Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amonil SA cere indexarea debitelor plătite cu rata inflației

Urban SA a scăpat de «datoriile istorice»

Amonil SA cere indexarea debitelor plătite cu rata inflației

În luna martie a anului 2020, după un efort de 18 ani și finanțat din banii slobozenilor, Urban SA a reușit să plătească datoria istorică de 16,5 milioane de lei către Amonil SA. La 3 zile distanță, pe 23 martie 2020, Expert Insolvență SPRL, lichidatorul judiciar al Amonil SA cere indexarea datoriei deja plătite cu rata inflației. Urban SA a acționat în instanță lichidatorul judiciar, litigiul aflându-se în acest moment pe rolul Judecătoriei Slobozia.

18 ani cu frâna de mână pusă În urmă cu 18 ani, Urban SA a fost acționat în instanță de către Amonil SA pentru plata unor datorii considerate... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2020, 10:50 (9245 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Focar: 23 de ialomițeni angajați ai FAN Courier, infectați cu COVID-19

Focar: 23 de ialomițeni angajați ai FAN Courier, infectați cu COVID-19

23 de ialomițeni, angajați ai FAN Courier, au fost depistați pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2. Aceștia au fost transferați la spitale suport COVID-19 din București și Fetești. Autoritățile au confirmat că starea de sănătatea bolnavilor este bună.

DSP Ilfov coordonează ancheta Din primele informații, focarul a izbucnit în urmă cu o săptămână, când la punctul de lucru pe care FAN Courier îl are în județul Ilfov au apărut primii angajați cu suspiciune de infecție respiratorie. Testele au arătat faptul că aceștia erau infectați cu noul Coronavirus. Astfel, au fost testați cei peste ... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2020, 15:10 (16363 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

A fi sau a nu fi în Ligă

Handbal, HCM Slobozia

A fi sau a nu fi în Ligă

Nebunia cu pandemia a bulversat toate competițiile sportive și a păstrat Slobozia pe prima scenă a handbalului feminin. Numai că Federația îți dă șansa de a îndrepta în sezonul viitor ce ai stricat în precedentul dar nu-ți bagă și în traistă bugetul necesar. Și cum ca peste tot banii necesari existenței unei echipe spotrive sunt suportați de la bugetul local, viitorul HCM Slobozia nu stă tocmai pe roze. Primarul Adrian Mocioniu invocă parcursul slab din stagiunea recent înghețată, motiv pentru care ar vrea să taie drastic din cheltuielile cu echipa. Conducerea HCM Slobozia susține pe bună dreptate că nu se poate face performanță cu un buget diminuat (echipa noastră a avut în sezonul 2019-2020... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2020, 13:40 (4935 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița au cheltuit 150 mii de lei pentru medicația COVID-19

Spitalele din Ialomița au cheltuit 150 mii de lei pentru medicația COVID-19

Spitalul Județean de Urgență Slobozia și Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești sunt singurele unități medicale din județ care au internat și tratat pacienți bolnavi de COVID-19. Această categorie de pacienți a beneficiat de tratament specific, pentru care cele două unități medicale au cheltuit 150 mii de lei. Medica­mentele au fost achiziționate prin intermediul Unifarm.

Fonduri pentru medicamente Potrivit protocolului terapeutic inițiat de Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș» București, spitalele din Ialomița care au internat pacienți bolnavi de COVID-19, Spitalul... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2020, 11:15 (5166 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Expur Slobozia, 700 de zile fără accidente de muncă

Expur Slobozia, 700 de zile fără accidente de muncă

bonus: Cel mai mare angajator privat al orașului merge mai departe

În plin recul economic, în Ialomița există oaze de normalitate. Expur Slobozia este una dintre ele. «Pentru noi, măsurile adoptate pe perioada Stării de Urgență au fost firești. Este normal să procedăm astfel. De aceea, cea mai mare realizare a noastră sunt cele 700 de zile fără niciun incident în perimetrul fabricii!» declară Bogdan Negulescu, directorul fabricii.

A 700-a zi de la Expur Miercuri, 27 mai 2020. Dincolo de poarta fabricii e o zi obișnuită. Înăuntru însă angajații sărbătoresc a 700-a zi fără incidente de muncă. O sărbătoresc fără fast și fără publicitate inutilă. Muncind... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2020, 15:20 (7419 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Andrășești: Accident rutier provocat de un ambulanțier băut

Andrășești: Accident rutier provocat de un ambulanțier băut

Tânăr din Ialomița, mort într-un accident petrecut în județul Buzău

Un angajat al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița a provocat un accident rutier, pe raza localității Andrășești, în seara zilei de duminică, 7 iunie 2020. La fața locului, polițiștii au descoperit că șoferul salvării era băut. Surse medicale susțin faptul că bărbatul nu este la prima faptă de acest gen, dar a fost iertat de superiorii săi de fiecare dată.

Ambulanțier cu dosar penal
Din primele informații, se pare că bărbatul se întorcea de la un spital din București, acolo unde a transferat un pacient. În zona localității Andrășești, a încercat să evite câțiva măgari care... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2020, 12:15 (11419 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un sfert din localitățile ialomițene nu au rețele publice de apă

Mii de oameni, obligați să bea apă din fântâni

Un sfert din localitățile ialomițene nu au rețele publice de apă

Problema apei potabile pare a fi fără rezolvare în județul Ialomița. Deși au cheltuit milioane de lei pentru amenajarea de rețele publice de apă, un sfert din localități încă sunt dependente de fântâni sau puțuri forate pentru a putea oferi apă de băut locuitorilor. Din fericire, ca­litatea apei de la fântâni este mai bună decât cea furnizată în rețelele publice pe care unele administrații locale au reușit să le construiască.

Ialomița are nevoie de apă Accesul cetățenilor la rețeaua publică de apă a reprezentat, cel puțin pe hârtie, una dintre preocupărilre permanente ale administrațiilor... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2020, 11:05 (4935 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația locală din Țăndărei continuă proiectele edilitare

După ridicarea Carantinei

Administrația locală din Țăndărei continuă proiectele edilitare

După o lună și jumătate de Carantină care a blocat întreaga activitate în orașul Țăndărei, administrația locală face demersuri pentru a relua cele mai importate proiecte edilitare. În perioada următoare vor fi reparate cele mai mari străzi din oraș și parcul central din Țăndărei va fi reamenajat. «Cu pași mici, ne îndreptăm către normalitate... Administrația trebuie să le ofere sprijin tuturor locuitorilor din Țăndărei!» a precizat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Reparația străzilor, o prioritate Perioada de Carantină a blocat nu doar activitatea economică a orașului Țăndărei... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2020, 12:05 (4965 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alianța USR-PLUS are candidați pentru jumătate dintre primăriile județului

Semne bune înainte de campanie

Alianța USR-PLUS are candidați pentru jumătate dintre primăriile județului

Născute din dorința de schimbare a actualei clase politice, USR și PLUS a reușit într-un timp relativ scurt să capaciteze o generație. În Ialomița, «generația» USR-PLUS se pregătește activ să ofere alegătorilor o alternativă pentru guvernarea locală. Măsurat, prudent, ardelenește, structurile politice create în 2018 și 2019 capătă consistență și autonomie. «Suntem pe drumul cel bun! Unul în care nu facem compromisuri... Avem candidați pentru jumătate dintre localitățile județului Ialomița, începând cu Slobozia. Aceasta este cea mai mare bucurie a noastră! Și nu ne grăbim, pentru că nu vrem să dezamăgim așteptările celor care cred în noi...» declară Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița.... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2020, 13:50 (8235 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții derulate de RAJA Constanța prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014–2020 în județul Ialomița

Investiții derulate de RAJA Constanța prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014–2020 în județul Ialomița

RAJA SA este cel mai mare operator public regio­nal din România în domeniul alimentării populației cu apă potabilă și al epurării apelor uzate și deservește peste 3 milioane de beneficiari din județele Constanța, Ialomița, Călărași, Ilfov, Dâmbovița, Brașov, Prahova și Bacău. RAJA SA este membru fondator al Asociației Române a Apei și, în același timp, este o companie furnizoare de servicii de alimentare cu apă și de canalizare din România, membră IWA (Asociația Internațională a Apei). RAJA SA are o particularitate... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2020, 11:10 (4915 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Peste 200 de elevi ialomițeni vor continua să participe la cursuri on-line

Deși școlile s-au redeschis

Peste 200 de elevi ialomițeni vor continua să participe la cursuri on-line

Nu în toate școlile din Ialomița au început cursurile de pregătire pentru Examenele Naționale. Fie din cauza cadrelor didactice care sufereau de boli cronice, fie din cauza refu­zului părinților de a-i lăsa pe copii la școală, peste 200 de elevi ialomițeni nu au fost prezenți în clase după redeschiderea unităților de în­vățământ. Reamintim faptul că Ministerul Educației a permis accesul în școli, începând cu 2 iunie 2020, pentru elevii de clasa a VIII-a și a celor de a XII-a în vederea participării la cursuri de pregătire înainte de debutul Examenelor Naționale.

Școala on-line, singura soluție... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2020, 13:10 (5092 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Focar de COVID-19 la o croitorie din Urziceni: 21 de persoane, infectate cu SARS-CoV-2

Focar de COVID-19 la o croitorie din Urziceni: 21 de persoane, infectate cu SARS-CoV-2

Punctul de lucru al unei firme de confecții din București, amplasat în Urziceni, a fost închis din cauza COVID-19. 21 de persoane, din cele 47 angajate în cadrul unității, au fost infectate cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2). Mai multe verificări au fost demarate de autoritățile din Ialomița.

Pacienții sunt asimptomatici Autoritățile din Ialomița au declanșat o anchetă epidemiologică în care vor să afle cum s-au îmbolnăvit cele 21 de persoane ale croitoriei din Urziceni. Cel mai probabil, acestea nu ar fi avut suficiente materiale de protecție puse la dispoziție de angajator. Rezultatul... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2020, 21:10 (6400 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Analizele DSP nu garantează calitatea apei potabile

Sistemul e putred

Analizele DSP nu garantează calitatea apei potabile

Administrațiile locale din Ialomița furni­zează comunităților apă sub parametrii de potabilitate impuși de legislația în vigoare. Deși practica frizează penalul, Direcția de Sănătate Publică Ialomița acceptă situația sub pretextul unor «programe de conformare». La nivelul județului, doar jumătate dintre localități au contracte de delegare/concesiune ale serviciilor de apă. În restul comunităților funcționează... legea junglei.

Unde-i apă, e... tocmeală!
Conform Legii nr. 458 din 2002 privind calitatea apei potabile, operatorii serviciilor publice de gestionare a apei... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2020, 14:20 (4819 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»

Oyl Company Holding AG oferă o alternativă municipalității din Slobozia

Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»

Săptămâna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 28 mai 2020, consilierii locali au dezbătut propune­rea Oyl Company Holding AG privitoare la finalizarea complexului co­mercial din Cartierul «Pepinieră». Investiția are o valoare estimată de 3 milioane de euro, iar pentru finalizarea ei reprezentanții Oyl Company Holding AG au solicitat consilierilor locali «să accepte un schimb de terenuri». Terenul oferit municipali­tății este si­tuat la ieșire din oraș, în imediata vecinătate a supermarketului Kaufland, și are o suprafață egală cu cea concesionată în prezent.

O dezbatere post-festum... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2020, 11:05 (7214 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiu la Combinatul Chimic Slobozia

Incident de muncă neraportat

Incendiu la Combinatul Chimic Slobozia

bonus: Sindicalistul Ciobanu sfidează

În urmă cu o săptămână, pe rețelele de socializare a apărut o filmare care surprindea, în aparență, un incendiu izbucnit la una dintre instalațiile din cadrul Combinatului Chimic Slobozia. Filmarea a devenit virală, însă incidentul nu a fost raportat. La o săptămână distanță, reprezentanții ISU susțin că nu au cunoștință despre acest incident. Unul dintre angajații Combinatului ne-a declarat sub protecția anonimatului că urmele incendiului au fost șterse în zilele imediat următoare.

Clar ca «bună ziua» Incidentul de la Combinatul Chimic Slobozia a avut loc la sfârșitul săptămânii precedente... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2020, 10:55 (22048 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni: Doi morți și doi răniți într-un accident rutier

Urziceni: Doi morți și doi răniți într-un accident rutier

Grav accident rutier pe șoseaua de centură a municipiului Urziceni, în seara zilei de marți, 2 iunie 2020. În urma impactului dintre două autovehicule, două persoane au murit, iar alte două au fost rănite. Supraviețuitorii au fost transportați cu ambulanțele la spital. Traficul în zona accidentului a fost blocat, șoferii fiind redirecționați pe rute ocoliotoare.

Verificările sunt în curs
Din primele informații, se pare că accidentul rutier s-a produs în zona sensului giratoriu de la ieșirea de pe șoseaua de centură a municipiului Urziceni, către localitatea Bărbulești. Implicate... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2020, 01:00 (4490 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Vor fi investiții macroeconomice pentru Ialomița!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«Vor fi investiții macroeconomice pentru Ialomița!»

bonus: «Mocioniu minte!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a anunțat recent că Ialomița va deveni epicentrul unui nou reviriment economic. El a declarat că primul pas îl reprezintă deblocarea investiției pentru pasajul de la Drajna. Deputatul liberal estimează că investiția de la Drajna va fi inițiată până la sfârșitul acestui an. Deputatul ialomițean susține că ea va fi dublată de investiții similare pentru construirea unui al doilea pod peste râul Ialomița și transformarea Brăila-Slobozia-Călărași într-un drum expres...

PNL mai face un pas În urmă cu câteva zile, deputatul PNL Gheorghe Tinel a anunțat deblocarea... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2020, 19:20 (5201 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Covaciu a plecat, viitorul echipei pare incert

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Covaciu a plecat, viitorul echipei pare incert

HCM Slobozia mai beneficiază o dată de o situație specială și se menține pentru încă un sezon în Liga Națională (s-a mai întâmplat în campionaul 2016-2017, când Ploiești și Deva s-au retras în timpul sezonului și nu a mai retrogradat nimeni direct). De această conjunctură s-au bucurat pe deplin doar suporterii. Paradoxal, pentru conducerea Clubului și reprezentanții Primăriei Slobozia, principalul finanțator al echipei, bucuria a fost umbrită de griji. Bugetul Sloboziei nu a fost nici până acum prea darnic cu handbalul, acest aspect văzându-se în lotul de jucătoare și în rezultatele obținute în ultima vreme. Acum însă, după perioada grea prin care toată omenirea a trecut, municipalitatea pare... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2020, 17:20 (4282 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Se reunesc pe 17 iunie 2020

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Se reunesc pe 17 iunie 2020

Unirea Slobozia face parte din grupul restrâns de 26 de echipe angrenate în competițiile naționale care încă n-au încheiat sezonul. Galben-albaștrii mai au de jucat barajul de promovare în Liga Secundă, care se va derula la finele lunii iulie. Încă nu se știe exact care va fi adversarul Unirii. CS Afumați a dibuit un jucător folosit neregulamentar de Înainte Modelu în meciul direct, terminat la egalitate 1-1. Dacă ilfovenii vor avea câștig de cauză, vor câștiga la masa verde cu 3-0 și îi vor depăși în clasament pe cei de la Mostiștea Ulmu, calificându-se astfel pentru baraj.

«Ne este indiferent cu cine vom juca!»... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2020, 15:05 (4839 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile din Miloșești, acuzate că ar «cosmetiza» rezultatele probelor de apă

Locuitorii comunei beau apă nepotabilă?

Autoritățile din Miloșești, acuzate că ar «cosmetiza» rezultatele probelor de apă

În ianuarie 2020, autoritățile din Miloșești au inaugurat o nouă sursă de apă. Valoarea investiției, finanțată de către Consiliul Județean Ialomița, s-a ridicat la 287 mii de lei. La 5 luni distanță, localnicii susțin că apa nu poate fi consumată. «Nu e bună de băut! Și ca să poată funcționa, iau probe de apă de la fântâna lui nea Fănică, că e singura din Milo­șești care are apă bună de băut...» susține, sub protecția anonimatului, unul dintre săteni. Primarul Nelu Chițoiu res­pinge această acuzație și susține că apa este «foarte bună».

De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere!
Autoritățile... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2020, 11:10 (5758 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
314 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bărbulești: Minor de 16 ani, identificat la volanul unei mașini

Polițiștii din Jilavele au depistat în trafic luni, 4 iulie a.c., un tânăr în vârstă de 16 ani, din comuna Bărbulești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 17:15
(12708 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Tineri teribiliști, pe șoselele din județ

În cadrul unei acțiuni desfășurate de polițiștii Serviciului Rutier Ialomița luni, 4 iulie a.c., au fost identificați în trafic un tânăr de 22 de ani și unul de 21 de ani, care au comis infracțiuni la ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 17:00
(8880 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata subvenției pentru motorina utilizată în primul trimestru al anului

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează plata aferentă ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, pentru cantitățile de motorină utilizate în perioada 01 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 15:15
(15217 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: În orașul Fierbinți-Târg apa potabilă se va furniza după un program prestabilit

Ca urmare a fenomenului de secetă accentuată din ultima perioadă, s-a înregistrat o creștere a consumului de apă potabilă la nivelul sistemelor centralizate operate de RAJA Constanța. Totodată, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 18:25
(11419 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 184 mii de persoane s-au recenzat. Adâncata a finalizat procesul de recenzare!

În perioada 31 mai-17 iulie 2022 se desfășoară în județul Ialomița a treia etapă a Recensământului Populației și Locuințelor, etapă în care recenzorii intră în teren și colectează prin interviu «față-în ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 17:40
(9753 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a lovit un cal. Accidentul s-a produs între Slobozia și Bucu!

Duminică, 3 iulie a.c., în jurul orelor 21,40, pe DN2A, între Slobozia și Bucu, s-a produs un accident rutier. Astfel, un autoturism a lovit un cal, la locul evenimentului intervenind două echipaje de pompieri ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 14:50
(9794 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Rambursări TVA de 2,78 miliarde de lei, în luna iunie 2022

Agenția Națională de Administrare Fiscală a rambursat, în luna iunie a.c., 2,78 miliarde de lei, cu 1 miliard de lei mai mult decât în iunie 2021, dar și peste media lunară din anul 2022 (de 1,82 miliarde ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 13:35
(13278 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a finalizat etapa de semnare a contractelor de acordare a ajutorului de stat în cadrul Măsurii 1-«Microgranturi în domeniul agroalimentar»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a finalizat etapa de semnare a contractelor de acordare a ajutorului de stat în cadrul Măsurii 1-«Microgranturi în domeniul agroalimentar» din cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 12:20
(16102 vizualizări - 0 comentarii)


Doi minori, victime ale unui accident produs între Ciochina și Orboești

Doi minori, victime ale unui accident produs între Ciochina și Orboești

Duminică, 3 iulie a.c., pompierii au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier, între localitățile Ciochina și Orboești. În accident ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2022, 23:20
(22633 vizualizări - 0 comentarii)


DN2C: S-au răsturnat cu mașina într-un șanț

DN2C: S-au răsturnat cu mașina într-un șanț

Duminică, 3 iulie a.c., pe DN2C, între localitățile Amara și Grivița s-a produs un accident rutier. Un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat într-un șanț. În urma accidentului, au rezultat ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2022, 16:15
(11764 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2C accident


IȘJ Ialomița: Rezultate finale la examenul de Bacalaureat 2022

Vineri, 1 iulie a.c., Inspectoratul Școlar Județea Ialomița a făcut publice rezultatele finale, după rezolvarea contestațiilor, la Bacalaureat 2022. La nivelul județului Ialomița, rata de promovare (absolvenți ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2022, 18:40
(15263 vizualizări - 1 comentariu)


Casă în flăcări la Valea Ciorii, incendiu la culturile de grâu la Sărățeni

Casă în flăcări la Valea Ciorii, incendiu la culturile de grâu la Sărățeni

Joi, 30 iunie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință în localitatea ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2022, 14:15
(13760 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Slobozia, reținut pentru «furturi»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 43 de ani, bănuit de comiterea a două infracțiuni de «furt». Cel în cauză a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în arestul IPJ Ialomița. În urma ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2022, 13:20
(2827 vizualizări - 0 comentarii)


A fost eliberat primul «număr verde» în județul Ialomița!

A fost eliberat primul «număr verde» în județul Ialomița!

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița a emis primul număr de culoare verde pentru proprietarul unui autoturism electric din municipiul Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 15:30
(8464 vizualizări - 1 comentariu)


Angajări din sursă externă în cadrul Poliției ialomițene

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează concursuri pentru ocuparea a 43 posturi de posturi, 3 de ofițeri și 40 de agenți din sursă externă. Înscrierile se fac on-line până la data de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 15:00
(10508 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Locuință cuprinsă de flăcări

Miercuri, 29 iunie a.c., trei echipaje de pompieri din cadrul Stației Fetești au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 14:40
(6653 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Incendiu provocat de copiii lăsați nesupravegheați

Misleanu: Incendiu provocat de copiii lăsați nesupravegheați

Miercuri, 29 iunie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la culturi și miriști de grâu, precum și vegetație uscată, din mai multe gospodării, în urma căruia au ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 14:20
(11928 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Dunării», sărbătorită de Consiliul Județean la Fetești

«Ziua Internațională a Dunării», sărbătorită de Consiliul Județean la Fetești

Ziua internațională a Dunării este celebrată, anual, la data de 29 iunie. Sărbătoarea amintește de semnarea, în anul 1994, la Sofia, a convenției privind cooperarea pentru protecția și utilizarea durabilă ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 19:35
(15411 vizualizări - 0 comentarii)


Spațiul Privat Virtual, modalitatea de comunicare securizată cu ANAF

ANAF reamintește tuturor contribuabililor că au la dispoziție serviciul Spațiul Privat Virtual pentru o comunicare securizată cu instituția. În contextul intensificării atacurilor infractorilor cibernetici ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 19:30
(15497 vizualizări - 0 comentarii)


Groaznic accident produs la Sinești: Patru morți și cinci răniți!

Groaznic accident produs la Sinești: Patru morți și cinci răniți!

Un groaznic accident s-a produs miercuri, 29 iunie a.c., în localitatea Sinești. În urma impactului a trei autovehicule, trei persoane au decedat pe loc, o a patra a intrat în stop-cardiorespirator după ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 15:40
(3774 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu în Cartierul Bora

Slobozia: Incendiu în Cartierul Bora

Marți, 28 iunie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu, produs la o locuință în cartierul slobozean ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 13:30
(10232 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 30 iunie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 iunie 2022, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și achizițiile ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2022, 17:10
(13110 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează candidați

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează candidați pentru participarea la concursul de admitere organizat, în anul 2022, la Academia de Poliție «Alexandru Ioan Cuza». Locurile sunt comune ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2022, 15:00
(24803 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Posturi vacante de ofițeri, subofițeri și soldați profesioniști

În perioada următoare, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița scoate la concurs 42 de posturi vacante de ofițeri, subofițeri și soldați profesioniști. Documentele ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2022, 14:00
(12169 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 1,397 milioane de lei, ajutor de stat pentru sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează, prin Centrele Județene, plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 19:40
(14635 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,85%, rata șomajului în luna mai 2022

La sfârșitul lunii mai 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3586 șomeri (din care 1649 femei), rata șomajului fiind de 3,85%, cu 0,57% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 18:30
(11055 vizualizări - 0 comentarii)


Angajări din sursă externă la Jandarmeria Ialomița

Angajări din sursă externă la Jandarmeria Ialomița

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează concurs pentru ocuparea unui număr de 20 posturi de execuție vacante de subofițer pază principal, cu personal recrutat prin rechemare în activitate ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 18:05
(11140 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Rezultate inițiale la examenul de Bacalaureat 2022

Rezultatele (înainte de depunerea/soluționarea contestațiilor) la examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2022, au fost afișate luni, 27 iunie a.c., pe site-ul dedicat al Ministerului Educației bacalaureat ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 16:25
(13667 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Concurs pentru directori și directori adjuncți la școli

În baza prevederilor Metodologiei privind organizarea și desfășurarea concursului pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar de stat, Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 14:05
(5427 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Rovine și Bordușelu

Incendii la Rovine și Bordușelu

Duminică, 26 iunie 2022, un echipaj de pompieri din Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în satul Rovine. ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 13:55
(13319 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...