Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Substația din incinta Spitalului Țăndărei, închisă din cauza infecțiilor cu COVID-19!

Stare de avarie la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Substația din incinta Spitalului Țăndărei, închisă din cauza infecțiilor cu COVID-19!

În cursul zilei de luni, 13 aprilie 2020, alte 3 cadre medicale angajate la substația din incinta Spitalului Orășenesc Țăndărei a Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița au fost confirmate pozitiv la testul pentru depistarea infecției COVID-19. Reprezentanții instituției au luat decizia de a închide substația. În momentul de față se așteptă rezultatul testelor pentru alte 12 cadre medicale.

Situație îngrijorătoare la Țăndărei În cursul zilei de luni, 13 aprilie 2020, reprezentanții Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița au luat decizia de a închide substația din incinta Spitalului... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2020, 11:20 (8797 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primii 9 ialomițeni vindecați de COVID-19 au părăsit spitalul suport din Fetești

Primii 9 ialomițeni vindecați de COVID-19 au părăsit spitalul suport din Fetești

Transformat în spital suport pentru tratarea pacienților COVID-19, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești a externat luni, 13 aprilie 2020, primii 9 pacienți vindecați. Aceștia au vârste cuprinse între 6 și 89 de ani, majoritatea fiind din Țăndărei.

Spitalul are nevoie de sprijin Prin decizia Ministerului Sănătății, în a doua jumătate a lunii trecute, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești a devenit unitate medicală suport pentru tratarea pacienților infectați cu noul Coronavirus. Decizia a fost luată pentru a degreva spitalele mari din București. Astfel... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2020, 10:50 (2985 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistentă medicală a Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, infectată cu COVID-19

Asistentă medicală a Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, infectată cu COVID-19

Un nou caz de infecție COVID-19 a fost descoperit în rândul cadrelor medicale din Ialomița. De această dată este vorba despre o asistentă din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, care își desfășura activitatea la stația din incinta Spitalului Orășenesc Țăndărei. Reprezentanții instituției au explicat faptul că starea de sănătate a asistentei este bună, fiind sub observație medicală la spitalul suport COVID-19 din Fetești.

Testări pentru personalul SJA Ialomița Se pare că asistenta medicală ar fi contactat noul Coronavirus în focarul existent în orașul Țăndărei. Femeia... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2020, 15:05 (8975 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare!»

Senatorul PSD Marian Pavel cere derogări pentru fermierii din Țăndărei

«Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare!»

Măsura de carantinare a orașului Țăndărei afectează activitatea fermierilor din oraș. Senatorul PSD Marian Pavel cere public ca «măsurile de carantinare să nu se aplice orbește!». Pentru a obține derogările necesare, Marian Pavel a făcut o interpelare către ministrul Internelor, Marcel Vela.

Reacții publice Senatorul PSD Marian Pavel a cerut public Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița să relaxeze măsurile de carantină de la Țăndărei pentru ca fermierii din zonă să poată efectua lucrări agricole: «Am cerut Comitetului Județean să analizeze solicitările depuse la Primăria Țăndărei și să identifice soluții în condițiile legii. Este un demers legal și posibil! Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare! Primesc zilnic telefoane de la fermieri care spun că sunt pregătiți să respecte tote măsurile care se impun. Au mănuși, combinezoane, măști... Vor doar să-și lucreze pământul! Tractoriștii, de exemplu, sunt singuri în câmp... Nu încalcă nicio regulă dacă se duc să muncească. Să nu fim absurzi!»... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2020, 14:20 (8935 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tratament discriminatoriu pentru o angajată a DGASPC Ialomița

Ordonanța Militară 8, aplicată arbitrar

Tratament discriminatoriu pentru o angajată a DGASPC Ialomița

O angajată a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița susține că este obligată să lucreze 14 zile neîntrerupt, în condițiile în care are acasă doi copii minori. Conform declarațiilor sale, pentru a-și păstra slujba ar trebui să meargă la muncă împreună cu copiii. Oficialii instituției susțin că prevederile Ordonanței Militare 8 sunt obligatorii pentru toți angajații.

Realitatea bate Ordonanța Conform prevederilor Ordonanței Militare 8, este interzisă pe perioada stării de urgență încetarea sau suspendarea activității serviciilor sociale de tipul centrelor rezidențiale de îngrijire și asistență a persoanelor vârstnice, centrelor rezidențiale pentru copii și adulți, cu și fără dizabilități, precum și pentru alte categorii vulnerabile. Personalul de la aceste centre va fi organizat în ture și va sta în izolare la locul de muncă timp de 14 zile, urmate de izolarea la domiciliu pentru alte 14 zile. În Ialomița, aplicarea acestor prevederi a generat situații absurde. O angajată a Direcției Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, mama a doi copii, este obligată să se prezinte la muncă împreună cu cei doi copii ai ei... «Mi-au spus să vin cu cu copii la muncă, că, oricum, nu fac nimic acasă... Și să las ciocul mic dacă vreau să mai am de muncă! E anormal ce mi se întîmplă. Soțul lucrează pe TIR, în străinătate... Și trebuie să meargă la muncă acolo. Nu știu ce să fac! Pentru alți colegi s-au găsit soluții, pentru mine nu?! Legea asta nu e pentru familii? Ce pot să fac? Cu cine să las copiii două săptămâni? Și alte două săptămâni după aceea în izolare?» ne-a declarat angajata sub protecția anonimatului.... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2020, 13:10 (7989 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ordin al prefectului pentru inventarierea culturilor calamitate de secetă în Ialomița

E oficial

Ordin al prefectului pentru inventarierea culturilor calamitate de secetă în Ialomița

Miercuri, 8 aprilie 2020, prefectul Județului Ialomița a emis Ordinul prin care solicită «constatarea și evaluarea pagubelor produse de secetă». Decizia urmează să fie pusă în aplicare cu sprijinul reprezentanților Direcției Agricole Ialomița. «La momentul la care vom avea primele date centralizate, vom face informări publice cu privire la situație!» a declarat consilierul prefectului de Ialomița, Gheorghe Babagianu.

Există Ordin de prefect Ca urmare a solicitării lansate la nivel național de către Ministerele Agricuturii și Afacerilor Interne, miercuri, 8 aprilie 2020, prefectul... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2020, 12:10 (11202 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consiliul Județean Ialomița combate COVID-19 cu bannere

Dormi liniștit! Autoritățile cheltuie fonduri publice pentru tine!

Consiliul Județean Ialomița combate COVID-19 cu bannere

În buna tradiție a instituției, oficialii Consiliului Județean Ialomița au decis să cheltuiască bani publici pentru o campanie de avertizare a populației cu privire la riscul la care ne expunem dacă ieșim din casă. Sub sloganul «Fii eroul tuturor!», de pe clădirea Palatului Administrativ, dintr-un banner cât 4 etaje, un grup de tineri ne îndeamnă cu masca pe nas să… #staiacasă.
Dat fiind faptul că centrul orașului este cea mai puțin circulată zonă din Slobozia, ne îndoim că mesajul își atinge ținta. De aceea ne-am hotărât să popularizăm și noi îndemnul autorităților. Nu de alta, dar ar fi păcat de zecile alea de mii de lei aruncate pe Apa Sâmbetei.
Sigur, suntem în stare de... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 19:15 (8673 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Asistentă medicală a Spitalului Orășenesc Țăndărei, transferată în stare gravă la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București

Depistată pozitiv la testul pentru COVID-19

Asistentă medicală a Spitalului Orășenesc Țăndărei, transferată în stare gravă la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București

Infecția COVID-19 face victime și în rândul cadrelor medicale ale Spitalului Orășenesc Țăndărei. O asistentă medicală confirmată pozitiv la testul pentru depistarea noului Coronavirus a fost transferată, în stare gravă, la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. Femeia se află în Secția Anestezie și Terapie Intensivă a unității medicale, fiind ventilată mecanic. Reamintim că 9 cadre medicale de la spitalul din Țăndărei au fost izolate la domiciliu, după ce o pacientă bolnavă de COVID-19 s-a prezentat în urmă cu aproximativ 3 săptămâni la camera de gardă, acuzând probleme respiratorii.

Monitorizată la Fetești, transferată la București... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 16:10 (25993 vizualizări - 48 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premieră agricolă în Ialomița: Apă pentru irigații pe 62 kilometri de canale

Premieră agricolă în Ialomița: Apă pentru irigații pe 62 kilometri de canale

Campania de irigații în Ialomița începe cu o lună mai devreme. Măsura se impune pentru a se încerca diminuarea efectelor secetei, deja instalată. Potrivit unui comunicat al Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare, la acest moment se asigură apă pentru irigații de-a lungul a 62 de kilometri de canale de aducțiune. „«Și în acest an, apa pentru irigații până la punctele de livrare este gratuită, prin fonduri asigurate de la bugetul de stat. Fermierii pot beneficia de apă gratuită indiferent dacă sunt persoane fizice, persoane juridice, organizați în OUAI/FOUAI sau asociații agricole...» se precizează în comunicatul ANIF.

Vești bune pentru culturile de păioase... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 11:10 (15793 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor

Soluții de criză la Perieți

«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor

Autoritățile din Perieți au la dispoziție 80 de voluntari pentru sprijinirea comunității din cele 5 sate ale comunei. De Paște, voluntarii vor aduce sătenilor «pască și lumină» de la biserică. «Viața trebuie să meargă mai departe! Facem toate eforturile pentru a asigura siguranța locuitorilor din Perieți...» declară primarul Adrian Merlea.

Rețeaua de voluntari din Perieți Administrația din Perieți a reușit să organizeze la nivelul comunei o rețea de voluntari prin care sprijină activ comunitățile din cele 5 sate aparținătoare. Prin intermediul acestora au fost distribuite pachete cu... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 18:15 (4530 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia, amendată pentru dezinfectarea blocurilor cu o substanță de uz veterinar

Primăria Slobozia, amendată pentru dezinfectarea blocurilor cu o substanță de uz veterinar

UPDATE Comunicat de presă al Primăriei Slobozia

Marea operațiune de dezinfecție a blocurilor din Slobozia aduce și primele sancțiuni. Direcția de Sănătate Publică Ialomița a amendat Direcția de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia deoarece a folosit o soluție de uz veterinar. Cu această substanță fermierii dezinfectează grajdurile de animale. Este vorba despre substanța Aldezin, pe care au folosit-o și autoritățile locale din Craiova și din cauza căreia procurorii locali ai acestui oraș au deschis un dosar penal.

Dezinfecție stopată Obligați prin textul Ordonanțelor Militare să dezinfecteze scările de bloc... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 14:15 (8947 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Culturile de păioase din Ialomița sunt compromise!

Culturile de păioase din Ialomița sunt compromise!

Seceta severă instalată în Ialomița anulează șansele fermierilor ialomițeni de a recolta culturile de păioase înființate în toamnă. «Dacă nu plouă într-o săptămână, nu vom mai culege nimic!» avertizează Costin Telehuz, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița. Pierderea producției din vară riscă să afecteze capacitatea fermierilor de a relua ciclurile de producție. Soluția este așteptată de la autoritățile guvernamentale.

Seceta a învins În condițiile unor cantități de precipitații care nu au depășit 10 litri/mp, producția de cereale din Ialomița... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 12:15 (6455 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Legea pentru amânarea ratelor bancare, în viziunea parlamentarilor ialomițeni

PSD și PNL se acuză reciproc

Legea pentru amânarea ratelor bancare, în viziunea parlamentarilor ialomițeni

PSD Ialomița îi acuză pe deputații Mihăiță Găină (actual PNL, fost PSD) și Gheorghe Tinel (PNL) că au votat împotriva proiectului de lege care permite amânarea ratelor la bănci. În context, deputatul PSD Andrei Pop susține că «liberalii pleacă de la o prezumție aberantă, cum că 100% dintre posibilii beneficiari vor solicita aceste suspendări și înțeleg la fel de greșit solidaritatea, nevăzând cât de importantă este ea acum. PNL preferă să joace orbește un joc politic, forțând o sumă nulă, iar de pierdut nu pot pierde decât oamenii care au mare nevoie de sprijin acum!». În replică la aceste acuzații, deputatul PNL Gheorghe Tinel apreciază că «măsurile care asigură funcționarea statului, chiar și... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 11:10 (7832 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singurul aparat pentru testarea pacienților COVID-19 așteaptă kit-uri din America pentru a fi pus în funcțiune

În Ialomița

Singurul aparat pentru testarea pacienților COVID-19 așteaptă kit-uri din America pentru a fi pus în funcțiune

Obligați să aștepte chiar și 4 zile pentru a primi rezultatele testelor pentru COVID-19, medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar putea analiza probele recoltate de la pacienții suspecți în cadrul unității medicale. Spitalul din Slobozia dispune de un aparat prin care se pot efectua astfel de teste, însă nu are kit-urile necesare efectuării acestui tip de testări. Respectivele kit-uri sunt aduse din Statele Unite ale Americii și vor ajunge în România abia după 15 aprilie 2020. Între timp, unitatea medicală a comandat un alt aparat similar care ar urma să ajungă la Slobozia la sfârșitul lunii aprilie.

79 de cazuri COVID-19 în Ialomița... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 16:10 (10810 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hotel «Parc» din Amara, al treilea Centru de carantină din Ialomița

Hotel «Parc» din Amara, al treilea Centru de carantină din Ialomița

De o săptămână, în Ialomița a fost deschis cel de-al treilea Centru de carantină din județ. Este vorba despre Hotelul «Parc» din stațiunea Amara. Hotel dispune de 200 de locuri de cazare, iar până acum au fost aduși în carantină 50 de ialomițeni. Reprezentanții unității susțin faptul că unele dintre persoanele carantinate acceptă cu greu situația și provoacă scandaluri.

648 de locuri în Centrele de carantină Hotelul «Parc» din Amara este a treia unitate de cazare din stațiune transformată în Centru de carantină. Cele 200 de locuri din camere au devenit deja spații de carantină pentru... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 13:40 (6292 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicamentele pentru tratarea bolnavilor de diabet lipsesc din farmaciile ialomițene

8000 de pacienți în pericol

Medicamentele pentru tratarea bolnavilor de diabet lipsesc din farmaciile ialomițene

Sănătatea a 8000 de pacienți din Ialomița care suferă de diabet este pusă în pericol din cauza faptului că unele medicamente prescrise de medici lipsesc din farmacii. Un astfel de exemplu este tratamentul numit SIOFOR, folosit pentru a reduce nivelul glicemiei din sânge. Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița susțin faptul că fac demersuri pentru ca medicamentele să fie aduse la timp. Într-o situație similară se află și pacienții care au probleme cu glanda tiroidă și care așteaptă de câteva săptămâni ca farmaciile să se aprovizioneze cu medicamentul Euthyrox...

Situație îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 11:05 (10933 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«PSD Ialomița nu are politicieni bărbați!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«PSD Ialomița nu are politicieni bărbați!»

Acuzat public de PSD că susține o oficiali incompeteți și incapabili să gestioneze criza COVID-19 la nivel local, deputatul PNL Gheorghe Tinel a reacționat dur. El susține că «Ialomița plătește tribut în vieți omenești din cauza combinațiilor politice făcute de PSD» și că «în Partidul Social Democrat nu există politicieni bărbați capabili să își asume decizii și declarații publice».

«Boala nu ne alege!» Acuzat public de către PSD Ialomița că susține un prefect incapabil să ia decizii coerente, deputatul PNL Gheorghe Tinel a reacționat public. El a declarat că «susținerea măsurilor promovate de autorități este esențială pentru limitarea efectelor infectării cu COVID-19»... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 19:10 (11205 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Pacienți infectați cu COVID-19 în Centrul de Dializă «Fresenius» din Slobozia

Anchetă epidemiologică în desfășurare

Pacienți infectați cu COVID-19 în Centrul de Dializă «Fresenius» din Slobozia

O anchetă epidemiologică este în lucru la Centrul de Dializă privat din Slobozia, aparținând companiei Fresenius Nephrocare. Situația a scăpat de sub control după ce o pacientă a fost depistată pozitiv la testul pentru COVID-19 și trimisă acasă cu același transport în care se aflau și alți bolnavi. Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au confirmat faptul că în seara zilei de luni, 6 aprilie 2020, un alt pacient al Centrului, în vârstă de 52 de ani, s-a prezentat la unitatea medicală cu simptome specifice infecției cu noul Coronavirus (SARS-Cov-2). Autoritățile locale au refuzat să ofere informații publice despre focarul existent la Centrul de Dializă privat, însă situația a fost... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 16:15 (7578 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Un nou deces înregistrat în focarul COVID-19 din Țăndărei

Un nou deces înregistrat în focarul COVID-19 din Țăndărei

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat marți, 7 aprilie 2020, decesul cu numărul 178 provocat de COVID-19 în țara noastră. Este vorba despre un bărbat de 60 de ani, care a murit pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

9 decese înregistrate în Ialomița Potrivit informațiilor, bărbatul de 60 de ani provine din focarul COVID-19 din Țăndărei, același focar din cauza căruia sâmbătă, 4 aprilie 2020, Ministerul Afacerilor Interne a dispus carantinarea orașului. Pacientul a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia sâmbătă, 4 aprilie 2020... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 16:05 (3574 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Doi subofițeri sunt infectați cu noul Coronavirus

COVID-19 la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Doi subofițeri sunt infectați cu noul Coronavirus

Testele de laborator efectuate în județul Ialomița au scos la iveală faptul că doi militari din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița sunt infectați cu noul Coronavirus. Surse neoficiale susțin faptul că deși șefii instituției cunoșteau situația, angajații ar fi fost chemați la muncă, intrând în contact cu alți colegi care, în prezent, sunt testați pentru a se stabili dacă sunt infectați la rândul lor. Totodată, reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au precizat faptul că subofițerii depistați pozitiv vor fi transferați în cursul zilei de marți, 7 aprilie 2020, la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești.

Infectat în familie... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 14:40 (11851 vizualizări - 16 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
234 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AFIR va primi cereri de finanțare a investiților neagricole din zona rurală

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) deschide o nouă sesiune anuală de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PND ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 13:15
(7701 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 27-29.07.2016, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Știrbei» al județului Călărași va organiza și desfășura competiția cu tematică de pompieri, care va reuni la start loturile reprezentative ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 12:35
(5313 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în trafic

Vineri și sîmbătă, 22/23 iulie 2016, urmare a protocolului încheiat între ANSVSA și IGPR, cu privire la organizarea controalelor oficiale și respectarea condițiilor sanitare veterinare referitoare la producerea ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 11:25
(4863 vizualizări - 0 comentarii)


Liceenii au șansa să opteze pentru cariera militară

Absolvenții claselor a IX-a si a X-a care vor să urmeze o formă de învățămînt militar au șansa sa se transfere la Colegiul Național Militar «Tudor Vladimirescu» Craiova . Chiar daca este vacanță, oferta ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2016, 14:05
(4588 vizualizări - 0 comentarii)


cîine găsit

Găsit cîine duminică, 24 iulie 2016,
zona Central, rasa Ciobănesc Turcesc,
asemănător Malamu Alaska.
Rog contactați telefon 0730568820.

26 Iulie 2016, 12:15


Tragedie la Bordușani. Doi frați, înghițiți de apele Borcei

Tragedie la Bordușani duminică, 24 iulie 2016. Doi frați, de 11 și 15 ani, și-au găsit sfîrșitul înghițiți de apele Borcei. Băieții plecaseră de acasă fără să spună părinților că merg la scăldat. În această ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2016, 12:45
(6785 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GNF BAKERY
PRODUCTS SRL

angajeză șoferi
-distribuitori produse
panificație-patiserie
în județul Ialomița,
permis categ. B,
salariu atractiv.
Relații la telefon 0733/940.564

21 Iulie 2016, 18:45


Regulamentul de selecție a proiectelor europene finanțate prin PNDR 2020 a fost modificat

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță modificări ale Regulament de organizare și funcționare (ROF) a procesului de selecție și a procesului de verificare a contestațiilor pentru proiectele ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2016, 14:45
(6291 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori depistați de polițiști

Marți, 19 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița au depistat un bărbat, de 51 de ani, din comuna Albești, pe numele căruia Tribunalul Constanța a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2016, 13:15
(3988 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie de 83 de ani, căzută de la etajul 2

Slobozia: Femeie de 83 de ani, căzută de la etajul 2

O femeie în vârstă de 83 de ani din Slobozia a căzut de la etajul 2 al unui bloc de locuințe, după ce s-a aplecat în exterior, cu intenția de a aduna rufele întinse pe un suport, în fața ferestrei. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 20:05
(4991 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Pe 28 iulie 2016 se împlinesc 110 ani de cînd, sub deviza «Totdeauna și tuturor, gata pentru ajutor», a luat ființă Ambulanța Română. Prin Legea 22/2015 Parlamentul României a decretat ziua de 28 iulie ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 18:40
(5167 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția proaspeților absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința absolvenților promoției 2016 faptul că, în situația în care nu pot ocupa un loc de muncă după absolvire, pot beneficia de indemnizație ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 17:25
(3773 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Cel mai puternic pompier»

ISU Ialomița: «Cel mai puternic pompier»

În perioada 13-15 iulie 2016, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița și Asociația Sportivă a Pompierilor -Sucursala Ialomița au organizat și desfășurat, la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 16:55
(6717 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR oferă finanțare prin PNDR 2020 pentru proiecte destinate procesării produselor agricole

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) primește pînă la 31 octombrie 2016, orele 16,00, cereri pentru finanțarea proiectelor de investiții din domeniul procesării produselor agricole prin ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 15:55
(4675 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Amara

Vineri, 15 iulie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 50 de ani, conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 14:35
(5742 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 97000 de lei, 21 permise reținute

La acest sfîrșit de săptămînă, 15-17 iulie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 13:35
(5890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive

Polițiștii au desfășurat, pe parcursul acestui sfîrșit de săptămînă, activități suplimentare pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ordinii și liniștii publice ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 12:20
(4709 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 11 incendii în 48 de ore

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu, la locuința unui cetățean din localitatea Smirna. Evenimentul a fost anunțat la 112 în data ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2016, 11:15
(3876 vizualizări - 0 comentarii)


În Ialomița, rata de promovare la Bacalaureat 2016 a crescut la 68,03%

Sîmbătă, 16 iulie a.c., s-au făcut publice rezultatele finale la Bacalaureat 2016, după rezolvarea contestanțiilor. La nivelul județului, potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, rata de promovare ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2016, 16:38
(5071 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Caravana filmului românesc»

Între 18 și 24 iulie 2016, Grădina de Vară din stațiunea Amara este locul unde va poposi «Caravana filmelor românești». Începînd cu orele 21,30, în toate aceste zile, 6 filme cunoscute realizate de regizori ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2016, 20:25
(5614 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune împotriva braconajului piscicol

Polițiștii ialomițeni, alături de inspectori ai Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița și jandarmi au efectuat joi, 14 iulie a.c., o serie de acțiuni care au avut ca scop prevenirea braconajului piscicol ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2016, 15:50
(2630 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Bere Băuturi București SA
angajează contabil analist financiar
pentru punct de lucru Țăndărei
Condițiile angajării sînt:
-experiență în domeniu, minim 5 ani
-cunoașterea centrilor de cost
și a gestiunii
-prezență agreabilă, spirit de echipă
Persoanele interesate pot depune
CV la adresa de e-mail
office.ialomita@bere-băuturi.ro
pentru detalii suplimentare apelați
telefon 0751/078.718

14 Iulie 2016, 11:15


anunț angajare

SC KALIZEA BOROMIR SA
cu sediul în municipiul Slobozia,
Șos. Amara, nr. 4,
corpul C24-corp administrativ,
et. 2, județul Ialomița
angajează începînd
cu data de 01.09.2016

următoarele categorii de personal:
-morari
-ambalatori
-inginer industrie alimentară
(specialitate morărit)
-laborant
-manipulatori
-funcționar economic
(studii superioare economice)
-mecanici
-electricieni

Persoanele interesate pot depune
CV la sediul societății din Slobozia
Persoană de contact
Ștefan Iulia, telefon 0730/619.906

14 Iulie 2016, 11:05


Primăria Slobozia asfaltează străzi

Primăria Municipiului Slobozia, prin Direcția de Administrare a Domeniului Public-Secția Reparații și Întreținere Străzi va efectua în perioada 11-15.07.2016 operațiuni de turnare mixtură asfaltică, întreținere ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2016, 18:15
(4309 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Certificatul de cazier judiciar se obține mai simplu

Poliția Română operaționalizează prevederile OUG nr. 41/2016, privind stabilirea unor măsuri de simplificare la nivelul administrației publice centrale și pentru modificarea și completarea unor acte normative ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2016, 16:20
(8437 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Cel mai puternic pompier»

În conformitate cu calendarul sportiv anual, Asociația Sportivă a Pompierilor-Sucursala Ialomița și Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează, în perioada ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2016, 15:45
(5324 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR sprijină cooperarea între actorii din lanțul de aprovizionare prin intermediul submăsurilor din PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale primește pînă în 31 iulie 2016, orele 16,00, cereri pentru finanțarea proiectelor de investiții pentru cooperarea orizontală și verticală între actorii din ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2016, 14:35
(3876 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița monitorizează pesta porcină

Avînd în vedere implementarea Programului de monitorizare și control pentru pesta porcină clasică, pe anul 2016, DSVSA Ialomița informează crescătorii de porcine de pe raza județului Ialomița că a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2016, 13:20
(7126 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ministerul Afacerilor Interne diversifică modalitățile de plată a taxelor pentru eliberarea pașapoartelor și a permiselor de conducere

Ministerul Afacerilor Interne diversifică modalitățile de plată a taxelor pentru eliberarea pașapoartelor și a permiselor de conducere, acestea putînd fi achitate prin Internet Banking, virament bancar ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2016, 22:45
(6053 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul Cristina Pocora, responsabil politic pentru Ialomița

În cadrul Biroului Politic Permanent Național al PNL desfășurat luni, 4 iulie 2016, deputatul Cristina Pocora fost numită prim-vicepreședinte coordonator al organizației PNL Ialomița. «Este o responsabilitate ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2016, 17:40
(4598 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...