Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Federația vrea să reia jocurile în vară, cluburile își doresc «înghețul»

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Federația vrea să reia jocurile în vară, cluburile își doresc «înghețul»

Sportul trece prin cea mai grea perioadă de după cel de-al Doilea Război Mondial, iar handbalul nu putea face excepție. Liga Națională feminină este întreruptă de la mijlocul lunii martie, iar șansele de reluare a competiției sunt încă departe, mai cu seamă că pandemia provocată de noul Coronavirus e în toi, iar starea de urgență s-a prelungit până pe 15 mai 2020. Campionate ca cel din Danemarca, Ungaria, Germania sau Norvegia au pus deja lacătul pe actuala stagiune, «înghețând» totul la stadiul prezent. La noi, Federația Română de Handbal încă face analize, iar de acolo a transpirat deja un plan de repornire a jocurilor, destul de greu de pus în practică. Cele 7 etape rămase ar urma să se desfășoare... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2020, 10:50 (5682 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Singurul spital suport pentru tratarea COVID-19 din Ialomița nu are medicamente pentru bolnavii internați!

Farmacia Spitalului Fetești este goală

Singurul spital suport pentru tratarea COVID-19 din Ialomița nu are medicamente pentru bolnavii internați!

Declarat prin Ordin al Ministerului Sănătății spital suport pentru tratamentul pacienților infectați cu COVID-19, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești nu poate să ofere sprijin bolnavilor internați. Toate acestea deoarece unitatea medicală nu are medicamentele prevăzute în schemele naționale de tratament pe care spitalele din prima linie le administrează pacienților. Este vorba despre medicamentul Plaquenil a cărui substanță activă este hidroxiclorochina, foarte eficientă în combaterea simptomelor produse în organism de noul Coronavirus.

«Ministerul Sănătății a uitat de noi!»... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2020, 18:05 (8732 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Femeie de 66 de ani, din Ialomița, moartă din cauza infecției cu noul Coronavirus

COVID-19 a mai luat o viață

Femeie de 66 de ani, din Ialomița, moartă din cauza infecției cu noul Coronavirus

Un alt pacient din județul Ialomița infectat cu noul Coronavirus a fost declarat decedat. Este vorba despre o femeie de 66 de ani, conform Grupului de Comunicare Strategică. Astfel, bilanțul deceselor provocate de infecția COVID-19 în Ialomița se ridică la 11.

A murit pe patul de spital Din informațiile Grupului de Comunicare Strategic, al 11-lea pacient răpus de infecția COVID-19 din județul Ialomița este o femeie de 66 de ani. Ea a fost internată pe data de 22 martie 2020 pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă și confirmată pozitiv la testul pentru infecția cu noul Coronavirus pe... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2020, 21:50 (4456 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Apa din puțurile subterane poate fi utilizată gratuit de către fermieri

Propunerea senatorului PSD Marian Pavel a fost adoptată în Senat

Apa din puțurile subterane poate fi utilizată gratuit de către fermieri

Miercuri, 15 aprilie 2020, Senatul României a aprobat în plen o modificare legislativă a Legii Apelor care permite utilizarea gratuită a apei din puțurile forate în câmp pentru irigații. Propunerea de modificare a legii îi aparține senatorului PSD Marian Pavel. Conform propunerii, fermierii vor fi scutiți de plata apei provenite din subteran pentru o perioadă de 6 luni. De la Senat, modificarea legislativă va ajunge la Camera Deputaților pentru aprobarea finală.

Seceta modifică legislația Seceta prelungită cu care se confruntă fermierii români determină modificarea legislației. Miercuri... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2020, 19:50 (7815 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Balaciu: Anchetă penală în lucru, după ce un cadavru a fost descoperit în apele râului Ialomița

Balaciu: Anchetă penală în lucru, după ce un cadavru a fost descoperit în apele râului Ialomița

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița fac cercetări in rem într-un dosar penal privind posibile fapte de «omor». Organele judiciare s-au sesizat din oficiu după ce un cioban din comuna Balaciu a descoperit cadavrul unui bărbat plutind pe apa râului Ialomița. În momentul de față, anchetatorii încearcă să stabilească atât identitatea cadavrului, cât și vârsta.

Verificările sunt în curs
Macabra descoperire s-a petrecut marți, 7 aprilie 2020, în jurul prânzului. Plecat cu oile la păscut, în zona localității Balaciu, un cioban s-a apropiat cu turma de malul... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2020, 16:10 (4521 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii dializați, suspecți sau infectați cu noul Coronavirus

Situația de la Centrul de Dializă privat «Fresenius», sub control?

Ialomițenii dializați, suspecți sau infectați cu noul Coronavirus

În urmă cu mai bine de o săptămână, autoritățile confirmau oficial mai multe cazuri de infecții cu COVID-19 printre pacienții Centrului de Dializă privat «Fresenius» din Slobozia. În prezent, primarii comunelor Munteni Buău și Gheorghe Goja confirmă că «pacienții Centrului de Dializă nu au fost izolați la domiciliu» în așteptarea rezultatelor. La nivelul județului Ialomița există 160 de pacienți dependenți care beneficiază de dializă în cadrul Centrului...

O altfel de realitate În urmă cu mai bine de o săptămână, autoritățile confirmau oficial existența mai multor cazuri de... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2020, 12:50 (5032 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistenta medicală a Spitalului Țăndărei transferată în stare gravă la București a decedat!

Depistată pozitiv la testul pentru COVID-19

Asistenta medicală a Spitalului Țăndărei transferată în stare gravă la București a decedat!

Asistenta medicală angajată a Spitalului Țăndărei, confirmată pozitiv la testul pentru depistarea noului Coronavirus, a decedat în dimineața zilei de marți, 14 aprilie 2020. La finele săptămânii precedente, asistenta medicală a fost transferată, în stare gravă, la Spitalul de Boli Infecțioase «Victor Babeș» din București, conform Grupului de Comunicare Strategică.

A murit la București din cauza Coronavirusului Asistenta medicală și-ar fi desfășurat activitatea în cortul de triaj al Spitalului Orășenesc Țăndărei. Aceasta ar fi intrat în contact cu mai mulți localnici, confirmați ulterior... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2020, 12:05 (32269 vizualizări - 44 comentarii)

EVENIMENT

 Au fugit din carantină pentru a-și întâlni iubitele

S-a întâmplat la Țăndărei

Au fugit din carantină pentru a-și întâlni iubitele

Doi tineri de 19 și 20 de ani au vrut să fugă din orașul Țăndărei, aflat încă sub carantină, pentru a se întâlni în comuna Ograda cu iubitele lor.  Cei doi au fost prinși de jandarmii ialomițeni în pădurea aflată la ieșirea din oraș, pe un drum forestier. Amândoi riscă acum să aibă dosare penale, pentru «zădărnicirea răspândirii bolilor».

Dosare penale pe numele fugarilor
Aflat în carantină de aproximativ 2 săptămâni, în orașul Țăndărei nu se poate intra și nu se poate ieși. Cu toate acestea, doi tineri de 19 și 20 de ani și-au încercat norocul, în speranța că ar putea ajunge... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2020, 11:50 (4180 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Substația din incinta Spitalului Țăndărei, închisă din cauza infecțiilor cu COVID-19!

Stare de avarie la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Substația din incinta Spitalului Țăndărei, închisă din cauza infecțiilor cu COVID-19!

În cursul zilei de luni, 13 aprilie 2020, alte 3 cadre medicale angajate la substația din incinta Spitalului Orășenesc Țăndărei a Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița au fost confirmate pozitiv la testul pentru depistarea infecției COVID-19. Reprezentanții instituției au luat decizia de a închide substația. În momentul de față se așteptă rezultatul testelor pentru alte 12 cadre medicale.

Situație îngrijorătoare la Țăndărei În cursul zilei de luni, 13 aprilie 2020, reprezentanții Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița au luat decizia de a închide substația din incinta Spitalului... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2020, 11:20 (8792 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primii 9 ialomițeni vindecați de COVID-19 au părăsit spitalul suport din Fetești

Primii 9 ialomițeni vindecați de COVID-19 au părăsit spitalul suport din Fetești

Transformat în spital suport pentru tratarea pacienților COVID-19, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești a externat luni, 13 aprilie 2020, primii 9 pacienți vindecați. Aceștia au vârste cuprinse între 6 și 89 de ani, majoritatea fiind din Țăndărei.

Spitalul are nevoie de sprijin Prin decizia Ministerului Sănătății, în a doua jumătate a lunii trecute, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești a devenit unitate medicală suport pentru tratarea pacienților infectați cu noul Coronavirus. Decizia a fost luată pentru a degreva spitalele mari din București. Astfel... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2020, 10:50 (2984 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistentă medicală a Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, infectată cu COVID-19

Asistentă medicală a Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, infectată cu COVID-19

Un nou caz de infecție COVID-19 a fost descoperit în rândul cadrelor medicale din Ialomița. De această dată este vorba despre o asistentă din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, care își desfășura activitatea la stația din incinta Spitalului Orășenesc Țăndărei. Reprezentanții instituției au explicat faptul că starea de sănătate a asistentei este bună, fiind sub observație medicală la spitalul suport COVID-19 din Fetești.

Testări pentru personalul SJA Ialomița Se pare că asistenta medicală ar fi contactat noul Coronavirus în focarul existent în orașul Țăndărei. Femeia... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2020, 15:05 (8973 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare!»

Senatorul PSD Marian Pavel cere derogări pentru fermierii din Țăndărei

«Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare!»

Măsura de carantinare a orașului Țăndărei afectează activitatea fermierilor din oraș. Senatorul PSD Marian Pavel cere public ca «măsurile de carantinare să nu se aplice orbește!». Pentru a obține derogările necesare, Marian Pavel a făcut o interpelare către ministrul Internelor, Marcel Vela.

Reacții publice Senatorul PSD Marian Pavel a cerut public Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița să relaxeze măsurile de carantină de la Țăndărei pentru ca fermierii din zonă să poată efectua lucrări agricole: «Am cerut Comitetului Județean să analizeze solicitările depuse la Primăria Țăndărei și să identifice soluții în condițiile legii. Este un demers legal și posibil! Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare! Primesc zilnic telefoane de la fermieri care spun că sunt pregătiți să respecte tote măsurile care se impun. Au mănuși, combinezoane, măști... Vor doar să-și lucreze pământul! Tractoriștii, de exemplu, sunt singuri în câmp... Nu încalcă nicio regulă dacă se duc să muncească. Să nu fim absurzi!»... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2020, 14:20 (8931 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tratament discriminatoriu pentru o angajată a DGASPC Ialomița

Ordonanța Militară 8, aplicată arbitrar

Tratament discriminatoriu pentru o angajată a DGASPC Ialomița

O angajată a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița susține că este obligată să lucreze 14 zile neîntrerupt, în condițiile în care are acasă doi copii minori. Conform declarațiilor sale, pentru a-și păstra slujba ar trebui să meargă la muncă împreună cu copiii. Oficialii instituției susțin că prevederile Ordonanței Militare 8 sunt obligatorii pentru toți angajații.

Realitatea bate Ordonanța Conform prevederilor Ordonanței Militare 8, este interzisă pe perioada stării de urgență încetarea sau suspendarea activității serviciilor sociale de tipul centrelor rezidențiale de îngrijire și asistență a persoanelor vârstnice, centrelor rezidențiale pentru copii și adulți, cu și fără dizabilități, precum și pentru alte categorii vulnerabile. Personalul de la aceste centre va fi organizat în ture și va sta în izolare la locul de muncă timp de 14 zile, urmate de izolarea la domiciliu pentru alte 14 zile. În Ialomița, aplicarea acestor prevederi a generat situații absurde. O angajată a Direcției Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, mama a doi copii, este obligată să se prezinte la muncă împreună cu cei doi copii ai ei... «Mi-au spus să vin cu cu copii la muncă, că, oricum, nu fac nimic acasă... Și să las ciocul mic dacă vreau să mai am de muncă! E anormal ce mi se întîmplă. Soțul lucrează pe TIR, în străinătate... Și trebuie să meargă la muncă acolo. Nu știu ce să fac! Pentru alți colegi s-au găsit soluții, pentru mine nu?! Legea asta nu e pentru familii? Ce pot să fac? Cu cine să las copiii două săptămâni? Și alte două săptămâni după aceea în izolare?» ne-a declarat angajata sub protecția anonimatului.... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2020, 13:10 (7986 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ordin al prefectului pentru inventarierea culturilor calamitate de secetă în Ialomița

E oficial

Ordin al prefectului pentru inventarierea culturilor calamitate de secetă în Ialomița

Miercuri, 8 aprilie 2020, prefectul Județului Ialomița a emis Ordinul prin care solicită «constatarea și evaluarea pagubelor produse de secetă». Decizia urmează să fie pusă în aplicare cu sprijinul reprezentanților Direcției Agricole Ialomița. «La momentul la care vom avea primele date centralizate, vom face informări publice cu privire la situație!» a declarat consilierul prefectului de Ialomița, Gheorghe Babagianu.

Există Ordin de prefect Ca urmare a solicitării lansate la nivel național de către Ministerele Agricuturii și Afacerilor Interne, miercuri, 8 aprilie 2020, prefectul... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2020, 12:10 (11196 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consiliul Județean Ialomița combate COVID-19 cu bannere

Dormi liniștit! Autoritățile cheltuie fonduri publice pentru tine!

Consiliul Județean Ialomița combate COVID-19 cu bannere

În buna tradiție a instituției, oficialii Consiliului Județean Ialomița au decis să cheltuiască bani publici pentru o campanie de avertizare a populației cu privire la riscul la care ne expunem dacă ieșim din casă. Sub sloganul «Fii eroul tuturor!», de pe clădirea Palatului Administrativ, dintr-un banner cât 4 etaje, un grup de tineri ne îndeamnă cu masca pe nas să… #staiacasă.
Dat fiind faptul că centrul orașului este cea mai puțin circulată zonă din Slobozia, ne îndoim că mesajul își atinge ținta. De aceea ne-am hotărât să popularizăm și noi îndemnul autorităților. Nu de alta, dar ar fi păcat de zecile alea de mii de lei aruncate pe Apa Sâmbetei.
Sigur, suntem în stare de... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 19:15 (8665 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistentă medicală a Spitalului Orășenesc Țăndărei, transferată în stare gravă la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București

Depistată pozitiv la testul pentru COVID-19

Asistentă medicală a Spitalului Orășenesc Țăndărei, transferată în stare gravă la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București

Infecția COVID-19 face victime și în rândul cadrelor medicale ale Spitalului Orășenesc Țăndărei. O asistentă medicală confirmată pozitiv la testul pentru depistarea noului Coronavirus a fost transferată, în stare gravă, la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. Femeia se află în Secția Anestezie și Terapie Intensivă a unității medicale, fiind ventilată mecanic. Reamintim că 9 cadre medicale de la spitalul din Țăndărei au fost izolate la domiciliu, după ce o pacientă bolnavă de COVID-19 s-a prezentat în urmă cu aproximativ 3 săptămâni la camera de gardă, acuzând probleme respiratorii.

Monitorizată la Fetești, transferată la București... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 16:10 (25831 vizualizări - 48 comentarii)

EVENIMENT

Premieră agricolă în Ialomița: Apă pentru irigații pe 62 kilometri de canale

Premieră agricolă în Ialomița: Apă pentru irigații pe 62 kilometri de canale

Campania de irigații în Ialomița începe cu o lună mai devreme. Măsura se impune pentru a se încerca diminuarea efectelor secetei, deja instalată. Potrivit unui comunicat al Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare, la acest moment se asigură apă pentru irigații de-a lungul a 62 de kilometri de canale de aducțiune. „«Și în acest an, apa pentru irigații până la punctele de livrare este gratuită, prin fonduri asigurate de la bugetul de stat. Fermierii pot beneficia de apă gratuită indiferent dacă sunt persoane fizice, persoane juridice, organizați în OUAI/FOUAI sau asociații agricole...» se precizează în comunicatul ANIF.

Vești bune pentru culturile de păioase... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 11:10 (15774 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor

Soluții de criză la Perieți

«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor

Autoritățile din Perieți au la dispoziție 80 de voluntari pentru sprijinirea comunității din cele 5 sate ale comunei. De Paște, voluntarii vor aduce sătenilor «pască și lumină» de la biserică. «Viața trebuie să meargă mai departe! Facem toate eforturile pentru a asigura siguranța locuitorilor din Perieți...» declară primarul Adrian Merlea.

Rețeaua de voluntari din Perieți Administrația din Perieți a reușit să organizeze la nivelul comunei o rețea de voluntari prin care sprijină activ comunitățile din cele 5 sate aparținătoare. Prin intermediul acestora au fost distribuite pachete cu... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 18:15 (4522 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia, amendată pentru dezinfectarea blocurilor cu o substanță de uz veterinar

Primăria Slobozia, amendată pentru dezinfectarea blocurilor cu o substanță de uz veterinar

UPDATE Comunicat de presă al Primăriei Slobozia

Marea operațiune de dezinfecție a blocurilor din Slobozia aduce și primele sancțiuni. Direcția de Sănătate Publică Ialomița a amendat Direcția de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia deoarece a folosit o soluție de uz veterinar. Cu această substanță fermierii dezinfectează grajdurile de animale. Este vorba despre substanța Aldezin, pe care au folosit-o și autoritățile locale din Craiova și din cauza căreia procurorii locali ai acestui oraș au deschis un dosar penal.

Dezinfecție stopată Obligați prin textul Ordonanțelor Militare să dezinfecteze scările de bloc... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 14:15 (8946 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Culturile de păioase din Ialomița sunt compromise!

Culturile de păioase din Ialomița sunt compromise!

Seceta severă instalată în Ialomița anulează șansele fermierilor ialomițeni de a recolta culturile de păioase înființate în toamnă. «Dacă nu plouă într-o săptămână, nu vom mai culege nimic!» avertizează Costin Telehuz, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița. Pierderea producției din vară riscă să afecteze capacitatea fermierilor de a relua ciclurile de producție. Soluția este așteptată de la autoritățile guvernamentale.

Seceta a învins În condițiile unor cantități de precipitații care nu au depășit 10 litri/mp, producția de cereale din Ialomița... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 12:15 (6446 vizualizări - 17 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
320 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bordușani: Condamnat pentru furt calificat, prins de polițiști

Polițiștii din Stelnica au reușit să identifice, pe raza comunei Bordușani, un tînăr de 22 de ani, din localitate, pe numele căruia exista un mandat de executare a pedepsei, el reușind să se sustragă prevederilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 10:50
(5699 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC TROTA România SRL Cluj
selecționează
tineri șoferi profesioniști,
cu categoriile C+E,
preferabil cu cel puțin
2 ani de experiență pe TIR
Se lucrează numai în echipaj,
pentru efectuarea de
transporturi frigorifice
în Comunitatea Europeană.
După fiecare 2 luni pe Comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul
cu avionul, dus și întors.
Se asigură un minim
între salariul de bază și diurne,
care depinde de categoria
profesională și de vechimea în firmă
.
Informații despre locul și
ora interviului la tel. 0740/295.418,
numai după trimiterea,
la [email protected], a unui CV
și copii de pe următoarele documente:
• Buletin
• Pașaport
• Permis de conducere
• Cartela tahograf
• Atestat de marfă
• Cazier judiciar și cazier auto
• Caracterizare de la ultimul loc de muncă
A se abține toți cei ce nu întrunesc
condițiile mai sus arătate!

13 Ianuarie 2015, 10:10


Ialomița: Obiective și bunuri lăsate nesupravegheate

Polițiștii ialomițeni au derulat acțiuni referitoare la modul în care obiectivele sau transporturile de valori sînt asigurate împotriva hoților. Oamenii legii au descoperit mai multe nereguli, fiecare abatere ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 09:05
(3683 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrîn înșelat cu 9000 de lei

Fapta a fost sesizată Poliției Slobozia joi, 8 ianuarie 2015, de către un bărbat slobozean, de 80 de ani. Victima a relatat anchetatorilor că, în ziua de 28 decembrie 2014, în timp ce se afla pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 17:20
(6966 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii decembrie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați un număr de 8481 șomeri, din care 2909 șomeri indemnizați, respectiv 55 ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 15:35
(4803 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Persoane cercetate pentru braconaj cinegetic

Poliția a fost sesizată joi, 8 ianuarie 2015, de către paznicul unui fond de vînătoare gestionat de AVPS Ialomița, cu privire la faptul că a depistat două persoane care aveau asupra lor mai multe lațuri ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 15:20
(4463 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia braconaj


Movila: La volan fără permis și cu numere false

Joi, 8 ianuarie a.c., polițiștii Rutieri au oprit pentru control, pe raza comunei Movila, un autoturism condus de un localnic, de 44 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 14:15
(7225 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Administratorul unei firme, cercetat penal de polițiști

Polițiștii Biroului de Investigare a Criminalității Economice Fetești și cei ai Secției Rurale Stelnica au acționat joi, 8 ianuarie 2015, pe raza comunelor Bordușani și Făcăeni, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 13:05
(7092 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Alocațiile copiilor nu mai sînt impozitate

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii că s-a suspendat regularizarea contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate pentru veniturile obținute din dobînda bonificată ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 16:05
(5037 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Articole pirotehnice, ridicate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au ridicat articole pirotehnice categoria a II-a, în urma unei percheziții domiciliare, efectuată la o persoană bănuită de infracțiuni la regimul materiilor explozive. La data de ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 14:35
(6545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Abateri de la prevederile Codului Rutier

Miercuri, 7 ianuarie 2015, polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Cu această ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 12:55
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mandat executat

În cursul zilei de miercuri, 7 ianuarie 2015, polițiștii de Investigații Criminale au acționat pe raza orașului Țăndărei, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 11:45
(7836 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără trichineloză

În cursul anului 2014, în unitățile de abatorizare porcine au fost sacrificate, examinate sanitar-veterinar și supuse examenului pentru decelarea Trichinellei sp., un număr de 89683 capete porcine, toate ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 10:20
(4305 vizualizări - 0 comentarii)


Schimb de gardă la Finanțe. Carmen Popescu, șef în locul lui Petre Țenea!

Schimb de gardă la Finanțe. Carmen Popescu, șef în locul lui Petre Țenea!

Încă de la debutul noului an 2015, Finanțele Publice din Ialomița au un nou director. Este vorba despre Carmen Popescu, fostă șefă a Direcției Contribuabililor Mijlocii din cadrul aceleiași instituții. ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2015, 19:05
(21230 vizualizări - 16 comentarii)


Slobozia: Proxeneți, trimiși în judecată de procurori

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au dispus trimiterea în judecată a 3 persoane sub acuzația de «proxenetism în formă continuată». Cei 3 inculpați, pe numele lor Gheorghe Curt, aflat ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 17:30
(8447 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia proxenet


Ialomița: Începe procesul hoților de petrol

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în cazul hoților care sustrăgeau produse petroliere din conductele OMV Petrom. Cu această ocazie, 11 inculpați au fost trimiși ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 15:50
(5347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fals procuror, își înșela victimele la telefon

Mai multe persoane au fost înșelate la telefon de un deținut. Acesta își suna victimele și le comunica faptul că este procuror, sugerîndu-le oamenilor să-i comunice coduri de reîncărcare pentru cartele ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 13:35
(4035 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 52 mii de lei din contrabandă cu țigări

Un recent dosar trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia scoate la iveală faptul că afacerile cu țigări de contrabandă sînt extrem de profitabile. Cei 6 inculpați cercetați ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 11:45
(6860 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenții ale pompierilor la început de an

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, o autoutilitară ce se deplasa în după-amiaza zilei de 2 ianuarie 2015, pe DN2, pe raza comunei Glodeanu Sărat din județul Buzău, a fost cuprinsă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 10:30
(6509 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr de 15 ani, prins la furat

Un tînăr de 15 ani a fost prins de jandarmi după ce a furat mai multe bunuri. Astfel, o patrulă de jandarmi a observat joi, 1 ianuarie 2015, în jurul orei 18,00, un tînăr care avea în mînă o sacoșă voluminoasă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 09:25
(6443 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Cod Portocaliu de viscol în Ialomița. 250 de polițiști vor fi la datorie pentru a asigura măsurile de siguranță publică

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică, 28 decembrie 2014, o avertizare Cod Portocaliu de vreme rea pentru 10 județe din țară, inclusiv Ialomița. Fenomenele vizate sînt ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2014, 17:35
(10618 vizualizări - 0 comentarii)


Catedrala din Urziceni, alături de cei nevoiași

Catedrala din Urziceni, alături de cei nevoiași

La Catedrala Sfinții Împărați din Urziceni, după ce au fost ajutați copiii din Centrul de zi Urziceni, precum și alți copii din familii defavorizate, colecta de Crăciun a continuat pentru păstrarea tradiției ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2014, 10:30
(8459 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 200 de polițiști, în stradă de Crăciun

Peste  200  de polițiști vor acționa, zilnic, pentru ca Sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în condiții de liniște și siguranță. Poliția este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 17:05
(6064 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Dridu

Peste 400 de cartușe, aproximativ 2  kg bile de plumb și 8 plase de pescuit monofilament deținute ilegal, au fost ridicate de polițiștii ialomițeni în urma efectuării a 5 percheziții domiciliare. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:45
(7851 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București va organiza, în perioada ianuarie-februarie 2015, o selecție pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:35
(5402 vizualizări - 0 comentarii)


Gest umanitar al polițiștilor din Țăndărei

Trei familii modeste din Țăndărei vor avea parte de Sărbători mai frumoase datorită polițiștilor din oraș. Oamenii legii au inițiat o campanie umanitară și le-au dăruit oamenilor sărmani un strop de bucurie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:20
(4794 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere, un mort și trei răniți!

Luni, 22 decembrie 2014, pe raza județului s-au produs 3 evenimente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei persoane.
Astfel, primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 16:10
(4939 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă locuri de muncă în agricultură în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunștința celor interesați că, la această dată, prin rețeaua EURES sînt disponibile 800 locuri de muncă în Spania, respectiv  lucrători ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 15:45
(9584 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul Trezoreriei

Trezoreria statului face cunoscut agenților economici, instituțiilor publice precum și populației că impozitele, taxele, contribuțiile și alte venituri care se încasează în numerar, datorate bugetului general ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 13:20
(6803 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Comerțul ilegal cu produse viniviticole, în vizor

Luni, 22 decembrie 2014, sub directa coordonare a Direcției de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, polițiștii acționează, la nivel național, pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 12:15
(4962 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...