Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Substația din incinta Spitalului Țăndărei, închisă din cauza infecțiilor cu COVID-19!

Stare de avarie la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Substația din incinta Spitalului Țăndărei, închisă din cauza infecțiilor cu COVID-19!

În cursul zilei de luni, 13 aprilie 2020, alte 3 cadre medicale angajate la substația din incinta Spitalului Orășenesc Țăndărei a Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița au fost confirmate pozitiv la testul pentru depistarea infecției COVID-19. Reprezentanții instituției au luat decizia de a închide substația. În momentul de față se așteptă rezultatul testelor pentru alte 12 cadre medicale.

Situație îngrijorătoare la Țăndărei În cursul zilei de luni, 13 aprilie 2020, reprezentanții Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița au luat decizia de a închide substația din incinta Spitalului... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2020, 11:20 (8797 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primii 9 ialomițeni vindecați de COVID-19 au părăsit spitalul suport din Fetești

Primii 9 ialomițeni vindecați de COVID-19 au părăsit spitalul suport din Fetești

Transformat în spital suport pentru tratarea pacienților COVID-19, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești a externat luni, 13 aprilie 2020, primii 9 pacienți vindecați. Aceștia au vârste cuprinse între 6 și 89 de ani, majoritatea fiind din Țăndărei.

Spitalul are nevoie de sprijin Prin decizia Ministerului Sănătății, în a doua jumătate a lunii trecute, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești a devenit unitate medicală suport pentru tratarea pacienților infectați cu noul Coronavirus. Decizia a fost luată pentru a degreva spitalele mari din București. Astfel... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2020, 10:50 (2985 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistentă medicală a Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, infectată cu COVID-19

Asistentă medicală a Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, infectată cu COVID-19

Un nou caz de infecție COVID-19 a fost descoperit în rândul cadrelor medicale din Ialomița. De această dată este vorba despre o asistentă din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, care își desfășura activitatea la stația din incinta Spitalului Orășenesc Țăndărei. Reprezentanții instituției au explicat faptul că starea de sănătate a asistentei este bună, fiind sub observație medicală la spitalul suport COVID-19 din Fetești.

Testări pentru personalul SJA Ialomița Se pare că asistenta medicală ar fi contactat noul Coronavirus în focarul existent în orașul Țăndărei. Femeia... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2020, 15:05 (8975 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare!»

Senatorul PSD Marian Pavel cere derogări pentru fermierii din Țăndărei

«Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare!»

Măsura de carantinare a orașului Țăndărei afectează activitatea fermierilor din oraș. Senatorul PSD Marian Pavel cere public ca «măsurile de carantinare să nu se aplice orbește!». Pentru a obține derogările necesare, Marian Pavel a făcut o interpelare către ministrul Internelor, Marcel Vela.

Reacții publice Senatorul PSD Marian Pavel a cerut public Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița să relaxeze măsurile de carantină de la Țăndărei pentru ca fermierii din zonă să poată efectua lucrări agricole: «Am cerut Comitetului Județean să analizeze solicitările depuse la Primăria Țăndărei și să identifice soluții în condițiile legii. Este un demers legal și posibil! Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare! Primesc zilnic telefoane de la fermieri care spun că sunt pregătiți să respecte tote măsurile care se impun. Au mănuși, combinezoane, măști... Vor doar să-și lucreze pământul! Tractoriștii, de exemplu, sunt singuri în câmp... Nu încalcă nicio regulă dacă se duc să muncească. Să nu fim absurzi!»... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2020, 14:20 (8935 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tratament discriminatoriu pentru o angajată a DGASPC Ialomița

Ordonanța Militară 8, aplicată arbitrar

Tratament discriminatoriu pentru o angajată a DGASPC Ialomița

O angajată a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița susține că este obligată să lucreze 14 zile neîntrerupt, în condițiile în care are acasă doi copii minori. Conform declarațiilor sale, pentru a-și păstra slujba ar trebui să meargă la muncă împreună cu copiii. Oficialii instituției susțin că prevederile Ordonanței Militare 8 sunt obligatorii pentru toți angajații.

Realitatea bate Ordonanța Conform prevederilor Ordonanței Militare 8, este interzisă pe perioada stării de urgență încetarea sau suspendarea activității serviciilor sociale de tipul centrelor rezidențiale de îngrijire și asistență a persoanelor vârstnice, centrelor rezidențiale pentru copii și adulți, cu și fără dizabilități, precum și pentru alte categorii vulnerabile. Personalul de la aceste centre va fi organizat în ture și va sta în izolare la locul de muncă timp de 14 zile, urmate de izolarea la domiciliu pentru alte 14 zile. În Ialomița, aplicarea acestor prevederi a generat situații absurde. O angajată a Direcției Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, mama a doi copii, este obligată să se prezinte la muncă împreună cu cei doi copii ai ei... «Mi-au spus să vin cu cu copii la muncă, că, oricum, nu fac nimic acasă... Și să las ciocul mic dacă vreau să mai am de muncă! E anormal ce mi se întîmplă. Soțul lucrează pe TIR, în străinătate... Și trebuie să meargă la muncă acolo. Nu știu ce să fac! Pentru alți colegi s-au găsit soluții, pentru mine nu?! Legea asta nu e pentru familii? Ce pot să fac? Cu cine să las copiii două săptămâni? Și alte două săptămâni după aceea în izolare?» ne-a declarat angajata sub protecția anonimatului.... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2020, 13:10 (7989 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ordin al prefectului pentru inventarierea culturilor calamitate de secetă în Ialomița

E oficial

Ordin al prefectului pentru inventarierea culturilor calamitate de secetă în Ialomița

Miercuri, 8 aprilie 2020, prefectul Județului Ialomița a emis Ordinul prin care solicită «constatarea și evaluarea pagubelor produse de secetă». Decizia urmează să fie pusă în aplicare cu sprijinul reprezentanților Direcției Agricole Ialomița. «La momentul la care vom avea primele date centralizate, vom face informări publice cu privire la situație!» a declarat consilierul prefectului de Ialomița, Gheorghe Babagianu.

Există Ordin de prefect Ca urmare a solicitării lansate la nivel național de către Ministerele Agricuturii și Afacerilor Interne, miercuri, 8 aprilie 2020, prefectul... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2020, 12:10 (11202 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consiliul Județean Ialomița combate COVID-19 cu bannere

Dormi liniștit! Autoritățile cheltuie fonduri publice pentru tine!

Consiliul Județean Ialomița combate COVID-19 cu bannere

În buna tradiție a instituției, oficialii Consiliului Județean Ialomița au decis să cheltuiască bani publici pentru o campanie de avertizare a populației cu privire la riscul la care ne expunem dacă ieșim din casă. Sub sloganul «Fii eroul tuturor!», de pe clădirea Palatului Administrativ, dintr-un banner cât 4 etaje, un grup de tineri ne îndeamnă cu masca pe nas să… #staiacasă.
Dat fiind faptul că centrul orașului este cea mai puțin circulată zonă din Slobozia, ne îndoim că mesajul își atinge ținta. De aceea ne-am hotărât să popularizăm și noi îndemnul autorităților. Nu de alta, dar ar fi păcat de zecile alea de mii de lei aruncate pe Apa Sâmbetei.
Sigur, suntem în stare de... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 19:15 (8673 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Asistentă medicală a Spitalului Orășenesc Țăndărei, transferată în stare gravă la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București

Depistată pozitiv la testul pentru COVID-19

Asistentă medicală a Spitalului Orășenesc Țăndărei, transferată în stare gravă la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București

Infecția COVID-19 face victime și în rândul cadrelor medicale ale Spitalului Orășenesc Țăndărei. O asistentă medicală confirmată pozitiv la testul pentru depistarea noului Coronavirus a fost transferată, în stare gravă, la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. Femeia se află în Secția Anestezie și Terapie Intensivă a unității medicale, fiind ventilată mecanic. Reamintim că 9 cadre medicale de la spitalul din Țăndărei au fost izolate la domiciliu, după ce o pacientă bolnavă de COVID-19 s-a prezentat în urmă cu aproximativ 3 săptămâni la camera de gardă, acuzând probleme respiratorii.

Monitorizată la Fetești, transferată la București... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 16:10 (25982 vizualizări - 48 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premieră agricolă în Ialomița: Apă pentru irigații pe 62 kilometri de canale

Premieră agricolă în Ialomița: Apă pentru irigații pe 62 kilometri de canale

Campania de irigații în Ialomița începe cu o lună mai devreme. Măsura se impune pentru a se încerca diminuarea efectelor secetei, deja instalată. Potrivit unui comunicat al Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare, la acest moment se asigură apă pentru irigații de-a lungul a 62 de kilometri de canale de aducțiune. „«Și în acest an, apa pentru irigații până la punctele de livrare este gratuită, prin fonduri asigurate de la bugetul de stat. Fermierii pot beneficia de apă gratuită indiferent dacă sunt persoane fizice, persoane juridice, organizați în OUAI/FOUAI sau asociații agricole...» se precizează în comunicatul ANIF.

Vești bune pentru culturile de păioase... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 11:10 (15792 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor

Soluții de criză la Perieți

«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor

Autoritățile din Perieți au la dispoziție 80 de voluntari pentru sprijinirea comunității din cele 5 sate ale comunei. De Paște, voluntarii vor aduce sătenilor «pască și lumină» de la biserică. «Viața trebuie să meargă mai departe! Facem toate eforturile pentru a asigura siguranța locuitorilor din Perieți...» declară primarul Adrian Merlea.

Rețeaua de voluntari din Perieți Administrația din Perieți a reușit să organizeze la nivelul comunei o rețea de voluntari prin care sprijină activ comunitățile din cele 5 sate aparținătoare. Prin intermediul acestora au fost distribuite pachete cu... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 18:15 (4530 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia, amendată pentru dezinfectarea blocurilor cu o substanță de uz veterinar

Primăria Slobozia, amendată pentru dezinfectarea blocurilor cu o substanță de uz veterinar

UPDATE Comunicat de presă al Primăriei Slobozia

Marea operațiune de dezinfecție a blocurilor din Slobozia aduce și primele sancțiuni. Direcția de Sănătate Publică Ialomița a amendat Direcția de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia deoarece a folosit o soluție de uz veterinar. Cu această substanță fermierii dezinfectează grajdurile de animale. Este vorba despre substanța Aldezin, pe care au folosit-o și autoritățile locale din Craiova și din cauza căreia procurorii locali ai acestui oraș au deschis un dosar penal.

Dezinfecție stopată Obligați prin textul Ordonanțelor Militare să dezinfecteze scările de bloc... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 14:15 (8947 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Culturile de păioase din Ialomița sunt compromise!

Culturile de păioase din Ialomița sunt compromise!

Seceta severă instalată în Ialomița anulează șansele fermierilor ialomițeni de a recolta culturile de păioase înființate în toamnă. «Dacă nu plouă într-o săptămână, nu vom mai culege nimic!» avertizează Costin Telehuz, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița. Pierderea producției din vară riscă să afecteze capacitatea fermierilor de a relua ciclurile de producție. Soluția este așteptată de la autoritățile guvernamentale.

Seceta a învins În condițiile unor cantități de precipitații care nu au depășit 10 litri/mp, producția de cereale din Ialomița... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 12:15 (6454 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Legea pentru amânarea ratelor bancare, în viziunea parlamentarilor ialomițeni

PSD și PNL se acuză reciproc

Legea pentru amânarea ratelor bancare, în viziunea parlamentarilor ialomițeni

PSD Ialomița îi acuză pe deputații Mihăiță Găină (actual PNL, fost PSD) și Gheorghe Tinel (PNL) că au votat împotriva proiectului de lege care permite amânarea ratelor la bănci. În context, deputatul PSD Andrei Pop susține că «liberalii pleacă de la o prezumție aberantă, cum că 100% dintre posibilii beneficiari vor solicita aceste suspendări și înțeleg la fel de greșit solidaritatea, nevăzând cât de importantă este ea acum. PNL preferă să joace orbește un joc politic, forțând o sumă nulă, iar de pierdut nu pot pierde decât oamenii care au mare nevoie de sprijin acum!». În replică la aceste acuzații, deputatul PNL Gheorghe Tinel apreciază că «măsurile care asigură funcționarea statului, chiar și... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 11:10 (7832 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singurul aparat pentru testarea pacienților COVID-19 așteaptă kit-uri din America pentru a fi pus în funcțiune

În Ialomița

Singurul aparat pentru testarea pacienților COVID-19 așteaptă kit-uri din America pentru a fi pus în funcțiune

Obligați să aștepte chiar și 4 zile pentru a primi rezultatele testelor pentru COVID-19, medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar putea analiza probele recoltate de la pacienții suspecți în cadrul unității medicale. Spitalul din Slobozia dispune de un aparat prin care se pot efectua astfel de teste, însă nu are kit-urile necesare efectuării acestui tip de testări. Respectivele kit-uri sunt aduse din Statele Unite ale Americii și vor ajunge în România abia după 15 aprilie 2020. Între timp, unitatea medicală a comandat un alt aparat similar care ar urma să ajungă la Slobozia la sfârșitul lunii aprilie.

79 de cazuri COVID-19 în Ialomița... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 16:10 (10810 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hotel «Parc» din Amara, al treilea Centru de carantină din Ialomița

Hotel «Parc» din Amara, al treilea Centru de carantină din Ialomița

De o săptămână, în Ialomița a fost deschis cel de-al treilea Centru de carantină din județ. Este vorba despre Hotelul «Parc» din stațiunea Amara. Hotel dispune de 200 de locuri de cazare, iar până acum au fost aduși în carantină 50 de ialomițeni. Reprezentanții unității susțin faptul că unele dintre persoanele carantinate acceptă cu greu situația și provoacă scandaluri.

648 de locuri în Centrele de carantină Hotelul «Parc» din Amara este a treia unitate de cazare din stațiune transformată în Centru de carantină. Cele 200 de locuri din camere au devenit deja spații de carantină pentru... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 13:40 (6292 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicamentele pentru tratarea bolnavilor de diabet lipsesc din farmaciile ialomițene

8000 de pacienți în pericol

Medicamentele pentru tratarea bolnavilor de diabet lipsesc din farmaciile ialomițene

Sănătatea a 8000 de pacienți din Ialomița care suferă de diabet este pusă în pericol din cauza faptului că unele medicamente prescrise de medici lipsesc din farmacii. Un astfel de exemplu este tratamentul numit SIOFOR, folosit pentru a reduce nivelul glicemiei din sânge. Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița susțin faptul că fac demersuri pentru ca medicamentele să fie aduse la timp. Într-o situație similară se află și pacienții care au probleme cu glanda tiroidă și care așteaptă de câteva săptămâni ca farmaciile să se aprovizioneze cu medicamentul Euthyrox...

Situație îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 11:05 (10932 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«PSD Ialomița nu are politicieni bărbați!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«PSD Ialomița nu are politicieni bărbați!»

Acuzat public de PSD că susține o oficiali incompeteți și incapabili să gestioneze criza COVID-19 la nivel local, deputatul PNL Gheorghe Tinel a reacționat dur. El susține că «Ialomița plătește tribut în vieți omenești din cauza combinațiilor politice făcute de PSD» și că «în Partidul Social Democrat nu există politicieni bărbați capabili să își asume decizii și declarații publice».

«Boala nu ne alege!» Acuzat public de către PSD Ialomița că susține un prefect incapabil să ia decizii coerente, deputatul PNL Gheorghe Tinel a reacționat public. El a declarat că «susținerea măsurilor promovate de autorități este esențială pentru limitarea efectelor infectării cu COVID-19»... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 19:10 (11203 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Pacienți infectați cu COVID-19 în Centrul de Dializă «Fresenius» din Slobozia

Anchetă epidemiologică în desfășurare

Pacienți infectați cu COVID-19 în Centrul de Dializă «Fresenius» din Slobozia

O anchetă epidemiologică este în lucru la Centrul de Dializă privat din Slobozia, aparținând companiei Fresenius Nephrocare. Situația a scăpat de sub control după ce o pacientă a fost depistată pozitiv la testul pentru COVID-19 și trimisă acasă cu același transport în care se aflau și alți bolnavi. Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au confirmat faptul că în seara zilei de luni, 6 aprilie 2020, un alt pacient al Centrului, în vârstă de 52 de ani, s-a prezentat la unitatea medicală cu simptome specifice infecției cu noul Coronavirus (SARS-Cov-2). Autoritățile locale au refuzat să ofere informații publice despre focarul existent la Centrul de Dializă privat, însă situația a fost... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 16:15 (7578 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Un nou deces înregistrat în focarul COVID-19 din Țăndărei

Un nou deces înregistrat în focarul COVID-19 din Țăndărei

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat marți, 7 aprilie 2020, decesul cu numărul 178 provocat de COVID-19 în țara noastră. Este vorba despre un bărbat de 60 de ani, care a murit pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

9 decese înregistrate în Ialomița Potrivit informațiilor, bărbatul de 60 de ani provine din focarul COVID-19 din Țăndărei, același focar din cauza căruia sâmbătă, 4 aprilie 2020, Ministerul Afacerilor Interne a dispus carantinarea orașului. Pacientul a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia sâmbătă, 4 aprilie 2020... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 16:05 (3574 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Doi subofițeri sunt infectați cu noul Coronavirus

COVID-19 la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Doi subofițeri sunt infectați cu noul Coronavirus

Testele de laborator efectuate în județul Ialomița au scos la iveală faptul că doi militari din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița sunt infectați cu noul Coronavirus. Surse neoficiale susțin faptul că deși șefii instituției cunoșteau situația, angajații ar fi fost chemați la muncă, intrând în contact cu alți colegi care, în prezent, sunt testați pentru a se stabili dacă sunt infectați la rândul lor. Totodată, reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au precizat faptul că subofițerii depistați pozitiv vor fi transferați în cursul zilei de marți, 7 aprilie 2020, la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești.

Infectat în familie... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 14:40 (11849 vizualizări - 16 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

5964 de ialomițeni s-au vaccinat anti-COVID-19

De la debutul campaniei de vaccinare anti-COVID-19 și până în prezent, 5964 de ialomițeni s-au vaccinat, potrivit unei situații oficiale a Direcției de Sănătate Publică Ialomița. De asemenea, reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2021, 20:10
(1610 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier produs în Coșereni

Accident rutier produs în Coșereni

Echipaje de la Detașamentul de Pompieri Urziceni, cu o autospecială pentru descarcerare, o ambulanță SMURD și un echipaj al SAJ Ialomița au intervenit astăzi, în jurul orelor 12,40, în comuna Coșereni, ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2021, 16:20
(2279 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 41 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 29 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7622, cu 41 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2021, 15:25
(1670 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 31000 de lei

Pe parcursul zilei de joi, 28 ianuarie 2021, polițiștii ialomițeni au aplicat 113 sancțiuni contravenționale, 42 dintre acestea în cazul persoanelor identificate că nu au respectat măsurile de protecție ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2021, 12:40
(2482 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor pentru cererile depuse în luna decembrie ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2021, 11:55
(5684 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Munca în sărbătorile legale

Conform art. 139 din Legea nr.53/2003-Codul Muncii, republicată și actualizată, zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt 1 și 2 ianuarie; 24 ianuarie-Ziua Unirii Principatelor Române; Vinerea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2021, 18:20
(1749 vizualizări - 0 comentarii)


Brăilean reținut pentru mai multe furturi comise la Urziceni

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au depistat un bărbat, de 44 de ani, bănuit de comiterea mai multor furturi în noaptea de 26/27 ianuarie a.c., dintr-o biserică și un centru comercial din ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2021, 15:50
(2390 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Braconier surprins în flagrant când scotea pește cu plasele!

Slobozia: Braconier surprins în flagrant când scotea pește cu plasele!

Peste 150 de kilograme de pește din speciile novac și sânger au fost eliberate în mediul acvatic, în urma unui flagrant al polițiștilor din Slobozia, după ce un bărbat a fost surpsins, în timp ce scotea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2021, 15:45
(2200 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Andrășești, arestat pentru infracțiuni rutiere

Miercuri, 27 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2021, 15:40
(1531 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 11750 de lei

Activitățile cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă au avut loc în sistem integrat și au vizat, în special, zonele aglomerate, centre comerciale, dar și mijloacele de transport ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2021, 15:35
(1596 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 28 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7581, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2021, 15:30
(2420 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 27 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7559, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2021, 15:40
(4322 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 mașini blocate pe șosea, în zona de Est a județului

Ialomița: 8 mașini blocate pe șosea, în zona de Est a județului

Voluntarii din cadrul Serviciilor pentru Situații de Urgență ale localităților Fetești și Mihail Kogălniceanu au intervenit în dimineața zilei de miercuri, 27 ianuarie a.c., pentru a repune în circulație ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2021, 15:25
(5470 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori și viscol

Ialomița: Cod Galben de ninsori și viscol

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Galben de ninsori și viscol pentru 8 județe din zona de Sud-Est a țării, printre care și Ialomița. Avertizarea intră ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2021, 17:25
(2401 vizualizări - 0 comentarii)


Brăilean urmărit național și internațional, depistat la Slobozia

Investigațiile efectuate de polițiștii din Slobozia au condus la depistarea unui bărbat pe numele căruia Judecătoria Brăila a emis un mandat de executare a pedepsei de 3 ani și 2 luni de închisoare. În ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2021, 17:20
(2741 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 7250 de lei

80 de polițiști au fost la datorie în ultimele 24 de ore, împreună cu polițiști locali, jandarmi și pompieri ialomițeni, precum și cu reprezentanți ai altor instituții, pentru verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2021, 17:15
(3498 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 20 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 26 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7517, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2021, 15:35
(2475 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,88%, rata șomajului în decembrie 2020

La sfârșitul lunii decembrie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4581  șomeri (din care 2054 femei), rata șomajului fiind de 4,88%, cu ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2021, 14:15
(1923 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 25 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7497, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2021, 15:45
(1857 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 29 de ani, depistată băută la volan pe străzile Sloboziei

Trei bărbați, cu vârste cuprinse între 17 și 47 de ani, sunt cercetați de polițiști după ce au fost surprinși în timp ce conduceau autoturisme, pe raza municipiului Slobozia și a comunei Grivița, fără a ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2021, 14:30
(3765 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Constănțeni arestați pentru «constituire a unui grup infracțional organizat»

Vineri, 22 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2021, 14:25
(4545 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 39000 de lei

Polițiștii ialomițeni, sub autoritatea Instituției Prefectului Ialomița, au continuat să acționeze, în sistem integrat, alături de celelalte structuri cu atribuții de control, în vederea verificării respectării ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2021, 14:20
(1514 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Transformator mistuit de flăcări

Duminică, 24 ianuarie a.c., în jurul orei 8,05, în comuna Stelnica a izbucnit un incendiu la un transformator. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Stației de Pompieri Fetești ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2021, 11:45
(2192 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Petrecere ilegală, întreruptă de polițiști

35 de persoane au fost amendate duminică, 24 ianuarie 2021, după ce au participat la o petrecere privată organizată în comuna  Borănești, fără a respecta măsurile de protecție sanitară. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2021, 10:20
(2056 vizualizări - 1 comentariu)


Unirea Principatelor, celebrată la Catedrala Urziceni

Unirea Principatelor, celebrată la Catedrala Urziceni

Cerul însorit al Urziceniului a primit rugăciunea de mulțumire adusă lui Dumnezeu. Duminică, 24 ianuarie 2021, după săvârșirea Sfintei Liturghii, preoții Catedralei Urziceni au săvârșit slujba de Te Deum ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2021, 20:35
(3952 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 24 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7481, cu 18 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2021, 16:10
(1662 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 12 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7463, cu 12 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2021, 15:35
(1653 vizualizări - 0 comentarii)


Restaurantele și cafenele din Slobozia, deschise la interior. Incidența cazurilor a scăzut la 2,25/1000 de locuitori!

Datorită scăderii incidenței cazurilor de COVID-19 la 2,25/1000 de locuitori, reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița au permis redeschiderea la interior a restaurantelor ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2021, 17:05
(7049 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 22 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7451, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2021, 15:10
(2542 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectul Tonița Manea s-a vaccinat

Ialomița: Prefectul Tonița Manea s-a vaccinat

Prefectul județului Ialomița, Tonița Manea, s-a vaccinată joi, 21 ianuarie a.c., împotriva virusului SARS-CoV-2. Prefectul Tonița Manea a ales să facă vaccinul la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 19:15
(2231 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...