Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ordin al prefectului pentru inventarierea culturilor calamitate de secetă în Ialomița

E oficial

Ordin al prefectului pentru inventarierea culturilor calamitate de secetă în Ialomița

Miercuri, 8 aprilie 2020, prefectul Județului Ialomița a emis Ordinul prin care solicită «constatarea și evaluarea pagubelor produse de secetă». Decizia urmează să fie pusă în aplicare cu sprijinul reprezentanților Direcției Agricole Ialomița. «La momentul la care vom avea primele date centralizate, vom face informări publice cu privire la situație!» a declarat consilierul prefectului de Ialomița, Gheorghe Babagianu.

Există Ordin de prefect Ca urmare a solicitării lansate la nivel național de către Ministerele Agricuturii și Afacerilor Interne, miercuri, 8 aprilie 2020, prefectul... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2020, 12:10 (11198 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consiliul Județean Ialomița combate COVID-19 cu bannere

Dormi liniștit! Autoritățile cheltuie fonduri publice pentru tine!

Consiliul Județean Ialomița combate COVID-19 cu bannere

În buna tradiție a instituției, oficialii Consiliului Județean Ialomița au decis să cheltuiască bani publici pentru o campanie de avertizare a populației cu privire la riscul la care ne expunem dacă ieșim din casă. Sub sloganul «Fii eroul tuturor!», de pe clădirea Palatului Administrativ, dintr-un banner cât 4 etaje, un grup de tineri ne îndeamnă cu masca pe nas să… #staiacasă.
Dat fiind faptul că centrul orașului este cea mai puțin circulată zonă din Slobozia, ne îndoim că mesajul își atinge ținta. De aceea ne-am hotărât să popularizăm și noi îndemnul autorităților. Nu de alta, dar ar fi păcat de zecile alea de mii de lei aruncate pe Apa Sâmbetei.
Sigur, suntem în stare de... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 19:15 (8665 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistentă medicală a Spitalului Orășenesc Țăndărei, transferată în stare gravă la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București

Depistată pozitiv la testul pentru COVID-19

Asistentă medicală a Spitalului Orășenesc Țăndărei, transferată în stare gravă la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București

Infecția COVID-19 face victime și în rândul cadrelor medicale ale Spitalului Orășenesc Țăndărei. O asistentă medicală confirmată pozitiv la testul pentru depistarea noului Coronavirus a fost transferată, în stare gravă, la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. Femeia se află în Secția Anestezie și Terapie Intensivă a unității medicale, fiind ventilată mecanic. Reamintim că 9 cadre medicale de la spitalul din Țăndărei au fost izolate la domiciliu, după ce o pacientă bolnavă de COVID-19 s-a prezentat în urmă cu aproximativ 3 săptămâni la camera de gardă, acuzând probleme respiratorii.

Monitorizată la Fetești, transferată la București... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 16:10 (25878 vizualizări - 48 comentarii)

EVENIMENT

Premieră agricolă în Ialomița: Apă pentru irigații pe 62 kilometri de canale

Premieră agricolă în Ialomița: Apă pentru irigații pe 62 kilometri de canale

Campania de irigații în Ialomița începe cu o lună mai devreme. Măsura se impune pentru a se încerca diminuarea efectelor secetei, deja instalată. Potrivit unui comunicat al Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare, la acest moment se asigură apă pentru irigații de-a lungul a 62 de kilometri de canale de aducțiune. „«Și în acest an, apa pentru irigații până la punctele de livrare este gratuită, prin fonduri asigurate de la bugetul de stat. Fermierii pot beneficia de apă gratuită indiferent dacă sunt persoane fizice, persoane juridice, organizați în OUAI/FOUAI sau asociații agricole...» se precizează în comunicatul ANIF.

Vești bune pentru culturile de păioase... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2020, 11:10 (15783 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor

Soluții de criză la Perieți

«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor

Autoritățile din Perieți au la dispoziție 80 de voluntari pentru sprijinirea comunității din cele 5 sate ale comunei. De Paște, voluntarii vor aduce sătenilor «pască și lumină» de la biserică. «Viața trebuie să meargă mai departe! Facem toate eforturile pentru a asigura siguranța locuitorilor din Perieți...» declară primarul Adrian Merlea.

Rețeaua de voluntari din Perieți Administrația din Perieți a reușit să organizeze la nivelul comunei o rețea de voluntari prin care sprijină activ comunitățile din cele 5 sate aparținătoare. Prin intermediul acestora au fost distribuite pachete cu... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 18:15 (4526 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia, amendată pentru dezinfectarea blocurilor cu o substanță de uz veterinar

Primăria Slobozia, amendată pentru dezinfectarea blocurilor cu o substanță de uz veterinar

UPDATE Comunicat de presă al Primăriei Slobozia

Marea operațiune de dezinfecție a blocurilor din Slobozia aduce și primele sancțiuni. Direcția de Sănătate Publică Ialomița a amendat Direcția de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia deoarece a folosit o soluție de uz veterinar. Cu această substanță fermierii dezinfectează grajdurile de animale. Este vorba despre substanța Aldezin, pe care au folosit-o și autoritățile locale din Craiova și din cauza căreia procurorii locali ai acestui oraș au deschis un dosar penal.

Dezinfecție stopată Obligați prin textul Ordonanțelor Militare să dezinfecteze scările de bloc... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 14:15 (8947 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Culturile de păioase din Ialomița sunt compromise!

Culturile de păioase din Ialomița sunt compromise!

Seceta severă instalată în Ialomița anulează șansele fermierilor ialomițeni de a recolta culturile de păioase înființate în toamnă. «Dacă nu plouă într-o săptămână, nu vom mai culege nimic!» avertizează Costin Telehuz, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița. Pierderea producției din vară riscă să afecteze capacitatea fermierilor de a relua ciclurile de producție. Soluția este așteptată de la autoritățile guvernamentale.

Seceta a învins În condițiile unor cantități de precipitații care nu au depășit 10 litri/mp, producția de cereale din Ialomița... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 12:15 (6449 vizualizări - 17 comentarii)

POLITICĂ

Legea pentru amânarea ratelor bancare, în viziunea parlamentarilor ialomițeni

PSD și PNL se acuză reciproc

Legea pentru amânarea ratelor bancare, în viziunea parlamentarilor ialomițeni

PSD Ialomița îi acuză pe deputații Mihăiță Găină (actual PNL, fost PSD) și Gheorghe Tinel (PNL) că au votat împotriva proiectului de lege care permite amânarea ratelor la bănci. În context, deputatul PSD Andrei Pop susține că «liberalii pleacă de la o prezumție aberantă, cum că 100% dintre posibilii beneficiari vor solicita aceste suspendări și înțeleg la fel de greșit solidaritatea, nevăzând cât de importantă este ea acum. PNL preferă să joace orbește un joc politic, forțând o sumă nulă, iar de pierdut nu pot pierde decât oamenii care au mare nevoie de sprijin acum!». În replică la aceste acuzații, deputatul PNL Gheorghe Tinel apreciază că «măsurile care asigură funcționarea statului, chiar și... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2020, 11:10 (7832 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singurul aparat pentru testarea pacienților COVID-19 așteaptă kit-uri din America pentru a fi pus în funcțiune

În Ialomița

Singurul aparat pentru testarea pacienților COVID-19 așteaptă kit-uri din America pentru a fi pus în funcțiune

Obligați să aștepte chiar și 4 zile pentru a primi rezultatele testelor pentru COVID-19, medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar putea analiza probele recoltate de la pacienții suspecți în cadrul unității medicale. Spitalul din Slobozia dispune de un aparat prin care se pot efectua astfel de teste, însă nu are kit-urile necesare efectuării acestui tip de testări. Respectivele kit-uri sunt aduse din Statele Unite ale Americii și vor ajunge în România abia după 15 aprilie 2020. Între timp, unitatea medicală a comandat un alt aparat similar care ar urma să ajungă la Slobozia la sfârșitul lunii aprilie.

79 de cazuri COVID-19 în Ialomița... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 16:10 (10810 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hotel «Parc» din Amara, al treilea Centru de carantină din Ialomița

Hotel «Parc» din Amara, al treilea Centru de carantină din Ialomița

De o săptămână, în Ialomița a fost deschis cel de-al treilea Centru de carantină din județ. Este vorba despre Hotelul «Parc» din stațiunea Amara. Hotel dispune de 200 de locuri de cazare, iar până acum au fost aduși în carantină 50 de ialomițeni. Reprezentanții unității susțin faptul că unele dintre persoanele carantinate acceptă cu greu situația și provoacă scandaluri.

648 de locuri în Centrele de carantină Hotelul «Parc» din Amara este a treia unitate de cazare din stațiune transformată în Centru de carantină. Cele 200 de locuri din camere au devenit deja spații de carantină pentru... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 13:40 (6290 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicamentele pentru tratarea bolnavilor de diabet lipsesc din farmaciile ialomițene

8000 de pacienți în pericol

Medicamentele pentru tratarea bolnavilor de diabet lipsesc din farmaciile ialomițene

Sănătatea a 8000 de pacienți din Ialomița care suferă de diabet este pusă în pericol din cauza faptului că unele medicamente prescrise de medici lipsesc din farmacii. Un astfel de exemplu este tratamentul numit SIOFOR, folosit pentru a reduce nivelul glicemiei din sânge. Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița susțin faptul că fac demersuri pentru ca medicamentele să fie aduse la timp. Într-o situație similară se află și pacienții care au probleme cu glanda tiroidă și care așteaptă de câteva săptămâni ca farmaciile să se aprovizioneze cu medicamentul Euthyrox...

Situație îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2020, 11:05 (10928 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«PSD Ialomița nu are politicieni bărbați!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«PSD Ialomița nu are politicieni bărbați!»

Acuzat public de PSD că susține o oficiali incompeteți și incapabili să gestioneze criza COVID-19 la nivel local, deputatul PNL Gheorghe Tinel a reacționat dur. El susține că «Ialomița plătește tribut în vieți omenești din cauza combinațiilor politice făcute de PSD» și că «în Partidul Social Democrat nu există politicieni bărbați capabili să își asume decizii și declarații publice».

«Boala nu ne alege!» Acuzat public de către PSD Ialomița că susține un prefect incapabil să ia decizii coerente, deputatul PNL Gheorghe Tinel a reacționat public. El a declarat că «susținerea măsurilor promovate de autorități este esențială pentru limitarea efectelor infectării cu COVID-19»... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 19:10 (11196 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pacienți infectați cu COVID-19 în Centrul de Dializă «Fresenius» din Slobozia

Anchetă epidemiologică în desfășurare

Pacienți infectați cu COVID-19 în Centrul de Dializă «Fresenius» din Slobozia

O anchetă epidemiologică este în lucru la Centrul de Dializă privat din Slobozia, aparținând companiei Fresenius Nephrocare. Situația a scăpat de sub control după ce o pacientă a fost depistată pozitiv la testul pentru COVID-19 și trimisă acasă cu același transport în care se aflau și alți bolnavi. Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au confirmat faptul că în seara zilei de luni, 6 aprilie 2020, un alt pacient al Centrului, în vârstă de 52 de ani, s-a prezentat la unitatea medicală cu simptome specifice infecției cu noul Coronavirus (SARS-Cov-2). Autoritățile locale au refuzat să ofere informații publice despre focarul existent la Centrul de Dializă privat, însă situația a fost... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 16:15 (7578 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou deces înregistrat în focarul COVID-19 din Țăndărei

Un nou deces înregistrat în focarul COVID-19 din Țăndărei

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat marți, 7 aprilie 2020, decesul cu numărul 178 provocat de COVID-19 în țara noastră. Este vorba despre un bărbat de 60 de ani, care a murit pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

9 decese înregistrate în Ialomița Potrivit informațiilor, bărbatul de 60 de ani provine din focarul COVID-19 din Țăndărei, același focar din cauza căruia sâmbătă, 4 aprilie 2020, Ministerul Afacerilor Interne a dispus carantinarea orașului. Pacientul a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia sâmbătă, 4 aprilie 2020... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 16:05 (3574 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Doi subofițeri sunt infectați cu noul Coronavirus

COVID-19 la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Doi subofițeri sunt infectați cu noul Coronavirus

Testele de laborator efectuate în județul Ialomița au scos la iveală faptul că doi militari din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița sunt infectați cu noul Coronavirus. Surse neoficiale susțin faptul că deși șefii instituției cunoșteau situația, angajații ar fi fost chemați la muncă, intrând în contact cu alți colegi care, în prezent, sunt testați pentru a se stabili dacă sunt infectați la rândul lor. Totodată, reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au precizat faptul că subofițerii depistați pozitiv vor fi transferați în cursul zilei de marți, 7 aprilie 2020, la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești.

Infectat în familie... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 14:40 (11836 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ipoteză alarmantă: USR Ialomița susține că am putea deveni «Suceava 2»

Ipoteză alarmantă: USR Ialomița susține că am putea deveni «Suceava 2»

USR Ialomița a facut public un comunicat de presă în care a trage atenția opiniei publice cu privire la modul defectuos în care este gestionată criza provocată de COVID-19. Comunicatul susține că Ialomița nu este nici la acest moment pregătită pentru situațiile inevitabile care vor urma și că autoritățile refuză să înțeleagă gravitatea crizei prin care trece populația județului. USR atrage atenția că, în actualul context administrativ și fără măsuri de prevenție concrete, riscăm să devenim un al doilea caz Suceava, respectiv «un focar scăpat de sub control». Pentru a preîntâmpina această situație, USR Ialomița propune cîteva masuri concrete și un plan medical de urgență, care ar trebui... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 14:20 (5105 vizualizări - 12 comentarii)

POLITICĂ

PSD Ialomița îl acuză pe deputatul PNL Gheorghe Tinel că are o atitudine de «prim-secretar PCR»

COVID-19 declanșează pulsiuni politice

PSD Ialomița îl acuză pe deputatul PNL Gheorghe Tinel că are o atitudine de «prim-secretar PCR»

După o lună de tăcere, politicienii locali reacționează în spațiul public. PSD Ialomița îl acuză pe deputatul PNL Gheorghe Tinel că susține o echipă politică și administrativă incapabilă să gestioneze criza declanșată de apariția COVID-19: «Ar fi foarte bine ca, dacă nu poate să ajute, domnul deputat Tinel Gheorghe să nu încurce. Să înceteze cu atitudinea de prim-secretar PCR care trage pe toată lumea la răspundere!». Deși nu este semnat, comunicatul ii este atribuit președintelul PSD Ialomița, Marian Pavel.

Dumnezeu cu mila, politicienii cu gâlceava
Un comunicat semnat... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 13:05 (7585 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Țăndărei, blocat din cauza carantinei

Orașul Țăndărei, blocat din cauza carantinei

Instituită prin Ordonanța Militară Nr. 7, carantina de la Țăndărei aruncă orașul într-un imens haos. Activitatea economică este blocată, iar oamenii care ar fi trebuit să ajungă la locurile de muncă pe care le au în alte localități nu au fost lăsați să iasă din oraș. De asemenea, nu au putut părăsi Țăndăreiul nici persoanele care administrează mici afaceri și care ar fi trebuit să ajungă la depozitele aflate în alte zone din județ pentru a se aproviziona cu marfă. Reprezentanții administrației locale au făcut demersuri pe lângă oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița pentru a impementa o serie de derogări de la textul Ordonanței Militare Nr. 7 însă nu au primit un răspuns... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2020, 16:05 (7805 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

COVID-19, agent electoral pentru primarul Sloboziei

COVID-19, agent electoral pentru primarul Sloboziei

Primarul Adrian Mocioniu este acuzat că își face campanie electorală profitând de pandemia Coronavirusului. El folosește aparatul administrativ local și așa-zișii voluntari ai Primăriei special în acest scop, sloganul «campaniei» declanșate în urmă cu 2 săptămâni fiind: «Facem cumpărăturile pentru dumneavoastră!». În proiect sunt implicate apoximativ 50 de persoane, voluntari, membri de partid sau angajați ai Primăriei Slobozia...

Campanie cu «măști» În urmă cu două săptămâni, Primăria Slobozia a declanșat o amplă campanie de informare și sprijinire a populației Sloboziei, în condițiile... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2020, 11:10 (4437 vizualizări - 14 comentarii)

REPORTAJ

Cum se combate COVID-19 la Slobozia (Ialomița, România)

Amendă cu Ordonanța Militară la Supermarket

Jandarmeria anunță cu mândrie că a aplicat peste 400 de amenzi în tot județul Ialomița. Poliția a trecut și ea de 2000. Toate pentru încălcarea Ordonanțelor Militare 1-4. Dar mai ales Ordonanța Militară 3... 1644 sancțiuni în valoare de 3,4 milioane de lei. Așa că sâmbătă, 4 aprilie a.c., la vremea prânzului, am vrut sa aflăm cum se face.

Mix de organe publice E sâmbătă, 4 aprilie 2020, către prânz, în față la supermarketul din Slobozia. Primii doi care sosesc sunt comunitarii. Unul are mască, celălalt nu. Dar amândoi au mănuși. Duba jandarmilor e peste drum. Sunt patru toți, înalți... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2020, 15:10 (16898 vizualizări - 22 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
257 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Declarația 112 se depune până pe 25 mai 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că termenul de depunere a Declarației Unice-Formularul 112 este până joi, 25 mai 2023, inclusiv a anului următor celui de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2023, 19:05
(3997 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 2 al unui bloc

Tragedie la Slobozia în seara zilei de miercuri, 10 mai 2023. Un bărbat de 59 de ani și-a pierdut viața în urma unui accident casnic. Bărbatul a încercat să strângă rufele pe care le avea întinse la geam ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2023, 11:30
(17986 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

Echipele furnizorului de energie electrică vor executa joi, 11 mai 2023, lucrări de întreținere și reparații la nivelul instalațiilor din localitatea Dridu. Fără curent, Stația de Pompare Dridu nu va putea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2023, 18:50
(3414 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Sprijin financiar pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul bovin

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor din ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2023, 17:50
(11628 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează «Salvatori din pasiune»

ISU Ialomița recrutează «Salvatori din pasiune»

Campania «Salvator din pasiune» continuă în Ialomița cu o nouă etapă de recrutare a voluntarilor. Proiectul se va derula în perioada 10.05-09.06 2023, iar condițiile minime pe care trebuie să le îndeplinească ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2023, 15:05
(7350 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Au fost aprobate Normele pentru restituirea Taxei auto

Contribuabilii care au achitat Taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, Taxa pe poluare pentru autovehicule sau, după caz, timbrul de mediu pentru autovehicule și care nu au beneficiat de restituire ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2023, 13:40
(10260 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța-0241/924

Call Center RAJA Constanța-0241/924

Serviciul de Call Center al RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor nevoilor particulare ale clienților. Serviciul funcționează sub forma unui robot telefonic ce răspunde la numărul unic 0241/924 ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2023, 12:05
(5466 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 5046 de agenți economici din județ, pe lista contribuabililor bun-platnici

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabilor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și care ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2023, 18:10
(11556 vizualizări - 0 comentarii)


World Vision România: 667 copii și 415 părinți din Ialomița au participat la «Start în Educație»

World Vision România: 667 copii și 415 părinți din Ialomița au participat la «Start în Educație»

667 copii, cu vârste între 3-6 ani, și 415 părinți, din 11 de comunități defavorizate din județul Ialomița, sunt beneficiari ai programului «Start în Educație», cel mai amplu proiect de educație timpurie ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2023, 17:25
(4891 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă-12 mai 2023

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 12 mai 2023, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la Slobozia, la sediul Agenției Locale, începând ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2023, 16:35
(10177 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 10 mai 2023, termen-limită pentru depunerea notificării privind aplicarea/încetarea regimului special pentru agricultori

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii-persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA care optează pentru aplicarea regimului special pentru agricultori, că ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2023, 14:15
(7716 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 2,78 miliarde de euro, autorizate la plată în cadrul Campaniei 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă autorizarea la plată a cererilor depuse în Campania 2022, în conformitate cu termenele prevăzute în legislația europeană. Astfel, APIA ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2023, 14:05
(9741 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu pe casa scării unui bloc

Sâmbătă, 6 mai a.c., în jurul orelor 15,30, Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs pe casa scării unui bloc din Slobozia. Pentru gestionarea situației de urgență ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2023, 13:35
(12121 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Accidente la Țăndărei, Slobozia, Borănești și Urziceni

Accidente la Țăndărei, Slobozia, Borănești și Urziceni

Vineri, 5 mai 2023, în jurul orelor 19,40, Stația de Pompieri Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD, a intervenit la un accident rutier produs pe raza orașului Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2023, 13:20
(4650 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de elevii din Coșereni

Polițiștii ialomițeni, alături de elevii din Coșereni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat joi, 4 mai a.c., o acțiune preventivă la Școala Gimnazială Coșereni. Oamenii legii le-au explicat elevilor principalele recomandări privind siguranța în școală, pe stradă ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2023, 17:00
(12605 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Transporta lemne fără documente legale

Movila: Transporta lemne fără documente legale

Joi, 4 mai a.c., pe raza localității Movila, polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat de 29 de ani, din județul Vrancea, în timp ce transporta cu autoutilitara lemn de foc. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2023, 16:40
(7646 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan fără permise de conducere

Joi, 4 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic trei tineri, cu vârste cuprinse între 21 și 33 de ani, în timp ce conduceau autoturisme fără a respecta normele privind circulația pe drumurile ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2023, 16:30
(4466 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, 561 de misiuni de ordine publică în aprilie 2023

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii aprilie a.c., 561 misiuni de ordine publică, dintre care 60 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2023, 15:30
(15376 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 10 mai 2023, termen-limită pentru depunerea unor formulare fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2023, 14:10
(17322 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Le-au furat bunuri din locuințe

În cursul lunii aprilie a.c., mai multe persoane au sesizat polițiștii din cadrul Secției nr. 3 de Poliție Rurală Stelnica cu privire la faptul că, din locuințele pe care le dețin pe raza comunei Făcăeni ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2023, 19:20
(7338 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 30 mai 2023, termen-limită pentru depunerea situațiilor financiare aferente anului 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane juridice că termenul pentru depunerea situațiilor financiare anuale, aferente anului 2022, de către societățile comerciale ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2023, 16:20
(12373 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Mai, luna promovării economiei sociale

Luna mai este luna promovării economiei sociale și este dedicată unor acțiuni de conștientizare a importanței dezvoltării acestui sector pentru întreaga societate. Dezvoltarea locală, cetățenia activă, ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2023, 15:15
(6899 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 73 mii de lei aplicate de polițiști

Marți, 2 mai a.c., peste 70 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ordine și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2023, 19:50
(6440 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Școala Gimnazială Sinești

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Sinești au desfășurat în cadrul Școlii Gimnaziale din localitate activități informativ-preventive privind siguranța rutieră și modalități de prevenire a faptelor ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2023, 19:35
(10515 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 8 mai 2023, termen-limită pentru depunerea Declarației de mențiuni privind schimbarea perioadei fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2023, 17:15
(12580 vizualizări - 0 comentarii)


Adeverințe pentru beneficiarii măsurilor și intervențiilor de sprijin implementate de APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de miercuri, 3 mai 2023, eliberează adeverințe pentru beneficiarii unor măsuri și intervenții de sprijin implementate de ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2023, 16:05
(12300 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte europene la RAJA Constanța-parcuri fotovoltaice și digitalizare la cel mai înalt nivel!

Proiecte europene la RAJA Constanța-parcuri fotovoltaice și digitalizare la cel mai înalt nivel!

RAJA Constanța, cel mai mare operator public regional din România în domeniul alimentării populației cu apă potabilă și al epurării apelor uzate, continuă ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2023, 15:35
(16247 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 32 permise de conducere reținute, 24 certificate de înmatriculare retrase, amenzi de peste 272 mii de lei

În perioada 28 aprilie-1 mai 2023, polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 340 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost aplicate peste 700 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2023, 19:20
(10853 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Țăndărei!

Pentru cuplarea noului grup de pompare ce deservește sursa de apă a orașului Țăndărei la rețeaua de distribuție din localitate, RAJA Constanța va sista furnizarea apei potabile către toți consumatorii, ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2023, 18:10
(5719 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la Stația de pompare Dridu-Snagov

Marți, 2 mai 2023, la nivelul Stației de pompare Dridu-Snagov s-a înregistrat o avarie. În vederea executării lucrărilor de remediere a acesteia, echipele RAJA Constanța au fost nevoite să sisteze furnizarea ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2023, 14:15
(9267 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...