Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Cărțile care scriu istorie la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»

Cărțile care scriu istorie la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia adăpostește în rafturile sale două cărți rare care, anul acesta, au împlinit două veacuri și jumătate de la momentul în care au iesit de sub lumina tiparului. Tipărite în Țara Românească și la Paris, cărțile au ajuns în patrimoniul instituției înainte de Revoluție, fiind cumpărate întâmplător de fostele angajate ale Bibliotecii dintr-un anticariat bucureștean. Chiar dacă timpul le-a încărcat paginile de bătrânețe, volumele păstrează încă intacte literele și gravurile cu care au fost ornate și-i așteaptă pe toți cei care se pricep la slavonă și franceză să le descifreze conținutul...

Testamentul unei familii... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2020, 12:20 (4405 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

700 locuri de parcare pentru locuitorii din Fetești

700 locuri de parcare pentru locuitorii din Fetești

La fel ca multe alte orașe din țară, și municipiul Fetești se confruntă cu traficul aglomerat. Tocmai de aceea, autoritățile locale au întocmit un proiect de sistematizare a arterelor de circulație prin realizarea de locuri de parcare. Primele 700 de locuri de parcare au intrat deja în amenajare.

Mai multe parcări pentru feteșteni
Estimările oficiale arată faptul că străzile din municipiul Fetești nu mai pot face în momentul de față traficului care se aglomerează de la o lună la alta. Astfel, administrația locală a realizat un proiect prin care dorește să construiască parcări... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2020, 16:20 (4390 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Omul care salvează istoria Urziceniului

Omul care salvează istoria Urziceniului

În timp ce autoritățile locale din Urziceni tratează cu indiferență clădirile de patrimoniu ale municipiului, un cetățean a decis să se implice și militează pentru salvarea uneia dintre cele mai vechi moșteniri imobiliare ale orașului: Clădirea «Ștefan Popescu». Dacă astfel de inițiative ar fi mai dese, poate că istoria județului Ialomița nu s-ar pierde în negura timpului...

Casa veche de la colț de stradă
De peste un veac, Clădirea «Ștefan Popescu» stă așezată la capătul uliței mari a Urziceniului, cea care traversează centrul vechi către șoseaua de centură a orașului. În arhivele... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2020, 12:40 (7814 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Luminița Barcari candidează pentru șefia Consiliului Județean Ialomița

A fost validată de Biroul Permanent Național al PNL

Luminița Barcari candidează pentru șefia Consiliului Județean Ialomița

Secretarul de stat în Ministerul Educației, Luminița Barcari este propunerea Organizației Județene a PNL din Ialomița de a candida la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. PNL Ialomița devine astfel prima organizație politică județeană care nominalizează candidatul la șefia Consiliui Județean Ialomița.

Luminița Barcari intră în cursa electorală
Nu este prima dată când Luminița Barcari intră într-o cursă electorală. La alegerile parlamentare din 2012, aceasta a candidat pe listele Alianței România Dreaptă (ARD) pentru un post în Camera Deputaților, însă a reușit... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2020, 18:20 (11683 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Orașul-stațiune nu poate asigura apa curentă pentru locuitori

Dinastia Moraru asediază Amara

Orașul-stațiune nu poate asigura apa curentă pentru locuitori

În urmă cu 10 ani, administrația Moraru anunța finalizarea investiției într-o nouă sursă de apă potabilă pentru locuitori. La acest moment, Amara se confruntă cu o criză acută de apă curentă. În perioada verii, cererea de apă curentă este de 4 ori mai mare decât capacitatea puțurilor forate în anul 2010! Primarul Ion Măiță susține că vina aparține administrației Moraru, care a gestionat defectuos acest proiect. În replică, fiul lui Victor Moraru, Valentin Moraru, îl cataloghează pe primarul din Amara drept «mincinos». În decursul anilor, apa furnizată locuitorilor din oraș nu s-a mai încadrat în para­metrii de potabilitate impuși de lege...

Moștenirea administrației Moraru... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2020, 14:05 (18863 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

60 cazuri de infecții cu COVID-19 la Azil!

Condamnații de la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia

60 cazuri de infecții cu COVID-19 la Azil!

Situație tensionată la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia, angajații reclamând lipsa unor măsuri reale de protecție în ceea ce privește noul Coronavirus. Oficialii Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița susțin că fac eforturi pentru a controla situația. «Tot ceea ce ține de noi și este omenește posibil, facem!» declară Paul Marcu, directorul DGASPC Ialomița.

Panică la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia
Angajații Centrului de Îngrijire și Asistență pentru persoane... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 18:50 (7744 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

SOARE pentru Slobozia

A început asediul asupra Primăriei

SOARE pentru Slobozia

Joi, 16 iulie 2020, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei, Dragoș Soare a inițiat o campanie inedită de conferințe de presă. El a declarat că va organiza săptămânal conferințe de presă în zonele unde administrația locală ar fi trebuit să realizeze investiții reale pentru locuitori: «Toți știm ce se întâmplă în Centru... Vom organiza aceste conferințe de presă în cartiere, acolo unde oamenii așteaptă de 30 de ani investiții! Administrația Mocioniu PSD nu a realizat nimic! Iar mandatul lui Adrian Mocioniu s-a încheiat!».

Soare asediază Primăria
Joi, 16 iulie... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 15:20 (7245 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Peste 300 mii de imobile din Ialomița așteaptă să beneficieze de cărți funciare

Planul Național de Cadastru și Carte Funciară, nefuncțional

Peste 300 mii de imobile din Ialomița așteaptă să beneficieze de cărți funciare

Ialomița a intrat în al 5-lea an în care se derulează Planul Național de Cadastru și Carte Funciară (PNCCF), însă situația în ceea ce privește cadastrarea integrală a imobilelor din județ bate pasul pe loc. În toată această perioadă, doar 26% din cele peste 410 mii de imobile din județ au putut beneficia de cărți funciare. Tot ceea ce s-a realizat până în prezent reprezintă doar supra­fețele cadastrate din extravilanul localităților. Astfel, au apărut două «tabere», pe de o parte reprezentanții Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, instituție prin care se derulează PNCCF, și, pe de altă parte, administrațiile locale. OCPI susține faptul că edilii localităților sunt... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 15:05 (3734 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valeriu Roșca a revenit în funcția de director al DADP Slobozia

Valeriu Roșca a revenit în funcția de director al DADP Slobozia

Demis de primarul Adrian Mocioniu din funcția de director al Direcției de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia și repus în funcție de Tribunalul Ialomița, Valeriu Roșca s-a întors la muncă. El și-a reluat activitatea în urmă cu o săptămână. «Nu am găsit nimic în neregulă...» a declarat acesta la o zi după reîntoarcerea la serviciu. Procesul său este însă pe rol, urmând să se judece apelul sentinței dată de Tribunalul Ialomița.

Tribunalul Ialomița i-a dat dreptate
Proasta gestionare a lucrărilor de deszăpezire demarate la Slobozia după viscolul din februarie... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 10:50 (9561 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Bazinul Olimpic de Înot pune în pericol sănătatea publică

Slobozia: Bazinul Olimpic de Înot pune în pericol sănătatea publică

UPDATE: Bazinul a fost ÎNCHIS!

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au demarat în această perioadă o serie de controale cu privire la activitatea desfășurată de piscinele și spațiile de agrement din județul Ialomița. Singurele nereguli au fost constatate la Bazinul Olimpic de Înot din Slobozia. Administrat de Primăria Slobozia, prin intermediul Clubului Sportiv Municipal, bazinul pune în pericol sănătatea publică din cauza numeroaselor neconformități descoperite în apă. Oficialii DSP Ialomița au recomandat închiderea unității până la remedierea tuturor problemelor.

Verificările sunt în curs Controlul... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2020, 15:10 (8398 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dezvăluit numele liceelor la care elevii refuză să se înscrie

Admitere computerizată 2020

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dezvăluit numele liceelor la care elevii refuză să se înscrie

În plin proces de admitere computerizată la licee, în Ialomița există și unități de învăță­mânt la care candidații refuză să se înscrie. Este vorba despre Liceele Tehnologice Căzănești, Urziceni și Țăndărei. Repartizați automat de calculator în ciuda opțiunilor exprimate, elevii cu medii foarte mici la Evaluarea Națională vor studia totuși în aceste instituții. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au explicat faptul că vor lua măsuri în școlile cu rezultate mici la acest examen, considerându-i direct respon­sabili pe directori.

Elevi în școli nedorite Experiența admiterii... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2020, 12:50 (8348 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Lupta pentru viețile ialomițenilor abia acum începe!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu avertizează

«Lupta pentru viețile ialomițenilor abia acum începe!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu se alătură vocilor care susțin că «Legea Carantinei nu este corectă și eficientă». El consideră că protejarea populației ar trebui să reprezinte prioritatea «0» pentru fiecare administrație județeană, indiferent de carențele legislative existente.

Legile, bată-le vina! Participant la bătălia politică a PSD pentru îmbunătățirea Legii privind carantina și izolarea, deputatul social-democrat Ștefan Mușoiu susține că îmbunătățirile aduse nu sunt suficiente. «Legea e întotdeauna perfectibilă! Iar timpul nu a fost suficient pentru a face mai mult. Dar asta nu înseamnă că nu există soluții...»... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2020, 10:55 (4901 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război între Primăria Slobozia și taximetriști din cauza panourilor despărțitoare

Război între Primăria Slobozia și taximetriști din cauza panourilor despărțitoare

Sub amenințarea amenzilor, șoferii de taxi din Slobozia au fost obligați de administrația locală să-și monteze separatoare între scaunele din față și bancheta din spate, cu scopul de a preveni răspândirea infecției cu SARS-CoV-2. Metoda de protecție are însă nevoie de o omologare din partea unor instituții abilitate, însă deocamdată nu există un cadru legal prin care acest demers să poată fi reali­zat. Șoferii se tem ca mașinile lor să rămână fără Inspecție Tehnică Periodică din cauza se­para­toarelor, așa că preferă să nu le folosească.

Haos în taximetrie Străzile din Slobozia sunt... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2020, 17:05 (11818 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

Aron și Obedeanu pleacă la Târgu Jiu

Handbal

Aron și Obedeanu pleacă la Târgu Jiu

HCM Slobozia va beneficia în sezonul viitor de un lot remaniat aproape în întregime. Dacă în privința noutăților mai avem de așteptat puțin, vom vorbi în continuare despre noile destinații ale fostelor noastre jucătoare. Știm deja că Andreea Ivan a plecat la Slatina, Georgescu și Toma la Mioveni, Vartic la Ploiești, Moldoveanu la Constanța, Vacariu la Rapid, Nicolae și Ilie la Cluj, Mouna Jlezi la Zalău, iar Naumenco la Crișul Chișineu Criș, probabil echipa care va profita de retragerea Sloboziei din Liga Națională. La finele săptămânii precedente, s-a lămurit situația altor două foste jucătoare ale echipei noastre, ambele semnând cu CSM Târgu Jiu, echipă de ligă secundă care și-a propus ca obiectiv... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2020, 14:20 (3851 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Debutează Cupa «Pet Star»

Tenis de câmp

Debutează Cupa «Pet Star»

În sfârșit, tenisul de câmp își va reintra în drepturi pe arenele slobozene. Terenurile TenisCon vor găzdui a X-a ediție a Cupei «Pet Star», turneu adresat copiilor din categoriile de vârstă 10, 12, 14 și 16 ani. Competiția va debuta sâmbătă 18 iulie 2020 și, firește, va suporta rigorile impuse de perioada de pandemie. Din păcate, va fi interzis accesul spectatorilor neutri. Fiind vorba despre o competiție adre­sată copiilor, fiecare sportiv va avea alături un însoțitor. Prezența sportivului și a însoțitorului va fi permisă doar pe parcursul meciului pe care îl va avea de disputat. Tuturor partici­pan­ților la acest eveniment li se va controla temperatura. În ciuda pro­blemelor pe care le generează... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2020, 13:10 (4613 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (VIII)

Moraru-omul și opera (VIII)

În cele ce urmează, cititorii noștri vor înțelege de ce, spre exemplu, adminis­trația județeană nu a fost pentru cine s-a pregătit, ci pentru cine s-a nimerit. Chiar dacă, spre exemplu din nou, persoana aflată conjunctural în fruntea județului nu a fost neapărat cea care a inventat administrația și nici vreun pom lăudat al absorbției de fonduri europene. Concursurile de împrejurări și jocurile de culise din cadrul Partidului Social Democrat i-au propulsat în poziția de șefi ai județului, formațiunea politică având, la rându-i, așteptări firești.

Stăpânii județului
Începând cu... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2020, 11:05 (4318 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au contribuit cu 70 milioane de lei pentru sistemul de Sănătate

Ialomițenii au contribuit cu 70 milioane de lei pentru sistemul de Sănătate

O  analiză a datelor furnizate de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că valoarea sumelor încasate pentru CASS (contribuția pentru asigurări sociale de sănătate) se menține la o valoare scăzută în județul nostru. Până la finele anului în curs, Ialomița trebuie să vireze în bugetul național 190 milioane de lei provenind din plata CASS, iar până în luna mai 2020 va­loarea fondurilor distribuite a atins pragul de 70 milioane de lei. În Ialomița au calitatea de asigurat 231 mii de persoane, însă 20% dintre acestea fac parte din catego­riile de beneficiari scutiți de plata CASS.

Fonduri limitate pentru Sănătate... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 18:55 (2200 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în cadrul Primăriei Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice Balaciu

Noi focare de COVID-19 în Ialomița

Cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în cadrul Primăriei Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice Balaciu

Autoritățile sanitare din Ialomița au confirmat luni, 13 iulie 2020, faptul că la nivelul județului au fost depistate noi cazuri de îmbolnăvire provocate de infecția cu SARS-CoV-2. Acestea au fost identificate în cadrul Primăriei Municipiului Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice «Ing. Vadim Rusu» din comuna Balaciu. În total, 8 persoane din cele două instituții s-au îmbolnăvit de COVID-19.

Anchete epidemiologice în curs
Din primele informații se pare că atât cazurile de la Primăria Urziceni, cât și cel de la Căminul pentru Persoane Vârstnice «Ing. Vadim Rusu» din comuna... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 14:05 (8476 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu la final de mandat

3 probleme fără soluții, 4 ani ratați

Administrația Mocioniu la final de mandat

În urmă cu 4 ani (și două săptămâni), pe 24 iunie 2016, Adrian Mocioniu depunea jurământul în calitate de primar al Sloboziei. Promisiunile campaniei sale electorale, vreo 24 la număr, ar fi transformat Slobozia într-un oraș «european». N-a fost să fie, iar spațiul tipografic nu ne permite să le detaliem pe toate. Prezentăm azi doar 3 dintre promisiunile importante lansate la în­ceput de mandat. Promisiuni care, în opinia contri­buabililor slobozeni, ar fi putut fi respectate...

«Groapa lui Stoica», eșecul lui Mocioniu
În 2016, cu o săptămână înainte de alegeri, Victor Moraru... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 10:55 (6100 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Spitalele suport COVID-19 au nevoie de medici

Ialomița: Spitalele suport COVID-19 au nevoie de medici

În timp ce numărul cazurilor de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2 cunoaște o creștere alarmantă la nivelul județului nostru, cele două unități medicale care acordă îngrijiri medicale bolnavilor de COVID-19, Spitalul Municipal Urziceni și Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, funcționează în stare de avarie. Totul din cauza faptului că unitățile medicale nu dispun de medici specialiști suficienți pentru a asigura consultații pacienților bolnavi. Situația cea mai gravă din acest punct de vedere se constată la Spitalul Municipal Urziceni acolo unde nici până la momentul de față nu a fost posibil transferul în ve­derea efecturării gărzilor a unui medic pneumolog și a unui medic infecționist. Astfel... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2020, 12:50 (4805 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Acțiuni intense în trafic

Marți, 11 ianuarie, polițiștii din Urziceni au desfășurat timp de trei ore o acțiune pe linie rutieră în localitățile Coșereni, Bărbulești și Borănești. În timpul activităților au fost controlate peste ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:07
(11071 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 sesizări penale pentru firme întocmite de Finanțe

Potrivit unei informări, în ultima lună a anului precedent, reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat 341 de verificări ale bazei de impozitare, ale legalității declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:03
(11127 vizualizări - 0 comentarii)


Mită în arestul IPJ Ialomița

Un agent al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost arestat după ce a luat mită 250 de euro. Polițistul a introdus în arestul poliției un telefon mobil pentru a înlesni convorbiri ale unui ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 16:28
(12371 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: I s-a făcut rău în sala de judecată

Unui bărbat din Fetești i s-a făcut rău în sala de ședințe a Tribunalului Fetești. S-a întîmplat marți, 11 ianuarie, Octavian S., bărbatul de 62 de ani solicitînd ajutor medical de urgență. Echipajul S ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 13:19
(16245 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Au spart un magazin

În cursul nopții de marți spre miercuri, 11 spre 12 ianuarie, agenți din cadrul Poliției Comunitare Slobozia, pe fondul unei informații obținute de unul dintre sectoriști, au depistat în jurul orei 3.3 ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 09:55
(14074 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:54
(6779 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:44
(7147 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori prinși și arestați

La începutul săptămînii, luni, 10 ianuarie, polițiștii din Urziceni și cei din Borănești au reușit prinderea unui tînăr de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia exista un mandat de arestare. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:24
(8783 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Au încercat să fure porumbul unui consătean

Trei bărbați din localitatea Grindu au fost prinși de polițiștii din localitate în timp ce încercau să fure mai mulți saci de cereale din gospodăria unui consătean în vîrstă de 76 ani. Pe scurt, cei trei ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:23
(10461 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grind furt


Produsele accizabile, în atenția polițiștilor

Luni, 10 ianuarie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare al cărei scop principal l-a constituit prevenirea faptelor de natură penală, dar și verificarea legalităților în domeniul transporturilor ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:22
(11882 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Franța, într-o curte din Bărbulești

Mașină furată din Franța, într-o curte din Bărbulești

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 7 ianuarie a.c., polițiști din Urziceni în colaborare cu agenții Postului de Poliție Bărbulești au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 20:04
(12626 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: Incendii și oameni căzuți în stradă

Echipajul SMURD de la Fetești a fost alertat vineri, 7 ianuarie 2011, pentru a acorda ajutor unui cetățean, de 49 de ani, care, după ce a consumat băuturi alcoolice, căzuse în stradă. După ce i-a fost acordat ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 20:01
(9852 vizualizări - 0 comentarii)


Oferte de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să muncească în vacanța de vară în Germania. Selecția se va desfășura în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:59
(10990 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoți prinși și arestați

După ce vineri, 7 ianuarie, la Amara au fost furate mai multe bunuri de peste 30000 lei, polițiștii au reușit să prindă hoții, doi bărbați, de 32 de ani și 22 de ani, ambii din comuna Grivița. Mai mult ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:58
(12711 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara hoți


Ialomița: Rata șomajului, în creștere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru ocuparea Forței de Muncă, în ultima lună a anului precedent rata șomajului a fost în creștere. «La sfîrșitul lunii decembrie 2010, în evidențele ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:56
(10889 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permis la volan

Un bărbat de 39 de ani a fost prins de polițiști în timp ce se deplasa cu mașina deși băuse. Individul a fost identificat pe raza localității Jilavele, vineri, 7 ianuarie a.c., și pentru faptul că a condus ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:50
(11586 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Noi reglementări fiscale

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit că au posibilitatea de a opta pentru plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:48
(9114 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenții pentru crescătorii de animale

Potrivit unui comunicat de presă, «Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează că a fost demarată a treia etapă de depunere a cererilor de plată, cu termen limită 21 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:05
(13040 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cursuri gratuite pentru electricieni la Camera de Comerț

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița anunță implementarea proiectului european «Formare profesională în vederea obținerii calificărilor de electrician în construcții și electrician de întreținere ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:04
(10802 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii, prezenți la Bobotează

Pentru a preveni eventualele incendii, pompierii ialomițeni au supravegheat buna desfășurare a slujbelor bisericești în ziua de Bobotează. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:03
(10676 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» fără permise, depistați în trafic

Miercuri, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 16.00, polițiștii slobozeni, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu, au oprit pentru control pe strada Viitor, un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:19
(12523 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Siguranța în școli, în atenția Poliției

În cursul zilei de miercuri, 5 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:18
(13882 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinși la scurt timp după ce au furat mai multe bunuri

În după-amiaza zilei de miercuri, 5 ianuarie a.c., în timp ce se afla în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, o echipă mixtă de patrulare a depistat doi localnici, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:17
(11058 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoț


DGFP Ialomița: Se poate reveni la statutul de neplătitor de TVA!

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că prin modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal și reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, va fi ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:08
(16658 vizualizări - 0 comentarii)


Piețele din Fetești, la control

Polițiștii feteșteni, împreună cu trei elevi ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr»-Cîmpina, aflați în practică, au organizat și executat, începînd cu orele 10.00, timp de două ore, acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:01
(10664 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Fetiță de 9 ani, lovită în plin de o mașină

O fetiță de 9 de ani, din Coșereni, a fost transportată de urgență la spitalul din Urziceni după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs joi, 6 ianuarie a.c., în jurul orei 11.45, în centrul ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 14:08
(10964 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai ix20 prezintă cea mai mare valoare reziduală a segmentului

Hyundai ix20 prezintă cea mai mare valoare reziduală a segmentului

Noul Hyundai ix20 este liderul segmentului său în ceea ce privește eficiența, siguranța... și acum, valoarea reziduală. Conform analizei desfășurate pe principalele piețe europene, cel ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:23
(11180 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: 4 infracțiuni la doar 18 ani

Un tînăr de numai 18 ani din comuna Traian este cercetat pentru comiterea infracțiunilor de violare de domiciliu, amenințare, viol și furt. Potrivit declarațiilor victimelor, în noaptea de 2 spre 3 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:09
(10792 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 1 la mie alcool pur în aerul expirat

Țăndărei: 1 la mie alcool pur în aerul expirat

Marți, 4 ianuarie, un bărbat din orașul Țăndărei a fost surprins de polițiști conducînd sub influența alcoolului. Bărbatul a fost oprit de în urma unui control de rutină la intersecția străzilor Avalanșei ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:08
(11353 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: I-a furat lemnele din curte

Duminică, 2 ianuarie, un țăndărean a rămas fără lemnele aflate într-o anexă a gospodăriei. Cele 300 kilograme de lemne de fag au fost recuperate de polițiști de la un localnic, suspectat de comiterea furtului ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:47
(9154 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...