Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

Filiala ATOR (Asociația Tineretul Ortodox Român) din Săveni a marcat debutul anului școlar 2019-2020 mai devreme. Vineri, 6 septembrie a.c., părintele Florin Jugănaru, împreună cu opt dintre copiii școlii au umplut ghiozdanele cu rechizite școlare pentru tot anul. Efortul părintelui Jugănaru a fost posibil grație sponsorilor locali, care au asigurat o finanțare de 1500 de lei pentru cei opt copii. «Suntem ajutați de 3 ani să susținem acești copii... Și nu numai pe ei! Dar ei merită o atenție specială pentru că sunt copii care învață foarte bine si sunt apropiați de Biserică...» susține părintele. Majoritatea copiilor sprijiniți de către ATOR Săveni sunt elevi la Școală Generală din comună... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 16:35 (6551 vizualizări - 14 comentarii)

POLITICĂ

Atenție, la PNL Slobozia se lucrează!

Atenție, la PNL Slobozia se lucrează!

Sediul PNL Slobozia de la parterul blocului F2 a fost renovat. După cum puteți observa în imagine, locația a fost reamenajată și urmează a fi deschisă permanent în perioada imediat următoare. Potrivit unor surse din cadrul PNL, spațiul va fi utilizat pentru găzduirea echipei de campanie a candidatului PNL la Primăria Municipiului Slobozia, Dragoș Soare. Echipa va fi compusă din candidații la funcțiile de consilier locali, dar și din susținători și simpatizanți ai candidatului. Implicarea lui Dragoș Soare în cursa pentru Primăria Slobozia este recentă. Reamintim că el a evitat luni bune să declare public că va candida. În schimb, este cunoscut în spațiu public pentru conflictele deschise cu președintele... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 14:25 (5569 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Lipsa medicilor nu afectează doar spitalele, ci și școlile sau grădi­ni­țele. Deși la nivelul județului există 28 de cabinete medicale școlare, consultațiile elevilor sunt asigurate cu doar patru medici. Totodată, multe dintre aceste cabinete au nevoie de dotări pentru a funcționa corespunzător.

Este nevoie de medici în școli
Rețeaua cabinetelor medicale școlare și a cadrelor medicale care își desfășoară activitatea în incinta lor este coordonată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Potrivit oficialilor DSP, la nivelul unităților de învățământ din județ există 28 de cabinete... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 13:15 (3351 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Fraudă cu subvenții APIA

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Este anchetă a Direcției Naționale Anticorupție la Primăria Axintele. Procurorii susțin faptul că edilul localității, Tudor Grigore, i-a dat în folosință fiului său 95,68 ha din islazul comunal! Cu ajutorul acestei suprafețe, Florin Grigore, fiul primarului, a obținut prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița subvenții în valoare de 32 mii de euro. Cercetările au debutat în baza unei sesizări a Camerei de Conturi Ialomița. Verificările auditorilor au fost efectuate în anul 2013, dată la care au des­coperit o sumedenie de nereguli în activita­tea financiar-contabilă a Primăriei Axintele.

Situație revoltătoare... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2019, 19:40 (5828 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un bărbat cu probleme psihice a pus pe jar medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În ultima lună, acesta s-a prezentat de 20 de ori la Unitatea de Primiri Urgențe pentru a fi internat. Bărbatul le-a comunicat medicilor să vrea să fie transferat într-un azil pentru ca cineva să aibă grijă de el. Pacientul domiciliază în comuna Bucu și nu are familie.

Un caz delicat Medicii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că i-au acordat bărbatului toate îngrijirile medicale necesare. Numai luna trecută el s-a prezentat de 20 de ori la UPU, insistând să fie internat, iar apoi transferat într-un azil. Omul suferă de afecțiuni psihice și se... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2019, 13:10 (8972 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

În noaptea de luni spre marți, 2/3 septembrie 2019, la Ambasada României din Kabul a avut loc un atentat terorist. Un militar român, originar din Fierbinți Târg, a fost ucis... Vasile Rădună a plecat din țară în luna aprilie a acestui an, cu o zi înainte ca tatăl lui să fie înmormântat. «Este o zi neagră pentru comunitate! Vasile Rădună mi-a fost coleg din școala generală până la liceu. Era un om bun!» declară primarul localității Fierbinți Târg, Dobrică Pârvu. Pentru moment, nu se cunosc amănunte privitoare la repatrierea trupului militarului decedat. Ministerul Apărării Naționale a refuzat să ofere informații suplimentare. (foto mediafax)... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2019, 17:10 (10091 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Un director tehnic al Primăriei Fetești este acuzat că încearcă să-și angajeze «cunoștința» la filiala din Fetești a Oficiului de Cadastru și Publicitate Imo­biliară Ialomița. Marius Ștef, directorul in­stitu­ției, le cere martorilor oculari să facă contesta­ții scrise. Joi, 5 septembrie a.c., se va desfășura proba orală...

Povești sordide de provincie
Slujbele la stat sunt sinecuri pe viață. Iar dacă obții una la punctul de lucru al OCPI din Fetești, se cheamă că ți-a pus Dumnezeu mâna în cap. Mugurel Gabor, director al Direcției Tehnice din Primăria Fetești știe, că doar și... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 20:40 (14214 vizualizări - 19 comentarii)

SPORT

Victoria băncii de rezerve

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Înainte Modelu 2-0

Victoria băncii de rezerve

bonus: Dacia Unirea Brăila-Recolta Gheorghe Doja 3-2

Unirea Slobozia a făcut în această vară 12 transferuri, iar acest lucru încă se vede. Se fac totuși pași importanți la capitolul omogenitate... După victoria de la Limanu și insuccesul din Cupa României cu CS Tunari, a venit jocul pe teren propriu, contra celor de la Înainte Modelu. Călărășenii antrenați de simpaticul Marcel Ploaie repre­zintă o trupă incomodă, care i-a dat Unirii bătăi de cap în repetate rânduri. Enache Costea a rămas și acum fidel sistemului de joc 4-3-3 dar, de această dată, rezultatele au întârziat serios să apară. A fost o primă repriză în care cele două combatante și-au găsit greu ritmul. Primele ocazii de gol create i-au scos în evidență pe cei doi portari.

... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 16:20 (5047 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suport psihologic pentru bătrâni, la Centrul «Răsărit în Amurg»

La Slobozia

Suport psihologic pentru bătrâni, la Centrul «Răsărit în Amurg»

Săptămânal, cei peste 600 de vârstnici ai Centrului «Răsărit în Amurg» beneficiază de consiliere psihologică. Bătrânii discută cu un psiholog despre problemele de viață cu care se confruntă. În această săptă­mână, aceștia au învățat cum să-și de­pășească aceste probleme prin dans.

Ora de consiliere Consilierea psihologică de care au parte bătrânii din cadrul Centrului «Răsărit în Amurg», se desfășoară în fiecare zi de luni. Preț de o oră, de la 10,00 la 11,00, aceștia discută cu un psiholog despre toate problemele care-i apasă. Specialistul le oferă sfaturi practice, astfel încât aceștia... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 14:20 (3774 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

La o secundă de victorie

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-CSM Slatina 25-25 (9-12)

La o secundă de victorie

Debutul în noul sezon de Liga Florilor n-a fost tocmai cum și l-au dorit jucătoarele și spectatorii slobozeni. O secundă le-a despărțit pe elevele lui Gheorghe Covaciu de bucuria obținerii celor 3 puncte. O desprindere banală a Lorenei Ostase a lăsat Slobozia doar într-un punct... Până atunci însă au mai fost perioade în care jocul HCM nu a funcționat cum trebuie...

Start timid Doar 10 minute a stat meciul dintre HCM Slobozia și CSM Slatina sub sem­nul echilibrului. Experiența oltencelor și-a pus apoi amprenta și, treptat, acestea s-au distanțat. În minutul 23 era 10-5 pentru oaspete... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 13:55 (4291 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Denisa Negoiță, campioană națională

Lupte pe plajă

Denisa Negoiță, campioană națională

În perioada 28 august-1 septembrie 2019, la Mamaia s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte pe Plajă. În competiția Cadetelor, elevele lui Marian Moraru de la CS Amara au ținut din nou steagul sus. După o suită de 6 victorii, Denisa Negoiță a devenit campioană națioanlă la categoria 50 kg. «Mă bucură rezultatul, dar mai cu seamă evoluția Denisei. Nisipul este o su­prafață care o avantajează și acest lucru s-a văzut din plin la această competiție!» ne-a declarat Marian Moraru. Cu Denisa campioană națională, Elena Morar pe locul 5 și Valentina Mihăiescu pe 7, CS Amara a terminat pe locul 2 în clasamentul pe echipe al categoriei Cadetelor. De remarcat și locul 4 ocupat de Marian Stanciu în competiția... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 12:40 (2891 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Control intern la Dispeceratul 112 al Poliției ialomițene

Control intern la Dispeceratul 112 al Poliției ialomițene

Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dipus o verificare internă la Dispeceratul 112 al instituției. Controlul este realizat ca urmare a unui apel la 112 înregistrat vineri, 30 august 2019, în care un cetățean ar fi reclamat faptul că șoferul de 19 ani care a provocat accidentul grav produs în dimineața zilei de sâmbătă, 31 august 2019, ar fi circulat cu viteză pe străzile din Reviga. Omul a reclamat în spațiul virtual că deși a alertat polițiștii, nimeni nu a intervenit. Respectivul conducător auto se afla în stare de ebrietate, acesta având o alcoolemie de 0,63 miligrame alcool pur în aerul expirat.

Filmul unei tragedii... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2019, 20:05 (8365 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cetățenii sesizează poluarea produsă de Clean Tech

Revoltă la Ciulnița

Cetățenii sesizează poluarea produsă de Clean Tech

Vineri, 30 august 2019, la Garda de Mediu Ialomița, opt cetățeni din localitatea Ciulnița au depus sesizări privind poluarea produsă de Clean Tech. Este ultimul episod din scandalul public care durează de mai multe luni... Reamintim că firma Clean Tech Internațional are probleme de mai mulți ani, perioadă în care atât cetățenii, cât și autoritățile au depus zeci de sesizări legate de aspectul poluării produse.

Poluarea Clean Tech
La începutul lunii august 2019, în urma zecilor de sesizări din partea cetățenilor și ale autorităților, Agenția de Mediu Ialomița a demarat procedura... [citește_tot_articolul]

30 August 2019, 17:50 (10234 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul de colectare selectivă a deșeurilor la Slobozia este un eșec

Autoritățile locale recunosc

Sistemul de colectare selectivă a deșeurilor la Slobozia este un eșec

Joi, 29 august a.c., în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, primarul Adrian Mocioniu a recunoscut că sistemul de colectare selectivă a deșeurilor la Slobozia este un eșec. Reamintim că administrația Mocioniu a investit peste 200000 de lei în module de colectare selectivă a deșeurilor. Conform declarațiilor făcute de primarul Sloboziei, deșeurile reciclabile nu pot fi valorificate în Ialomița.

Dacă tăcea, primar rămânea
Primarul Adrian Mocioniu a declarat în cadrul ședinței Consiliului Local că deșeurile colectate selectiv la nivelul municipiului nu pot fi valorificate... [citește_tot_articolul]

30 August 2019, 14:20 (6382 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cuplul Neacșu-Moraru, oficializat!

Las Fierbinți e sediul PRO România

Cuplul Neacșu-Moraru, oficializat!

Miercuri, 28 august 2019, la drum de seară, Luceafărul politicii ialomițene, Marian Neacșu și Soarele administrației publice locale, Victor Moraru, au prezidat o întâlnire politică în Vestul județului, la Fierbinți. Oficial, cei doi au strâns primarii și viceprimarii din zonă pentru a creiona un program investițional în energie și gaze pentru populație. În fapt, cei doi, susținuți de deputații PSD Andrei Pop și Mihăiță Găină, au negociat pe bază de promisiuni  înființarea unui pol politic al PRO România în Vestul județului, cu epicentrul la Fierbinți. Amfitrionul evenimentului a fost ex-primarul orașului Fierbinți, Iusein Iuksel, care a pus la bătaie doi berbecuți și două vedre cu vin prima... [citește_tot_articolul]

30 August 2019, 13:10 (9849 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru semnează contractele ex-președintelui Ciupercă

Nu e pentru cine se pregătește!

Președintele Moraru semnează contractele ex-președintelui Ciupercă

În ultima decadă a lunii august 2019, în prezența viceprim-ministrului Daniel Suciu, președintele Victor Moraru a semnat un contract de finanțare de 133 milioane de lei pentru reconstruirea și modernizarea a 47,5 km de drum județean în Ialomița. Semnarea contractului reprezintă rezultatul muncii ex-președintelui Silvian Ciupercă și a echipei coordonate de acesta în perioada în care a condus Consiliul Județean Ialomița.

Unii cu munca, alții cu pixul
Președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, și Ministrul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, viceprim... [citește_tot_articolul]

29 August 2019, 20:10 (4803 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia, în Cartea Recordurilor

Cartierul Gării Noi are stâlpii de iluminat în mijlocul trotuarelor!

Proprietarii de case din Cartierul Gării Noi din Slobozia au trăit 10 ani fără sistem de iluminat stradal. Acum, stâlpii de iluminat au fost instalați în mijlocul trotuarelor! Autoritățile susțin că vina aparține proiectantului, respectiv Institutul de Proiectare Cercetare si Tehnica de Calcul în Construcții SA. Proiectul tehnic a fost realizat în 2010 și refăcut de două ori în decursul anilor care au trecut...

Trăim pe picior mare
În urmă cu 2 ani, Mediafax prezenta o știre privind apariția unui stâlp de electricitate în mijlocul drumului, la Caracal. Nu este un caz... [citește_tot_articolul]

28 August 2019, 20:20 (12237 vizualizări - 19 comentarii)

POLITICĂ

Senatorul PSD Marian Pavel nu vrea președinte la Senat

Senatorul PSD Marian Pavel nu vrea președinte la Senat

Senatorul PSD Marian Pavel a declarat că nu dorește funcția de președinte al Senatului, ce urmează a se vacanta după demisia actualului președinte, Călin Popescu Tăriceanu. Șeful PSD Ialomița susține că «am prea mult de lucru în teritoriu...».

Pavel rămâne în umbră Secretar al Senatului României, senatorul PSD Marian Pavel este unul dintre potențialii candidați pentru funcția lăsată vacantă de Călin Popescu Tăriceanu, după demisia acestuia de la șefia Camerei Superioare a Parlamentului. Senatorul PSD Marian Pavel susține însă că nu își dorește această funcție. «În momentul de față sunt unul dintre liderii informali ai PSD... Dar nu voi candida la președinția Senatului! Eu îmi cunosc locul și competențele, consider că este o pălărie prea mare pentru capul meu... În schimb, vă pot spune cine sunt oamenii pe care îi voi susține. Robert Cazanciuc pentru președinția Senatului și Radu Cosmin Preda pentru funcția de lider de grup!»... [citește_tot_articolul]

28 August 2019, 18:40 (6531 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

«Partidul va decide cine vine primar la Slobozia!»

Ex-primarul PSD Alexandru Stoica

«Partidul va decide cine vine primar la Slobozia!»

Alegerile Locale de anul viitor se apropie și, implicit, PSD Ialomița își manifestă preocuparea pentru identificarea unui candidat viabil pentru (re)câștigarea fotoliului de primar al Sloboziei. Suplimentar, conducerea social-democrată a decis și realizarea unui sondaj în acest sens... Revenind, singurul candidat cu suficientă notorietate pe care PSD îl are ar fi ex-primarul Alexandru Stoica. Acesta nu declină oferta, dar susține că «partidul este cel care decide!».

Mult a fost, puțin a mai rămas Scenariile privind nominalizarea unui candidat pentru Alegerile Locale din 2020 la Slobozia... [citește_tot_articolul]

28 August 2019, 18:15 (13505 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Firimituri bugetare pentru reparațiile școlilor și grădinițelor din Slobozia

Firimituri bugetare pentru reparațiile școlilor și grădinițelor din Slobozia

Pregătirile pentru noul an școlar au intrat în linie dreaptă în municipiul Slobozia. Cele 14 școli și grădinițe din oraș lucrează la foc continuu pentru a-i putea primi pe elevi și preșcolari în cele mai bune condiții. Anul acesta, instituțiile au fost nevoite să se descurce cu resturile financiare rămase în urma redistribuirii fondurilor pentru Învățământ de către Primăria Slobozia...

Pregătiri pe ultima sută de metri
Peste aproximativ o lună debutează noul an școlar. Tocmai de aceea școlile și grădinițele din Slobozia lucrează la foc automat pentru a-și finaliza lucrările de... [citește_tot_articolul]

27 August 2019, 13:10 (6728 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Se fură din supermarket

Joi, 6 mai a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de două ori, la intervale orare diferite, de către agentul de pază al unui supermarket din municipiu, despre faptul că a surprins două persoane ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:21
(17806 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt supermarket


Andrășești: Scandal la Postul de Poliție

Trei bărbați din Căzănești au fost sancționați contravențional cu amenzi a căror valoare depășește 5000 de lei și sînt cercetați și penal. Asta după ce, pentru a-și scăpa prietenul de rigorile legii, au ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:13
(32531 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Infractor încarcerat

Miercuri, 5 mai, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat, reținut și încarcerat în arestul Inspectoratului un bărbat, de 45 de ani, domiciliat în municipiu, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:59
(25778 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Oale confiscate de polițiști

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, în cursul zilei de miercuri, 5 martie a.c., au acționat în sistem integrat pe raza municipiului reședință de județ urmărind prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:57
(22167 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiști în școli

În cursul zilei de miercuri, 5 mai, la nivelul municipiului Urziceni și al comunei Gheorghe Doja au fost desfășurate multiple activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:48
(22868 vizualizări - 0 comentarii)


Campania SAPS 2010: Peste 814000 cereri de plată depuse la APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care și-au completat declarația de suprafață prin intermediul aplicației IPA Online că trebuie să depună la Centrele APIA și o ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 14:25
(19776 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului-12,2%

La sfîrșitul lunii aprilie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 12851 persoane, din care 6598 șomeri indemnizați, respectiv 6253 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:34
(15769 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 3 mai, jandarmii slobozeni, aflați în patrulare în zona fostului Complex Gheorghe Lazăr, au auzit zgomote suspecte în incintă. Intrînd în curtea Complexului, au observat într ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:18
(22897 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Comerciant ambulant prins de jandarmi

Marți, 4 aprilie, jandarmii din Țăndărei au fost sesizați despre faptul că, pe o stradă din localitate, o persoană comercializează articole de îmbrăcăminte ce poartă diverse inscripții. Urmare a cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:17
(23187 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Biciclist mort urmare a unui accident

Marți, 4 mai a.c., în jurul orei 16.45, pe DN1D, în apropierea localității Jilavele, s-a produs un accident rutier, în urma căruia o persoană a decedat. Potrivit cercetărilor, polițiștii au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 14:00
(14281 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: În 48 de ore, amenzi de peste 43000 de lei

Poliția Rutieră, în ultimele 48 de ore, a aplicat 216 sancțiuni contravenționale. 85 au fost acordate șoferilor care au depășit viteza maximă admisă pe drumurile publice sau au efectuat opriri neregulamentare ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 13:55
(18052 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 10:42
(15526 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 09:15
(13211 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 543 de bărbați, în concediu pentru creșterea copilului

Potrivit datelor statistice date publicității de reprezentanții Agenției de Prestații Sociale, instituție creată pentru plata tuturor tipurilor de alocații, tot mai mulți bărbați solicită acordarea de indemnizații ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:14
(20084 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Arestat după ce a înjunghiat un tînăr

În cursul zilei de marți, 4 mai, un tînăr, de 28 de ani, din Miloșești, a fost arestat, pe numele acestuia Tribunalul Ialomița emițînd un mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 de zile, pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:08
(24930 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Școlile, în atenția polițiștilor

Luni, 3 mai, în intervalul orar 10,00-18.00, polițiștii dinFetești, în colaborare cu jandarmi și polițiști de frontieră au acționat în unitățile de învățămînt și în zona adiacentă acestora, acțiunea avînd ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:07
(23885 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Furt de energie electrică

Marți dimineață, începînd cu ora 07,00, polițiștii din Țăndărei, în colaborare cu jandarmi și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat, timp de două ore, în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:06
(22047 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident pe Matei Basarab

La începutul săptămînii, respectiv luni, 3 mai, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier. Cauza producerii accidentului a fost neacordarea priorității de trecere la schimbarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:05
(23828 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, raiul asistaților social: În doar trei luni, 2 milioane de lei pentru beneficiarii Legii 416

Suma cheltuită și raportată de autorități săptămîna precedentă tinde să demonstrează neputința celor în drept în privința eradicării fenomenului ajutorului social. Mii de familii din județul Ialomița beneficiază ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:01
(13008 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr surprins băut la volan de două ori în aceeași noapte

Sîmbătă, 1 mai a.c., în vizorul polițiștilor din Țăndărei au intrat discotecile din mediul rural. Acțiunea a presupus legitimarea a peste 50 de persoane, 26 de autovehicule fiind controlate. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:22
(24165 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Încercînd să parcheze, a lovit-o cum mașina pe trotuar

Duminică, 2 mai a.c., în jurul orei 14.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de o femeie din localitate despre faptul că sora sa, în vîrstă de 27 de ani, a fost victima unui eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:20
(12122 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Îi lucra în curte și i-a furat banii din casă

Sîmbătă, 1 mai a.c., polițiștii din Gheorghe-Lazăr au fost sesizați de un localnic asupra faptului că, de la începutul acestui an și pînă în luna aprilie, persoane necunoscute i-ar fi sustras, în repetate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:11
(21694 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: Tînăr de 17 ani, «șofer» fără permis

În cursul după-amiezii de duminică, 2 mai a.c., polițiștii din Ciochina au depistat pe raza localității Orezu un autoturism la volanul căruia se afla un localnic. Oprind regulamentar autovehiculul, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:06
(25931 vizualizări - 0 comentarii)


De 1 Mai polițiștii au lăsat 9 șoferi fără permise

De 1 și 2 Mai, abaterile de la normele rutiere au fost sancționate cu fermitate de către polițiști. Astfel, au fost verificați peste 150 de participanți la trafic, fiind sancționați peste 100 de conducători ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:04
(23275 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a organizat duminică 3 mai a.c., în municipiul Urziceni, mai multe exerciții demonstrative pregătite de jandarmii din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 11:45
(22058 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins cu 138 de kg de scrumbie

În cadrul acțiunii pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, polițiștii au depistat joi, 29 aprilie a.c., în jurul orei 14.45, pe DN 2A, în localitatea Țăndărei, un autoturism la volanul ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15348 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat de arestare pentru un recidivist

Un bărbat, în vîrstă de 30 de ani, din localitatea Valea Ciorii, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de joi, 29 aprilie, după ce instanța a emis pe numele său un mandat ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15598 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune pentru prevenirea furturilor de animale

În cursul nopții de joi spre vineri, 29/30 aprilie a.c., în intervalul orar 22.00-03.00, Poliția Municipiului Slobozia a organizat și executat o acțiune împreună cu agenți din cadrul Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(13022 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 20000 de lei de la Poliția Rutieră

În ultimele 24 de ore, polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(12851 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, ploșniță la grâu!

Atenție, ploșniță la grîu!

«Unitatea Fitosanitară Ialomița atenționează toți producătorii agricoli din județ să-și controleze culturile de grîu pentru determinarea adulților de ploșniță cerealelor» atenționează directorul Maria ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 11:36
(26941 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...