Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Cărțile care scriu istorie la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»

Cărțile care scriu istorie la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia adăpostește în rafturile sale două cărți rare care, anul acesta, au împlinit două veacuri și jumătate de la momentul în care au iesit de sub lumina tiparului. Tipărite în Țara Românească și la Paris, cărțile au ajuns în patrimoniul instituției înainte de Revoluție, fiind cumpărate întâmplător de fostele angajate ale Bibliotecii dintr-un anticariat bucureștean. Chiar dacă timpul le-a încărcat paginile de bătrânețe, volumele păstrează încă intacte literele și gravurile cu care au fost ornate și-i așteaptă pe toți cei care se pricep la slavonă și franceză să le descifreze conținutul...

Testamentul unei familii... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2020, 12:20 (4405 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

700 locuri de parcare pentru locuitorii din Fetești

700 locuri de parcare pentru locuitorii din Fetești

La fel ca multe alte orașe din țară, și municipiul Fetești se confruntă cu traficul aglomerat. Tocmai de aceea, autoritățile locale au întocmit un proiect de sistematizare a arterelor de circulație prin realizarea de locuri de parcare. Primele 700 de locuri de parcare au intrat deja în amenajare.

Mai multe parcări pentru feteșteni
Estimările oficiale arată faptul că străzile din municipiul Fetești nu mai pot face în momentul de față traficului care se aglomerează de la o lună la alta. Astfel, administrația locală a realizat un proiect prin care dorește să construiască parcări... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2020, 16:20 (4390 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Omul care salvează istoria Urziceniului

Omul care salvează istoria Urziceniului

În timp ce autoritățile locale din Urziceni tratează cu indiferență clădirile de patrimoniu ale municipiului, un cetățean a decis să se implice și militează pentru salvarea uneia dintre cele mai vechi moșteniri imobiliare ale orașului: Clădirea «Ștefan Popescu». Dacă astfel de inițiative ar fi mai dese, poate că istoria județului Ialomița nu s-ar pierde în negura timpului...

Casa veche de la colț de stradă
De peste un veac, Clădirea «Ștefan Popescu» stă așezată la capătul uliței mari a Urziceniului, cea care traversează centrul vechi către șoseaua de centură a orașului. În arhivele... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2020, 12:40 (7814 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Luminița Barcari candidează pentru șefia Consiliului Județean Ialomița

A fost validată de Biroul Permanent Național al PNL

Luminița Barcari candidează pentru șefia Consiliului Județean Ialomița

Secretarul de stat în Ministerul Educației, Luminița Barcari este propunerea Organizației Județene a PNL din Ialomița de a candida la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. PNL Ialomița devine astfel prima organizație politică județeană care nominalizează candidatul la șefia Consiliui Județean Ialomița.

Luminița Barcari intră în cursa electorală
Nu este prima dată când Luminița Barcari intră într-o cursă electorală. La alegerile parlamentare din 2012, aceasta a candidat pe listele Alianței România Dreaptă (ARD) pentru un post în Camera Deputaților, însă a reușit... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2020, 18:20 (11683 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Orașul-stațiune nu poate asigura apa curentă pentru locuitori

Dinastia Moraru asediază Amara

Orașul-stațiune nu poate asigura apa curentă pentru locuitori

În urmă cu 10 ani, administrația Moraru anunța finalizarea investiției într-o nouă sursă de apă potabilă pentru locuitori. La acest moment, Amara se confruntă cu o criză acută de apă curentă. În perioada verii, cererea de apă curentă este de 4 ori mai mare decât capacitatea puțurilor forate în anul 2010! Primarul Ion Măiță susține că vina aparține administrației Moraru, care a gestionat defectuos acest proiect. În replică, fiul lui Victor Moraru, Valentin Moraru, îl cataloghează pe primarul din Amara drept «mincinos». În decursul anilor, apa furnizată locuitorilor din oraș nu s-a mai încadrat în para­metrii de potabilitate impuși de lege...

Moștenirea administrației Moraru... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2020, 14:05 (18864 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

60 cazuri de infecții cu COVID-19 la Azil!

Condamnații de la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia

60 cazuri de infecții cu COVID-19 la Azil!

Situație tensionată la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia, angajații reclamând lipsa unor măsuri reale de protecție în ceea ce privește noul Coronavirus. Oficialii Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița susțin că fac eforturi pentru a controla situația. «Tot ceea ce ține de noi și este omenește posibil, facem!» declară Paul Marcu, directorul DGASPC Ialomița.

Panică la Centrul de Îngrijire și Asistență din Slobozia
Angajații Centrului de Îngrijire și Asistență pentru persoane... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 18:50 (7744 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

SOARE pentru Slobozia

A început asediul asupra Primăriei

SOARE pentru Slobozia

Joi, 16 iulie 2020, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei, Dragoș Soare a inițiat o campanie inedită de conferințe de presă. El a declarat că va organiza săptămânal conferințe de presă în zonele unde administrația locală ar fi trebuit să realizeze investiții reale pentru locuitori: «Toți știm ce se întâmplă în Centru... Vom organiza aceste conferințe de presă în cartiere, acolo unde oamenii așteaptă de 30 de ani investiții! Administrația Mocioniu PSD nu a realizat nimic! Iar mandatul lui Adrian Mocioniu s-a încheiat!».

Soare asediază Primăria
Joi, 16 iulie... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 15:20 (7245 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Peste 300 mii de imobile din Ialomița așteaptă să beneficieze de cărți funciare

Planul Național de Cadastru și Carte Funciară, nefuncțional

Peste 300 mii de imobile din Ialomița așteaptă să beneficieze de cărți funciare

Ialomița a intrat în al 5-lea an în care se derulează Planul Național de Cadastru și Carte Funciară (PNCCF), însă situația în ceea ce privește cadastrarea integrală a imobilelor din județ bate pasul pe loc. În toată această perioadă, doar 26% din cele peste 410 mii de imobile din județ au putut beneficia de cărți funciare. Tot ceea ce s-a realizat până în prezent reprezintă doar supra­fețele cadastrate din extravilanul localităților. Astfel, au apărut două «tabere», pe de o parte reprezentanții Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, instituție prin care se derulează PNCCF, și, pe de altă parte, administrațiile locale. OCPI susține faptul că edilii localităților sunt... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 15:05 (3734 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valeriu Roșca a revenit în funcția de director al DADP Slobozia

Valeriu Roșca a revenit în funcția de director al DADP Slobozia

Demis de primarul Adrian Mocioniu din funcția de director al Direcției de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia și repus în funcție de Tribunalul Ialomița, Valeriu Roșca s-a întors la muncă. El și-a reluat activitatea în urmă cu o săptămână. «Nu am găsit nimic în neregulă...» a declarat acesta la o zi după reîntoarcerea la serviciu. Procesul său este însă pe rol, urmând să se judece apelul sentinței dată de Tribunalul Ialomița.

Tribunalul Ialomița i-a dat dreptate
Proasta gestionare a lucrărilor de deszăpezire demarate la Slobozia după viscolul din februarie... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 10:50 (9561 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Bazinul Olimpic de Înot pune în pericol sănătatea publică

Slobozia: Bazinul Olimpic de Înot pune în pericol sănătatea publică

UPDATE: Bazinul a fost ÎNCHIS!

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au demarat în această perioadă o serie de controale cu privire la activitatea desfășurată de piscinele și spațiile de agrement din județul Ialomița. Singurele nereguli au fost constatate la Bazinul Olimpic de Înot din Slobozia. Administrat de Primăria Slobozia, prin intermediul Clubului Sportiv Municipal, bazinul pune în pericol sănătatea publică din cauza numeroaselor neconformități descoperite în apă. Oficialii DSP Ialomița au recomandat închiderea unității până la remedierea tuturor problemelor.

Verificările sunt în curs Controlul... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2020, 15:10 (8398 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dezvăluit numele liceelor la care elevii refuză să se înscrie

Admitere computerizată 2020

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dezvăluit numele liceelor la care elevii refuză să se înscrie

În plin proces de admitere computerizată la licee, în Ialomița există și unități de învăță­mânt la care candidații refuză să se înscrie. Este vorba despre Liceele Tehnologice Căzănești, Urziceni și Țăndărei. Repartizați automat de calculator în ciuda opțiunilor exprimate, elevii cu medii foarte mici la Evaluarea Națională vor studia totuși în aceste instituții. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au explicat faptul că vor lua măsuri în școlile cu rezultate mici la acest examen, considerându-i direct respon­sabili pe directori.

Elevi în școli nedorite Experiența admiterii... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2020, 12:50 (8348 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Lupta pentru viețile ialomițenilor abia acum începe!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu avertizează

«Lupta pentru viețile ialomițenilor abia acum începe!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu se alătură vocilor care susțin că «Legea Carantinei nu este corectă și eficientă». El consideră că protejarea populației ar trebui să reprezinte prioritatea «0» pentru fiecare administrație județeană, indiferent de carențele legislative existente.

Legile, bată-le vina! Participant la bătălia politică a PSD pentru îmbunătățirea Legii privind carantina și izolarea, deputatul social-democrat Ștefan Mușoiu susține că îmbunătățirile aduse nu sunt suficiente. «Legea e întotdeauna perfectibilă! Iar timpul nu a fost suficient pentru a face mai mult. Dar asta nu înseamnă că nu există soluții...»... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2020, 10:55 (4901 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război între Primăria Slobozia și taximetriști din cauza panourilor despărțitoare

Război între Primăria Slobozia și taximetriști din cauza panourilor despărțitoare

Sub amenințarea amenzilor, șoferii de taxi din Slobozia au fost obligați de administrația locală să-și monteze separatoare între scaunele din față și bancheta din spate, cu scopul de a preveni răspândirea infecției cu SARS-CoV-2. Metoda de protecție are însă nevoie de o omologare din partea unor instituții abilitate, însă deocamdată nu există un cadru legal prin care acest demers să poată fi reali­zat. Șoferii se tem ca mașinile lor să rămână fără Inspecție Tehnică Periodică din cauza se­para­toarelor, așa că preferă să nu le folosească.

Haos în taximetrie Străzile din Slobozia sunt... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2020, 17:05 (11819 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

Aron și Obedeanu pleacă la Târgu Jiu

Handbal

Aron și Obedeanu pleacă la Târgu Jiu

HCM Slobozia va beneficia în sezonul viitor de un lot remaniat aproape în întregime. Dacă în privința noutăților mai avem de așteptat puțin, vom vorbi în continuare despre noile destinații ale fostelor noastre jucătoare. Știm deja că Andreea Ivan a plecat la Slatina, Georgescu și Toma la Mioveni, Vartic la Ploiești, Moldoveanu la Constanța, Vacariu la Rapid, Nicolae și Ilie la Cluj, Mouna Jlezi la Zalău, iar Naumenco la Crișul Chișineu Criș, probabil echipa care va profita de retragerea Sloboziei din Liga Națională. La finele săptămânii precedente, s-a lămurit situația altor două foste jucătoare ale echipei noastre, ambele semnând cu CSM Târgu Jiu, echipă de ligă secundă care și-a propus ca obiectiv... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2020, 14:20 (3851 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Debutează Cupa «Pet Star»

Tenis de câmp

Debutează Cupa «Pet Star»

În sfârșit, tenisul de câmp își va reintra în drepturi pe arenele slobozene. Terenurile TenisCon vor găzdui a X-a ediție a Cupei «Pet Star», turneu adresat copiilor din categoriile de vârstă 10, 12, 14 și 16 ani. Competiția va debuta sâmbătă 18 iulie 2020 și, firește, va suporta rigorile impuse de perioada de pandemie. Din păcate, va fi interzis accesul spectatorilor neutri. Fiind vorba despre o competiție adre­sată copiilor, fiecare sportiv va avea alături un însoțitor. Prezența sportivului și a însoțitorului va fi permisă doar pe parcursul meciului pe care îl va avea de disputat. Tuturor partici­pan­ților la acest eveniment li se va controla temperatura. În ciuda pro­blemelor pe care le generează... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2020, 13:10 (4613 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (VIII)

Moraru-omul și opera (VIII)

În cele ce urmează, cititorii noștri vor înțelege de ce, spre exemplu, adminis­trația județeană nu a fost pentru cine s-a pregătit, ci pentru cine s-a nimerit. Chiar dacă, spre exemplu din nou, persoana aflată conjunctural în fruntea județului nu a fost neapărat cea care a inventat administrația și nici vreun pom lăudat al absorbției de fonduri europene. Concursurile de împrejurări și jocurile de culise din cadrul Partidului Social Democrat i-au propulsat în poziția de șefi ai județului, formațiunea politică având, la rându-i, așteptări firești.

Stăpânii județului
Începând cu... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2020, 11:05 (4318 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au contribuit cu 70 milioane de lei pentru sistemul de Sănătate

Ialomițenii au contribuit cu 70 milioane de lei pentru sistemul de Sănătate

O  analiză a datelor furnizate de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că valoarea sumelor încasate pentru CASS (contribuția pentru asigurări sociale de sănătate) se menține la o valoare scăzută în județul nostru. Până la finele anului în curs, Ialomița trebuie să vireze în bugetul național 190 milioane de lei provenind din plata CASS, iar până în luna mai 2020 va­loarea fondurilor distribuite a atins pragul de 70 milioane de lei. În Ialomița au calitatea de asigurat 231 mii de persoane, însă 20% dintre acestea fac parte din catego­riile de beneficiari scutiți de plata CASS.

Fonduri limitate pentru Sănătate... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 18:55 (2200 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în cadrul Primăriei Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice Balaciu

Noi focare de COVID-19 în Ialomița

Cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în cadrul Primăriei Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice Balaciu

Autoritățile sanitare din Ialomița au confirmat luni, 13 iulie 2020, faptul că la nivelul județului au fost depistate noi cazuri de îmbolnăvire provocate de infecția cu SARS-CoV-2. Acestea au fost identificate în cadrul Primăriei Municipiului Urziceni și la Căminul pentru Persoane Vârstnice «Ing. Vadim Rusu» din comuna Balaciu. În total, 8 persoane din cele două instituții s-au îmbolnăvit de COVID-19.

Anchete epidemiologice în curs
Din primele informații se pare că atât cazurile de la Primăria Urziceni, cât și cel de la Căminul pentru Persoane Vârstnice «Ing. Vadim Rusu» din comuna... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 14:05 (8476 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu la final de mandat

3 probleme fără soluții, 4 ani ratați

Administrația Mocioniu la final de mandat

În urmă cu 4 ani (și două săptămâni), pe 24 iunie 2016, Adrian Mocioniu depunea jurământul în calitate de primar al Sloboziei. Promisiunile campaniei sale electorale, vreo 24 la număr, ar fi transformat Slobozia într-un oraș «european». N-a fost să fie, iar spațiul tipografic nu ne permite să le detaliem pe toate. Prezentăm azi doar 3 dintre promisiunile importante lansate la în­ceput de mandat. Promisiuni care, în opinia contri­buabililor slobozeni, ar fi putut fi respectate...

«Groapa lui Stoica», eșecul lui Mocioniu
În 2016, cu o săptămână înainte de alegeri, Victor Moraru... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2020, 10:55 (6100 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Spitalele suport COVID-19 au nevoie de medici

Ialomița: Spitalele suport COVID-19 au nevoie de medici

În timp ce numărul cazurilor de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2 cunoaște o creștere alarmantă la nivelul județului nostru, cele două unități medicale care acordă îngrijiri medicale bolnavilor de COVID-19, Spitalul Municipal Urziceni și Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, funcționează în stare de avarie. Totul din cauza faptului că unitățile medicale nu dispun de medici specialiști suficienți pentru a asigura consultații pacienților bolnavi. Situația cea mai gravă din acest punct de vedere se constată la Spitalul Municipal Urziceni acolo unde nici până la momentul de față nu a fost posibil transferul în ve­derea efecturării gărzilor a unui medic pneumolog și a unui medic infecționist. Astfel... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2020, 12:50 (4805 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA plătește a doua tranșă din subvențiile pe cap de animal

Începînd de miercuri, 10 februarie 2010, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură va plăti suma de 184,8 milioane de lei, reprezentînd tranșa a doua din prima pe cap de animal pentru specia ovine ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 17:04
(12649 vizualizări - 0 comentarii)


O femeie însărcinată din Brazii, preluată de un elicopter SMURD

Un elicopter al MAI avînd la bord un echipaj SMURD a preluat astăzi, 9 februarie a.c., în jurul orelor 11,15, o femeie însărcinată din comuna ialomițeană Brazii, pentru a o transporta la un spital din ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 12:35
(15042 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Siguranței pe Internet, marcată și la Slobozia

Uniunea Europeană sărbătorește ziua de 9 februarie drept Ziua Siguranței pe Internet. «În acest context, ofițerii Institutului de Prevenire și Psihosociologie din cadrul Inspectoratului General al Poliției ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 10:53
(12110 vizualizări - 0 comentarii)


S-a ridicat Codul Portocaliu

Codul Portocaliu pentru județul Ialomița a fost ridicat luni seara, la orele 19,00. Autoritățile atrag însă atenția că în patru județe, respectiv Tulcea, Constanța, Ialomița și Călărași este posibil să ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 08:04
(12778 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști în discoteci

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 6 spre 7 februarie a.c., polițiștii din mai multe structuri au acționat în mediul rural urmărind în principal prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 17:42
(13002 vizualizări - 0 comentarii)


Drumurile comunale rămîn blocate, elevii stau acasă și marți, 9 februarie

«Avînd în vedere condițiile meteorologice deosebite, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al județului Ialomița a dispus tuturor Comitetelor Locale pentru Situații de Urgență din județ ca toate drumurile comunale care acced în localitățile unităților administrativ-teritoriale să fie blocate ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 17:06
(13502 vizualizări - 0 comentarii)


Mandate executate

La finalul săptămînii trecute, în data de 5 februarie, polițiștii din Țăndărei au depistat pe raza orașului un localnic de 32 de ani, pe numele căruia exista un mandat european de arestare. Persoana în ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 16:38
(13034 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor la Urziceni

Sîmbătă, 6 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au acționat pe raza municipiului pentru creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și pentru asigurarea ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 15:29
(12348 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Europeană 112, sărbătorită și în România

Data de 11 februarie 2010 marchează cea de-a doua ediție a Zilei Europene 112. Numărul de urgență 112 este comun în toate cele 27 de state ale Uniunii Europene și se folosește pentru a contacta gratuit ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 11:59
(10886 vizualizări - 0 comentarii)


Codul portocaliu în Ialomița se prelungește până luni seara

Codul portocaliu în Ialomița se prelungește pînă luni seara

Meteorologii au prelungit duminică atenționarea cod portocaliu de ninsori abundente și viscol pînă luni, la orele 20,00, anunță ANM. Avertizarea extinsă este valabilă pentru nouă județe din sudul și sud ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 15:31
(11262 vizualizări - 0 comentarii)


Apa lui Ionașcu, subiect de anchetă la Ministerul Sănătății

Surse din cadrul Ministerului Sănătății au ținut să precizeze că în următoarele zile pe subiectul apei din Slobozia va fi demarată o anchetă. Ancheta ar fi fost ordonată chiar de ministrul Sănătății, Attila ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 12:13
(13706 vizualizări - 0 comentarii)


Drumuri înzăpezite

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că, în prezent, se acționează în toate localitățile județului, pentru a fluidiza circulația pe toate drumurile și a facilita accesul utilajelor ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 12:10
(14125 vizualizări - 10 comentarii)


Subvenții acordate de APIA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a repartizat Centrelor Județene APIA, vineri, 5 februarie 2010, aproximativ 150 milioane lei, fonduri de la bugetul național destinate sectoarelor zootehnic ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2010, 09:11
(13361 vizualizări - 0 comentarii)


La închisoare pentru ultraj

Joi, 4 februarie a.c., polițiștii l-au încarcerat în Penitenciarul Slobozia pe Dănuț B., de 35 de ani, din comuna Sudiți, județul Ialomița. Pe numele bărbatului, la data de 26 ianuarie 2010 Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 18:12
(16859 vizualizări - 1 comentariu)


Atenționare cod galben: Ialomița se întoarce sub zăpadă

Atenționare cod galben: Ialomița se întoarce sub zăpadă

În după-amiaza zilei de vineri, 5 februarie a.c., Administrația Națională de Meteorologie a emis cod galben pentru mai multe județe, printre care și Ialomița. Reprezentanții ANM avertizează ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 17:10
(12452 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor

În cursul zilei de joi, 4 februarie, în intervalul orar 12,00-16,00, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune în sistem integrat, urmărindu-se în principal prevenirea și combaterea criminalității ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 16:32
(13936 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton omorît de un tractor

Traversarea neregulamentară a fost cauza unui grav accident rutier produs miercuri, 3 februarie a.c., în comuna Bărbulești, un bărbat pierzîndu-și viața. Bărbatul, în calitate de pieton, s-a angajat în ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 19:06
(9965 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, încarcerat

Miercuri, 3 februarie a.c., polițiștii feteșteni, în urma unei acțiuni desfășurate pe raza municipiului, au identificat și reținut un bărbat de 60 de ani, din localitate, urmărit din luna iulie a anului ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 18:41
(10485 vizualizări - 0 comentarii)


Disciplinizarea traficului rutier, în atenția polițiștilor

Polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune al cărui scop principal a fost prevenirea accidentelor rutiere. În cadrul acțiunilor au fost aplicate 137 sancțiuni contravenționale, în valoare de ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 18:11
(8492 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiști

Polițiștii din Țăndărei și din posturile de poliție arondate municipiului Urziceni au executat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 17:02
(10314 vizualizări - 0 comentarii)


Amonil și-a reluat activitatea de producție

Miercuri, 3 februarie, reprezentanții Amonil SA au anunțat reluarea activității de producție, oprită parțial la jumătatea lunii ianuarie 2010 din cauza temperaturilor extrem de scăzute. «În data de 3 februarie ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 11:07
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 7000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 7100 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață de peste 170 mii ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 19:17
(10037 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Năvodul» pentru un pistol de jucărie

Un tînăr în vîrstă de 29 de ani, din comuna Borănești, a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 500 de lei, în urma unui apel fals prin 112. Pe scurt, un cetățean a sesizat Poliția marți ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 16:42
(8553 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal, descoperite de polițiști

Marți, 2 februarie a.c., polițiștii au identificat un bărbat de 39 de ani, care deținea fără drept o armă neletală supusă autorizării, pe care în anul 2009 ar fi vîndut-o unui călărășean. Arma cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 15:32
(7605 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii, în atenția polițiștilor

În cursul zilei de marți, 2 februarie, între orele 12,00-15,00, efective sporite de polițiști, jandarmi și polițiști comunitari au acționat pe raza municipiului Slobozia pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 14:53
(10175 vizualizări - 0 comentarii)


Cristian Lefter, noul adjunct al IPJ Ialomița din 1 februarie 2010

«Începînd cu data de 1 februarie 2010, în urma promovării concursului organizat de Inspectoratul General al Poliției Române pentru funcția de adjunct șef inspectorat la Inspectoratul de ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:35
(11158 vizualizări - 3 comentarii)


Contribuțiile la Bugetul asigurărilor pentru șomaj, neschimbate

În data de 26 ianuarie 2010 a fost adoptată Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2010, act normativ prin care au fost stabilite contribuțiile pe care agenții economici trebuie să le plătească ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:32
(8331 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:25
(11229 vizualizări - 0 comentarii)


Un minor de 16 ani a încercat să fure geanta unei femei

Luni, 1 februarie, polițiștii Postului de Poliție Transporturi Feroviare Urziceni, aflați în patrulare în stația CFR, au observat un tînăr care agresa o femeie pe peronul stației cu intenția de a-i sustrage ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 20:18
(11133 vizualizări - 0 comentarii)


Prins de polițiști după ce a furat un moto-ferăstrău

Un bărbat de 37 de ani, din comuna Săveni este cercetat de polițiști pentru furt calificat, după ce în seara zilei de sîmbătă, 30 ianuarie a.c., a sustras un moto-ferăstrău din portbagajul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 19:06
(10457 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...