleg să desfășoare activități de voluntariat pentru a deveni responsabili și pentru a fi apreciați. Aceleași motive au determinat-o și pe Ionela Grecu să facă parte din marea familie a voluntarilor... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2020, 11:10 (3703 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cadru didactic de la Liceul de Arte, confirmat cu COVID-19

Slobozia: Cadru didactic de la Liceul de Arte, confirmat cu COVID-19

Printr-un comunicat de presă, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia anunță că unul dintre profesori a fost confirmat cu COVID-19. De asemenea, prin același comunicat, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia precizează că respectiva persoană, de la începutul anului școlar și până în prezent, nu a predat elevilor. Astfel, potrivit normelor sanitare, nu este considerat contact direct cu personalul unității școlare, activitatea didactică urmându-și cursul normal. ... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2020, 18:40 (5935 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Meciul Unirii cu Farul a fost amânat. Jucători constănțeni, depistați pozitiv COVID-19!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Meciul Unirii cu Farul a fost amânat. Jucători constănțeni, depistați pozitiv COVID-19!

Meciul dintre Unirea Slobozia și Farul Constanța, contând pentru etapa a 5-a din Liga a II-a, nu se mai joacă. Partida ar fi trebuit să se disute sâmbătă, 26 septembrie a.c., de la orele 11,00, pe Stadionul «1 Mai» din Slobozia. Doar că o parte dintre ultimele teste pentru COVID-19 făcute în tabăra constănțeană au avut rezultat pozitiv. În consecință, jocul a fost amânat și va fi reprogramat la o dată ulterioară stabilită de Federația Română de Fotbal.... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2020, 12:10 (3040 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

4 kilograme de droguri, descoperite într-un colet ce urma să ajungă la un bărbat din Perieți

4 kilograme de droguri, descoperite într-un colet ce urma să ajungă la un bărbat din Perieți

Polițiștii specializați în Combaterea Criminalității Organizate și procurorii DIICOT din Ialomița au efectuat 3 percheziții la domiciliile unor persoane bănuite de operațiuni cu droguri. Față de un bărbat de 46 de ani a fost dispusă măsura reținerii pe bază de ordonanță. Astfel, joi, 24 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița și procurorii DIICOT-BT Ialomița au interceptat un colet suspect, transmis din Spania, având ca destinatar un bărbat, de 46 de ani, din localitatea Perieți. În urma verificării conținutului coletului, au fost descoperite, pe lângă produse alimentare și de uz casnic, 12 pungi din plastic transparent, conținând fragmente... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2020, 19:05 (6903 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest civic împotriva poluării produse de Clean Tech Ciulnița

În sfârșit, se întâmplă

Protest civic împotriva poluării produse de Clean Tech Ciulnița

Vineri, 25 septembrie 2020, la orele 14,00, în fața Primăriei Ciulnița, a fost autorizat un protest public. Cosmin Lazăr, inițiatorul protestului, declară că protestul are drept scop atragerea atenției asupra problemelor de mediu generate de funcționarea Clean Tech Ciulnița.

Primul protest civic la Ciulnița Cosmin Lazăr, un localnic din comuna Ciulnița, neafiliat politic, a solicitat autorizarea unui protest public împotriva Clean Tech. Acesta este primul protest public de la deschiderea fabricii. În pofida numeroaselor sesizări făcute anual, până la acest moment societatea civilă nu... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2020, 21:05 (6443 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

L-au făcut mare pe Ionică

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Axiopolis Cernavodă 2-7

L-au făcut mare pe Ionică

Recolta Gheorghe Doja a sperat mult de la meciul cu Axiopolis Cernavodă. Era primul meci pe teren propriu, dacă facem abstracție de faptul că s-a jucat la Slobozia. «Sperăm ca, din etapa a 4-a, când vom primi vizita celor de la Agricola Borcea, să putem juca la Gheorghe Doja, pentru că terenul e aproape gata!» explică antrenorul Recoltei, Marius Milea. Dobrogenii nu mai sunt cei de anul trecut. Au făcut achiziții sonore, au planuri mari pentru sezonul curent, iar acest lucru s-a văzut pe teren în meciul cu Recolta. Marius Milea i-a trimis în prima garnitură a ialomițenilor pe: Iamandi-Petre, G. Cositoru, Bucurică, Andrei-I. Cositoru, Stroe, Alexe, Popescu-Anton, Holtea. Pe parcurs au... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2020, 17:10 (3132 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga a II-a, HCM Slobozia

Întăriri de la CSS

Fiind un an de tranzit pentru HCM Slobozia, conducerea Clubului a hotărât că este momentul să le acorde cât mai multe șanse de a evolua jucătoarelor din Slobozia. Prin urmare, pe lângă Cătălina Sava, în aceste zile a venit la echipă pivotul Livia Vlădescu. Livia are 19 ani și a fost una dintre remarcatele echipei de junioare I a CSS Slobozia. Handbalista a terminat junioratul în această vară și va fi 100% jucătoarea HCM. Pe lângă ea, vor fi aduse și alte handbaliste de la CSS Slobozia, de data aceasta însă cu dublă legitimare. Vorbim în primul rând de coordonatorul Ana Maria Neagu, handbalistă care se află de 2 ani în anturajul echipei mari. Din lotul HCM Slobozia vor face parte, de asemenea,... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2020, 16:45 (4999 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Succese slobozene la Cupa «Expur»

Tenis de câmp

Succese slobozene la Cupa «Expur»

Colaborarea dintre Expur SA-Groupe Avril și Clubul TenisCon a dat roadele scontate. Slobozia a fost gazda unui interesant turneu de tenis de câmp la care au răspuns prezent neașteptat de mulți copii și tineri din multe zone ale țării. Căutând pe tablourile de joc, am descoperit tenismeni nu numai din zonele apropiate Sloboziei, ci și din Târgu Jiu sau Alexandria. A fost un succes care îi va determina cu siguranță pe cei de la Expur SA-Groupe Avril să repete an de an această experiență. Îmbucurător a fost și faptul că o bună parte din tenismenii slobozeni participanți la competiție au avut rezultate foarte bune. În special cei mai mici dintre ei au arătat... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2020, 16:10 (3267 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Virusul SARS-CoV-2 a trimis în izolare și carantină 26 de profesori și elevi

Ialomița: Virusul SARS-CoV-2 a trimis în izolare și carantină 26 de profesori și elevi

Situația epidemiologică din școlile ialomițene nu este favorabilă. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au precizat public faptul că 26 de profesori și elevi din județ sunt fie în izolare, fie în carantină din cauza bolii infecțioase COVID-19.

Statisică îngrijorătoare Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la momentul de față, 10 cadre didactice din județ sunt fie în izolare, fie în carantină. Măsura izolării s-a dispus în cazul a 5 dintre profesori din cauza faptului că s-au îmbolnăvit de COVID-19. Ceilalți 5 se află în carantină pentru 14 zile, întrucât au... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2020, 18:05 (8275 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mocioniu a blocat 3 ani repartizarea terenurilor pentru tinerii în Gării Noi

Ex-primarul Sloboziei care a confirmat

Mocioniu a blocat 3 ani repartizarea terenurilor pentru tinerii în Gării Noi

Campania electorală scoate la lumină blocajele administrative din Primăria Slo­bozia. Conform informațiilor oficiale, au fost identificat 145 de locuri de casă pentru tineri nerepartizate din 2017. Ex-primarul Adrian Mocioniu a fost informat cu privire la situație, dar a refuzat semnarea ordinului pentru înființarea une Comisii de inventariere a loturilor. «Este o situație inexplicabilă! Am reluat procedura și vom repartiza aceste terenuri în cel mai scurt timp posibil...» declară primarul interimar Gabriel Mușat.

Istoria unui dezastru În urmă cu 11 ani, în mandatul primarului... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2020, 16:10 (6072 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Apă potabilă în 2021 la Slobozia

Un nou termen avansat de autorități

Apă potabilă în 2021 la Slobozia

La începutul lunii septembrie, viceprimarii PSD, Rudolf Gradea și Gabriel Mușat au avansat un nou termen pentru finalizarea investiției în stația de tratare a apei pentru Municipiul Slobozia. Anunțul vine în condițiile în care mai bine de jumătate din valoarea acestei in­vestiții a fost deja cheltuită. Rea­mintim că este a doua oară când administrația din Slobozia cheltuie fonduri publice pentru potabiliza­rea apei. Și a treia oară când aceste demersuri se soldează cu un eșec...

5 milioane de lei pentru nimic Primarul Adrian Mocioniu, aflat de aproape o lună în campanie electorală,... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2020, 11:05 (4432 vizualizări - 8 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
310 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sudiți: Proiectile găsite în curte

Un tînăr de 25 ani din comuna ialomițeană Sudiți a alertat polițiștii din localitate, speriat fiind că în curtea locuinței sale a descoperit două proiectile. Potrivit polițiștilor, la fața locului s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

17 August 2011, 19:59
(9074 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți proiectil


Luciu: S-au bătut zdravăn pe islaz

Marți, 16 august, la Luciu s-a produs un scandal de proporții. Un bărbat de 36 ani a alertat Poliția pentru faptul că în timp ce se afla pe islazul din localitate a fost bătut cu bîtele de două perosane ...[citește_toată_știrea]

17 August 2011, 19:57
(9014 vizualizări - 0 comentarii)


Secția 3 Stelnica: Lemne de foc furate

Peste 30 de autovehicule au fost oprite marți, 16 august, în cele două filtre instituite de polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica. Acțiunea a avut ca scop prevenirea și comercializarea ilegală de ...[citește_toată_știrea]

17 August 2011, 19:56
(8674 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furturile din locuințe, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Urziceni au organizat marți, 16 august, o acțiune pentru prevenirea și combaterea furturilor din locuințe și societăți comerciale. În cadrul verificărilor, polițiștii au legitimat peste ...[citește_toată_știrea]

17 August 2011, 19:56
(6781 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:58
(4691 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accidentată în timp ce traversa regulamentar

Luni, 15 august, în Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ușoară a unui pieton. Astfel, în timp ce o femeie, de 55 ani, din Slobozia, s-a angajat în traversarea regulamentară a ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:49
(6978 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ograda: Biciclistul beat a căzut peste parbrizul unei mașini

Polițiștii Biroului Rutier Slobozia au fost sesizați duminică, 14 august, adespre producerea pe raza comunei Ograda a unui accident rutier soldat cu rănirea ușoară a unei persoane. În urma cercetării la ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:46
(5630 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Ialomița: Accident în lanț pe DN2A în zona Chirana

Ialomița: Accident în lanț pe DN2A în zona Chirana

Marți, 16 august, în jurul orei 07.25, lîngă popasul Chirana a avut loc un accident soldat cu rănirea a cinci persoane și avarierea a nouă autoturisme și mașini de mare tonaj. Potrivit cercetărilor preliminare ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:43
(9171 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: De la Cluj, fără permis

Duminică după amiaza, 14 august a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe Drumul Național 21, un autoturism la volanul căruia se deplasa un bărbat, de 45 de ani, din Cluj Napoca. În ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:37
(5880 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Încasări de 114,95% la bugetul general consolidat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în decursul lunii iulie 2011, a colectat peste 50 milioane lei la bugetul consolidat de stat. 84,12% din totalul încasărilor au fost realizate ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 16:38
(7340 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: Prin sat cu mașina, beat

Polițiștii rutieri au depistat duminică, 14 august a.c., în cadrul unui control de rutină, un autoturism condus de un bărbat, de 29 ani, pe raza satului Murgeanca. Întrucît acesta emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 16:36
(8170 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița organizează cursuri pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță redeschiderea sezonului de cursuri pentru șomeri. După studierea atentă a cererii existente pe piața locală, oficialii instituției au decis că cele ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 16:35
(7294 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: La 16 ani, cercetat penal după ce a furat dintr-un autoturism

Un minor de 16 ani este cercetat penal de polițiști pentru un furt dintr-un autoturism. În acest sens, Poliția a fost sesizată sîmbătă, 13 august, de către o tînără de 29 ani, din București, despre faptul ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:40
(6261 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Ialomița: 140 de polițiști, în acțiune

În perioada 12-15 august, polițiștii ialomițeni, dar și alte forțe de ordine, au desfășurat o serie de acțiuni în mediul urban și rural din județ. Astfel, cei peste 140 de polițiști au legitimat 250 de ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:39
(7089 vizualizări - 0 comentarii)


Orboiești: Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Sîmbătă, 13 august, un bărbat din Orboiești a reclamat polițiștilor că cinci persoane au încercat să îi fure fier vechi din curtea locuinței. Bărbații, cu vîrste cuprinse între 18 și 45 de ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:39
(8404 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Formularul 200 a intrat la prelucrare

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că a început prelucrarea Formularului 200 «Declarație privind veniturile realizate din România», pentru anul 20 ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:39
(7951 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 07:33
(9476 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Alcool confiscat

Un bărbat de 36 ani, din Fetești, a fost oprit în trafic joi, 11 august, de polițiști, pentru un control de rutină. Verificările sumare în autovehiculul bărbatului au scos la iveală mai multe bidoane de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:41
(7351 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Hoț prins de polițiști

Un tînăr de 20 ani din comuna ialomițeană Valea Ciorii este cercetat de polițiști pentru furt. Tînărul este acuzat că în noaptea de 9 spre 10 august a furat mai multe panouri de lemn de la gardul unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:41
(7009 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Valea Ciorii furt


Fetești: Acțiune pentru legalitatea forței de muncă

Polițiștii feteșteni, în colaborare cu inspectori ITM, au desfășurat joi, 11 august, o acțiune pentru prevenirea și combaterea ilegalităților care se comit în domeniul forței de muncă. În acest sens au ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:40
(7142 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Comerț ilegal cu lemne de foc

În perioada 9-11 august, polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza mai multor comune o acțiune ce a vizat combaterea faptelor de comercializare ilegală de material lemnos. Pe parcursul întregii acțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:40
(10428 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Prostituată de meserie

Deși a fost amendată în nenumărate rînduri pentru prostituție, o tînără de 23 ani, din Slobozia, nu s-a dezis de meserie și joi, 11 august, jandarmii slobozeni au amendat-o din nou pe prostituată. Mihaela ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 10:47
(8429 vizualizări - 1 comentariu)


Sărățeni: Arestată după ce și-a omorît bărbatul

O femeie de 36 ani din Sărățeni a fost arestată preventiv pentru 29 de zile pentru «omor». Femeia este acuzată că și-a ucis bărbatul cu un cuțit. Potrivit anchetatorilor, între victimă, un bărbat de 51 ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:59
(11830 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de peste 450000 lei pentru muncă «la negru»

In baza Planului de acțiune privind reducerea incidenței muncii nedeclarate pentru perioada mai-iulie 2011, Inspectoratul Teritorial de Muncă, în colaborare cu Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:55
(11821 vizualizări - 2 comentarii)


Un tînăr de 26 ani și-a pierdut viața într-un accident rutier

Un tînăr de 26 ani și-a pierdut viața în această dimineață, joi, 11 august, într-un accident rutier. Incidentul s-a petrecut între Urziceni și Coșereni, cînd un autoturism s-a izbit frontal de un TIR. ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:17
(7644 vizualizări - 5 comentarii)


Căzănești: Colecta fier vechi fără autorizație

10 societăți comerciale de colectare a deșeurilor feroase de pe raza orașului Căzănești au fost verificate miercuri, 10 august, de către polițiști și comisari ai Gărzii Financiare Ialomița. În timpul verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:16
(9232 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Comerț ilegal cu cereale

Miercuri, 10 august, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea comerțului ilicit. În acest sens au fost verificați 6 agenți economici și 4 persoane fizice, aplicîndu ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:16
(8087 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Fructe și legume, vîndute ilegal

Miercuri, 10 august, la Movilița, polițiștii ialomițeni în colaborare cu reprezentanții Serviciului Județean de Metrologie au verificat legalitatea comerțului cu produse agroalimentare din localitate. ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:15
(9238 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Polițiștii și pompierii, întîlnire cu localnicii pe tema «descoperirea unor elemente de muniție»

Avînd în vedere evenimentul produs în seara zilei de 8 august a.c., cînd un bărbat în vârstă de 39 ani și-a pierdut viața în urma deflagrației produsă de secționarea cu flexul a unui proiectil de artilerie ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 16:14
(9064 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Alarmant! Un minor de doar 13 ani este autorul principal în șase furturi de biciclete. Copilul cu domiciliul în Cosîmbești este bănuit de furtul a 6 biciclete de pe raza municipiului Fetești, în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:59
(9898 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...